Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO, ang. Annual percentage rate) – całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym[1].

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie ofert banków, ponieważ oprócz oprocentowania uwzględnia ona także pozostałe koszty kredytu (np. prowizje).

RRSO obliczamy znajdując i:

\sum\limits_{K=1}^{K=m} {{A_K} \over (1+i)^{t_K}} = \sum\limits_{K'=1}^{K'=m'} {{{A'}_{K'}} \over (1+i)^{t_{K'}}}

Poszczególne litery i symbole użyte we wzorze oznaczają:

K – numer kolejnej wypłaty raty kredytu;
K' – numer kolejnej spłaty kredytu lub kosztów;
A_K – kwota wypłaty raty kredytu K;
{A'}_{K'} – kwota spłaty kredytu lub kosztów K’;
\sum – suma;
m – numer ostatniej wypłaty raty kredytu;
m' – numer ostatniej spłaty kredytu lub kosztów;
t_K – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej kolejnej wypłaty, zatem t1 = 0;
t_K' – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej spłaty lub wniesienia opłat;
irzeczywista roczna stopa oprocentowania

RRSO jest liczona na takiej samej zasadzie jak IRR udzielenia nam kredytu z punktu widzenia banku. Zależy w znacznym stopniu od momentu dokonywania poszczególnych płatności. Jeżeli po otrzymaniu pieniędzy z banku całą kwotę wpłacilibyśmy na lokatę o kapitalizacji rocznej i oprocentowaniu równym RRSO, a następnie wszystkie wpłaty do banku związane z kredytem wymienione w ustawie (opłaty, prowizje, koszty, raty kapitałowe, odsetki) pokrywalibyśmy ze środków z tej lokaty (pieniądze z tej lokaty stopniowo wypłacalibyśmy, nie tracąc odsetek ani nie musząc płacić podatku dochodowego) to nie osiągnęlibyśmy żadnego zysku, ani nie ponieślibyśmy żadnej straty.

RRSO pełni rolę zestandaryzowanego miernika kosztu kredytu, który sprowadza oferty różnych banków do wspólnego mianownika. Pożyczający nie musi się zastanawiać, czy dla rzeczywistego kosztu kredytu ważniejsza jest wysokość oprocentowania, opłat, czy prowizji, ani jak bardzo na cenę wpływa harmonogram spłaty. Koszt jest wyrażony jedną liczbą, dzięki czemu porównanie różnych ofert jest proste: im ta liczba jest wyższa, tym oferta droższa. Banki, instytucje pożyczkowe i sklepy ze sprzedażą ratalną liczą wskaźnik RRSO dla niemal każdego kredytu, bo nakazują im to przepisy o kredycie konsumenckim.

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 715).