Smereczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smereczek
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Góry Czerchowskie, Góry Leluchowskie
Potok 4 rzędu
Długość 7,45 km
Powierzchnia zlewni 19,26 km²
Ujście
Recypient Poprad
Miejsce Leluchów
Wysokość ok. 470 m n.p.m.[1]
Współrzędne 49°17′49″N 20°55′29″E/49,296944 20,924722
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Smereczek (słow. Smrečny potok) – potok, prawy dopływ Popradu[2] o długości 7,45 km[3] i powierzchni zlewni 19,26 km²[4].

Potok wypływa na wysokości około 840 m w leju źródliskowym na północnych stokach szczytu Barwinek (863 m) w Górach Leluchowskich położonych na granicy polsko-słowackiej i spływa w kierunku południowym przez miejscowość Obručné. Tu zmienia kierunek na zachodni i płynie przez Dubne do Leluchowa. Na odcinku od Obručnégo do Leluchowa jego korytem poprowadzono granicę polsko-słowacką. W Leluchowie na dużym zakolu Popradu uchodzi do niego na wysokości 470 m[1].

Smereczek tworzy nie tylko granicę polsko-słowacką, ale również oddziela Góry Leluchowskie w Polsce od Gór Czerchowskich na Słowacji. Z obydwu tych pasm spływają do niego potoki. Z Gór Leluchowskich są to niewielkie i bezimienne potoki, największy, spływa z wysokości 736 m spod północnych stoków szczytu Stupne (817 m). Potoki spływające z Gór Czerchowskich są dłuższe i niektóre z nich mają swoje nazwy. Są to : Veretičkov potok, Kostolný potok i Chotárny potok[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]