Przejdź do zawartości

Skórnica czerwonawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skórnica czerwonawa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Eurotiomycetes

Rząd

brodawnicowce

Rodzina

brodawnicowate

Rodzaj

skórnica

Gatunek

skórnica czerwonawa

Nazwa systematyczna
Dermatocarpon miniatum (L.) W. Mann
Lich. Bohem. Observ. Dispos.: 66 (1825)
Skórnica czerwonawa wśród innych porostów
Fragment plechy z egzotecjami

Skórnica czerwonawa, wnętrznik czerwonawy (Dermatocarpon miniatum (L.) W. Mann) – gatunek grzybów należący do rodziny brodawnicowatych (Verrucariaceae)[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Verrucariaceae, Verrucariales, Chaetothyriomycetidae, Eurotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1753 r. Karol Linneusz nadając mu nazwę Lichen miniatus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1825 r. Wenzeslaus Mann, przenosząc go do rodzaju Dermatocarpon[1].

Synonimy:

  • Caloplaca saxicola subsp. miniata (Hoffm.) Clauzade & Cl. Roux 1985
  • Capnia miniata (L.) A. St.-Hil. 1805
  • Endocarpon miniatum (L.) P. Gaertn., G. Mey. & Scherb. 1801
  • Entosthelia miniata (L.) Hue 1915
  • Epistictum miniatum (L.) Trevis. 1869
  • Lichen miniatus L 1753
  • Lobaria miniata (L.) Hoffm. 1796
  • Rhodocarpon miniatum (L.) Lönnr. 1858
  • Umbilicaria miniata (L.) Baumg. 1790[3].

Nazwy polskie według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[4].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Plecha jedno lub kilku listkowa o średnicy 1–7 cm, sztywna i krucha, o brzegach zaokrąglonych, płatowato wcinanych lub karbowanych. Czasami składa się z wielu odcinków dachówkowato na siebie zachodzących. Do podłoża przyczepiona jest w jednym tylko miejscu. Zewnętrzna powierzchnia ma barwę od szarobrunatnej do czerwonobrunatnej i często jest obficie biało oprószona. Dolna powierzchnia ma barwę od cielistoróżowej do brunatnej. Reakcje barwne: hymenium I + niebieskie do fioletowego[4].

Dolna i górna kora plechy ma taką samą grubość 4–8,5 μm[5]. W plesze występują liczne, zagłębione perytecja. Ich wystająca z plechy część (egzotecjum) ma średnicę około 0,2 mm. Ekscypulum ma średnicę ok. 200 μm, jest jasne i tylko przy samej ostioli brunatne. W hymenium występują dwutunikowe, maczużkowate worki oraz wstawki. W jednym worku powstaje po 8 jednokomórkowych, elipsoidalnych askospor o rozmiarach 6-16 × 5–8 μm[4].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek szeroko rozprzestrzeniony, najliczniej występuje na półkuli północnej, ale notowany jest na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Australii[6]. W Polsce jest pospolity w górach i na wyżynach, gdzie występuje na różnego rodzaju skałach, częściej na wapiennych, rzadziej na krzemianowych. Ma jednak określone wymagania; rośnie na miejscach przynajmniej słonecznych lub nieco zacienionych, jeśli dość często zwilżane są one wodą. Na nizinach jest bardzo rzadki, występuje tylko czasami na głazach narzutowych[4].

W Polsce znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status VU – gatunek wysokiego ryzyka wymarcia w niektórych rejonach[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2019-12-17] (ang.).
  2. Wiesław Fałtynowicz, Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski, Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003, ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2014-04-27] (ang.).
  4. a b c d Hanna Wójciak, Porosty, mszaki, paprotniki, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010, ISBN 978-83-7073-552-4.
  5. Dermatocarpon miniatum [online], Consortium of North American Lichen Herbaria [dostęp 2014-06-09].
  6. Występowanie skórnicy czerwonawej na świecie (mapa) [online], Discover Life [dostęp 2014-04-16].
  7. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.