Skalnica rozłogowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skalnica rozłogowa
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd skalnicowce
Rodzina skalnicowate
Rodzaj skalnica
Gatunek skalnica rozłogowa
Nazwa systematyczna
Saxifraga stolonifera Curtis
Fl. Bad. ii. 224
Synonimy

Saxifraga sarmentosa L.f.

Kwiat

Skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera) – gatunek rośliny z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Pochodzi z Chin i Japonii[2]. Jest uprawiany w wielu krajach świata, w Polsce głównie jako roślina pokojowa.

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina tworząca gęstą i niską kępę liści różyczkowych o średnicy do 30 cm i wysokości 15-20 cm. Z kępy tej latem wypuszcza długie, nitkowate rozłogi zwisające z doniczek. Powstają na nich nowe młode roślinki. Jeśli znajdą się na ziemi to zakorzeniają się. Od rozłóg pochodzi łacińska i polska nazwa gatunkowa tej rośliny.
Liście
Posiada charakterystyczne, okrągłe, lśniące i gruboząbkowane liście. Na górnej stronie są oliwkowo-zielonym ze srebrnymi nerwami, na spodniej stronie purpuroworóżowe. Na górnej stronie są owłosione.
Kwiaty
Drobne, białe, zebrane w wiechowate kwiatostany na wzniesionych, cienkich pędach. Kwiaty ma niesymetryczne, dwa bowiem z pięciu płatków korony są dużo większe od pozostałych.
Rozwój
Bylina, zakwita przeważnie w czerwcu. Może być uprawiana przez wiele lat, jednakże najładniej wyglądają młode rośliny, po 2-3 latach stają się nieładne, najlepiej je więc co taki czas odnawiać za pomocą młodych roślinek wytwarzanych na rozłogach. Roślinki takie w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego osiągają dojrzałość do kwitnienia.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Uprawiana jest jako roślina ozdobna, głównie ze względu na swoje ozdobne liście oraz rozłogi z młodymi roślinkami, które zwisają z doniczek. W związku z tym najlepiej uprawiać ją w doniczce wiszącej. Nadaje się także jako roślina okrywowa do pojemników z większymi roślinami. Oprócz typowej formy gatunku uprawiana jest odmiana `Tricolor` o głęboko powcinanych liściach z białym i czerwonym obrzeżeniem. W krajach o cieplejszym klimacie skalnica rozłogowa uprawiana jest również w ogródkach, szczególnie skalnych.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Wymagania. Jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w pobliżu okna, ale zasłonięta od bezpośredniego światła słonecznego. Wystarcza jej normalna ziemia kwiatowa, konieczny jest drenaż na dnie doniczki. Woli pomieszczenia chłodniejsze, optymalna dla niej temperatura to latem 13-17oC, zimą w dobrze ogrzewanym pomieszczeniu rośnie źle. Nie jest natomiast tak wrażliwa na suche powietrze, jak wiele innych roślin pokojowych, ale zimą przy centralnym ogrzewaniu od czasu do czasu można ją spryskiwać wodą.
  • Zabiegi uprawowe. Podlewa się dość często, tak, by ziemia stale była wilgotna. Zakurzone liście czyści się przez spryskiwanie wodą. Nie wolno używać środków do nabłyszczania liści. Latem nawozi się jeden raz na miesiąc wieloskładnikowym nawozem połową normalnej dawki. Przesadza się do większej doniczki raz do roku (na wiosnę).
  • Rozmnażanie. Bardzo łatwo się rozmnaża przez wytwarzane na rozłogach młode roślinki, które odcina się od macierzystej rośliny i sadzi do nowej doniczki z ziemią. Przyjmują się łatwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-26].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
  2. zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.