Estadio de Chamartín: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Red.
Linia 29: Linia 29:


== Historia ==
== Historia ==
Na początki [[Lata 20. XX wieku|lat. 20 XX wieku]] władze Realu Madryt podjęły decyzję o wybudowaniu nowego stadionu, który będzie należał do klubu. Jego projektantem był [[Hiszpania|hiszpański]] architekt ''José María Castell''. Jego budowa rozpoczęła się w 1923, a zakończyła w roku następnym. Oficjalna inauguracja obiektu miała miejsce [[17 maja]] [[1924]], zaś w premierowym meczu "Królewscy" pokonali towarzysko [[Newcastle United F.C.|Newcastle United]] 3:2 (pierwszego gola zdobył ''Félix Pérez''). Na Estadio de Chamartín trzykrotnie wystąpiła [[Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej|reprezentacja Hiszpanii]], rozgrywając tutaj jedno spotkanie eliminacyjne (do [[Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1934|Mistrzostw Świata 1934]]) oraz dwa towarzyskie, w sumie ani jednego z nich nie przegrywając i nie tracąc bramki (bilans goli 24:0). [[21 maja]] [[1933]], w swym debiucie na tym obiekcie, zwyciężyła 13:0 w towarzyskiej potyczce [[Reprezentacja Bułgarii w piłce nożnej|Bułgarię]], co do dzisiaj jest najwyższą wygraną "La Roja" w jej historii. [[11 marca]] [[1934]] ograła 9:0 [[Reprezentacja Portugalii w piłce nożnej|Portugalię]], w ramach [[Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1934 (eliminacje)|eliminacji do Mistrzostw Świata 1934]], zaś [[24 stycznia]] [[1935]] 2:0 towarzysko [[Reprezentacja Francji w piłce nożnej|Francję]]. Ostatni mecz na Estadio de Chamartín rozegrano w dniu patrona Madrytu [[Izydor Oracz|św. Izydora Oracza]] ([15 maja]] [[1946]]), a Real uległ 4:5 ''Club Deportivo Malaga''. Tuż po tym spotkaniu stadion został wyburzony, a "Królewscy" czasowo występowali na obiekcie [[Atlético Madryt]] ''Estadio Metropolitano de Madrid'', istniejącym w miejscu obecnego [[Estadio Vicente Calderón]]. W 1947 [[Real Madryt]] przeniósł się na nowo otwarty [[Estadio Santiago Bernabéu]], który początkowo - na cześć wyburzonego obiektu - nosił nazwę Nuevo Estadio Chamartín (Nowy Stadion Chamartin).
Na początki [[Lata 20. XX wieku|lat. 20 XX wieku]] władze Realu Madryt podjęły decyzję o wybudowaniu nowego stadionu, który będzie należał do klubu. Jego projektantem był [[Hiszpania|hiszpański]] architekt ''José María Castell''. Jego budowa rozpoczęła się w 1923, a zakończyła w roku następnym. Oficjalna inauguracja obiektu miała miejsce [[17 maja]] [[1924]], zaś w premierowym meczu "Królewscy" pokonali towarzysko [[Newcastle United F.C.|Newcastle United]] 3:2 (pierwszego gola zdobył ''Félix Pérez''). Na Estadio de Chamartín trzykrotnie wystąpiła [[Reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej|reprezentacja Hiszpanii]], rozgrywając tutaj jedno spotkanie eliminacyjne (do [[Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1934|Mistrzostw Świata 1934]]) oraz dwa towarzyskie, w sumie ani jednego z nich nie przegrywając i nie tracąc bramki (bilans goli 24:0). [[21 maja]] [[1933]], w swym debiucie na tym obiekcie, zwyciężyła 13:0 w towarzyskiej potyczce [[Reprezentacja Bułgarii w piłce nożnej|Bułgarię]], co do dzisiaj jest najwyższą wygraną "La Roja" w jej historii. [[11 marca]] [[1934]] ograła 9:0 [[Reprezentacja Portugalii w piłce nożnej|Portugalię]], w ramach [[Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1934 (eliminacje)|eliminacji do Mistrzostw Świata 1934]], zaś [[24 stycznia]] [[1935]] 2:0 towarzysko [[Reprezentacja Francji w piłce nożnej|Francję]]. Ostatni mecz na Estadio de Chamartín rozegrano w dniu patrona Madrytu [[Izydor Oracz|św. Izydora Oracza]] ([[15 maja]] [[1946]]), a Real uległ 4:5 ''Club Deportivo Malaga''. Tuż po tym spotkaniu stadion został wyburzony, a "Królewscy" czasowo występowali na obiekcie [[Atlético Madryt]] ''Estadio Metropolitano de Madrid'', istniejącym w miejscu obecnego [[Estadio Vicente Calderón]]. W 1947 [[Real Madryt]] przeniósł się na nowo otwarty [[Estadio Santiago Bernabéu]], który początkowo - na cześć wyburzonego obiektu - nosił nazwę Nuevo Estadio Chamartín (Nowy Stadion Chamartin).


