Solenoid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy cewki indukcyjnej. Zobacz też: inne znaczenia.
Solenoid
Linie pola magnetycznego w solenoidzie (widok w przekroju)

Solenoidcewka powietrzna (bez rdzenia magnetycznego) o jednej warstwie uzwojenia, służąca do wytwarzania jednorodnego pola magnetycznego. Stosowany jest tam, gdzie wymagane są niewielkie indukcyjności lub wysokie napięcia.

Wartość natężenia pola magnetycznego w długim solenoidzie (tzn. takim, którego długość jest dużo większa niż jego średnica) jest opisana równaniem:

[1]

gdzie: H - natężenie pola [A/m], n - liczba zwojów cewki na jednostkę długości [1/m], I - natężenie prądu elektrycznego płynącego przez cewkę [A].

Wewnątrz solenoidu pole jest relatywnie duże, natomiast na zewnątrz pole jest małe, dla nieskończenie długiego solenoidu pole na zewnątrz byłoby równe zero. Linie pola przebiegają podobnie jak w magnesie sztabkowym.

W języku angielskim terminem "solenoid" określa się niekiedy cewkę, niezależnie od obecności rdzenia i funkcji. Solenoidem bywa więc nazywany zarówno element elektromagnesu, jak i przekaźników czy elektrozaworów.

Przypisy

  1. David J.D.J. Griffiths David J.D.J., Introduction to Electrodynamics.

Bibliografia[edytuj]

  • Aleksy Brodowski, Jerzy Chabłowski, Jerzy Auerbach: Radio i Telewizja. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1971, s. 341.