Przejdź do zawartości

Dyskusja:Fryderyk Chopin/Archiwum 1: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
==Unikalne Filozofa Jana Lubka Archiwa Chopina== archive.is/11t2X
Znacznik: Wycofane
m Wycofano edycję użytkownika 58.65.222.222 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to WTM.
Znaczniki: Wycofanie zmian Wycofane
Linia 1: Linia 1:
{{archiwum}}
{{archiwum}}

==Unikalne Filozofa Jana Lubka Archiwa Chopina==

archive.is/11t2X
==blad==
==blad==
nie kościół św. krzyża, lecz, bazylika od paru lat ten kościół jest bazyliką mniejszą i tak należy go tytułować.
nie kościół św. krzyża, lecz, bazylika od paru lat ten kościół jest bazyliką mniejszą i tak należy go tytułować.

Wersja z 16:03, 5 gru 2023

blad

nie kościół św. krzyża, lecz, bazylika od paru lat ten kościół jest bazyliką mniejszą i tak należy go tytułować.

chodzi o podpis pod współczesnym zdjęciem? Można dopisać "obecnie bazylika" (ale od kiedy - te zdjęcia też mają kilka lat). Przykuta (dyskusja) 00:35, 30 mar 2010 (CEST)

hej

Ja czytałam w biografii, że urodził się 22 lutego.

Anegdota?

Myślałam, że anegdota, to coś zabawnego... A że Chopin płakał, podczas słuchania gry na pianinie, to takie zabawne? Może jako ciekawostka, tak, ale ktoś chyba nie zna znaczenia słowa 'anegdota'

  • Przyznaje się: nie znam znaczenia słowa anegdota (lecz nie czuje z tego powodu żadnego wstydu czy wyrzutów sumienia). Czy to, że Chopin płakał podczas słuchania gry to pianinie, to takie zabawne? To jest bardzo dobre pytanie! Prędzej uwierzę, że hydroksyzyna działa niż że demotywatory demotywują ale jeśli demotywować może to, że Dariusz Szpakowski ani razu podczas pracy nie krzyknął "ku**a" to taka historyjka o Chopinie może być uznana za śmieszniejszą niż cały półwieczny dorobek Jana Pietrzaka. Dla mnie nie jest to w ogóle zabawne i pozdrawiam osobę o takim samym zdaniu :D Jeśli w końcu zasnę to dopiszę (po wyspaniu się) jeszcze kilka zdań (oraz spróbuję przemycić trochę swojego ORu, który mówi, że gdzieś słyszałem, że Chopin płakał nie jak ktoś grał na pianinie tylko jak jego matka grała na pianinie), które razem z niedoszłą anegdotą ujmę pod wspólnym nagłówkiem "ciekawostek" RoodyAlien (dyskusja) 00:54, 30 mar 2010 (CEST)
"Myślałam, że anegdota, to coś zabawnego..."
To źle myślałaś. Gwarantowanie zabawny to jest dowcip lub kawał. Anegdota to zajmująca, krótka historia, która może być zabawna (w znaczeniu śmieszna) ale nie musi.--Jidu Boite (dyskusja) 16:04, 24 mar 2011 (CET)

Jak po Ukraińsku?

Фридерик / Фредерик ?

Францішек / Франсуа ?

Хопін / Шопен ?

--Perohanych (dyskusja) 16:07, 21 lut 2010 (CET)

