Saadanius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Saadanius hijazensis)
Saadanius
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

naczelne

Podrząd

małpy wąskonose

Rodzina

Saadaniidae
Zalmout et al., 2010

Rodzaj

Saadanius
Zalmout et al., 2010

Gatunki
  • S. hijazensis Zalmout et al., 2010

Saadanius – rodzaj ssaka naczelnego żyjącego w oligocenie na terenach Półwyspu Arabskiego, blisko spokrewnionego z ostatnim wspólnym przodkiem małp Starego Świata i małp człekokształtnych, tworzących razem grupę małp wąskonosych. Gatunkiem typowym rodzaju jest Saadanius hijazensis, znany z jednej niekompletnej czaszki, wstępnie datowanej na 29–28 milionów lat. Okaz ten odkryto w 2009 roku w zachodniej Arabii Saudyjskiej, w pobliżu Mekki i po raz pierwszy opisano w 2010 r., po uprzednim porównaniu ze współczesnymi i kopalnymi małpami wąskonosymi[1].

Saadanius osiągał średnie rozmiary jak na małpę wąskonosą – masę jego ciała szacuje się na około 15–20 kg. Miał dłuższą twarz niż współczesne małpy wąskonose i nie posiadał rozbudowanych zatok czołowych (przestrzeni powietrznej w obrębie kości twarzoczaszki służącej filtracji powietrza) spotykanych u współczesnych małp wąskonosych. Miał jednak kostny kanał uszny (ektotympanum) i zęby podobne do spotykanych u małp wąskonosych. Odkrycie Saadanius może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytania dotyczące wyglądu ostatnich wspólnych przodków małp Starego Świata i małp człekokształtnych, a także pomóc ustalić moment podziału ewolucyjnego pomiędzy obie grupy naczelnych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Iyad S. Zalmout i inni. New Oligocene primate from Saudi Arabia and the divergence of apes and Old World monkeys. „Nature”. 466, s. 360–364, 2010. DOI: 10.1038/nature09094. (ang.). 
Holotyp Saadanius hijazensis widziany od przodu i z boku