Wikipedia:Automatycznie przeglądający

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Automatycznie przeglądający (ang. autoreviewers) – grupa użytkowników, których edycje zostają automatycznie oznaczone jako przejrzane, jeśli bezpośrednio przed edycją takiego użytkownika była wersja przejrzana. W polskojęzycznej Wikipedii obecnie takie uprawnienia posiada 308 użytkowników (Odśwież). Wszyscy użytkownicy posiadający te uprawnienia znajdują się na generowanej przez oprogramowanie Wikipedii liście.

Uprawnienia[edytuj]

Jeżeli od wersji przejrzanej utworzono inne wersje oczekujące na przejrzenie, to także edycja użytkownika automatycznie przeglądającego zostaje dołączona do wersji oczekujących na przejrzenie. Automatycznie przeglądający nie mogą oznaczać stron nieprzejrzanych jako przejrzane.

W związku ze zmianą w mechanizmie wersji oznaczonych, we wrześniu 2009 uprawnienie to zostało domyślnie wyłączone. Do tego czasu uprawnienie automatycznego przeglądania posiadali użytkownicy, którzy mieli m.in. co najmniej 3000 edycji, potwierdzony adres e-mail oraz konto aktywne od 120 dni.

Nadawanie uprawnień[edytuj]

Ci użytkownicy jeszcze muszą się trochę douczyć, ale wiemy, że nie popsują niczego celowo.

Obecnie może być ono włączane ręcznie przez administratorów. Do czerwca 2016 było najczęściej przyznawane zaufanym użytkownikom nieznającym języka polskiego. W czerwcu 2016 rozpoczęto dyskusję o przyznawaniu tych uprawnień użytkownikom, którzy jeszcze nie spełniają wymagań na redaktora, ale którym można zaufać, że nie popełnią wandalizmów.

Do rozpatrywania wniosków o przyznanie uprawnień przygotowano stronę Wikipedia:Wersje przejrzane/Przyznawanie uprawnień, tę samą, na której odbywa się przyznawanie uprawnień redaktora.