sic!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy skrótu. Zobacz też: inne znaczenia terminu "Sic!".

sic! (także bez wykrzyknika lub sam wykrzyknik) – oznaczenie oryginalności zapisu, utworzone z łacińskiego wyrazu sic, oznaczającego "tak", "tak było", "jak stoi"[1], zazwyczaj umieszczane w nawiasach kwadratowych. W tekście może być używane na kilka sposobów, między innymi:

  • do wskazania, że ów cytowany tekst zawiera błąd i pochodzi on ze źródła, które zostało dosłownie i bez poprawiania zacytowane;
  • zwrot ten umieszcza się przy informacji, która może być odebrana jako nieprawdziwa, jako błąd itp. w celu podkreślenia, że to rzeczywiście się zdarzyło, miało miejsce.

Przykład: Pisząc o Sandrze Bollock, można dopisać za nazwiskiem (sic), by nikt nie uznał, że mowa o aktorce Sandrze Bullock.

Drugi przykład: Pisząc, że coś kosztowało bardzo dużo, można za tą kwotą dopisać (sic), by czytelnika upewnić, że nie popełniono pomyłki: "Bilet lotniczy do Chin kosztuje 50 000 złotych (sic)."

Trzeci przykład: Cytując czyjś tekst wraz z zawartym w nim błędem (najczęściej ortograficznym), dodaje się (sic), dając czytelnikom do zrozumienia, że błąd zawarty był również w oryginalnym tekście.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. sic! - Poradnia językowa PWN, poradnia.pwn.pl, 5 lipca 2010 [dostęp 2018-10-23] (pol.).