Sobór Przemienienia Pańskiego w Dnieprze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
sobór Przemienienia Pańskiego
Спасо-Преображенський собор
12-101-0020
sobór katedralny
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Obwód

 dniepropetrowski

Miejscowość

Dniepr

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Eparchia

dniepropetrowska

Katedra

od 1992

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6/19 sierpnia

Położenie na mapie obwodu dniepropetrowskiego
Mapa konturowa obwodu dniepropetrowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „sobór Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po prawej znajduje się punkt z opisem „sobór Przemienienia Pańskiego”
48°27′29,71″N 35°03′59,89″E/48,458253 35,066636

Sobór Przemienienia Pańskiego[1] (ukr. Спасо-Преображенський собор) – prawosławny sobór w mieście Dniepr, jedna z dwóch katedr eparchii dniepropetrowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Budowę świątyni zaplanowano jako jedną z pierwszych budowli nowo powstającego miasta Jekaterynosław. Projekt powstał w 1786 i miała to być największa tego typu budowla na świecie. Kamień węgielny miała wmurować sama Katarzyna II w czasie oficjalnego otwarcia budowy nowego miasta – w dniu 9 maja 1787. Wraz ze śmiercią carycy budowa zamarła i pierwotnego projektu nigdy nie zrealizowano.

Po zmianie projektu i zmniejszeniu planowanej świątyni budowę zakończono w 1835. W latach 1930–1988 w Soborze nie odprawiano nabożeństw, z wyjątkiem 1941, kiedy podczas okupacji niemieckiej tymczasowo zezwolono na prowadzenie służby. W tym samym roku w czasie walk pomiędzy wojskami sowieckimi i hitlerowskimi na podwórze przed świątynią przyniesiono kilkadziesiąt ciał zabitych z pobliskich ulic. Znajdują się one w braterskiej mogile w pobliżu głównego wejścia do świątyni.

W latach 1975–1988 w świątyni działało muzeum religii i ateizmu. 21 stycznia 1992 świątynię oficjalnie przekazano Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i od razu przystąpiono do jej restauracji.

Na terenie świątyni pochowanych jest szereg prawosławnych duchownych (biskupi Andrzej (Komarow), Kronid (Miszczenko), Warłaam (Iljuszczenko), księża Władimir Kapustianski, Konstantin Ohijenko, Fiodor Duplenko, Andriej Kirpicznikow).

Liturgie w soborze odprawiane są codziennie o godzinie 7 i 9 rano.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim wprowadzony na 123. posiedzeniu KSNG.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]