TeX Live: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Ency (dyskusja | edycje)
usunięcie odesłania do przekierowania z pomieszanymi alfabetami
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy
Linia 7: Linia 7:
Obrazy dysków instalacyjnych dostępne są darmowo do pobrania z serwerów [[CTAN]]. W najnowszej wersji możliwa jest również instalacja przy pomocy programu instalacyjnego pobierającego dane z sieci.
Obrazy dysków instalacyjnych dostępne są darmowo do pobrania z serwerów [[CTAN]]. W najnowszej wersji możliwa jest również instalacja przy pomocy programu instalacyjnego pobierającego dane z sieci.


== Przypisy ==
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}



Wersja z 23:39, 19 sty 2018

TeX Live – dystrybucja TeX-a, opartego na nim oprogramowania (m.in. LaTeX, ConTeXt itp.) oraz oprogramowania pomocniczego (m.in. BibTeX). Dystrybucja obejmuje różne platformy systemowe.

Historia

TeX Live jest wspólnym przedsięwzięciem międzynarodowej grupy TUG (TeX Users Group) oraz grup Użytkowników Systemu TeX z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Słowacji, Polski, Indii i Rosji. Koncepcja dystrybucji sięga 1993 roku kiedy w ramach holenderskiej grupy opracowywano dystrybucję dla użytkowników MS-DOS. Pojawiła się wtedy koncepcja stworzenia wspólnej dystrybucji dla wszystkich systemów. Wynikiem tego pomysłu było m.in. powstanie grupy roboczej TUG do spraw Standardu Katalogów TeX-owych (TeX Directory Structure). Po wydaniu TeX Live 7 zdecydowano się na zmianę sposobu oznaczania wersji i kolejne edycje były nazywane w oparciu o rok wydania. TeX Live 2003 był pierwszą edycją, której rozmiar przekroczył objętość jednej płyty CD. Zdecydowano się więc wydać ją na 2 płytach CD oraz w równoważnej formie na płycie DVD. W maju 2006 Thomas Esser zaprzestał wspierania swojej dystrybucji teTeX skutkiem czego TeX Live stała się jej naturalnym następcą w zakresie systemów linuksowych.[1]

Pobieranie

Obrazy dysków instalacyjnych dostępne są darmowo do pobrania z serwerów CTAN. W najnowszej wersji możliwa jest również instalacja przy pomocy programu instalacyjnego pobierającego dane z sieci.

Przypisy

  1. Karl Berry: Przewodnik po TEX Live. [dostęp 26 października 2008]. (pol.).

Linki zewnętrzne