Sakura (mansa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sakura – uzurpator i mansa malijskiego imperium w latach 1285–1300.

O najwcześniejszych latach jego życia, wiadomo bardzo niewiele. Pewne jest, iż wywodził się z kasty niewolników, a jego umiejętności wojskowe szybko zapewniły mu wysokie stanowisko w armii. Jako niewolnik otrzymał najwyższe dostępne mu stanowisko – dion-sandigi, czyli naczelnika wojsk niewolniczych[1].

Czasy, w których przypadło mu działać, były okresem stopniowego podupadania władztwa Mali. Po śmierci Sundiaty Keity nastąpiły rządy nieudolnych władców, a secesja Gao i Songhajów w 1275 roku była najbardziej jaskrawym przejawem słabości państwa. Wykorzystując swoje doświadczenie i powagę urzędu, przejął siłą władzę po śmierci Mansy Abu Bakra w 1285 roku.

Sakura okazał się władcą sprawnym i dynamicznym, który odnowił autorytet władzy i skonsolidował zbuntowane regiony. Już w 1290 roku ponownie przyłączył Gao, nie doprowadzając jednak do destrukcji nowej dynastii Sonni[1]. Badania archeologiczne wskazują jednak na przeniesienie po połowie XIII wieku ośrodka miejskiego ze stanowiska Gao-Saney (położonego w głębi lądu) na stanowisko Gao Ancien, tuż nad brzegiem Nigru. Zabieg ten mógł być symbolicznym odcięciem się od poprzedniej dynastii (Za). Sakura jako pierwszy zajął również tereny Takruru (obecnie Senegal) i oparł granice państwa o Atlantyk.

Pewność siebie oraz chęć legitymizowania swojej władzy skłoniły go do podjęcia pielgrzymki do Mekki w 1298 roku. Pod jego nieobecność zawiązał się jednak spisek na jego życie, kierowany przez żyjących wciąż członków dynastii Keita. W 1300 roku został zamordowany nieopodal miasta Tadżura (obecnie Dżibuti) przez Afarów opłaconych przez spiskowców.

Jego zwłoki zostały przetransportowane do Mali, gdzie pochowano go z należnymi mu honorami[2].

Sakura w źródłach[edytuj | edytuj kod]

Większość informacji o tym władcy pochodzi z dzieł arabskiego kronikarza Ibn Chalduna. W jego przypadku nie można się opierać na przekazach tradycji ustnej, która pomija go całkowicie. Jest to zapewne związane z jego bezprawną uzurpacją władzy, przekazywanej jedynie w granicach panującej dynastii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b M. Tymowski, Historia Mali, Wrocław 1979, s. 41.
  2. D.T. Niane, General History of Africa IV. Africa from the Twelfth to the Sixteenth Century, Paris 2000, s. 147.
  3. M. Tymowski, Państwa Afryki Przedkolonialnej, Wrocław 1999, s. 75.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D.T. Niane, General History of Africa IV. Africa from the Twelfth to the Sixteenth Century, Paris 2000.
  • M. Tymowski, Historia Mali, Wrocław 1979.
  • M. Tymowski, Państwa Afryki Przedkolonialnej, Wrocław 1999.