Data urodzin

Niewłaściwe jest obciążanie organisty pomyłką o tydzień. Zapis czyniony o lutym w kwietniu może być już obciążony błędem. Takie problemy zdarzały się dość często, szczególnie w tamtych czasach, gdy np. trudno było dojechać zimą, albo wystąpiły jakieś wydarzenia odwracające uwagę. Potem mówiło się "pi razy drzwi". Mój ojciec, urodzony w 1923 roku też ma takie dwie daty urodzin. Np. z punktu widzenia astrologicznego powinno się podawać czas co do minuty. W każdym razie nasz naukowiec-astrolog dr Leszek Weres, uczeń niedawno zmarłego Krzysztofa Skubiszewskiego i autor prac z zakresu teorii gier oraz prawa międzynarodowego oraz książek astrologicznych, już przed laty ustalił, że datą prawdziwą urodzin Chopina jest 22 lutego, gdyż inaczej jego sprawy potoczyłyby się inaczej - także sprawy genialności i związku z Georges Sand. Oczywiście programowo lekceważy się takie do doniesienia, bo tak się robi nawykowo nie wiedząc nic na ten temat, bo ludzie chcą wyglądać na "rozsądnych". Ja twierdzę, że nie jest to bez sensu, także sprawdziwszy na własnym przykładzie. Także prowadząc dochodzenia w różnych sprawach, gdzie rzeczy niekoniecznie wyglądają tak jak na pierwszy rzut oka wygląda. Dochodzeniowiec, Warszawa, 23lutego 2010

  • Jeśli chodzi o organistę to kierowałem się zdaniem Iwaszkiewicza. Skoro dr Weres ma również coś do powiedzenie w tym temacie to nie widzę przeciwwskazań aby przedstawić i jego punkt widzenia zwłaszcza, że gdyby tak poszperać w źródłach to mógłby być z tego nowy ciekawy artykuł, lecz właśnie... potrzebne są źródła. Jeśli posiadasz coś czym można potwierdzić zdanie Leszka Weresa to może mógłbyś się takimi informacjami podzielić? W końcu chodzi o dojście do prawdy i to najbliżej jak się da. :) RoodyAlien (dyskusja) 22:47, 23 lut 2010 (CET)
  • Więc podaję: Jest to opublikowane w jego bardzo ciekawej książce Mandala życia napisanej z Rafałem T. Pinkem - CINPO International. Poznań 1991. Na str. 265 jest tam m.in. taki fragment: Jeśli F. Chopin urodziłby się nawet o dzień później, nie wystąpiłby mariaż Księżyca z Uranem, jeśli o tydzień później, tj. 1 marca, to w dodatku nie nastapiłaby ani koniunkcja jego Wenus, ani też Słońca z ascendentem G. Sand. Zubożone o te trzy aspekty stusunki Chopina z Sand, jeśliby w ogóle zostały nawiązane, przybrałyby zupełnie inny charakter. Dochodzeniowiec 24 lutego 2010.
    • Ale to może na wiki poświęconej astrologii, a nie w Wikipedii? Przykuta (dyskusja) 12:20, 24 lut 2010 (CET)
    • Hmm... szczerze myślałem, że wykorzystał tą swoją wiedzę matematyczną (coś jeszcze bardziej skomplikowanego od teorii gier, której i tak nie rozumiem) i jakoś mu w obliczeniach wyszło że "wszystko potoczyło by się inaczej" ale... astrologia nie jest uznana za naukę :) Ewentualnie, żeby nie słyszeć głosów, że Wikipedia ignoruje inne punkty widzenia można dać jakąś informacje, że taki a taki człowiek przedstawił na gruncie astrologii dowody na to czy tamto. W sumie... jeśli ta astrologia naprawdę ma racje to rozwiązałoby to dużą część problemu ze źródłami xD RoodyAlien (dyskusja) 15:42, 24 lut 2010 (CET)
      • zakładam, że data 1 marca burzy pewne "dowody" astrologiczne :) Ale faktycznie, gdyby zebrać literaturę przedmiotu, to nazwisko Chopina z datą 22 lutego pewnie w wielu broszurach astrologicznych się znajduje. Teoria gier ma się do tego, jak genetyka do wywodów Dänikena o kosmitach :) Przykuta (dyskusja) 09:37, 25 lut 2010 (CET)
        • różnica pochodzi stąd: obowiązywał przepis, iż chrzcić można jedynie dzieci, które przeżyły określony czas; ponieważ Frycek był słabowitego zdrowia i groziło mu zejście przed przyjęciem na łono Kościoła, podano datę urodzin o tydzień wcześniejszą (22 II) aby wymogom formalnym stało się zadość; czy uczynili to rodzice za wiedzą wpisującego czy też bez, pozostaje zagadką; czyli faktyczna data urodzin to 1 III; informację powyższą przedstawił kiedyś mój nauczyciel muzyki; ponieważ nie mam źródła, wpisuję tutaj.--Kefas de Merciful (dyskusja) 00:13, 2 mar 2010 (CET)
          • No więc wykpiwanie nie uznawanej za naukę astrologii było do przeiwdzenia. To jest potoczny pogląd. Radzę przeczytać ksiązki Weresa. A dowód powyżej jest tylko "dowodem". Ja naprawdę jestem, dochodzeniowcem i nie wykpiwam, ani nie biorę po uwagę dowodów wątpliwych. Z ww. ksiązki np. dowiedziałem się, że miezzkałem w jednym domu z Koehlerem - jednym z twórców astrologii polskiej przed wojną - także matematykiem i autorem podręczników. Próba zepchnięcia sprawy do hasła astrologia to jest proba chowania głowy w piasek. Akurat dziś jest czas ustalenia jak to jest - m.in z powodu dostępności komputerów. Oczywiście powyższa myśl jest interesująca choć niespotykana. Warto dotrzeć do materiałów źródłowych. Mogły się nałożyć dwie rzeczy jak to bywa w czasie wypadków, choć wielu ludziom wydaje się to niemożliwe. Każdy dobry dochodzeniowiec wie, że możliwe. W przypadku mojego ojca (1923) są dwie daty urodzin różne o dwa miesiące. Dochodzeniowiec - 2.3.2010 r.
            • Dochodzeniowcu skorzystam z porady i kiedy znajdę wolną chwilkę odwiedzę mój ulubiony antykwariat, w którym wiem, iż znajdują się dwa egzemplarze „Mandali życia” (książki, która uźródławia przecież hasło o samej astrologii). Kefas de Merciful nigdy o takim czymś nie słyszałem, ale dziękuję Ci, bo jest to w sumie jeszcze jeden argument dla jednej ze stron tego sporu, (który pewnie nigdy się nie zakończy). Skoro jest to informacja od nauczyciela to prawdopodobnie była ona wcześniej opisana w jakiejś wiarygodnej publikacji. Może kiedyś, ktoś z zainteresowanych hasłem o Chopinie na nią natrafi :) RoodyAlien (dyskusja) 21:21, 2 mar 2010 (CET)

