Octaviania neuhoffii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Russula neuhoffii)
Octaviania neuhoffii
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

borowikowce

Rodzina

borowikowate

Rodzaj

podziemka

Gatunek

Octaviania neuhoffii

Nazwa systematyczna
Octaviania neuhoffii (Soehner) Svrček
Fl. ČSR, B-1, Gasteromycetes: 202 (1958)

Octaviania neuhoffii (Soehner) Svrček – gatunek grzybów z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Octaviania, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1942 r. Ert Soehner nadając mu nazwę Hydnangium neuhoffii. W 1958 r. Mirko Svrček po przeprowadzeniu badań filogenetycznych stwierdził, że takson ten mimo zewnętrznego podobieństwa w budowie owocnika jest odległy filogenetycznie i należy do rodzaju Octaviania w całkiem innym rzędzie borowikowców[1].

W 2003 r. Władysław Wojewoda dla synonimu Hydnangium neuhoffii zaproponował nazwę zwyczajową piestróweczka biaława. Nazwa ta jest niespójna z obecną nazwą naukową. Biorąc pod uwagę, że jest to na terenie Polski takson wymarły, oraz że Octaviania neuhoffii i gatunki z rodzaju Hydnangium są odległe filogenetycznie (należą do innej rodziny i innego rzędu), zaproponowana przez W. Wojewodę nazwa zwyczajowa jako myląca nie powinna być używana (taką zasadę sam W. Wojewoda podał i stosował w swoim opracowaniu nazewnictwa zwyczajowego grzybów wielkoowocnikowych)[2].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. podano jedno tylko stanowisko (w lesie na ziemi, Kwidzyn, 1958 r.). Według W. Wojewody jest to w Polsce takson wymarły[2]. Za takson wymarły uznany jest także w Czerwonej liście roślin i grzybów Polski[3]. >.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2019-01-18]. (ang.).
  2. a b Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  3. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg, Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.