Wścieklica płatkorożna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 21: Linia 21:
}}
}}


'''Wścieklica płatkorożna''' (''Myrmica lobicornis'') Gatunek borealno-górski; najczęstszy w lasach iglastych, spotykany też w lasach mieszanych, na łąkach i pastwiskach, często na stanowiskach kserotermicznych. Gniazduje w glebie, mchu i pod kamieniami. Tworzy kolonie monoginiczne, liczące do kilkuset robotnic. Mrówki nieagresywne. Lot godowy w lipcu i sierpniu. Gatunek niezbyt częsty ale występujący na terenie całej Polski <ref>Krzysztofiak L., Krzysztofiak A., 2006: Mrówki Formicidae Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. http://czlowiekiprzyroda.eu/Ksiazki/29.pdf</ref>.
'''Wścieklica płatkorożna''' (''Myrmica lobicornis'') – gatunek borealno-górskiego owada z rodziny [[mrówkowate|mrówkowatych]], najczęstszy w lasach iglastych, spotykany też w lasach mieszanych, na łąkach i pastwiskach, często na stanowiskach kserotermicznych. Gniazduje w glebie, mchu i pod kamieniami. Tworzy kolonie monoginiczne, liczące do kilkuset robotnic. Mrówki nieagresywne. Lot godowy w lipcu i sierpniu. Gatunek niezbyt częsty ale występujący na terenie całej Polski <ref>Krzysztofiak L., Krzysztofiak A., 2006: Mrówki Formicidae Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. http://czlowiekiprzyroda.eu/Ksiazki/29.pdf</ref>.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 16:30, 16 kwi 2013

Wścieklica płatkorożna
Myrmica lobicornis
Nylander
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

żądłówki

Rodzina

mrówkowate

Podrodzina

Myrmicinae

Plemię

Myrmicini

Rodzaj

Myrmica

Gatunek

wścieklica płatkorożna

Wścieklica płatkorożna (Myrmica lobicornis) – gatunek borealno-górskiego owada z rodziny mrówkowatych, najczęstszy w lasach iglastych, spotykany też w lasach mieszanych, na łąkach i pastwiskach, często na stanowiskach kserotermicznych. Gniazduje w glebie, mchu i pod kamieniami. Tworzy kolonie monoginiczne, liczące do kilkuset robotnic. Mrówki nieagresywne. Lot godowy w lipcu i sierpniu. Gatunek niezbyt częsty ale występujący na terenie całej Polski [1].

  1. Krzysztofiak L., Krzysztofiak A., 2006: Mrówki Formicidae Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. http://czlowiekiprzyroda.eu/Ksiazki/29.pdf