BŁĘDY

1) Jest:

  • "Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin rozpoczął naukę gry fotepianie"

a chyba powinno być:

  • "Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin rozpoczął naukę gry na forfortepianie"

Co to znaczy "na przełomie czwartego i piątego roku życia"? Kiedy,sylwestra czy w Nowy Rok? Behemot53 (dyskusja) 10:46, 2 mar 2010 (CET)

Poprawione Przykuta (dyskusja) 14:10, 27 lut 2010 (CET)

Niestety, nie do końca, jeszcze nie ma "r" w słowie fortepian

Poprawione Przykuta (dyskusja) 22:58, 27 lut 2010 (CET)

2) Jest:

  • "Fiodorowna"

a chyba powinno być:

  • "Fiodorówna"
Tu jest dobrze -żona cara Przykuta (dyskusja) 14:10, 27 lut 2010 (CET)
Po rosyjsku jest poprawnie "Fiodorowna" --Jidu Boite (dyskusja) 16:09, 24 mar 2011 (CET)

3) Jest:

  • "proboszcz brochnowski"

a chyba powinno być:

  • "proboszcz Brochnowski"
To od nazwy miejscowości Brochnów, nie nazwisko księdza - nazywał się Jan Duchnowski. Przykuta (dyskusja) 14:10, 27 lut 2010 (CET)

4) Słowo dysonujące nie jest w polskim języku. Jakie jest poprawne słowo?

Dysonujący - imiesłów pochodzący od czasownika "dysonować", figurującego w słownikach, np. http://sjp.pwn.pl/slownik/2455386/dysonowa%C4%87 Papageno (dyskusja) 10:56, 3 mar 2011 (CET)
Słowa dysonujące nie ma w języku polskim. --Jidu Boite (dyskusja) 16:12, 24 mar 2011 (CET)

Pierwsza podróż zagraniczna

W kalendarium jest prawidłowa data podróży do Berlina - 1828 w tekście nieprawidłowo 1826. A pierwsza podróż zagraniczna to oczywiście wyjazd w 1826 do Bad Reinertz (obecnie Duszniki-Zdrój) a nie do Berlina dwa lata później.

