Restytucja mienia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m WP:SK, drobne techniczne
Dinamik-bot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: he:הישבון
Linia 20: Linia 20:
[[en:Restitution]]
[[en:Restitution]]
[[ko:원상회복]]
[[ko:원상회복]]
[[he:הישבון]]
[[ka:რესტიტუცია]]
[[ka:რესტიტუცია]]
[[ru:Реституция]]
[[ru:Реституция]]

Wersja z 16:18, 24 lis 2010

Restytucja mienia to zwrot w formie ekwiwalentu (np. pieniężnego) lub w naturze mienia bezprawnie skonfiskowanego przez rząd lub władze samorządowe.

Przykładem dochodzenia restytucji mienia w Polsce są pozwy Polaków żydowskiego pochodzenia o zwrot majątków, które zostały im odebrane, gdy opuszczali oni Polskę po wydarzeniach m.in. marca 1968 roku. Wiele pozwów zostało również złożonych i rozstrzygniętych pozytywnie przez sądy w sprawach zwrotu kamienic odebranych w czasach PRL kamienicznikom.

Mienie utracone podczas II Wojny Światowej i w wyniku powojennych nacjonalizacji

Restytucja mienia pozostawionego w Polsce przez osoby, które później otrzymały obywatelstwo amerykańskie została uregulowana przez układ z 16 lipca 1960. Stroną zobowiązaną do zaspokojenia roszczeń obywateli amerykańskich wobec rządu polskiego, pochodzących sprzed tej daty jest rząd amerykański[1].

Obowiązki państwa polskiego do restytucji mienia utraconego przez obywateli polskich na terenie przejętych przez Litwę, Białoruś i Ukrainę terenów II Rzeczypospolitej zostały określone w Układach republikańskich z 1944.

Szablon:Ppraw

Szablon:Stub