Kordelas: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 123 bajty ,  11 lat temu
stylistyka, rozwinięcie czasu pojawienia się i poprzednio zapomniałem dodać, że zmieniłem kategorie na bardziej pasującą
(usunięcie błędnych informacji, dodanie kilku innych o tym kto używał, jak wyglądały)
(stylistyka, rozwinięcie czasu pojawienia się i poprzednio zapomniałem dodać, że zmieniłem kategorie na bardziej pasującą)
'''Kordelas''' - [[broń biała]], w użyciu umownie od XVII wieku, chociaz już we wcześniejszych latach pojawiały się w Europie i w Azji egzemplarze bardzo podobne do kordelasa. Oręż z głownią jednosieczną, nieznacznie zakrzywioną i zaostrzoną przy [[sztych (broń)|sztychu]], przystosowany był też do cięcia. Służył w wojsku [[piechur|piechurom]] jako broń boczna, ale przede wszystkim [[bukanier|bukanierzybukanierom]],którzy potrzebowali do walki na ciasnym pokładzie okrętów, krótkiego, mocnego ostrza do zadawania cięć i pchnięć. Kordelas występował w różnych wersjach rękojeści. Egzemplarze używane do walki często miały osłonę dłoni. Długość klingi bywała różna, ale zasadniczo kordelas był krótszy od pałasza lub szabli. Broń ta była używana również przez myśliwych. Przykładowy egzemplarz można zobaczyć w scenie z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, gdy Gerwazy wyjmuje kordelasem myśliwskim kulę z niedźwiedzia.
 
[[Kategoria:Miecze]]
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne