Heliograwiura: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Janeczek (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Janeczek (dyskusja | edycje)
uzupełnienie
Linia 2: Linia 2:


Sposób wykonania:
Sposób wykonania:
Papier pigmentowy pokrywa się światłoczułą emulsją żelatynową i kopiuje się na nim pozytyw rysunku przy pomocy silnego źródła światała, uzyskując w ten sposób relief żelatyny. Następnie papier pigmentowy rozprasowuje się na płycie miedzianej posypanej [[asfalt syryjski|asfaltem syryjskim]] lub żywicą, przenosząc na nią cienką warstwę żelatyny (relief). Płytę wykonaną w powyższy sposób fotomech. poddaje się trawieniu chlorkiem żelazowym przy czym rolę [[raster|rastra]] spełnia tu proszek asfaltowy; druk odbywa się w specjalnej prasie ręcznej; h. rozpowszechniona w XIX w. została wyparta później przez [[Rotograwiura|rotograwiurę]]. Obecnie używana sporadycznie przy reprodukcji dzieł sztuki.
Papier pigmentowy pokrywa się światłoczułą emulsją żelatynową i kopiuje się na nim pozytyw rysunku przy pomocy silnego źródła światała, uzyskując w ten sposób relief żelatyny. Następnie papier pigmentowy rozprasowuje się na płycie miedzianej posypanej [[asfalt syryjski|asfaltem syryjskim]] lub [[kalafonia|kalafonią]], przenosząc na nią cienką warstwę żelatyny (relief). Płytę wykonaną w powyższy sposób fotomech. poddaje się trawieniu chlorkiem żelazowym przy czym rolę [[raster|rastra]] spełnia tu proszek asfaltowy; druk odbywa się w specjalnej prasie ręcznej; h. rozpowszechniona w XIX w. została wyparta później przez [[Rotograwiura|rotograwiurę]]. Obecnie używana sporadycznie przy reprodukcji dzieł sztuki.


Zobacz też: [[druk]], [[poligrafia]].
Zobacz też: [[druk]], [[poligrafia]].

Wersja z 23:23, 2 paź 2006

Heliograwiura (fotograwiura) (gr.helio + grawiura) rodzaj techniki druku wklęsłego, zbliżony do akwatinty, polegający na przenoszeniu obrazu na płytę akwatintową za pomocą emulsji światłoczułej; wynaleziony w 1879 przez Karola Klica.

Sposób wykonania: Papier pigmentowy pokrywa się światłoczułą emulsją żelatynową i kopiuje się na nim pozytyw rysunku przy pomocy silnego źródła światała, uzyskując w ten sposób relief żelatyny. Następnie papier pigmentowy rozprasowuje się na płycie miedzianej posypanej asfaltem syryjskim lub kalafonią, przenosząc na nią cienką warstwę żelatyny (relief). Płytę wykonaną w powyższy sposób fotomech. poddaje się trawieniu chlorkiem żelazowym przy czym rolę rastra spełnia tu proszek asfaltowy; druk odbywa się w specjalnej prasie ręcznej; h. rozpowszechniona w XIX w. została wyparta później przez rotograwiurę. Obecnie używana sporadycznie przy reprodukcji dzieł sztuki.

Zobacz też: druk, poligrafia.

Szablon:Stub