SecuROM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

SecuROM – system stosowany do zabezpieczania płyt CD oraz DVD przed kopiowaniem. Został stworzony przez firmę Sony. Zabezpieczenie to jest trudne (lecz możliwe) do złamania. Crackerzy wykorzystują różne techniki do łamania takich zabezpieczeń.

Historia SecuROM[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zabezpieczenia SecuROM (w wersji od 1.x do 3.x) działały w ten sposób, że w katalogu głównym płyty musiały znajdować się pliki: CMS16.DLL, CMS32.DLL, CMS_NT.DLL. Na płycie CD były plikami ukrytymi przez co niewidocznymi dla użytkownika. Jeden z tych plików (w zależności od systemu operacyjnego) musiał znajdować się w katalogu głównym aplikacji na dysku twardym. Po weryfikacji pliku aplikacja była uruchamiana.

Wersja 4.6 była już dużo trudniejsza do złamania. Zabezpieczenie modyfikowało kanał q płyty CD. Kanał ten był celowo uszkadzany co zabezpieczało przed możliwością kopiowania. Programy do nagrywania wykrywały to jako uszkodzone sektory dysku których nie można odczytać.

Wersja 4.7 (oraz wyższe) były bardzo trudnymi do złamania zabezpieczeniami. Były one bardziej zintegrowane z plikami wykonywalnymi aplikacji. Zabezpieczenie to było umieszczane na płycie w kilkudziesięciu różnych miejscach co utrudniało jego wykrycie.

Najnowszą wersją jest SecuROM 7.x. Zabezpieczenie to jest instalowane w systemie jako oddzielna usługa systemowa o nazwie UAService7.exe.

Metody obejścia zabezpieczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Poniższy tekst ma wyłącznie charakter dydaktyczny. Pod żadnym pozorem nie wolno wykorzystywać zawartych tu informacji do celów niezgodnych z prawem.

Najpopularniejszą metodą jest tworzenie tzw. cracków. Są to specjalnie stworzone pliki wykonywalne aplikacji, które pomijają szukanie plików zabezpieczenia na nośniku i jednoczesne uruchomienie aplikacji bez potrzeby wkładania płyty do napędu. W zabezpieczeniach SecuROM w wersji 7.0 oraz wyższych, tworzenie cracków jest utrudnione ponieważ większość aplikacji pisana pod to zabezpieczenie nie uruchomi się bez wcześniejszego sprawdzenia płyty.

Kolejną metodą złamania zabezpieczenia SecuROM jest stworzenie dokładnego obrazu nośnika danych a następnie załadowanie takiego obrazu do wirtualnego napędu CD lub DVD. Dokładną kopię nośnika CD z tym zabezpieczeniem można wykonać programem Alcohol 120%. Program ten nie jest w stanie wykonać kopii płyty DVD z SecuROM v7.0 (bądź wyższej).

W wypadku posiadania nośnika DVD z zabezpieczeniem SecuROM w wersji 7.0 bądź wyższej możliwe jest stworzenie tzw. mini obrazu płyty. Obraz taki zawiera tylko pełny zrzut plików zawierających zabezpieczenie płyty natomiast inne pliki istnieją lecz mają zerowe rozmiary (są tylko po to by zawartość płyty się zgadzała).

Wadą metody tworzenia obrazów płyt jest to, że SecuROM często uniemożliwia uruchomienia zabezpieczonej aplikacji gdy zostaną wykryte programy emulujące napędy bądź zabezpieczenia. Istnieje sposób pozwalający w prosty sposób wyeliminować ten problem. Wystarczy kilka zmian w rejestrze systemu Windows lub zainstalowanie specjalnego programu (np. Y.A.S.U bądź Pr0t.St0p) który ukrywa przed mechanizmem skanującym aplikacje do emulacji oraz wirtualne napędy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]