Przejdź do zawartości

Zamek w Nowogródku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Mathiasrex (dyskusja | edycje)
kat.
Konarski (dyskusja | edycje)
kategoria
Linia 8: Linia 8:
|adres =
|adres =
|typ budynku =
|typ budynku =
|styl architektoniczny =
|styl architektoniczny = gotycki
|architekt =
|architekt =
|inwestor =
|inwestor =
Linia 62: Linia 62:
[[Kategoria:Ruiny zamków na Białorusi]]
[[Kategoria:Ruiny zamków na Białorusi]]
[[Kategoria:Nowogródek|{{PAGENAME}}]]
[[Kategoria:Nowogródek|{{PAGENAME}}]]
[[Kategoria:Architektura gotyku na Białorusi]]

Wersja z 13:41, 29 sty 2015

Zamek w Nowogródku
Ilustracja
Ruiny zamku w 2006
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Nowogródek

Styl architektoniczny

gotycki

Zniszczono

1349, początek XVI w., 1710, 1751

Odbudowano

1415, XVI w.

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Zamek w Nowogródku – ruiny zamku z XIV–XV wieku, zniszczonego w XVI wieku, położonego w Nowogródku na terenie dzisiejszej Białorusi. Obecnie w stanie trwałej ruiny.

Historia

Warownia w Nowogródku zbudowana została po 1241 roku przez księcia litewskiego Edywiła (kunigas Erdziwiłł[1]) prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego ruskiego grodu z XII wieku. Mendog ustanowił tu stolicę państwa litewskiego, przyjął tu chrzest i w 1253 koronował się na króla Litwy. W tym czasie wzniesiono tu warownię z umocnieniami ziemno-drewnianymi, prawdopodobnie z elementami murowanymi.

Szablon:CytatD

Ruiny zamku w XIX wieku wg ryciny Napoleona Ordy

W 1314 komtur krzyżacki Heinrich von Plotzke bezskutecznie próbował zdobyć gród. W XIV wieku warownia była wielokrotnie oblegana i niszczona w czasie najazdów krzyżackich, wojen litewsko-ruskich i waśni rodowych. W 1349 roku przed kolejnym najazdem krzyżackim mieszkańcy sami spalili miasto i zamek przed opuszczeniem miasta. W miejscu zniszczonej fortyfikacji nowy murowany zamek w 1415 roku polecił zbudować książę Witold.

Na początku XVI wieku zamek uległ zniszczeniu przez Tatarów. Odbudowany, ale z uwagi na przestarzały system obronny stracił na znaczeniu. W 1638 roku w wieży bramnej umieszczono archiwum miejskie. W 1662 zamek został zdobyty i spustoszony przez wojska moskiewskie, archiwum zostało o obrabowane i częściowo wywiezione. W XVIII wieku dalsze zniszczenia zamku nastąpiły w wyniku pożarów: w 1710 w czasie najazdu Szwedów i w 1751, gdy spłonęły resztki miejskiego archiwum.

Od początku XIX wieku zamek znajduje się w stanie trwałej ruiny. Zachowały się ruiny wieży kościelnej, bramnej, fragment wschodniego odcinka murów z przechodem furty (częściowo rekonstruowane w XX wieku), wały ziemne i głęboka fosa otaczająca zamek. Z zamkowej cerkwi zachowały się fundamenty.

W roku 2009 minister kultury Białorusi Pawał Łatuszka rozpoczął kampanię na rzecz odbudowy zamku.

Architektura

Współczesna rekonstrukcja zamku

W XIV–XV wieku zamek posiadał kształt nieregularnego czworoboku, co wynikało z kształtu wzgórza na którym był położony. Posiadał cztery wieże narożne o planie kwadratu i wieżę bramną w połowie północnej kurtyny murów obwodowych. W wieży bramnej znajdował się przejazd na dziedziniec i pomieszczenia mieszkalne w wyższych kondygnacjach, a w wieży południowo-wschodniej znajdowała się furta, prowadząca prawdopodobnie do źródła wypływające z góry zamkowej, chronionego przez piątą wieżę od północy i połączonym murem z głównym obwodem obronnym. Na dziedzińcu, pomiędzy wieżą narożną tzw. kościelną a wieżą bramną, znajdował się budynek mieszkalny przylegający do murów. Zamek wzniesiony był z cegły na fundamencie z głazów narzutowych. W zachodniej części dziedzińca znajdowała się cerkiew zamkowa, wzniesiona w XIV wieku. Wzgórze zamkowe umocnione było dodatkowo fosą i wałem ziemnym.

  1. Józef Żmigrodzki: Nowogródek i okolice. 1930.

Bibliografia

  • Tadeusz Polak: Zamki na Kresach: Białoruś, Litwa, Ukraina. Warszawa: Pagina, 1997, s. 157–158. ISBN 83-907506-0-0.