Słowo maszynowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Słowo maszynowe, w skrócie słowo – podstawowa porcja informacji, na której operuje system komputerowy[1]. Słowo, w przypadku maszyn operujących na arytmetyce binarnej, jest liczbą złożoną z odgórnie określonej liczby bitów. Liczbę bitów w słowie nazywa się długością lub szerokością słowa[1] i z przyczyn praktycznych zazwyczaj jest ona potęgą liczby 2[potrzebny przypis]. Wielkość słowa określa rozmiar szyny danych oraz rejestrów procesora[1].

Przykładowe słowo:

00110101 11110010

ma szerokość 16 bitów albo 2 bajtów, czyli jest to słowo 16-bitowe albo 2-bajtowe. W takiej postaci jest przechowywane w pamięci, choć kolejność bajtów słowa w pamięci może być różna (kolejność bitów również). Dla wygody słowa zapisuje się zwykle w szesnastkowym systemie liczbowym:

35F2

a dwa bajty, które wchodzą w jego skład to 35 i F2.

W przypadku systemów operujących na arytmetyce innej niż binarna zamiast bitów występują inne, charakterystyczne dla danej maszyny atomowe jednostki informacji, na przykład w komputerach operujących na arytmetyce trójkowej słowa zbudowane są z tritów.

W komputerach osobistych, w zależności od architektury, dla procesora słowem jest 2-bajtowy (16-bitowy), 4-bajtowy (32-bitowy) lub 8-bajtowy (64-bitowy) element danych.

Słowa podwójne i poczwórne[edytuj | edytuj kod]

Słowo podwójne lub dwusłowo (dword – ang. double word) to ilość informacji równa dwóm słowom. Słowo poczwórne (qword – ang. quadword, quadruple word) to ilość informacji równa czterem słowom. Istnieją dwa, aczkolwiek mało popularne, angielskie terminy na określenie słowa ośmiokrotnego: dqword – ang. double quadruple word oraz oword – ang. octuple word.

W odniesieniu do maszyn opartych na architekturze x86, terminy słowo podwójne i słowo poczwórne mogą być mylące. W architekturze x86 długość słowa maszynowego wynosi 16 bitów, ale z biegiem lat architekturę tę rozszerzano. IA-32 oraz x86-64 są architekturami odpowiednio 32- i 64-bitowymi. Mówiąc jednak o dwusłowie i słowie poczwórnym mamy zwykle na myśli porcje cztero- i ośmiobajtowe, czyli tak jakby była to wciąż architektura 16-bitowa. Stąd mylnie słowo jest utożsamiane z 16-bitowym elementem danych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]