Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – rozmowy o artykułach
Tu omawiamy kwestie związane z edytowaniem artykułów, ich formatowaniem, kategoryzacją, ilustrowaniem, przekierowaniami, stronami ujednoznaczniającymi, merytorycznymi zmianami w szablonach stosowanych w artykułach itd. Zobacz też stronę z zaleceniami edycyjnymi.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:AR, WP:BAR:AR

Spis treści


Encyklopedyczność postaci[edytuj | edytuj kod]

Zastanawiam się nad stworzeniem biogramu Igora Tuleyi – sędziego rozpoznawalnego medialnie i coraz bardziej zauważanego. Czy jest to postać encyklopedyczna? Halfbricking (dyskusja) 17:51, 29 gru 2017 (CET)

 • Popatrz od strony źródeł. Czy masz źródła, pozwalające na napisanie biogramu zawierającego podstawowe informacje, w rodzaju daty urodzenia i wykształcenia? Czy potrafisz wskazać, z czego owa osoba jest znana, i źródła na potwierdzenie tych okoliczności? Jeżeli tak, to pisz. --Teukros (dyskusja) 18:11, 29 gru 2017 (CET)
 • Bo ja wiem, dla mnie człowiek wykonujący swój zawód. Miał tego pecha (szczęście?), że pracował przy ważnych sprawach i tyle. Sidevar (dyskusja) 18:32, 29 gru 2017 (CET)
 • Rozpoznawalny i medialny na pewno pan sędzia jest, więc wydaje się encyklopedyczny. W sumie prezydent albo premier też wykonują swoją pracę. (Anagram16 (dyskusja) 20:10, 29 gru 2017 (CET))
@Anagram16 Efekt skali. --Pablo000 (dyskusja) 20:26, 29 gru 2017 (CET)
@Pablo000Oczywiście, ale i prezydent, i premier i sędzia są obok siebie w tym samym dzienniku telewizyjnym, a to coś mówi o encyklopedyczności. Setki sędziów prowadzących sprawy złodziei kur i jazdy po pijaku do dziennika nie trafiają. (Anagram16 (dyskusja) 20:31, 29 gru 2017 (CET))
stół też jest w dzienniku obok prezydenta, premiera i sędziego, a nawet przed nimi. Też napiszesz hasło o stole z TV? To tak w/s w/w sposobu argumentacji. A czy Tuleya jest ency? Znaczna rozpoznawalność jak dla mnie czyni go słabo, ale jednak ency. Dużo jednak zależy od sposobu uźródłowienia biogramu. --Piotr967 podyskutujmy 21:50, 29 gru 2017 (CET)
@Piotr967Niektóre stoły są encyklopedyczne, zwłaszcza okrągłe. Krzesła, na których siedział ktoś ważny, na aukcjach osiągają ceny porównywalne z arcydziełami malarstwa. Tron świętego Piotra jest obiektem w Watykanie, choć podobno z pierwszym biskupem Rzymu nie miał nic wspólnego. A tak na marginesie, czy nie widzisz różnicy między człowiekiem a meblem? (Anagram16 (dyskusja) 22:29, 29 gru 2017 (CET))
Pan Józek z Pabianic też jest w dzienniku, a powiedział: Eeee, a ossochozi z tom reformom?. Encujemy Go? MOs810 (dyskusja) 13:45, 2 mar 2018 (CET)

Moim zdaniem, sędzia sądu powszechnego co do zasady nie jest encyklopedyczny, jeśli nie pełni funkcji publicznych (jak Waldemar Żurek lub Łukasz Piebiak), albo nie prowadzi pracy naukowej. Z czego jest znany - że w ramach swoich obowiązków służbowych wydał dwa wyroki w sprawach budzących zainteresowanie publiczne, które nie podobały się części polityków?... Pibwl ←« 11:26, 9 sty 2018 (CET)

Moim zdaniem to całkiem dobra przesłanka do encyklopedyczności. Jest rozpoznawalność, jest ważny udział w encyklopedycznych zdarzeniach, czego chcieć więcej? Michał Wadas (dyskusja) 15:09, 9 lut 2018 (CET)
Nie ma takiej zasady. Są nieency ze względu na swoją pracę. Mogą jesdnak wystąpić inne przesłanki ency, jak w tym wypadku głośna sprawa i znaczenie dla polityki Mpn (dyskusja) 19:29, 15 lut 2018 (CET)
@Mpn Nie "są nieency ze względu na swoją pracę", tylko "nie są autoency ze względu na swoją pracę" - to duża różnica. :-) KamilK7 09:18, 16 lut 2018 (CET)
@KamilK7 Nie są ency powinienem napisać. Co do określenia autoency mam coraz większe wątpliwości Mpn (dyskusja) 17:36, 17 lut 2018 (CET)
@Mpn Dopóki istnieją kategorie cech, które nadają czemukolwiek encyklopedyczność automatyczną, to jako zaprzeczenie, czyli "nie spełnia warunków automatycznej encyklopedyczności" wolę naciskać, aby pisano "nie jest autoency" - wynika to z faktu, że w poczekalni widuję zgłoszenia, z których wynika, że niektórzy zgłaszający na tyle często widzieli błędnie użyte "są nieency", że potem patrzą już tylko na warunki autoency i jak ich nie ma, to zapominają rozważyć encyklopedyczność wynikającą z zasad ogólnych i pakują artykuł do poczekalni. KamilK7 08:19, 19 lut 2018 (CET)
@KamilK7 nadają czemukolwiek encyklopedyczność automatyczną znaczy dla artykułu dokładnie to samo, co nadają czemukolwiek encyklopedyczność (różny jest tylko sposób, w jaki do tego doszliśmy). Są nieency znaczy tylko tyle, że nie wykazano do tej pory ency. Nie ma tematów na-pewno-nieency i nie ma dowodów nieency :-) Mpn (dyskusja) 17:31, 19 lut 2018 (CET)
@Mpn Dla mnie, jako naukowca, nadają czemukolwiek encyklopedyczność automatyczną nie znaczy dla artykułu dokładnie to samo, co nadają czemukolwiek encyklopedyczność - w pierwszym przypadku artykuł należy zarówno do zbioru artykułów encyklopedycznych, jak i do zbioru artykułów automatycznie encyklopedycznych (który jest podzbiorem tego pierwszego), w drugim przypadku należy do zbioru artykułów encyklopedycznych, ale niekoniecznie należy do zbioru artykułów automatycznie encyklopedycznych - znaczenie nie jest więc "dokładnie" takie samo, jak zasugerowałeś. Analogicznie, Są nieency nie znaczy tyle samo, co nie wykazano do tej pory ency - w pierwszym przypadku wypowiedź sugeruje, że jej autor sprawdził, że temat artykułu nie spełnia naszych kryteriów encyklopedyczności (powinien dodać, że jego zdaniem), a w drugim twierdzi jedynie, że na podstawie treści artykułu tej encyklopedyczności nie widzi. KamilK7 08:54, 20 lut 2018 (CET)
@KamilK7 z pewnością można wyróżniać różne zbiory. Dla każdej nazwanej wartości i każdego zbioru istnieje podzbiór elementów i tej własności i odwrotnie każdy zbior wiąże się z własnością. Czy to jednak zwiększa naszą wiedzę o danym elemencie? Czy ułatwia nam pracę? W końcu cokolwiek o arcie powiemy, mamy 2 wyjścia: artykuł zostawić bądź usunąć. Dla artu ze zbioru ency i ze zbioru autoency postępowanie nasze jest takie same: zostają. Jaką więc dodatkową pożyteczną dla nas informację przedstawia autoency?
Co do 2 kwestii: obawiam się, że nie można dowieść, że art jest nieency. Nawet nie-autoency. Nie jesteśmy w stanie przeszukać wszystkich źródeł świata, nie można więc wiedzieć, że nie zawierają one informacji czyniących temat ency. Nie ma dowodów nieency ani nie-autoency. Możemy co najwyżej stwierdzić, że nie mamy dowodu ency. Mpn (dyskusja) 19:16, 20 lut 2018 (CET)
@Mpn efekt ten sam, ale nasze postępowanie różne, w skrócie rzecz ujmując przy autoency dyskusja jest zazwyczaj krótsza. Z "nie ma dowodów nieency ani nie-autoency" bym dyskutował, zbiór źródeł do przeszukania jest skończony, a więc teoretycznie przeszukiwalny, a więc dowód istnieje, tylko my nie mamy zasobów, aby go wykazać. Ale... w sumie nie mam po co dyskutować, bo obojętnie, czy tych dowodów nie ma, czy też tylko brakuje nam zasobów na jego zdobycie, nie powinno się pisać "jest nieency" lub "nie jest ency", co zamierzałem wykazać - nie masz dowodu, nie pisz, proste. Możesz za to napisać, że nie widzisz znamion etc. KamilK7 08:33, 21 lut 2018 (CET)
@KamilK7 Rzeczywiście, nie można tu piać o niedowodliwości, jak w matematyce w twierdzeniu Godla itp. :-) Zgadzamy się, że w przypadku, gdy dowodu nie mamy, piszemy nieency. Mpn (dyskusja) 17:27, 21 lut 2018 (CET)
@Mpn Nie, nie zgadzamy się na pisanie kłamstw. Jak nie mamy dowodu, ale nie wykazaliśmy, że go na pewno nie ma, to piszemy, że "nie widzimy ency", albo inne równoważne stwierdzenie, a nie twarde "nieency", które możemy napisać wtedy i tylko wtedy, gdy to sprawdziliśmy. KamilK7 08:17, 22 lut 2018 (CET)
Musiałem źle Cię zrozumieć. Nie mówię tu o kłamstwie, za które rozumiem świadome pisanie nieprawdy. Staram się wykazać, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić praktycznie, że na pewno nie ma dowodu ency. Praktycznie nie możemy mieć pełnej pewności, że go nie ma, bo nie możemy sprawdzić wszystkich źródeł, bo art może (prawie zawsze jest) niekompletny. Często mówimy, że z artu nie wynika ency. I taka sytuacja ostatnio zaczęłami się wydawać praktycznie nieróżna w sposób istotny od takiej opisywanej zwyczajowym nieency. Nie ma w tym kłamstwa: nie znaleźliśmy dowodu ency, nie jesteśmy w stanie znaleźć dowodu nieency, więc mamy przeświadczenie, że art jest nieency. Mpn (dyskusja) 16:58, 22 lut 2018 (CET)
 • Panowie, to już zaczyna być od pewnego czasu dyskusja typu golono - strzyżono. Język to nie matematyka, a sposób porozumiewania się uwzględniający sporo dowolności i skrótów myślowych i zbytnia dokładność znaczeniowa jest zupełnie zbędna, wręcz szkodliwa. Inaczej nie chodzilibyśmy do piwnicy lub do sklepu. Np. Kamilu to też jest kłamstwem (skoro tak chcesz nazywać): lub banałem "piszemy, że "nie widzimy ency"" - ency jako coś niematerialnego nigdy nie może być widziane. Widzieć/nie widzieć możemy Encyego. --Piotr967 podyskutujmy 17:11, 22 lut 2018 (CET)
  • Jeśli podejść do tego na zasadzie "niematerialnego nie można zobaczyć", to na pewno nie jest to kłamstwo, tylko "zdanie zawsze prawdziwe". Faktycznie o wiele lepiej napisać "z artykułu nie wynika ency". Moja prośba o rozróżnianie "nieency" od "z artykułu nie wynika ency" wynika ze zgłoszeń, które widziałem w poczekalni. Autorzy tych zgłoszeń pisali w taki sposób, jakby przynajmniej dokonali próby sprawdzenia i z tego wynikało, że temat jest nieency. Tymczasem wpisanie w Google <definiendum z artykułu> ISBN lub <definiendum z artykułu> DOI wyrzucało literaturę pokazującą encyklopedyczność już w pierwszych wynikach wyszukiwania "na górze". Takie rozróżnienie, pokazujące, co zgłaszający zdążył sprawdzić, oszczędzałoby czas innych. KamilK7 11:43, 23 lut 2018 (CET)
   • Czerwień można zobaczyć. Czy czerwień jest materialna?
    Natomiast nawet jak ktoś spróbuje poszukać ency i mu się nie uda, nie oznacza to, że nie można go znaleźć. Mpn (dyskusja) 20:16, 24 lut 2018 (CET)
    • @Mpn Czerwień można zobaczyć i jest materialna (to fotony o energii odpowiadającej określonej długości fali, a fotony to materialny przejaw dualizmu korpuskularno-falowego). Nie bardzo natomiast wiem, jaki to ma związek z moją wypowiedzią i tematem dyskusji. KamilK7 09:51, 26 lut 2018 (CET)
    • Czerwień nie jest materialna? Czyżby? To stań sobie na drodze lasera i sprawdź doświadczalnie. (Anagram16 (dyskusja) 01:53, 27 lut 2018 (CET))
     • @KamilK7, @Anagram16 Była to odpowiedź na powyższy komentarz user:Piotr967. Tak, czerwień jest niematerialna. Nie jest fotonami. Ten sam foton wywołuje u mnie wrażenie czerwieni, jeśli trafi na czopek, wrażenie światła, u psa nie wywołuje wrażenia czerwieni, tylko szarości, u daltonisty jeszcze coś innego. Czerwień itp. to qualia. Na drodze lasera czerwień mnie dotknie? Czyli osoby niewidomej albo daltonisty wiązka lasera nie dotknie? Ciekawe :-) Mpn (dyskusja) 18:15, 28 lut 2018 (CET)
       • Czyli na przykład kosmita może widzieć czerwień na zielono? Nie wiem, jak psy, ale koty podobno gonią za wyświetlanym punktem, jak za prawdziwą myszą. (Anagram16 (dyskusja) 02:21, 1 mar 2018 (CET))
        • Nie ma żadnego dowodu, że to, co ja widzę jako czerwień, nie jest widziane przez Ciebie jako zieleń :-) Trochę odbiegamy od tematu dyskusji, jest to jednak ciekawe, teraz trudno mi znaleźć czas, ale będę musiał kiedyś coś jeszcze z filozofii umysłu popisać. Mpn (dyskusja) 06:21, 2 mar 2018 (CET)
         • AAA.. odpowiedź na post Piotra, okay, wypunktowanie zrobiłeś tak, jakbyś odpowiadał na moje, dla tego nie zrozumiałem. O tej czerwieni chętnie bym podyskutował, ale nie tutaj, bo z małej dygresji zrobił się wątek, którego rozmiary wielokrotnie przekroczyły treść dotyczącą tematu sekcji. KamilK7 08:38, 2 mar 2018 (CET)
 • Ponieważ ten temat jeszcze wisi, ja wyraziłem swoje zdanie, może @Elfhelm będzie zainteresowany wyrażeniem poglądu? Pibwl ←« 21:08, 13 mar 2018 (CET)

