Skiatos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skiatos
Σκιάθος
Ilustracja
Miasto Skiatos
Kontynent

Europa

Państwo

 Grecja

Akwen

Morze Egejskie

Archipelag

Sporady Północne

Powierzchnia

49 km²

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Skiatos”
Ziemia39°10′N 23°29′E/39,166667 23,483333

Skiatos (gr. Σκιάθος, Skiáthos) – wyspa w zachodniej części Morza Egejskiego, w archipelagu Sporad Północnych.

Administracyjnie Skiatos (wraz z pobliskimi niewielkimi wysepkami Tsougrias, Arkos i in.) stanowi gminę Skiatos, która wraz z gminami Alonisos i Skopelos współtworzy od 2011 roku jednostkę regionalną Sporady, należącą do regionu Tesalia, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa.

Pochodzenie nazwy tłumaczone jest tym, że Skiatos leży w cieniu Góry Athos, a z greckiego „skia” oznacza cień. Jedną z plaż wyspy jest Koukounaries. Nazwa ta pochodzi od szyszki drzewa piniowego, które połaciami porastają wyspę. Piasek na tej plaży odbija promienie słoneczne za sprawą zawartej w nim miki. W pobliżu plaży znajduje się luksusowy hotel Skiathos Palace Hotel w którym chętnie spędzała wakacje księżna Diana[potrzebny przypis].

Stolicą wyspy jest miejscowość Skiatos, która położona jest na dwóch wzgórzach. Na każdym ze wzgórz znajduje się kościółek, dodatkowo zaś na drugim również wieża zegarowa z punktem widokowym. Na wyspę można dostać się samolotem, promem lub stateczkiem wycieczkowym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]