Bazylika Świętej Trójcy w Kobyłce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 19: Linia 19:
| commons = Category:Trinity Church in Kobyłka
| commons = Category:Trinity Church in Kobyłka
}}
}}
[[Plik:Trinity Church in Kobyłka 2.JPG|thumb|tablica znajdująca się przy kościele|left]]
[[Plik:Trinity Church in Kobyłka 2.JPG|thumb|right|px150|tablica znajdująca się przy kościele]]
'''Kościół Świętej Trójcy w Kobyłce''' - zabytkowy kościół w [[Kobyłka|Kobyłce]] pod [[Warszawa|Warszawą]]. Wybudowany w latach [[1736]]-[[1740]] wg projektu włoskiego architekta [[Guido Antonio Longhi]]. Fundatorem budowy był [[biskup]] [[Marcin Załuski (1700-1765)|Marcin Załuski]]. Kościół wzniesiono w stylu późnego [[barok|baroku]]. [[konsekracja kościoła|Konsekracji]] dokonał biskup Marcin Załuski w [[1741]] roku po ukończeniu pierwszej fazy budowy. Druga faza budowy była przeprowadzona prawdopodobnie w latach 1755-1763 i wtedy też powstała fasada.
'''Kościół Świętej Trójcy w Kobyłce''' pod [[Warszawa|Warszawą]] w stylu późnego [[barok|baroku]]. Wybudowany w latach [[1736]]-[[1740]] wg projektu i pod osobistym nadzorem [[Lombardia|lombardzkiego]] architekta [[Guido Antonio Longhi]]. Fundatorem budowy był [[biskup]] [[Marcin Załuski (1700-1765)|Marcin Załuski]], który też [[Konsekracja|konsekrował]] kościół w [[1741]] roku.
Po roku [[1742]] sklepienie nawy głównej oraz ściany prezbiterium pokryte zostały [[fresk|freskami]] autorstwa Grzegorza Łodzińskiego. W 1944 roku wycofujący się Niemcy wysadzili całkowicie wieżę zachodnią, którą odbudowano w latach 1947-1951 (ze zmianami w kształcie hełmu i okien w stosunku do stanu pierwotnego). W latach 1958-1961 konserwatorzy Władysława i Konstanty Tiuninowie przeprowadzili konserwację wnętrz świątyni. W 1971 roku od pozostawionej przez złodzieja świeczki spłonął ołtarz główny wraz z obrazem Ostatnia Wieczerza na drzwiczkach [[tabernakulum]]. W latach 1971-1973 ukończono wieżę wschodnią na wzór zachodniej<ref>Karol Guttmejer "Guido Antonio Longhi. Działalność architektoniczna w Polsce" wyd. Neriton, 2003</ref>.


'''Architektura:'''
'''Architektura:'''


Kościół posiada jedną nawę i dwa trakty boczne. Nawy boczne są dwa razy dłuższe niż nawa główna z prezbiterium po przebudowie z 1902 roku gdy przebito otwory do nawy głównej - poprzednio mieściły się w nawach bocznych korytarze i cele gościnne. Fasada ma cechy [[Barok wileński|baroku wileńskiego]] w związku z zastosowaniem uskokowego zwężania się kondygnacji wież i wykroje okien bez obramień. Z barokową szkołą warszawską łączą z kolei kościół detale takie jak półwtopione kolumny w elewacjach i szeroka fasada. Po roku [[1742]] sklepienie nawy głównej oraz ściany prezbiterium pokryte zostały [[fresk|freskami]] autorstwa Grzegorza Łodzińskiego.
Ostatnie badania wykazały, że kościół powstał w jednej fazie i jego projektantem był jeden architekt (dawniej przypuszczano, że budowa miała dwie fazy)<ref>Karol Guttmejer "Guido Antonio Longhi. Działalność architektoniczna w Polsce" wyd. Neriton, 2003</ref>. Posiada jedną nawę i dwa trakty boczne. Nawy boczne są dwa razy dłuższe niż nawa główna z prezbiterium po przebudowie z 1902 roku gdy przebito otwory do nawy głównej - poprzednio mieściły się w nawach bocznych korytarze i cele gościnne. Fasada ma cechy [[Barok wileński|baroku wileńskiego]] w związku z zastosowaniem uskokowego zwężania się kondygnacji wież i wykroje okien bez obramień. Z barokową szkołą warszawską łączą z kolei kościół detale takie jak półwtopione kolumny w elewacjach i szeroka fasada.
'''Czasy współczesne:'''


Kościół Świętej Trójcy był Kościołem Jubileuszowym w [[2000]] roku.
Kościół Świętej Trójcy był Kościołem Jubileuszowym w [[2000]] roku.
Obecnym proboszczem jest Ksiądz Dziekan Prałat Jan Andrzejewski.

