Schlossplatz (Berlin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Niemcy, Berlin
Schlossplatz
Mitte, Mitte
Schlossplatz w 2013 roku, przygotowania do odbudowy Zamku berlińskiego
Schlossplatz w 2013 roku, przygotowania do odbudowy Zamku berlińskiego
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
Schlossplatz
Schlossplatz
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Schlossplatz
Schlossplatz
Ziemia52°31′03,0″N 13°24′10,0″E/52,517500 13,402778

Schlossplatz (pol. Plac Zamkowy; w latach 1951–1994 Marx-Engels-Platz) – duży plac położony w centrum Berlina, w dzielnicy Mitte, na Wyspie Muzeów. Przed II wojną światową nazwa Schlossplatz dotyczyła mającego kształt wąskiego prostokąta placu, położonego po południowej stronie Zamku berlińskiego. Po wojnie, w 1950 roku zamek został rozebrany i obszar, w skład którego wszedł zarówno przedwojenny Plac Zamkowy, jak i miejsce po zburzonym zamku nazwano Marx-Engels-Platz („Plac Marksa i Engelsa”). Po zjednoczeniu Niemiec zmieniono nazwę tego obszaru na Schlossplatz. Aktualnie na miejscu placu trwa rekonstrukcja Zamku berlińskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed 1866 rokiem na obszarze późniejszego Schlossplatz znajdował się koniec Stechbahn – obiektu do turniejów rycerskich, utworzonego w XVI wieku przez elektora Joachima II. O odbywających się tu niegdyś turniejach przypominało przez lata otwarcie terenu przy południowym skrzydle zamku na ulicę An der Stechbahn, które zniknęło przez wybudowanie budynku w 1866 roku. W ten sposób utworzony został Plac Zamkowy (Schlossplatz). W latach 1888–1891 na jego środku wzniesiono zaprojektowaną przez Reinholda Begasa Fontannę Neptuna (Neptunbrunnen), z kolei w latach 1897–1901 wybudowano po południowej stronie placu budynek Neuer Marstall.

W 1950 roku zniszczony podczas II wojny światowej Zamek berliński został wyburzony na mocy decyzji kierownictwa rządzącej NRD partii SED. Rok później powstały po rozbiórce zamku teren wraz z historycznym Placem Zamkowym, a także obszarem Lustgarten wszedł w skład rozległego placu nazwanego Marx-Engels-Platz. Po wschodniej stronie placu, wzdłuż brzegu Sprewy wzniesiono dużą trybunę przeznaczoną dla przedstawicieli władz NRD. Była ona wykorzystywana podczas ważnych uroczystości państwowych – na samym placu odbywały się przy tym pochody i defilady wojskowe. W latach 1962–1964 przy placu, obok budynku Neuer Marstall wzniesiono budynek Rady Państwa NRD, z kolei w 1969 roku przeniesiono Fontannę Neptuna z dotychczasowego miejsca na teren położony pomiędzy Kościołem Mariackim i Czerwonym Ratuszem. W latach 1973–1976 wybudowano na miejscu trybuny będący siedzibą wschodnioniemieckiego parlamentu Pałac Republiki, a na pozostałym niezabudowanym obszarze Marx-Engels-Platz utworzono parking.

Po zjednoczeniu kraju, w 1994 roku zmieniono nazwę placu Marx-Engels-Platz na Schlossplatz. W 2002 roku Bundestag podjął decyzję o odbudowie Zamku berlińskiego[1]. W latach 2006–2008 dokonano rozbiórki Pałacu Republiki, po czym przystąpiono do trwających kilka lat prac archeologicznych przy zachowanych fundamentach i piwnicach Zamku berlińskiego. Po ich zakończeniu na terenie placu urządzono trawnik, a także położono drewniane podesty dla ruchu pieszego. 12 czerwca 2013 roku na obszarze placu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego inaugurująca odbudowę Zamku berlińskiego[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beschluss des Deutschen Bundestages vom 4. Juli 2002. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. red, PAP: Berlin: ruszyła wielka odbudowa zamku (pol.). W: Architektura świata [on-line]. bryla.pl, 2013-06-18. [dostęp 2016-12-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]