Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – rozmowy o artykułach


Tu omawiamy kwestie związane z edytowaniem artykułów, ich formatowaniem, kategoryzacją, ilustrowaniem, przekierowaniami, stronami ujednoznaczniającymi, merytorycznymi zmianami w szablonach stosowanych w artykułach itd. Zobacz też stronę z zaleceniami edycyjnymi.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:AR, WP:BAR:AR

Spis treści


Zmiana zasad encyklopedyczności artykułów kolejowych[edytuj kod]

Pomiędzy sierpniem a grudniem 2013 miała miejsce wielka debata odnośnie reformy kryteriów encyklopedyczności artykułów kolejowych. Informacja o tej debacie pojawiła się tutaj (w Kawiarence) oraz w Wikiprojekcie Transport szynowy. Niestety po zakończeniu debaty nikt nie wdrożył w życie wniosków płynących z debaty i kryteria encyklopedyczności została niezmienione.

Pomiędzy styczniem a lutym 2015 wdrożyłem wnioski z tej debaty do kryteriów, każdorazowo argumentujący zmiany linkiem do konkretnego fragmentu dyskusji. Jeden z adminów zwrócił mi ostatnio uwagę iż jego zdaniem zmiany te nie uzyskały akceptacji społeczności i powinny zostać ponownie przedyskutowane i przegłosowane, co właśnie chciałbym uczynić. Nie miałem świadomości, że coś takiego jest konieczne i bardzo przepraszam za samowolne wdrożenie tych zmian.

W samych kryteriach dokonałem następujących zmian:

 1. [1] - brak encyklopedyczności dworców kolejowych - uzasadnienie: od bardzo dawna opisujemy je w ramach artykułów o stacjach/przystankach przy których się znajdują
 2. [2] - zastąpienie artykułów o węzłach kolejowych artykułami o kolei w danym mieście/aglomeracji - uzasadnienie: brak jednoznacznych granic poszczególnych węzłów kolejowych (miasta/aglomeracje mają jednoznaczne granice)
 3. [3] - dodanie informacji o encyklopedyczności pojazdów kolejowych - uzasadnienie - we wcześniejszej wersji zasad encyklopedyczności nie było w ogóle informacji o encyklopedyczności pojazdów
 4. [4] - zmiana przykładów systemów kolejowych na bardziej konkretne, poprawa wikizacji
 5. [5] - usunięcie wzmianki o stacjach węzłowych, gdyż każda stacja węzłowa jest stacją, a stacje były już wymienione
 6. [6] - doprecyzowanie encyklopedyczności posterunków (stacja kolejowa też jest posterunkiem)
 7. [7] - wikizacja i uporządkowania techniczne
 8. [8] - dodanie informacji o encyklopedyczności łącznic i torów łączących (nie było ich wcześniej)
 9. [9] - zmiana encyklopedyczności przystanków kolejowych (wcześniej były autoency, teraz pojawiły się dodatkowe wymagania), główną motywacją tej zmian było zatamowanie masowego tworzenia artykułów o nieistniejących przystankach po których nic już nie zostało, a artykuły o nich składają się ze wstępu, infoboxu i 1 linku zewnętrznego
 10. [10] - dodanie konkretnych rodzai posterunków
 11. [11] - dodanie zasad dla elektrowozowni oraz zmiana przykładów systemów kolejowych
 12. [12] - dodanie informacji o encyklopedyczności linii komunikacyjnych (nie było ich wcześniej)
 13. [13] - usunięcie nieaktualnej uwagi
 14. [14] - sortowanie wg alfabetu

Które z tych zmian budzą wasz sprzeciw i dlaczego? PS. Pingi: @Teukros, @Piotr967. Therud (dyskusja) 18:37, 9 kwi 2015 (CEST)

Zacząłbym tu od kluczowego nadrzędnego problemu - w dotychczasowej formie apodyktycznie dekretowanie co jest "autoencyklopedycze", a co "autonieencyklopedyczne" jedynie na mocy swojej rodzajowej natury, określanej przy tym na podstawie kilku pobieżnych (przy tym zazwyczaj silnie polonocentrycznych) przesłanek i bez uwzględnienia przy tym wymogu weryfikowalnego wykazania znaczenia zagadnienia, nie jest IMO warte pamięci jakie takowe zapisy na serwerach zajmują, bo jest ewidentnie sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi nadrzędnego zasadami; w tym przypadku -> Wikipedia:Encyklopedyczność#Definicje -> „Automatyczna” encyklopedyczność takich tematów wynika z ich natury i to, że powinny się one znaleźć w encyklopedii, nie budzi wątpliwości. Oczywiście i takie artykuły muszą spełniać podane dalej wymagania minimalne, a zatem niezbędne i w ich przypadku jest podanie wiarygodnych źródeł, potwierdzających przesłanki decydujące o encyklopedyczności."
Przy tym przy tak szerokiej i podatnej na interpretację tematyce, obejmującej domyślnie "wszystkie kraje świata" w praktyce dalece nie sposób sformułować "zamkniętej regulacji" wyliczającej co jest rodzajowo ency a co nie, bo wyniknie z tego na dluższą metę więcej interpretacyjnych nieporozumień niż pożytku. Już nawet tylko i w polskich realiach jest wiele najegzotyczniejszych przypadków (szczególnie historycznych) systemów "z nazwy kolejowych", mocno podatnych na uznaniową interpretację, jak np. wszelakie koleje konne, polowe, leśne, folwarczne, cukrownicze, cegielniane, przemysłowe itp., gdzie to bez rozpisywania się na dziesiątki stron trudno dla takowych egzotyków sprzed stu lat jednoznacznie ustalić ich status w rozumieniu współczesnego polskiego prawa.
A co tu mówić o systemach zagranicznych, gdzie to już z nazwy czasami nie sposób jednoznacznie wyciągnąć jakichkolwiek wniosków co do rodzaju tegoż systemu w ich polskojęzycznym podziale rodzajowym i jest to nierzadko wyłącznie kwestia „tłumaczeniowej” interpretacji. Bo i jak np. na podstawie nazw typu „XY Line” czy „Metrolink” rozstrzygnąć czy to szybki tramwaj, premetro, metro, tramwaj dwusystemowy, lekka kolej, czy licho wie co, kiedy to już i po polsku nie bardzo wiadomo jaka jest między nimi dokładnie różnica, poza "kryterium słownikowym" - koleją jest to co ma w nazwie słowo kolej, a tramwajem - to co tramwajem zwą. --Alan ffm (dyskusja) 00:01, 4 maj 2015 (CEST)
Czy dobrze rozumiem że proponujesz usunąć zasady z WP:KOLEJ i zastąpić je linkiem do WP:ENCY? Therud (dyskusja) 09:26, 5 maj 2015 (CEST)
Bardziej szczegółowe, dziedzinowe regulacje w zakresie encyklopedyczności mają regulacyjny sens jedynie wtedy, gdy stanowią fachowe uściślenie nadrzędnie obowiązujących w tym zakresie zasad. Natomiast zapisy w formie przyjmującej, że są zagadnienia (auto-)ency - nie wymagające jakiegokolwiek wykazywania w treści przesłanek ich znaczenia w weryfikowalnej formie, jak też zagadnienia (auto-)nieency - niezależnie od ew. poziomu ich znaczenia i zauważalności wykazanego w ich treści poprzez rzetelne źródła, jak też trzecia grupa zagadnień - wymagająca wykazania ich znaczenia w weryfikowalnej formie, ze względu na sprzeczność z nadrzędnymi bezwzględnie obowiązującymi zasadami, takowego regulacyjnie logicznego sensu nie mają. --Alan ffm (dyskusja) 23:00, 5 maj 2015 (CEST)
Propozycję usunięcie WP:KOLEJ ciężko traktować inaczej niż objaw całkowitego braku szacunku dla kilkudziesięciu Wikipedystów głowiącymi się nad tymi zasadami na przestrzeni ostatnich kilku lat oraz przejaw trollowania w najczystszej możliwej postaci. Therud (dyskusja) 14:21, 6 maj 2015 (CEST)
Nie trzeba tu nadzwaczajnej genialności by zauważyć w jakiej formie była zasada WP:ENCY w czasie wypracowywania w zeszłej dekadzie ówczesnych regulacji i jak się od tego czasu zmieniła.
Tak więc obecnie wypracowywane regulacje szczegółowe mają być zgodne z aktualnie obowiązującymi nadrzędnymi zasadami, bo ewentuale opracowywanie szczególowych regulacji zgodnych jedynie z jakąkolwiek ich zdezaktualizowaną historyczną wersją miałoby logicznie bardzo ograniczony sens. --Alan ffm (dyskusja) 20:42, 6 cze 2015 (CEST)

Dworce kolejowe[edytuj kod]

Dworzec kolejowy, który jest zabytkiem jest autoency i jako taki powinien mieć osobne hasło. — Paelius Ϡ 23:38, 9 kwi 2015 (CEST)
Nie do końca widzę jaka byłaby wartość dodana np. z wydzielenia z artykułu Sosnowiec Główny informacji o dworcu do oddzielnego artykułu. Aczkolwiek w takiej sytuacji jakiej jest Kraków Główny miałby to sens, jednakże nie dlatego że tam dworzec jest zabytkowy, tylko dlatego że nie jest już częścią stacji (powstał nowy podziemny dworzec). Therud (dyskusja) 11:32, 10 kwi 2015 (CEST)
A ja widzę. Pomijam już kwestię uproszczenia kategoryzacji (obecnie kategoria zabytków nie pasuje do artykułu, ponieważ stacja nie jest zabytkiem). Ratusze miejskie też będziemy integrować do miast? (sytuacja analogiczna). — Paelius Ϡ 16:10, 10 kwi 2015 (CEST)
Wydaje mi się, że analogia z ratuszami nie jest do końca trafiona. A wracając do przykładu Sosnowca Głównego, to nie bardzo wyobrażam sobie opisywanie budynku dworca Sosnowiec Główny w oderwaniu od reszty stacji. Czy to historii dworca (która jest nierozerwalnie związana z historią stacji i tym jakie pociągi tam jeździły) czy infrastruktury (gdzie peron przylega do dworca, przejście podziemne jest pod dworcem itd.). Chciałbym zwrócić uwagę iż pomimo tego, że dworce do tej pory były uznawane za encyklopedyczne to nikt się do ich opisywania nie garnął - kojarzę osobiście 2 dworce, które mają osobne artykuły (artykułów o stacjach i przystankach jest ponad 8000, szacuje że pewnie połowa z nich ma lub miała kiedyś budynek dworca). Therud (dyskusja) 19:36, 10 kwi 2015 (CEST)
Jest trafiona, jak najbardziej. Dalej, taka Kaplica Zygmuntowska ma własne hasło. Czym się to różni od budynku dworca, nie mam pojęcia. — Paelius Ϡ 20:26, 10 kwi 2015 (CEST)
Wydaje mi się, że jednak o Kaplicy Zygmuntowskiej można napisać nieporównywalnie więcej niż o budynku dworca Sosnowiec Główny:) Czy dodanie zapisu, że dworce są nieencyklopedyczne za wyjątkiem dworców zabytkowych Ci zadowoli? Therud (dyskusja) 21:12, 10 kwi 2015 (CEST)
To nie chodzi tylko o kolejnictwo. Istotna jest istotność architektoniczna. W ogóle uważam ten zapis (o dworcach) za zbędny, ponieważ do tych budynków winny stosować się zasady ogólne. Co więcej, napisałeś, że jest ich ledwie kilka, stąd naprawdę nie rozumiem, skąd ten owczy pęd na tych kilka przypadków (które, co ważne, i tak regulują zasady ogólne). — Paelius Ϡ 21:36, 10 kwi 2015 (CEST)
Czyli proponujesz całkowicie usunąć dworce z kryteriów? Therud (dyskusja) 21:40, 10 kwi 2015 (CEST)
Uważam, że encyklopedyczność dworców powinna być oparta o kryteria budowli, a nie kolejnictwa. Usunięcia się jednak boję, bo, jak widzę, może to skutkować podejściem, dla mnie co najmniej dziwnym, że dworzec (nawet zabytkowy) nie może mieć osobnego hasła. — Paelius Ϡ 22:05, 10 kwi 2015 (CEST)
Wydaje mi się że nie brak jakiegoś rodzaju artykułów należy interpretować jako brak określonych (w tym konkretnym miejscu) kryteriów, a nie brak encyklopedyczności. Therud (dyskusja) 22:46, 10 kwi 2015 (CEST)
Ja się zgadzam, tylko że Twoje wcześniejsze wypowiedzi zasiały pewien niepokój. — Paelius Ϡ 12:14, 13 kwi 2015 (CEST)
 • Co do pkt. 1 - nie jestem pewien jaki jest sens traktować dworce kolejowe jako osobne byty od stacji/przystanków. Opisujemy je razem - i wydaje mi się, że to jeden i ten sam byt. Przecież nie da się opisać budynku dworcowego Warszawy Centralnej w oderwaniu od stacji Warszawa Centralna, więc autoency obejmuje oba pojęcia - wspólnie. Czy się mylę? //Halibutt 04:14, 10 kwi 2015 (CEST)
  Można dodać dopisek przy dworcach że opisujemy je w ramach artykułu o stacji/przystanku. Therud (dyskusja) 07:42, 10 kwi 2015 (CEST)
  Nie. Dworce, będące zabytkami lub uznanymi dziełami sztuki są eutoencyklopedyczne per se i jako takie mogą posiadać hasło. Zgody na uznanie każdego dworca li tylko za część struktury kolejowej, a nie za część środowiska społeczno-kulturowego miasta nie ma. — Paelius Ϡ 11:10, 10 kwi 2015 (CEST)
 • Wytyczne kolejowe nawet nie mogą oczywiście zupełnie zakazać tworzenia osobnych artykułów o historycznych budynkach dworców, ponieważ takie artykuły wychodzą swoim znaczeniem poza kolej w inne dziedziny, np. historię i architekturę. Nie mniej jednak uważam, że domyślne opisywanie budynków w artykule kolejowym jest dobre, a osobny artykuł mógłby powstawać w bardzo szczególnych przypadkach, w momencie nieproporcjonalnego rozrośnięcia się części dotyczącej niekolejowych aspektów budowli. Spójrzcie proszę na artykuł Wrocław Główny. Artykuł ewidentnie skupia się na dworcu jako budynku, ale wyszczególnienie linii kolejowych, które obsługuje i wpięcie go do systemy szablonów kolejowych jest jak najbardziej zasadne i dopełnia artykuł. Niewątpliwie na rozcięciu na dwie części straciłby wiele. --Jjajjo (dyskusja) 12:10, 11 kwi 2015 (CEST)
 • Ja z kolei uważam, że ten artykuł ma problemy z dookreśleniem, o czym jest. Jeśli o dworcu (budowli), to różne ozdobniki kolejowe są tu zbędne. Jeśli o stacji, to opis dworca jest zbyt szeroko ujęty, co więcej hasło jest wówczas źle skategoryzowane (stacja jako taka nie jest zabytkiem, na jej terenie znajdują się dwa zabytki - dworzec wraz z częścią peronową oraz kotłownia z 1929). — Paelius Ϡ 13:22, 13 kwi 2015 (CEST)
 • Uważam, że dworzec, który posiada wartość i doniosłość samą w sobie (weźmy, na ten przykład, Wrocław Główny albo Warszawę Centralną) powinien mieć osobne hasło - treści jest na tyle dużo, że wydzielenie osobnego artykułu wydaje mi się całkowicie uzasadnione. Jestem też w stanie sobie wyobrazić budynek dworcowy rozmiarów niewielkich, o historii niezbyt skomplikowanej, doniosłości architektonicznej takiej sobie, który mimo wszystko jest zabytkiem wpisanym do stosownego rejestru. Można, na upartego, stworzyć o nim artykuł. Ale co w nim będzie? 2 zdania, infoboks i tyle. To, jak dla mnie, byłoby mnożenie bytów ponad potrzebę. Sądzę, że tutaj należy się posługiwać zdrowym rozsądkiem. Przykładowy Wrocław Główny jest budynkiem ogromnym, o bogatej historii, z bezlikiem szczegółów architektonicznych. Jest szczególny i wybitny sam w sobie. Podobnie Warszawa Centralna - obecny budynek, dworzec tymczasowy, który istniał do czasu zbudowania obecnego, czy, w końcu budynek Dworca Centralnego, który zaczęto budować przed wojną, a którego nigdy nie zbudowano do końca. A na drugim biegunie będzie np. dworzec Gliwice Trynek. Niewielki budynek bez szczególnych fajerwerków, aktualne dość mocno zdewastowany. A jest zabytkiem wpisanym do rejestru. O ile w przypadku dwóch pierwszych dworców zupełnie sensowne wydaje mi się utworzenie osobnych artykułów, to w przypadku trzeciego dość jasne jest dla mnie, że tworzenie osobnego bytu jest zbędne. Wystarczy sekcja w artykule o stacji Gliwice Trynek. Nie da się wszystkiego uregulować sztywnymi i precyzyjnymi zapisami bo wkrótce przepisy i zalecenia będą miały większą objętość, niż artykuły, których dotyczą. Pawel Niemczuk (dyskusja) 22:36, 23 kwi 2015 (CEST)
 • Uważam tak jak Paweł powyżej, a ujmę to ogólnie tak: brak budynku dworcowego w wykazie dla autoency nie wskazuje, że każdy dworzec jest nieency. Oznacza to tylko tyle, że nie każdy budynek zasługuje na oddzielne hasło. Ented (dyskusja) 22:42, 23 kwi 2015 (CEST)

Linie kolejowe[edytuj kod]

Poniżej wcześniejsze dyskusje w nagłówkowej kwestii --Alan ffm (dyskusja) 19:37, 9 wrz 2015 (CEST)


IMO karkołomnie odważny zapis jak na kryterium (auto-)encyklopedyczności. Niezmiernie uporczywie nasuwa się tu pytanie, na ile zwolennikom takiegoż zapisu świadome było, że „linie kolejowe” to nie tylko linie magistralne przebiegające na przełaj przez cały kraj, ale liczbowo w zdecydowanej większości to przede wszystkim wszelaka łącznicowa drobnica w postaci najróżniejszych kilkudziesięcio- lub kilkusetmetrowych kawałków torów, których to tylko obecnie będących w eksploatacji pod zarządem PLK jest setki. A co dopiero jak uwzględnić tu jeszcze eksorbitalnie ekspansywne kryterium (auto-)encyklopedyczności „istniejących dawniej”, gdzie to najpóźniej przy uwzględnieniu faktu, że np. każdy z zaborców i ich zarządców infrastruktury tą samą istniejącą do dziś fizycznie infrastrukturę każdorazowo dzielił na linie i numerował wg własnego, niczym nieograniczonego uznania. Tak więc każdy fizycznie istniejący tor będzie miał ew. po kilka nakładających się na siebie historycznych wymiarów podziałowo-nazewniczych. Dla porównania z pokrewnym i bardziej zdroworozsądkowo zrozumiałym transportem drogowym, absurdalność zapisu porównywalna byłaby z uznaniem za autoencyklopedyczne każdej drogi kołowej, zarówno obecnie istniejących, jak i istniejących kiedykolwiek w przeszłości (dla porównywalności w ograniczeniu do ostatnich stu kilkudziesięciu lat:) Czyli nie dość że bez wyjątku każdej uliczki i ścieżki rowerowej, to bez zapisu ograniczającego zasięg tejże autoencyklopedyczności do dróg publicznych, obejmował on by również drogi polne i leśne, a historycznie np. drogi i ulice na terenach poniemieckich również w podziałowo-nazewniczych historycznych wariantach niemieckich, co mogę jeszcze zrozumieć dla podziału administracyjnego, ale przy szlakach transportowych stanowiłoby to IMO wyżyny autoencyklopedycznego absurdu.--Alan ffm (dyskusja) 02:48, 13 lip 2013 (CEST)

Pełna zgoda, że obecne kryterium jest zdecydowanie zbyt luźne i mamy masę nic nie wnoszących stubów o łącznicach i torach łączących, których poczytność jest bliska błędu statystycznego. Jednakże zanim pozbędziemy się znacznej liczby artykułów o łącznicach kolejowych (myślę że sprawa dotyczy tylko artykułów o polskich liniach kolejowych) to należałoby się zastanowić nad jakimś łatwym kryterium odróżniającym linię od łącznicy, żeby przy każdorazowym usunięci artykułu o łącznicy nie debatować przez miesiąc czy to łącznica czy linia. Gdzieś czytałem że w przypadku PLKi wszystko co ma numer powyżej 500 jest łącznicą, a powyżej 900 torem łączącym. Może ktoś potwierdzić że tak jest? Gdyby tak rzeczywiście było można by zapisać że encyklopedyczne są linie kolejowe (w przypadku polskiej sieci kolejowej linie o numerach od 1 do 500) oraz nieencyklopedyczne są łącznice i tory łączące (w przypadku polskiej sieci kolejowej linie o numerach od 501 do 999). W takiej sytuacji do usunięcia byłoby około 50 artykułów. Therud (dyskusja) 21:23, 15 sie 2013 (CEST)
Widzę, że hamulcowy już działa. Nie porównuj sieci kolejowej do drogowej, gdyż drogowa jest znacznie bardziej rozwinięta. W takim kraju jak Polska linii kolejowych mamy kilkaset. Mniej więcej tyle co dróg krajowych i wojewódzkich łącznie. Nie chcę mi się przytaczać dokładnej liczby chodzi o rząd wielkości. Są kraje, w których sieć kolejowa będzie bardziej rozwinięta np. Niemcy, Wielka Brytania. Jednakże są również tereny pozbawione sieci kolejowej np. Islandia, San Marino, Andora, nie mówiąc już o znakomitej części Afryki i Azji. Co do numeracji to zasadniczo delimitacja następuje po obecnym podziale ewentualnie po ostatnim. W przeciwnym razie takie artykuły jak linia kolejowa nr 201 musiałby zostać podzielone na kilkanaście różnych artykułów przedstawiających "różne" linieYusek (dyskusja) 11:10, 17 sie 2013 (CEST)
To co robimy z łącznicami i torami łączącymi? W sumie nie jest ich na tyle dużo żeby było sens się ich pozbywać. Therud (dyskusja) 21:29, 24 wrz 2013 (CEST)
Jak dla mnie, należałoby tu stosować podstawowe zasady Wikipedii. Ency jeśli da się o nich napisać cokolwiek encyklopedycznego (czyli zazwyczaj nieency - ale nie jest to sztywna reguła). Zresztą żadne "nieency" nie powinno być sztywną regułą, bo zawsze może się trafić encyklopedyczny... rozjazd, semafor czy wiata przystankowa. Tak samo i szczególny z jakichś względów tor łączący może stać się ency. Kpc21 [DYSKUSJA] 14:55, 25 wrz 2013 (CEST)
Tu zgodzę się w 100% z przedmówcą. Jako generalnie mające znamiona encyklopedyczności (bo stanowiące znaczący element infrastruktury transportowej), traktować IMO można (umownie na zleceniowym poziomie) publicznie dostępne linie kolejowe o znaczącej długości. Całą pozostałą "liniową" drobnicę, w postaci wszelakich kawalątków torów (dla których zawsze się jakiś tam numer linii znajdzie), typu łącznice, tory łączące, manewrowe, bocznicowe, postojowe i zapewne jeszcze dziesiątki innych egzotyków (interpretowanych przy tym na sto sposobów), pozostawiłbym do indywidualnej oceny na podstawie klasycznych zasad weryfikowalnego wykazywania przesłanek encyklopedyczności. Bo inaczej, każde apodyktycznie zadekretowane kryteria "autoencyklopedyczności", czy tym bardziej "autonieencyklopedyczności" na podstawie kilku pobieżnych cech zawsze będą kontraproduktywne. Gwarantowanie immunitetu w postaci "autoencyklopedyczności" zapewnia niemalże niczym nieograniczoną autorskoedycyjną bezkarność, bo jak coś ma już w zadekretowanej formie zapewniony status "autoency", to co artykuł w praktyce by nie zawierał, to ani tu w Poczekalni da się tu coś wskórać, ani w efekcie końcowym wyegzekwować od autora jakiekolwiek źródła. Z drugiej przy tak szerokiej i podatnej na interpretację tematyce obejmującej domyślnie "wszystkie kraje świata" w praktyce nie sposób sformułować "szczelnej" regulacji i zawsze ktoś wynajdzie tu jakąś interpretacyjną lukę jako patent na "chronione immunitetem autoencyklopedyczności" klonowanie śmieciowych substubów w praktyce o niczym encyklopedycznie znaczącym.--Alan ffm (dyskusja) 02:22, 27 wrz 2013 (CEST)

SKM/S-Bahn vs. metro vs. tramwaj vs. bocznica biegnąca ulicami[edytuj kod]

Jest też wiele najróżniejszych pośrednich przypadków lekkich kolei (np. metro, premetro, szybki tramwaj, SKM i im podobnych), gdzie to określenie ich rodzajowej przynależności jest wyłącznie kwestią nazewnictwa lub interpretacyjnej wykładni. Tak więc np. i w polskich realiach szybkim tramwajem, premetrem, czy tym bardziej SKM-em jest tylko to, co jest tak po polsku zwane, a więc czy Warszawska Kolej Dojazdowa jest SKM-em stwierdzić już nie sposób, bo nie ma takowego określenia w nazwie, a w polskich realiach nie ma w tym zakresie żadnych w miarę jednoznacznej definicji tych określeń, nie tylko na wiążącym poziomie regulacyjno-prawnym, ale nawet na poziomie publikacji naukowych/fachowych rozrzut definicyjny jest tu bardzo duży:) Natomiast w przypadku systemów zagranicznych jest to w większości zazwyczaj wyłącznie kwestia „tłumaczeniowej” interpretacji, bo już np. z nazw typu „Metrolink”, czy „XY Line” w żaden sposób nie da się wyciągnąć jakichkolwiek wniosków co do rodzaju tegoż systemu w ich polskojęzycznym podziale rodzajowym. A przede wszystkim w wielu językach nie ma w ogóle rozróżnienia na transport kolejowy i inny transport szynowy, począwszy od j. angielskiego, gdzie to wszystko co po torze jeździ to „rail”. W tym kontekście kryteria encyklopedyczności sformułowane w apodyktycznej formie „wszystkie linie kolejowe są ency” natomiast „wszystkie linie tramwajowe są nieency” nie trzymają się w żaden sposób kupy, bo w wielu językach systemy tramwajowe są koleją, a w większości przypadków systemów zwanych po polsku metrem, premetrem, szybkim tramwajem, jest jedynie wykładnią autora jak „toto” po polsku określi, tak więc jeśli własnymi słowami (nierzadko dającymi się też potwierdzić jakimiś tam źródłami) określi to jako „swego rodzaju lekka/szybka/miejska kolej”, to proszę bardzo – na mocy autoencyklopedyczności może rozklonować taką kolejkę w rozbiciu na każdy odosobniony (nawet i od 100 lat już nieistniejący) przypadek przystanku (pierwotnie w postaci słupka z miejscem po zwandalizowanej wywieszce z rozkładem) i na każdy odosobniony kawałek łącznicowego toru jako „linia”. Gdyby natomiast nieopatrznie napomknął że „w praktyce przypomina to polskie tramwaje”, to wszystko powyższe poszłoby EK-iem, „no bo przecie zasady ustanowione są po to by ich tu przestrzegać i basta”:)--Alan ffm (dyskusja) 02:48, 13 lip 2013 (CEST)

