Skorpion złoty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skorpion złoty
Mesobuthus martensii
(Karsch, 1879)
Skorpion złoty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd skorpiony
Rodzina Buthidae
Rodzaj Mesobuthus
Gatunek skorpion złoty
Synonimy
  • Buthus martensii Karsch, 1879

Skorpion złoty, skorpion mandżurski (Mesobuthus martensii) – gatunek skorpiona z rodziny Buthidae, żyjącego w północno-wschodnich Chinach i Mandźurii, zamieszkującego przede wszystkim stepy, pastwiska i inne tereny trawiaste, Skorpion ten jest drapieżnikiem, żywiącym się bezkręgowcami, żyjącymi w ziemi, pod kamieniami lub pod gnijącymi resztkami roślin, które uśmierca za pomocą swojego jadu, który choć nie jest śmiertelny, jest niebezpieczny również dla człowieka. Długość skorpiona złotego może osiągać nawet 6 cm. Zgodnie z nazwą zwyczajową jego ciało jest złote, czasem lekko brązowe. Mieszanka trzech toksyn, wchodzących w skład jadu przedstawicieli tegoż gatunku jest od ponad tysiąca lat stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Owady i pajęczaki, nr 1, redaktor naczelna – Joanna Dowgiałło-Tyszka, wydawnictwo DeAgostini, ​ISBN 978-83-248-0863-2​.
  • Lu Zhang & Ming-Sheng Zhu. Morphological variation of Mesobuthus martensii (Karsch, 1879) (Scorpiones: Buthidae) in Northern China. „Euscorpius — Occasional Publications in Scorpiology”. 81, 2009 (ang.).  (pdf)