Skala Centora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skala Centora (ang.Centor's Scale) – to stosowany w praktyce sposób oceny zespołu objawów występujących w przebiegu zapalenia gardła, których spełnienie sugeruje występowanie zakażenia bakteryjnego (anginie paciorkowcowej), a tym samym konieczność włączenia do leczenia antybiotyków.

Na skalę Centora składają się następujące objawy:

Za spełnienie każdego z punktów skali przyznaje się jeden punkt, stąd wynik w skali Centora może się mieścić w zakresie 0 – 4. Uzyskanie 3 i 4 punktów bardzo silnie wskazuje na obecność zakażenia bakteryjnego i powinno się stać podstawą do włączenia leczenia antybiotykami.

Stosowanie skali Centora zwiększa stopień racjonalnej antybiotykoterapii. Uważa się, że około 70 – 80% wszystkich zapaleń gardła wywoływane jest przez wirusy, a wówczas antybiotykoterapia jest nieskuteczna, a wręcz szkodliwa. Skala Centora pozwala na dość dokładną identyfikację osób z infekcjami bakteryjnymi i wprowadzenie do leczenia antybiotyków, kiedy są niezbędne. (według danych w Polsce antybiotyki są stosowane w około 75% infekcji dróg oddechowych, czyli około 3-krotnie za często)[1].

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.