Saprolegnia diclina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Saprolegnia diclina
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

chromisty

Typ

lęgniowce

Gromada

Peronosporea

Rząd

Saprolegniales

Rodzina

Saprolegniaceae

Rodzaj

Saprolegnia

Gatunek

Saprolegnia diclina

Nazwa systematyczna
Saprolegnia diclina Humphrey
Trans. Am. phil. Soc., New Series 17: 13 (1893) [1892]

Saprolegnia diclina Humphrey – gatunek organizmów grzybopodobnych zaliczanych do lęgniowców[1]. Grzyb wodny, u ryb wywołujący chorobę zwaną saprolegniozą[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum
Saprolegnia, Saprolegniaceae, Saprolegniales, Saprolegniidae, Peronosporea, Incertae sedis, Oomycota, Chromista[1].
Synonimy[3]
  • Saprolegnia diclina var. minima Cejp, 1959
  • Saprolegnia diclina var. numerosa Cejp, 1959

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W fazie bezpłciowej Saprolegnia parasitica uwalnia pływki (zoospory). W ciągu kilku minut pływka otorbia się, kiełkuje i uwalnia kolejną pływkę z dwoma różniącymi się wiciami. Druga pływka żyje dłużej; porusza się w wodzie szukając pokarmu, a jeśli go nie znajdzie znów otorbia się i uwalnia nową pływkę. Proces ten zwany poliplanetyzmem może powtarzać się 6-krotnie. Kiedy pływka znajdzie odpowiednie podłoże, za pomocą otaczających ją włosków przyczepia się do niego i może rozpocząć fazę rozmnażania płciowego. Po skolonizowaniu podłoża wytwarza męskie i żeńskie gametangium: (plemnię (anterydium) i lęgnię (oogonium). Te łączą się ze sobą za pomocą włostka. W wyniku zapłodnienia powstaje zygota, a z niej oospora[4].

Zakażenia ryb dokonują głównie pływki. Po przyczepieniu się do powierzchni ciała ryby z pływki tworzy się grzybnia, która wrasta do ciała ryby, do jej naczyń krwionośnych, mięśni i innych tkanek. Na powierzchni ciała ryby powstają widoczne białe lub szare plamy grzybni. Po skolonizowaniu ciała ryby następuje bezpłciowe (bardziej produktywne) lub płciowe rozmnażanie patogenu[4].

Badania wykazały, że Saprolegnia diclina toleruje stężenia roztworu NaCl do 12000 μg /ml. Niskie dawki roztworu NaCl stymulują wytwarzanie proteazy przez S. diclina, ale wyższe dawki znacząco ją hamują[5].

Uwalnianie oospor: A,B,C – lęgnia, D – oospora
Pływki
Cykl życiowy
Ryba porażona przez Saprolegnia

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Saprolegnia diclina jest szeroko rozpowszechniona, głównie w wodach na obszarze o klimacie umiarkowanym (Europa, Chile, Japonia i Kanada)[4], występuje również w Polsce[6]. Atakuje ryby dziko żyjące, hodowane w stawach i akwariach[4].

Należy do grupy gatunków Saprolegnia prowadzących pasożytniczy tryb życia. Pasożytem jest również blisko z nią spokrewniona Saprolegnia parasitica[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2020-12-30] (ang.).
  2. Maria Prost, Choroby ryb, Państw. Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, W-wa 1989, ISBN 83-09-01335-3
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2020-12-28] (ang.).
  4. a b c d e John A. Plumb, Saprolegnia parasitica [online], Developments in Aquaculture and Fisheries Science, 1997 [dostęp 2020-12-30] (ang.).
  5. E.H. Ali, Saprolegnia parasitica [online], Acta Mycologica, 2009, 44/1 [dostęp 2020-12-30] (ang.).
  6. Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-75-4