Skala Centora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skala Centora/Mc Isaaca (ang.Centor's Scale) – to stosowany w praktyce sposób oceny zespołu objawów występujących w przebiegu zapalenia gardła, których spełnienie sugeruje występowanie zakażenia bakteryjnego (anginie paciorkowcowej), a tym samym konieczność włączenia do leczenia antybiotyków[1].

Skala wg Centora/McIssaca[1]
Objaw Pkt
gorączka > 38 °C +1
brak kaszlu +1
powiększenie węzłów chłonnych szyi +1
nalot włóknikowy i obrzęk migdałków +1
wiek ≤15 lat +1
wiek 15-44 lat 0
wiek ≥45 lat -1

Za spełnienie każdego z punktów skali przyznaje się jeden punkt, stąd wynik w skali Centora może się mieścić w zakresie 0–5. Uzyskanie 4 i 5 punktów bardzo silnie wskazuje na obecność zakażenia bakteryjnego i powinno się stać podstawą do włączenia leczenia antybiotykami, a uzyskanie 2 lub 3 punktów jest wskazaniem do wykonania rozstrzygającego szybkiego testu paciorkowcowego lub posiewu[1].

Stosowanie skali Centora zwiększa stopień racjonalnej antybiotykoterapii. Uważa się, że około 70 – 80% wszystkich zapaleń gardła wywoływane jest przez wirusy, a wówczas antybiotykoterapia jest nieskuteczna, a wręcz szkodliwa. Skala Centora pozwala na dość dokładną identyfikację osób z infekcjami bakteryjnymi i wprowadzenie do leczenia antybiotyków, kiedy są niezbędne. (według danych w Polsce antybiotyki są stosowane w około 75% infekcji dróg oddechowych, czyli około 3-krotnie za często)[2].

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.