Nowy cmentarz żydowski w Śremie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Dodano kategorię "Religia w Śremie" za pomocą HotCat
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 1: Linia 1:
'''Nowy cmentarz żydowski w [[Śrem]]ie''' – [[kirkut]] mieści się przy drodze do Poznania w północno-wschodniej części miasta. Powstał prawdopodobnie w końcu XVIII wieku<ref>Burchard wymienia tylko jeden cmentarz żydowski w Śremie. Ten wymieniony datuje na XVI wiek i wiąże jego powstanie z początkiem osadnictwa w mieście. Tymczasem serwis sztetl.org.pl podaje jako początek osadnictwa żydowskiego w mieście wiek XIV</ref>. Przy kirkucie stał dom przedpogrzebowy. W 1939 nekropolia została zniszczona przez hitlerowców. Obecnie nie ma na nim macew. Na miejscu kirkutu wznosi się kamienny [[pomnik]] w postaci ciemnego monumentu ze złotą Gwiazdą Dawida.
'''Nowy cmentarz żydowski w [[Śrem]]ie''' – [[kirkut]] mieści się przy drodze do Poznania w północno-wschodniej części miasta. Powstał prawdopodobnie w końcu XVIII wieku<ref>Burchard wymienia tylko jeden cmentarz żydowski w Śremie. Ten wymieniony datuje na XVI wiek i wiąże jego powstanie z początkiem osadnictwa w mieście. Tymczasem serwis sztetl.org.pl podaje jako początek osadnictwa żydowskiego w mieście wiek XIV</ref>. Cmentarz ten założono na terenie dawnego średniowiecznego piastowskiego grodziska, przez które przeprowadzono w XIX wieku drogę w kierunku Poznania<ref>https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitstream/10593/8693/1/03_Wojciech_Dzieduszycki_Jerzy_Fogel_Grod_wczesnosredniowieczny_w_Sremie_33-92.pdf</ref>. Przy kirkucie stał dom przedpogrzebowy. W 1939 nekropolia została zniszczona przez hitlerowców. Obecnie nie ma na nim macew. Na miejscu kirkutu wznosi się kamienny [[pomnik]] w postaci ciemnego monumentu ze złotą Gwiazdą Dawida.


{{przypisy}}
{{przypisy}}

Wersja z 13:44, 1 paź 2015

Nowy cmentarz żydowski w Śremiekirkut mieści się przy drodze do Poznania w północno-wschodniej części miasta. Powstał prawdopodobnie w końcu XVIII wieku[1]. Cmentarz ten założono na terenie dawnego średniowiecznego piastowskiego grodziska, przez które przeprowadzono w XIX wieku drogę w kierunku Poznania[2]. Przy kirkucie stał dom przedpogrzebowy. W 1939 nekropolia została zniszczona przez hitlerowców. Obecnie nie ma na nim macew. Na miejscu kirkutu wznosi się kamienny pomnik w postaci ciemnego monumentu ze złotą Gwiazdą Dawida.

  1. Burchard wymienia tylko jeden cmentarz żydowski w Śremie. Ten wymieniony datuje na XVI wiek i wiąże jego powstanie z początkiem osadnictwa w mieście. Tymczasem serwis sztetl.org.pl podaje jako początek osadnictwa żydowskiego w mieście wiek XIV
  2. https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitstream/10593/8693/1/03_Wojciech_Dzieduszycki_Jerzy_Fogel_Grod_wczesnosredniowieczny_w_Sremie_33-92.pdf

Bibliografia

  • Przemysław Burchard: Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Warszawa: 1990, s. 114.
  • Mapa WIG Środa Pas 40 Słup 24 Warszawa 1934

Linki zewnętrzne

Nieprawidłowe parametry: {52.085|N|17.015|E}