Z liniami tramwajowymi jest taki problem, że dzisiaj to linia Dworzec - osiedle x, jutro Osiedle y - osiedle x, a po jutrze Osiedle y - osiedle z. W przypadku linii kolejowych, ktoś kiedyś nadał im takie, a nie inne numery i ich przebiegi się nie zmianiają. Dlatego jest za utrzymaniem braku encyklopedyczności linii tramwajowych (co jest równoznaczne z usunięciem artykułu Linia tramwajowa nr 3 w Szczecinie).
Zdaj sobie sprawę płynności z systemami zagranicznymi, także można dać zapis a braku encyklopedyczności polskich linii tramwajowych (bo co do nich nie ma żadnych wątpliwości), a z zagranicznymi trzeba by coś wymyślić. Therud (dyskusja) 22:22, 15 sie 2013 (CEST)
Jakiś podział na "zwykłą kolej", "metro" i "tramwaj" musimy przyjąć. Dla mnie podstawowa różnica między "zwykłą koleją" a "metrem", praktyczna zresztą z naszego punktu widzenia, jest taka, że "metro" to sieć kolejowa obsługująca aglomerację miejską i nie korzystająca z torowisk sieci krajowej (nie licząc połączeń technicznych, bo takie połączenie z krajową siecią kolejową ma chociażby metro warszawskie). W ten sposób jako metro zostanie zakwalifikowana WKD, ale to chyba nie jest problem. Bardziej problematyczne jest rozróżnienie na "metro" i "tramwaj". O ile w Polsce wszystko jest intuicyjne, w Europie Wschodniej raczej też (tramwaj - lekkie pojazdy, ciasne łuki, brak rozbudowanej infrastruktury na przystankach), to na Zachodzie już niekoniecznie.
Natomiast pisząc o liniach tramwajowych mamy na myśli zupełnie inne znaczenie pojęcia "linia kolejowa" - to z sekcji "Linie kolejowe (jako linie przewoźników)". Dyskusja o nich w tym miejscu nie ma sensu. Kpc21 [DYSKUSJA] 13:04, 16 sie 2013 (CEST)
Metro od tramwaju odróżniłbym tym, że metro z reguły jeździ pod ziemią, tramwaj zwykle po jej powierzchni. Jeśli znowu linie metra są ency, a linie tramwajowe już nie, to trzeba to jakoś rozdzielić. Moim zdaniem metru bliżej do kolei niż tramwaju. Flyz1 (dyskusja) 16:36, 16 sie 2013 (CEST)
Rozględzacie mości Panowie temat do niemożebności:) Nie chodzi o to, co nam się tu na oko zdaje i jak to sobie na podstawie tegoż ciemnozielonego poziomu pojęcia na dany odległy temat tu "musimy przyjąć", tylko zamiast uznaniowego "rodzajowego dekretowania" na zapas zagadnień o których się nie ma w praktyce pojęcia, trzeba każdorazowo weryfikowalnie stwierdzić i w encyklopedycznej formie opisać jak to jest w praktyce traktowane. A tego w bardzo wielu przypadkach nie da się w żaden sposób ocenić ot tak na oko (tak samo jak i rodzaju drogi - na oko po zdjęciu skrzyżowania w centrum miasta czy ona gminna, wojewódzka czy jednak krajowa), a tym bardziej ekstrapolując jakieś nieliczne polskie przypadki na resztę świata jako "żelazną regułę". Np. te tramwaje -> Albtal-Verkehrs-Gesellschaft wypuszczają się za miasto po torach kolejowych w promieniu 100 km, a ci -> de:Stadtbahn Erfurt przez sto kilkadziesiąt lat byli tramwajami, a teraz każą zwać się "koleją miejską", bo dobudowali kilka odrębnych (a nie "poulicznach") kawałków linii. A niech np. obcokrajowiec na podstawie zdjęć na Commons w przypadku WKD spróbuje zaszeregować tak na oko co to jest, SKM, kolej miejska, podmiejska, dojazdowa, metro, premetro, szybki tramwaj, czy może jednak tramwaj. Co by "na oko" nie kombinował i tak będzie tu jedynie beztroskim uznaniowym OR-em, dopóki nie potwierdzi tego odpowiednimi źródłami. Co najwyżej ujdzie od biedy jako jednozdaniowa opisowa wzmianka w jakimś nadrzędnym przeglądowym artykule, ale nie jako odrębny "usmażony" wyłącznie na własnych widzimisiach artykuł. A przykład z tymi kilkoma warszawskimi stacjami metra jest tu bardziej niż wzorcowym przykładem dla tego typu błędnego rozumowania. Metro przekopuje się pod ziemią zazwyczaj w ścisłym centrum, a dalej to już bardzo różnie, a to górą nad jezdnią, a to wydzielone po jezdni, a to po dorzuconym torze wzdłuż wybudowanej już ponad 100 lat temu linii kolejowej, a to w (częściowo) odkrytym kanale, a to po liniach przerobionych z torów tramwajowych, kolejowych, bocznicowych itp. I znaczna część, o ile nie większość linii i stacji metra nie znajduje wbrew (warszawskocentrycznym) pozorom wcale pod ziemią. A tym bardziej te młodsze systemy metra w mniejszych miastach są przeważnie jedynie różnego rodzaju przeróbkami (w lepszym przypadku przebudowami, ale czasami też tylko zmianami etykiet) już od dawna istniejących systemów i ich infrastruktury. --Alan ffm (dyskusja) 18:29, 16 sie 2013 (CEST)
A w zasadzie dlaczego linie metra są ency? Linia metra jest dość specyficznym tworem, innym niż linia kolejowa (w obu znaczeniach) bądź tramwajowa, bo w przypadku metra z reguły po jednym torowisku jeździ jedna linia komunikacyjna. Linii komunikacyjnych (poza liniami wyjątkowymi typu Orient Express) z zasady nie opisujemy w osobnych hasłach, natomiast linie kolejowe (jako ciągi torowisk) są ency, bo w przeciwieństwie do linii tramwajowych mają rozbudowaną infrastrukturę torową - rozwidlenia, odgałęzienia, różną liczbę torów, odcinki zelektryfikowane i nie, przystanki i stacje... Linia metra (jako ciąg torowisk) to z reguły dwa zelektryfikowane tory ze stacjami metra, którym bliżej do przystanków niż do stacji kolejowych (a mimo tego są one encyklopedyczne). Pod tym względem bardziej przypomina torowisko tramwajowe na jakiejś ulicy, niż linię kolejową.
Dla mnie ency powinny być ALBO linie metra ALBO stacje. Nie jedno i drugie jednocześnie.
Natomiast podziemność na pewno nie jest dobrym kryterium na odróżnianie metra od kolei. Dlaczego? Myślę, że Alan ffm to dostatecznie wyjaśnił. Ale to, jak zarządca swoją kolejkę nazywa, też nie może być kryterium, bo zdarza się, że jako "metro" określane są oficjalnie nawet całe sieci szybkiego transportu zbiorowego, obejmujące również np. szybkie autobusy (jeśli ktoś nie wie - tak, tak samo jak jest szybki tramwaj, może być i szybki autobus, są na świecie takie linie). Kpc21 [DYSKUSJA] 19:24, 16 sie 2013 (CEST)
I jeszcze jedno. Kolejki która ma wspólne stacje z koleją sieci krajowej na pewno nie można traktować jako metro, bo wtedy pojawia się problem ze standardami artykułów, infoboxami etc. Kpc21 [DYSKUSJA] 19:26, 16 sie 2013 (CEST)
Przecież tramwaje od kolei rozróżniają przepisy, które są bardziej liberalne dla tramwajów pozwalające np. na jazdę na widoczność a z drugiej strony wymagające dostosowania do prawa o ruchu drogowym np. poprzez obecność kierunkowskazów. Przykładów, w których potrzeba indywidualnej interpretacji jest kilka i zazwyczaj będzie to premerto. Yusek (dyskusja) 11:10, 17 sie 2013 (CEST)
Zgadzam się z Yuskiem, że przykładów problematycznych systemów będzie nie wiele i usuwanie z ich powodu stacji metra to nie jest dobry pomysł. Therud (dyskusja) 14:16, 17 sie 2013 (CEST)
Tramwaje od kolei w Polsce odróżniają przepisy, natomiast za granicą zdarzają się takie rozwiązania jak przystanki z wysokimi peronami albo bramkami, czy rogatki na przejazdach drogowych. Zresztą z tego co się orientuję, nawet u nas w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju obowiązuje sygnalizacja kolejowa.
Chociaż faktycznie podstawowym kryterium powinien być fakt, że tramwaj, przynajmniej na niektórych odcinkach, uczestniczy w ruchu drogowym. Kpc21 [DYSKUSJA] 17:14, 17 sie 2013 (CEST)
Tramwaj uczestniczy w ruchu drogowym, powiadasz. Czyli to byś jak nazwał http://www.youtube.com/watch?v=qmAz5U0rRLE :) ? 109.243.149.185 (dyskusja) 17:35, 17 sie 2013 (CEST)
Sieci trakcyjnej nad tym nie widać - czyli wygląda to to na bocznicę kolejową (które nie raz i u nas biegną po ulicach, np. w Kołobrzegu). Regularna linia to nie jest, bo musiałaby być kolejowa sygnalizacja - zresztą widać, że to używane okazjonalnie, bo trakcja parowa. Ale rolę bocznicy może tu pełnić i torowisko tramwajowe, bo są rozjazdy... Żadnym problemem to nie jest, bo bocznice, tak samo jak torowiska tramwajowe, nie są ency. Same torowiska można opisywać w hasłach o ulicach. Kpc21 [DYSKUSJA] 17:53, 17 sie 2013 (CEST)
Obejrzałem na GSV bocznicę w Kołobrzegu - tam są nawet zwrotnice na tramwajową "wajchę". Co nie oznacza automatycznie, że jest to linia tramwajowa. Podobnie może być w Brnie. Kpc21 [DYSKUSJA] 18:14, 17 sie 2013 (CEST)
Nie tylko w Polsce. Co do przejazdów pociągów po drogach jeszcze kilkadziesiąt lat temu pociągi jeździły do Portu Hel w podobnych warunkach. Ponadto pociągi mogły wjeżdżać na torowisko tramwajowe np. w Gdańsku. Co do takich systemów jak wysokie perony, bramki itp. to są to przypadki do indywidualnego rozpatrzeniaYusek (dyskusja) 22:27, 17 sie 2013 (CEST)
Nigdy nie stworzymy systemu idealnego, zawsze się znajdzie przypadek podobny do tego z Brna, ale to nie zmienia tego, że linie tramwajowe w zdecydowanej większości przypadków znacząco różnią się od kolejowych. Therud (dyskusja) 23:03, 17 sie 2013 (CEST)

Systemy kolei publicznych, przemysłowych/wewnątrzzakładowych[edytuj kod]

A żeby i powyższego nie było mało, że w całej niniejszej regulacji nie uznano za stosowne by ograniczyć zasięg obowiązywania tychże kryteriów (auto-)encyklopedyczności poszczególnych elementów przynajmniej do sieci publicznych, choćby we współczesnym tego słowa znaczeniu w prawie polskim (gdzie to przekładanie tego na zasadzie analogii na inne kraje i okresy historyczne byłoby już i tak wystarczająco karkołomnym zadaniem, jak to już i w pkt. --Alan ffm (dyskusja) 02:48, 13 lip 2013 (CEST)

Dopisanie informacji o wymogu bycia elementem publicznym to bardzo dobry pomysł. Therud (dyskusja) 21:42, 15 sie 2013 (CEST)
Rozumiem, że tutaj słowo publiczny oznacza ogólnie dostępny, nie państwowy. Jeśli tak - to zgoda. Kpc21 [DYSKUSJA] 00:54, 19 sie 2013 (CEST)
Ja tak to rozumiem. Therud (dyskusja) 00:43, 20 sie 2013 (CEST)

A co to znaczy "publiczny"? Nie ma obecnie w polskim prawie rozróżnienia na "koleje publiczne" i "niepubliczne". Można by ewentualnie uznać za publiczne te linie kolejowe, które, w myśl Ustawy o transporcie kolejowym (dalej UoTK) są objęte obowiązkiem udostępniania (czyli każdy przewoźnik, który spełnia wymagania techniczne i formalne może po nich jeździć). Do nich zaliczyłyby się wszystkie linie zarządzane przez Polskie Linie Kolejowe oraz zasadniczo dawne linie kolei piaskowych (bo też są objęte obowiązkiem udostępniania). Natomiast za "publiczną" nie można by uznać żadnej kolei wąskotorowej, czy LHS-u bo obowiązkiem udostępniania objęte nie są. Moim zdaniem linie kolejowe objęte obowiązkiem udostępniania powinny być autoency. Rzecz jasna, żeby nie popaść w paranoję, autoency nie powinny być łącznice oraz tory łączące (w rozumieniu peelkowskiej instrukcji D29 / Id-12), a także jej odpowiedników w przypadku pozostałych zarządców infrastruktury. Łącznice oraz tory łączące powinny być omawiane przy okazji stacji, w obrębie których się znajdują, z których wychodzą lub, ewentualnie, linii kolejowych, które łączą.

Nie mam też żadnych wątpliwości, że autoency jest każda istniejąca obecnie lub dawniej kolej wąskotorowa inna niż przemysłowa (dla jasności - kolej przemysłowa to kolej wykonująca przewozy wyłącznie na rzecz zakładu, na terenie którego się znajduje lub łącząca kilka zakładów jednego przedsiębiorstwa, czyli m. in. kolej cegielniana, kolej górnicza łącząca dwa szyby, czy pola wydobywcze itp.). Natomiast, moim zdaniem, bezcelowe jest omawianie z osobna każdej linii kolejowej wchodzącej w skład danej kolei wąskotorowej. Systemy kolei wąskotorowych, choć bywały bardzo rozległe, powinny być omawiane w jednym artykule, bez zbędnego rozbijania na poszczególne formalnie istniejące (zgodnie z rozkładami jazdy, czy instrukcjami) linie kolejowe.

A teraz o tramwajach. Myślę, że całe nieporozumienie dotyczące "linii kolejowej", a "linii tramwajowej" wzięło się z pomieszania kategorii znaczeniowych. W przypadku kolei "linią kolejową" jest, zgodnie z definicją zawartą w UoTK: droga kolejowa mająca początek i koniec wraz z przyległym pasem gruntu, na którą składają się odcinki linii, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego wraz z zajętymi pod nie gruntami, czyli zasadniczo linią kolejową jest określony fragment drogi kolejowej. Natomiast w przypadku linii tramwajowych, czy autobusowych właściwszym byłoby określenia ich jako "relacji". Mówiąc o linii tramwajowej mamy na myśli nie określony fragment drogi żelaznej, po której poruszają się tramwaje, a relacje komunikacyjną określoną tak, a nie inaczej przez organizatora komunikacji miejskiej. I stąd nieporozumienie.

Co do systemów tramwajowych, to uważam, że, podobnie jak koleje wąskotorowe, powinny być omawiane w jednym artykule bez podziału na linie (w znaczeniu relacje). Oznaczenie danej relacji komunikacyjnej można zmienić z dnia na dzień jednym pismem, czy majlem urzędnika. Opisywanie każdej relacji z osobna doprowadzi w efekcie do absurdów typu: "Linia tramwajowa nr X: w latach 1900 - 1910 kursująca z A do B ulicami takimi, a takimi, w latach 1910-1945 z M do O ulicami takimi a takimi, itd.", przy czym żadna z tych relacji nie ma ze sobą niczego wspólnego oprócz użytego uznaczenia. Przykładem mogą tu być "linie tramwajowe" w GOP, np. 32, która do początku lat 80. XX wieku kursowała z Bytomia do Stolarzowic, potem zniknęła, a po wielu latach pojawiła się znów, ale w zupełnie innym miejscu (bodaj w Będzinie). Są też sytuacje odwrotne, gdzie jedna i ta sama relacja na przestrzeni dziejów nosiła różne oznaczenia (vide tramwaj 38 w Bytomiu, dawniej oznaczony jako 35).

Oczywiśćie nic nie stoi na przeszkodzie, aby jakąś "linię tramwajową" uznać za encyklopedyczną na zasadach ogólnych - ze względu na jej wyjątkowość, a co za tym idzie, jej notability (np. linia 38 w Bytomiu). I to na razie tyle moich przemyśleń na te tematy :) Pawel Niemczuk (dyskusja) 16:08, 24 sie 2013 (CEST)

1. O właśnie, przedostatnie zdanie jest tu IMO bardzo ważne. W dyskutowanych tu przesłankach encyklopedyczności należy IMO w możliwie sensownej merytorycznie formie rozgraniczyć (w odróżnieniu od dotychczasowych regulacyjnych bzdur w tym zakresie), co jest ewidentnie autoency (np. ww. systemy kolejowe, systemy tramwajowe, objęte obowiązkiem udostępniania linie kolejowe nie będące łącznicami czy torami łączącymi itp. itd.) i generalnie nie warto tu tracić czasu na próżne dyskusje o braku rzetelnych źródeł w takowych przypadkach (bo ok. połowa artykułów w PL-WP ma obecnie takową zupełnie bezźródłową formę), a co uznanie może być za encyklopedyczne jedynie na zasadach ogólnych, tzn. przy naświetleniu przesłanek encyklopedyczności opisywanego zagadnienia w weryfikowalnej formie w treści artykułu na opisywany bardziej szczegółowy niż autoencyklopedyczy temat. Umożliwiłoby to z jednej strony ograniczenie dotychczasowego ekscesywnego masowego klonowania beztreściowych substubów o niczym (bo np. w praktyce w przypadku wieku przystanków nic znaczącego tam fizycznie nie istniało, a zagadnienie sprowadza się jedynie do wirtualnej katalogowej pozycji w rozkładach jazdy), a z drugiej strony nie stwarzało by to kontraproduktywnych regulacyjnych ograniczeń w przypadku chęci rzetelnego opisania w obszernej i weryfikowalnej formie jakiegoś szczegółowego i z jakichś powodów "encyklopedycznego na zasadach ogólnych" szczegółowego zagadnienia.
2. Generalnie zgadzam się powyższymi uwagami przedmówcy, w szczególności co do:
2.1. interpretacja "publiczności" jako "objęcia obowiązkiem udostępniania", co jest raczej regulacyjnym standardem przynajmniej w realiach EU-europejskich
2.2. (auto)encyklopedyczność linii objętych obowiązkiem udostępniania za wyjątkiem łącznic i torów łączących (których to ew. encyklopedyczność wykazać można/należałoby "na zasadach ogólnych")
2.3. (auto)encyklopedyczność systemów kolei wąskotorowych i tramwajowych (ze znaczącą historią funkcjonowania, by odsiać jakieś ew. egzotyczne chwilowe efemerydy), a opisywanie bardziej szczegółowych elementów tych systemów pod warunkiem weryfikowalnego wykazania ich encyklopedyczności "na zasadach ogólnych". --Alan ffm (dyskusja) 17:12, 24 sie 2013 (CEST)
Pawle - na wspomniane przez ciebie pomieszanie kategorii znaczeniowych już dawno zwróciłem uwagę, co zaowocowało wydzieleniem osobnej sekcji - "Linie komunikacyjne". Kolejowym odpowiednikiem "linii tramwajowej" może być "pociąg", ale i to słowo ma przynajmniej dwa znaczenia (w dodatku to drugie używane jest również w odniesieniu do tramwajów). Stąd uniwersalne, wynikające z przepisów i pozwalające na rozszerzenie tematyki na inne gałęzie transportu publicznego określenie, jakim jest "linia komunikacyjna". Linia o jakiej tutaj piszemy w przypadku tramwajów w zasadzie nie ma odpowiednika (a jeśli już trzeba, mam na myśli np. Łódzki Tramwaj Regionalny, to nazywa się ją znów "linią tramwajową" i mamy jeszcze większe pomieszanie znaczeń), ewentualnie może nim być po prostu ulica (bądź ciąg ulic).
I z tym mniej więcej się zgadzam, ale mam wątpliwości co do bocznic. Przyjęlibyśmy założenie, że bocznic nie opisujemy - nigdy - w osobnych artykułach, tylko w hasłach o odpowiednich zakładach, które z nich korzystają. A co jeśli bocznica rozgałęzia się i prowadzi do wielu zakładów? Kpc21 [DYSKUSJA] 00:49, 25 sie 2013 (CEST)

Na jednym tylko przykładzie omówiono), zapis niniejszy obejmuje bez ograniczeń i na poziomie autoencyklopedyczności wszelakie inne najegzotyczniejsze systemy kolejowe o marginalnym znaczeniu, jak np. wszelakie koleje/kolejki wąskotorowe, przemysłowe, wewnątrzzakładowe, kopalniane, dołowe, spągowe, wojskowe, cukrownicze, leśne, polowe, folwarczne, górskie, zębate, drezynowe, parkowe, muzealne, po wszelakie magnetyczne, ogumione, konne, linowe, gondolowe, przez co zapis IMO z prędkością światła przekracza granicę regulacyjnego absurdu. By nie być gołosłownym, proszę bardzo ->Kolejka Parkowa Maltanka rozklonowana na przystanki, "no bo, nie ma zmiłuj się, jak kolej to autoency" i to na poziomie każdego odrębnego kawałka toru czy i zlikwidowanego przystanku. --Alan ffm (dyskusja) 02:48, 13 lip 2013 (CEST)

Problem przystanków takich jak te Maltańskie jest chyba najpowszechniejszym problem z problemów z którymi musimy się zmierzyć. Kryterium autoencyklopedyczności wszystkich przystanków jest złe (a nawet bardzo). Konieczne jest tutaj wprowadzenie pewnych restrykcji. Np. nieencyklopedyczne są stacje i przystanki kolejowe zlikwidowane przed zakończeniem II WŚ (kto śledzi listę edycji do przejrzenia z kategorii szynowej wie, że ostatnio pojawiła się ich cała masa). Zastanawiam się nad tym, czy przystanki wąskotorowe powinny być encyklopedyczne, ich infrastruktura jest jednak z reguły o wiele uboższa niż normalnotorowych. Therud (dyskusja) 21:39, 15 sie 2013 (CEST)
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy to znaczy, że np. Koleje Górnicze KWB Konin jako specyficzna bocznica kolejowa i raczej niedostępna publicznie (jeżdżą nią tylko składy z węglem) jest nieency?
Obostrzenia do stacji zlikwidowanych przed II wojną są dobrym pomysłem. Z wąskimi przystankami też faktycznie jest problem; jeszcze z 30 lat temu było tego bardzo dużo, a opisywanie wszystkich jednym czy dwoma zdaniami i infoboksem chyba za dużo nie wniesie... Chyba, że da się zintegrować przystanki wąskie z normalnotorowymi, jak np. Maliniec (przystanek kolejowy), które znajdowały się praktycznie w tym samym miejscu, oba istniały po II wojnie, itd. Flyz1 (dyskusja) 16:36, 16 sie 2013 (CEST)
Alanie jak zwykle mieszasz różne rodzaje transportu. Koleje przemysłowe, wewnątrzzakładowe, kopalniane, dołowe, spągowe, wojskowe, cukrownicze (z pewnymi wyjątkami), leśne, polowe a także ciegielniane, rybackie itp. to jest transport wewnątrzzakładowy i nie podlega pod transport kolejowy.Yusek (dyskusja) 11:10, 17 sie 2013 (CEST)
Ale my tu chyba omawiamy wszelki transport szynowy (zresztą nie tylko szynowy, w końcu to wikiprojekt Transport), a nie tylko to, co oficjalnie zalicza się do kolei. Poza tym taka sytuacja jest w Polsce - a ktoś już wspominał, że np. w Wielkiej Brytanii "kolej" (rail) to wszystko co jeździ po szynach. Kpc21 [DYSKUSJA] 18:13, 17 sie 2013 (CEST)
Transport, w którym przewoźnik, organizator i jedyny klient jest tym samym podmiotem nie jest z punktu widzenia geografii ekonomicznej transportem (usługą).Yusek (dyskusja) 22:32, 17 sie 2013 (CEST)
Czy my tutaj omawiamy transport jako gałąź gospodarki, czy też raczej jako pewne rozwiązania techniczne? Poza tym - z punktu widzenia gospodarki, transportem jest również np. przesył gazu rurociągami, czy energii elektrycznej liniami wysokiego napięcia, a tych kwestii tutaj nie poruszamy. Dodam, że Słownik Języka Polskiego PWN (przynajmniej w wydaniu internetowym) wyróżnia coś takiego jak transport wewnętrzny. Wszystko zależy od tego, w jakim celu pojęciem transport się posługujemy. Kpc21 [DYSKUSJA] 11:59, 18 sie 2013 (CEST)
Moment! Kolej przemysłowa (wewnątrzzakładowa) to, jak najbardziej, kolej. Bo przecież nie taśmociąg na własnych kołach! Uważam, że nie każda kolej przemysłowa jest autoency (jaką istotność ma / miała licząca 500 m kolej cegielniana w przysłowiowym Pcimiu Dolnym??). Niemniej jednak nie można uznać z automatu i hurtem za nieencyklopedyczne wszystkich kolei przemysłowych. Wiele z nich to rozległe i osobliwe z technicznego punktu widzenia (zasilanie, systemy sterowania, stosowany tabor) systemy kolejowe (choćby np. wspomniane wcześniej koleje kopalni węgla brunatnego, czy np. nieistniejąca już kolej wąskotorowa Cukrowni Kruszwica) o ciekawej historii. Pawel Niemczuk (dyskusja) 16:26, 24 sie 2013 (CEST)
W pełni się zgadzam. A to, że czegoś ekonomiści na swoje potrzeby nie zaliczają do kolei (mając ku temu jakieś przesłanki) nie oznacza, że automatycznie nie jest to dla nas kolej. To tak jakby na Wikipedii zaklasyfikować ślimaka do ryb, bo tak uznała UE, nie licząc się ze zdaniem biologów. Kpc21 [DYSKUSJA] 17:26, 24 sie 2013 (CEST)
IMO wszelakie systemy kolejowe, tramwajowe jak i inne szynowe (w tym i wszelakie przemysłowe/wewnątrzzakładowe), rozumiane jako jakaś znacząca (a nie zupełnie trywialna/przejściowa) infrastruktura i jakiś tabor, wykazują IMO generalnie już z natury rzeczy silne przesłanki encyklopedyczności i stanowią IMO generalnie treści mile widziane również w formie odrębnych artykułów. Potrzebę poprzeczki widziałbym tu jedynie na stosunkowo niskim ogólnoprojektowym zdroworozsądkowym poziomie, w formie wykazania "weryfikowalności na zasadach ogólnych", by ograniczyć tu wszelakie patologie poprzez "sztuczne pompowanie tematów" w formie eufemistycznego naginania rzeczywistości przy stosunkowo nieistotnych, infrastrukturalnie trywialnych lub efemerydalnych obiektach i rozdmuchiwania ich do miana "systemów koejowych/szynowych", np. bocznicowy kawałek toru po którym czasami coś przejedzie albo miało to miejsce w przeszłości, wszelakie efemerydalne przypadki przejściowego ułożenia torów w celu transportu czegokolwiek, wszelakie trywialne przypadki kolejek parkowych bez znaczącej wartości historycznej/zabytkowej itp.
Ale generalnie 100x wolę przeglądowy artykuł opisujący takowy system, niż kontraproduktywne wykorzystywanie regulacyjnych nieścisłości i pokątne klonowanie śmieciowych beztreściowych artykułów nie wiadomo dokładnie o czym, poprzez eufemistyczne "pompowanie" jakichś elementów takowych systemów np. do łasiczo "pozorowanych" przystanków czy linii, "no bo w takiej formie są autoency".
Tak więc odnosząc się do powyższego przykładu kolejki cegielnianej (podobnie jak i polowej, folwarcznej, leśnej, wojskowej itp.), jeśli ktoś chce i będzie w stanie przyzwoicie to w szczegółach opisać na podstawie dostępnych na ten temat publikacji, to niech to i robi i nie widzę powodu by mu w tym przeszkadzać. Natomiast jeśli jakiś delikwent na podstawie jakiejkolwiek trywialnej wzmianki na jakiejś śmieciowej stronce w Internecie, że coś tam kiedyś podobno było, ale więcej nic na ten temat już nic nie wiadomo, chciałby na siłę "napompować" takowy efemerydalny obiekt do artykułu na temat "systemu kolejowego" to niech z tym spada sobie z takim śmieciem na drzewo i nie tym zawraca innym głowy. --Alan ffm (dyskusja) 22:32, 26 sie 2013 (CEST)
W 100% zgoda. Zasady ogólne - przede wszystkim. Zresztą te ustalane przez nas zalecenia to tak naprawdę zawsze tylko wskazówki, tymczasem niektórzy na siłę próbują się tego trzymać - zupełnie niepotrzebnie. Kpc21 [DYSKUSJA] 00:39, 27 sie 2013 (CEST)

Zapis w dotychczasowej nieograniczonej weryfikowalnym znaczeniem formie jest raczej wątpliwym pod względem regulacyjnej produktywności worem bez dna. Linią kolejową jest/był w praktyce każdy (efemerydalny) kawałek toru, analogicznie jak z definicji drogą kołową jest każdy kawałek polnej, leśnej czy prywatnej drogi nieutwardzonej. Jeśli i tego byłoby mało nie będzie tu też stanowić problemu dostarczenie źródeł rangi naukowej czy ustawowej określających tramwaje "kolejami miejskimi", co nobilituje do rangi autoencyklopedyczności i każdy kawałek toru tramwajowego.
Jeśli w tego typu przypadkach trywialnych kawałków linii najniższej kategorii, o jedynie lokalnym znaczeniu, przesłankami encyklopedyczności nie jest ani ich weryfikowalne znaczenie transportowe ani ew. przesłanki historyczne, to co niby czynić ma takowe (katalogowe) przybytki encyklopedycznymi?
W obecnej formie zapis w nagłówkowej kwestii wprowadza IMO w błąd i powoduje nieporozumienia. Bo niby napisane że ency bez jakichkolwiek (weryfikowalnych) ograniczeń, a i tak wylatują w DNU z powodu niemożności weryfikowalnego wykazania ich encyklopedyczności. --Alan ffm (dyskusja) 20:00, 9 wrz 2015 (CEST)
Nieprawda jest, że Linią kolejową jest/był w praktyce każdy (efemerydalny) kawałek toru. Mamy takie pojęcia jak: łącznica kolejowa czy tor łączący i wszelka drobnica kwalifikuje się właśnie na łącznice kolejowe i tory łączące, a nie linie kolejowe. A zgodnie z WP:KOLEJ łącznice kolejowe i tory łączące nie są autoency, więc problemu nie ma. Therud (dyskusja) 19:38, 22 wrz 2015 (CEST)

Łącznice kolejowe[edytuj kod]

 • pkt 8 Przecież to jest rozdrabninie się Czy naprawdę kazdy element kolei musi być ency? To jak dopisać: kazda ulica łącząca dwie ency ulice jest również ency - a to każdy przyzna jest zbyt daleko idącą liberalizacją . Wiem teraz zacznie się udowadnianie jak bardzo wazne są te odcinki torów itd itp :) --Adamt rzeknij słowo 23:48, 9 kwi 2015 (CEST)
  • @Paelius: zabytkowy dworzec kolejowy jest ency ze względu na to, że jest obiektem zabytkowym, a nie ze względu na to, że jest dworcem. Uważam, że dworce same w sobie, zwyczajne i nie posiadające innych cech czyniących je ency encyklopedyczne być nie powinny. Miejsce na ich opis jest w artykule o danej stacji kolejowej. Jeśli zaś dworzec posiada jakąś cechę, która go czyni ency (np. jest zabytkiem), to jest ency i tyle. Jedno drugiego nie wyklucza.
  • @Therud: uważam, że łącznice i tory łączące nie powinny być autoency. Na litość świętej Katarzyny, patronki kolejarzy - nie widzę żadnego sensu tworzenia osobnych artykułów o liczących często kilkaset metrów zaczynających się w polu i kończących w polu. Albo zaczynających pod nastawnią "A" na jednym skraju stacji i kończących pod nastawnią "Aa" na przeciwnym jej krańcu. Pawel Niemczuk (dyskusja) 22:39, 23 kwi 2015 (CEST) Uzupełniłem swój brakujący podpis.
   • Niedawno dyskutowaliśmy o łącznicy Sitkówka Nowiny - Szczukowice. Obwodnica Kielc, ponad 10 km długości. Jak dla mnie nie różni się ona niczym od takich linii kolejowych jak Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek czy Wiatrowiec Warmiński - Sępopol; ba, jest nawet od nich dłuższa. Mam wrażenie, że zasada "łącznica = encyklopedyczna pod niedookreślonymi warunkami" spowoduje wylot wszelkich łącznic - niezależnie od ich historii (stanowienie dawniej części dłuższej linii kolejowej), znaczenia, długości itp. Bo co znaczy, że "łącznica jest ważnym elementem sieci kolejowej"? To, że wpisana jest do umów AGC/AGTC? Że znajduje się na liście linii znaczenia państwowego? Że łączy dwie magistrale? Że prowadzony na niej jest ruch pociągów? jakikolwiek, czy duży? Jak duży?

