Schody Byków w Pradze (Hradczany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schody Byków
Býčí schodiště
Ilustracja
Wejście na Schody Byków z Trzeciego Dziedzińca Zamku Praskiego
Państwo

 Czechy

Miasto wydzielone

 Praga

Miejscowość

Praga

Adres

Zamek Praski

Typ budynku

klatka schodowa

Styl architektoniczny

secesja

Architekt

Jože Plečnik

Rozpoczęcie budowy

1927

Ukończenie budowy

1931

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Schody Byków”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Schody Byków”
50,09°N 14,40°E/50,090300 14,401200

Schody Byków w Pradze (Hradczany) (czes. Býčí schodiště) – zabytkowa klatka schodowa prowadząca z Trzeciego Dziedzińca Zamku Praskiego do Ogrodu na Wałach wybudowana według projektu słoweńskiego architekta Jože Plečnika[1].

Klatkę schodową, zwaną Schodami Byków, wybudowano w latach 1927-1931 według projektu Jože Plečnika, który wówczas pełnił funkcję głównego architekta Praskiego Zamku[1]. Pierwszy projekt przewidywał wykonanie klatki schodowej z pięciokolumnowym portykiem, dostawionej do elewacji, jednakże ze względów konstrukcyjnych zdecydowano o wybudowaniu jej wewnątrz zamku[1].

Klatka schodowa nawiązuje swoją formą do form stosowanych w starożytności. Plečnik zastosował tu kolumny wzorowane na kolumnach z pałacu w Knossos oraz nieregularny układ płyt kamiennych, którymi obłożone są ściany[1].

Najbardziej charakterystycznym elementem jest wejście od strony Trzeciego Dziedzińca w formie falistego zadaszenia z miedzianej blachy opartego na rzeźbionych bykach stojących na słupach. Byki są dziełem rzeźbiarza Damiana Pešana. Rzeźby te dały nazwę schodom[1].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Rzeźbione byki nawiązują do sztuki antycznej, a szczególnie do kultury minojskiej. Inspiracją mogła być też rzeźba byka w Keramejkos, którą Plečnik się zafascynował podczas pobytu w Grecji w 1927. Jest to też symboliczne odniesienie do legendy o Libuszy i Przemyśle Oraczu związanej z początkami państwa czeskiego i założeniem Pragi[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Łukasz Galusek, Monika Rydiger, Jože Plečnik : architekt i wizjoner 1872-1957, Kraków: Międzynarodowe Centrum Kultury, 2006, s. 148, ISBN 83-89273-41-1, OCLC 77506728 [dostęp 2021-04-11].