Senterpartiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Senterpartiet
Ilustracja
Państwo

 Norwegia

Skrót

Sp

Lider

Trygve Slagsvold Vedum

Data założenia

1920

Adres siedziby

P.b. 1191 Sentrum
0107 Oslo

Ideologia polityczna

centryzm, agraryzm, eurosceptycyzm

Liczba członków

21 000 (2007)

Młodzieżówka

Senterungdommen

Barwy

zielona

Obecni posłowie
28/169
Obecni radni wojewódzcy
106/574
Norwegia
Godło Norwegii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Norwegii

Wikiprojekt Polityka

Norweska Partia Centrum (Senterpartiet, Sp) – norweska partia agrarystyczna o poglądach centrowych. Założona w 1920. Do 1959 partia nosiła nazwę Bondepartiet (Partia Chłopska).

Sp nie bazuje na żadnej z wielkich ideologii XIX i XX wieku, ale skupia się na zdecentralizowanym rozwoju ekonomicznym. Od 1972 partia jest jednym z głównych przeciwników wstąpieniu Norwegii do Unii Europejskiej.

Partia Centrum wspierała zarówno socjalistyczne, jak i niesocjalistyczne rządy; pomiędzy 1930 a 2000 brała udział w siedmiu gabinetach, trzy z nich tworzyli premierzy z Sp. Do czasu wyborów parlamentarnych w 2005 Senterpartiet brała udział tylko w niesocjalistycznych gabinetach.

W ciągu ośmiu dekad od utworzenia Partii Centrum, jako politycznej frakcji norweskiej organizacji rolniczej, Sp zmieniła się diametralnie. Kilka lat po powstaniu, oddzieliła się od swojej organizacji macierzystej i rozpoczęła propagowanie działalności politycznej opartej na decentralizacji, oddalając się ideologicznie od innych ugrupowań agrarnych w Europie.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 Senterpartiet zawiązała koalicję rządową z Norweską Partią Pracy (DnA) i Sosialistisk Venstreparti (SV), będąc tzw. zieloną częścią Czerwono-Zielonej Koalicji. Udało jej się zapewnić sobie większość w parlamencie norweskim. Premierem został Jens Stoltenberg z DnA, a Sp weszła w skład jego gabinetu, obejmując 17 października 2005 cztery ministerstwa. W wyborach parlamentarnych w 2009 rządząca centrolewicowa koalicja utrzymała większość miejsc w parlamencie. Sp uzyskała 11 mandatów w Stortingu. W 2013 znalazła się w opozycji.

Wyniku wyborów w 2021, Senterpartiet uzyskało 28 mandatów w parlamencie. Z tego powodu razem z Partia Pracy utworzyli rząd mniejszościowy[1].

Przywódcy partii[edytuj | edytuj kod]

Udział w rządach[edytuj | edytuj kod]

Gabinety tworzone przez premierów z Senterpartiet:

Gabinety tworzone przez premierów z innych partii:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Valgresultat for Senterpartiet [online], NRK [dostęp 2021-12-06] (norw. bokmål).
  2. Regjeringens medlemmer [online], Regjeringen.no, 20 września 2021 [dostęp 2021-12-06] (norw.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]