Energia termiczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
popr
IZ (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Energia termiczna''' (zwana też ''energią cieplną'') - część [[energia wewnętrzna|energii wewnętrznej]] [[układ termodynamiczny|układu]], która jest związana z chaotycznym ruchem cząsteczek układu<ref>http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=128830</ref>. Temperatura jest niemalejącą funkcją energii cieplnej. Każda postać energii może się przemienić w energię termiczną, czemu towarzyszy zazwyczaj wzrost [[entropia|entropii]].
'''Energia termiczna''' (zwana też ''energią cieplną'') - część [[energia wewnętrzna|energii wewnętrznej]] [[układ termodynamiczny|układu]], która jest związana z chaotycznym ruchem cząsteczek układu<ref>http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=128830</ref>. Miarą energii termicznej jest temperatura. Każda postać energii może się przemienić w energię termiczną, czemu towarzyszy wzrost [[entropia|entropii]].


Energia termiczna nie jest jednoznacznie zdefiniowana w termodynamice.
Energia termiczna nie jest jednoznacznie zdefiniowana w termodynamice.

Wersja z 20:52, 7 mar 2008

Energia termiczna (zwana też energią cieplną) - część energii wewnętrznej układu, która jest związana z chaotycznym ruchem cząsteczek układu[1]. Miarą energii termicznej jest temperatura. Każda postać energii może się przemienić w energię termiczną, czemu towarzyszy wzrost entropii.

Energia termiczna nie jest jednoznacznie zdefiniowana w termodynamice.

Przetwarzaniem energii termicznej, głównie w energię elektryczną, zajmuje się termoenergetyka[2]. Wymiana energii pomiędzy układami poprzez chaotyczny ruch cząsteczek lub atomów nazywa się wymianą ciepła.

Błędem jest utożsamianie energii termicznej z ciepłem. Ciepło, podobnie jak praca są sposobem przekazywaniem energii, a nie formą energii.

Zobacz też: