Slovácky Verbuňk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Proklamacja UNESCO, Paryż, 25 listopada 2005

Slovácky Verbuňk[a] (słow. verbunk[1]) – improwizowany taniec ludowy o skocznym charakterze, wykonywany przez chłopców i mężczyzn z regionu Slovácko w Czechach i w Słowacji.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nazwa tańca verbuňk pochodzi od niem. Werbung (pol. pobór do wojska)[2]. Historia tańca sięga XVIII w., kiedy do armii rekrutowano również zawodowych tancerzy[2][3]. Slovácky Verbuňk wyodrębnił się jako samodzielny taniec w drugiej połowie XIX w., przy czym rozwinęło się sześć typów regionalnych charakteryzujących się różnorodnością figur (skoków, przeskakiwania, przysiadów, wypadów, kucania, klaskania, stukania obcasami itp.) i rytmów tanecznych[3][2].

Slovácky Verbuňk jest improwizowanym tańcem o skocznym charakterze wykonywanym przez chłopców i mężczyzn z regionu Slovácko – południowych Moraw i okręgu Zlin[2]. Tancerze tańczą do muzyki zwanej pieśniami nowo-węgierskimi, a taniec składa się z trzech części[2]. Na początku śpiewana jest pieśń, następnie rozpoczyna się taniec wolnymi krokami, które stopniowo przechodzą w coraz szybsze. Taniec nie ma ustalonego układu choreograficznego, ma spontaniczny, improwizowany charakter[2]. Jednym z jego elementów jest konkurs podskoków[2]. Tancerze tańczą w grupie, lecz każdy wykonuje własny, improwizowany układ choreograficzny[2].

Podczas dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury Ludowej w miejscowości Strážnice odbywa się konkurs na najlepszego tancerza wykonujacego Slovácky Verbuňk[3][2].

W 2005 roku Slovácky Verbuňk został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwa za Czeskim Narodowym Instytutem Kultury Ludowej (czes. Národní ústav lidové kultury), zob. Slovácký verbuňk, Polski Komitet UNESCO podaje Slovácko Verbuňk, zob. Republika Czeska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dana Kľučárová, Verbunk, Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru [dostęp 2018-07-22] (słow.).
  2. a b c d e f g h i j UNESCO ICH: Slovácko Verbuňk, recruit dances (ang.). [dostęp 2014-04-08].
  3. a b c Národní ústav lidové kultury: Slovácký verbuňk (cz.). [dostęp 2015-04-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]