Przejdź do zawartości

Skënder Selimi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skënder Selimi
Data i miejsce urodzenia

1933
Pogradec, Albania

Data i miejsce śmierci

15 września 2015
Tirana, Albania

Zawód, zajęcie

choreograf, baletmistrz

Skënder Selimi (ur. 1933 w Pogradcu, zm. 15 września 2015 w Tiranie) – albański choreograf i baletmistrz.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, w tym czasie stracił oboje rodziców[1]. Po zakończeniu wojny studiował w Akademii Wojskowej w Tiranie[1]. Przerwał karierę wojskową i zaczął występować w spektaklach baletowych, pod kierunkiem sowieckich reżyserów pracujących w Albanii. Studia z zakresu choreografii odbył w moskiewskiej GITIS, w klasie Rostisława Zacharowa[1].

Po powrocie do kraju przygotowywał choreografię do widowisk baletowych i operowych, wystawianych na scenie Teatru Opery i Baletu w Tiranie. Był twórcą pierwszego albańskiego wodewilu Mirela. W 1972 został odsunięty przez władze komunistyczne, kiedy dopatrzono się w jego balecie Alba nadmiernego nowatorstwa i błędów formalnych. Powrócił do Tirany w 1981 i objął katedrę choreografii w stołecznej Akademii Sztuk[1]. Był pierwszym albańskim choreografem, który uzyskał tytuł profesora[1]. Napisał kilka podręczników z zakresu choreografii i historii baletu, a także monografie albańskich tańców ludowych.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Ben Andoni, Ndahet nga jeta profesori i baletit shqiptar, Skënder Selimi [online], javanews.al, 2015 (alb.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]