Pomnik w Hamamatsu

Informacja o tym, że pomnik w Hamamatsu jest repliką w skali 1:1 warszawskiego wydaje się wątpliwa. Oficjalna strona Hamamatsu podaje, że jest to replika 2:3 http://www.city.hamamatsu.shizuoka.jp/foreign/english/outline/jonly.htm . Również w wywiadzie z Rafałem Blechaczem http://klikdotsystems.jp/stronapolska/wywiady/rblechacz.html pada zdanie "Nagle zobaczyłem pomnik Chopina, dokładnie taki sam jak w Łazienkach, to znaczy wyglądał identycznie, tylko że był nieco mniejszy." Warto by też pewnie wspomnieć o tym, że pomnik ten jest podarunkiem miasta Warszawy dla miasta siostrzanego, którym od 1990 r. jest Hamamatsu.

Dyskusja z WP:PANDA

Gdy tłumaczyliśmy na ostatni dzwonek Mur berliński (2 dzień 20 rocznicy upadku), ktoś, chyba Herr Kriss, rzucił tekstem, aby tego typu akcje robić wcześniej. W następnym roku 22 lutego minie 200 lat od urodzin (przypis do 1 marca jest bez źródeł) kompozytora. Hasło jest już nieco rozbudowane, ale do DA, a tym bardziej do statusu medalowego sporo mu brakuje. Warto byłoby rozpocząć dyskusję nad tym, co powinno znaleźć się w haśle - jakie treści i na bazie jakiej literatury. Poza tym rok 2010 to rok chopinowski. Przykuta (dyskusja) 13:22, 7 gru 2009 (CET)

Moje skromne propozycje (na pierwszy rzut oka):
  • rozbudować wstęp;
  • kalendarium zrobić jak tu;
  • ujednolicić czas (np. odcisnęły głębokie piętno na twórczości i życiu towarzyskim Chopina. Powstają wówczas);
  • uźródłowić większość artykuły, także takie sekcje jak Obiekty i imprezy noszące imię Fryderyka Chopina (trzeba chyba dodać wybrane) oraz Pomniki Fryderyka Chopina - tę sekcję w ogóle można rozbudować także o inne formy upamiętnienie Chopina, jak np. medale, monety, etc. Na początek tyle. A podjęcie inicjatywy już teraz nader wskazane :) . TR (dyskusja) 22:45, 1 sty 2010 (CET)
Moim skromnym zdaniem sama biografia jest daleko od doskonałości. Przymierzam się do tego hasła, ale ciągle brak mi możliwości technicznych i czasowych. A zima trzyma... --Hiuppo (zagadaj) 09:59, 22 sty 2010 (CET)
Jeżeli dysponujesz źródłami, to może ktoś mógłby przejąć je chwilowo do uzupełnienia hasła. Do rocznicy został miesiąc. Przykuta (dyskusja) 10:54, 22 sty 2010 (CET)

Jakiś IPek dopisał to zdanie które należłoaby włozyć w ten artykuł tylko nie mam pomysłu gdzie "Świadek ostatnich tygodni życia i męki Chopina – Cyprian Kamil Norwid zamieścił nekrolog w „Dzienniku Polskim”: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel Fryderyk Chopin, zszedł z tego świata[...]".Japanriver (dyskusja) 16:06, 15 lut 2010 (CET) No i mamy 200 rocznice urodzin wielkiego kompozytora a dyskusja nad hasłem lekko uśpionaJapanriver (dyskusja) 22:17, 22 lut 2010 (CET)