Osobiście uważam, że łącznice powinny być autoency przy długości 2 km i więcej, chyba, że z jakichś ważnych względów sens miałoby opisywanie łącznic krótszych. 213.192.80.182 (dyskusja) 10:07, 11 kwi 2015 (CEST)

  • Do pozostałych punktów nie mam uwag, ale jeszcze się przyjrzę raz i starannie przeanalizuję i, w razie czego, dam znać. Pawel Niemczuk (dyskusja) 02:09, 10 kwi 2015 (CEST)
   • @Adamt, @Pawel Niemczuk Właśnie o to chodzi żeby łącznice nie były! Wcześniej były uznawane jako autoency bo nie były wymienione w liście i każdy podciągał je jako szczególny przypadek linii kolejowej, teraz są wymienione w rubryce gdzie żeby być ency trzeba spełnić dodatkowe wymagania. Therud (dyskusja) 07:42, 10 kwi 2015 (CEST)
    • Generalnie zmiany wydają się sensowne, zgadzam się też z uwagami Pawła Niemczuka. Podoba mi się ukrócenie autoency dla rozwalających się wiat przy nieczynnych torach kolejowych. Andrzei111 (dyskusja) 18:45, 10 kwi 2015 (CEST)

Węzły kolejowe[edytuj kod]

 • Pkt. 2 - Co do zasady zgoda, ale co do litery - jestem zdecydowanie przeciw. Spora część węzłów w takim Poznaniu czy Szczecinie (Transport kolejowy w Poznaniu na przykład) dotyczy elementów sieci położonych poza granicami administracyjnymi miasta. Poza tym zgodnie z literą Twoich zmian należałoby taki artykuł o transporcie kolejowym w Poznaniu uzupełnić o transport autobusowy, samochody osobowe, transport lotniczy, ścieżki rowerowe - i ogólnie zrobić z tego artykułu chaotycznego mamuta. Rozumiem ideę, ale chyba nie najlepiej jest ubrana w słowa. //Halibutt 04:14, 10 kwi 2015 (CEST)
  Oczywiście tam zabrakło słowa kolejowego:) Therud (dyskusja) 07:42, 10 kwi 2015 (CEST)
  To za mało. Taka stacja Kobylnica powszechnie uważana jest za część poznańskiego węzła kolejowego, natomiast znajduje się poza granicami tego miasta. I nie, nie jest tak, że miasta/aglomeracje mają jednoznaczne granice. Miasta - jak najbardziej mają, ale aglomeracje - absolutnie nie. Ustawy metropolitalnej nie mamy, więc pisanie o granicach aglomeracji to proszenie się o kolejne kłopoty. 213.192.80.182 (dyskusja) 10:07, 11 kwi 2015 (CEST)
 • Myślę, że spór o te granice jest trochę sztuczny. Każdy przypadek (np. poznański) będzie miał swoje ograniczenia i myślę, że w tym miejscu możemy zostawić pewne pole dla rozsądku wikipedystów. Obecny stan jest dużo lepszy od poprzedniego, gdzie każde spotkanie się dwóch linii kolejowych zasługiwało na osobny artykuł. --Jjajjo (dyskusja) 12:10, 11 kwi 2015 (CEST)

Przystanki kolejowe[edytuj kod]

Poniżej wcześniejsze dyskusje w tej kwestii --Alan ffm (dyskusja) 16:10, 17 kwi 2015 (CEST)


w kwestii przystanków - czy na pewno przystanki typu jeden peron i kartka z rozkładem powinny być ency? Nie wydaje mi się. Przecież idąc w ten sposób encyklopedycznymi powinniśmy uczynić i przystanki autobusowe w każdej wiosce, gdzie zatrzymują się po 2 PKS-y dziennie: do pobliskiego dużego miasta w godzinach popołudniowych i powrotny rano, a infrastruktura to przerdzewiały czy betonowy słupek z jednej strony drogi na którym kiedyś było logo PKS i rozkład, a teraz nie ma niczego. Jeśli przystanek jest z jakichś powodów ważny, coś się kiedyś tam wydarzyło, może jeśli kiedyś był stacją, ale został zdegradowany - niech będzie. Ale jeśli to ziemny peron i kartka z rozkładem - encyklopedyczności czegoś takiego nie bardzo rozumiem. Kpc21 [DYSKUSJA] 13:12, 16 sie 2013 (CEST)

W przypadku kolejowych przystanków osobowych mamy jednak trochę więcej infrastruktury niż w przypadku przystanków autobusowych:) Jakbyśmy zdecydowali się na wycięcie przystanków zlikwidowanych (np. przed II WŚ) i wszystkich przystanków wąskotorowych to poleci tego naprawdę dużo, więcej chyba nie trzeba. Zwłaszcza, że wśród kolejowych przystanków osobowych mamy kilka DA. Therud (dyskusja) 13:36, 16 sie 2013 (CEST)
Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Przystanki z rozbudowaną infrastrukturą (obecnie lub dawniej, kryterium II wojny światowej jest dla mnie bez sensu, lepszym kryterium byłaby po prostu dostępność weryfikowalnych danych), o której można coś napisać, jak najbardziej będą ency. Przystanek składający się wyłącznie z peronu, rozkładu i "znaku" wskazującego maszyniście gdzie ma się zatrzymać (fachowo to się chyba nazywa wskaźnik, nie orientuję się w tej terminologii) według mnie ency nie będzie. Dane "infoboxowe" typu liczba peronów i torów (jeśli przystanek jest na linii jednotorowej i znajduje się na mijance), by ich nie likwidować, można przenieść do zbiorczych tabelek w hasłach linii kolejowych.
Problematyczne może się okazać ustalenie kryterium, jaka infrastruktura sprawia, że przystanek będzie ency. Sama informacja że przystanek jest wyposażony w dworzec czy kasę (ew. biletomat) albo przejście nadziemne/podziemne jak dla mnie nie zasługuje na odrębny artykuł, to można umieścić w haśle linii kolejowej. Pomijam już fakt, że w wielu przypadkach ciężko tu o jakieś weryfikowalne dane, bo za takie chyba nie można uznać portalu kolej.one.pl, tworzonego głównie na podstawie danych przesyłanych przez zwykłych ludzi.
Szkoda mi artykułów o przystankach, gdzie jest jakaś treść, ale nie raz łapę się za głowę, widząc setki pozbawionych jakiejkolwiek sensownej treści artykułów o różnych przystankach, wygenerowanych chyba przez bota właśnie na podstawie kolej.one.pl. Kpc21 [DYSKUSJA] 17:12, 16 sie 2013 (CEST)
Kryterium II WŚ wymyśliłem ze względu na zmianę granicy (i tym samym zarządcy) która wtedy miała miejsce.
Pełna zgoda, że bazakolejowa.pl to kiepskie źródło, ja sam staram się jak mogę go unikać, ale czasem nie ma innego wyjścia.
Odnośnie kryterium weryfikowalnych danych to ono niestety istnieje dla praktycznie każdego przystanku jaki jest opisany na pl.wiki (jest nim Atlas Linii Kolejowych Polski 2011), więc potrzebne jest inne kryterium. Jednakże jakie by one nie było to jestem przeciwny usuwaniu artykułów o czynnych przystankach kolejowych. Therud (dyskusja) 17:39, 16 sie 2013 (CEST)
Kryterium weryfikowalnych danych... ale jakie konkretnie dane są w tym atlasie? Coś więcej niż dane "infoboxowe"?
Co do II wojny światowej - jakie znaczenie ma tu zmiana granic? Czy stacje w kraju są encyklopedyczne, a za granicą nie? Z tego co mi wiadomo, polska Wikipedia w żaden sposób nie faworyzuje naszego kraju (co widać chociażby po tym, że pod Autostrada A2 jest strona ujednoznaczniająca, a nie hasło o polskiej A2 - i analogicznie we wszystkich innych takich przypadkach), więc stacje znajdujące się obecnie za granicą (i w ogóle za granicą) opisujemy na takich samych zasadach, co te w kraju. Z oczywistych względów te krajowe będą opisane dokładniej, ale nie znaczy to, że mamy dyskwalifikować te na Kresach.
Przykładowo w przypadku linii Mścice-Mielno zarządca też uległ zmianie, i to całkiem niedawno - ale co to ma do rzeczy? Kpc21 [DYSKUSJA] 19:35, 16 sie 2013 (CEST)
W skrócie tak, ale to wystarczy na weryfikowalne dane.
Chodziło mi o znalezienie jakiegoś umownego punktu w czasie po którym stacje/przystanki musiały działać żeby być encyklopedyczne. W wyniku II WŚ jednak wiele stacji przestało działać, a żadnego lepszego punktu w czasie nie udało mi się wymyślić. W przypadku przyjęcia późniejszych dat jako granic będzie to te daty będą jeszcze bardziej naciągane.
W przypadku II WŚ miało to tyle do rzeczy, że o tym czym zarządzali Polacy mamy o wiele więcej polskojęzycznych źródeł. O tym czym zarządzali Niemcy tych źródeł mamy jednak mniej. Therud (dyskusja) 21:24, 16 sie 2013 (CEST)
No ale nadal - co to ma do rzeczy? Dlaczego mamy dyskryminować to, czym zarządzali Niemcy? Ogólna zasada, obejmująca całą Wikipedię jest taka, że jeśli nie ma do czegoś źródeł, to tego nie opisujemy, jeśli źródła są (i nie ma innych przeciwwskazań - tzw. nieency), to opisujemy. Opisywanie zlikwidowanych dawno stacji (oczywiście o ile są źródła) jest jak dla mnie nawet wskazane - by zachowało się o nich jak najwięcej jak najłatwiej dostępnych informacji. O tym, czym zarządzali Niemcy, wiedzę z pewnością mają Niemcy. Z tego co mi wiadomo, na niemieckiej Wikipedii też działa projekt kolejowy. Kto zna niemiecki - może tłumaczyć hasła z niemieckiej wiki, może się posiłkować ich źródłami.
Szczególnie, że takie twory jak Kiernozia (stacja kolejowa), o których informacji nie ma żadnych, nie tylko są encyklopedyczne, ale mają już utworzone hasła-substuby. Co ciekawe, nie ma za to haseł o liniach tamtej kolejki, mimo tego że dostępne są właśnie jedynie informacje o przebiegu linii, natomiast na temat samych stacji/przystanków nie ma nic. Kpc21 [DYSKUSJA] 11:45, 17 sie 2013 (CEST)
Tu rozwiązanie jest IMO trywialnie proste i praktykowane jako przesłanka encyklopedyczności od dawna w innych obszarach encyklopedyczności elementów sieci transportowej. Wystarczy zapisać analogicznie jak dla "dworców autobusowych" (-> Wikipedia:Encyklopedyczność/Transport), że "posterunki ruchu/punkty eksploatacyjne są encyklopedyczne o ile posiadają lub posiadały oprócz samych torów budynek dworcowy lub też inną znaczącą/rozbudowaną infrastrukturę techniczną, lub też z innych weryfikowalnych powodów stanowią lub stanowiły ważny element sieci kolejowej (np. ze względu na klasę linii, znaczenie strategiczne), gospodarki historii lub kultury (np. ze względu na wpis na listę zabytków)."
W ten to cudownie prosty sposób umożliwiłoby to zatamowanie dotychczasowego masowego klonowania beztreściowych substubów na "wirtualne", bo w praktyce bezinfrastrukturowe zagadnienia o bliskim zera poziomie istotności i weryfikowalności. Natomiast umożliwiałoby również bez większych ograniczeń rzetelne opisywanie innych wykazanych w treści w weryfikowalnej formie jako istotnych elementów infrastruktury kolejowej/szynowej, jak np. nierzadko z bardzo rozbudowaną infrastrukturą a dotychczas regulacyjnie dyskryminowane posterunki do obsługi ruchu towarowego (bo nierzucające się przez okno aż tak w postronne oczy jak w ruchu pasażerskim), np. wszelakie rozbudowane stacje rozrządowe, portowe, terminale kontenerowe, przeładunkowe w transporcie bimodalnym lub też wszelakie inne rozbudowane a trudne do wyczerpującego rodzajowego wyliczenia elementy zarówno istniejących kolejowych systemów wewnątrzzakładowych, nierzadko rozbudowanej infrastruktury dla celów wojskowych/militarnych/strategicznych, jak też dawno już zlikwidowanych systemów, gdzie to tych historycznych i od dawna już nieistniejących (rodzajów) systemów (np. wąskotorowe kolejki/tramwaje konne, polowe, folwarczne) nie da się podciągnąć pod współczesne definicje tych pojęć, ani tym bardziej pod aktualne regulacje prawne w tym zakresie.
Przy tym dla jasności, wypracowujemy tu IMO regulacje dotyczące przesłanek "encyklopedyczności" a nie "nieencyklopedyczności", tak więc należy tu skupić się przede wszystkim na sprecyzowaniu tychże przesłanek uzasadniających encyklopedyczność zagadnienia, a nie na rodzajowym wyliczaniu co jest "nieencyklopedyczne", bo to wynika przede wszystkim w logicznej konsekwencji z tychże wymienionych przesłanek encyklopedyczności. Tak więc "nieencyklopedyczne" jest logicznie wszystko to co nie spełnia żadnej z ww. przesłanek encyklopedyczności.
Dotychczasowe uprzywilejowanie na poziomie autoencyklopedyczności fizycznie bezinfrastrukturalnych zlikwidowanych przystanków, będących przy tym jednocześnie elementami składowymi nadrzędnych równie autoencyklopedycznych linii kolejowych i dalej systemów kolejowych, a w przypadku dworców autobusowych (bardziej porównywalny byłby tu raczej poziom przystanków autobusowych, też zawsze znajdujących się przy/na jakiejś linii drogowej), i gdzie to nawet żadne inne nadrzędne dla nich zagadnienia (np. linie autobusowe, systemy autobusowe, jak też ulice i drogi) nie mają zapewnionego tego typu statusu autoencyklopedyczności, co stanowi IMO bardziej niż wzorcowy przykład dyskutowanej tu w innym punkcie kwestii rażących (na poziomie graniczącym z zaawansowaną regulacyjną wikigłupotą) naruszeń doboru należnej wagi kryteriów encyklopedyczności dla porównywalnych co do istotności elementów/zagadnień. --Alan ffm (dyskusja) 17:30, 17 sie 2013 (CEST)
Czy dobrze rozumiem że chciałbyś usunąć wszystkie zlikwidowane przystanki (nie mylić z nieczynnymi)? Therud (dyskusja) 23:07, 17 sie 2013 (CEST)
Ja tam nie widzę nawet żadnej szczególnej potrzeby regulacyjnego rozróżniania na "zlikwidowane" czy nie, tak samo jak "istniejące" lub nie systemy czy przedsiębiorstwa kolejowe, jak też pojazdy kolejowe obecnie jeszcze "eksploatowane" czy też już nie. Co za różnica? Co najwyżej obecnie istniejące mają w praktyce jednak raczej większe szanse na "recepcję" w jakichś publikacjach, a szczególnie w Internecie. Na razie dyskutujemy tu jedynie na dość ogólnorozwojowym poziomie, aczkolwiek kwestia "obowiązku opisania w weryfikowalnej formie znaczenia zagadnienia" nie jest IMO jakąś moją prywatną fanaberią, tylko jedną z fundamentalnych i bezwzględnie obowiązujących zasad WP. Że jakaś połowa artykułów nie ma obecnie żadnych źródeł to stanowi to jedynie etap przejściowy wynikający z uwarunkowań i historycznych WP. Tam gdzie encyklopedyczność ta widoczna jest ewidentnie gołym okiem nie jest to aż tak krytyczne, ale tam gdzie jest to jedynie na siłę napompowany szablonami beztreściowy substub bez perspektyw na rozwój, bo nie ma na ten temat co pisać, to na dłuższą metę mu i też żadna kroplówka nie pomoże, co najwyżej pohodowany zostanie pokątnie jeszcze trochę, aż i na niego znajdzie się kiedyś brzytwa z powodu "niemania weryfikowalnej treści".
W pierwszej kolejności należałoby IMO natomiast zatamować tu dotychczasowe masowe beztroskie klonowanie tego typu beztreściowych edycyjnych wydmuch o niczym, tak jak to ma to miejsce i we wszystkich innych obszarach tematycznych WP. By móc się zająć w miarę spokojną rozbudową dotychczasowych treści, a nie w nieskończoność uganiać się z wywieszonym językiem za wszelakimi ekscesywnymi bałaganiarzami edycyjnymi i debatować bez końca co z tym bałaganem po nich teraz począć. A ogólnie obowiązujące w WP rozwiązanie jest tu bardzo proste, w lepszym wypadku takie buble lecą w ciągu kilku minut ping-pongiem do brudnopisu autora a w mniej optymistycznym, przy braku jakichkolwiek widocznych perspektyw na rozwój, bezppośrednio pod brzytwę. --Alan ffm (dyskusja) 00:47, 18 sie 2013 (CEST)
Pewnym problemem jest fakt, że na WP mamy setki, jak nie tysiące substubów o takich istniejących lata temu, praktycznie bezźródłowych (nie licząc kolej.one.pl) stacyjkach i przystankach. Podejrzewam, że wygenerowanych botem. I jak tu teraz stwierdzić, co zostawić, a co usunąć (które to usuwanie też trzeba zautomatyzować, bo nikt takiej ilości haseł samemu nie ogarnie)? Trzeba też wziąć pod uwagę, że na kolej.one.pl te informacje skądś musiały trafić - a więc źródło do tego co tam jest (informacje techniczne typu liczba torów itp. - generalnie myślę że hasła o stacjach i przystankach trzeba w tych sytuacjach zastąpić hasłami o liniach kolejowych) tak naprawdę istnieje, ale my go nie znamy. W wielu przypadkach są to informacje nadsyłane przez zwykłych ludzi z wykorzystaniem specjalnego formularza, ale wątpię by dotyczyło to nieistniejących od lat 60. czy 70. wąskotorówek. Można zapytać o to osoby prowadzące tamten serwis.
Rozróżnianie obiektów (czy to posterunki ruchu, linie, czy pojazdy) na istniejące/eksploatowane i zlikwidowane/wycofane nie tylko nie jest potrzebne, ale jest wręcz niewskazane. Bo czy jeśli jakaś linia kolejowa zostanie zlikwidowana (co przez ostatnie lata było bardzo popularne, na szczęście trochę na tej popularności teraz traci), mamy kasować artykuł? To byłby absurd. Jeśli coś usuwać, to przystanki nie spełniające kryterium zapisanego przez Alana ffm pogrubioną czcionką (również będące w eksploatacji) - ale z wcześniejszym przeniesieniem informacji z infoboxów do artykułów o liniach kolejowych. Kpc21 [DYSKUSJA] 11:40, 18 sie 2013 (CEST)

Po przeanalizowaniu poprzednich głosowań - z 2007 i 2008 roku, gdzie kwestia przystanków kolejowych była kwestią bardzo kontrowersyjną, chciałbym zauważyć - a raczej bardziej zwrócić uwagę na to, co zauważył Alan - że automatyczna encyklopedyczność bądź nieencyklopedyczność wszystkich przystanków jest bardzo złym pomysłem. Z jednej strony w dyskusji bodajże z 2007 roku ktoś wspomniał, że automatyczna nieencyklopedyczność przystanków spowoduje, że nieencyklopedyczny stanie się m.in. przystanek o którym można napisać książkę na temat katastrof kolejowych, które tam miały miejsce (nie cytuję dosłownie). Z drugiej strony przez autoencyklopedyczność przystanków mamy ogromną ilość bezsensownych substubów. Co ciekawe, takim substubem jest również ten "ważny" przystanek, o której ta osoba wspomniała - informacje o tych katastrofach jak dotąd tam się nie pojawiły, a minęło już przeszło 5 lat.

Myślę, że przystanki nie mogą być ani encyklopedyczne na siłę, ani zawsze nieencyklopedyczne. W stosunku do nich powinniśmy stosować ogólne zalecenia Wikipedii. Jeśli o danym przystanku jest ktoś w stanie napisać coś encyklopedycznego, niech pisze. Ale nie powinniśmy tolerować substubów, takich jak teraz jest mnóstwo.

Wprowadzenie tych zasad spowoduje powstanie problemów natury technicznej. Skończy się to prawdopodobnie akcją masowego usuwania (przenoszenia do zewnętrznego projektu) substubów. Robić to ręcznie? Z tego co widzę, właśnie tak one powstały, więc da się. Wtedy usuwający (wstawiający EK) może przeanalizować ich zawartość i stwierdzić, czy kwalifikują się do usunięcia na podstawie ogólnych kryteriów. Obecnie jednak praktycznie wszystkie z nich nie są oparte o weryfikowalne źródła - powstały na podstawie portalu hobbystycznego. Pozostaje mozolna praca, związana z wyszukiwaniem źródeł, i to często innych niż internetowe. Np. wspomniana przeze mnie wcześniej Kiernozia (stacja kolejowa) - z tego, co udało mi się dojść googlując po forach internetowych, był to jakiś obiekt na sieci cukrowni w Dobrzelinie koło Żychlina. Tak naprawdę nie ma nawet żadnej wzmianki, że była to stacja (nie ma jej nawet na kolej.one.pl, poza tym brzmi to dość absurdalnie). Tymczasem na WP jest informacja, że tam... być może była kasa biletowa. Nie mam pojęcia, co miałaby robić kasa biletowa przy jakiejś wewnątrzzakładowej ładowni buraków. Ciekawe tylko, skąd do niej wytrzasnęli kod Kurs'90...

Już wiem. Kod Kurs'90: 1439, przypisany do stacji Stryków w powiecie zgierskim (swoją drogą ciekawe, że trafiło akurat na tak bliską mi stację, mam do niej jakieś 15 kilometrów, a przez samą miejscowość przejeżdżam prawie codziennie) dzierży ogromna ilość posterunków ruchu, głównie wąskotorowych i towarowych. Co za bałagan... Nie chcę używać niecenzuralnych słów, ale chyba wypadałoby, bo bałagan to za mało powiedziane...

Mam nadzieję, że przypadków takich jak wspomniana Kiernozia (która już teraz kwalifikuje się na EK, tylko wprowadza w błąd - w zasadzie należałoby to potraktować jako wandalizm) nie ma wiele. Mimo wszystko trzeba je wszystkie wychwycić, przeglądając wszystkie artykuły o posterunkach ruchu jeden po drugim, ze szczególnym uwzględnieniem tych spoza krajowej sieci kolejowej (tyle że jednych od drugich w tej chwili nie da się odróżnić). Syzyfowa praca. Jest jakiś chętny?

Co do krajowej sieci kolejowej - też trzeba przeanalizować wszystkie przystanki. Choć tu praca może być prostsza. Podejrzewam, że na to są jakieś łatwo dostępne źródła (ktoś wspominał coś o jakimś atlasie kolejowym). Wstawić EK do haseł, gdzie nie ma nic poza danymi infoboksowymi. Które wcześniej należałoby przenieść do artykułów o liniach, oprawiając w jakieś ładne ustandaryzowane tabelki - bo przebieg linii w infoboksie linii jest na to za mały. Tylko tu i tak na własne potrzeby trzeba ustalić jakąś granicę encyklopedyczności. Wychodzimy z założenia, że to ency nie będzie, bo tu są tylko dane infoboksowe. Ale co z tym (są połączenia) albo z tym (to akurat mój produkt, jest informacja o okolicznościach powstania i planowanej dacie otwarcia)? Sama informacja o połączeniach z danego przystanku/stacji wydaje mi się nieency, bo jest to kwestia bardzo zmienna.

Najbardziej marginalną kwestią są szablony nawigacyjne linii kolejowych, które należałoby "odchudzić" z nieistniejących haseł (nawet teraz wiele jest takich z linkami do posterunków odgałęźnych, przez co nawigacja nie działa i nigdy nie będzie działać), zastępując je istniejącymi - bez względu na to, czy są to przystanki, czy stacje (a najlepiej z dodatkowym odwołaniem do kolejnej stacji, jeśli pojawia się link do niebieskiego przystanku). Idealnie byłoby, gdyby robił/naprawiał to chodzący co jakiś czas bot.

Naprawdę się rozpisałem... Ciekawe, kiedy z tym skończymy. Na pewno nieprędko. Kpc21 [DYSKUSJA] 00:49, 19 sie 2013 (CEST)

Ja już od wielu miesięcy odlinkowuje podg-i i końca nie widać:) Mnie w tym wszystkim martwi jedno: po zniesieniu autoencyklopedyczności przystanków będziemy mieli kilka tysięcy haseł odnośnie każdego z nich trzeba będzie: zastanowić się czy jest ency, zweryfikować jego treść i przenieść do artykułu o linii kolejowej. Komu to się będzie chciało robić? Kto będzie walczył z ipkami i nowymi userami tworzącymi hasła o przystankach (no bo inne przystanki przecież są, myślałem że o tym ktoś zapomniał)? Może jednak lepiej pozostawić encyklopedyczność przystanków, a jedynie usunąć te wąskotorowe (z tym też będzie dużo roboty). Therud (dyskusja) 22:19, 23 sie 2013 (CEST)
Therud - widzę że masz bota. Co byłbyś w stanie za jego pomocą zrobić? Kpc21 [DYSKUSJA] 22:52, 23 sie 2013 (CEST)
@Therud: Tomek, a dlaczego akurat wąskotorowe? Skąd to kryterium? Dlaczego chcesz "dać prawo bytu" przystankowi normalnotorowemu, na którym wsiada rocznie 365 osób, a pozbawić go np. Bytom Wąskotorowy, gdzie rocznie wsiada do pociągu ze 30 tysięcy ludzi? Nie wspominająć już znacznie ruchliwszych przystanków np. Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Coś mi w Twojej koncepcji nie gra. To dyskryminacja ze względu na rozstaw. Kolej wąskotorowa jest w mniejszym stopniu koleją, niż kolej normalnotorowa? Oczywiście piszę to z lekkim przymrużeniem oka. Chodzi mi o jednak o wskazanie problemu - dlaczego takie, a nie inne kryteria? Obawiam się, że nie znajdziemy w przypadku przystanków sensownego rozwiązania. Nie widzę też sensu w usuwaniu tysięcy istniejących już (a nie raz nieźle rozbudowanych, fajnie ilustrowanych) artów o przystankach kolejowych. Sądzę, że należy kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem, a nie sztywnymi biurokratycznymi regułami (toć nawet jedna z zasad Wiki mówi, że Wiki nie jest biurokracją!). //Paweł Niemczuk (przepraszam że podpisuję za kogoś, ale tu zaraz będzie można się pogubić...)
Tu też się zgodzę. Tak samo jak data budowy, wąskotorowość przystanku nie może być żadnym kryterium w kwestii jego encyklopedyczności. Liczyć powinna się obecność określonej infrastruktury. A co do usuwania haseł - oczywiście usuwanie haseł rozbudowanych i ilustrowanych nie jest dobrym pomysłem. Ale na Wikipedii mamy setki jeśli nie tysiące haseł o przystankach, w których jest tylko infobox (z danymi niepotwierdzonymi żadnym źródłem) i informacja o jego lokalizacji (kraj, województwo, powiat, gmina). Jak się okazuje, często te informacje są nie tylko niepotwierdzone, ale wręcz błędne (przykład Kiernozi, która była opisana jako stacja, na której "być może była" kasa, w dodatku z podanym kodem Kurs90, tymczasem według dostępnych informacji był to bliżej nieokreślony obiekt na linii przemysłowej do przewozu buraków cukrowych). Tego nie można zostawić tak jak jest teraz. Pewną taryfę ulgową można zastosować najwyżej dla przystanków na sieci PLK, bo tamte dane pochodzą prawdopodobnie z jakichś ogólnie dostępnych dokumentów, które gdyby pogrzebać na stronie PLK, to by się znalazło (przy czym koniecznie trzeba to zrobić). Ale to też byłoby faworyzowanie części przystanków i dyskryminacja innych... Kpc21 [DYSKUSJA] 17:43, 24 sie 2013 (CEST)

@PN: Moja koncepcja miała na celu stworzenie prostego i jednoznacznego kryterium który przystanki są, a które nie są ency. Myślę że znalazłyby się przystanki tramwajowe (nie są one ency) na których wsiada o wiele więcej osób niż w Bytomiu Wąskotorowym, także liczba pasażerów nie powinna mieć przełożenia na encyklopedyczność, a bardziej infrastruktura znajdująca się na przystanku. Masz jakiś lepszy pomysł na proste kryterium rozróżniające przystanek który jest ency od takiego który nie jest? Therud (dyskusja) 23:42, 24 sie 2013 (CEST) @Kpc21: Pszczółka na dzień dzisiejszy potrafi na podstawie podanej listy strona na Wikipedii (wygenerowanych jako np. zawartość kategorii, strony linkujące do jakiegoś artykułu czy strony używający jakiegoś szablonu czy strony podane ręcznie) wykonać na ich zdefiniowane podmiany testu (również z wykorzystaniem wyrażeń regularnych). Therud (dyskusja) 23:42, 24 sie 2013 (CEST)

