Grzyby workowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Workowce)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzyby workowe
Grzyby workowe: zdjęcie
Kustrzebka pęcherzykowata (Peziza vesiculosa)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Gromada grzyby workowe
Nazwa systematyczna
Ascomycota Caval.-Sm
Biol. Rev. 73: 247 (1998)
Typ nomenklatoryczny
kustrzebka (Peziza Fr.)

Grzyby workowe (Ascomycota Caval.-Sm.) – gromada grzybów z podkrólestwa Dikarya[1]. Ich nazwa pochodzi od typu zarodni zwanej workiem (ascus), w której są wytwarzane zarodniki workowe (askospory).

Cykl życiowy workowców[edytuj]

Haploidalny zarodnik (1n chromosomów) spada na ziemię i wyrasta z niego nitkowata, wielokomórkowa, jednojądrowa grzybnia. Na niej formują się lęgnia i plemnia, są one wielojądrowe.

Plemnia nakłuwa lęgnię swego rodzaju "szpikulcem" i przelewa do niej swoja zawartość. Dochodzi do zlania się plazmy (plazmogamia). Jądra układają się parami (dikariofaza) i tworzą tzw. jądra sprzężone. Z lęgni wyrastają strzępki z jądrami sprzężonymi (dwujądrowymi). Z dwujądrowych strzępek i z jednojądrowych tworzy się askokarp (rodzaj owocnika), który może mieć postać: miseczkowatą (apotecjum), kulistą (klejstotecjum), butelkowatą (perytecjum).

W tym owocniku dochodzi do zlania się jąder sprzężonych (kariogamia), powstaje zygota, która dzieli dwukrotnie, najpierw mejotycznie następnie mitotycznie, powstaje osiem haploidalnych komórek z których powstają zarodniki. Zarodnia, w której się to odbywa nazywana jest workiem (ascus). Po dojrzeniu worek pęka i zarodniki wysypują się na ziemię.

Systematyka[edytuj]

Według Index Fungorum, opartego na kolejnych edycjach Dictionary of the Fungi, gromada Ascomycota należy do królestwa grzybów (Fungi) i zawiera[2]:

Uwzględniającym najnowsze badania filogenetyczne wydaje się być tzw. "system Adla 2012", zawarty w artykule „The Revised Classification of Eukaryotes” z 2012. Według tej klasyfikacji klad Ascomycota jest częścią (obok Basidiomycota) kladu Dikarya. Zaliczono do niego:[3]:

Przypisy

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2012-11-17].
  2. CABI databases (ang.). [dostęp 2016-05-03].
  3. Nazwy taksonów dopasowano według kodeksu Index Fungorum, oraz na podstawie nazw systematycznych.