  • Mam świeży pomysł urodzony 22 lutego: zróbmy Wikiprojekt Chopin oraz portal Fryderyk Chopin. Portal byłby pigułką wiedzy o Chopinie, byłoby miejsce na cytaty, wydarzenia, wybrane teksty o utworach, wybranych wykonawców (zwłaszcza że hasło Fryderyk Chopin trochę skąpe, słabo czytelne). Może być? rosewood '||'|||'||'|||' (dyskusja) 00:36, 23 lut 2010 (CET)
  • hmm Moze to i dobry pomysł ale z drugiej strony takich portali lub wikiprojektów musiałoby powstać dziesątki tysięcy np Hitler Stalin lenin Marks bo własciwie z kazda biografią są związane tematy ościenne. Takze pomysł jest lekko mówiąc nietrafiony. Predzej dać to hasło terazx na DA a potem na medal i zobaczyć co z tego będzie Japanriver (dyskusja) 23:24, 23 lut 2010 (CET)

Co tu mówić o DA, lub medalowym, kiedy całość jest na poziomie wypracowania szkolnego pisanego "na kolanie". Brak struktury, styl beznadziejny, miejscami wręcz infantylny. Sporo faktów ale brak wielu zródeł. Kalendarium wciśnięte na siłę. Układ graficzny strony nieklarowny. Gdzie tu do medalu? Behemot53 (dyskusja) 09:42, 2 mar 2010 (CET)

Biorąc pod uwagę treść całego hasła to jest to bardzo dobre wypracowanie szkolne, lecz jak dla mnie określenie "chaotyczne" jest dla formy hasła jak najbardziej właściwe. Wspomniałeś o kalendarium wciśniętym na siłę. W jakim sensie jest ono wciśnięte? Co można zmienić na lepsze? RoodyAlien (dyskusja) 21:02, 2 mar 2010 (CET)
Dziękuje!!!

Błąd ortograficzny!

Jest błąd: "W tym okresie Liceum przeniesiono z dotychczasowej siedziby w Pałacu Saskim do Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu, a Chopinowie zamieszkali w prawej oficynie pałacu na drugim 'pietrze'" <- a powinno być 'piętrze'. Poprawcie to!

Problem z Francuzami ? oraz rażące błędy zawarte w streszczonej wersji Encyklopedii Britannica

Jak wiemy, ojciec Szopena pochodzil z Francji, ale ten fakt wymaga pewnych wyjasnien, za chwile stanie sie zrozumiale dlaczego. Nicolas Chopin urodzil sie w Lotaryngii. Pochodzil z rodziny chlopow. Swoje wychowanie i dostep do stanu inteligenckiego zawdzieczal w calosci przychylnej postawie rodziny polskich szlachcicow, ktora weszla w posiadanie ziem, na ktorych pracowal ojciec malego Nicolasa. Lotaryngia wowczas bowiem znalazla sie pod panowaniem krola polskiego na wygnaniu Stanislawa Leszczynskiego. Stad obecnosc Polakow i polskich wplywow. Ojciec Szopena rodzi sie 4 lata po smierci Leszczynskiego, ale nie zmienia to faktu, ze Lotaryngia pozostaje nadal wowczas ziemia spolszczona. I tak zblizenie sie do rodziny Pacow oraz Weyrichow, czyli zarzadcow posiadlosci oznacza dla niego ni mniej ni wiecej jak mozliwosc odebrania nauk i lepszego zycia. To wlasnie te pobudki decyduja o jego wyjezdzie z Lotaryngii do Polski juz w wieku 16 lat. Nastepnie Nicolas sie polonizuje i kaze zwracac sie do siebie per Mikolaj. Staje sie czescia intelektualnego i kulturalnego owczesnej Warszawy, bedac np. przyjacielem Lindego. Ojciec Szopena, ktory wzial udzial w powstaniu kosciuszkowskim, w polskiej gwardii narodwej, stal sie de facto Polakiem. Wspominam o tym, poniewaz na francuskiej Wikipedii usunieto z naglowka artykulu o Szopenie jakakolwiek wzmianke o polskiej narodowosci Fryderyka Szopena, a tymczasem w salonie dyskusyjnym rozgorzala dyskusja o tym, ze Szopena nalezy traktowac jako Francuza, ze byl on Francuzem i ze te francuska narodowosc nalezy mu czym predzej wrocic, tym bardziej, ze w XIX wieku polskiej narodowosci nie bylo!

