Ruch Ludowy przeciw UE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruch Ludowy przeciw UE
Ilustracja
Państwo

 Dania

Lider

kolektywne kierownictwo

Data założenia

1972

Ideologia polityczna

socjalizm,
eurosceptycyzm

Grupa w Parlamencie
Europejskim

GUE/NGL

Barwy

zielona

Strona internetowa
Samochód z partyjnym logiem i literą „N”, pod którą Ruch Ludowy przeciw UE startuje w wyborach

Ruch Ludowy przeciw UE (duń. Folkebevægelsen mod EU, N) – duńskie lewicowe stowarzyszenie polityczne, sprzeciwiające się członkostwu w Unii Europejskiej.

Ugrupowanie powstało w 1972 jako platforma środowisk nawołujących do głosowania na „nie” w referendum akcesyjnym. Członkostwo w ruchu może mieć charakter kolektywny lub prywatny. Indywidualne osoby zrzeszone są w około 100 lokalnych oddziałach[1]. Organizacja opowiada się za wystąpieniem z UE i powrotem do struktur Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Deklaruje poparcie dla ustroju demokratycznego, zrównoważonego rozwoju, wzrostu znaczenia ONZ czy Rady Europy[2].

Ruch Ludowy przeciw UE nie przekształcił się w partię polityczną, nie bierze udziału w wyborach krajowych i samorządowych. Od 1979 do 2019 był reprezentowany w Parlamencie Europejskim. W eurowyborach m.in. współtworzył koalicję z Ruchem Czerwcowym. Do 2002 posłowie stowarzyszenia zasiadali w Grupie na rzecz Europy Demokracji i Różnorodności, następnie ich reprezentant przeszedł do frakcji eurokomunistycznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Organisation. folkebevaegelsen.dk. (ang.).
  2. Our goals and the Danish situation. folkebevaegelsen.dk. (ang.).