Propozycja przeniesienia Wikiprojekt:Tabele władców do Tabele władców[edytuj | edytuj kod]

Tabela z wikiprojektu jest wykorzystywana w setkach czy tysiącach artykułów. Mieszanie przestrzeni głównej z wikiprojektem jest niewłaściwe. Tabela powinna być w PG. W dodatku obecnie każda zmiana w tabeli rodzi konieczność oznaczenia wszystkich setek/tysięcy haseł, w których jest ona wykorzystywana. Michał Sobkowski dyskusja 12:19, 14 sty 2018 (CET)

 •  Za Andrzei111 (dyskusja) 11:34, 16 sty 2018 (CET)
 •  Za Maitake (dyskusja) 11:30, 28 sty 2018 (CET)
 •  Za Jednak tabela ma obecnie ścisły techniczny format, który nie nadaje się do przestrzeni głównej. Jeśli już przenosić to do Szablon:Tabele władców. Nie jest to co prawda szablon, ale ta przestrzeń powinna umożliwić przeglądanie zmian w obrębie jednej strony. Paweł Ziemian (dyskusja) 13:27, 28 sty 2018 (CET)

encyklopedia.interia.pl[edytuj | edytuj kod]

Czy ktoś wiem, na ile to jest naukowo wiarygodne w kategorii encyklopedii? Czy moze być źródłem w wiki? Bo ja znalazłem tylko, że powstaje na bazie jakiejś prywatnej encyklopedii niezbyt znanego wydawnictwa, ale co to znaczy na bazie, czy zmiany względem tej encyklopedii są robione przez specjalistę czy jakoś uzgadniane z autorami haseł z tej encyklopedii to już nie znalazłem. --Piotr967 podyskutujmy 01:18, 17 sty 2018 (CET)

Po tej definicji widzę, że nie warto. kićor =^^= 01:24, 17 sty 2018 (CET)
dzięki, z tym ze mi chodzi bardziej o to na ile encyklopedia ta jest robiona przez specjalistyczną grupę autorów, niż o to, czy zawiera błędy. Bo błedy wskażemy w każdej encyklopedii, np. wg Britannici Odessa to miasto krymskie, a taka np. Encyklopedia Biologiczna stworzona wyłącznie przez Krakusów to błąd na błędzie błędem pogania, choć autorzy sami prof. dr hab. :) --Piotr967 podyskutujmy 01:32, 17 sty 2018 (CET)
A tego nie umiem powiedzieć, choć w "mojej" działce błędy są naprawdę poważne, np. mylenie homonimu z homofonem itp. Wątpię, by te hasła oglądał językoznawca. Pzdr. kićor =^^= 01:35, 17 sty 2018 (CET)
@Kicior99, jeśli chodzi o językoznawstwo, to jednak lepiej zajrzeć do "Encyklopedii językoznawstwa ogólnego", "Encyklopedii języka polskiego", ewentualnie (w pewnym zakresie tematycznym) "Słownika terminologii medialnej" prof. Walerego Pisarka niż do Interii. Problem w tym, że nie każdy wikipedysta je widział na oczy, nawet jeśli ukończył filologię. Mało kto rozróżnia te wszystkie synonimy, antonimy, hiponimy, hiperonimy, kohiponimy etc. Wszystkim się wydaje, że lingwistyka to taka prosta nauka, bo przecież każdy jakoś mówi po polsku. (Anagram16 (dyskusja) 03:14, 17 sty 2018 (CET))
@Anagram16 Tak, widać to zwłaszcza na forach internetowych... Ale ja tylko testowałem encyklopedię, na co dzień korzystam z innych źródeł, między innymi tych wymienionych przez Ciebie. Tyle, że na niczym innym się specjalnie nie znam, dlatego zrobiłem test działki językowej, badamy przecież użyteczność źródła. Piotr ma rację, czasem wysokie eszelony potrafią nastrzelać baboli (przypomina mi się ostatnia dyskusja na temat "ulubionego" słownika nazw geograficznych i jego autora). Z chęcią dowiedziałbym się, jak wygląda rzetelność innych działów. kićor =^^= 03:21, 17 sty 2018 (CET)
@Kicior99Znasz się jeszcze na Wrocławiu i może na paru innych rzeczach. A Piotr ma oczywiście rację, że czasem autorytety naukowe wydają książki dla "ubogich", w których niemiłosiernie upraszczają. (Anagram16 (dyskusja) 03:24, 17 sty 2018 (CET))
 • Przejrzałem losowo 10 haseł w kategorii "chemia", 8 było w miarę poprawnych, w jednym było widać, że mają nierozwiązany pewien problem techniczny i merytoryczny - kwas α-naftylooctowy wyświetlany jest jako ANAFTYLOOCTOWY KWAS i choć po copy/paste owo A jest zamieniane na α (αNAFTYLOOCTOWY KWAS), to wciąż nazwa jest zapisana niepoprawnie (brakuje "-" po α). Ten błąd mają we wszystkich tego typu hasłach. W jednym z haseł definicja była kompletnie nieprawidłowa, definicja chloropikryny brzmi: "najprostszy związek alifatyczny o własnościach nitrowych i chloropochodnych". Co to są własności chloropochodne? Albo nitrowe? Zamiast "własności" w chemii związków organicznych używane jest słowo "właściwości", a chloropochodną związek albo jest, albo nie jest - to nie jest właściwość. Tak samo związek albo jest związkiem nitrowym, albo nie jest (i nadal trochę to żargon, najbardziej poprawnie, to albo jest nitropochodną, albo nie jest), właściwości to może mieć nitrujące. A to, czy najprostszy, to kwestia dyskusyjna - chloropikryna to trichloronitrometan, a skoro tak, to chloronitrometan też można uznać za najprostszy, bo nadal jest zarówno chlorowcopochodną, jak i nitropochodną, a ma mniej atomów wodoru podstawionych atomami chloru - kwestia przyjętych kryteriów. Reasumując, wolałbym aby w chemii nie stosowano tej encyklopedii w charakterze źródła. KamilK7 09:35, 17 sty 2018 (CET)
 • Rzuciłem okiem na muzykę rozrywkową, wybierając 15 losowych haseł. W pięciu były błędy merytoryczne:
  • A-ha nie powstało pod koniec lat 70. tylko w 1982;
  • Accept wcale nie rozwiązał się w 1989 – w tym roku zawiesili działalność, po czym wrócili w 1992. Gdyby zespół reaktywował się np. w 2013 to mógłbym przypuszczać, że po prostu nikt nie dbał o aktualizację. Niestety jest gorzej;
  • W haśle Alphaville ktoś pomylił największe przeboje z tytułami albumów;
  • Brygada Kryzys wcale nie rozwiązała się przez naciski cenzury, która domagała się zmiany nazwy zespołu na Brygadę K. „Brygada K” pojawiła się w lutym na plakatach reklamujących koncerty rockowe w hali milicyjnego klubu sportowego Gwardia. Zespół nie zgodził się zagrać koncertu oraz zmienić nazwy, przez co Brygada Kryzys nie mogła działać przez jakiś czas. Miesiąc później zespół rozpoczął pracę nad debiutanckim albumem, a do koncertów grupa wróciła we wrześniu. Data reaktywacji także jest błędna – nie 1992 tylko 1991 (w 1994 zespół ponownie się rozwiązał, a w 2003 roku doszło do kolejnej reaktywacji);
  • W artykule o Grzegorze Ciechowskim można przeczytać, że „Mamona” pochodzi z lat 80.
Na literze „C” skończyłem…
„Najlepsze” w tym wszystkim jest to, że ktoś jednak czuwa nad tą encyklopedią, gdyż w artykule o Prince'u możemy przeczytać, że zmarł w 2016 roku. A więc ktoś opiekuje się encyklopedią. Szkoda tylko, że nikt nie dba o poziom merytoryczny. Jeśli tak łatwy temat jak muzyka rozrywkowa leży to boję się o inne dziedziny. Runab (dyskusja) 13:17, 17 sty 2018 (CET)
 • Ja kiedyś wylistowałem sobie hasła z mojej działki z tym źródłem (wraz z portalwiedzy.onet.pl i sciaga.pl), aby zweryfikować na podstawie innych źródeł i ostatecznie usunąć. Moim zdaniem lepiej unikać, zwłaszcza że jeśli coś jest w tej encyklopedii to inne źródła też istnieją i są na pewno lepsze. Wostr (dyskusja) 13:34, 17 sty 2018 (CET)
 • Minęły dwa tygodnie, porozmawialiśmy o poziomie Encyklopedii Interii i… nic. Dominują głosy za zamienieniem źródeł na lepsze. Według wyszukiwarki do poprawy mamy prawie 400 artykułów. Pracy wiele nie ma. Ktoś chciałby mi pomóc z naprawą? Runab (dyskusja) 12:22, 3 lut 2018 (CET)
 • (@Runab) Ponad połowa stron, na których znajdują się linki do tej encyklopedii, to strony dyskusji, wikipedystów bądź Kawiarenki, więc w rzeczywistości do poprawy jest mniej niż 200 artykułów (przy czym w sporej części ta encyklopedia wstawiona jest w Bibliografii, bez konkretnych przypisów, zatem nie bardzo wiadomo, jakie informacje należałoby skontrolować w tych hasłach). Maitake (dyskusja) 15:54, 21 lut 2018 (CET)

