Skorpiony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skorpiony
Scorpiones[1]
Latreille, 1817
Skorpion
Skorpion
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd skorpiony
Budowa zewnętrzna skorpiona. Niebieski – odnóża głowowe: Pnogogłaszczki, Cszczękoczułki. Ciemnozielonyprosoma: O – oczy. Jasnozielony – odnóża kroczne: Ta – stopa, Ti – goleń, Fe – udo, Co – biodro. Żółtyprzedodwłok. Różowyzaodwłok. T (czerwony) – telson

Skorpiony (Scorpiones) – rząd pajęczaków (Arachnida) o wielkości od 13 do nawet ponad 180 mm (skorpion cesarski), zamieszkujących zarówno obszary tropikalne (od lasów deszczowych po tereny pustynne), jak i wysokogórskie tereny okresowo przykrywane śniegiem. Skorpiony charakteryzują się obecnością kolca jadowego na ostatnim segmencie odwłoku.

Mają zdolność hibernacji (gatunki spotykane w Alpach) oraz estywacji (gatunki tropikalne), znoszą też promieniowanie w dawce śmiertelnej dla człowieka. Doskonale orientują się w ciemnościach - specjalne szczecinki na kleszczach rejestrują drgania powietrza (wychwytują na przykład uderzenia owadzich skrzydeł), odnóżami potrafią wykrywać drgania podłoża.

Istnieją dowody na to, że skorpiony istniały już 400 mln lat temu i razem z innymi pajęczakami oraz owadami były pionierami życia na lądzie.

Budowa[edytuj]

W ciele skorpiona można wyróżnić dwie części: głowotułów i odwłok, na który składają się: przedodwłok i zaodwłok.

Głowotułów

Szczękoczułki skorpionów są trójczłonowe i zakończone szczypcami, za to nogogłaszczki są bardzo duże i zakończone potężnymi, ostro zakończonymi kleszczami. Na grzbietowej stronie głowotułowia występuje od 0 do 6 par oczu (jedne z najczulszych narządów światłoczułych w zwierzęcym świecie), za dnia chronionych specjalnym barwnikiem zatrzymującym światło.

Przedodwłok

U dorosłych skorpionów obserwuje się przedodwłok 7-segmentowy. Na pierwszym segmencie, pośrodku od strony brzusznej (u podstawy grzebieni) znajduje się wieczko płciowe, pod którym znajdują się ujścia otworów płciowych. Grzebienie są zmodyfikowanymi nogami, przekształconymi w narządy zmysłów.

Odnóża kroczne

Umiejscowione wyłącznie na głowotułowiu, w liczbie 4 par, zakończone pazurkami. Na biodrach IV pary znajdują się ujścia cewek Malpighiego.

Zaodwłok

Metasoma składająca się z pięciu segmentów, oraz telsona z kolcem jadowym, który nie jest rozważany jako regularny segment. Na końcu V segmentu znajduje się odbyt. Telson zawiera pęcherzyk zawierający porcję jadu (wytwarzanego przez dwa gruczoły jadowe), który paraliżuje układ nerwowy ofiary.

Rozród[edytuj]

W przeciwieństwie do większości pajęczaków skorpiony są żyworodne[2], a samica opiekuje się młodymi (do 30) nosząc je na grzbiecie aż do pierwszego linienia, opisywanego przez hodowców skrótem L1. Następuje wtedy usamodzielnienie młodych i zaprzestanie konsumowania zdobyczy matki.


← mln lat temu
Skorpiony
←4,6 mld 541 485 443 419 359 299 252 201 145 66 23 2


Systematyka[edytuj]

Według Fet & Soleglad (2005)[3], część skorpionologów jednak uznaje pracę Prendni & Wheeler (2005)[4]. Różnice między tymi dwoma punktami widzenia są znaczne, najbezpieczniej jednak używać systematyki przedstawionej w ostatnio wydanej publikacji:

Ciekawostki[edytuj]

  • W czasach prehistorycznych występowały skorpiony o znacznych rozmiarach, np. Brontoscorpio anglicus o długości 1 metra.
  • Pancerz skorpionów emituje zielone światło pod wpływem promieniowania UV.
  • Skorpion może wytrzymać nawet rok bez pożywienia.
  • W krajach północnoafrykańskich, gdzie skorpiony są dość powszechne, mieszkańcy zabezpieczają swoje domy przed tymi zwierzętami układając dookoła domu krąg z gładkich płytek. Skorpiony nie potrafią bowiem pokonywać gładkich powierzchni[5].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Scorpiones, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. W.R. Lourenco: Reproduction in scorpions, with special reference to parthenogenesis. W: S. Toft, P.G. Henriksen, N. Scharff (red.): European Arachnology 2000: 19th European Colloquium of Arachnology, Aarhus, Denmark, 17-22.07.2000. Aarhus: Aarhus University Press, 2002, s. 71–85. ISBN 87-7934-001-6.
  3. Fet, V. & M. E. Soleglad: Contributions to scorpion systematics. I. On recent changes in high-level taxonomy.. Euscorpius 31:1-13, 2005.
  4. Prendni, L. & W. C. Wheeler: Scorpion higher phylogeny and classification, taxonomic anarchy, and standards for peer review in online publishing.. Cladistics 21(5):446-494., 2005.
  5. 21. Wiek, wydanie wrzesień 2009, ISSN 1896-4117, str. 10