Ruch Ludowy przeciw UE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruch Ludowy przeciw UE
Ilustracja
Państwo

 Dania

Lider

kolektywne kierownictwo

Data założenia

1972

Ideologia polityczna

socjalizm,
eurosceptycyzm

Barwy

zielona

Strona internetowa

Ruch Ludowy przeciw UE (duń. Folkebevægelsen mod EU, N) – duńskie lewicowe stowarzyszenie polityczne, sprzeciwiające się członkostwu w Unii Europejskiej.

Ugrupowanie powstało w 1972 jako platforma środowisk nawołujących do głosowania na „nie” w referendum akcesyjnym. Członkostwo w ruchu może mieć charakter kolektywny lub prywatny. Powstało około 100 lokalnych oddziałów zrzeszających indywidualne osoby[1]. Organizacja opowiedziała się za wystąpieniem z UE i powrotem do struktur Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Deklaruje poparcie dla ustroju demokratycznego, zrównoważonego rozwoju, wzrostu znaczenia ONZ czy Rady Europy[2].

Ruch Ludowy przeciw UE nie przekształcił się w partię polityczną, nie bierze udziału w wyborach krajowych i samorządowych. Od 1979 do 2019 był reprezentowany w Parlamencie Europejskim. W eurowyborach m.in. współtworzył koalicję z Ruchem Czerwcowym. Do 2002 posłowie stowarzyszenia zasiadali w Grupie na rzecz Europy Demokracji i Różnorodności, następnie ich reprezentant przeszedł do frakcji eurokomunistycznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Organisation. folkebevaegelsen.dk. [dostęp 2024-04-17]. (ang.).
  2. Our goals and the Danish situation. folkebevaegelsen.dk. [dostęp 2024-04-17]. (ang.).