Obecnym proboszczem jest Ksiądz Dziekan Prałat [[Jan Andrzejewski]].

Od wielu lat ksiądz Proboszcz starał się o tytuł Bazyliki Mniejszej dla Kościoła św. Trójcy. Zostały wykonane wymagane prace. W dniu 9 października 2010 roku z Watykanu przyszła pozytywna informacja - można podnieść świątynię do tego tytułu. Dnia 18 czerwca 2011 roku odbędzie się uroczystość nadania tytułu z udziałem biskupów m. in. z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp. Celestino Migliore.
Od wielu lat ksiądz Proboszcz starał się o tytuł Bazyliki Mniejszej dla Kościoła św. Trójcy. Zostały wykonane wymagane prace. W dniu 9 października 2010 roku z Watykanu przyszła pozytywna informacja - można podnieść świątynię do tego tytułu. Dnia 18 czerwca 2011 roku odbędzie się uroczystość nadania tytułu z udziałem biskupów m. in. z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp. Celestino Migliore.



Wersja z 20:42, 6 mar 2011

Kościół Świętej Trójcy w Kobyłce
nr rej. kl.IV.R-33/53 z 01.12.1953 r.[1]
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Wyznanie

rzymskokatolickie

Rodzaj

kościół parafialny

Wezwanie

Świętej Trójcy

Historia
Data budowy

{{{data budowy}}}

Data poświęcenia

{{{data poświęcenia}}}

Data likwidacji

{{{data likwidacji}}}

Data zniszczenia

{{{data zniszczenia}}}

Data zburzenia

{{{data zburzenia}}}

Data reaktywacji

{{{data reaktywacji}}}

Dane świątyni
Architekt

Guido Longhi

Styl

{{{styl}}}

Stan obecny

{{{stan obecny}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
[{{{www}}} Strona internetowa]
tablica znajdująca się przy kościele

Kościół Świętej Trójcy w Kobyłce pod Warszawą w stylu późnego baroku. Wybudowany w latach 1736-1740 wg projektu i pod osobistym nadzorem lombardzkiego architekta Guido Antonio Longhi. Fundatorem budowy był biskup Marcin Załuski, który też konsekrował kościół w 1741 roku. Po roku 1742 sklepienie nawy głównej oraz ściany prezbiterium pokryte zostały freskami autorstwa Grzegorza Łodzińskiego. W 1944 roku wycofujący się Niemcy wysadzili całkowicie wieżę zachodnią, którą odbudowano w latach 1947-1951 (ze zmianami w kształcie hełmu i okien w stosunku do stanu pierwotnego). W latach 1958-1961 konserwatorzy Władysława i Konstanty Tiuninowie przeprowadzili konserwację wnętrz świątyni. W 1971 roku od pozostawionej przez złodzieja świeczki spłonął ołtarz główny wraz z obrazem Ostatnia Wieczerza na drzwiczkach tabernakulum. W latach 1971-1973 ukończono wieżę wschodnią na wzór zachodniej[2].

Architektura:

Ostatnie badania wykazały, że kościół powstał w jednej fazie i jego projektantem był jeden architekt (dawniej przypuszczano, że budowa miała dwie fazy)[3]. Posiada jedną nawę i dwa trakty boczne. Nawy boczne są dwa razy dłuższe niż nawa główna z prezbiterium po przebudowie z 1902 roku gdy przebito otwory do nawy głównej - poprzednio mieściły się w nawach bocznych korytarze i cele gościnne. Fasada ma cechy baroku wileńskiego w związku z zastosowaniem uskokowego zwężania się kondygnacji wież i wykroje okien bez obramień. Z barokową szkołą warszawską łączą z kolei kościół detale takie jak półwtopione kolumny w elewacjach i szeroka fasada.

Czasy współczesne:

Kościół Świętej Trójcy był Kościołem Jubileuszowym w 2000 roku. Obecnym proboszczem jest Ksiądz Dziekan Prałat Jan Andrzejewski. Od wielu lat ksiądz Proboszcz starał się o tytuł Bazyliki Mniejszej dla Kościoła św. Trójcy. Zostały wykonane wymagane prace. W dniu 9 października 2010 roku z Watykanu przyszła pozytywna informacja - można podnieść świątynię do tego tytułu. Dnia 18 czerwca 2011 roku odbędzie się uroczystość nadania tytułu z udziałem biskupów m. in. z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp. Celestino Migliore.

Linki zewnętrzne

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2010-04-18].
  2. Karol Guttmejer "Guido Antonio Longhi. Działalność architektoniczna w Polsce" wyd. Neriton, 2003
  3. Karol Guttmejer "Guido Antonio Longhi. Działalność architektoniczna w Polsce" wyd. Neriton, 2003