Przejdź do zawartości

Szablon:Fakt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

[potrzebny przypis]

 Dokumentacja szablonu [zobacz] [edytuj] [historia] [odśwież]

Użycie

Szablon ten należy umieścić w artykule w miejscu, gdzie ze względu na niepodpartą źródłami treść powinien znajdować się przypis bibliograficzny.

Szablon ten posiada kilka funkcji:

Użycie podstawowe

kod efekt
Jakiś tekst{{fakt}} Jakiś tekst[potrzebny przypis]

Link kieruje na stronę Pomoc:Przypisy.

Szablon z datą – zalecane

Lepiej jest, gdy wstawimy go z datą, wtedy będzie wiadomo, dzięki kategorii jaka jest do daty dopisywana, które hasła są od dłuższego czasu oznaczone jako potrzebujące przypisów. Wtedy wizualny efekt będzie taki sam:

kod efekt
Jakiś tekst{{fakt|data=2024-06}} Jakiś tekst[potrzebny przypis]

ale hasło wyląduje w kategorii odpowiadającej danemu miesiącowi. Podanie go spowoduje, że po najechaniu wskaźnikiem myszy na tekst potrzebne źródło pojawi się dodatkowy opis (dymek) "Informacje umieszczone obok wymagają podania źródeł od [data]" oraz automatyczne dodanie artykułu do ukrytej kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł od rrrr-mm. W tym przypadku w szablonie po | wpisujemy datę w postaci rrrr-mm.

Uwaga Najlepiej tu użyć szablonu w postaci {{subst:fd}} – automatycznie zostanie wywołany szablon z odpowiednio przypisaną kategorią.

Użycie dla dłuższych tekstów

Zazwyczaj przeglądając artykuły nie do końca wiadomo czy szablon {{fakt}} został użyty do całego zdania, akapitu, czy może do całej sekcji. Niekiedy, aby czytelnik czy wikipedysta miał pewność, do których fragmentów zgłoszona jest wątpliwość, wstawia się ten szablon w kilku miejscach, przez co artykuł jest okraszony jego wywołaniem w kilku miejscach. W takim przypadku najlepiej tekst oznaczyć szablonem od-do w taki sposób:

kod efekt
{{fakt|Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych}}. Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych[potrzebny przypis].
Tu też można zastosować parametr z datą:
kod efekt
{{fakt|Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych|data=2010-02}}. Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych[potrzebny przypis].
lub wersję z subst:
kod efekt
{{subst:fd|Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych}}. Żaby niebieskie mają głowy zielone. Żywią się także rdzą oraz odpadkami metali nieżelaznych[potrzebny przypis].

Ze względu na konstrukcję szablonu nie należy zaznaczać jednorazowo więcej niż jeden akapit tekstu.

Przykład:

kod efekt
Równanie {{subst:fd|2 + 2 = 4 jest oczywiste}}. Ale czy na pewno? Równanie [potrzebny przypis]. Ale czy na pewno?
Równanie {{subst:fd|2 + 2 = 4 jest oczywiste}}. Ale czy na pewno? Równanie 2 + 2 = 4 jest oczywiste[potrzebny przypis]. Ale czy na pewno?
Równanie {{fakt|1=2 + 2 = 4 jest oczywiste|data=2015-03}}. Ale czy na pewno? Równanie 2 + 2 = 4 jest oczywiste[potrzebny przypis]. Ale czy na pewno?

Data

Podajemy datę wstawienia szablonu (nieistotna jest data wstawienia kwestionowanych informacji).

Parametry szablonu (strukturyzacja VE)

Szablon ten należy umieścić w artykule w miejscu, gdzie ze względu na niepodpartą źródłami treść powinien znajdować się przypis bibliograficzny

Parametry szablonu[Zarządzaj dokumentacją szablonu]

ParametrOpisTypStatus
tekst1

Fragment tekstu, do którego brakuje wymaganych źródeł.

Ciąg znakówopcjonalny
datadata

Wskazuje kiedy został wstawiony niniejszy szablon.

Wartość automatyczna
{{subst:CURRENTYEAR}}-{{subst:CURRENTMONTH}}
Ciąg znakówsugerowany

Błędy

Błędy należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne.

Zobacz też