Sobór św. Eliasza w Komsomolsku nad Amurem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór św. Eliasza
Cобор во имя пророка Божия Илии
sobór katedralny
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Kraj

 Chabarowski

Miejscowość

Komsomolsk nad Amurem

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

amurska

Katedra

od 2007

Wezwanie

św. Proroka Eliasza

Wspomnienie liturgiczne

20 lipca/2 sierpnia

Położenie na mapie Kraju Chabarowskiego
Mapa konturowa Kraju Chabarowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Eliasza”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Eliasza”
Ziemia50°35′08,8″N 137°04′36,0″E/50,585778 137,076667

Sobór św. Eliaszaprawosławny sobór w Komsomolsku nad Amurem, katedra eparchii amurskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Parafia pod wezwaniem św. Eliasza powstała w Komsomolsku nad Amurem w 2002. Jej członkowie wybrali proroka na patrona nowej cerkwi, gdyż jest on patronem lotników i kosmonautów, a w dzielnicy, w której miała powstać świątynia, działa Komsomolskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego. Prorok Eliasz był również patronem cerkwi we wsi Piermskoje, na miejscu Komsomolska nad Amurem, zniszczonej w okresie radzieckim. Jako miejsce budowy świątyni wybrany został skwer na placu Gagarina w Komsomolsku nad Amurem, naprzeciw bramy prowadzącej na teren zakładów lotniczych[1].

Kamień węgielny pod budowę cerkwi położył 4 grudnia 2002 biskup chabarowski i nadamurski Marek w asyście miejscowego duchowieństwa. Świątynię zbudowano według projektu S. Wiałkiny. Inwestycję sfinansowano z darów wiernych, jak również z funduszy przekazanych przez banki i firmy prywatne oraz miejskie. Codzienne nabożeństwa rozpoczęły się w listopadzie 2006, w nieukończonej jeszcze świątyni; pięciorzędowy ikonostas wstawiono do niej dopiero w roku następnym. Poświęcenia obiektu dokonał 17 października 2007 arcybiskup chabarowski i nadamurski Marek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]