Quote-alpha.png
Moja koncepcja miała na celu stworzenie prostego i jednoznacznego kryterium który przystanki są, a które nie są ency.
Wszystko wskazuje jednak na to, że ustalanie jednoznacznych kryteriów (innych niż Wikipedia:Encyklopedyczność) nie jest dobrym rozwiązaniem.
Chociaż patrząc nawet do wspomnianego Wikipedia:Encyklopedyczność, wygląda na to, że nawet "autoency" tak naprawdę powinno być poparte wiarygodnymi, weryfikowalnymi źródłami.
W każdym razie jestem przeciwny ency dla wszystkich przystanków, przy założeniu, że mogą być one ency na zasadach ogólnych. Podobnie zresztą powinno być z posterunkami ruchu, którymi, jak ktoś słusznie zauważył, przystanki nie są. Bo z tego co rozumiem, posterunek ruchu ma dyżurnego i semafory - zgadza się? Kpc21 [DYSKUSJA] 00:33, 25 sie 2013 (CEST) • AD.9 - czyli szykuje nam się rewolucja i usuwanie setek jeśli nie tysięcy artykułów o przystankach? Olos88 (dyskusja) 08:16, 10 kwi 2015 (CEST)
  Nie można tego wykluczyć. @Olos88 uważasz zniesienie autoencyklopedyczności przystanków za zły pomysł czy nowe kryterium dla przystanków za zbyt ostre. Therud (dyskusja) 09:10, 10 kwi 2015 (CEST)
  Osobiście jestem jak najbardziej za utrzymaniem autoency. Mamy to już od lat i myślę, że nikomu te hasła (fakt, w większości stuby) nie przeszkadzają. Olos88 (dyskusja) 10:04, 10 kwi 2015 (CEST)
  Przystanek kolejowy to cała infrastruktura, nie wyobrażam sobie kasowania tychże artykułów. regan1973 (dyskusja) 13:21, 10 kwi 2015 (CEST)
  @Olos88, @Regan1973 Ależ intencją tej zmiany nie było kasowanie artykułów o przystankach, które mają infrastrukturę, a raczej tych które jej nie mają. Mam tutaj na myśli artykuły takie jak np. Żuławki Północne, Żuławki Południowe, Niedźwiedzica (przystanek kolejowy), Dworek Żuławski, Nowa Kościelnica (przystanek kolejowy). Artykuły pomiędzy sobą różnią się nazwą oraz miejscowością i czasem gminą. Czy naprawdę uważacie że istnienie takich artykułów ma sens? Moim zdaniem spokojnie można je opisać w ramach artykułu o linii kolejowej. Therud (dyskusja) 19:46, 10 kwi 2015 (CEST)
  Jeżeli powyższe wywalisz, to o kolejowej przeszłości tych okolic w wikipedii nie będzie znajdowało się NIC, bo artykułu o przebiegających przez te przystanki liniach nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle będzie. Jaki sens ma zatem usuwanie z wikipedii znajdujących się w niej informacji bez gwarancji, że znajdujące się w artykułach o przystankach informacje historyczne nie znikną? 213.192.80.182 (dyskusja) 10:07, 11 kwi 2015 (CEST)
  No imho właśnie nie trzeba ich wcale kasować, btw co to znaczy że przystanek ma infrastrukturę? Olos88 (dyskusja) 20:04, 10 kwi 2015 (CEST)
Ja jako infrastrukturę rozumiem ławkę, wiatę, megafon, dworzec, stojak na rowery, przejście nadziemne itp. Therud (dyskusja) 21:12, 10 kwi 2015 (CEST)
Eee, to jak już ta wiata ma decydować o encyklopedyczności to imo możemy sobie naprawdę darować takie zaostrzanie kryteriów ;) Niech zostanie tak jak jest, takie jest moje zdanie. Olos88 (dyskusja) 21:26, 10 kwi 2015 (CEST)
Tobie samemu nie podobają się listy linii autobusowych w wielkich miastach, ponieważ są podatne na dezaktualizację. Co to więc za pomysł, aby o encyklopedyczności decydowała obecność ławki, która dzisiaj jest, a jutro jej nie będzie, bo ktoś sobie ją przygarnie? A co z megafonami? Może zajść sytuacja, że będzie gdzieś wisiał jakiś nieużywany od lat kikut instalacji - i on ma decydować o encyklopedyczności? Przejścia nadziemne również potrafią znikać, tak samo jak dworce - co w sytuacji, w której kiedyś na przystanku znajdowała się jakaś drewniana poczekalnia, ale spalono ją już w czasie I wojny światowej? W ogóle jestem przeciwnikiem usuwania z wikipedii artykułów, których merytoryczna treść nie znajduje się w wikipedii gdzieś indziej.213.192.80.182 (dyskusja) 10:07, 11 kwi 2015 (CEST)
 • Akurat uważam, że przystanki kolejowe powinny być autoency. Tworzenie setek zalążków artykułów też ma sens. Przykład Żuławki Północne opisuje przystanek, dla którego linia kolejowa nie jest opisana i rzeczywiście po jego usunięciu w wikipedii na ten temat zostałaby biała kartka. Argument, że nic po nim nie zostało też do mnie nie trafia, ponieważ encyklopedia nie powinna ograniczać się do stanu bieżącego, "a pewnie kiedyś tam jakaś ławka stała :P". Oczywiście, jeżeli ktoś się posili i opisze dokładnie rzeczoną linię kolejową (Linia kolejowa Jeziernik – Żuławki Północne) obejmując cały zakres artykułu Żuławki Północne, będzie można go wywalić jako nie wnoszący nic ponad główny artykuł. Nie możemy jednak przewidzieć czy szybciej znajdzie się wikipedysta chętny do opisu linii czy pojedynczej stacji. --Jjajjo (dyskusja) 12:10, 11 kwi 2015 (CEST)
 • Myślę że w przypadku Żuławek i całej reszty należałoby je zintegrować do jednego wspólnego artykułu o linii kolejowej wraz z pozostawieniem przekierowań. Nie stracimy wtedy żadnej treści, a nie będziemy mieli masy prawie identycznych mikrostubów. Therud (dyskusja) 08:57, 13 kwi 2015 (CEST)
 • Czy mam rozumieć, że usuwanie przystanków będzie dopuszczalne dopiero wówczas, gdy znajdujące się w opisujących je artykułach informacje np. historyczne zostaną zintegrowane w jeden artykuł o łączących je liniach?5.172.247.238 (dyskusja) 20:17, 14 kwi 2015 (CEST)
 • Tak, moim zdaniem informacje z przystanków do usunięcia powinniśmy przenosić do artykułów o liniach kolejowych przy których się znajdują. Therud (dyskusja) 21:48, 14 kwi 2015 (CEST)
 • Artykuły takie jak "Żuławki" czy inne przytoczone przez Theruda to (kolejny) argument za odebraniem autoency kawałkowi betonu wylanemu (kiedyś) koło torów. Natomiast kryteria \, które dają ency powinny być doprecyzowane Andrzei111 (dyskusja) 09:34, 13 kwi 2015 (CEST)
 • Ja bym optował za kryterium, którego zarys byłby następujący:
  1. Przystanki normalnotorowe (+szerokotorowe, których w PL nie ma) byłby autoency.
  2. Przystanki wąskotorowe byłby ency pod warunkiem posiadania rozbudowanej infrastruktury
  3. Przystanki służbowe byłby autonieency.
 • Uzasadnienie: Takie kryterium pozwoli odsiać (usunąć artykuły, ale nie informacje) trochę artykułów o przystankach, ale te odsianie nie będzie tak drastyczny jak to co mogłoby się stać gdybyśmy zatwierdzili to co obecnie jest w WP:KOLEJ. Dlaczego akurat szerokość toru jako kryterium? Bo w zdecydowanej większości przypadków przystanki wąskotorowe to właśnie trochę wylanego betonu. Therud (dyskusja) 21:48, 14 kwi 2015 (CEST)
 • Trochę nie rozumiem "binarnego" rozumowania niektórych uczestników dyskusji. Ktoś napisał wyżej mniej więcej coś takiego: "jeśli przystanki staną się nieency, to polecą artykuły o przystankach słynnych ze względu na katastrofę, która miała tam miejsce". To jest, moim zdaniem, rozumowanie całkowicie błędne. Otóż, nawet jeśli przystanek sam w sobie jest nieency, to zyskuje on encyklopedyczność ze względu na katastrofę, która miała tam miejsce. Jedno drugiego nie wyklucza. Krótko mówiąc - uważam, że przystanki (nieważne, czy istniejące, czy nie, czy w Polsce, czy poza nią) same w sobie nie powinny być autoencyklopedyczne. Mogą natomiast stać się encyklopedyczne na zasadach ogólnych - ze względu na to, że miało tam miejsce jakieś szczególne i doniosłe wydarzenie, że znajduje się tam zabytkowa czy wyjątkowa budowla itp. Podsumowując: uważam, że przystanek kolejowy nie powinien być ency tylko i wyłącnzie dlatego, że istnieje lub istniał. Przystanek może stać się ency ze względu na to, że ma jakąś notability wynikającą z czegoś jeszcze oprócz samego faktu jego istnienia. Pawel Niemczuk (dyskusja) 23:01, 23 kwi 2015 (CEST)
 • Ponownie podpisuję się pod komentem Pawła, i ujmę to ogólnie tak jak w przypadku dworców: brak przystanku kolejowego w wykazie dla autoency nie wskazuje, że każdy przystanek jest nieency. Oznacza to tylko tyle, że nie każdy przystanek zasługuje na oddzielne hasło. Teoretycznie każdy byt jest encyklopedyczny (nawet trywialny) jeżeli będzie tylko zgodny z WP:ENCY. Ented (dyskusja) 23:08, 23 kwi 2015 (CEST)
 • Może w takim razie całą obecną sekcję Encyklopedyczne pod dodatkowymi warunkami przerobić na Encyklopedyczne na zasadach ogólnych i w opisie zamiast są ważnymi elementami sieci kolejowej (...) dać link do WP:ENCY? Therud (dyskusja) 09:17, 24 kwi 2015 (CEST)
 • Jak tak przyglądam się tej dyskusji i artykułom typu Wistka (przystanek kolejowy) to co raz częściej zaczynam się zastanawiać nad ukrytą lobbystyczną opcją kolejową na polskiej wikipedii (taki żart), połowa przystanków tramwajowych w moim mieście może się bardziej nadawać do wiki od powyższego - przykładów tylko można mnożyć. Tylko już widzę larum, gdybym wrzucił opis przystanku tramwajowego... ale tak naprawdę czym to się różni od przystanku kolejowego, przystanku autobusowego? Kilka ławek, wiata, beton i tyle zero historii. Dla powyższego przystanku mamy Linia kolejowa nr 146 tam jest ten przystanek zamieszczony, naprawdę nie rozumiem klonowania tego wszystkiego (powyższe to tylko przykłady). Dlatego tak jestem za opcją binarną, a wyjątki tylko potwierdzają regułę i tyle. Oczywiście rozumiem i doceniam pracę jaką ktoś włożył w klonowanie tych przystanków, ale ja nie widzę innego rozwiązania. --Strazak sam (dyskusja) 08:14, 26 cze 2015 (CEST)

Parowozownie[edytuj kod]

I jeszcze jedno: autoencyklopedyczność parowozowni. Czy proponujący ten zapis pomyslał o tym chociaż chwilę? Przecież parowozownie pomocnicze znajdowały się w takich "metropoliach", jak Pruszcz Bagienica, Cedry Wielkie czy Pszczółki. Dorzynacie Panowie ostatnie łącznice, szykujecie rzeź przystanków, a tu zostawiacie taką wyrwę? 213.192.80.182 (dyskusja) 10:07, 11 kwi 2015 (CEST)

Jakie proponujesz rozwiązanie? :) --Jjajjo (dyskusja) 12:10, 11 kwi 2015 (CEST)
Brak encyklopedyczności wszelkich zakładów taboru. Można je opisywać jako część stacji, przy których się znajdują (względnie sieci wąskotorowych, do których należały). Wyjątkiem byłyby czynne skanseny (Chabówka, Kościerzyna, Skierniewice) albo jednostki unikatowe ze względu na technologię (Warszawa Olszynka Grochowska - jedyny obiekt do obsługi ED 250 w kraju), architekturę (parowozownie okrągłe - zostały już bodaj tylko dwie) lub wpisane do rejestru zabytków.213.192.80.182 (dyskusja) 13:44, 11 kwi 2015 (CEST)
Zapisów encyklopedyczności wszelkich wozowni nie ruszałem, jednakże nie widzę powodu, żeby nie zrobić tego teraz. Faktycznie opisywanie ich w ramach artykułu o stacji przy której się znajdują ma sens. Są one tak samo elementem stacji jak np. dworzec. Myślę że można je przesunąć do kategorii - Encyklopedyczne pod dodatkowymi warunkami. Therud (dyskusja) 08:55, 13 kwi 2015 (CEST)
Całkowicie zgadzam się z Therudem. Nic dodać, nic ująć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby taki obiekt miał odrębny artykuł ze względu na fakt bycia w jakiś sposób wyjątkowym (wybitna architektura, wyjątkowe wydarzenia, które miały tam miejsce i tak dalej). Nie mniej jednak, co do zasady lokomotywownie/parowozownie/wagonownie/zakłady taboru powinny być opisywane w ramach artykułu o stacji, której elementem one są. Pawel Niemczuk (dyskusja) 23:04, 23 kwi 2015 (CEST)
Skoro w tej sprawie wszyscy mają takie samo zdanie to zmieniam - [15]. Therud (dyskusja) 09:20, 24 kwi 2015 (CEST)

Metro i tramwaje[edytuj kod]

Obecnie brakuje kryteriów encyklopedyczności artykułów związanych z metrem i tramwajami. Myślę, że WP:KOLEJ można rozszerzyć o te sprawy:

 • dodać stacje metra - zawsze ency (tak samo jak stacje kolejowe)
 • dodać linie metra - zawsze ency (tak samo jak linie kolejowe)
 • zastąpić pojazdy kolejowe przez pojazdy szynowe

Co myślicie? Therud (dyskusja) 08:02, 17 kwi 2015 (CEST)

Zgadzam się z powyższymi propozycjami, jednak trzeba to jakoś pogodzić z Wikipedia:Encyklopedyczność/Transport#Sieć komunikacji miejskiej. --Jjajjo (dyskusja) 14:13, 17 kwi 2015 (CEST)
Czy za chwilę ktoś nie zażąda dodania do pojazdów szynowych również autobusów i trolejbusów...? Albo riksz...? --CiaPan (dyskusja) 14:35, 17 kwi 2015 (CEST)

Przy okazji Wikipedia:Encyklopedyczność/Kolej można by przenieść do Wikipedia:Encyklopedyczność/Transport szynowyTherud (dyskusja) 08:02, 17 kwi 2015 (CEST)

Tak, trzeba być konsekwentnym i dobra będzie analogia do nazwy wikiprojektu, jednak wtedy trzeba rozbudować zasady o transport tramwajowy (przynajmniej przenieść tą część z Wikipedia:Encyklopedyczność/Transport#Sieć komunikacji miejskiej. --Jjajjo (dyskusja) 14:13, 17 kwi 2015 (CEST)
Przyznam szczerze, że nie wiedziałem że jest to dam zdefiniowane. Jednakże nie widzę przeszkód żeby punkt o stacjach i liniach metra przenieść do kryteriów kolejowych (po zmianie nazwy szynowych).
Po takich zamianach mielibyśmy komplementarną trójkę: Portal:Transport szynowy, Wikiprojekt:Transport szynowy i Wikipedia:Encyklopedyczność/Transport szynowy (podobnie jak mamy trójkę: Portal:Transport, Wikiprojekt:Transport i Wikipedia:Encyklopedyczność/Transport). Therud (dyskusja) 14:43, 18 kwi 2015 (CEST)


Odgrzewam kotleta - raz, że przenieść metro i tramwaje do kolei i zrobić z tego szyny, a dwa - zapis zawsze ency przy stacjach i liniach metra proponuję zmienić, a raczej uzupełnić o warunek, że obiekt istnieje i działa, a jeśli nie, to dany obiekt figuruje w jakichś ważniejszych dokumentach (przykładowo opinia środowiskowa dla linii bądź jej ujęcie w planie rozwoju miasta), podpisano umowę na realizację (jak w przypadku encyklopedyczności pojazdów), zostało wydane pozwolenie na budowę danego obiektu bądź zaczęto prace w terenie nad danym obiektem (to raczej dla stacji, za tą dyskusją). Wszystko co dzieje się przed, to daleko idąca gdybologia i plany, które niekoniecznie mogą doczekać się realizacji, a dokument lub fizyczne działania to już pewnik (niewielki, ale zawsze), że obiekt zostanie dokończony (gdyby jednak stało się inaczej, to hasło będzie do usunięcia, ale lepiej usunąć zbędne, niż pisać z opóźnieniem potrzebne). Muri (dyskusja) 14:49, 6 lis 2015 (CET) + uzupełnienie Muri (dyskusja) 15:39, 6 lis 2015 (CET)

Stronę zasad przeniosłem. Mógłbyś rzucić jakąś propozycję jak dokładnie warunki dla stacji i linii metra miałyby brzmieć? W końcu jesteś największym specjalistą w tej dziedzinie:) Therud (dyskusja) 21:44, 12 lis 2015 (CET)
Ze specjalistą proszę nie przesadzać. A zasadę widziałbym taką:
Encyklopedyczne pod dodatkowymi warunkami:
* stacje metra
Powyższe obiekty są encyklopedyczne wyłącznie wtedy, gdy spełniają co najmniej jeden z warunków:
* istnieje i jest eksploatowana, a jeśli jest planowana, to występuje w ważnych opracowania planistycznych (np. planach rozwoju transportu miejskiego), podpisano umowę na jej realizację, wydane zostało pozwolenie na budowę bądź rozpoczęto prace w terenie (dotyczy stacji metra)
Nasunęło mi się przy okazji jeszcze jedno pytanie - czy zdarza się zamykać stacje metra "na amen"? Istnieją fizycznie, ale nie są eksploatowane bądź są nawet likwidowane fizycznie? Jeśli był na świecie taki przypadek, to powyższa propozycja jest jeszcze do przeredagowania. Muri (dyskusja) 22:28, 12 lis 2015 (CET)
@Muri 91 Champ de Mars (metro w Paryżu), Aldwych (stacja metra), Metro w Berlinie#Stacje zlikwidowane. Zobacz też Sportiwnaja (stacja metra w Nowosybirsku) --WTM (dyskusja) 22:48, 12 lis 2015 (CET)
Ogromne dzięki, @WTM. Coż, stacje takie mają swoją historię, pewne walory itd. Powinny być encyklopedyczne, a że haseł takich jest jak na razie niewiele i nie są to stuby, to proponuję zmianę powyższej propozycji na istnieje, istniała lub jest planowana i występuje w ważnych opracowania planistycznych (np. planach rozwoju transportu miejskiego), podpisano umowę na jej realizację, wydane zostało pozwolenie na budowę bądź rozpoczęto prace w terenie (dotyczy stacji metra). Teraz już chyba powinny łapać się wszystkie - zarówno warszawskie Pl. Konstytucji i Muranów (vide występuje w ważnych opracowania planistycznych), jak i niedokończona Sportiwnaja (vide rozpoczęto prace w terenie). Muri (dyskusja) 23:03, 12 lis 2015 (CET)
Tych paryskich stacji duchów jest całkiem sporo - en:Ghost stations of the Paris Métro. Therud (dyskusja) 09:23, 13 lis 2015 (CET)
Hmmm, no ale tak czy siak encyklopedyczne chyba są? Ewentualnie należy jeszcze popracować nad jakimś zastrzeżeniem wymuszającym tworzenie takich zbiorowych haseł jak powyższy przykład w przypadku licznych stacji w danym mieście, na których temat można powiedzieć niewiele. Muri (dyskusja) 09:33, 13 lis 2015 (CET)

Przedsiębiorstwa kolejowe[edytuj kod]

Gwarantowanie bez ograniczeń każdemu efemerydalnemu "przedsiębiorstwu kolejowemu" (auto-)encyklopedyczności, przy tym bez jakichkolwiek wymogów wykazania znaczenia to też zbyt dalece idący zapis i mający się średnio nijak do przesłanek proponowanych w Wikipedia:Encyklopedyczność/Przedsiębiorstwa.

Np. 1/3 licencjonowanych przewoźniczo "przedsiębiorstw" to wszelaka stowarzyszeniowo-hobbystyczna drobnica. Kolejna 1/3 to wszelaka licencjonowana przez UTK niczym nieokiełznana egzotyka, gdzie to osiągnięciem na miarę Nobla jest dociec do czego im ta licencja może być w praktyce przydatna, np. masa wszelakich przedsiębiorstw spedycyjnych, przedsiębiorstwa choćby w śladowych ilościach naprawiające jakiś tabor, wszelakie przedsiębiorstwa budowlano-inżynieryjne (bo by realizować jakiekolwiek zlecenie w tej branży trzeba wjechać z maszynami na tory), po równie "licencjonowane" najróżniejsze enigmatyczne "przedsiębiorstwa" z Kozich Wólek w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej -> http://utk.gov.pl/download/1/9333/Wykazlicencjonowanychprzewoznikowkolejowych-stannadzien9czerwca2015r.pdf --Alan ffm (dyskusja) 20:57, 9 lip 2015 (CEST)

Skoro mamy Wikipedia:Encyklopedyczność/Przedsiębiorstwa to nie ma sensu, żeby przedsiębiorstwa kolejowe były traktowane inaczej. Także pozwoliłem sobie usunąć Przedsiębiorstwa kolejowe z listy. Therud (dyskusja) 18:29, 9 sie 2015 (CEST)

Dyrekcje Okręgowe Kolei Państwowych[edytuj kod]

Podobnie do powyższego, tylko jeszcze bardziej marginalne znaczenie i w konsekwencji bardzo wątpliwa regulacyjna produktywność.
Gwarantowanie (auto-)encyklopedyczności dla wewnętrznych (=podrzędnych) jednostek organizacyjnych przedsiębiorstw typu "Dyrekcje Okręgowe Kolei Państwowych (i ich zagraniczne odpowiedniki)", przy tym bez jakichkolwiek wymogów wykazania znaczenia to też zbyt dalece idący zapis i wnoszący raczej więcej zamieszania (a przez to szkody w porównaniu z pozostawieniem kwestii ich encyklopedyczności na zasadach ogólnych -> WP:ENCY) niż pożytku.
W Polsce jest ponad 100 licencjonowanych przewoźników, w Niemczech bodajże ponad 300, więc i co tu miałoby być niby tym "odpowiednikiem Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych". Moim zdaniej jest to w praktyce pusty zapis, otwierający przy tym na oścież drzwi dla potencjalnego klonowania katalogowych atrap na temat nieencyklopedycznych (OR-owo "odpowiednikowych") wewnętrznych jednostek organizacyjnych tego typu przedsiębiorstw.--Alan ffm (dyskusja) 15:23, 9 sie 2015 (CEST)
Usunąłem ten wpis z listy. Therud (dyskusja) 18:29, 9 sie 2015 (CEST)
Ale w ujęciu historycznym Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych to była wielka władza.  « Saper // dyskusja »  14:29, 6 lis 2015 (CET)
DOKPy nie są ency ?, to jakieś nieporozumienie ! W swoim czasie odegrały ogromną rolę w procesie rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego swojego obszaru. Często zatrudniały po kilkadziesiąt tysięcy pracowników, z tego około 1 tys. w samej dyrekcji. Był też przypadek, iż np. dyrektor naczelny Śl.DOKP w Katowicach pełnił tę funkcję w randze podsekretarza stanu w Ministerstwie Komunikacji. Np. w Wiki niemieckiej jest np. kilkadziesiąt haseł tego rodzaju. Czy my musimy być gorsi ? Proponuję zmianę tej decyzji. --MZM (dyskusja) 00:59, 11 lis 2015 (CET)

Wypadki kolejowe[edytuj kod]

Powyższe zagadnienie ze względu na swoją newsową naturę wywołuje nieporozumienia. Zewnętrzną miarą znaczenia tego typu zdarzenia jest tu IMO zakwalifikowanie go przez kompetentną w tym zakresie instytucję nadzorczą/badającą wypadki (w PL -> Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych) do zdefiniowanej ustawowo w Polsce jak i w UE kategorii "poważnych wypadków". Przy tej kategorii wypadków prawo nakłada liczne obowiązki, np. w zakresie badania przyczyn wypadku, publikowanie raportów, podjęcie działań w zakresie regulacji bezpieczeństwa, raportowanie o wypadku do Europejskiej Agencji Kolejowej itp., co stanowić powinno wystarczające, w praktyce mocno weryfikowalne choćby poprzez raporty odpowiednich instytucji, przesłanki encyklopedyczności. --Alan ffm (dyskusja) 21:27, 22 paź 2015 (CEST)

To może coś takiego:
Therud (dyskusja) 22:46, 22 paź 2015 (CEST)
 • Zgodnie z artykułem wypadek kolejowy: poważny wypadek – "wypadek kolejowy będący kolizją pociągów, wykolejeniem lub innym podobnym zdarzeniem, w którym jest przynajmniej jedna ofiara śmiertelna lub pięć ciężko rannych, lub powodujący znaczne straty materialne o wysokości ponad dwóch milionów euro". Jest to jednak bardzo liberalne podejście – jedna ofiara śmiertelna, to zdecydowanie za mało na stwierdzenie, że coś jest encyklopedyczne, o 5 rannych już nie wspominając. A 2 mln euro to, przy obecnych cenach nowych składów, próg śmiesznie niski. Powyższa propozycja sprowadzałaby się do tego, że duża ilość zupełnie nieistotnych wypadków stała by się encyklopedyczna.
 • Przy czym jako poważne wypadki kwalifikowane są tu tylko zdarzenia pod warunkiem, że mają "oczywisty wpływ na regulację bezpieczeństwa kolei lub na zarządzanie bezpieczeństwem". Tak więc w polskiej (statystycznej) praktyce przy rocznie >200 ofiarach śmiertelnych i >100 ciężko rannych w wypadkach kolejowych w ostatnich latach -> s. 11, tego typu poważnych wypadków, gdzie to PKBWK przeprowadzała badanie i zgłaszała tego typu zdarzenia do Europejskiej Agencji Kolejowej, było w bieżącej dekadzie od 0 do 2 rocznie. Co przy jednej z najdłuższych w UE sieci kolejowych i przy nieszczególnym jej stanie technicznym/poziomie bezpieczeństwa jest liczebnością stosunkowo umiarkowaną. Jak widać, wjechanie samochodem na przejeździe pod pociąg ww. znaczenia pod względem wpływu na regulacje bezpieczeństwa nie ma, w zasadzie niezależnie od liczby ofiar przy tego typu zdarzeniach. W końcu wolny kraj, jak się kto uprze to i tak pod pociąg wjedzie, niezależnie ile by mu nie perswadować by tego nie czynił, bo to niezdrowo. Kategoryzacja tego typu zdarzeń i klasyfikacja ich przyczyn jest rzeczowo skomplikowaną materią, dalece przekraczającą tutejsze możliwości i kompetencje. Bo i wg jakich innych kryteriów niż wg kategoryzacji kompetentnej z tym zakresie instytucji nadzorczej? Metodą liczenia linków we wszelakich guglach? Tryb równie konstruktywny jak do oceny wartości habilitacji czy tytułów profesorskich. --Alan ffm (dyskusja) 01:05, 6 lis 2015 (CET)
 • Dodałem słowo w słowo wg Twojej propozycji. Therud (dyskusja) 21:46, 12 lis 2015 (CET)

Opisywanie szczegółów oferty[edytuj kod]

W różnych artykułach w Wikipedii można znaleźć czasem bardziej lub mniej szczegółowe informacje o ofercie (dostępne promocje, ceny, ulgi, godziny otwarcia itp.):

W moim odczuciu tego informacje nie powinny znajdować się w Wikipedii, a ewentualnie w Wikipodróżach. Jednakże zanim zacznę cokolwiek usuwać wolałbym poznać opinię innych. Therud (dyskusja) 15:03, 16 wrz 2015 (CEST)

Wikipodróże są właściwszym miejscem na takie informacje, zwłaszcza, że część informacji (np. ceny i godziny otwarcia) stoją w sprzeczności z WP:Ponadczasowość. Doctore→∞ 15:26, 16 wrz 2015 (CEST)
 • Wydaje mi się że ceny biletów np to nie jest zwykle informacja od Wikipedii. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:38, 20 wrz 2015 (CEST)
  "od"?Therud (dyskusja) 22:23, 20 wrz 2015 (CEST)
  Zapewne miało być 'do'. Sidevar (dyskusja) 22:55, 26 wrz 2015 (CEST)
 • Jak wyżej, od tego są wikipodróże. Przez pomyłkę usunąłem już informację z pierwszego artykułu, bo nie wiedziałem że sam chcesz usuwać. Sidevar (dyskusja) 23:40, 26 wrz 2015 (CEST)
  • Z powyższych artykułów powycinałem informacje cenowo-taryfowe, jednakże tego jest o wiele więcej [16]. Therud (dyskusja) 22:42, 12 paź 2015 (CEST)

Np. w przypadku Interregio#Taryfa sekcja była sformułowana całkiem zgrabnie, a Wikipedysta:Rdrozd słusznie zwrócił uwagę, że jest to już informacja historyczna, bo Interregio już nie ma. Takie sekcje należy przywrócić. Podstawowy problem tego rodzaju sekcji to jest że są czasami kopiowane po prostu z jakiegoś cennika bez ładu i składu. Jednakże są to informacje istotne, bo pozwalają odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób w ogóle pobiera się opłaty za przejazd danym środkiem transportu - czy płaci się od osoby czy za kilometr, czy za czas przejazdu; czy płaci się za bagaż, czy są abonamenty, itp. Wystarczy zestawić typowy obecnie schemat kolejowy (za kilometr, bagaż bezpłatnie, są bilety sieciowe) z taryfami linii lotniczych (podstawa opłata za mile, ale bardzo zróżnicowana, za bagaż generalnie się płaci, brak abonamentów). Jeśli nie będziemy w ogóle opisywać takich schematów w artykułach albo stare informacje będą usuwane i zastępowane nowymi (coś co jest dobre dla Wikipodróży, ale nie dla Wikipedii), to nigdy nie wyłapiemy dość rewolucyjnych posunięć w tej dziedzinie, jak na przykład głębsze różnicowanie opłat na kolei niemieckiej, który to system był poddany krytyce i w dużym stopniu się nie sprawdził. Jeżeli nie będziemy opisywać systemów taryfowych na bieżąco, to takie (r)ewolucje po prostu umkną naszej uwadze, a potem źródeł się nie znajdzie.  « Saper // dyskusja »  14:12, 6 lis 2015 (CET)

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej[edytuj kod]

Proponuję przenieść do Flaga Polski, tak jak jest to w przypadku innych krajów. Wygląda na to, że to jedyny wyjątek. Eurohunter (dyskusja) 16:53, 1 paź 2015 (CEST)

 • Popieram aby nazwa artykułu o fladze zawierała nazwę państwa w takiej formie pod jaką mamy artykuł o tym państwie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 23:29, 2 paź 2015 (CEST)
Jak mamy być konsekwentni to z pewnością nazwa strony z hasłem powinna zostać przeniesiona – tak jak jest to w przypadku wszystkich pozostałych stron z tego zakresu. Wszystkie pozostałe hasła nazwy mają ujednolicone, zatem w przypadku flagi RP nazwa powinna nie odbiegać od przyjętego standardu. --Pit rock (dyskusja) 02:42, 8 paź 2015 (CEST)
 • Zrobione, a co z Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? Też można przenieść czy to raczej nazwa własna? Sidevar (dyskusja) 16:17, 9 paź 2015 (CEST)
  • a ja poprawiłem i przeniosłem razem z archiwum dyskusji. ~malarz pl PISZ 16:22, 9 paź 2015 (CEST)
   • Artykuł 6a ustawy mówi Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  « Saper // dyskusja »  14:19, 6 lis 2015 (CET)

Akcja Batuta dwa razy w roku (np. kwiecień i listopad)[edytuj kod]

Podoba mi się akcja BATUTA czy nie może ona być dwa razy w roku?--Jerzyjan1 (dyskusja) 09:37, 4 paź 2015 (CEST)