Niech bot wstawia szablon dopracować źródła / więcej przypisów[edytuj | edytuj kod]

 1. W tej audycji był taki dialog o sensie uźródławiania, o zasadach, których nie znali studenci dra Toczyskiego (obecnego w studio, który mówił o tym, że zleca studentom edytować Wikipedię). Studenci byli sfrustrowani anulowaniem edycji:
  Pundit:
  Procedury są na tyle rozwinięte, że nie musimy mieć przekonania, iż osoba, która podejmuje decyzję jest ekspertem (...), ale wystarczy, że ta osoba dołoży staranności by przestrzegać reguł. [Zasady] mówią na przykład o tym, że trzeba dodawać aktualne źródło naukowe, a także że należy stosować hierarchię źródeł.
  red. Karolina Głowacka:
  Nie wydaje mi się jednak, by studentów dr. Toczyskiego przekonywały te procedury, skoro odpowiedź "nieistotne" ich zniechęcała. Tu nie zadziałała wiara w procedury.
  Pundit:
  Sądzę, że studenci nie mieli zinternalizowanego przekonania, że procedura jest prawidłowa, nie znali standardów.
 2. Przed chwilą anulowałem edycję, która dodawała prawie 7k znaków i 0 przypisów. Dodawała do artykułu, w którym były już 2k znaków, 0 przypisów i 0 szablonów informujących o tym, że jest coś nie tak i że trzeba w inną stronę. Autorka po godzinie wykazała zniecierpliwienie, 2. raz pisząc w POPE w tej samej sprawie i dodając „Czy moja edycja zostanie zaakceptowana czy nie? Proszę o szybką odpowiedź, bardzo mi zależy na czasie”.
 3. Ze statystyk przedstawionych w tym wątku wynika, że 70 tysięcy artykułów ma szablon Przypisy, czyli 190 tysięcy nie ma tego szablonu. Można bezpiecznie zakładać, że większość ze 190 tysięcy stanowią artykuły całkowicie nieweryfikowalne i z listą bibliografii, która powinna (a nie tylko może) być „dodatkiem” do przypisów.

Tak więc proponuję, żeby bot przeleciał po artykułach, które nie mają przypisów i wstawił szablon {{dopracować|źródła}} albo {{dopracować|więcej przypisów}}. Ludzie nie wiedzą, że obowiązuje WER i piszą NWER, skoro zasada WER jest statystycznie wyjątkiem. Oczywiście wstawianie szablonów nie zmieni od razu sytuacji, ale nie będzie można powiedzieć, że dany artykuł wygląda OK. Tar Lócesilion (queta) 22:53, 21 sty 2018 (CET)

