CODATA: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m WP:SK, kat.
Stv.bot (dyskusja | edycje)
Linia 13: Linia 13:
[[Kategoria:Organizacje naukowe]]
[[Kategoria:Organizacje naukowe]]


[[bn:কমিটি অন ডাটা ফর সায়েন্স অ্যান্ড টেকনোলজি]]
[[de:Committee on Data for Science and Technology]]
[[de:Committee on Data for Science and Technology]]
[[en:Committee on Data for Science and Technology]]
[[en:Committee on Data for Science and Technology]]

Wersja z 22:36, 14 wrz 2007

CODATA (ang. Committee on Data for Science and Technology — Komitet Danych dla Nauki i Techniki) – międzynarodowa organizacja z siedzibą w Paryżu, założona w 1966 roku jako część ICSU (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Naukowych).

CODATA jest zainteresowana we wszystkich typach danych ilościowych powstających w wyniku eksperymentalnych pomiarów i obserwacji w naukach fizycznych, chemicznych, biologicznych, geologicznych i astronomii. Szczególną uwagę zwraca się przy tym na problem zarządzania danymi, wspólnymi dla różnych dyscyplin, a także danych wykorzystywanych w innych dziedzinach niż te, w których dane były generowane. Podstawowym celem działań podejmowanych przez CODATA jest doskonalenie jakości danych i dostepności do nich. CODATA zajmuje się także metodami przy pomocy których dane sa pozyskiwane, zarządzane i analizowane. Do zadań CODATA należy także ułatwianie współpracy międzynarodowej pomiędzy gromadzacymi dane, organizującymi ich udostepnianie i bezpośrednio korzystającymi z danych, oraz wspieranie rosnącej świadomości w środowiskach naukowym i technicznym o wadze i znaczeniu tych działań.

W pracach CODATA uczestniczą 22 reprezentacje narodowe oraz reprezentacje 18 unii naukowych. CODATA działa poprzez Grupy Zadaniowe (Task Groups) i Grupy Robocze (Working Groups}, 2 Stałe Komisje oraz (aktualnie) jedną Grupę Specjalną. Szereg największych narodowych ośrodków i firm przemysłowych wspiera finansowo działalność organizacji. Co dwa lata odbywają się Zgromadzenia Ogólne CODATA (dokonujące wyboru zarządu), zazwyczaj łączone z Międzynarodowymi Konferencjami, na których prezentowane są i dyskutowane najnowsze osiągnięcia w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych. Polska uczestniczy w CODATA od momentu jej powstania, a Polacy odgrywają w niej dużą role: dwukrotnie polscy naukowcy byli wiceprezydentami CODATA.

Linki zewnętrzne