Ci uzytkownicy, ktorych zasadnie mozna oskarzyc o nacjonalizm, posluguja sie argumentem prawnym. Otoz okazuje sie (ponoc!), ze kodeks napoleonski z roku 1804 orzeka, iz kazde dziecko Francuza (mezczyzny) urodzone zagranica samorzutnie otrzymuje narodowosc francuska. Ten zapis odnosi sie rowniez do matki. W oparciu o te dane pewien profesor prawa utworzyl nawet strone zatytulowana "Szopen, Francuski kompozytor". Byc moze nalezaloby ten fakt zlekcewazyc, choc postawa tych ludzi cechuje niezwykla zacieklosc i brutalnosc. Ale okazuje sie, ze ten aspekt prawny zostal juz (przypuszczalnie) dwa razy wykorzystany przez Encyklopedie. Otoz dwie anglojezyczne encyklopedie podaja w naglowku, iz Szopen byl kompozytorem francuskim lub francusko-polskim. Nie mam dostepu do jednej z nich, okazalo sie natomiast, ze druga wnioskuje o francuskosci Szopena z faktu, iz - jak podaje autor artykulu - rodzice Szopena byli Francuzami (sic)! Encyklopedia ta to skrocona wersja Encyklopedii Britannica: Britannica Concise Encyclopedia. Podaje link:http://www.answers.com/topic/fr-d-ric-chopin Druga pozycja to: The New Oxford American Dictionary. Te informacje i tego typu podejcie sa oczywiscie niezgodne z prawda i niedopuszczalne. Oczywiscie przytlaczajaca wiekszosc encyklopedii w naglowku jednoznacznie orzeka o Szopenie kompozytorze polskim. Takie encyklopdie jak: Arnold Dictionnaire Larousse dir. Marc Vignal notice Chopin Dictionnaire biographique des musiciens, Théodore Baker, Nicolas Slonimsky notice Chopin The New Grove dictionary of music and musicians notice "Chopin, Fryderyk Franciszek" La musique de piano, tome 1 : Dictionnaire des compositeurs et des oeuvres Guy Sacre notice Chopin Encyclopedia of the romantic era, 1760-1850, Volume 1‎ Christopher John Murray The concise Oxford dictionary of music‎

Oto strona dyskusji na francuskiej WP : http://fr.wikipedia.org/wiki/Discussion:Fr%C3%A9d%C3%A9ric_Chopin

Pozdrawiam serdecznie TL

Jeżeli był jakiś problem z Francuzami to już go nie ma. Przeczytajcie obecny rozdział z artykułu Wikipedii francuskiej: « De son vivant, que Chopin soit polonais est un fait incontestable ; non seulement pour le musicien[7], mais aussi pour son entourage. Ses compatriotes parlent de lui comme du compositeur national polonais[8]. Ces amis internationaux agissent de même. Balzac écrit à propos de Liszt et de Chopin : « Le hongrois est un démon, le polonais un ange »[9], Liszt parle de l'« artiste polonais »[10]. Chopin a passé les vingt premières années de sa vie en Pologne. A son époque, cet élément est suffisant pour lui assurer une identité polonaise[11], quitter la Pologne à l'âge de 20 ans et ne plus jamais y retourner ne modifie pas la donne. »--Jidu Boite (dyskusja) 16:47, 24 mar 2011 (CET)
Rozumie, ze wiekszosc ludzi pisze "Chopin" a nie "Szopen", ale chyba nazwisko powinno by przeliterowane i tak i tak.Thomas.Hedden (dyskusja) 19:53, 25 mar 2013 (CET)

Data urodzenia - ortografia

Skąd ortografia aktu chrztu i dlaczego jest współczesna? Podlinkowany w artykule fragment skanu późniejszego odpisu brzmi tak