 • @Tar Lócesilion w przywołanym wątku jest mowa tylko o przypisach zapisanych w trybie sekcji końcowej, czyli {{przypisy|...}}. Natomiast wywołań normalnych bez parametrów w stylu {{przypisy}} jest około 650000. Choć to i tak tylko 50% artykułów. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:01, 21 sty 2018 (CET)
 • A nie było podobnej dyskusji jakiś czas temu? Jak pamiętam to mało osób było za masowym dodawaniem szablonów. Sidevar (dyskusja) 23:03, 21 sty 2018 (CET)
  • Mało było za, ale może nie znali argumentów? czasem coś się przeoczy. A edycje botów nie bolą. Tar Lócesilion (queta) 23:06, 21 sty 2018 (CET)
 • Temat przebotowania braku przypisów pojawia się regularnie i zawsze jest torpedowany. Padają różne argumenty, ale de facto zawsze chodzi o to samo: król pokazałby trochę za dużo... obawiam się, że nawet części intymne by zadyndały przed metaforycznymi oczami czytelników. Dosadniej: okazałoby się, że większość treści źródeł nie ma. Nie chce mi się słuchać audycji, @Pundit – pytałeś dr. Toczyńskiego, czy wytłumaczył studentom, co to plagiat, i czym się różni przypis od pozycji cytowanej?--Felis domestica (dyskusja) 23:10, 21 sty 2018 (CET)
  @Felis domestica nie było to przedmiotem dyskusji. Pundit | mówże 14:54, 25 sty 2018 (CET)
  • Przecież to jest absurd. Jedynymi świadomymi usterek mają być już aktywni zasłużeni wikipedyści? nie bardzo mieści mi się to w głowie. Tar Lócesilion (queta) 23:14, 21 sty 2018 (CET)
   • @Tar Lócesilion Oczywiście, że jest to absurd. Ale dobro czytelnika, ostrzeżonego że coś jest niczym nie podparte, zawsze jak dotąd przegrywało z dobrym samopoczuciem Wikipedystów. Inny bezsens to torpedowanie wpisywania „brak źródeł” z datą wsteczną. Bo co z tego, że bzdety wiszą od 10 lat, skoro 10 lat temu nie było obowiązku wstawiania źródeł, więc nie można napisać, że od 10 lat źródeł brakuje, bo byłoby "be" --Felis domestica (dyskusja) 23:23, 21 sty 2018 (CET)
 • Może zamiast wstawiać szablon zrobić domyślnie włączony gadżet, który dokona identyfikacji liczby podanych źródeł i przypisów względem objętości tekstu, i jeśli ów stosunek będzie niewystarczający to walnie na ekran dialog z ostrzeżeniem. Czytelnik będzie musiał kliknąć w klawisz Rozumiem aby je zamknąć i przejść do czytania treści. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:14, 21 sty 2018 (CET)
 • Masowe wstawianie szablonu dopracować czy fakt nie rozwiązywałoby problemu. Z kilku powodów. Po pierwsze, student wstawiwszy tekst już odbębnił obowiązek i może już powtórnie się nie logować. A wówczas nie zapoznałby się z uwagą, szablon wisiały sobie w nieskończoność, a bot dostarczałby ich kolejne partie. Po drugie, wobec stosunkowo częstego "zadawania" edycji przez kadrę akademicką, trzeba raczej przygotować plan witania takich studentów i program instruktażowy. I po trzecie, część starszych artykułów nie ma wpisanych źródeł, a część ma odnotowaną na dole "bibliografię", co było niegdyś praktyką codzienną. Tak czy inaczej, zadawanie botom zadań masowego wstawiania szablonów nie wyleczy problemu. A z ilości nowych, ale nieobeznanych z zasadami Wiki edytorów powinniśmy się cieszyć i przemyśleć warunki do ich wdrożenia. Wikipedii nie tworzą technikalia, ale społeczność. Jacek555 23:23, 21 sty 2018 (CET)
  • Wszystkie te argumenty są nietrafione. Nie chodzi o studentów piszących na zaliczenie, a o ogólną nieświadomość zasad Wikipedii. Ta nieświadomość wychodzi nie tylko wtedy gdy student coś edytuje, ale też wtedy, kiedy aktor krytykuje, że jest zła data urodzenia. Cóż z tego, że kiedyś wystarczała bibliografia, skoro teraz jest NWER i trzeba to zaznaczyć? Ostatnie dwa zdania są prawdziwe, ale nie są argumentem. „Tak czy inaczej, zadawanie botom zadań masowego wstawiania szablonów nie wyleczy problemu” – no przecież sam tak napisałem. Nie chodzi też o magiczne rozwiązanie problemu jednym środkiem. Rzadko przecież w życiu duży problem rozwiązuje się za jedną zmianą. Tar Lócesilion (queta) 23:29, 21 sty 2018 (CET)
 • Osobiście popieram każdą inicjatywę, która ma na celu poprawienie weryfikowalności artykułów, w tym również szablon "dopracować". Niestety lekceważenie źródeł nadal jest nagminne, więc powinniśmy robić jak najwięcej, aby zmienić tą sytuację. Pomysł Pawła z ostrzeżeniem wydaje się być sensowny. Mike210381 (dyskusja) 23:32, 21 sty 2018 (CET)
  • A mój pomysł? Trudno podsumowywać dyskusję, kiedy część uczestników wypowiada się tylko na propozycje poboczne. Tar Lócesilion (queta) 23:34, 21 sty 2018 (CET)
   • Tar, napisałem również że popieram pomysł z szablonem "dopracować". Sądzę, że oba powinny funkcjonować równocześnie. Wszystko, co tylko może poprawić weryfikowalność, jestem za ;) Mike210381 (dyskusja) 00:31, 22 sty 2018 (CET)
   • Wstawianie automatyczne może prowadzić do wojny edycyjnej z botem. Gadżet nie cierpi na taką przypadłość mimo użycia identycznych reguł. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:49, 21 sty 2018 (CET)
   • Czy to rzeczywiście problem? boty chodzą po edycjach wstawiających fakt bez daty i chyba nikt nie podnosi larum, że mu edytować nie dają? Tar Lócesilion (queta) 00:04, 22 sty 2018 (CET)
  1. Dobre edycje, o niewystarczającym uźródłowieniu należy próbować poprawić (pokazać jak poprawić, skonsultować z edytorem, wytłumaczyć co i jak z tymi źródłami itp. itd.), a dopiero w ostateczności anulować.
  2. Należałoby napisać nowe WP:WER i faktycznie wymagać uźródłowienia wszystkiego na pl wiki (przy okazji pewnie wprowadzić możliwość przypisów z zasięgiem, bo trudno uźrłódowić całą wiki bez technicznej możliwości zaznaczenia co uźródławiamy)
  3. Zastanówmy się do czego służą szablony braku źródeł. Czy są one po to by: a) informować czytelnika o tym, że art nie ma źródeł b) pomagać doświadczonym edytorom w uźródławianiu haseł szczególnie pilnie tego wymagających c) dawać przykład nowym, jak powinny wyglądać hasła na pl wiki. Mam wrażenie, że dramatycznie mieszamy te 3 porządki (nie że tylko w tej dyskusji, właściwie w każdej!)
  4. Pamiętajmy, że fakt istnienia przypisów nie oznacza, że hasło jest uźródłowione.
  5. Pamiętajmy, że fakt uźródłowienia hasła nie oznacza, że jest ono dobrze uźródłowione (współcześnie widzę, że nawet doświadczeni edytorzy korzystają z zaskakująco słabych źródeł) Nedops (dyskusja) 00:45, 22 sty 2018 (CET)
  • 1. Być może, chociaż to trochę nie na temat. 2. Być może, chociaż to trochę nie na temat. 3. Do wszystkiego naraz? te cele się nie wykluczają. Czytelnik widzi to co jest widoczne, a wikipedysta korzysta z kategorii, które wstawia szablon. 4. Tak, dlatego trzeba wstawiać szablon dopracować źródła ALBO więcej przypisów. 5. To temat na inną dyskusję, też bardzo trudną. Skupmy się na jednym problemie. Tar Lócesilion (queta) 12:07, 22 sty 2018 (CET)
  • (po koflikcie)ad3. Właśnie - czemu służą te wielgaśne szablony wstawiane do artykułów sprzed paru dobrych lat? Artykuły, które wtedy pisałem też opierały się na źródłach. Są tak samo wiarygodne jak dzisiejsze. Niestety, w owym czasie nie było mody na przypisy. To był błąd a wikipedia wyciągnęła z tego wnioski. Raz na jakiś czas wracam do starych artykułów, wypożyczam już raz wypożyczone książki i dopisuję przypisy. Mojej pracy nie przyspieszy żaden szablon. Po prostu mam tylko dwie ręce. Inni redaktorzy też nie rzucą się od razu na "szablony". Co złego dla wikipedii uczyni szablon? Otóż wzbudzi u czytelnika poczucie niepewności, a przecież ta niepewność winna być taka sama, jak ta o której mój przedmówca pisze w punkcie 4 i 5. Oczywiście moje uwagi dotyczą artykułów sprzed "epoki przypisowej". Wikipedia ad 2017 nie powinna dopuszczać artykułów nieuźródłowionych w przestrzeń główną--Kerim44 (dyskusja) 01:12, 22 sty 2018 (CET)
   • No przecież chodzi o to aby wstawić kolejny wielgachny szablon, który nic nie wnosi, a który by się stał pożywką dla delecjonistów. Electron   02:22, 22 sty 2018 (CET)
    • Electronie, umiesz już po hiszpańsku? — Paelius Ϡ 11:28, 22 sty 2018 (CET)
    • @Electron, nic nie wnosi? przeczytałeś to co napisałem na początku? czytelnicy i nowicjusze nie znają zasad Wikipedii m.in. dlatego, że zbyt wiele artykułów nie ma informacji, że nie są dobrze napisane. Obowiązująca „zasada” nie jest zasadą w sensie „zasada – wyjątek”. Tar Lócesilion (queta) 12:07, 22 sty 2018 (CET)
 • Jeśli jak twierdzi Paweł Ziemian możliwe jest wyświetlanie komunikatu bez botowania, to jest to dość kompromisowa sytuacja. Dotyczyłoby to raczej prostego warunku: brak jakichkolwiek przypisów i musiałoby mieć nieco inną formę i treść niż obecny szablon {{Dopracować}}. Mogłoby również odsyłać do krótkiej informacji na podstronie (skąd ten szablon, czemu, po co, co to WER i czemu nagle chcemy źródła jak przez lata ich nie wymagaliśmy) + dodawanie jakiejś kategorii innej niż obecne dot. braku źródeł. Mogłoby być również wyłączane osobno przez każdego usera (chociaż lepiej przez css/gadżet niż przycisk w samej informacji).
  Botowanie również mogłoby być (nie mam zbyt wiele przeciw), ale nie poprzez wstawianie istniejących wersji {{Dopracować}} → IMHO lepiej by było zrobić do tego dedykowany szablon [dedykowany parametr w {{Dopracować}}] (mniejszy, z nieco innym tekstem) kategoryzujący w innej kategorii. No i widzę tutaj również jeden możliwy warunek: brak jakiegokolwiek przypisu – bot dodaje szablon (bez wgłębiania się w to, czy bibliografia jest okej, czy nie jest – dyskusja o tym nie doprowadzi do niczego). Wostr (dyskusja) 01:03, 22 sty 2018 (CET)
  • „Kompromisowa” między (jak rozumiem) moim podejściem a stanowiskiem, które brzmi „nie, ponieważ...” – ponieważ co? nie znam argumentu. Co do reszty – przecież mamy szablon dopracować źródła i więcej przypisów. One załatwiają sprawę. Po co tworzyć inne komunikaty? po co mają być różne od istniejących? Tar Lócesilion (queta) 12:07, 22 sty 2018 (CET)
   • Kompromisowa pomiędzy wstawianiem szablonów przez bota, a niechęcią do tego z uwagi na potrzebę przebotowania połowy Wikipedii. Zresztą mogłoby się okazać (to wiadomo by było, gdyby były szczegóły, jak rozwiązanie mogłoby być zaimplementowane), że efekt obu rozwiązań jest identyczny lub niemal identyczny – a pracy o wiele mniej (i w historii artów nie byłoby tej dodatkowej edycji bota).
    Czemu oddzielny szablon? (1) Bo dotychczasowa praktyka użycia szablonów (a także ich wycofywania) wskazuje, że nie służą one do wstawiania do każdego możliwego artykułu bez źródeł, a tylko do tych, które rzeczywiście mogą zawierać informacje nieweryfikowalne lub w znacznym stopniu wymagające weryfikacji. Były już przecież dyskusje, że ktoś powstawiał kilkadziesiąt szablonów, ktoś mu usuwał itp. (2) bo spełnia nieco inne zadania niż dotychczasowe szablony {{Dopracować}} – w tym przypadku chodzi jedynie o użytkownika nowego i czytelnika, a cały proces odbył się automatycznie bez rzeczywistego sprawdzenia stanu artykułu; (3) więcej przypisów moim zdaniem w ogóle odpada – w nielicznych dziedzinach wciąż nie ma zgody ich edytorów, że przypisy są podstawą uźródławiania i bibliografia pełni tę rolę (czy słusznie, czy nie – nie sądzę, że ten temat jest dobry do poruszania w tej dyskusji); (4) bo artykuły oznaczone automatycznie wymieszają się z tymi, które były zgłaszane ręcznie (i które to zgłoszenia miały być takie jak w (1)). Wostr (dyskusja) 15:08, 22 sty 2018 (CET)
 • Do mnie argumentacja Tara Lócesiliona przemawia. Takie szablony 1) ostrzegą czytelników, że coś może nie być w porządku, 2) pozbawią argumentu edytującego bez źródła, że przecież już tak było, bo mu się odpowie, że "przecież zaznaczyliśmy, że to źle było", 3) pomoże łatwiej namierzać takie artykuły. Przeciwargumenty w postaci "Ja pisałem kiedyś dobrze, tylko nie było zwyczaju dawania przypisów" skłaniałyby mnie do zastanowienia, gdyby to był bardzo duży odsetek. Ale... do wielu artykułów już źródła dodałem, z różnych dziedzin, i wiem, że bardzo rzadko jest tak, że mogę po prostu dodać źródła, a wszystko w artykule okazuje się prawdą. Argument z pożywką dla delecjonistów. Cóż, bywam troszkę w poczekalni i zauważyłem, że oni do zgłaszania tam artów wcale tego szablonu nie potrzebują. :-) Kontrargument o wojnie edycyjnej z botem? Cóż, jak ktoś nie jest wstanie zauważyć, że się kopie z koniem (znaczy z automatem), to może lepiej, gdy się z nim będzie kopał, niż psuł nasze nerwy. ;-) KamilK7 13:14, 22 sty 2018 (CET)
 • Cóż, tradycyjnie zgodzę się z @Nedops a ponadto zauważę, że od samego mieszania łyżeczką herbata nie robi się słodsza. Kategoria:Artykuły wymagające dopracowania się przelewa, podobnież Kategoria:Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł. Można roboczo założyć, że ludzkie zgłoszenia są bardziej istotne, więc to musiałby być inny szablon/parametr i kategoria. Automatyczne botowanie bez np. sporego lagu też jest o tyle bez sensu, że częstokroć nie da się jednocześnie napisać/wyedytować hasła w wikikodzie i przejść do VE by dodać przypisy z citeoida - trzeba to rozbić na dwie edycje. A na koniec, gdy się wymaga od innych, jeszcze więcej trzeba wymagać od siebie. I tak gdy już się pozgłasza te hasła, ktoś będzie musiał poświęcić dużo czasu na tłumaczenie i pomoc nowym dodającym (która wciąż kuleje i nowych edytorów brakuje) oraz przejrzeć i uźródławiać te wszystkie hasła (co jest ciężką robotą). Przypuszczalnie potrzebujemy mniej oczo*ebnych praktyk niż wielki szablon na górze, bardziej w stylu <citation needed> en.wiki do częstego stosowania. A i tak wyjdzie pełno detali jak tysiące haseł, w których bibliografia pełni rolę cytowania (lub odwrotnie). Tak czy inaczej, to będzie wiele pracy i najgorsze co można zrobić, to zacząć wielką zmianę i ją zostawić rozbabraną - pisżę na wszelki wypadek. aegis maelstrom δ 14:11, 22 sty 2018 (CET)
  • Polska wikipedia schodzi juz na psy. Coraz mniej redaktorów piszących nowe arty, coraz mnhiej tych rozbudowujących je i uźródławiających. Coraz więcej za to zabaw botami i poprawek kompletnie nic nowego do artykułów nie wnoszących. Coraz więcej takich, którzy chcą (najlepiej botami) ozdabiać artykuły szablonami. Krótko mówiąc; coraz więcej kierowników, coraz mniej ludzi do robotySelso (dyskusja) 15:06, 22 sty 2018 (CET)
   • @Selso, optymizm jest świetny. Przeczytałeś co napisałem na początku, czy tak tylko mobilizujesz? Tar Lócesilion (queta) 15:22, 22 sty 2018 (CET)
  • Celne podsumowanie tematu. Nic dodać nic ująć. Też sobie czasem lubię zapuścić bota, i obserwować jak sobie nabija licznik, ale zwykle są to edycje które jednak naprawiają błędy, poprawiają kategoryzacje lub coś tam jednak wnoszą, a nie wstawiają kolejny wielgachny szablon... Btw. Czemu te szablony zawsze muszą być wielgachne i zawsze na początku artu, jakby były kierowane do ludzi z wadą wzroku i do tego o niewielkiej inteligencji. Czyli uważa się, że dopiero przywalenie wielkim obuchem w jakiś durny łeb (bez obrazy, to chodzi właśnie o dobitne, trafiające nawet do zakutej łepetyny, zobrazowanie naszego problemu) może dać jakiś rezultat? A może należało by przyjąć, że edytorzy wikipedii to jednak ludzie inteligentni i wystarczyłby tu mały, nikomu nie rzucający się jakiś przypis na końcu artu z wyłuszczeniem ewentualnego problemu lub zarzutów w stosunku do artu? Podobno: mądrej głowie dość dwie słowie... Electron   15:33, 23 sty 2018 (CET)
   • @Electron Jakby było tak dobrze, jak piszesz, to wstawianie wikipedystom samouczka po założeniu konta skutkowałoby tym, że każdy napisany przez nich artykuł byłby od razu zgodny z przynajmniej podstawowymi zasadami Wikipedii. KamilK7 16:34, 23 sty 2018 (CET)
    • Ale wstawienie następnego wielgachnego szablonu nic nie zmieni w tej materii, prócz tego, że będzie on przeszkadzał w recepcji artu i zakłócał jego estetykę. A kilku edytorów zrazi do dalszej edycji tego hasła, już zgodnej z twoimi postulatami. Do tych właśnie i ja się zaliczam, bo z zasady nie lubię jak ktoś mi coś łopatologicznie każe i mnie poucza. Co innego jakby mnie ładnie poprosił... Wtedy, w miarę możliwości oczywiście, pewnie bym pozytywnie zareagował. Electron   17:40, 23 sty 2018 (CET)
 • Przeciw jakiejkolwiek masówce czy to botowej, czy ludzkiej we wstawianiu szablonów. Również przeciw wyświetlaniu komunikatów na poziomie czytania hasła. Przydatność tego jest nikła, powstaną później twory jak np. na en wiki, gdzie przyzwoicie lub dostatecznie uźrodłowione hasła straszą dziwnymi szablonami. Argument o ogólnej nieświadomości jest chybiony, także w sytuacji, gdy o podejściu do źródeł mówi się od lat. Hasła należy stopniowo uźródławiać, a nie ozdabiać. Rozwiązaniem byłoby jedynie wyświetlanie się np. nad oknem edycji (i odpowiednio dla edycji VE gdzieś) trwale w czasie edycji widocznego komunikatu o konieczności dodawania przypisów. Jest coś takiego przy tworzeniu nowych w kodzie ("Niczego nie pisz „z głowy” i podaj źródła – najlepiej w formie przypisów – inaczej Twój wkład może nie przetrwać.") - można to dodać dla edycji istniejących haseł (bo z tymi jest większy problem niż z nowymi hasłami), ale wyłącznie dla osób niemających uprawnień redaktora. Elfhelm (dyskusja) 23:12, 22 sty 2018 (CET)
