Sadzawka Siloe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sadzawka Siloam

Sadzawka Siloe, Sadzawka Siloam, Siloe – starożytny zbiornik wody, zlokalizowany w Jerozolimie.

Wzmianki w Biblii[edytuj | edytuj kod]

W Księdze Izajasza (Iz 8,6) sadzawka została nazwana „wodą Siloe”. W Księdze Nehemiasza w przekładzie Biblii Tysiąclecia (Ne 3,15) źródło figuruje jako „staw wodociągowy”. Ewangelia Jana (J 9,7) nazywa je „sadzawką Siloam”[1], której woda – zgodnie z wierzeniami – leczyła[2].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Księga Nehemiasza przekazuje, że mur sadzawki sąsiadował z ogrodem królewskim zlokalizowanym na południu Jerozolimy. Według Księgi Izajasza (Iz 8,6) wzmianka o łagodnie płynącej wodzie Siloe prawdopodobnie odnosi się do fragmentu kanału, biegnącego z pobliskiego źródła Gichon, który zaopatrywał miasto w wodę. Sadzawka Siloe utożsamiana jest ze zbiornikiem w Birkat al-Hamra, który w VIII wieku p.n.e. kazał wybudować według 2 Księgi Królewskiej (2Krl 20,20), 2 Księgi Kronik (2Krn 32,30) i Mądrości Syracha (Syr 48,17) Ezechiasz[1], gdy szykował się do powstania przeciwko Asyrii. Budowę systemu wodnego Ezechiasza upamiętnia inskrypcja Siloe[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Encyklopedia archeologiczna Ziemi Świętej, oprac. A. Negev, s. 394. Na książce ​ISBN 82-7157-461-4​; ​ISBN 83-7157-461-4
  2. Encyklopedia archeologiczna Ziemi Świętej, oprac. A. Negev, s. 395.
  3. Encyklopedia archeologiczna Ziemi Świętej, oprac. A. Negev, s. 452.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]