(...) Mikołay Chopyn, oyciec lat mający Czterdzieści, w wsi Żelazowa Wola zamieszkały, i okazał Nam Dziecię płci męskiey, które Urodziło się w Domu iego w Dniu Dwudziestego drugiego Miesiąca Lutego o Godzinie Szóstej Wieczorem Roku bieżącego, Oświadczając, że jest ono Spłodzone z niego i Justyny z Krzyżanowskich, liczącej lat dwadzieścia Ośm, jego Małżonki, y że Życzeniem jego jest nadać mu dwa Imiona Fryderyk Franciszek. Po uczynieniu powyższego Oświadczenia i okazaniu Dziecięcia w przytomności Józefa Wyrzykowskiego, Ekonoma, liczącego lat Trzydzieści Ośm, tudzież Fryderyka Geszta, który Rok Czterdziesty Skończył, obydwóch w Wsi Żelazowa Wola zamieszkałych, oyciec i obydwa Świadkowie po przeczytaniu Niniejszego Aktu Urodzenia Stawiającym wyznali, iż pisać umieją. My Akt Niniejszy podpisaliśmy, Ksiądz Jan Duchnowski, Proboszcz Brochnowski, Sprawujący Obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego, Mikołaj Chopin, oyciec.

Różnice są znaczące. Falsyfikat w artykule widać od razu, np. ówczesne przepisy zabraniały pisać liczebniki wyłącznie liczbowo, bez zapisu słownego. Bocianski (dyskusja) 21:31, 7 wrz 2010 (CEST)

Tytuł poloneza g-moll

W sekcji "Dzieciństwo Chopina" skorygowałem drobne błędy językowe i tytuł Poloneza g-moll, wydanego w 1817 roku, posługując się http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/first_editions/detail/id/2 . Poprzednia wersja była na pewno błędna, bo zawierała "le Comtesse", czyniąc ze Skarbkówny "tego Hrabiankę" Papageno (dyskusja) 10:51, 3 mar 2011 (CET)

Nazwisko

Dlaczego nie pisze czemu polski kompozytor ma francuskie nazwisko. Bardzo mnie to ciekawi, dlaczego nie jest tu napisane.

Jest to napisane w artykule o jego ojcu. Wystarczy raz kliknąć. Pzdr. kićor wrzuć jakiś txt! 17:04, 6 paź 2011 (CEST)

Pochodzenie

Czy mogę dodać kategorię POLACY POCHODZENIA FRANCUSKIEGO??? Top811 dyskusja 09:54, 23 maj 2012 (CEST)

Pisownia nazwiska

Dzień dobry,

zastanawia mnie czy będąc polskojęzyczną wersją Wikipedii nie powinniśmy pisac "Fryderyk Szopen" a nie "Fryderyk Chopin"? Obie formy są poprawne, jednakże ta pierwsza jest spolszczona dlatego też uważam, że hasło powinno nazywac się "Fryderyk Szopen".

Przepraszamy za moje niektóre błędy - piszę na komputerze, który nie posiada niektórych polskich literek.

Problemy we wstepie

Sorry za brak polskich liter.

Wstep jest pelen: stwierdzen nie popartych zrodlami, zwodniczych wyrazen (np. "jest uwazany", "czesto nazywany") oraz niejasnych stwierdzen (np. najwazniejszy, najslynniejszy, slynna):

Chopin jest uważany [przez kogo?] za jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych [zrodlo], a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii [zrodlo]. Był jednym z najsłynniejszych [dla kogo?] pianistów swoich czasów [zrodlo, jakich czasow?], często nazywany [przez kogo? jak czesto?] poetą fortepianu [zrodlo]. Elementem charakterystycznym dla muzyki Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej [zrodlo]. Jego przyjaciółką i kochanką[potrzebne źródło] była słynna [wedlug kogo?] francuska pisarka George Sand

Lista dzieł Fryderyka Chopina według gatunku

Przetłumaczyłem angielski artykuł, więc możecie go dodać w sekcji twórczość http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_dzie%C5%82_Fryderyka_Chopina_wed%C5%82ug_gatunku

Co Fryderyk Chopin robił oprócz tego co pisze tutaj i ogólnie w encyklopediach?

Czy ktoś wie?

wzmianka o pamiętniku warszawskim

jest tam napisane "wydanie X 1812", A CHOPIN zaczął grać na fortepianie dwa lata później. jest błąd.