 • najpierw potrzebna jest decyzja o niedopuszczaniu nowych nieuźródłowionych haseł na Wikipedię w ogóle. proponuję dwudniowy okres karencji - artykuły bez źródeł oznaczane botem i jeśli w ciągu 48 h dalej nie będzie źródeł bezwzględnie przenoszone do brudnopisu gościnnego. inaczej żadna akcja uźródławiania nie ma sensu bo w ciągu pozostałych miesięcy przybywa więcej nieuźródłowionych artykułów niż jest poprawianych w ramach akcji. drugą sprawą jest problem techniczny - artykuły ze źródłami dodanymi w ramach akcji bywają później pozbawione tych źródeł gdyż ktoś twierdzi, że wstawiający źródła nie wie z czego korzystał autor - John Belushi -- komentarz 09:44, 4 paź 2015 (CEST)
 • Dobrze byłoby. Ja przenoszę natychmiast, bo nie mam jak oznaczyć sobie do sprawdzenia następnego dnia, ale to czasem rodzi frustracje nawet przejrzeć nie zdążyłem/łam a już wredny admin skasował!. Ciacho5 (dyskusja) 15:14, 4 paź 2015 (CEST)
  • Ta akcja jednoczy siły, skupia edytorów i daje okazję stare krótkie hasła uzupełnić. Nowe hasła bez podanych źródeł to inna kwesta techniczna. Proszę o poparcie dwóch BATUT w roku.--Jerzyjan1 (dyskusja) 19:36, 5 paź 2015 (CEST)
   • Pamiętaj że dodawać źródła można cały rok niezależnie od akcji albo ewentualnie w ramach tygodni tematycznych, które są prawie cały czas. Sidevar (dyskusja) 19:53, 5 paź 2015 (CEST)
 • Podpisuję wszystkimi tyldami się pod propozycją Johna. Jeżeli nie zaczniemy od usunięcia przyczyny źródłowej pojawiania się artykułów bez źródeł, to takie akcje mają niewielki sens. Już najwyższy czas na jakieś konkretne ustalenia w tej sprawie. Boston9 (dyskusja) 20:37, 5 paź 2015 (CEST)
 • Także popieram propozycję Johna. Andrzei111 (dyskusja) 21:11, 5 paź 2015 (CEST)
 • I ja jestem za tą propozycją, problem narasta szybciej, niż się da go rozwiązać. Soldier of Wasteland (dyskusja) 21:30, 5 paź 2015 (CEST)
  • Czy ktoś potrafi oszacować o jakiej ilości małych haseł bez podanych źródeł jest tutaj mowa?--Jerzyjan1 (dyskusja) 20:20, 6 paź 2015 (CEST). Ja edytuję w przestrzeni głównej na wiki.pl tylko w czasie akcji BATUTA (taki kaprys) stąd tak mi zależy, aby akcja ta była chociaż dwa razy w rokuJerzyjan1 (dyskusja) 21:24, 6 paź 2015 (CEST)
   • Tak na moje oko to jakieś 100 000. Sidevar (dyskusja) 21:28, 6 paź 2015 (CEST)
 • Czyli jest problem. Ja problem haseł bez źródeł (ujednoznaczniające hasła pomijamy) widzę następująco

1. Oznaczyć botem 2. Armia Batuty (deklaracja uczestnictwa) pracuje cały rok i ma co robić, ale widać jak problem na bieżąco jest rozwiązywany. Jak to możliwe, że "wredni administratorzy" przepuścili tyle haseł. Nie jest z nimi chyba tak źle?--Jerzyjan1 (dyskusja) 19:29, 7 paź 2015 (CEST)

 • Jak już napisałem wcześniej, jak ktoś chce to może pracować cały rok i nad biurkiem napisać sobie BATUTA. Natomiast nie wiem o co ci chodzi z adminami, to nie jest ich wina. Możesz wyjaśnić czemu są oni tacy wredni? Sidevar (dyskusja) 19:36, 7 paź 2015 (CEST)
 • Wykorzystałem tylko określenie użyte w tej dyskusji przez Kolegę Ciacho5.--Jerzyjan1 (dyskusja) 20:05, 7 paź 2015 (CEST)
 • Może jakiś Administrator by podsumował dyskusję? I coś napisał.--Jerzyjan1 (dyskusja) 11:49, 11 paź 2015 (CEST)
 • Jestem jak najbardziej za BATUTĄ dwa razy w roku jak i za propozycją Johna w sprawie nowych nieuźródłowionych artykułów/informacji. Sama BATUTA nic nie da, skoro wciąż beztrosko dodawane i zatwierdzane są nieuźródłowione bądź częściowo tylko uźródłowione artykuły i informacje. To taka syzyfowa praca.
Proponowałbym również zrobić np. Tydzień Martwych Linków, bo przyrasta ich w bardzo szybkim tempie. Praca to w większości przypadków prosta i niepracochłonna, niewymagająca praktycznie żadnej wiedzy, a przy zaangażowaniu kilkudziesięciu osób można by naprawdę dużo osiągnąć. Pikador (dyskusja) 18:07, 23 paź 2015 (CEST)
  • Popieram akcję Tydzień Martwych Linków.--Jerzyjan1 (dyskusja) 18:27, 27 paź 2015 (CET)
 • Likwidowanie artykułu (też przez przeniesienie poza główną) ze względu na brak źródeł jest niezgodne z zasadami. WP:WER podaje:
  Quote-alpha.png
  Autorzy artykułów powinni zapewnić źródła dla cytatów oraz dla wszelkich informacji, które są lub mogłyby zostać zakwestionowane. W przeciwnym przypadku takie materiały mogą zostać usunięte.
  To nie oznacza "automatyczne kasowania".  « Saper // dyskusja »  15:12, 9 lis 2015 (CET)

Saudowie czy książęta saudyjscy[edytuj kod]

Utworzyłem Kategoria:Książęta saudyjscy ale chyba nie był to dobry pomysł bo taka kategoria w zasadzie dubluje Kategoria:Saudowie. Pytanie brzmi: czy znajdziemy Saudów, którzy nie są/byli książętami/księżnymi lub władcami Arabii Saudyjskiej ? Doctore→∞ 01:09, 6 paź 2015 (CEST)

 • Oczywiście przed powstaniem Arabii Saudyjskiej w 1932. Podobnie Rurykowicze np. z XV w. nie są przecież rosyjskimi. W ogóle po co wtłaczać zachodniego "księcia" w świat islamu. Laforgue (niam) 01:18, 6 paź 2015 (CEST)
 • Nazwa państwa Arabia Saudyjska wywodzi się od panującej tam dynastii Saudów. Przedtem była to zwyczajnie Arabia, za Rzymian Arabia Felix, skąd wywodziła się rzekoma biblijna królowa Saba. Belissarius (dyskusja) 04:48, 6 paź 2015 (CEST)
  • Również raczej bym był za powrotem do stanu zastanego. Książęta to nowomowa niedouczonych dziennikarzy. — Paelius Ϡ 11:11, 6 paź 2015 (CEST)
   • Zgadzam się z kolegą. Tak będzie chyba lepiej, po za tym ta kategoria wydaje się bardziej pojemna. Electron   11:35, 6 paź 2015 (CEST)
    • Tylko zwrócę uwagę, że pierwotnie hasła były w Kategoria:Książęta. W takim razie postulowałbym nie nadawać także tej kategorii hasłom o saudyjskich "arystokratach". Doctore→∞ 15:48, 6 paź 2015 (CEST)
     • Tam w ogóle jest zamieszane. Kategoria książęta podzbiorem kategorii szlachta?!? — Paelius Ϡ 17:11, 6 paź 2015 (CEST)

Zakazanie stosowania linków z Onetu w hasłach[edytuj kod]

Myślę, iż już jest czas by jednoznacznie zabronić stosowania linków z Onetu w hasłach. Jakiś czas temu mieliśmy na ten temat dyskusję, ale poziom merytoryczny tej strony cały czas się obniża. Obecnie w sekcji biznesowej (z podlinkowaniem na głównej) portal ten zamieszcza tego typu artykuły: [17], w dodatku opisując jedno ze zdjęć jako wykonane w grudniu 2015 roku. Źródła dodawane z Onetu powinny być blokowane przez filtr, ponieważ uźródłowienie tą stroną jest bezcelowe. Andrzej19@. 21:34, 10 paź 2015 (CEST)

Może nie wszystkie? Ostatnio dodałam jako przypis wywiad ze strony Onetu (patrz: Paweł Domagała). Merete25 (dyskusja) 21:39, 10 paź 2015 (CEST)
Moim zdaniem wszystkie, ponieważ nie sposób linkować portalem, który podaje bardzo często dziwne informacje, popełnia mnóstwo błędów i jako news "biznesowy" traktuje informację o tym, czy pani X schudła czy nie. Po prostu Wikipedia powinna wystrzegać się źródeł niepewnych. Andrzej19@. 21:56, 10 paź 2015 (CEST)
Andrzej poruszył trudny i kontrowersyjny temat. Przez wiele lat Onet był poważnym portalem, który sporadycznie publikował pudelkowe informacje, jednak z czasem ta tendencja stała się częstsza. Jaka obecnie jest nie do końca wiem, w pewnym momencie zaprzestałem korzystania z portalu, głównie z powyżej opisanego powodu. Jednak jeżeli jest tak jak Andrzej19 pisze, to Jego propozycja powinna być traktowana bardzo poważnie. --Pablo000 (dyskusja) 00:39, 11 paź 2015 (CEST)
Jestem za chociaż nie rozumiem czemu tu gadamy o Onecie jeśli moja podobna propozycja dotycząca gorszych stron spotkała się z lekką odmową. Sidevar (dyskusja) 00:57, 11 paź 2015 (CEST)
@Sidevar Już tak bywa, że różne propozycje, pomysły, opinie nie zostaną zauważone przez dużą część społeczności, a podobne przedstawione w innym momencie czy miejscu mogą mieć większy oddźwięk. --Pablo000 (dyskusja) 09:18, 11 paź 2015 (CEST)
 • W sytuacji, gdy nadal uźródławiamy np. Faktem czy serwisem plotek.pl, a na SG lądują w Czywieszu artykuły uźródłowione Danikenem (!!!), Onet to akurat najmniejszy problem. Hoa binh (dyskusja) 09:23, 11 paź 2015 (CEST)
  • Oczywiście Pudelek, Plotek, Fakt i tak dalej też powinny być blokowane z automatu. Nie wyobrażam sobie, by uźródławiać cokolwiek portalami, które jako newsy na pół strony głównej podają informacje o tym ile ktoś schudł oraz czy gwiazda X była z Panem Y na imprezie w Z. Kolejna sprawa to fakt, iż newsy na tego typu portalach są dostępne gdzie indziej, w bardziej wiarygodnych miejscach. Andrzej19@. 11:33, 11 paź 2015 (CEST)
 • Popieram, z drobnym wyjątkiem. Onet może stanowić źródło tylko dla informacji, że Onet coś podaje. Gdyby zasła konieczność podania takiej informacji, byłaby to jedyna możliwość, w jakij widzenia skorzystanie z tego medium. Mpn (dyskusja) 09:29, 11 paź 2015 (CEST)
 • Nie polecam Onetu jako źródła. Nie czytam tego typu stron, więc nie podejmuję się oceny jego "tabloidyzacji", ale wiem o innym problemie - mianowicie ten serwis tylko w niewielkiej części jest archiwizowany przez Internet Archive i podobne strony. Informacja, która znika z Onetu (np. poprzez zdjęcie artykułu) przepada na dobre. --Teukros (dyskusja) 10:21, 11 paź 2015 (CEST)
 • We wszystkim trzeba zachować rozsądek, a jeśli linki znikają, to może od razu je archiwizujmy na archive.is. --regan1973 (dyskusja) 10:30, 11 paź 2015 (CEST)
 • Co do zasady - Symbol głosu "przeciw" Przeciw. Jeżeli jest coś informacją brukowcową, to jest nieency samo z siebie, wszystko jedno czy z Onetu czy z SE. Jednak na Onecie, przynajmniej jakiś czas temu, bywały publikowane choćby wywiady. Jeżeli np. dany muzyk opowiada, że na płytę X najpierw napisał muzykę, a potem słowa, to czemu jego wywiad dla Onetu ma być mniej wiarygodny niż dla Gazety Wyborczej/Polskiej czy branżowego CGM-u? Panek (dyskusja) 12:03, 11 paź 2015 (CEST)
 • Też raczej przeciw. W przypadku sztampowych newsów nie ma wielkiej różnicy, czy depeszę PAP podlinkujemy z Onetu, Wp czy Interii. A zawsze to lepiej niż z serwisów ewidentnie partyjno-politycznych lub brukowych, których w ogóle należy unikać. Elfhelm (dyskusja) 12:32, 11 paź 2015 (CEST)
 • Zdecydowanie przeciw. Onet daje też dużo sensownych informacji. Idąc za tą propozycją należałoby zakazać linkowania do większości portali informacyjnych (polskich to chyba wszystkich), gdyż ich poziom od dawna się obniża – choćby dziś "news" i jego tytuł z nagłówka z wyborcza.pl (z niby poważnego działu Świat): "Porno atakuje w supermarketach w USA. Klienci w panice porzucają zakupy, policja ewakuuje sklep" – takiego tytułu i samej treści Fakt nie musiałby się wstydzić. Dlatego tu nie należy wyszukiwać jakiś "kwiatków" na poszczególnych portalach jako uzasadnienia ich banowania, gdyż takie kwiatki w coraz większym natężeniu są wszędzie. Albo należy się z tym pogodzić i zdawać sobie sprawę, że każdy news może otrzeć się o brukowca, albo w ogóle zbanować wszystkie portale, co w sumie mogłoby wyjść z korzyścią dla wiarygodności Wikipedii – ograniczyłoby zalew wszelkiego rodzaju newsowych informacji dostępnych wyłącznie na kilku stronach www. Nb. czy jakikolwiek poważny portal podaje informacje o gwiazdach i gwiazdeczkach – jakby przejrzeć uźródłowianie wielu artykułów dotyczących szeroko pojętej kultury masowej, to okazałoby się, że Onet itp. to jedne z najpoważniejszych źródeł tam stosowanych; artykuły te należałoby w konsekwencji uznać za nie posiadające akceptowalnych źródeł i gremialnie pousuwać (tj. cała treść nie mającą podparcia porządnymi źródłami). Aotearoa dyskusja 11:56, 16 paź 2015 (CEST)
 • Aotearoa ma rację, świata nie naprawimy. Tabloidyzacja mediów jest faktem. Dożyliśmy czasów, gdy redaktorzy największych portali informacyjnych zapomnieli o istnieniu ę (książe sie przewrócił gdy szedł na plaże, bo "jak muwiem, tak piszem"), a kanał o nazwie History nadaje Wojny magazynowe przetykane Starożytnymi kosmitami. Blokujemy źródła podające informacje jawnie fałszywe, plotkarskie i pseudonaukowe, blokowanie całego Onetu to byłoby jakieś kuriozum. Hoa binh (dyskusja) 12:01, 16 paź 2015 (CEST)
 • Przeciw. Dlaczego Onet, a nie Wirtualna, Interia i co tam jeszcze? A jak mam sprawdzić, czy zagraniczne serwisy są plotkarskie czy nie? Ja pozwalam sobie na ocenę źródeł i informacji przez filtr "sensacyjności". Jeżeli portal/gazeta donosi o sensacji- tajemniczy ślub znanej gwiazdy to cofam z artykułu taką wzmiankę (częściej jest jej obecnym partnerem jest....) z dopiskiem, że Wikipedia nie jest Pudelkiem. Gdyby taką informację podało kilka źródeł, włącznie z facebookiem, zredagowałbym na takie i takie media podały, że jest w związku/wzięła ślub.... Natomiast kiedy przeczytałem, że "obudziła" się sonda na komecie, dodałem to do artykułu (sprawdziwszy, że inne portale podają to samo), jako fakt. I nie sprawdzałem, czy potwierdzający to portal SigmaAstro jest renomowany. Pisząc biogram angielskiego wynalazcy na podstawie strony lokalnego Klubu Miłośników Ziemi Lokalnej zdaję sobie sprawę, że mógł być przygotowany przez gimnazjalistę. Jeżeli jednak w biogramie tym nie ma, że facet wynalazł silnik antygrawitacyjny, przyjmuję za dobrą monetę (oczywiście, staram się szukać jakichś potwierdzeń). To samo z Onetem. Sensacji unikam (i uważam, że unikanie sensacji oraz pokusy opisywania wszystkiego "na żywo" (W Tarnobrzegu wbito łopatę, żeby wykopać złoty pociąg wyszłoby na dobre Wikipedii. Ale bezsprzecznie można znaleźć w Onecie spokojne, wyważone artykuły. A trochę błędów wszędzie, jak wiadomo, się znajdzie. Ciacho5 (dyskusja) 13:10, 16 paź 2015 (CEST)
 • Fragment newsa ze strony głównej Onetu: " Klip tej 25-latki pobił rekord "Gwiezdnych wojen"" , chodzi o Adele, która ma już skończone 27 lat (urodziła się w 1988 roku). Czy można jako źródło podawać portal, w którym pracują ludzie, którym nie chce się nawet sprawdzić kto ile ma lat? Adele wydała płytę "25", ale to nie oznacza, że tyle ma lat... @Ciacho5. Andrzej19@. 14:55, 1 lis 2015 (CET)
 • W każdej gazecie/magazynie znajdzie się błędy. Ogólnie o rzetelności "redachtorów" w sprawdzaniu spraw lekko wykraczających poza wiedzę wczesnoszkolną mam złe zdanie. Ale to się zdarza wszędzie. Kilkoro z najlepszych Wikipedystów też potrafi wsadzić błędy od których włos się jeży. W branżowym czasopiśmie autor tak pomieszał okręty, że na podstawie artykułu napisałem coś, co się do EKa nadawało. Mieliśmy art na podstawie National Geographic, takie uproszczenia, że od razu do brudnopisu poszło i nie wiem, czy wyszło z niego. Albo dopuszczamy źródła popularne (z uwagą na uważne sprawdzanie), albo ograniczamy się do naprawdę recenzowanych źródeł, książek wydanych przez wydawnictwa naukowe itp. Ciacho5 (dyskusja) 15:19, 1 lis 2015 (CET)

Civil parishe i Buckden 5, cd. (kontynuacja z archiwum)[edytuj kod]

Archiwum
Z poprzedniej dyskusji: „W związku z tworzeniem przez użytkownika [[:Wikipedysta:Buckden 5|Buckden 5]] kolejnych nowych stron z civil parishami (brytyjskimi odpowiednikami polskich sołectw) zakładam tu nowy wątek (nie w DNU – jak słusznie zaznaczył {{re|Teukros}} zgłaszamy tam pojedyncze strony), który ma na celu konsekwentne usuwanie haseł z tego zakresu zgodnie ze wcześniejszym konsensusem – Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2015:06:08:Holmwood + Mnogość stron o ang. civil parishach. Przedstawiam poniżej listę stron do usunięcia:”
Wypada zatem dokończyć, to co się zaczęło. Poniżej pozostałość z poprzedniej listy (do usunięcia):

19 września
21 września

No i teraz dalsza powinność:

24 października
28 października
5 listopada
9 listopada
 1. Przeniesione pod nazwę miejscowości Wychnor Bridges (osobna strona przekierowująca dla CP nie przeszkadza - w haśle docelowym info także o CP).
 2. mamy Leighton Bromswold – Buckden zintegrował strony
 3. mamy Ryther cum Ossendyke; zmieniłem treść hasła aut. Kotbot z 2010 – należałoby teraz przenieść stronę pod adres →Ryther (autor: Buckden 5)
 4. mamy Wareham (Anglia)
 5. mamy Ferndown
 6. mamy Sherburn (Durham)
 7. mamy Easington (Durham)
 8. mamy Clifton (York) (sam Buckden utworzył w przeciągu kilku miesięcy dubel hasła ->patrząc z perspektywy pl-ency)

* Buckden 5 zmienił profil stron z haseł (dubli) na przekierowania – są to nazwy alternatywne miejscowości / nazwy civil parishów; dodatkowe adresy stron nie kolidują chyba z niczym, także uważam, że można te strony zostawić.--Pit rock (dyskusja) 19:01, 4 lis 2015 (CET)
** Kolejne przekierowanie pomijające apostrof/dywiz wydaje mi się zbędne (niepoprawna nazwa + w praktyce nic taka suplementarna strona nie pomoże ewentualnemu czytelnikowi)--Pit rock (dyskusja) 00:30, 6 lis 2015 (CET)


Pit rock (dyskusja) 15:30, 24 paź 2015 (CEST)

Stanisław Filibert Fleury (SG/CW/30-10)[edytuj kod]

Dziś (30-10) na stronie głównej, w rubryce Czy wiesz znalazło się nazwisko: Stanisław Filibert Fleury. My piszemy, że to artysta polski, natomiast Litwini piszą, że to ich krajan – lt:Stanislovas Filibertas Fleris. Na stronach BnF napisano, że jego narodowość to Lituanie. Ja nie jestem w stanie stwierdzić jak powinno być. Może po prostu należałoby wpisać „wileński fotograf i malarz” – bezpieczniej, ale czy tak w definicji można napisać? Na domiar złego data zarówno urodzenia jak i śmierci bohatera biogramu (pl+lt.wiki) nie zgadza się z tym co podają Francuzi… nieaktualne (poprawione) --Pit rock (dyskusja) 00:53, 31 paź 2015 (CET) Może ktoś zaradzi temu problemowi. --Pit rock (dyskusja) 01:24, 30 paź 2015 (CET)

Jest opisany w „Polskim Słowniku Biograficznym”. --WTM (dyskusja) 01:39, 30 paź 2015 (CET)

Connection of a page[edytuj kod]

Hi, sorry for writing in English. This page -> q:Głupiec. It is connected to this item on Wikidata, which deals about disambiguation pages, hence it should be moved to a correct item. Which page on Wikipedia should it be connected to? Should it be something like Q505619 (already occupied by q:Szaleństwo) or other meanings? Superchilum (dyskusja) 10:39, 2 lis 2015 (CET)

I think it should be connected to Q8564326 (foolishness, stoltezza) because szaleństwo isn't the correct translation of insanity. --The Polish (query) 11:04, 2 lis 2015 (CET)
But "Głupiec" means "stupid person" or "fool". I am afraid there is no page in Wikipedia that match the meaning. It can be connected to Wiktionary only, which is not supported in Wikidata yet. Paweł Ziemian (dyskusja) 11:17, 2 lis 2015 (CET)
The best match right now should be foolishness. The problem is that there is no better meaning because we have no page called stupid person or something like that. There is Q212563 (fool) but it's a disambiguation page. --The Polish (query) 11:33, 2 lis 2015 (CET)
if foolishness is not correct and "there is no page in Wikipedia that match the meaning", it is also possible to create a new item on Wikidata, of course :) --Superchilum (dyskusja) 12:50, 2 lis 2015 (CET)
New wikidata item could lead only to redirection page (Głupiec), still leading to Głupota. Głupiec (osoba) probably always will be just dictionary term ("someone stupid"). 194.42.111.100 (dyskusja) 13:18, 2 lis 2015 (CET)
Actually the new wikidata item could contain q:Głupiec and the correspondant page on cs.quote, which are not redirects. --Superchilum (dyskusja) 17:48, 2 lis 2015 (CET)

Odbieranie medalu z jednoczesnym przyznawaniem Dobrego Artykułu[edytuj kod]

Istnieje szereg artykułów które uzyskały AnM wiele lat temu, w czasie gdy wymagania wobec kandydatów do medalu nie były tak wyśrubowane, które dzis nie spełniają już współczesnych wymagań i medal powinien być im z rożnych względów odebrany. Z drugiej jednak strony, często napisane sa na takim poziomie, że kwalifikują się do miana Dobrego Artykułu.

Obecne nie istnieje formalna procedura odbierania medalu z jednoczesnym przyznaniem DA. AnM musi być w miesięcznej dyskusji odebrany artykułowi, po czym w drodze odrębnej dwutygodniowej procedury musi mu zostać przyznany DA. Dwie odrębne dyskusje jedna po drugiej? To trochę nonsensowne, nie uważacie? Może warto by stworzyć procedurę odebrania medalu z jednoczesnym przyznaniem DA?

Sądzę że wymagałoby to zmodyfikowania procedury odbierania AnM, tak aby w jej wyniku - w zależności od decyzji osób biorących udział w dyskusji, można było odebrać mu AnM a dać DA, lub po prostu odebrać AnM bez przyznawania jakiegokolwiek wyróżnienia w zamian. Farary, powinieneś zabrać głos w tej sprawie. --Matrek (dyskusja) 02:38, 5 lis 2015 (CET)

Możesz teoretycznie zgłosić artykuł od razu do DA. W zasadach nier ma nigdzie napisane, że nie może on mieć medalu, a nawet przy zgłaszaniu jesteś proszony o podanie mankamentów które taki medal dyskwalifikują. Aczkolwiek nie wiem, czy nikt się z tego powodu nie obruszy, no i w przypadku DA jest 14+14 a w przypadku AnM 30+30. PuchaczTrado (dyskusja) 05:12, 5 lis 2015 (CET)
Ciekawa propozycja. Czy to auto-degradacja czy poprzedzona 14 dniami na dyskusję - warte wprowadzenia. Stanko (dyskusja) 14:26, 5 lis 2015 (CET)
Czy ktoś kojarzy przykład z polskiej wiki, w którym takiej procedury brakowało? Sidevar (dyskusja) 14:54, 5 lis 2015 (CET)
 • Np. Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/HMS Royal Oak (1916)/odbieranie - tu można by taką procedurę zastosować (chodzi o artykuł bardziej niż dyskusję). I w sumie czemu nie - skoro dyskusja nad medalem "zawiera w sobie" dyskusję nad DA (tj. wszystkie warunki + dodatkowe) to można by przyjąć taki wariant. 30 dni na dyskusję, bo to medal, opcja poprawek, i głosowanie z wyborem: DA lub bez medalu w ogóle--Felis domestica (dyskusja) 15:07, 5 lis 2015 (CET)
 • USS Albacore (AGSS-569). Mój artykuł który kiedyś dostał medal. Po czasie uznałem że nie spełnia już współczesnych wymagań i na mój własny wniosek odebrano mu AnM. Ale moim zdaniem wciąż spełnia warunki DA i gdyby istaniała procedura odebrania AnM z jednoczesnym przyznaniem DA, to zapewne był z niej skorzystał. --Matrek (dyskusja) 06:19, 8 lis 2015 (CET)

Ile jest takich przypadków? Farary (dyskusja) 08:53, 8 lis 2015 (CET)

 • Nie ma żadnego, bo nie było dotąd takiej możliwości. Ale mamy bardzo dużo artykułów medalowych, które otrzymały wyróznienie lata temu, i dziś już nie spełniają współczesnych wymagań. Co jakiś czas ktoś wstawia je do dyskusji nad odebraniem medalu. Nie siedzę w tym "dziale" codziennie, ale wydaje mi się że większosć takich dyskusji kończy się odebraniem wyróznienia. Tymczasem w ciemno można założyć, że przynajmniej niektóre z artykułów którym odebrano AnM, spełniają warunki DA. --Matrek (dyskusja) 04:54, 10 lis 2015 (CET)
 • Ja czasem takie wnioski składałem i zwykle nawet na DA nie było szans. Problemem był najczęściej brak przypisów (wyklucza nawet z DA). Zapewne zacznę także stawiać takie wnioski wobec artykułów o poważnym stopniu dezaktualizacji (zwykle biogramy osób nadal aktywnych), ale tu wskazanie DA "Wystarczający opis najważniejszych zagadnień" też nie jest spełnione. Gżdacz (dyskusja) 12:33, 10 lis 2015 (CET)
 • Brak przypisów rzeczywiście dyskwalifikuje z czegokolwiek. Ale często są to artykuły które nie zasługują dziś na AnM zwyczajnie z powodu ubogości treści. Niewystarczającego opracowania tematu. Wszyscy uczymy się pisać artykuły medalowe, a kiedys były na często niższym poziomie niż współcześnie. --Matrek (dyskusja) 15:11, 11 lis 2015 (CET)

Znamienni goście hotelu[edytuj kod]

Czy ktoś zna jakikolwiek argument za pozostawienie tej sekcji w tym artykule? Therud (dyskusja) 22:00, 5 lis 2015 (CET)

 • Tu nie ma nad czym debatować. Kasować, kasować i jeszcze raz kasować. Po pierwsze - nie wiemy, czy to nie narusza prywatności wymienionych tam osób, po drugie - brak źródeł, po trzecie - fakt spania w jakimś hotelu nie jest czynnikiem encyklopedycznym, po czwarte - znamiona reklamy, po piąte - znamienitość jest atrybutem POV. Wulfstan (dyskusja) 23:54, 5 lis 2015 (CET)
 • Znalazłem jeszcze:

Większość jest bez źródeł. --The Polish (query) 00:04, 6 lis 2015 (CET)

