Akt pokuty: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne
m lit.
Linia 2: Linia 2:


[[Mszał]] podaje cztery formy wyznania grzechów:
[[Mszał]] podaje cztery formy wyznania grzechów:
a) Confiteor – "Spowiadam się", modlitwa przejęta przez katolików ze Wschodu, znana tam juz od [[VI wiek]]u. Niektóre jej elementy przez wieki ulegały zmianie: przez dłuższy czas używano liczby mnogiej, po [[Sobór Watykański II|Soborze Watykańskim II]] dodadano do niego grzech zaniechania.
a) Confiteor – "Spowiadam się", modlitwa przejęta przez katolików ze Wschodu, znana tam już od [[VI wiek]]u. Niektóre jej elementy przez wieki ulegały zmianie: przez dłuższy czas używano liczby mnogiej, po [[Sobór Watykański II|Soborze Watykańskim II]] dodadano do niego grzech zaniechania.
b) Forma dialogowana
b) Forma dialogowana
c) Apresja – niedzielne pokropienie wodą pobłogosławioną
c) Apresja – niedzielne pokropienie wodą pobłogosławioną

Wersja z 23:25, 23 lut 2006

Akt pokuty jest ważną częścią obrzędów wstępnych Mszy świętej. Składa się ona z czterech ważnych elementów – wezwania kapłana, chwili ciszy, formuły wyznania grzechów oraz absolucji, a więc prośby kierowanej przez kapłana w imieniu całej zgormadzonej wspólnoty o przebaczenie wyznanych grzechów.

Mszał podaje cztery formy wyznania grzechów: a) Confiteor – "Spowiadam się", modlitwa przejęta przez katolików ze Wschodu, znana tam już od VI wieku. Niektóre jej elementy przez wieki ulegały zmianie: przez dłuższy czas używano liczby mnogiej, po Soborze Watykańskim II dodadano do niego grzech zaniechania. b) Forma dialogowana c) Apresja – niedzielne pokropienie wodą pobłogosławioną

Następna część mszy to Kyrie.

Zobacz też: