Scybalocanthon cyanocephalus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scybalocanthon cyanocephalus
(Harold, 1868)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

żukokształtne

Nadrodzina

żuki

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

Scarabaeinae

Plemię

Deltochilini

Rodzaj

Scybalocanthon

Gatunek

Scybalocanthon cyanocephalus

Synonimy
  • Canthon cyanocephalus Harold, 1868
  • Canthon cyanocephalum Blackwelder, 1944
  • Scybalocanthon cyanocephalum (Blackwelder, 1944)

Scybalocanthon cyanocephalusrodzaj chrząszczy z rodziny poświętnikowatych i podrodziny Scarabaeinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1868 roku przez Edgara von Harolda pod nazwą Canthon cyanocephalus. Jako lokalizację typową wskazano „Orinoko”[1][2]. Do rodzaju Scybalocanthon przeniesiony został w 1956 roku przez Francisca Silvéria Pereirę i Antonia Martíneza[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 5,8 do 6 mm, w zarysie podługowato-owalnym, na całej powierzchni mikroziarenkowanym. Głowa jest czarna z zielonym połyskiem metalicznym, o nadustku zaopatrzonym w dwa małe, trójkątne, pośrodkowe ząbki na krawędzi przedniej. Przedplecze jest żółte lub brązowe z krawędziami i podłużną przepaską przez środek czarnymi, zielono połyskującymi. Jego przednie naroża mają kąt 85°, a brzegi boczne są zakrzywione nieregularnie, tworząc w połowie długości kąt rozwarty. Barwa pokryw jest żółta lub brązowa z krawędziami i półkolistą przepaską w części barkowej czarną z zielonym połyskiem metalicznym. Mają one wąskie, błyszczące, niewyraźnie punktowane rzędy, z których ósmy pozbawiony jest żeberka na przedzie. Spód ciała jest żółty lub brązowy. Genitalia samca mają lekko niesymetryczne paramery o krawędziach grzbietowych zakrzywionych dowewnętrznie w części nasadowej i środkowej oraz prawie prostych w części wierzchołkowej, a krawędziach brzusznych niemal prostych i z małym ząbkiem u podstawy. W endofallusie występuje okrągły z prawie prostą rączką skleryt peryferyjny górny prawy, I-kształtny skleryt peryferyjny frontolateralny bez szczecinek czy mikroszczecinek w pobliżu, naprzeciwległe i podłużne skleryty osiowy i podosiowy oraz I-kształtny skleryt dodatkowy[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad spotykany w nizinnych, podgórskich i górskich lasach deszczowych oraz w lasach okresowo wilgotnych o piaszczystym podłożu. Osobniki dorosłe żerują na odchodach ssaków[2].

Gatunek neotropikalny, znany z Trynidadu i Tobago, Wenezueli, Gujany Francuskiej oraz brazylijskich stanów Amapá i Pará[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. von Harold. Monographie der gattung Canthon. „Berliner entomologische Zeitschrift”. 12, s. 1‒144, 1868. 
  2. a b c d Fernando A.B. Silva, Marcely Valois. A taxonomic revision of the genus Scybalocanthon Martínez, 1948 (Coleoptera: Scarabaeidae: Scarabaeinae: Deltochilini). „Zootaxa”. 4629 (3), s. 301–341, 2019. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.4629.3.1. 
  3. F.S. Pereira, A. Martínez. Os gêneros de Canthonini Americanos (Col. Scarabaeidae). „Revista Brasileira de Entomologia”. 6, s. 91–192, 1956.