 • W takiej formie na pewno do usunięcia, większość powodów wymienił Wulfstan. Dostrzegam możliwość, że czasem pojedyncze osoby mogą zaistnieć w haśle o hotelu, coś w stylu "zawsze podczas wizyty w XXX zatrzymuje się w tym hotelu", czy "mieszkając w hotelu napisał..." - oczywiście zawsze podparte niezależnymi źródłami. Andrzei111 (dyskusja) 00:20, 6 lis 2015 (CET)
 • Myślę że Wulfstan wyczerpująco wyjaśnił dlaczego takie rzeczy niepoparte odpowiednimi źródłami nie powinny się znaleźć w encyklopedii. Takie informacje zapewne można nietrudno odszukać dzięki wszechstronnej wyszukiwarce, ale hasło Wikipedii to rzeczywiście nie miejsce na tego sortu szczegóły. Poza tym ten POV – dlaczego akurat te znamienitości mamy uwzględniać w podobnych sekcjach? Zupełnie nie popieram podobnych list, tak naprawdę niewiele / nic nie wnoszących do haseł. --Pit rock (dyskusja) 00:59, 6 lis 2015 (CET)
 • Przede wszystkim jest to reklama. — Paelius Ϡ 10:09, 6 lis 2015 (CET)
 • Tak jak na górze do usunięcia.--J.Dygas (dyskusja) 10:14, 6 lis 2015 (CET)
 • Plotkarskie, do usunięcia, choćby i źródła się znalazły. --Teukros (dyskusja) 10:20, 6 lis 2015 (CET)
 • Pobyt w hotelu jest sprawą prywatną. Jak ktoś gdzieś jedzie, to gdzieś musi spać, a nie jedzie gdzieś by spać w hotelu X czy Y, więc te sekcje są nieency. Andrzej19@. 11:39, 6 lis 2015 (CET)
 • Też uważam, że jest to nieencyklopedyczna informacja, podobnie jak lista ważnych osób które odwiedziły dany kościół czy inny budynek. PuchaczTrado (dyskusja) 11:43, 6 lis 2015 (CET)
 • Myślę, że nie ma tu nad czym debatować, sekcja z różnych, wymienionych względów niezgodna z zasadami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nazwiska niektórych gości wpleść w historię obiektu, np. w formie "pod koniec XIX wieku hotel był popularny wśród arystokracji, zatrzymywali się w nim książęta X, Y i Z" albo "W tym i tym roku mieszkał w nim prezydent Francji XY podczas swojej oficjalnej wizyty. Odtąd apartament, który zajmował, jest nazywany prezydenckim" czy coś w ten deseń. Gytha (dyskusja) 11:57, 6 lis 2015 (CET)
  • Też uważam, że jeśli to ważne, należy wnieść nazwiska znanych klientów do opisu historycznego (co pozwala na lepszą ilustrację). Przy okazji trzeba zauważyć, że pobyt w hotelu nie musi być sprawą prywatną; w hotelach przebywają goście wizyt państwowych i gospodarczych, organizuje się konferencje i inne wydarzenia, w których "znane osoby" biorą udział.  « Saper // dyskusja »  12:23, 6 lis 2015 (CET)
 • do usunięcia w trybie ekspresowym. nie ma nad czym deliberować w w jakim celu kto i kiedy tam gościł. równie dobrze można wstawić sekcje "Znamienici goście na Stadionie Narodowym", "Wybitni korzystający z Dworca Centralnego" czy "Osoby przejeżdżające przez Kielce" - John Belushi -- komentarz 12:27, 6 lis 2015 (CET)
 • Tabliczki z nazwiskami znanych gości przez lata były jedną z największych atrakcji turystycznych hotelu Bristol. Mają wrócić po remoncie w to samo miejsce. Z kolei hotel Polonia udokumentował kilka wizyt historycznymi fotografiami umieszczonymi w holu. Nie widzę w tym naruszenia prywatności. Boston9 (dyskusja) 12:30, 6 lis 2015 (CET)
 • Warto jednak odróżnić osoby goszczące w hotelach w „trybie zwykłym” (przyjeżdża do miasta i musi się gdzieś zatrzymać) od rezydentów, często długoletnich, dla których apartament w hotelu był po prostu domem (np. były prezydent Herbert Hoover w Astorii mieszkał ponad 30 lat). Te drugie przypadki jak najbardziej zasługują na opis w artykule. Aotearoa dyskusja 12:51, 6 lis 2015 (CET)
  • Na pewno jeśli pobyt w hotelu pasuje do biogramu osoby, to nie ma przeszkód, aby znalazł się również w artykule o hotelu. Listy do przejrzenia, ale nie usuwałbym od razu pochopnie, bo to reklama. Inaczej trudno wykazać, że jakiś hotel jest miejscem o długiej tradycji, np. Hotel Gellerta w Budapeszcie.  « Saper // dyskusja »  13:31, 6 lis 2015 (CET)
 • Jestem za pozostawieniem list znamienitych gości, niejednokrotnie osób wymienianych w historii ! Obawiam się, że mój głos będzie jednym z niewielu zdrowo rozsądkowych w tej dyskusji. Tego rodzaju listy są wartością dodaną wielu hoteli, zwłaszcza tych najstarszych i najbardziej prestiżowych. Vide też hasła na innych wersjach językowych Wiki. Do dyskusji pozostawiam jedynie ocenę, kto jest znamienitym, kto jest ency itd. ?! Mam uwagę do osoby która zainicjowała tę dyskusję Therud, proszę bezpardonowo nie likwidować tego rodzaju list dopóki toczy się dyskusja nt w kawiarence. To po prostu nie elegancko. Z zwłaszcza jak się niejako przy "okazji" wycina inne uzupełnienia hasła, a nawet uźródłowienie czy bibliografię. --MZM (dyskusja) 18:04, 10 lis 2015 (CET)
  • Jak widać inni mają inny pogląd (aczkolwiek nie krzyczą), więc dlaczego uważasz, że to Ty reprezentujesz zdrowy rozsądek. Wiadomo, że w starszych i prestiżowych hotelach zatrzymywało się wiele sławnych osób, tak samo, jak wiele historycznych osób przejeżdżało przez co starsze mosty i jadało w co starszych knajpach/bywało w teatrach. Zechcesz dodać sekcje Znamienici widzowie, Znamienici klienci? Ciacho5 (dyskusja) 18:44, 10 lis 2015 (CET)
   • Ja mam prośbę i uwagę do @MZM: proszę nie dodawać tego typu list do póki nie skończy się ta dyskusja, zwłaszcza że zdecydowana większość wypowiadających się tutaj wypowiada się za usunięciem tego typu list, a i ich argumenty są nieliche. Therud (dyskusja) 20:12, 11 lis 2015 (CET)

Listy poległych[edytuj kod]

Niejako w odniesieniu do powyższego wniosku chciałbym zapytać o encyklopedyczność listy poległych w niektórych artykułach. Interesują mnie konkretnie listy załogantów poległych w momencie zatopienia okrętu lub statku, ale również dotyczy to listy ofiar katastrof i zamachów. Przykłady: ORP_Grom_(1937)#Za.C5.82oga_okr.C4.99tu, ORP Orzeł (1939)#Załoga, poza okrętami mamy na przykład Lista ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Marynarze, którzy zginęli na ORP „Grom” mają na pewno identyczną encyklopedyczność jak analogicznie marynarze z „Bismarcka”, których było ponad 2 tysiące. Wprowadzanie ich danych do artykułu wydaje mi się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Czy są możliwe do wypracowania jakiekolwiek wytyczne, kiedy personalia poległych powinny być podawane, a kiedy nie? PuchaczTrado (dyskusja) 12:55, 6 lis 2015 (CET)

 • Moim zdaniem wszystkie listy nieencyklopedycznych postaci są z reguły zbędne. Lista zabitych w katastrofie czy poległych w potyczce, lista dyrektorów szkoły (o nauczycielach nie wspominając) proboszczów (o wikarych nie wspominając). Takoż lista losowych oficerów jednostki. Przykład z Bismarckiem pokazuje, do czego to może doprowadzić (a pamiętajmy, że niemieckie archiwa są bogatsze). Ciacho5 (dyskusja) 13:03, 6 lis 2015 (CET)
 • Tu się nie zgadzam. Może nie wszystkich zawsze warto wymieniać ale warunki utworzenia artykułu to jedno a warunki wymieniania w innym artykule to co innego. Dyrektorów szkoły czy proboszczów wydaje mi się że warto wymieniać w artykule o jednostce którą zarządzają. (o ile są źródła). Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:38, 6 lis 2015 (CET)
 • Na pewno encyklopedyczne są listy encyklopedycznych poległych. WP:ZR podpowiada mi, że jeśli na liście ency postacie stanowią większość ency to powinno się podać pełną listę (oczywiście za rzetelnymi źródłami). Przesłanką za pozostawianiem listy nieency postaci może być fakt wyrycia tych nazwisk na pomniku, czy jakieś inna forma znaczącego upamiętnienia. Choć oczywiście 660 nazwisk na Łuku Triumfalnym winno trafić do osobnego hasła. Losowe nieencyklopedyczne listy oczywiście do usunięcia. Co do tego co pisze Ciacho, to pouczano mnie, że o ile listy zakonników czy wikariuszy można/należy usuwać, to listy proboszczów w hasłach o kościołach powinny być - i patrząc na hasła chyba rzeczywiście jest taki uzus Andrzei111 (dyskusja) 13:17, 6 lis 2015 (CET)
  • Uzus jest. Ale zaznaczyłem na początku moim zdaniem. Ciacho5 (dyskusja) 13:24, 6 lis 2015 (CET)
 • Moim zdaniem wszystkie podane przez Ciebie listy należy zostawić. Martwi mnie, że tzw. "Wikipedia:Encyklopedyczność" staje się naczelną zasadą polskiej Wiki. Są to informacje historyczne, należy je poprawiać w miarę dostępu do źródeł i nie ma powodu ich usuwać, bo "nieency". Nie przenośmy logiki walki z bzdurnymi wpisami o koleżankach z klasy na wydarzenia o niewątpliwym znaczeniu.  « Saper // dyskusja »  13:36, 6 lis 2015 (CET)
 • listy poległych w silnie ency wydarzeniach są przeważnie ency, gdyż misją Wikipedii jest zgromadzenie sumy ludzkiej wiedzy. Ograniczeniem tej misji jest ZR (zdrowy rozsądek), dlatego nie można trzymać listy zmarłych więźniów Auschwitz. Jednak tam, gdzie lista nie rośnie do monstrualnych rozmiarów jak najbardziej. Przykład Bismarcka jest skrajny - większość ency katastrof samolotów, okrętów będzie miało mniejszą listę ofiar. --Piotr967 podyskutujmy 13:44, 6 lis 2015 (CET)
 • Wydarzeniem o niewątpliwym znaczeniu jest trzęsienie ziemi, zatonięcie dużego statku pasażerskiego. Za encyklopedyczne uznaliśmy wrzucenie granatów do kawiarni dla Niemców (pewnie gdzieś znajdzie się lista ofiar) i odbicie więźniów. Do każdego z tych wydarzeń można dopisać listę ofiar. Od którego momentu uważać ją będziemy za zbyt długą? Mój zdrowy rozsądek mówi o kilku, powiedzmy. Ale jest kilka (co najmniej) osób, dla których pełna lista ofiar katastrofy samolotu (100-200 osób) jest OK. Nie było chyba jeszcze przypadku listy dłuższej, ale co, jeśli ktoś wstawi? Jestem przekonany, że jest gdzieś w necie prawie pełna lista ofiar 11 września. Ciacho5 (dyskusja) 13:56, 6 lis 2015 (CET)
 • Nie uważam, aby siła encyklopedyczności wydarzenia miała być tu dobrym punktem odniesienia. W internecie jest nawet lista ofiar Holocaustu (wiadomo że niepełna, ale odzwierciedlająca stan badań). Moim zdaniem sam zdrowy rozsądek to jednak trochę za słabe kryterium, mi rozsądek nie pozwala rozróżniać encyklopedyczności listy ofiar ze względu na jej długość. Pewną poboczną sprawą jest kryterium kompletności przy przyznawaniu artykułowi medalu. Biorąc to kryterium pod uwagę, jeśli lista poległych może być zamieszczona (jest encyklopedyczną informacją), to artykuł powinien ją zawierać. PuchaczTrado (dyskusja) 14:26, 6 lis 2015 (CET)
 • PuchaczTrado poprosił, bym się tutaj wypowiedział. W zagajeniu problem został sformułowany szeroko. Nie chciałbym wypowiadać się w sprawie wszystkich list poległych/ofiar katastrof, ponieważ ze względu na ograniczona wyobraźnię i lenistwo nie jestem w stanie przedstawić sobie wszystkich możliwych przypadków, ograniczę się więc do przypadku list osób poległych (wykonujących obowiązki względem państwa) na polskich okrętach/statkach/statkach powietrznych. Być może czegoś nie rozumiem, ale w zasadzie WP:Ency nie znalazłem przeciwwskazań do zamieszczania takich list w ramach istniejących, encyklopedycznych haseł (jak to już zauważono w dyskusji). Uważam ponadto, że dobrze by było na pl:wiki takie informacje umieścić (z bardzo różnych względów), jeśli wydarzenie jest ważne dla polskiej historii. Niekoniecznie w postaci listy w haśle, jeśli taka lista jest zamieszczona w internecie na „stabilnej” stronie wystarczyłoby podać link do niej w LZ.
Nie znaczy to, że uważam, że każdą listę poległych/ofiar katastrofy należy koniecznie umieszczać na pl:wiki – zależy to od specyfiki danego przypadku. Choć jak sądzę lista poległych załogantów Bismarcka jest encyklopedyczna, to niekoniecznie musi znaleźć się na pl:wiki (co nie znaczy, że gdyby się znalazła, to z miejsca bym ją wyrzucił). Zdaję sobie sprawę z uznaniowości decyzji, i nie jestem pewien, czy da się to przekuć w jakieś uniwersalne zalecenie.
Jeśli chodzi o kryterium wyczerpującego opisu, wymaganego dla AnM, to: 1) kompletność dotyczy tego, co jest przedstawione w opracowaniach źródłowych. Jeśli lista nie została opublikowana to, jak sądzę, nie ma wymogu przeprowadzania w celu jej stworzenia specjalnej kwerendy. 2) Jeśli trzymać się ściśle zapisu o „wyczerpaniu” tematu, to w przypadkach haseł medycznych, biologicznych, czy nawet historycznych, ze względu na obszerność poruszanych zagadnien z definicji w większości przypadków nie byłoby możliwe przyznanie takiego wyróżnienia. Idąc tym tokiem rozumowania, to czy jest czy nie ma listy poległych nie powinno być kryterium decydującym o przyznaniu wyróżnienia.
Pozdrawiam wszystkich, Tebeuszek (dyskusja) 18:48, 6 lis 2015 (CET)
 • Dzięki za opinie. Nie mogę się jednak zgodzić, by ważność dla polskiej historii mogła być miarodajnym kryterium w przypadku umieszczania takich informacji. Generalnie widzę, że jak na razie większość osób jest za pozostawieniem takich list. PuchaczTrado (dyskusja) 12:42, 9 lis 2015 (CET)

Porty lotnicze[edytuj kod]

Podobnie do dwóch wątków powyżej mamy artykuły o portach lotniczych, które zawierają listy celów podróży i przewoźników. Przykłady: Port lotniczy Anchorage-Ted Stevens, Port lotniczy Londyn-Gatwick, Port lotniczy Kraków-Balice. Czasami wymieniane są też loty sezonowe, cargo (towarowe), a nawet mapki ze wszystkimi lokacjami. Rozumiem że Wikipedia jest dla czytelników, ale czy nie lepiej przenieść to do wiki-podróży? Sidevar (dyskusja) 15:22, 6 lis 2015 (CET)

Dlaczego? Ja dość często sprawdzam takie informacje na Wikipedii właśnie. Ponadto można też opisywać relacje w ujęciu historycznym - jakie połączenia były, jakie zlikwidowano, loty nieistniejących już przewoźników itp. Jak komuś się chce, to można to całkiem ładnie opisać. Ostatnio np. Helsinki odnotowują gwałtowny wzrost liczby połączeń i to jest odzwierciedlenie pewnej sytuacji na rynku przewozów lotniczych.  « Saper // dyskusja »  13:59, 9 lis 2015 (CET)
 • Na ten temat była już prowadzona dyskusja i zostało tak jak jest, argument był właśnie taki jak pisze kolega wyżej. Połączenia to ważny element danego portu lotniczego. W przypadku dużych portów lotniczych, żeby "odciążyć" artykuł można tworzyć listy z kierunkami lotów z danego lotniska. Moje wątliwości ewentualnie dotyczą tylko połączeń czarterowych i cargo, które rzeczywiście być może są zbędne.--Swd (dyskusja) 18:35, 11 lis 2015 (CET)
Cargo zdecydowanie zostawić! Niektóre lotniska nawet w papierowym rozkładzie lotów podają wykaz lotów cargo. Co do czarterów - nie jestem pewien, jaki to ma związek z wykupieniem slotu przez linię lotniczą, ale na pewno jeśli "szczelina czasowa" została wykupiona przez przewoźnika to również można to umieścić w artykule (ciekawe, skąd wziąć źródła...)  « Saper // dyskusja »  23:07, 12 lis 2015 (CET)

Kategoryzacja absolwentów[edytuj kod]

Czy dodawanie absolwentom studiów podyplomowych kategorii... absolwentów (danej uczelni, tudzież wydziału) jest zasadne? Chyba absolwent, to absolwent. Elfhelm usnął kategorię, bo "mu się wydaje niepasujące" (chociaż nigdy wcześniej tego nie robił). Stwierdził, że być może wymaga to dyskusji w BAR-ze, toteż tutaj piszę. W kategoriach nie ma żadnej adnotacji, że absolwenci podyplomowi to nieabsolwenci - no bo skoro to są absolwenci... Zresztą absolwenci "zwykli" to także licencjat, a podyplomowe dają (drugie, ale jednak) magisterium, więc są nawet jakby ważniejsze. Zresztą i pierwsze magisterium można uzyskać na jakiejś uczelni w dwa lata, jeśli licencjat zrobiło się na innej. Proszę o opinie, czy rzeczywiście studia podyplomowe są na tyle gorsze, że można ich nie uwzględniać w kategoryzacji :) Pawmak (dyskusja) 00:00, 7 lis 2015 (CET)

Podyplomowe są po dyplomie, zazwyczaj jednoroczne, kończą się zwykle pracą dyplomową, po ukończeniu dostaje się świadectwo. Absolutnie nie dają żadnego magisterium. Prawdopodobnie mylisz z magisterskimi uzupełniającymi. IMO absolwenci podyplomówek to jednoznacznie absolwenci uczelni. Ustawa i regulamin uczelni dopuszcza prowadzenie takiej formy zajęć przez uczelnie, absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane przez uczelnię - nie widzę powodu aby prawa do tego określenia odmawiać. Tym bardziej że praktyka jest jednoznaczna i np. UW, SGH, UMCS i UMK osobom które ukończyły studia podyplomowe WYDAJE karty absolwenta uczelni, zgodnie z regulaminami kart absolwenckich. Bocianski (dyskusja) 00:28, 7 lis 2015 (CET)
To jak ktoś ukończy jakiś kierunek podyplomowo, to nie jest jego magistrem? /z uzupełniającymi to rozgraniczyłem, uzupełniające sam robiłem zresztą, w 2 lata zostając magistrem czegoś, czego wcześniej nie studiowałem - i jestem absolwentem 2 wydziałów w ten sposób/ Tak czy inaczej zgadzasz się, że też uważasz absolwentów studiów podyplomowych za absolwentów (tak jak i ja uważam). Pawmak (dyskusja) 10:22, 7 lis 2015 (CET)
To jak ktoś ukończy jakiś kierunek podyplomowo, to nie jest jego magistrem? - Nie zawsze. Byłoby tak wtedy i tylko wtedy gdyby wcześniej uzyskał mgr, a potem studiował podyplomowo ten sam kierunek. Ukończenie studiów podyplomowych na danym kierunku nie oznacza nabycia tytułu magistra na tym kierunku. Na przykład, jeśli ktoś skończył ekonomię mgr to ma tytuł magistra ekonomii i jeśli ponadto zrobił studia podyplomowe na kierunku rachunkowość, to jest to mgr ekonomii z podyplomówką z rachunkowości a nie żadnym mgr ekonomii i mgr rachunkowości. Jak ktoś życzy sobie być magistrem to niestety ale musi skończyć jednolite studia magisterskie albo licencjackie + uzupełniające magisterskie. Żeby studiować podyplomowo trzeba mieć tytuł zawodowy ale niekoniecznie musi on być związany z kierunkiem studiów podyplomowych - i często nie jest. Bocianski (dyskusja) 18:04, 7 lis 2015 (CET)Bocianski
 • Rozszerzę temat. Na ile "twardo" trzymamy się zasady "ma dyplom=absolwent"? Chodzi mi głównie o postacie dawniejhistoryczne, które uczęszczały na dany uniwersytet, ale nie ma danych o dyplomie, lub skończyły bez dyplomu, co było dość częste, niemniej był to ważny epizod w ich życiu?--Felis domestica (dyskusja) 09:02, 7 lis 2015 (CET)
  • Felis, tu w ogóle nie ma się czego trzymać, bo przecież to o czym piszą wyżej Pawmak i Bociański dotyczy współczesnej Polski, i nijak się ma np. do stanu prawnego we współczesnym USA, czy do popularnego kiedyś zwyczaju "pobierania nauk" na co bardziej znanych uniwersytetach europejskich. Prawo ma to do siebie, że definiuje pojęcia w sposób bardzo zawężający (np. pojęcie "opiekuna" jest w naszym prawie ściśle zdefiniowane, i gdyby się tej definicji trzymać, to w zasadzie nie dałoby się tego słowa nigdzie na Wikipedii użyć), i dlatego przy pisaniu Wikipedii należy się posiłkować raczej słownikiem, aniżeli ustawą. --Teukros (dyskusja) 09:17, 7 lis 2015 (CET)

Mandaty karne w Singapurze[edytuj kod]

W w/w artykule była uźródłowiona papierową książką (której nie mam) informacja, że mandatem 5$ karana jest jazda autem w mniej niż 5 osób w godzinach szczytu. Wydało mi się to zdumiewające, więc próbowałem potwierdzić, ale nic nie znalazłem. Jednak biorąc pod uwagę wysokości innych mandatów w Singapurze, idące w setki i tysiące dolarów, oraz zwykłe opłaty za korzystanie z dróg publicznych w tym mieście (sprawdziłem na enwiki i singapurskim portalu informacyjnym), nie wierzę, że te 5$ to mandat karny. W tej sytuacji wykomentowałem tę informację z artykułu, mimo, że uźródłowiona. Normalnie bym tu napisał i poczekał, ale artykuł jest właśnie prezentowany na SG w Czywieszu i potencjalnie dezinformuje czytelników.

Może ktoś coś lepszego z tym zrobi albo poradzi.

Gżdacz (dyskusja) 08:22, 8 lis 2015 (CET)

Już abstrahując od tego, czy taki zeszytowy atlas jest wiarygodnym źródłem, to jednak jest to publikacja z 2004 roku, a więc z danymi jeszcze wcześniejszymi – zatem, po pierwsze, jest to informacja zupełnie nieaktualna (czy podamy wysokość jakiegoś mandatu w Polsce na podstawie publikacji sprzed ponad 10 lat?), po drugie zupełnie nieporównywalna z innymi podanymi kwotami, które są podane wg tegorocznych źródeł. Pytanie tylko, czy bieżąca wysokość mandatu jest informacją encyklopedyczną – dziś jest taka, za rok będzie inna. Encyklopedyczna była by np. informacja jak zmieniały się wysokości mandatów za dane wykroczenie w poszczególnych latach (stawka za np. 1990 rok nie ulegnie już nam zmianie). Aotearoa dyskusja 13:14, 8 lis 2015 (CET)
Przejrzałem http://www.lta.gov.sg/content/ltaweb/en/roads-and-motoring.html i nie mogę znaleźć żadnej informacji na ten temat. Ograniczenia ruchu samochodów w Singapurze są poważne, ale tego do źródeł tego ograniczenia trudno dotrzeć. Usunąłem też dwie inne, słabo potwierdzone informacje. Swoją drogą, dość dziwny artykuł...  « Saper // dyskusja »  14:28, 9 lis 2015 (CET)
@Saper - przy usuwaniu treści z odniesieniami do przypisów, warto też usunąć same przypisy, bo w takim wypadku od jakiegoś czasu wyrzuca błąd, który trochę zaburza estetyczny odbiór hasła :) Emptywords (dyskusja) 15:41, 9 lis 2015 (CET)
Dziwne, nie wiem czemu tego nie widziałem na podglądzie. Dzięki!  « Saper // dyskusja »  16:00, 9 lis 2015 (CET)
 • Rzeczywiście, dziwny artykuł. Nosi tytuł "Mandaty karne w Singapurze", ale znaczna część jego treści to dyskusja o karze chłosty w Singapurze (nie na temat, chłosta to nie mandat), karze śmierci tamże (też nie na temat) oraz o przyczynach i historii zakazu żucia gumy (owszem, jest za to mandat, ale nie widzę analogicznej dyskusji o innych zagrożonych mandatami czynach) oraz wybiórcza (OR) lista czynów, za jakie mandat można dostać. Nawiasem mówiąc, wiele czynów z listy jest karanych grzywną (tak podaje podlinkowane źródło), a nie mandatem. Z kolei brak informacji o tym, jakiej rangi akty prawne regulują nakładanie mandatów, jakie służby są uprawnione do ich nakładania, czy i jaka procedura pozwala odwołać się od ukarania mandatem. To bym uważał za fundamentalne kwestie. Gżdacz (dyskusja) 16:37, 9 lis 2015 (CET)
 • Po poważnym namyśle zgłosiłem ten artykuł do Poczekalni. Gżdacz (dyskusja) 08:38, 10 lis 2015 (CET)

Nowa akcja?[edytuj kod]

Mamy biogram Janusz Wawrzyniec Sokołowski (chyba chwilowo). Źródłem jest specjalna strona. Strona anonimowa, nie podająca źródeł, utworzona w celu przeniesienia artu na Wikipedię. Czy ktoś coś wie o tym (znaczy , czy jest to część projektu, "nadzorowanego" przez kogoś z Wikipedystów?). Bo wygląda dość karykaturalnie. Anonim wpisuje coś bez źródeł (jakoś wątpię, żeby w książce o Jędrusiach ten cały biogram był podany) i później przenosi to prosto do Wiki. @Halibutt, @masti, @H.Rabiega czy coś wiecie? Ciacho5 (dyskusja) 12:40, 10 lis 2015 (CET)

Nic nie wiem. Pierwsze widzę ten biogram. H.Rabiega (dyskusja) 12:54, 10 lis 2015 (CET)
Biogram pojedynczy może być pomyłką nowicjusza. Ale na stronie PW mają faktycznie [ http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&objectId=71704&lang=pl taką akcję] i tam na podstawie źródeł lub bez nich (trudno za źródło uznać wzmianka w biogramie syna na stronie Garbatki), anonimowo dodaje się biogramy, które później mają być przerzucane na Wiki. Pojawienie się tego i uźródłowienie kilku innych pokazuje, że strona nie jest wiarygodna chyba. Ciacho5 (dyskusja) 12:59, 10 lis 2015 (CET)
Chyba chodziło Ci o ten Krótki opis, bez szczegółów. Gdyby biogrmy były wstępnie weryfikowane i doprowadzane do dobrej postaci na uczelni, a potem przenoszone, to ok, ale przykład wyżej cytowanego hasła nie rokuje najlepiej. Może napisać na adres podany?--Felis domestica (dyskusja) 13:05, 10 lis 2015 (CET)
 • Właśnie napisałem. Ciacho5 (dyskusja) 13:10, 10 lis 2015 (CET)
 • Bez odzewu. Ciacho5 (dyskusja) 17:54, 12 lis 2015 (CET)
 • takie akcje nie powinny mieć wpływu na zasady i w konsekwencji zawartość Wikipedii - John Belushi -- komentarz 10:52, 23 lis 2015 (CET)

CV jako źródło[edytuj kod]

czy można jako źródło biogramu wykorzystywać CV? choćby na przykładzie tego artykułu - John Belushi -- komentarz 17:07, 10 lis 2015 (CET)

 • Jeżeli jest zamieszczone w poważnym serwisie, to czemu nie. Co prawda nie jest to niezależne, ale i przypuszczanie, że na stronie szacownej instytucji ktoś się kłamliwie promuje jest daleko idące. Ciacho5 (dyskusja) 17:15, 10 lis 2015 (CET)
 • Moim zdaniem nie powinno się, bo CV to "Źródła publikowane przez samego siebie" vide Wikipedia:Weryfikowalność. Andrzej19@. 17:27, 10 lis 2015 (CET)
 • To musimy przespacerować się po setkach/tysiącach artykułów i kasować to, co wpisano na podstawie biogramów wykładowców na stronach uczelni (wątpię, aby uczelnia miała komórkę do pisania biogramów pracowników) i innych miejsc pracy, nie mówiąc o wszystkich ze stron własnych (zespołów muzycznych, adwokackich) czy fejsa (a i takie mamy). W tym wypadku autor złożył CV, a opublikowała jakaś (o ile rozumiem) agenda ONZ. Ciacho5 (dyskusja) 17:37, 10 lis 2015 (CET)
 • strona uczelni zwierająca biogram wykładowcy, rektora to jak strona sejmu zawierająca biogram posła - choć pewnie powstaje przy wspóludziale zainteresowanego to jednak ostateczny kształt nadaje ktoś inny. CV jest czysto odautorskie - John Belushi -- komentarz 17:50, 10 lis 2015 (CET)
 • Oczywiście, ze mogą i to wynika wprost z naszych zasad: Cytat z Zasad, bold mój: "Źródła publikowane przez samego siebie i inne mało wiarygodne publikacje mogą być z pewnymi zastrzeżeniami stosowane jako źródła na temat samego podmiotu tych publikacji. Np.: jeśli na stronie internetowej przedsiębiorstwa opublikowane są informacje, można uznać je za godne wzięcia pod uwagę, pod warunkiem, że nie mają one charakteru nachalnej autopromocji i nie istnieją inne wiarygodne źródła zaprzeczające podanym informacjom. Np.: nie ma powodu by nie wierzyć informacjom podawanym przez przedsiębiorstwa w sprawozdaniach finansowych czy prospektach emisyjnych, dopóki nie pojawi się wiarygodna publikacja, dowodząca, że określone informacje tam zawarte nie były zgodne z rzeczywistością.". A więc Cv generalnie jest w kat. mało wiarygodnych, ale i tak jak wynika z w/w cytatu może być źródłem. A tu dodatkowo Cv jest na stronie wiarygodnej instytucji. --Piotr967 podyskutujmy 17:57, 10 lis 2015 (CET)

Kategoryzacja W. A. Mozarta wynikająca z jego narodowości[edytuj kod]

Ongiś wydawało się, że sprawa jest załatwiona, gdy po zgłoszeniu ZB doszło do zmiany "austriacki" na "niemiecki". Tak było, mimo licznych zmian, edycji, ale po półtorej roku anonimowy użytkownik zmienił, co niestety zostało zatwierdzone [18] i już zostało. Coś mnie tknęło, zajrzałem dziś do hasła, więc zmieniłem [19] i mam nadzieję, że czynię słusznie, a mądrzejsi ode mnie opanują sytuację. Tyle, że pozostają kategorie: 1. Austriaccy kompozytorzy, 2. A. kompozytorzy operowi, 3. A. wolnomularze, 4. A. dyrygenci, 5. A. pianiści. Uważam, że problem należy przedyskutować w szerszym gronie, bo niewątpliwie Mozart najbardziej był związany z austriackim Wiedniem, ale Austriakiem nie był. Inne pytanie, co w tamtych czasach znaczyło określenie "austriacki"? Przypomnę, że Mozart dopiero w 1781 r. osiadł na stałe w Wiedniu, mając 25 lat, a zmarł ledwie 10 lat później. --Kriis (dyskusja) 00:16, 11 lis 2015 (CET)

 • BTW: Zgodnie z zasadami (WP:OR) nie ustalamy kto kim był, lecz sprawdzamy w możliwie wiarygodnych źródłach, jak te określają Mozarta. Nie my powinniśmy liczyć mu lata życia w poszczególnych państwach i analizować implikacje wynikające z miejsca urodzenia. Kenraiz (dyskusja) 12:51, 11 lis 2015 (CET)
tak jak Kenraiz. Dodatkowo "Austriakiem nie był" - słowo austriacki kompozytor nie = Austriak. Jest to tylko jedno z 2 znaczeń, drugie to = ważny dla danej kultury/państwa, tworzący tam. Np. Skłodowska jest i polską i francuską chemiczką. W sumie bardziej francuską, choć przecież etniczną Francuzką nie była na 100%. Podobnie Hitler - niewątpliwie niemiecki polityk, a nie austriacki, choć był Austriakiem. --Piotr967 podyskutujmy 13:38, 11 lis 2015 (CET)
Niestety, Kenraiz i Piotr967 piszą tutaj rzeczy oczywiste i niczego do dyskusji nie wnoszą; ani za, ani przeciw. By dyskusja miała sens, osoby nie zgadzające się z moją zmianą (W. A. M. będący niemieckim artystą, nie austriackim), winny przedstawić swe argumenty. Może pomógłby kolega @Mozarteus? Zarazem prosiłbym usera @Piotr967 by tutaj nie edytował, bowiem jego edycje, w odpowiedzi na moje, odbieram jako tzw. trolling. Atak osobisty. Ented (dyskusja) 18:18, 12 lis 2015 (CET) --Kriis (dyskusja) 21:36, 11 lis 2015 (CET)
 • Niemcy rozwiązali problem wstawiając podwójne kategorie czyli jako Niemiecki artysta i Austriacki artysta. Tak jak powiedział Kenraiz potrzebne są źródła ale i te pewnie będą różnie podawały te informację. (Mam nadzieje że to nie trolling z mojej strony , starałem się) --Adamt rzeknij słowo 00:32, 12 lis 2015 (CET)

Jestem ;-) Cóż... on był w zasadzie salzburskim artystą, ale nie do końca to lubił ;-) Jak już powiedzieli Koledzy wyżej – chyba najlepiej jest klasyfikować go podwójnie. Mówiono o nim Niemiec, teatr był niemiecki... (język też i nadal jest) ale to były inne czasy jednak wtedy. --Mozarteus (dyskusja) 01:35, 12 lis 2015 (CET)

Kolory geologii[edytuj kod]

Czy {{Barwa okresu geologicznego}} i {{Historia geologiczna}} muszą mieć tak intensywne kolory? Czy ma to uzasadnienie merytoryczne, tzn. specjaliści tak oznaczają i tak ma bić w oczy? Tar Lócesilion (queta) 02:20, 11 lis 2015 (CET)

2015-01 Międzynarodowa Komisja Stratygrafii (BTW, przeszkadzają ci piksele w nazwie? inne Wikipedie tak mają) --WTM (dyskusja) 02:31, 11 lis 2015 (CET)
Skoro tak, to może przeróbmy pola o tych kolorach na paski kolorów. Co do liczby pikseli: przeszkadza mi i nie znajduję powodu, dla którego piksele miałyby być w nazwie. Maniera cross-wiki też nie jest wytłumaczeniem, widocznie szablony zostały skopiowane i nieprzerobione. Jako że standardowa szerokość ilustracji itp. elementów w infoboksach wynosi 240px, można by do niej rozciągnąć {{Fanerozoik}} albo przynajmniej zostawić taką możliwość. Żadnego infoboksu nie nazywamy „infoboksem 250px”. Tar Lócesilion (queta) 03:02, 11 lis 2015 (CET)
Wysyłam pinga do Szczurqa, bo sądzę że może być zainteresowany tą dyskusją. Sir Lothar (dyskusja) 19:48, 11 lis 2015 (CET)
Dziękuję, Sir. Kolor ma znaczenie merytoryczne, jako że jest jednoznacznie związany z daną jednostką stratygraficzną i używany dla jej oznaczenia na mapach geologicznych. Tym niemniej jego wykorzystanie można w pewien sposób ograniczyć w {{Historia geologiczna}} dla celów estetycznych, przy czym odcień musi pozostać niezmieniony (inny odcień = inna jednostka); w {{Okres geologiczny}} jest moim zdaniem akurat. Szczureq (π?) 20:07, 11 lis 2015 (CET)

Prośba o pomoc z kategoryzacją[edytuj kod]

Jest kat. [21] grupująca hasła związane z jakimś ukraińskim miasteczkiem i klubem piłkarskim. Chciałbym założyć kat. nt. substancji bursztyn. Jest ta substancja znacznie szerzej i b. znana niż niszowi kopacze z Ukrainy czy ta osada. Jak to poprawnie rozwiązać? --Piotr967 podyskutujmy 13:32, 11 lis 2015 (CET)

 • Kategoria związana z miastem. Trzeba zmienić jej nazwę na Kategoria:Bursztyn (miasto), bo faktycznie, mniej w polskim języku popularna niż inny bursztyn. Ciacho5 (dyskusja) 13:35, 11 lis 2015 (CET)
 • po konflikcie edycji @Piotr967 Myślę, że kategorię dotychczasową należy przenieść pod Kategoria:Bursztyn (miasto), poprawić linkowania i tym samym zwolnić miejsce na kat. Przy czym mamy już Kategoria:Bursztyniarstwo, więc to chyba ją należy przenieść pod Kategoria:Bursztyn i uzupełniać (chyba, że ma być ona podkategorią przemyślanej przez Ciebie), daj znać jak to widzisz, mogę botem szybko poprawić linkowania/ przynależność do kat. Andrzei111 (dyskusja) 13:40, 11 lis 2015 (CET)
 • Dziękuję. Nie wiedziałem jaki jest uzus dla tego typu spraw w kategoriach. --Piotr967 podyskutujmy 14:28, 11 lis 2015 (CET)

Coraz bliżej bota[edytuj kod]

Kolega @Tbeyor tworzy "artykuły" o aktorach i aktorkach. I schodzi ku coraz większemu minimalizmowi. Na podstawie IMDb (i filmwebu?) tworzy hasła jak Anna Shaffer, Scarlett Byrne, Georgina Leonidas. Bez filmografii, bez wskazania czemu to znana z tego właśnie filmu, bez opisu jakiegokolwiek kariery, za to ze wzrostem (potrzebnym jak dziura w moście). Proponuję

 1. Zwrócić mu uwagę albo
 2. Zapuścić bota, który nie gorsze artykuły zrobi od razu albo
 3. Zapuścić bota, który zrobi te i takie hasła w postaci redirectu na IMDb, (przynajmniej będzie filmografia) albo
 4. Wyrazić przyzwolenie na taką działalność


W imieniu Tbeyora poproszę o przebotowanie tych artykułów i przeniesienie LZ do sekcji Bibliografia. Ciacho5 (dyskusja) 17:09, 11 lis 2015 (CET)

Trzecia pozycja bez sensu. Wikipedia traci wtedy sens. Czwarta równie zła, artykuły w takiej formie nie nadają się do encyklopedii. Anna Shaffer nie wygląda na encyklopedyczną, a artykuły w ogóle jej nie wykazują + próżne wyrażenia ("znany"). Eurohunter (dyskusja) 17:18, 11 lis 2015 (CET)
Wybieram bramkę nr 4. Hasła posiadają link do imdb.com i filmwebu, więc nie są bez źródeł, jest też napisana najważniejsza rola danej aktorki. Takie hasła można w przyszłości rozbudować, ale lepiej by były takie stuby aniżeli by nic nie było. Łatwiej coś dopisać do takiego stuba aniżeli rzeźbić od zera. Andrzej19@. 17:36, 11 lis 2015 (CET)
Skąd wiadomo, że to jej najważniejsza rola? Ciacho5 (dyskusja) 17:42, 11 lis 2015 (CET)
Źródła dodajemy w formie przypisów albo jako bibliografię, nie jako linki zewnętrzne. --The Polish (query) 18:26, 11 lis 2015 (CET)
 • Myślę ze byłoby dobrze gdyby udało się stworzyć artykuły o wszystkim co jest w Internet Movie Database. O ile ktoś zechce i to się opłaca to botem. Jednak "znana głównie z roli" jest stwierdzeniem które nie powinno się pojawiać w Wikipedii o ile nie jest oparte na źródle w stylu badań opinii publicznej. Warto też pamiętać ze w sekcji "Linki zewnętrzne" nie należy umieszczać źródeł. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:49, 11 lis 2015 (CET)
 • Zwrócić uwagę? Nie ma sensu, można 1, 2, 3, 4 razy upominać się o źródła ale nie 5, 6, 7, 8, 9 czy 10 razy. Jak widać, nie działa nawet szablon {{dopracować}} (1, 2, 3 itd.) bo autor go ignoruje. Z doświadczenia mogę powiedzieć że przeniesienie hasła do brudnopisu, działa bardziej zachęcająco niż uwaga na stronie dyskusji lub automatyczny komunikat wstawiony do artykułu. Proponuję cofać takie hasła do brudnopisu bo nie można wyrazić przyzwolenia na publikowanie haseł z wyrażeniami zwodniczymi i bez źródeł. --The Polish (query) 18:26, 11 lis 2015 (CET)
 • Technicznie istnieje API [22] pozwalające na pobieranie informacji z imdb.com, ale są to informacje po angielsku, więc nie bardzo rozumiem co tutaj bot może pomóc? Andrzej19@. 19:31, 11 lis 2015 (CET)
 • Nie wiem, jak to wygląda od strony technicznej, ale ja widzę na IMDb tytuły filmów po polsku, born na ur. łatwo przełożyć, a artykuły Tbeyora więcej nie zawierają....Ciacho5 (dyskusja) 21:35, 11 lis 2015 (CET)

Stanisław Sołłohub-Dowoyno[edytuj kod]

@Asgen napisał w opisie edycji "Zajmuję się wiele lat historią życia Stanisława Dowoyno-Sołłohuba. Posiadam największe na świecie archiwum prywatne jemu poświęcone. Nazwisko Sołłohub-Dowoyno w żadnym pierwoźródłowym dokumencie nie istnieje /metryka zgonu, ordery/.". Wg LZ w artykule "Sołłohub-Dowoyno". Co zatem w WP:WER. Może ktoś potwierdzić dokumenty z "prywatnego archiwum". ~malarz pl PISZ 00:33, 12 lis 2015 (CET)

Nie ma powodu bronić stanu zastanego w artykule tylko dlatego, że jest zastany. Wikipedysta:Asgen powołuje się tutaj również na Polski Słownik Biograficzny, co stosunkowo łatwo sprawdzić. T Przeniosłem  « Saper // dyskusja »  23:18, 12 lis 2015 (CET)

wykop.pl[edytuj kod]

na stronie w dziale kontrowersje mamy kilka szczegółowych wywodów za co jedna z administratorek portalu zabanowała kilkunastoosobową grupę użytkowników oraz opis działania bota plusującego lub minusujacego komentarze co miało doprowadzić do tego, że konto stacji telewizyjnej TVN miało się stać ofiarą tychże działań. na ile takie szczegółowe działania administratorów są warte opisania w encyklopedii? już sobie wyobrażam jak w haśle Polska Wikipedia mamy dział kontrowersje w którym znajduje się akapit afera wikingerowa ze szczegółowym opisem co rzeczony użytkownik wandalizował, kto go rewertował a kto wstawiał bany, oraz opis konsekwencji w postaci blokowania dostępu do edytowania portalu użytkownikom mobilnego internetu sieci Play i Orange. czy Wikipedia jest miejscem na opisywanie wewnątrzportalowych wojenek i gier? - John Belushi -- komentarz 06:56, 12 lis 2015 (CET)

Zbędne wyszczególnianie. Można się zacząć zastanawiać czy warto zostawić gdyby były opisane z zewnątrz, miały jakiś większy zewnętrzny wydźwięk. Nie widzę sensu ich opisywania, nieency. Stanko (dyskusja) 09:16, 12 lis 2015 (CET)
 • Rozdział "Kontrowersje"....to jakieś brednie? Wojny, wojenek, jedna pani powiedziała drugiej pani itd. Brak informacji dlaczego (o ile dobrze zrozumiałem) akty na tle zborza jednej z administratorek portalu są wysoce ważną informacjąvl itd. Zrobił się z tego taki...zsypy, do którego trafiają wszystkie śmieciuszki.Tokyotown8 (dyskusja) 09:52, 12 lis 2015 (CET)

O ja ...... wykropkuję ;-) [pisownia oryginalna] ;-) i się zastanawiamy na temat wiarygodności podręczników... --Mozarteus (dyskusja) 23:33, 12 lis 2015 (CET)

Zwolnienie z pracy w Reddicie Victorii Taylor (patrz en:Reddit#IAmA_and_AMA i ostatni akapit en:Reddit#Controversies_involving_Reddit) wywołało gwałtowne reakcje społeczności i doprowadziło do rezygnacji pani prezes. Jeśli skala zjawiska wykracza poza chwilowe zamieszanie, takie zjawisko może być istotne, a nawet przynieść nieoczekiwane skutki. Często niestety takie historyjki lepiej oddają charakter serwisu niż opisy. Trzeba zwrócić uwagę, że niektóre przykłady wskazuję na szereg ważnych zjawisk, jak stosowanie botów do manipulacji wynikami, organizację społeczności poza wykopem w celu wpływania na to, co się tam pojawia, wyciąganie materiałów mających na celu poniżenie administratorki, itp. - to są rzeczy istotne z punktu widzenia kogoś, komu wydaje się, że na wykopie tylko klika się przyciski "góra" lub "dół".  « Saper // dyskusja »  23:50, 12 lis 2015 (CET)

Saper, ale źródła. Źródła zewnętrzne, spoza samego wykop.pl, gdzież one? --WTM (dyskusja) 23:57, 12 lis 2015 (CET)
Akurat wszystkie afery (poza ostatnią) są opisane na podstawie artykułów spoza Wykopu.  « Saper // dyskusja »  00:11, 13 lis 2015 (CET)
Właśnie z opisem tej ostatniej afery największy kłopot. --WTM (dyskusja) 00:20, 13 lis 2015 (CET)
Trochę poprawiłem, patrz niżej. Akurat wpis na wykopie ze zrzutami ekranów nadaje się na źródło bardziej, niż niektóre cytowane wcześniej serwisy zewnętrzne.  « Saper // dyskusja »  01:09, 13 lis 2015 (CET)

Tutaj w ogóle chodzi o coś innego. Afera zbożowa była największa i chyba pierwsza, ale potem jeszcze kilka razy pojawiały się kilkudniowe tematyczne "afery". To wszystko jest sterowane i służy marketingowi, by inni mówili o tym serwisie. Prawdopodobnie zresztą jest to mechanizm zapożyczony z Zachodu. Warto więc poszukać źródeł i terminu na to zachowanie marketingowe, a sam Wykop może być encyklopedyczny tutaj jako pierwszy polski serwis, w którym wdrożono tę metodę autopromocji. Metodę zresztą bardzo fajną i wesołą. Beno @ 00:50, 13 lis 2015 (CET)

Skróciłem i starałem się poprawić styl i język dwóch ostatnich "afer", ale przydałoby się poprawić cały artykuł pod kątem stylistycznym, zlikwidować slang, wyjaśnić co to jest AMA itp. itd. Co do metody autopromocji - przydałoby się to opisać na podstawie źródeł :). Moim prywatnym zdaniem ten mechanizm przyciągania uwagi (bo to obecnie jest najważniejsze, żeby zaistnieć w świadomości społecznej) jest obosieczny; w przypadku Reddita wiele komentarzy podkreślało negatywną atmosferę panującą w serwisie, a przedsiębiorstwo poniosło konkretne szkody i doprowadzono do odejścia kierownictwa firmy. Może i sukces propagandowy, ale straty wymierne.  « Saper // dyskusja »  01:06, 13 lis 2015 (CET)

Islas Santanilla – powierzchnia wysp[edytuj kod]

Przenoszę z dyskusji Wikiprojektu geograficznego, bo chyba mało kolegów tam zagląda. Proszę o opinię w sprawie poprawnego podania powierzchni wysp Islas Santanilla. Zgodnie z informacją za „Encyclopedia Britannica” i lokalną "oficjalną" stroną wysp podałem, że 8km². Natomiast kolega z de:wiki rewertuje wpis i wskazuje, że dokonuje pomiaru na tym serwisie. Zgodnie z WP:WER obowiązuje nas „Weryfikowalność, nie prawda absolutna” i taki pomiar niespecjalnie mnie przekonuje. Niewątpliwie nie jest w stanie uwzględnić zmienności wynikającej z pływów. Z ciekawości dokonałem pomiaru we wskazanym serwisie i podawany przez Britannicę wymiar uzyskuję mierząc wzdłuż linii szelfu (kontynentalnego). Kolega podał swoją argumentację na stronie Dyskusja:Islas Santanilla. Nie chcę wojenki edycyjnej, ale trzeba ustalić poprawną informację. Ja bym się rzecz jasna trzymał Britanniki. Jacek555 18:20, 13 lis 2015 (CET)

Wiarygodne źródła vs OR... no cóż. Jeśli chodzi o pl-wiki to Ty masz rację, a kolega zza Odry się myli. Andrzei111 (dyskusja) 18:25, 13 lis 2015 (CET)
 • Jak wyżej. Niemniej kwestią sporną jest kiedy własne obliczenia np. odległości na podstawie map tradycyjnych, czy internetowych są OR-em, a kiedy nie. Na Wikipedii jest dużo informacji typu: wieś leży w odległości 11 km od miasta, przełęcz 700 m od szczytu, wyspa 1,5 km od brzegu – na podstawie własnych pomiarów z mapy i jest to generalnie akceptowane (czy to słuszne podejście, nie mam zdania). Ale skoro pomiar odległości jest akceptowany, to dlaczego nie powierzchni? – jak jest zezwolenie na jedno, to nie powinno być zakazu drugiego. Ponadto możemy mieć odwrotną sytuację – „oficjalne” źródła podają jedno, a nawet z przybliżonego pomiaru na zdjęciu/mapie widać, że „oficjalna” wartość nie ma nic wspólnego z rzeczywistością... Aotearoa dyskusja 22:43, 13 lis 2015 (CET)
 • Różnice pomiędzy powierzchnią geometryczną a powierzchnią ewidencyjną potrafią występować nawet przy 1 ha działce na oficjalnych mapach gminy. Nie możemy przywalać na mierzenie powierzchni narzędziami internetowymi, bo wyników pomiarów będzie tyle, ilu mierzących. Doctore→∞ 23:05, 13 lis 2015 (CET)

Wobec różnicy wynoszącej ponad 50% (wg źródeł : 4.3/8) albo ponad 100% (wg Ratzer'a : 4.3/3.7) wydaje mi się za sensowne przynajmniej podanie w uwadze wartości 3.7km2 wraz z podaniem informacji skąd się wzięła. To jednak nie jest błąd rzędu 100m2 na 1 ha działkę. ~malarz pl PISZ 23:22, 13 lis 2015 (CET)

Można wykonać taką edycję, gdzie znajdzie się informacja, że źródła podają, że wyspa ma 8 km kw pow, ale wedlug czegośtam jest inaczej a według czegoś jeszcze tam inaczej i do tego trzy przypisy. Zwiadowca21 23:07, 14 lis 2015 (CET)

Dziękuję za wypowiedzi. Przywróciłem wersję z wynikiem opartym o Encyclopedia Britannica, oraz odpowiedziałem Ratzer‘owi. Jeśli chodzi o myśl, by rozważyć podanie dodatkowo innego wyniku wskazywanego przez Ratzera, to nie widziałbym możliwości ani podania przypisu, ani nawet opisania w uwadze, w jaki sposób do tego wymiaru doszedł badacz. Jeśli za jakiś czas we wskazanym serwisie pojawiło by się zaktualizowane zdjęcie satelitarne pokazujące wyspy w innej fazie pływów morskich, to pomiar byłby inny. Jacek555 09:42, 15 lis 2015 (CET)

Kategoria:Rejony statystyczne Kosowa[edytuj kod]

W ramach tygodnia państw nieuznawanych powstała powyższa kategoria i artykuły w niej się znajdujące. Mam dość dużą wątpliwość, czy jednostki terytorialne wyznaczane przez statystykę są encykopedyczne i czy zasługują na osobne artykuły (bo na zbiorczy raczej tak). Te regiony statystyczne Kosowa niczym się nie różnią od jednostek NUTS (są odpowiednikiem jednostek NUTS 3). Uznając kosowskie regiony statystyczne za encyklopedyczne, za takie należałoby uznać również statystyczne regiony w Polsce (6 grupujących województwa) i podregiony (72 grupujące powiaty) – a to, że do tej pory nie mamy o nich osobnych artykułów raczej świadczy o nieencyklopedyczności takowych. Aotearoa dyskusja 19:42, 16 lis 2015 (CET)

 • Nie rozumiem czemu uznanie tej klasy obiektów za wystarczająco istotną do opisywania miałby stanowić problem. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 19:52, 16 lis 2015 (CET)
 • Może problemu nie stanowią, jednak coś w tym jest, że nawet dla Polski jednostki statystyczne nie były dotychczas opisywane (obecnie jest ich 6+72, do 2014 było 6+66, a wcześniej 6+45; także, gdy w Polsce było 49 województw, to były one grupowane w statystyczne makroregiony) – czy to przeoczenie, czy jednak świadome uznanie, że nie za wiele encyklopedyczności jest w podregionie centralnym śląskim (historyczny), podregionie sandomiersko-jędrzejowskim, regionie południowo-zachodnim, czy makroregionie stołecznym (za 49 województw obejmował województwa warszawskie, ciechanowskie, ostrołęckie, siedleckie i radomskie). Obecnie w Unii Europejskiej jest ok. 600 regionów statystycznych NUTS nie pokrywających się z jednostkami administracyjnymi. Jak do tego dodać historyczne jednostki statystyczne oraz państwa spoza Unii to zrobi się tego całkiem spora grupa. Czym innym są jednak regiony ekonomiczne wyznaczane w niektórych państwach (jak np. w Rosji). Aotearoa dyskusja 21:44, 17 lis 2015 (CET)
 • Nie mam pojęcia o Kosowie, ale co do zasady NUTS-y wydają mi się nieautoency. Zwykle to tylko nakładki na istniejący podział administracyjny, więc kolejne artykuły byłyby tylko powielaniem. Owszem artykuł zbiorczy dla państwa to co innego. Encyklopedyczne mogłyby być nutsy tworzone w niestandardowy sposób. Np. swego czasu w Irlandii wyznaczono granice gerrymanderowskie tak, aby jak największa jej część wypadała poniżej średniej unijnej i mogła korzystać z pomocy. Podobnie, gdy w Polsce myśli się o wyodrębnieniu Warszawy bez formalnego yodrębniania województwa, choć i tak taki zabieg bardziej zasługiwałby na wzmianki w artykułach o nutsach w Polsce, o Warszawie i o województwie mazowieckim, bez tworzenia artykułu Warszawa (jednostka statystyczna). Panek (dyskusja) 18:24, 17 lis 2015 (CET)
 • W polskojęzycznej Wiki jako miejscowości są opisywane "miejscowości" statystyczne, to przecież w taki sam "sposób" można pisać o Kosowie. Jak trzymać poziom to trzymać. Z

Ile to jest stub?[edytuj kod]

Zobaczcie Pałac w Kochanowicach i Pałac w Dralinach. Nie wiadomo, czy pałac zbudowano w 1901 czy 1930 roku, kto i po co, w jakim stylu. Moim zdaniem @Magen przesadza, produkując substuby. Ciacho5 (dyskusja) 23:15, 22 lis 2015 (CET)

 • Dobry wieczór. Stworzyłem szablon o obiektach woj. śl. Pojawił się zarzut o dużej ilości czerwonych linków, więc je likwiduje tworząc zalążki. Moje żródło podaje wiek budowy. Za chwilę skończę, jeszcze kilka czerwonych linków. Dziękuję za uwagę. Są to zabytki NID, podane jest źródło. Dziękuję za uwagi. Pozdr. Magen (dyskusja) 23:23, 22 lis 2015 (CET)
 • W szablonie tu zostało jeszcze do zrobienia 8 zalążków art. Za mną idzie @‎Waraciła. Dyskutowałem na temat szablonu z @Pudelek. Czerwone linki powinny zniknąć, a Wikipedyści miłośnicy Śląska i zabytków powinni je rozbudowywać. Czyż art. nie zaczyna się od zalążka? Pozdr. Dziękuje za wszelkie uwagi.Magen (dyskusja) 00:05, 23 lis 2015 (CET)
  • A nie lepiej zamiast wygenerować przez godzinę 9 substubów napisać jedno porządniejsze hasło? Z takich substubów nie ma wielkiego pożytku, a mówiąc szczerze to szansa na ich rozbudowę przez najbliższe kilka lat jest bardzo nikła. Rybulo7 (dyskusja) 00:12, 23 lis 2015 (CET)
   • @Rybulo7 przepraszam, mijasz się z prawdą. @‎Waraciła potrzebuje kilku godzin, nie lat. Przepraszam. Właśnie uzupełniam style arch. w art. Pozdr.Magen (dyskusja) 00:30, 23 lis 2015 (CET)
    • Nie uzupełniłeś. Dopisz je w treści. Infobox nie ma zastępować treści, a jedynie powtarzać zawarte w niej najważniejsze informacje. Gytha (dyskusja) 09:29, 23 lis 2015 (CET)
 • Dwa wskazane jako przykłady mają problem z przypisami. W samym szablonie chyba nie powinno być przypisów. Co do definicji natomiast to nie powinna się ona chyba zaczynać od "- wybudowany w...", na początku powinno być "pałac", "obiekt" albo coś w tym stylu Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:25, 23 lis 2015 (CET)
 • Oczywiście lepsze są nieco bardziej rozbudowane hasła, ale IMHO lepszy taki art. niż żaden. Andrzei111 (dyskusja) 09:11, 23 lis 2015 (CET)
 • W artykułach nie ma praktycznie nic więcej niż w Zabytki powiatu lublinieckiego. W moim odczuciu artykuły do usunięcia. Therud (dyskusja) 10:59, 23 lis 2015 (CET)
 • Taki przerost formy. Szkoda, że autor nie pofatygował się do napisania czegoś więcej o tych obiektach. Z doświadczenia wiem że większość redaktorów woli samemu napisać artykuł niż rozbudowywać cudze zalążki. Takie stuby nic nie wnoszą ale cóż są artykułami tolerowanymi w Wikipedii --Adamt rzeknij słowo 11:07, 23 lis 2015 (CET)
 • @Adamt były w tej sprawie robione badania? Ja np wolę dopisywać niż tworzyć od czerwonego linku. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:05, 23 lis 2015 (CET)
  • Marek czasem udaje mi się rozmawiac z innymi Wikipedystami, czasem na zlotach o tym się mówi. Moja opinia opiera się na tym co inni sądzą o stubach, ich tworzeniu i uzupełnianiu. Może mozna by było zrobic taka ankietę? Ciekaw jestem wyniku. --Adamt rzeknij słowo 15:04, 23 lis 2015 (CET)
 • Powiedziałbym, że istnienie tych stubów czy substubów wnosi wartość ujemną. Ponieważ one udają, że artykuły istnieją, może ktoś ominąć pokusę ich stworzenia w stanie poprawnym. Jaką informację niesie, że Pałac w X jest wybudowany w X. Jedyna dodana informacja, to to, że jest to uznane za zabytek. Ciacho5 (dyskusja) 11:16, 23 lis 2015 (CET)
 • Wczoraj też rzuciły mi się w oczy liczne stuby o zabytkach. Popieram w pełni wszystkie zdania krytykujące takie podejście do haseł. To nie są egzotyczne obiekty, o których w szeroko dostępnej literaturze jest bardzo trudno znaleźć informacje. To nie są pierwsze lata raczkującej Wikipedii. Jeszcze rozumiem stub o jakiejś niewielkiej przysłowiowej wiosce w Estonii czy Albanii. Jednak np. Pałac w Lublińcu jest jedną wielką pomyłką. --Pablo000 (dyskusja) 20:38, 23 lis 2015 (CET)

Mamy dobrą grupę osób, którzy nie tylko piszą nowe ale i przepisują stare (też stuby), coraz więcej haseł zostaje rozbudowywanych. Niedawno z tego powodu w CW dodaliśmy we wstępie do każdej ekspozycji wpis i ostatnio rozbudowanych. Stanko (dyskusja) 07:42, 24 lis 2015 (CET)

 • Symbol "komentarza" Komentarz Odnoszę wrażenie, że @Magen kompletnie nie zrozumiał o czym piszemy w tej dyskusji. Ponownie dodaje stuby tej samej treści i formy. --Pablo000 (dyskusja) 20:33, 29 lis 2015 (CET)

Danzig - po angielsku[edytuj kod]

Nie wiem czy pisanie w polskiej wikipedii spraw dotyczących angielskiej wersji jest ok ale może ta sprawa kogos zainteresuje. Pare lat temu walczyłem z jakimś ruskim administratorem o to aby w angielskiej wikipedi Gdańsk nazywany był Gdansk a nie Danzig. Dopiero po zgłaszaniu na pl wiki ktos się tym zajął (nie mam żadnych uprawnien do administrowania). Teraz taka sama sytuacja jest na wielu innych stronach, gdzie słowo "Danzig" traktowane jest jako Gdańsk po angielsku. Nie wiem jaka jest w tej kwestii zasada, ale oficjalna nazwa miasta do czasów I rozbioru to Gdańsk a nie Danzig więc nie widzę powodu by używac nazwy niemieckiej. TYlko cztery ostatnie linki odnosza się do Gdańska gdy oficjalnie nazywany był Danzig, ale nie wiem czy to powód aby angielskiej wiki nazywać to miasto Danzig.


