Przejdź do zawartości

Serial kryminalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scena z serialu Ulice San Francisco

Serial kryminalny – gatunek serialu telewizyjnego, którego tematyką jest śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni. W tym gatunku serialu przedstawia się działalność detektywów, śledczych, specjalnych agentów, prawników i policji zmierzającą do rozwikłania zbrodni i aresztowania sprawcy, zbierane są dowody, poszukuje się motywów przestępstwa, prowadzone są przesłuchania świadków i podejrzanych. Często siły policyjne mają do dyspozycji najnowsze zdobycze techniki laboratoryjnej.

Stylistycznie gatunek może się pokrywać i łączyć z wieloma innymi gatunkami, takimi jak np. serial dramatyczny lub gangsterski.

Najdłużej emitowany serial kryminalny o tematyce prawniczej to Prawo i Porządek[1] (ang. Law&Order). Z kolei serialem cieszącym się największą popularnością wg IMDb jest produkcja niemieckojęzyczna Dark. W TOP 10 znajduje się wiele produkcji dostępnych na platformie internetowej Netflix. Są to m.in.: Lucyfer, Peaky Blinders, Breaking Bad[2].

Wybrane seriale kryminalne:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seriale prawnicze - zobacz najlepsze amerykańskie propozycje [online], Serialowy.pl, 5 marca 2019 [dostęp 2019-07-18] (pol.).
  2. Seriale kryminalne - zobacz nasze 25 propozycji [online], Serialowy.pl, 5 lutego 2018 [dostęp 2019-07-18] (pol.).