Ruiny kościoła św. Jana Chrzciciela w Zajączkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jana Chrzciciela
A/1267 z 1.02.2007
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zajączkowo

Wyznanie

katolickie

Kościół
Wezwanie

Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełmża
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chełmża, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa konturowa powiatu toruńskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jana Chrzciciela”
Ziemia53°13′04,6″N 18°46′04,1″E/53,217944 18,767806

Ruiny kościoła świętego Jana Chrzciciela w Zajączkowie – dawna świątynia znajdująca się obecnie w stanie ruiny we wsi Zajączkowo, w powiecie toruńskim, w województwie kujawsko-pomorskim.

Kościół został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Utrzymanie świątyni zapewniały cztery włóki dzierżawionej ziemi, którą w XVI wieku użytkował ród Rokuszów z Dźwierzna. Później budowla zaczęła podupadać, ale została odbudowana w XVII wieku przez dziedzica Konarskiego. Podczas zaborów majątek w Zajączkowie został przejęty przez Gustawa Hertzla, który chciał przebudować świątynię na spichlerz, jednakże ostatecznie rząd pruski nakazał rozebrać kościół. Mimo sprzeciwów w 1865 roku świątynia została sprzedana i rozebrano jej dachy, w wyniku czego pozostała część szybko popadła w ruinę.

Kościół został zbudowany z nieociosanych, dużych kamieni polnych, uzupełnianych gruzem i spajanych zaprawą wapienną. Użyta została również cegła do utworzenia detali architektonicznych, w tym również kształtek. Była to budowla salowa na rzucie prostokąta, z zakrystią od strony północnej oraz kruchtą od strony południowej. Nakryta była dwuspadowym dachem opartym na dwóch szczytach od strony wschodniej i zachodniej, a także drewnianym daszkiem nad zakrystią. Wejście do świątyni prowadziło od strony zachodniej przez ostrołukowy, uskokowy i profilowany portal oraz od strony południowej przez ostrołukowy portal umieszczony w kruchcie.

Obecnie jest to ruina pozbawiona dachu z murami sięgającymi do poziomu około połowy wysokości okien. Wśród detali architektonicznych w najlepszym stanie można zobaczyć dwa profilowane portale: zachodni i południowy, dawniej znajdujący się wewnątrz kruchty[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zajączkowo - kościół św. Jana Chrzciciela. Architektura średniowiecza i starożytności. [dostęp 2023-03-16]. (pol.).