Salma Khalil Alio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Salma Khalil Alio
ilustracja
Data urodzenia

1982

Narodowość

czadyjska

Język

francuski

Dziedzina sztuki

poezja, opowiadanie

Ważne dzieła

Passion de la pensée

Salma Khalil Alio (ur. 22 stycznia 1982 w Czadzie) – poetka i pisarka czadyjska, fotograf, karykaturzystka, grafik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest córką byłego lidera Narodowego Frontu wyzwolenia Czadu Khalila Alio. W 1982 roku został on zmuszony przez dyktaturę Hissène Habré do emigracji z kraju. Salma wyjechała z rodzicami do Marburga w Niemczech, a potem do Nigerii. Do Czadu wróciła dopiero w 1999 roku po zdaniu matury w Alliance Française w Maidougouri [1] i została przyjęta na wydział nauk ścisłych i stosowanych w Farcha (północna dzielnica Ndżameny), gdzie studiowała przez 2 lata[2]. W latach 1995–1998 uczyła się techniki tworzenia komiksów od Gérarda Leclaire'a[2].

W 2014 roku założyła stowarzyszenie Positive Association, którego celem jest wspieranie kobiet[3]. Gromadzi ono czadyjskich artystów, malarzy, fotografii i rzemieślników. Celem jest promowanie rękodzieła i sztuki jako sposobu na zdobywanie dochodów i niezależności przez kobiety. Kilka razy w miesiącu, Salma, publikuje na facebookowej stronie stowarzyszenia odcinki własnego komiksu Débarquement à N’Djamena o przygodach trzech młodych cudzoziemek, które zamieszkały w Czadzie[3].

W 2016 roku była dyrektorem artystycznym projektu realizowanego wspólnie z Instytutem Francuskim w Ndżamenie, w którym dzieci z Baga-Sola, Abeche, Moundou i Ndżameny otrzymały aparaty fotograficzne, aby wykonać zdjęcia, które pokazują rolę dziewcząt w społeczeństwie[3].

Karykaturzystka[edytuj | edytuj kod]

Wśród wielu wyróżnień krajowych i międzynarodowych, zdobyła tytuł pierwszej kobiety karykaturzystki w Czadzie. Salma uczestniczyła w kilku zbiorowych projektach, takich jak zbiorowy komiks i wystawy plastyczne.

Fotograf[edytuj | edytuj kod]

Interesuje się również fotografią. Na zdjęciach pokazuje czadyjskie społeczeństwo i styl życia. Wykonuje portrety ludzi w ich codziennym życiu, ze szczególnym naciskiem na życie kobiet i edukację dzieci. Jej zdjęcia są jednocześnie autobiograficzne jak i zbiorowe, pokazują nam Ndżamenę i Czad. W 2017 roku wspólnie z Aché Coelo wydała album "Portraits of Chadian Women"[4].

Biznesmenka[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi własną firmę Zarlinga[5]. Firma handluje tworzonym przez Salmę rękodziełem i innymi usługami, takimi jak fotografia, projektowanie graficzne i infografiki[6].

Twórczość literacka[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy tomik wierszy Passion de la pensée opublikowała w 2004 roku w Paryżu w wydawnictwie The Manuscript[5]. W 2013 roku współpracowała przy wydaniu książki Aux vents des aléas de la vie (Na wietrze zagrożeń życia). Jest to zbiór opowiadań, w którym autorzy piszą o takich problemach jak wywłaszczenie, poligamia i homoseksualizm w Czadzie[7].

W 2014 roku jej opowiadania znalazły się w książce Couleurs de l'Existence, zbiorze opowiadań sześciu czadyjskich pisarzy. Salma zamieściła w tej publikacji opowiadanie Périple sur la reine du Guéra (Podróż królowej Guery), jest to historia dwóch kłusowników na górze w regionie Guery, strzeżonym przez ducha Margaï[7].

W 2016 roku jury Literackiej Nagrody Josepha Brahima Seida przyznało jej nagrodę specjalną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aline Taroum. "Salma Khalil Alio, autorka zbioru wierszy" The Passion of Thought "". Amina 418 (luty 2005), str. 44.
  2. a b Aline Taroum. « Auteur d'un recueil de poèmes "La passion de la pensée" » Amina 418 (Février 2005), p. 44.
  3. a b c Tchad : Salma Khalil, l’art d’être une femme – JeuneAfrique.com, „JeuneAfrique.com”, 15 grudnia 2016 [dostęp 2017-12-21] (fr.).
  4. Spotlight on Africa – Picture what it means to be a Chadian woman, „RFI”, 19 grudnia 2017 [dostęp 2017-12-21] (ang.).
  5. a b Mak, Salma Khalil Alio "La crise au Tchad ne devait pas arriver si seulement nous avions des dirigeants soucieux" – Makaila, plume combattante et indépendante, „Makaila, plume combattante et indépendante” [dostęp 2017-12-21] (fr.).
  6. Social activites, Voice4Thought, 11 lipca 2016 [dostęp 2017-12-21] (ang.).
  7. a b Literature Voice4Thought, 15 sierpnia 2016 [dostęp 2017-12-21] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Ilustracje Salma Khalil Alio

Karykatury Salma Khalil