Przejdź do zawartości

Scriptio continua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład tekstu zapisanego stylem scriptio continua

Scriptio continua (łac. pismo ciągłe) – rodzaj tekstu pisanego, w którym poszczególne wyrazy są zapisywane w sposób ciągły, bez używania znaków interpunkcyjnych i przerw pomiędzy poszczególnymi słowami. Jest to często spotykany styl zapisu w starożytnych tekstach łacińskich i greckich. Przykłady tekstów zapisanych przy pomocy scriptio continua spotykane są jednak także w innych językach.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Scriptio continua wykształciło się w epoce archaicznej. W starożytnej Grecji i Rzymie styl ten był używany do pisania różnych tekstów, w tym pism filozoficznych, literackich i administracyjnych. W tamtych czasach nie istniały jeszcze jednolite zasady interpunkcji, dlatego pisanie bez przerw między słowami i bez użycia znaków interpunkcyjnych było wśród ówczesnych pisarzy powszechne.

W późniejszych okresie, zwłaszcza w średniowieczu, zaczęto stosować interpunkcję oraz odstępy między słowami, co ułatwiło odczytywanie tekstów i zrozumienie ich treści. Mimo to, styl scriptio continua pozostał popularny w tej epoce w niektórych środowiskach i dla niektórych gatunków literackich, takich jak kodeksy rękopiśmienne i inne teksty dotyczące prawa oraz teologii.

Współcześnie styl ten rzadko jest używany w komunikacji pisanej.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • T.L. Papathomopoulos. Antique Epistolary Themes in the Context of the Scriptio Continua. „Journal of Ancient History and Archaeology”. 
  • E.C. Ebbott. Scriptio Continua in Greek and Latin Paleography. „The Journal of Paleography”. 
  • R.A. Rouse i M.A. Rousee. The Evolution of Punctuation in Medieval Manuscripts: From Scriptio Continua to Punctus. „The Journal of Medieval History”.