Ruka (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok z drogi na kompleks narciarski
Skocznia narciarska

Ruka – pasmo wzgórz oraz niewielka miejscowość w Laponii, w Finlandii, na północ od miasta Kuusamo. Na jej zboczach położony jest także znany ośrodek narciarski wraz z kompleksem skoczni Ruka International Ski Stadium. W ośrodku narciarskim Ruka znajduje się najstarsza szkoła narciarska w Finlandii, utworzona w 1956. Na wzgórza te składają się szczyty o nazwach: Konttainen (407 m n.p.m.), Pyhävaara (461 m n.p.m.), Rukatanturi (500 m n.p.m.) oraz Valtavaara (491 m n.p.m.)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruka jest jednym z najważniejszych i największym ośrodkiem narciarskim fińskiej turystyki zimowej. Pierwszy raz tereny te zostały wykorzystane do organizacji imprezy narciarskiej w 1930. Jednak po wybuchu II wojny światowej plany rozbudowy zostały wstrzymane. W roku 1940 w kompleksie sportowym Ruka powstał "skomplikowany tor saneczkowy". Pierwszy wyciąg narciarski o długości 300 metrów został ukończony w 1957. W 1964 otwarto nowy stok. Od lat 70. XX wieku trwały niezliczone przetargi, wykupowanie gruntów i nowe inwestycje na terenach ośrodka. Zatrzymała je dopiero recesja inwestycyjna w latach 90. Kolejna budowa ukończona została dopiero w 2000 roku. Otwarto wtedy nowoczesny, 7-piętrowy hotel. Wówczas powstał także pomysł na wybudowanie nowoczesnej miejscowości, bez ruchu samochodowego w centrum (Ruka Master Plan). Koncepcję takiej wsi przygotowała kanadyjska firma Ecosign Mountain Resort Ltd, która specjalizowała się w projektowaniu ośrodków narciarskich. W 2009 roku otwarty został kolejny hotel, a w 2010 roku zakończono rozbudowę sieci gastronomicznej.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Ruka przekształcona została w uniwersalne centrum rekreacyjne, z którego można korzystać przez cały rok. Oprócz tego kompleks powiększany jest co sezon o nowe zorganizowane szlaki i trasy. Obecnie miejscowość składa się z dwóch hoteli, centrum handlowego oraz innych, starszych obiektów, a także z podziemnego parkingu, zaplecza biznesowego, licznych drobnych sklepów i restauracji. W zimie królują międzynarodowe imprezy narciarskie takie jak Puchar Świata w skokach narciarskich oraz mistrzostwa świata w narciarskim freestyle'u Freestyle (narciarstwo). W kompleksie narciarskim znajduje się obecnie 30 tras i 20 wyciągów, oprócz tego wokół kompleksu znajduje się ponad 2000 km tras biegowych, w lecie służących nordic walkingowi. Ruka posiada także tor saneczkowy i pole do golfa otwarte cały rok. W miejscowości znajdują się także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i kajaków a także organizujące rajdy po okolicy liczne biura podróży.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona ośrodka narciarskiego Ruka – [1]