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==

Wersja z 16:24, 8 gru 2013

Estadio de Chamartín
{{{nazwa oryginalna}}}
ilustracja
{{{pełna nazwa}}}
Poprzednia nazwa

{{{poprzednia nazwa}}}

Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Adres

Calle Chile 18, 28016 Madryt

Architekt

José María Castell

Koszt budowy

{{{koszt budowy}}}

Data budowy

{{{data budowy}}}

Data otwarcia

{{{data otwarcia}}}

Data przebudowy

{{{data przebudowy}}}

Data zamknięcia

{{{data zamknięcia}}}

Właściciel

Real Madryt

Operator

{{{operator}}}

Klub

Real Madryt

Inauguracja

17 maja 1924
Real Madryt - Newcastle United 3:2

Pojemność stadionu

{{{pojemność stadionu}}}

Rekordowa frekwencja

{{{rekordowa frekwencja}}}

Oświetlenie

brak

Wymiary boiska

{{{wymiary boiska}}}

Nawierzchnia boiska

{{{nawierzchnia boiska}}}

Długość toru

{{{długość toru}}}

Nawierzchnia toru

{{{nawierzchnia toru}}}

Dodatkowe wyposażenie

{{{dodatkowe wyposażenie}}}

Położenie na mapie miasta Madrytu
Mapa konturowa miasta Madrytu
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie wspólnoty autonomicznej Madrytu
Mapa konturowa wspólnoty autonomicznej Madrytu
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
[{{{www}}} Strona internetowa]

Estadio de Chamartín (oficjalnie Campo del Real Madrid Club de Fútbol) – nieistniejący już stadion piłkarski, zlokalizowany w dzielnicy Madrytu Chamartín de la Rosa, funkcjonujący w latach 1924 - 1946 i mający oficjalną pojemność 15 000 miejsc (z czego 4 000 siedzących), pierwszy domowy obiekt Realu Madryt.

Historia

Na początki lat. 20 XX wieku władze Realu Madryt podjęły decyzję o wybudowaniu nowego stadionu, który będzie należał do klubu. Jego projektantem był hiszpański architekt José María Castell. Jego budowa rozpoczęła się w 1923, a zakończyła w roku następnym. Oficjalna inauguracja obiektu miała miejsce 17 maja 1924, zaś w premierowym meczu "Królewscy" pokonali towarzysko Newcastle United 3:2 (pierwszego gola zdobył Félix Pérez). Na Estadio de Chamartín trzykrotnie wystąpiła reprezentacja Hiszpanii, rozgrywając tutaj jedno spotkanie eliminacyjne (do Mistrzostw Świata 1934) oraz dwa towarzyskie, w sumie ani jednego z nich nie przegrywając i nie tracąc bramki (bilans goli 24:0). 21 maja 1933, w swym debiucie na tym obiekcie, zwyciężyła 13:0 w towarzyskiej potyczce Bułgarię, co do dzisiaj jest najwyższą wygraną "La Roja" w jej historii. 11 marca 1934 ograła 9:0 Portugalię, w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 1934, zaś 24 stycznia 1935 2:0 towarzysko Francję. Ostatni mecz na Estadio de Chamartín rozegrano w dniu patrona Madrytu św. Izydora Oracza (15 maja 1946), a Real uległ 4:5 Club Deportivo Malaga. Tuż po tym spotkaniu stadion został wyburzony, a "Królewscy" czasowo występowali na obiekcie Atlético Madryt Estadio Metropolitano de Madrid, istniejącym w miejscu obecnego Estadio Vicente Calderón. W 1947 Real Madryt przeniósł się na nowo otwarty Estadio Santiago Bernabéu, który początkowo - na cześć wyburzonego obiektu - nosił nazwę Nuevo Estadio Chamartín (Nowy Stadion Chamartin).

Ciekawostki

Estadio de Chamartín został zamieszczony w grze FIFA 10, jako jeden z klasycznych stadionów.