 • Nie bardzo widze plusów takiej akcji na poziomie 650 tys artykułów. Czy dzięki temu szablonowi nagle Wikipedyści rzuca się na poprawianie i dodawanie żródeł ? Nie. Czy nagle opinia publiczna (coraz mniejsza) nagle przestanie wieszać psy na Wikipedii, jej jakości czy upolitycznionych administratorach? Nie - tu nawet wręcz przeciwnie. Co się zmieni? Nic pójdzie tylko negatywny przekaz. Systematycznie poprawiajmy artykuły, prośmy o źródła i zacznijmy od siebie. Tar wczoraj wycofałem artykuł do brudnopisu gdzie nie było zupełnie źródeł, Ty w nim edytowałeś - dlaczego pierwszy tego nie zrobiłeś? Teraz chcesz wprowadzić bota by za Ciebie wstawiał szabloniki? --Adamt rzeknij słowo 23:43, 22 sty 2018 (CET)
  • Mieliśmy jedną wielką akcję botowania haseł szablonami (na stronie dyskusji), tj. wykrywania i oznaczania martwych linków. Efekt był znakomity, naprawiono z kilkadziesiąt tysięcy (a może i więcej) martwych linków. Oczywiście, że w znacznej mierze dzięki temu, że zadanie było (jest) proste, na pewno o wiele prostsze od uźródławiania. Ale gdybyśmy nie zaczęli, nie puścili bota, nie pokazali że mimo ogromu zadania jest ono skończone i możliwe do ogarnięcia, nie byłoby nic. I aż dziwię się, że wtedy nie dostałem takiego tekstu: Wczoraj widziałem artykuł w którym były same martwe linki, Tyś w nim Teukrosie edytował - dlaczego ich nie naprawiłeś? Teraz chcesz wprowadzić bota by za Ciebie wstawiał szabloniki? Nie wiem, jak to się wtedy udało, cud jakiś. Chyba nikt nie zauważył... --Teukros (dyskusja) 00:33, 23 sty 2018 (CET)
   • Jak słusznie zauważyłeś likwidowanie martwych linków to jednak nie to samo co wstawienie źródeł do artykułu którego samemu się nie pisało. Tu nie da się nabić licznika. Problem jeszcze większy powstaje, gdy artykuły posiadają bogate bibliografię ale nie posiadają przypisów - w jaki sposób nie posiadając tej bibliografii ktoś ma uzupełnić źródła w artykule, który powstał na podstawie właśnie owej bibliografii? W to często są bardzo dobre artykuły. By pomysł Tara urealnić proponowałbym wstawianie takich informacji/szabonów za pomocą bota do każdego nowo powstałego artykułu nie posiadającego przypisów czy źródeł. Ma to większy sens. Ba, można to zrobić dla wszystkich artykułów powstałych w ostatnim roku. Jest większa szansa, że zostaną one poprawione a autorzy jeszcze edytują. --Adamt rzeknij słowo 17:40, 23 sty 2018 (CET)
 • Jestem za przebotowaniem albo wyświetleniem komunikatu. Mamy dosyć wysoki próg wejścia i to czego oczekujemy od nowych Wikipedystów, powinno być również wymagana w stosunku do starych haseł. Inaczej budzi to uzasadniónione rozczarowanie, że wytykamy drzazgę w haśle nowicjusza, a nie widzimy belki we własnym. PuchaczTrado (dyskusja) 09:29, 23 sty 2018 (CET)
 •  Przeciw. Aby było jasne przeciw czemu, zacytuję Tara: Tak więc proponuję, żeby bot przeleciał po artykułach, które nie mają przypisów i wstawił szablon dopracować|źródła albo dopracować|więcej przypisów. Ludzie nie wiedzą, że obowiązuje WER i piszą NWER, skoro zasada WER jest statystycznie wyjątkiem. Oczywiście wstawianie szablonów nie zmieni od razu sytuacji, ale nie będzie można powiedzieć, że dany artykuł wygląda OK - jestem przeciw edukowaniu czytelników, że należy podczas edycji dodać źródło informacji, za pomocą wstawiania szablonów we wszystkie hasła nieposiadające przypisów. Ponadto ostrzeżenie o braku przypisów w haśle niczego nie dowodzi poza tym, że nie ma przypisów, a nie o tym czy treść hasła jest wiarygodna, czy też nie jest. Ozdabianie zatem haseł o braku przypisów samo w sobie jest imo zbędne - po co szablon o braku przypisów, skoro "gołym okiem" widać, że ich nie ma? Wiarygodność haseł - ich treść - nie zmieni się. Ba, istnieją dobrze napisane (wiarygodne) hasła posiadające "tylko" bibliografię, istnieją hasła dobrze napisane (wiarygodne) bez przypisów i bez bibliografii. Owszem, można uzasadnić potrzebę oszablonowania tym, aby szybciej uźródławiać hasła bez przypisów, ale imo nie tędy droga. Jeśli już, to wyraźny komunikat podczas edycji hasła - podobnie jak ten o wyrażeniu nieodwołalnej zgody na udostępnianie Twojego wkładu na licencjach... itd. Od lat postuluję nieśmiało, aby najpierw zmienić stare przyzwyczajenia "oznaczania wersji jako przejrzanej" jako wyłącznie niezawierającej wandalizmów widocznych "gołym okiem", ale o tym sza! bo przecież zamiast lagu 2 miesiące w oznaczaniu mielibyśmy dwa lata. No ale botowanie haseł szablonami uważamy za słuszne i przynoszące korzyść jak widzę z dyskusji. Ented (dyskusja) 17:18, 23 sty 2018 (CET)
  • @Ented ale może właśnie po takim przebotowaniu będzie mniej problemów z wersjami przejrzanymi, bo nowicjusze będą mieli większą świadomość konieczności uźrółowiania. PuchaczTrado (dyskusja) 17:33, 23 sty 2018 (CET)
   • Czy poprzez wstawienie szablonu w tysiące haseł nowicjusze będą mieli większą świadomość konieczności uźrółowiania? Szczerze - wątpię. Jeśli już, to wyraźny komunikat podczas edycji hasła. Poza tym, co najważniejsze - oszablonowanie haseł nie wpłynie na wiarygodność ich treści. Ented (dyskusja) 17:51, 23 sty 2018 (CET)
    • Co ma wspólnego edukowanie nowicjuszy w 2017 ze wstawianiem wielgaśniego komunikatu w artykule z 2008, który to artykuł mógł być napisany z zachowaniem wszystkich ówczesnych standardów. Nic nie ma wspólnego, poza nieuprawnionym, mechanicznym zasianiu niepewności co do wiarygodności dużej ilości haseł wikipedii. Jestem zwolennikiem wtórnego ręcznego uźródławiania - nie mechanicznego botowania--Kerim44 (dyskusja) 00:33, 24 sty 2018 (CET)
 • Inny powód dlaczego nie mamy źródeł - taka jest niestety uboczna konsekwencja masowego zgłaszania botem martwych linków i występującego czasem braku odpowiedniej staranności w żmudnym i trudnym podstawianiu wersji zarchiwizowanej (np. z archive.is, gdy Web Archive - jak często się zdarza - nie daje rady) lub w ogóle przez znalezienie odpowiedniej podstrony w wujku Google'u. Niestety, po takim mechanicznym czyszczeniu linków przez usuwanie zamiast poprawę po paru latach mamy artykuły bez źródeł. I tak: poprawa linków martwych jest trudna (i najlepiej od początku robić archiwum, choć to jest kolejne utrudnienie i ja już zdaje się na cyklicznie skanujące Wikipedię archive.is) - ale bez lepszego systemowego rozwiązania tego problemu będzie tylko gorzej. Obawiam się, że kolejna masowa botyzacja bez zastanowienia tylko zaciemni obraz i pogorszy problem (bo kto teraz sprawdza historię artykułów i szuka usuniętych linków i miejsc ich wstawienia?). aegis maelstrom δ 12:21, 24 sty 2018 (CET)
 •  Komentarz Zwrócę uwagę, że jeśli cokolwiek miałoby być oznaczone botem, to brak przypisów nie musi oznaczać braku źródeł. Przykładowo, w tematyce sportowej (w której dość często działam) wiele haseł ma tylko wydzieloną bibliografię i jest to rozwiązanie bardzo dobre – jeśli większość hasła stanowią wyniki przepisane z tabeli na stronie organizatora, to nie ma potrzeby pakowania tego linku do przypisów. W innych dziedzinach też widywałem hasła (głównie te krótkie) napisane na podstawie informacji zebranych z kilku stron internetowych, gdzie bibliografia jest nawet bardziej estetyczna niż przeplatające się przypisy. Owszem, generalnie przypisy są lepsze, ale są wyjątki i trzeba o nich pamiętać. Pozdrawiam (dyskusja) 10:59, 25 sty 2018 (CET)
  • Moim zdaniem bibliografia mogłaby spełniać dobrze swoje zadanie wtedy i tylko wtedy, jeśli cały artykuł byłby napisany na podstawie jednego źródła. Wymagałoby to jednak przy uzupełnianiu informacji z innego źródła zastosowania przypisu i konwersji pozycji bibliograficznej na przypisy, co jest trudne do nadzorowania. Mogłaby wprawdzie bibliografia spełniać dobrze swoje zadanie również w sytuacji, w której większość artykułu oparta byłaby o jedno źródło, natomiast te nieliczne informacje pochodzące z innych źródeł, byłyby dodane w postaci przypisów. Wymagałoby to bardzo ścisłego przestrzegania, a to jest praktycznie niemożliwe do uzyskania - sprawdzający (oznaczający) musiałby przy każdej informacji bez przypisu przeglądać pozycję bibliograficzną, czy przypadkiem to nie stamtąd dodano informację. Sytuacja w której jest kilka źródeł wykorzystanych do napisania artykułu i więcej niż jedno znajduje się w bibliografii, jest moim zdaniem nieakceptowalna - nie wiadomo, z którego źródła co wzięto, sprawdzający poprawność danej informacji musiałby w poszukiwaniu jej przeglądać wszystkie pozycje bibliograficzne, a wszystko przez lenistwo tworzącego/twórców artykułu. KamilK7 11:18, 25 sty 2018 (CET)
   • Generalnie się z tym zgadzam. Są jednak pewne specyficzne artykuły, na przykład:
    • Hasła o tematyce sportowej, zawierającej wyłącznie dane tabelaryczne z jednego źródła, albo z kilku podstron serwisu organizatora. Przykład: Slavic Cup w biegach narciarskich 2012/2013.
    • Krótkie hasła, które w bibliografii mają równie krótkie materiały. Jeśli artykuł ma powiedzmy 1kB treści, a w bibliografii są ze trzy krótkie artykuły internetowe, to wstawienie tych dwóch-trzech przypisów po każdym zdaniu to trochę sztuka dla sztuki. Przykład takiego hasła: Parafia św. Michała Archanioła w Blachowni.
   • Co prawda da się w takich przypadkach na siłę przerobić bibliografię na przypisy, ale nie zawsze jest to konieczne, a już na pewno nie jest to pilne. Takich haseł mamy mnóstwo. Zmierzam po prostu do tego, że gdybyśmy botem oszablonowali wszystkie hasła bez przypisów, to sporo tych szablonów byłoby wstawionych naprawdę nadmiarowo. Pozdrawiam (dyskusja) 12:36, 25 sty 2018 (CET)
    • @Pozdrawiam To nie byłoby na siłę i byłaby wartość dodana. W przypadku Slavic Cup. Po prostu przy poprawianiu na szybko wyszłoby, że bibliografia 2 jako przypis do tabelki 2, bibliografia 3 jako przypis do tabelki 4, i natychmiast by się okazało, że bibliografia 1 nie jest prawidłowym przypisem do tabelek 1 i 3; weryfikuje jedynie dane z infoboxu, że start zawodów odbył się w 21 grudnia 2012 w Horni Misecky i zakończył 17 marca 2013 w Zakopanem. Kliknięcie na all results odsyła niestety do wyników z sezonu 2017/2018 roku, aby się dostać do wyników z 2012/2013 roku trzeba ręcznie edytować linka, co daje nam weryfikację pól Data, Miejscowość, Dystans; aby zweryfikować miejsca trzeba dodatkowo wypełniać odpowiednie pola wyszukiwarki i klikać po uzyskanych tabelkach w celu otworzenia odpowiednich dokumentów. To praca, którą ktoś już wykonał raz i czy nie lepiej byłoby, aby te odpowiednie linki były na jedno kliknięcie dostępne w tabelce, żeby każdy, kto chce sprawdzić, nie musiał powtarzać tej procedury? Po dokonaniu tych zabiegów mielibyśmy prawidłowo uźródłowione tabele i odkrylibyśmy, że w artykule brakuje źródła na to, że zawody zaliczane są do Pucharu Kontynentalnego (informacja podana w definicji). Artykułu dotyczącego parafii nie analizowałem dokładnie, ale już na pierwszy rzut oka widzę, że jeśli w artykule nie znajdę weryfikacji dla jakiejś informacji po przejrzeniu 2 stron internetowych podanych tam jako źródła, to muszę przeszukać 154 strony Dziejów Konopisk i okolic, w celu sprawdzenia, czy jest ona tam zawarta - na prawdę nie tak wyobrażam sobie weryfikowalność. Ale przy okazji przypomniałem sobie, że jest jeszcze jedna sytuacja, w której warto korzystać z sekcji Bibliografia. Jeśli zawarte w artykule informacje pochodzą z wielu stron tej samej książki, to rzeczywiście najlepiej jest ją dać jako bibliografię, a w artykule odwoływać się do niej za pomocą szablonu {{odn}}. Jeśli dana informacja jest tylko na jednej lub na krótkim zakresie stron, to lepiej użyć przypisu i w nim oprócz autora i tytułu książki (i innych dotyczących jej danych) po prostu podać tą stronę lub zakres w przypisach. KamilK7 13:48, 25 sty 2018 (CET)
     • W Slavic Cup bibliografia jest dobra. W pierwszej pozycji bibliograficznej po kliknięciu na miasto rozwinie się lista rozegranych tam konkurencji, a po kliknięciu na konkurencję – jej wyniki. Czyli możemy zweryfikować tabele 1 i 3. Informacja o byciu częścią Pucharu Kontynentalnego jest dość trywialna (można zweryfikować ją w haśle o pucharze). W artykule o parafii przy pozycji książkowej brakuje faktycznie numeru strony – wtedy weryfikacja również nie byłaby trudna. W obu przypadkach informacje są weryfikowalne na podstawie bibliografii. Może takie hasła nie są idealne, ale na pewno nie są na tyle złe, żeby trzeba było oflagować je szablonem ostrzegającym czytelnika. Poza tym wrzucenie do jednego wora artykułów tego typu i 10kB ścian tekstu bez żadnych źródeł prawdopodobnie nie ułatwi nikomu pracy – w tym gąszczu i tak nie znajdziemy treści naprawdę nieweryfikowalnych. Pozdrawiam (dyskusja) 18:20, 25 sty 2018 (CET)
     • P.S. Metodę ze stosowaniem {{odn}} czasem sam stosuję (przykład: Aproksymacja wielomianowa). Generalnie zgadzam się, że przypisy zazwyczaj są najlepszą metodą. Tylko jak mówię – w niektórych przypadkach forma bibliograficzna jest niewiele gorsza, o ile nie równoważna. Pozdrawiam (dyskusja) 18:26, 25 sty 2018 (CET)
Podzielam opinię Elfhelma nt. używania botów w celu oznaczenia artykułów szablonem „stygmatyzującym” istotną część zasobów Wikipedii, który miałby wzmóc ruch weryfikujących/uźródławiających treści poprzez dodawanie przypisów. Rzeczywiście zdarzają się krótkie kilku zdaniowe artykuły oparte wyłącznie na bibliografii, mimo że nie jest to na pewno idealne rozwiązanie, to ten zbiór zalążków ma na tyle wystarczającą weryfikowalność by bot pominął je podczas przebiegu. Nie chodzi tu o uznanie tego typu uźródłowienia treści za optymalne, ale o uwzględnienie różnicy między artykułem pozbawionym jakichkolwiek źródeł a takim, który ma kompletną lub niemal kompletną sekcję ze źródłami. Wrzucenie do jednego worka tych dwóch zbiorów w mojej opinii mija się z celem (rozumiem, że tylko artykuły uzbrojone w przypisy byłyby przez bota pomijane). Jeśli chodzi o rezultat masowego wstawienia szablonów-promptów, to jestem przekonany, że nie przyniosą one spodziewanych skutków, ponieważ Ci co są ich sympatykami (wklejali je do tej pory do artykułów) nie będą IMHO rozwijać sekcji „źródła” na tych stronach, a ci którzy doceniają wartość źródeł (szczególnie w formie przypisów) najprawdopodobniej nie będą sugerować się komunikatem o braku źródeł na stronie np. z biogramem, bo wydaje mi się, że wolimy działać z własnej nieprzymuszonej woli; tzn. jeśli ktoś nam coś narzuca, to prędzej zajmiemy się walką z inną niedoskonałością aniżeli naprawą, którą zlecił nam ktoś inny lub sam bot. Dlatego taką mam opinię w tej kwestii, ponieważ mamy wystarczająco „zaganiaczy” w życiu realnym by być jeszcze ponaglanym „wyrazistymi” okienkami. To byłoby doskonałe rozwiązanie gdybyśmy pracowali tu na etat, ale jesteśmy tu tylko wolontariuszami. Taka już natura człowieka, szczególnie (IMO) Polaka, że może nawet na przekór zająć się czymś innym, gdy tylko wisi nad nim „gumowy topór”, który z uśmiechem na policzku dyktuje mu czym ma się zająć. Wydaje mi się, że wszechobecny prompt nie spełni funkcji, której się po nim spodziewamy. Wybaczcie, że podchodzę do tego tak filozoficznie, ale czasem trzeba zapuścić ten ludzki pierwiastek, by następnym razem @Pundit nie musiał odbijać „retorycznej piłki” przynajmniej w kwestii ludzkiego podejścia (dr Toczyski: „Wartość procedur jest bardzo duża, ale mnie brakuje czasem pierwiastka humanistycznego”) jakie było poruszone w podlinkowanej wyżej dyskusji na antenie jednej ze stacji radiowych (ten wątek, który pominięto w wersji tekstowej rozmowy, z kotem w pudełku schowanym w piwnicy był dosyć groteskowy…). Tak że zgadzam się również z opinią Selso, który doskonale wie o czym pisze. Hoa binh również niejednokrotnie dawał nam do zrozumienia, że „techniczna masówka” nie jest złotym środkiem. Mówiąc o jakości artykułów w Wikipedii myślimy głównie o źródłach, a niestety nic nie rozwiąże tak kompleksowo problemu jak ciężka praca tysięcy wolontariuszy. Jeśli chodzi natomiast o stronę wizualną artykułu okraszonego na jego czole komunikatem informacyjnym, to (mimo dotychczasowej niechęci do niego) uważam, że nie możemy usuwać go całkiem z artykułów, bo IMO byłaby to próba zamiatania pod dywan dostrzeżonych (przez żywego człowieka) problemów. Wiem też, że Tar nie myśli tu o „magicznym rozwiązaniu problemu jednym środkiem”, ale czy nie ziszczą się słowa Aegisa Maelstroma, że „masowa botyzacja bez zastanowienia tylko zaciemni obraz i pogorszy problem”? Może nie zaciemni w istotny sposób, ale nie poruszy też tłumów do ulepszania artykułów pod względem ich weryfikowalności. Artykuły bez żadnych źródeł (w formie przypisów czy bibliografii), a także bez szablonów ostrzegawczych ({{dopracować}} / {{fakt}}, etc.) można by jednak wrzucić do właściwej kategorii ukrytej (bo zdaje się w tym momencie takie hasło jak to nie uwzględnia żadna techniczna kategoria – chyba się nie mylę). No, to tyle. --Pit rock (dyskusja) 03:32, 29 sty 2018 (CET)