Ale np artykuł o dzielnicach Gdańska - Oliwie i Wrzeszczu używa nazwy Gdańsk i Danzig przemiennie, bez żadnej reguły

Może ktoś z uprawnieniami by się tym zainteresował bo wiele osób się denerwuje, w końcu to tak samo jakby w angielskiej Wikipedii Warszawę nazywać Warschau. -- niepodpisany komentarz użytkownika 31.61.141.7 (dyskusja | wkład)

 • Z tego co widzę, chyba wszystko w porządku. Kwestię nazewnictwa Gdańska na anglojęzycznej wikipedii reguluje to głosowanie - en:Talk:Gdansk/Vote. Zgodnie z nim, do wydarzeń z okresu od 1308 do 1945 stosuje się nazwę Danzig, a przed 1308 i po 1945 - Gdańsk. --Teukros (dyskusja) 09:54, 23 lis 2015 (CET)

Artykuł - Spontane . Użytkownik Ryszarda III Waza[edytuj kod]

Witam,

poprawiłem artykuł zgodnie z zaleceniami. Prośba o sprawdzenie, potwierdzenie czy jest ok i wyemitowanie. Bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam Ryszarda III Waza (dyskusja) 09:23, 25 lis 2015 (CET)Ryszarda III Waza

Szablon {{Inne znaczenia}}[edytuj kod]

Byłem przekonany, że {{Inne znaczenia}} stosujemy tylko w artykułach takich jak Warszawa (artykuł bez nawiasu), ale już nie w takich jak Voltaire (stacja metra). Jednakże nigdzie to nie jest spisane w instrukcji szablonu {{Inne znaczenia}}. Czy źle mi się zdawało? Była już kiedyś może w tej sprawie kawiarenkowa dyskusja? Therud (dyskusja) 11:49, 25 lis 2015 (CET)

Też jestem co do tego przekonany, co więcej utwierdzają w tym informacje podane na Wikipedia:Strona ujednoznaczniająca. Na początku aktywnego edytowania namiętnie dodawałem ten szablon do wszystkich haseł z nawiasami wychodząc z założenia, że to będzie takie szybkie przydatne "menu", ale doświadczeni wikipedyści zwrócili mi uwagę, że tako się nie powinno robić (@Elfhelm : tutaj czy @Delta 51 tutaj). Ale część Wikipedystów uważa (np. @PG uważa wręcz przeciwnie i można go stosować szerzej. Andrzei111 (dyskusja) 18:14, 25 lis 2015 (CET)
Może zatem to czas aby temat ostatecznie dograć. Możliwe są chyba dwie opcje:
 1. szablon dajemy tylko na strony bez nawiasu, do ujednoznacznień, a także np w takiej sytuacji: (w John Michael Edwards szablon kierujący do John Edwards
 2. szablon stosujemy na każdej stronie zarówno z nawiasem jak i bez, każdorazowo jeśli dane hasło ma jakiekolwiek inne znaczenia.
Fajnie byłoby aby niniejsza dyskusja doprowadziła do jakichś ostatecznych ustaleń w 1 lub 2 (a może i 3 stronę) Andrzei111 (dyskusja) 18:14, 25 lis 2015 (CET)
A więc dorobiliśmy się kilku Johnów Edwarsów. Gdy wpiszemy w wyszukiwarce "John Edwards", dostajemy obecnie taką listę podpowiedzi:
Gdy szukam muzyka, to sprawa jest prosta. Gorzej, gdy szukam polityka i nie wiem, z jakiego jest stanu. Lista nie zawiera dodatkowych wskazówek, więc chcąc nie chcąc muszę kliknąć jedną z możliwości. Jeśli nie mam szczęścia i trafiłem w niewłaściwego Johna Edwardsa, szablon by mi bardzo pomógł dotrzeć do właściwego. Ale nie pomoże, ponieważ Andrzei111 go usunął. Muszę więc ponownie wpisywać w wyszukiwarce "John Edwards"... Dobrze, że nie szukam Johna Smitha. Tyle w tym temacie. PG (dyskusja) 18:42, 25 lis 2015 (CET)
A co za różnica czy klikniesz na link wygenerowany przez szablon {{Inne znaczenie}} czy klikniesz na wstecz w przeglądarce? W obu przypadkach to jedno kliknięcie. Therud (dyskusja) 19:01, 25 lis 2015 (CET)
Kliknięcie wstecz w przeglądarce nie powoduje ponownego wpisania ostatniej szukanej frazy w okienku wyszukiwania. Przynajmniej nie w mojej. PuchaczTrado (dyskusja) 20:04, 25 lis 2015 (CET)
Jeśli mamy wątpliwości, który z podpowiadanych przez wyszukiwarkę wyników dotyczy tematu, który nas interesuje wskazane jest udanie się wprost na stronę ujednoznaczniającą. Ta z reguły będzie figurowała jako pierwsza na liście, więc odnalezienie jej nie powinno stanowić problemu. Delta 51 (dyskusja) 21:53, 25 lis 2015 (CET)
Dla doświadczonego redaktora nie. Pozostali nie mają bladego pojęcia, co to strona ujednoznaczniająca. Nie zapominaj o tym. PG (dyskusja) 07:34, 26 lis 2015 (CET)
 • Osobiście jestem zdania że lepiej by było żeby z każdej strony z nawiasem dało się przejść na stronę ujednoznaczniającą. Ale zdaje się że konsensus był inny. Nie dla wszystkich jest oczywisty wstecz w przeglądarce i możliwość otwierania stron w kolejnych kartach. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:22, 25 lis 2015 (CET)
  • @PuchaczTrado, @PG Mam do was prośbę, czy moglibyście na waszych komputerach wykonać poniższy test? Bo mam wrażenie, że wasze przeglądarki zachowują się conajmniej dziwnie:
   1. Wejść na SG
   2. Wylogować się
   3. W przycisku do wyszukiwania wpisać John Edwards
   4. Nacisnąć enter lub kliknąć na lupę
   5. Kliknijcie na dowolnego niebieskiego Johnego
   6. Kliknijcie przycisk wstecz
  • Pytania:
   1. Czy po kroku 4. wylądowaliście na stronie ujednoznaczniającej czy wynikach wyszukiwania?
   2. Czy po kroku 6. wróciliście do strony ujednoznaczniającej/wyników wyszukiwania czy do strony głównej?
  • Therud (dyskusja) 12:19, 26 lis 2015 (CET)
   • @Therud Opisujesz, jak wygląda korzystanie ze strony wyników wyszukiwania, a w moim przykładzie w ogóle nie wchodzimy na tę stronę – po co mam się przebijać przez dziesiątki wyników, skoro dostaję od przeglądarki propozycję przejścia bezpośrednio do jednego z artykułów? Przycisk "szukaj" to tylko jedna z możliwości docierania do artykułów, a my powinniśmy zadbać, aby wszystkie możliwości działały w miarę poprawnie i wygodnie dla użytkownika. Tak na marginesie – sposób działania naszej wyszukiwarki i prezentowanie przez nią wyników to obecnie najsłabsze technicznie cechy Wikipedii. PG (dyskusja) 12:41, 26 lis 2015 (CET)
    • Chciałem dopisać do dyskusji swoje trzy halerze, ale PG zrobił to już za mnie. Doświadczeni wikipedyści często zapominają jak mało intuicyjny jest nasz interfejs i jak trudno się często przegrzebać osobom spoza naszego światka. Oczywiście nadużywanie {{Inne znaczenia}} i wklejanie go wszędzie gdzie się da nie ma większego sensu, ale nawet jeśliby dodać go do wszystkich Edwardsów z powyższej listy, projekt raczej by na tym zyskał, a na pewno nie stracił. Aha, no i małe przypomnienie, że na en wiki mamy kilkadziesiąt podobnych szablonów w częstym użyciu, i jakoś angielska wiki się od tego nie zawaliła. Do diaska, mają nawet osobny szablon dla huraganów :) //Halibutt 23:04, 26 lis 2015 (CET)
 • @PG dzięki za wyjaśnienie. Pozwolę sobie mieć jeszcze jedno do Ciebie pytanie: po wpisaniu w wyszukiwarce Voltaire wyświetlą się nam następujące podpowiedzi:
  1. Voltaire
  2. Voltaire (muzyk)
  3. Voltaire (ujednoznacznienie)
  4. Voltaire (krater na Deimosie)
  5. Voltaire (Dakota Północna)
 • Moim zdaniem jeżeli ktoś szuka artykułu o muzyku, to nie wejdzie do artykułu o kraterze czy stacji metra bo to są jednak artykułu z zupełnie innych branży a nie zbiór ludzi którzy się nazywają tak samo i faktycznie ktoś może mieć problem z wyborem właściwego człowiek. Czy zgadzasz się ze mną, że w takich sytuacjach pomyłka nie jest możliwa i tym samym szablon {{Inne znaczenia}} nie ma uzasadnienia? Therud (dyskusja) 17:16, 27 lis 2015 (CET)
  @Therud Nie zgodzę się, bo ktoś może mieć uszkodzoną myszkę, Parkinsona, wadę wzroku albo po prostu tzw. szybkie palce i kliknąć w niewłaściwym miejscu mimo najszczerszych chęci, a nas wstawianie tego szablonu naprawdę nic nie kosztuje. PG (dyskusja) 18:52, 27 lis 2015 (CET)
 • Therud, a może w ogóle zlikwidować linki wewnętrzne w hasłach? To chyba logiczna konsekwencja Twojego rozumowania - przecież każde hasło da się łatwo i szybko znaleźć wyszukiwarką. A tak bez sarkazmu, to jest dla mnie niezmiennie niepojęte, co komu przeszkadza mały pasek na górze artykułu wskazujący, że w Wikipedii są inne hasła o takiej samej nazwie głównej. Nic on nie szkodzi, a może pomóc (mi ułatwił życie nie raz). Nikłe jednak mam nadzieje, że uda się uzyskać ogólną akceptację dla tego przydatnego szablonu. Dodaję na górze link do poprzedniej dyskusji. Michał Sobkowski dyskusja 21:37, 27 lis 2015 (CET)
  • @PG równie dobrze moglibyśmy z każdego artykułu linkować do każdego bo coś się gdzieś komuś pomyliło, źle kliknęło itp.
  • @Michał Sobkowski nie jestem przeciwny linkowaniu do innych artykułów, jestem przeciwny linknowaniu gdzie popadnie bo a nóż się przyda. Taki artykuł jak Voltaire (stacja metra) ma wszystko (szablon inne znaczenia, sekcję zobacz też, szablon nawigacyjny, kategorią, infobox, link do portalu, link do projektu siostrzanego), tylko nie ma prawie treści i w ogóle źródeł. Jeżeli będziemy dalej brnąć w ciągłe dopieszczanie technikaliów i jednocześnie zaniedbywać zupełnie treść artykułów to Wikipedia będzie pozbawiona treści. Therud (dyskusja) 22:36, 27 lis 2015 (CET)

Numery boczne autobusów i ikonki[edytuj kod]

Czy numery boczne autobusów i ikonki o dostosowaniu dla niepełnosprawnych (patrz Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy) są encyklopedyczną informacją? Jak dla mnie, nie są. Informacje o Wi-Fi i % niskopodłogowych usunąłem. Eurohunter (dyskusja) 07:49, 26 lis 2015 (CET)

 • Moim zdaniem nieencyklopedyczne. Kogo to interesuje, a pozatym jesteśmy encyklopedią. Czy myślisz że w encyklopedii coś takiego by było ok? Ja nie. Pozdrawiam serdecznie z Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 10:27, 26 lis 2015 (CET)
  • Wiedz, że jesteśmy po tej samej stronie barykady. Eurohunter (dyskusja) 18:50, 26 lis 2015 (CET)
 • Za dokładnie. W dodatku kiedyś fan tego przedsiębiorstwa odpadnie z grona edytorów i numery będą się dezaktualizować (a są to sprawy, które zmieniają się bardzo szybko/często). Ciacho5 (dyskusja) 10:59, 26 lis 2015 (CET)
  • Ja od dłuższego czasu z tego typu artykułów usuwam numery boczne zarówno autobusów jak i tramwajów. Therud (dyskusja) 12:21, 26 lis 2015 (CET)

Topór ciesielski[edytuj kod]

Zapytanie skopiowane z Wikipedia:Prośby o przejrzenie edycji#Topór ciesielski --CiaPan (dyskusja) 12:24, 26 lis 2015 (CET)

HILLGIALLO lente.png Topór ciesielski (edytuj|dyskusja|historia|linkujące|obserwuj|rejestr)

Nie wiem jak podzielic jeden artykul na dwa. Dawno temu utworzylem te strone i mylnie nazwalem "toporem ciesielkim" co jest w rzeczy samej jest Cieskom - po angielsku "adz". Wszystkie referecje na obecnej stronie "Topor ciesielski" odnosza sie do "cieski" i "adz". Dwa artykuly powinny byc 1) Cieska i drugi zupelnie nowy "Topor ciesielki". Topor ciesielski po angielsku "broad axe" to zupelnie inne narzedzie, powinien laczyc sie z angielskim artykulem i w innych jezykach odpowiednio dla poszerzenia spektrum. Zgłasza: Aserafin (dyskusja)(wkład) 04:11, 26 lis 2015 (CET)

@Aserafin Obecny topór ciesielski zostawić pod starą nazwą. Treść dotyczącą ciesaka przekopiować do nowego hasła "ciesak" (w historii edycji napisać "wydzielono z hasła nazwa/nr wersji"); sprawdzić czy przypisy są adekwatne do treści w obu hasłach. Wejść w linki obcojęzyczne na wikidata pod "topór ciesielski" (tam gdzie "adz"), skasować tam odniesienie do topór, wstawić do ciesaka. Wejść w wikidata odnoszące się do "broad axe" i tam wstawić link do "topór ciesielski". Powinno być gotowe :) --Felis domestica (dyskusja) 12:31, 26 lis 2015 (CET)
 • Jak Felis: dopowiem, że po przekopiowaniu należy wstawić na stronę dyskusji "nowego" hasła odpowiednio wypełniony szablon –> {{Szablon:Wydzielony}}. Ented (dyskusja) 23:10, 26 lis 2015 (CET)

Zrobione
Trzeba jeszcze odpowiednio zlinkować Topór ciesielski w Wikidanych. --CiaPan (dyskusja) 12:20, 30 lis 2015 (CET)

tańce - problem zasadności dzielenia artykułów: strona choreograficzna i muzyczna[edytuj kod]

Mamy do czynienia w naszej polskojęzycznej Wikipedii ze szczególną sytuacją, bowiem rozdzielone są artykuły na temat tańców od haseł dotyczących ich realizacji muzycznej (na anglojęzycznej znalazłem jednak wyjątek, który wyłamuje się od panującego tam schematu i oddziela waltz od en:waltz (music)).

Nie widzę sensu w takim stanie rzeczy. Taka sarabanda czy menuet szybko (bo już w baroku jako element suit) straciły swoją pierwotną funkcję i stały się powszechnie samodzielną formą muzyczną bądź takowej elementem, Bakfark w XVI w. tak wirtuozowsko opracowywał niektóre tańce na lutnię, że nie można było ich wręcz odtańczyć. Jasne, że takie założenie spycha na dalszy plan choreograficzny element dzieła, ale to wina zmian znaczenia samego tańca, który z formy synkretycznej stał się formą samodzielnie muzyczną. Istniejące obecnie podejście zmusza do sztucznego tworzenia par wszystkich tańców. Tango, walc, polonez, ragtime, polka, tarantella, bolero czy takie gankino horo powinny mieć wszystkie po dwa artykuły. Można się spierać, że menuety w symfoniach Haydna to stylizacja, a nie faktyczny taniec, wydaje się jednak, że jest to pozycja odosobniona.

Co w takim razie z menuetami Mozarta, walcami i laendlerami Schuberta? Przecież one były tańczone, ale obecnie raczej się ich słucha na recitalach pianistycznych. Vearthy | dyskusja 17:12, 27 lis 2015 (CET)

odcinki serialów nieencyklopedyczne?[edytuj kod]

Dzień dobry! Dodałem kilka opisów odcinków serialu south park (m.in. https://pl.wikipedia.org/wiki/Timmy_2000), gdzie dodałem szablon, opis fabuły, odniesienia kulturowe, twórców itp. Artykuł został usunięty jako "nieencyklopedyczny". I nie rozumiem jednej rzeczy - dlaczego mój artykuł został uznany za nieencyklopedyczny, podczas gdy https://pl.wikipedia.org/wiki/Gum_Drops wisi sobie od lat, był zmieniany przez wiele osób, a nie zawiera absolutnie nic ponad takie same informacje które zawarte w "moim" artykule, a nawet mniej (brak np. odniesień kulturowych, linków)... :/ Pozdrawiam, GhostOfHumanKindness

Proponuję się skupić na razie na poprawie i rozbudowie artykułu South Park. Dodatkowo myślę, że pojedyncze odcinki nie są encyklopedyczne, gdyż nie uzyskały specjalnego odbioru w stosunku do samego serialu. Eurohunter (dyskusja) 09:28, 28 lis 2015 (CET)
opierając się na https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Encyklopedyczno%C5%9B%C4%87/odcinki_telewizyjne rozbudowałem artykuł Timmy 2000, jeżeli nadal nie spełnia on norm "encyklopedyczności", to ja się poddaję :). Pozdrawiam, GhostOfHumanKindness (dyskusja) 10:41, 28 lis 2015 (CET)
Kwestia bardzo prosta, spełnij 2 z 3 kropek z zaleceń i jest ency. Timmy 2000 spełnia kryteria nr 2 i 3 więc jest ok. Sidevar (dyskusja) 11:03, 28 lis 2015 (CET)

Małe literki[edytuj kod]

Wczoraj przypadkiem natknąłem się na artykuł Hans Leu (starszy) i zauważyłem, że opisy jego obrazów są pisane mniejszą czcionką. Jestem w tym wieku, że noszę okulary i na monitorze ustawiam sobie powiększoną czcionkę, żeby lepiej widzieć i mniej męczyć sobie wzrok. Ten sposób formatowania po prostu mi przeszkadza w czytaniu, choć nie jest to niewygoda dramatyczna - po prostu niewielkie obniżenie komfortu. Zapytałem @Adamta, który uświadomił mnie, że to jakaś forma standardu, dość szeroko stosowana. Rozumiem, że opisy dzieł są drugiej ważności w artykule biograficznym o samym twórcy, ale pomysł, żeby w związku z tym były trudniej czytelne, wydaje mi się dziwny.

Każdy użytkownik komputera zapewne ustawia sobie preferencje tak, żeby mieć na ekranie optymalną dla siebie wielkość czcionki, która nie męczy wzroku i zarazem daje możliwie wiele treści dostępnych jednym rzutem oka. Manipulacja tym rozmiarem jest utrudnianiem mu życia. Jednocześnie nie widzę dla tej zmiany żadnego funkcjonalnego uzasadnienia. Nie oszczędzamy papieru ani farby drukarskiej, w ogóle nie widać, co się dzięki tej zmianie poprawia.

Gżdacz (dyskusja) 00:42, 29 lis 2015 (CET)

 • Uważam że nie powinno się stosować pomniejszonej czcionki. A jeżeli istnieje taka taka konieczność to powinno być to robione nie z poziomu artykułu lecz ogólnych ustawień. To znaczy jeżeli opisy obrazów mają być mniejszą czcionką to powinien być szablon {{opis obrazu}}. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:23, 29 lis 2015 (CET)
  • Jest dokładnie tak, jak mówi Marek. Albo szablon, albo usuwanie formatowań. Ja usuwam 99% takich miejsc, bo tylko w incydentalnych sytuacjach nietypowe formatowanie ma uzasadnienie. Zresztą usuwanie najbardziej niedorzecznych formatowań wprowadziłem nawet do skryptu. Beno @ 03:28, 29 lis 2015 (CET)
 • Taka forma występuje w kilkuset jak nie kilku tysięcy artykułach. Artykuły były na CzW, czytane były przez setki tysięcy ludzi. Nie było z tym nigdy żadnego problemu, nikt z problemem wzroku nie zwracał uwagę na małe literki przy opisie technicznym obrazu. Taka forma rozróżnienia treść mnie również nie przeszkadza, pomaga w tworzeniu kolejnych artykułów i co więcej nie widzę w tym nic błędnego. Każdy ma swoje preferencje, przyzwyczajenia i poczucie estetyki. Jeżeli ktoś ma słabszy wzrok niech zwiększy sobie czcionkę. Jeżeli pogorszy mi się wzrok bardziej to tak zrobię i nie będę optował za zwiększeniem czcionki na Wikipedii bo obecna jest za mała. Nie ma merytorycznego uzasadnienia dla dokonania zmian w setkach artykułach. Oczywiście możemy podyskutować, poddać problem pod głosowanie i zamieścić zasadę "niewstawiania małych literek" w główną zasadę Wikipedii jednakże czy to jest naprawdę tak poważny problem by odciągać innych od pracy? --Adamt rzeknij słowo 10:11, 29 lis 2015 (CET)
  • Jak ktoś ma słabszy wzrok i powiększy sobie czcionkę, to będzie widział podpisy, ale zacznie mieć problemy z czytaniem tekstu podstawowego, bo będzie z kolei za duży. A więc nie tędy droga. Beno @ 23:41, 29 lis 2015 (CET)
   • Myślę że problem nie leży tylko w małej czcionce ale stosowaniu lokalnych standardów. Problem nieźle opisany wydaje mi się w Wikipedysta:Gżdacz/wniosek (tam było co prawda a propos kolorów w infoboksach ale problem jest uogólniony). Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 00:03, 30 lis 2015 (CET)
 • Dziwna forma wyróżnienia. Przecież tytuł już jest kursywą. Może zamiast zwykłej listy punktowanej zastosować listę definicyjną, w której terminem będzie tytuł, a opis techniczny treścią:
Obecnie Nowa propozycja
* ''tytuł'' – <small>treść</small> ; ''tytuł'' : treść
Ołtarz w kościele świętego Augustyna w Zurychu 
Około 1495, tempera na drewnie; 104 × 136,7 cm., Szwajcarskie Muzeum Narodowe, Zurych. Obraz podzielony jest na trzy części. Po lewej stronie znajduje się postać świętego Antoniego; w środkowej części znajduje się scena cudu świętego Eligiusza; po lewej stronie przedstawiony został Święty Sebastian[1].
Nie ma zmniejszania czcionki, wyraźne oddzielenie tytułu dzieła, no i mniej wikikodu. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:51, 29 lis 2015 (CET)

Co to za dziwadło? Od kiedy pomniejszamy treści artykułu? Bo są opisami? Za chwilę ktoś zrobi to z opisami zabytków, innymi listami, a potem z fragmentami życiorysu, bo mniej ważny. Tekst artykułu nie powinien być w ten sposób formatowany.

Nie prościej jest wszystko zostawić jak było a tylko przenieść do kolejnej linijki np.:

 • Jeden obraz
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam eget ligula eu lectus lobortis condimentum. Aliquam nonummy auctor massa. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas..
 • Drugi tytuł obrazu
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam eget ligula eu lectus lobortis condimentum. Aliquam nonummy auctor massa. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.

Gdzie tu jest problem? Może jeszcze @Tar Lócesilion coś ciekawego dorzuci do dyskusji... Blackfish (dyskusja) 11:02, 30 lis 2015 (CET)

 • Dzięki za pinga. Przesądzające argumenty już padły. Nietypowe formatowanie nie ma uzasadnienia (chyba że: incydentalne wyjątki). Jeżeli nigdzie nie jest napisane, to chyba warto dodać, np. w Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł, że odradza się nietypowego formatowania w ogóle, na przykład podkreślania, zmniejszania czcionki, centrowania opisów ilustracji czy wytłuszczania nagłówków. Jeżeli ta konkretna kwestia nie została nigdy wcześniej podniesiona, to nie znaczy, że problem jest wydumany. W DNU autorzy artykułów stosują argument „napisałem artykuł jakiś czas temu i nikt się nie czepiał, a teraz się czepiacie” – to dopiero błąd w rozumowaniu. Także dodałbym usuwanie znaczników small użytych wprost w kodzie artykułu do WP:SK. Tar Lócesilion (queta) 21:53, 30 lis 2015 (CET)

Plagiat ?[edytuj kod]

W I 2009 do Bronisława Ostrowska dodano sekcję "Twórczość". Nastepnego dnia pojawił się szablon NPA wraz z linkiem do strony www [[23]], gdzie miał być oryginał (mi się dziś nie otwiera, więc nie wiem co było), ale autor podejrzanego o npa tekstu usunął szablon bez wyjaśnień. Wstawiajacy szablon npa z kolei twierdził, że zgłosił też do projektu obsługującego npa, ale ja nie widzę wpisu tamże. Sam tekst ma styl, którym zwykli ludzie rzadko piszą, co sugeruje kopię z książki, ale nie jest to dowód 100%. Autor podejrzanego o npa tekstu wraz z nim dodał 2 pozycje bibl.

 • Jakubowski J.Z., Poetki Młodej Polski. Wrocław 1963.
 • Jastrun M., Antologia poezji Młodej Polski. Wrocław 1982.

Może ktoś z Was je ma i mógłby sprawdzić czy takie frazy jak "zamknięta była w kręgu przeżyć i wzruszeń najgłębiej osobistych, niesłychanie emocjonalna i wyrażająca owe stany wzruszenia bezpośrednio ... " są kopią stamtąd. A moze ktoś jest w stanie otworzyć ten link podany w zgłoszeniu npa: [24]? Obie strony tamtej historii już nie edytują od lat --Piotr967 podyskutujmy 01:14, 29 lis 2015 (CET)

Zacytowany fragment pochodzi z [25] --WTM (dyskusja) 01:28, 29 lis 2015 (CET)
Bardzo dziękuję, swoją drogą jest w tym ironia losu, że akurat z Hutnikiewicza --Piotr967 podyskutujmy 01:44, 29 lis 2015 (CET)

★ (album Davida Bowiego)[edytuj kod]

★ (album Davida Bowiego)
Drobna sprawa. Chciałem zwrócić się z zapytaniem, czy nie powinniśmy jednak wrócić z nazwą hasła do tej bardziej zlatynizowanej – Blackstar. Wikipedysta:Michał Rosa przeniósł stronę pod jej obecną ogwiazdkowaną nazwę, jednak ja uważam, podobnie jak edytorzy pozostałych wersji jęz. Wikipedii, że słowna nazwa hasła jest właściwsza. W uwadze w definicji hasła czytamy, że główne pisma branżowe potwierdzają wersję M. Rosy. Ja jednak mam nieco odmienne źródła – Rolling Stone (Daniel Kreps), Billboard (Natalie Weiner) (na oficjalnej stronie Bowiego jest z kolei „★ Blackstar”). Przyznam, że ta mnogość gwiazdek mnie trochę zniechęca do czytania podobnych haseł. Idąc tym tropem musielibyśmy stronę z hasłem dot. czwartego albumu grupy Led Zeppelin nazwać …niczym (co technicznie chyba nie bardzo możliwe jest) – powszechnie wiadomo (przynajmniej wśród słuchaczy szalejących gitar), że ten wyjątkowy longplej tytułu nie „posiadł”. Nie przenoszę sam strony, ale wydaje mi się, że ten zabieg z czarną gwiazdką jest chybiony. --Pit rock (dyskusja) 00:08, 30 lis 2015 (CET)

 • Dodam inne wady: jak ktoś podlinkuje do tego artykułu, to jako link gwiazdka będzie już niebieska (czyli, jak rozumiem, niepoprawna), nie ma jak wpisać w wyszukiwarkę. Gżdacz (dyskusja) 08:21, 30 lis 2015 (CET)
 • Całkowicie się zgadzam. We wszystkich chyba źródłach oprócz strony oficjalnej jest Blackstar, więc tak powinno być i u nas. Żadnych gwiazdek, serduszek, kwiatuszków, nazwa ma się składać z liter i powszechnie używanych znaków. Głównym argumentem jest wygoda czytelnika, a nie fantazja twórców, o której wiadomo, że nie ma granic. PG (dyskusja) 08:26, 30 lis 2015 (CET)
 • Również jestem za Blackstar (album Davida Bowiego). Inne Wiki to chyba najmocniejszy argument nr 1, a wygoda czytelnika idzie zaraz za nim jako 2. Jako 3 dodam argument przedstawiony w dyskusji o naprawie artykułu, że pod gwiazdką może się kryć hasło o znaku, a jako 4 dorzucę, że zapis stylizowany jest niczym innym jak po prostu formą reklamy, której należy unikać. Z mojego "kolejowego podwórka" podam przykład zakładów Pesa, które swoją nazwę zapisują marketingowo wersalikami jako PESA i stosują stylizowane zapisy nazw swoich pojazdów, np. PesaDART czy PesaSUNDECK, ale u nas figurują one poprawnie pod nazwami Pesa Dart i Pesa Sundeck. Muri (dyskusja) 22:12, 30 lis 2015 (CET)

Albert Darasz i Wojciech Darasz[edytuj kod]

Przeglądając artykuły na enwiki trafiłem na takiego oto stuba - en:Albert Darasz. Zdziwiło mnie trochę, że nie ma wersji polskiej, więc pomyślałem że napiszę. Zbierając w sieci materiały trafiłem na taki biogram: Wojciech Darasz. Najpierw sądziłem że to krewny, ale im głębiej szukałem, tym więcej wątpliwości mnie nachodziło. Ten sam rok urodzenia i śmierci, ukończyli ten sam uniwersytet na tym samym kierunku, taka sama działalność powstańcza i polityczna, praca w Demokracie Polskim, obaj mieli brata Pawła, obaj reprezentowali Polskę w Centralnym Komitecie Demokracji Europejskiej. Obaj wygnani w 1849 z Francji do Anglii. Albert Darasz występuje w źródłach anglojęzycznych (i ogólnie nie-polskich); Wojciecha można znaleźć w naszych publikacjach. Żadne źródło nie wspomina o jakimś trzecim bracie (zawsze jest tylko Albert i Paweł, albo Wojciech i Paweł). Biblioteka Narodowa i VIAF twierdzą że to różne osoby, ale za dużo tych zbiegów okoliczności. Sprawdziłem datę dzienną śmierci: Albert zmarł 19 września 1852 (vide [26], str. 319), Wojciech - [27] 19 sierpnia 1852, obaj w Londynie. Miesiąc po miesiącu, czy raczej pomyłka w którymś ze źródeł?
W związku z powyższym mam dwie prośby. Po pierwsze, czy ktoś znający historię lepiej ode mnie mógłby potwierdzić, że to ta sama osoba? Powiedzmy, że mam tylko 90% pewności. Po drugie - na Wikimediach łatwo to odkręcić, ale czy jest jakiś sposób aby to popoprawiać w różnych katalogach typu BN czy ISNI? --Teukros (dyskusja) 19:16, 30 lis 2015 (CET)
PS. Właśnie uświadomiono mi, że na Zachodzie imię Albert często utożsamiane jest z Wojciechem (vide [28]). --Teukros (dyskusja) 19:41, 30 lis 2015 (CET)

Do BN można napisać, prostowałam w ten sposób pomyłki z przypisywaniem publikacji różnym osobom o takim samym imieniu i nazwisku. Gytha (dyskusja) 20:40, 30 lis 2015 (CET)