Shoutbox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shoutbox – element serwisów internetowych umożliwiający odwiedzającym bardzo szybką wymianę zdań bez potrzeby wysyłania trwałych wiadomości na standardowym forum dyskusyjnym. Najczęściej stanowi dodatkowy element bardziej rozbudowanych systemów dyskusyjnych, na przykład pozwala na poruszanie luźniejszych tematów na forach dyskusyjnych co znacznie zmniejsza ilość spamu czy tematów w działach typu off-topic, a więc jest dobrym sposobem na odciążenie witryny.

W swojej najprostszej postaci shoutbox jest listą krótkich wiadomości tekstowych zawierającą czasami także daty wysłania wiadomości oraz informacje na temat autorów tych wiadomości zazwyczaj w postaci nicku, najczęściej automatycznie odświeżaną po określonym czasie najczęściej przy pomocy JavaScript w celu utrzymania nowych wiadomości w polu widzenia użytkownika. Starsze wpisy są usuwane po pojawieniu się odpowiedniej liczby nowych wpisów w celu zmniejszenia obciążenia serwerów (zazwyczaj zostaje wyświetlane od 30 do 50 ostatnich wpisów).

Utrzymanie shoutboksów przebiega podobnie do zarządzania forami dyskusyjnymi – moderatorzy mogą usuwać wpisy oraz banować określonych użytkowników lub adresy IP. Obecnie bardzo często napotkać można dodatkowe funkcje takie jak cenzura wybranych słów, obsługa graficznych emotikon[1], czy kolorowanie nicków w zależności od rangi użytkownika[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Shoutbox z funkcją opcją obsługi emotikon oraz kolorowania nicków w zależności od rangi użytkownika na forum http://forum.enidust.com/