Zamierzam przeanalizować trzy dyskusje na powiązane tematy: niniejszą, ze stolika ogólnego i stolika społeczności. Na górze mojej strony napiszę syntezę wszystkich dyskusji i każdej z osobna. Mam nadzieję, że w ten sposób będzie można wyłuskać poważne argumenty i większe błędy w rozumowaniu i ostatecznie wskazać jakieś pożyteczne wyjście. Tar Lócesilion (queta) 01:30, 18 lut 2018 (CET)

Kategoryzacja „terytorialna”, historia a stan aktualny[edytuj | edytuj kod]

Przypuśćmy, że mamy artykuł o obiekcie X, który znajdował się kiedyś w granicach państwa Y, ale już tego obiektu nie ma, bądź jest w granicach innego państwa Z. Czy powinniśmy mu przypisać kategorię: Obiekty w państwie Y, czy jednak nie? Pytam dlatego że do mojego artykułu kopalnia Szarlej dodałem kategorię „Kopalnie w Niemczech”, ale Duży Bartek usunął to z adnotacją: „Piekar Śląskich nie ma w kategorii "Miasta w Niemczech", więc i kopalnia nie jest w Niemczech”. Jak powinniśmy postępować w takich wypadkach Waszym zdaniem? --Gower (dyskusja) 20:11, 3 lut 2018 (CET)

Współczesną. — Paelius Ϡ 20:14, 3 lut 2018 (CET)
To nie pierwsza dyskusja o tym problemie. Tak już jest, że granice państwowe się przesuwają. Ponieważ Wikipedia jest pisana teraz, obowiązuje – generalnie rzecz biorąc – obecna mapa świata. Jeśli jest jakiś poniemiecki pałac w Szczecinie, to jest on w Polsce. Można też pisać, że Niemiec w 1900 przyjechał do Wrocławia, choć wtedy to miasto nosiło nazwę Breslau. (Anagram16 (dyskusja) 20:20, 3 lut 2018 (CET))
Ostatnie zdanie nie do końca prawdziwe. — Paelius Ϡ 20:32, 3 lut 2018 (CET)
Osobiście jestem za współczesną, bo wydaje mi się że czytelnicy znacznie chętniej będą szukać kopalni znajdujących się obecnie na terenie jakiegoś państwa niż kopalni które znajdowały się kiedyś w historii na terenie jakiegoś państwa. Oczywiście narusza to ponadczasowość... Zwłaszcza że określenia "Polska" czy "Niemcy" są mocno współczesne, trudno powiedzieć by Lwów był miastem w Austrii, bo Austro-Węgry to nie Austria, a Królestwo Prus to nie do końca Niemcy. Michał Wadas (dyskusja) 14:25, 13 lut 2018 (CET)
Sprawa się czasem komplikuje. Dam przykład. Był sobie kościół św. Józefa w Czarnym Lesie. Gdy kościół budowano, Czarny Las to była kiedyś część Bytomia, później Nowego Bytomia. Z tym, że kościoła już nie ma, bo został wyburzony, Nowego Bytomia jako samodzielnej miejscowości też nie ma. Wyburzony już został będąc w granicach Nowego Bytomia, późniejszej Rudy Śląskiej. Więc jak nazwać taki artykuł najlepiej: kościół św. Józefa w Bytomiu, w Nowym Bytomiu, Rudzie Śląskiej czy Czarnym Lesie?--Gower (dyskusja) 11:31, 21 lut 2018 (CET)
Ja bym nazywał Kościół św. Józefa w Czarnym Lesie, bo cały czas taka jednostka administracyjna/samorządowa istnieje. ~malarz pl PISZ 13:25, 21 lut 2018 (CET)

Radosna twórczość na temat Ośmiornic[edytuj | edytuj kod]

Proszę o pilne przeniesienie do brudnopisu wikipedysty @mpn jego wersji hasła Ośmiornice, i przywrócenie wersji hasła sprzed wstawienia tłumaczenia. Autor nie zastosował się do zaleceń Wikipedii dotyczących tłumaczeń haseł z innych wersji językowych. Ze względu na niewystarczającą znajomość języka angielskiego i języka polskiego, a także kompletny brak znajomości zagadnienia i polskojęzycznej terminologii tematu, w tej wersji hasła jest pełno błędów językowych, merytorycznych, dwuznacznych sformułowań i radosnej twórczości własnej (w całym haśle trudno znaleźć akapit, który byłby od nich wolny). Żeby nie być gołosłownym, kilka przykładów tylko i wyłącznie z pierwszego akapitu:

 1. „rząd głowonogów, ośmioramiennych mięczaków o miękkim ciele” – mylące sformułowanie
 2. „Obejmuje około 300 gatunków” – błąd językowo-merytoryczny, rzędy nie obejmują niczego, do rzędu można co najwyżej zaliczyć gatunek
 3. „Są to zwierzęta dwubocznie symetryczne, mające dwoje oczu i dziób, otwór gębowy leży w centralnym punkcie względem ramion” – to kurę w takim razie też można zaliczyć do ośmiornic! A na poważnie, żadna z tych cech nie jest wyróżnikiem tej grupy systematycznej
 4. „Miękkie ciało potrafi szybko zmieniać kształt, umożliwiają zwierzęciu przeciskanie się przez niewielkie otwory.” – błąd językowy + radosna twórczość
 5. „Podczas pływania mięczak ciągnie za sobą swych 8 ramion” – no po prostu ramiona, tj. ręce, opadają
 6. „Syfon służy zarówno wymianie gazowej, jak i poruszaniu się przez wypchnięcie strumienia wody” – kolejna perełka językowo-merytoryczna. A podlinkowanie syfonu do rynny syfonalnej jest naprawdę klasą samą w sobie, jeśli chodzi o radosną twórczość.
 7. „Złożony układ nerwowy zapewnia świetny wzrok” – co ma piernik do wiatraka? Przez litość nie wspomnę tutaj o ośmiornicach z uwstecznionymi oczyma
 8. „ośmiornice należą też do najinteligentniejszych bezkręgowców, prezentujących najbardziej złożone zachowania” – lanie wody. Ślimaki czy mrówki również „prezentują bardzo złożone zachowania” (tu oklaski za wprowadzanie nowej, antropocentrycznej jakości do stylu opisu zjawisk przyrodniczych), ale nie świadczy to bynajmniej o tym, że są inteligentne. Bynajmniej nie neguję tu dużej inteligencji ośmiornic, tylko zwracam uwagę na totalną nieporadność językową autora.

Jak widać, w każdym zdaniu akapitu jest jakiś błąd, bzdurne sformułowanie lub naruszenie zasad Wikipedii (głównie WP:NOR). Nie lepiej jest dalej w haśle. Wyliczenie wszystkich błędów byłoby prawdopodobnie dłuższe niż samo hasło. Ponieważ zdarzyło mi się już poprawiać hasła-tłumaczenia tego autora, wiem, że łatwiejszym rozwiązaniem niż poprawa tego tekstu, byłoby przetłumaczenie tekstu od nowa - jednak, oceniając jakość hasła w enwiki, nie uważam tego za zalecane.Tebeuszek (dyskusja) 22:37, 11 lut 2018 (CET)

 • @Tebeuszek jako aktywny swego czasu wikipedysta powinieneś wiedzieć jak działa Wikipedia. Tylko dzięki poprawkom przez "widzących błędy i braki" może się rozwijać. Błędy, które Ciebie rażą są niewidoczne dla reszty. Z punktu widzenia perfekcjonisty nie powinno się w ogóle udostępniać takiego narzędzia jak Wikipedia anonimowym edytorom o nieznanych kompetencjach. Ona cała jest swego rodzaju brudnopisem i nie ma sensu jej gdzieś przenosić. Tu każdy artykuł trzeba po prostu poprawiać i jest to prostsze niż pisanie litanii błędów "dłuższej od artykułu". Do brudnopisów autorów lądują artykuły rażąco naruszające zasady lub niezrozumiałe, nieporadnie zredagowane. Kenraiz (dyskusja) 22:57, 11 lut 2018 (CET)
 • @Tebeuszek Dobrze, że wreszcie podajesz, o co chodzi, nie wiem co prawda, czemu nie odpowiadasz mi w dyskusji, gdzie już prosiłem o wyjaśnienie, co jest do poprawy. Z drugiej strony obawiam się, że nadal wszystkiego nie rozumiem.
  1. tzn. chodzi o miękkie ciało? Czyli brak szkieletu kostnego? Tak poprawić?
  2. obejmują, zawierają... generalnie chodzi o relację zawierania się podzbiorów, jeśli mamy być precyzyjni. Ale w nieco bardziej potocznym sformułowaniu błędu nie widzę
  3. obawiam się, że stosujesz do tej kury błędnie sylogizm kategoryczny, formalizując Twe rozumowanie O a D ^ K a D |- K a O . Na poważnie: art nie mówi, jakoby były to synapomorfie
  4. literówkę poprawiłem, rozumiem, że postulujesz usunięcie tego zdania?
  5. nie opadają, bo są w wodzie :-P jak poprawić?
  6. odlinkowano. Nie widzę błędu jezykowego
  7. no raczej wzroku bez ukłądu nerwowego by nie było... To jest informacja ogólna. Pisząc o ssakach, piszemy zwykle o włosach, mimo że u niektórych nie występują. Wstęp nie miejscem na rewersje :-)
  8. czyli rozumiem, że wywalamy złożoność zachowań, zostawiając inteligencję? Mpn (dyskusja) 17:50, 12 lut 2018 (CET)
 • @Mpn Skoro już tutaj temat trafił. Postaram się pomóc tam, gdzie sam rozumiem (albo tak mi się wydaje) zarzuty Tebeuszka:
ad 1) Miękkim w porównaniu z czym? W porównaniu na przykład z meduzami ich ciała są bardzo "twarde". Ogólnie tego typu sformułowania nie powinny być elementem definicji.
z Tobą i mną :-) usunąłem, może rzeczywiście nazbyt antropocentryczne Mpn (dyskusja) 18:13, 13 lut 2018 (CET)
ad 2) Rzeczywiście słuszny zarzut. Nie będę tu wnikał już w takie, że rząd "obejmuje", to błąd tego samego typu, co "gazety piszą" (dopuszczalne w języku potocznym, ale na pewno nie jest to język polecany do encyklopedii). Ważniejsze jest to, że nie wiadomo, jaka liczna gatunków, spośród wszystkich które istnieją i istniały, spełnia warunki pozwalające na zaliczenie ich do tego rzędu. Wiadomo natomiast ile spośród nich do niego dotychczas zaliczono/zaklasyfikowano i tak to powinno być ujęte.
Zajrzałem do paru książek z półek i obecne są w nich najróżniejsze sformułowania (takson "liczący" X taksonów, do taksonu "należy" X taksonów, takson "obejmuje" - to ostatnie np. w 'Systematyce' Alicji Szwejkowskiej, 'Rośliny kwiatowe' Wielka Encyklopedia Przyrody, Encyklopedia biologiczna (Wyd. Operon - dzieło zbiorowe naukowców z UJ). Innymi słowy to standardowe określenie w literaturze przedmiotu. Kenraiz (dyskusja) 10:44, 13 lut 2018 (CET)
W zdaniach "do taksonu należy" oraz "takson liczący" przynajmniej nie ma błędu logicznego typu "gazety piszą". Ale co chcesz wykazać, że naukowcom także zdarza się używać nieprzemyślanego słownictwa? Ja to wiem i bez tego, pytanie brzmi, czy musimy kopiować akurat sformułowania z tych, zamiast skorzystać z tych, które używają go poprawnie. KamilK7 11:18, 13 lut 2018 (CET)
Tylko, że nie rozumiem czemu uznajesz to za nieprzemyślane słownictwo. Słowo "obejmować" ma wiele znaczeń [1] (tu mówimy o 4 z linku – "zawierać, mieć w swoim składzie"). Podałem przykłady świadczące o tym, że słowo w tym znaczeniu bynajmniej nie jest "wyłącznie" potoczne i jest używane w literaturze przedmiotu. Kenraiz (dyskusja) 17:57, 13 lut 2018 (CET)
Obawiam się, że system stosowany w biologii i tak jest sprzeczny, więc siła rzeczy nie można opisać go z precyzją matematyczną :-) Mpn (dyskusja) 18:13, 13 lut 2018 (CET)
@Kenraiz tyle, że my nie wiemy, ile obejmuje, wiemy tylko ile dotychczas do niego zaklasyfikowano. Jeśli jacyś naukowcy z rozpędu użyli takiej składni, to nie zastanowili się nad tym, sprawdziłem natomiast (za pomocą wujka G.), że do rzędów, poprawnie, także klasyfikują (i zaliczają, choć rzadziej). KamilK7 08:28, 14 lut 2018 (CET)
Obawiam się, że nie można powiedzieć, ile obejmuje (w rzeczywistości, jak mniemam), gdyż wyróżnianie gatunków w sali czasu jest arbitralne. Nie ma innej liczby gatunków, niż liczba gatunków nazwana i zaliczona do wyższego taksonu. Taki jest system klasyfikacji. W efekcie pisząc o obejmowaniu mamyna myśli opisaną liczbą gatunków. Każda inna jest mrzonką. Mpn (dyskusja) 17:08, 14 lut 2018 (CET)
@Mpn to po co w takim wypadku pisać, że obejmuje (co przeciętnego czytelnika Wikipedii, który rzadko poddaje się refleksji, może mylić), zamiast napisać wprost, że zaklasyfikowano? Ponadto widywałem niekiedy rzeczywiście próbę odniesienia do tego, ile takson może obejmować (ale wtedy wyglądało to mniej więcej tak: dotychczas opisano tyle, a tyle, natomiast całkowita liczba gatunków, które można zaliczyć do tego a tego szacowana jest na tyle, a tyle). KamilK7 08:13, 15 lut 2018 (CET)
tak, @KamilK7, spotyka się takie szacunki, dla konkretnego czasu pewnie jeszcze mają jakiś sens. Tak jak teraz może być? Mpn (dyskusja) 17:47, 15 lut 2018 (CET)
@Mpn literówka była, a skoro i tak tam wlazłem, to poprawiłem tak, jak moim zdaniem jest lepiej. KamilK7 08:19, 16 lut 2018 (CET)
@Mpn, @KamilK7 podając liczbę gatunków należących do taksonu, można podać albo liczbę opisanych, albo liczbę wszystkich (w domyśle - w obu przypadkach chodzi o liczbę obecnie żyjących, nie o wszystkich możliwych sklasyfikowanych i niesklasyfikowanych przodków). Różnice mogą być spore, zależnie od stopnia zbadania taksonu (nie wiem dokładnie, jak takie szacunki się robi). Natomiast liczba opisanych też niekoniecznie jest możliwa do dokładnego podania, bo niektóre gatunki są opisane kilkukrotnie, niezależnie, i zanim ktoś to odkryje i zrobi z nich synonimy, no to tak sobie są. Czasami nie ma zgodności co do rangi danego taksonu (gatunek czy np podgatunek) Wireonek (dyskusja) 10:53, 16 lut 2018 (CET)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── @Wireonek dlatego właśnie poprawiłem na "zaklasyfikowano". KamilK7 11:06, 16 lut 2018 (CET)

ad 3) Tu bym trochę z Tebeuszkiem dyskutował - kura na pewno nie spełnia tej definicji, gdyż ma skrzydła zamiast ramion. Ale ma też trochę racji. Rzeczywiście większość zwierząt posiada ma taką symetrię, około 1,2 mln znanych gatunków, w tym mięczaki, stawonogi i strunowce. Dwoje oczu ma tylko część, dziób niewielka część, ramiona też nie wszystkie, jeśli mają ramiona i dwuboczną symetrię, to chyba wszystkie mają otwór gębowy w punkcie centralnym względem ramion. Myślę, że w tym miejscu (tak wcześnie w artykule) Tebeuszek raczej spodziewał się cech, które są używane do klasyfikacji do ośmiornic.
ad 4) Co to są "niewielkie otwory"? Zdanie nie wynika z treści zawartej z uźródłowionych sekcjach, moim zdaniem do usunięcia.
usunąłem Mpn (dyskusja) 18:13, 13 lut 2018 (CET)
ad 5) Znów nie wynika z uźródłwionej treści, ponadto takie sformułowanie, to kolokwializm - chodzi być może o to, że ramiona nie są wykorzystywane do napędu, ale bez źródeł, też bym to usunął.
przredagowałem, podane informacje są uźródłowione [2]
ad 6) To zdanie wynika z treści sekcji, pomijając to, że "poruszaniu się przez wypchnięcie strumienia wody" jest trochę niezręczne (jednokrotne, czy pulsacyjne, a może ciągłe?), to nie widzę tutaj jakoś powodu do czepiania się.
przeredaowałem jednak, łącząc z porpzednim Mpn (dyskusja) 18:13, 13 lut 2018 (CET)
ad 7) Istnieje wiele zwierząt o bardziej złożonym układzie nerwowym, które nie mają świetnego wzroku, a orientację w otoczeniu zapewniają im inne mechanizmy, na przykład echolokacja u nietoperzy.
nie chodzi mi o to, że układ nerwowy jest warunkiem wystarczającym dla wzroku, tylko że jest warunkiem koniecznym. Sugerujesz rozbicie tego zdania na dobry UN i dobry wzrok osobno? Mpn (dyskusja) 18:13, 13 lut 2018 (CET)
@Mpn Nie wiem, napisane jest tak, jakby był warunkiem wystarczającym ("zapewnia"), oraz tak, jakby doskonały wzrok był cechą immanentną ośmiornic, tymczasem na przykład Cirrothauma murrayi jest praktycznie "ślepa" - jej wzrok lepiej opisuje słowo "fotorecepcja" niż "widzenie". KamilK7 08:45, 14 lut 2018 (CET)
poprawione @KamilK7 Mpn (dyskusja) 17:15, 14 lut 2018 (CET)
ad 8) Inteligencja (w znaczeniu, które może dotyczyć zwierząt), to zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w sytuacjach nowych (wg słownika PWN). Z dalszej części artykułu (sekcji posiadającej źródła) wynika, że ośmiornice posiadają takie zdolności, nie rozumiem więc zarzutu Tebeuszka.
Mam nadzieję, że te uwagi do czegoś się przydadzą. KamilK7 09:58, 13 lut 2018 (CET)
Myślę, że bardziej niż uwagi przedmówcy, jako że są bardziej merytoryczne Mpn (dyskusja) 18:13, 13 lut 2018 (CET)
Ad. 8 - sądzę, że chodzi tylko o to, że sama złożoność zachowania nie świadczy o inteligencji, tak jak ją potocznie rozumiemy. Nawet bardzo skomplikowane zachowanie może być wynikiem instynktu - wiele rytuałów godowych jest mocno skomplikowanych, ale czy rytualne tańce wszystkich egzotycznych ptaków uznamy za przejaw wyjątkowej inteligencji?
Ad 1 - weźcie pod uwagę, że zasadniczo wszystkie mięczaki mają miękkie ciało. Ślimak ma je, jak sądzę, podobnie miękkie jak ośmiornica, tylko u ślimaka jest opakowane w muszlę, a u głowonogów z muszli został kawałek schowany w ciele. Wireonek (dyskusja) 12:10, 13 lut 2018 (CET)
Re: Ad 8) Wykazana w doświadczeniach z labiryntem pamięć krótko i długotrwała, możliwość treningu w rozróżnianiu odmiennych kształtów i wzorów i inne opisane w rozdziale dot, inteligencji zachowania trudno zaklasyfikować do zachowań instynktownych. KamilK7 12:35, 13 lut 2018 (CET)
@KamilK7 oczywiście, ale pisałeś, że nie rozumiesz zarzutu, więc Ci go tłumaczę, czego według mnie dotyczył. Wireonek (dyskusja) 16:15, 13 lut 2018 (CET)

Forma dyskusji[edytuj | edytuj kod]

Z pewnym żalem przeczytałem powyższą dyskusję, ale moją uwagę przykuły inne kwestie niż faktyczny stan merytoryczny artykułu. Otóż wypowiedzi Wikipedysty inicjującego sekcję składają się w większości z elementów stojących w głębokiej sprzeczności Wikietykietą, a równocześnie zdecydowanie brakuje mi reakcji ze strony administracji, która winna pomóc utrzymać formę i poziom dyskusji w zgodności z zasadami. @Tebeuszek, mam nadzieję, że przyznasz iż łatwiej byłoby uzyskać porozumienie gdybyś zwracając się wprost do Mpn'a na jego stronie dyskusji wskazał, że masz konkretne „zastrzeżenia” czy też „wątpliwości” w odniesieniu do kilku sformułowań i je wypunktował. Reagował przecież na Twojej stronie dyskusji, ale Tobie nie udało się znaleźć chwili, by skonkretyzować mu te uwagi bezpośrednio. Czytelnik zaglądający do niniejszej sekcji może odnieść – mylne jak ufam – wrażenie jakby Twój wpis i sam tytuł sekcji („Radosna twórczość na temat Ośmiornic”) miał być jakąś formą publicznego zadenuncjowania Wikipedysty, a sama forma próbą ośmieszenia („niewystarczająca znajomość języka angielskiego i języka polskiego”, „kompletny brak znajomości zagadnienia i polskojęzycznej terminologii tematu”, „w tej wersji hasła jest pełno błędów językowych, merytorycznych, dwuznacznych sformułowań i radosnej twórczości własnej”, dalej można przeczytać o „perełkach językowo-merytorycznych”, „totalnej nieporadności językowej autora” czy „laniu wody”). Mam oczywiście nadzieję, że przy kontynuacji wątku uda się „zakładać dobrą wolę drugiej strony”, „krytykować za pomocą pytań”, „chwalić przed skrytykowaniem”, a wyrażane opinie poprzedzać zwrotem w rodzaju „Moim zdaniem to nie jest prawda”. To wszystko może pomóc w uniknięciu wrażenia atakowania osób, z którymi chcesz prowadzić dyskusję. Wikipedię tworzy społeczność, więc zalecenia unikania wyrażania negatywnych emocji i nastawienie na dialog są elementami kluczowymi, by praca nad encyklopedią była nie tylko merytoryczna, ale konstruktywna i harmonijna, a przebiegała „w ducha koleżeństwa i wzajemnego zrozumienia”. W sytuacji gdy w artykule napotka się na treść sprzeczną ze źródłami można (i należy) w pierwszym rzędzie korzystać z zasady Wikipedia:Śmiało modyfikuj strony i samemu skorygować tekst. No i warto pamiętać, że (jak ponoć twierdził Bonaparte): „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi”. Powodzenia. Jacek555 20:08, 14 lut 2018 (CET)


Szanowni Państwo! Ponieważ wychodzi na to, że jestem wrednym trollem, który ewidentnie nie zakłada dobrej woli innych Wikipedystów i dąży usilnie do tego, by dyskredytować i denuncjować ich niedoskonałości, to nałóżcie na mnie blokadę, ale proszę – wycofajcie to hasło do poprawy w brudnopisie. Osobiście nie widzę łatwej możliwości poprawy tego hasła. Poprawianie jednego tylko akapitu idzie w bólach – a co z pozostałą (główną) częścią hasła?

Być może jestem nienormalny, ale generalnie to autor, a nie czytelnik, odpowiada za treści, które publikuje, więc, jak sądzę, nadużyciem jest przerzucenie na mnie bądź na innych Wikipedystów obowiązku poprawiania nieswoich błędów. Sposób, w jaki traktowane są utrzymane na podobnym poziomie merytorycznym i językowym hasła Archego i RobertaKarpiaka świadczy o tym, że jednak ta elementarna przyzwoitość na Wikipedii istnieje, i są mechanizmy, by do przestrzeni głównej nie trafiały hasła niespełniające podstawowych wymogów.

Życzę miłego edytowania, Tebeuszek (dyskusja) 17:54, 19 lut 2018 (CET)

 • @Tebeuszek, podejmuj dyskusję z szacunkiem i sympatią dla rozmówców, staraj się być pomocnym, wady i problemy wskazuj w taki sposób, by współpraca z Tobą była interesująca i przyjemna. Pamiętaj, że jesteśmy tu dla siebie, Wikipedia to hobby i sposób spędzania wolnego czasu, nie praca. Rozumiem Twoją frustrację (sam ją czuję patrząc na artykuły z dziedziny prawa, i dlatego też omijam tą działkę), ale komentarzami jak wyżej osiągniesz tyle tylko, że będziesz jeszcze bardziej sfrustrowany. Podejdź do pisania artykułów tutaj bardziej na luzie, jak do rozrywki :) --Teukros (dyskusja) 18:27, 19 lut 2018 (CET)
 • @Tebeuszek, czemu się dziwisz. Zamiast wskazywać konkretne błędy, na stronie Mpn sugerowałeś, że skoro wie, że popełnia błędy, to nie powinien narażać czytelników na "przykre konsekwencje dezinformacji". Problem polega na tym, że wszyscy popełniają błędy (a ludzi, którzy uważają, że ich nie popełniają, uważam wręcz za niebezpiecznych, albo co najmniej pysznie wyniosłych), wobec tego nikt nie mógłby Wikipedii edytować. Nie musisz sam wszystkiego poprawiać (choć w przypadku niektórych błędów tak byłoby szybciej) - w przypadku Mpn wystarczy te błędy po prostu wskazywać (większość z nas ich nie widzi). KamilK7 08:42, 20 lut 2018 (CET)
 • Tebeuszek już zablokowany. Można dalej zająć się pisaniem "artykułów" dla fun'u. Racja wszyscy popełniają błędy. Ja też. Kto z was pójdzie do lekarza, który popełnia błąd lekarski przy każdym zabiegu? Tak więc na luzie "W 2017 niemiecka firma stworzyła ramię pneumatycznym z chwytakiem z miękkiego silikonu zaopatrzonym w dwa rzędy przyssawek. Potrafi ono chwytać przedmioty takie jak metalowa rura, magazyn czy piłka, a także wypełnić szklankę wodą nalewaną z butelki" - chwytanie magazynu ramieniem pneumatycznym z chwytakiem i tym samym chwytakiem wypełnianie szklanki, brzmi nawet zabawnie. Nie trzeba specjalisty biologa żeby zauważyć że to nie po polsku. Ja tak samo jak Tebeuszek myślę, że takie owoce pracy to nie efekt ubóstwa intelektualnego tylko lekceważenia czytelników i współtwórców wikipedii. W historii społeczności pl.wiki było już kilka przypadków użytkowników obdarzonych uprawnieniami, którzy jako książęta Wikipedii nie podlegali krytyce, upomnieniom ani działaniom administracyjnym. Może tym razem społeczność zareaguję na w porę..."Ośmiornice i inne płaszczoobrosłe zdolne są do głębszego edytowania RNA, niż inne organizmy", "Wobec tego większa plastyczność transkyptomu kosztuje wolniejszą ewolucją genomu.", "Coccidia Aggregata żyją w jelitach i powodować mogą ciężkie choroby gospodarza", "Niektóre ośmiornice, jak Thaumoctopus mimicus, potrafi łączyć bardzo giętkie ciało i zmianę kolorów, upodabniając się przez to do innych, bardziej niebezpiecznych zwierząt, jak Pterois, węże morskie czy węgorzokształtne" Te zdania są dla Was wszystkich zrozumiałe?--Pisum (dyskusja) 20:38, 20 lut 2018 (CET)
  Co w tym zabawnego, że ramię chwyta magazyn lub butelkę? Wyjaśnij, to się pośmiejemy razem. Gdarin dyskusja 09:05, 21 lut 2018 (CET)
  Pisum – wskazałeś błędy i w tym tkwi różnica względem Tebeuszka (idealnie byłoby gdybyś je poprawił). Wikipedia tworzona jest przez społeczność edytorów i poprawiają ją edycje, a nie darcie szat i lamenty. Nie weryfikujemy kwalifikacji i potrzeba naprawdę wielu starań (absolutnego braku kwalifikacji komunikacyjnych), by przez społeczność zostać odrzuconym. Wikipedia powstaje trochę jak jak zapis genetyczny – nieustannie dodawane są do niej bzdury, ale są one przez system naprawiane. Gdyby polegać tylko na kwalifikowanych twórcach nie popełniających błędów wówczas skończylibyśmy jak Nupedia i inne Britanniki. Poza tym pisanie artykułów jest i musi zostać fun'em. Kenraiz (dyskusja) 09:20, 21 lut 2018 (CET)
  @Pisum, @Kenraiz Funu, funem, Panowie, funu, funem...--Felis domestica (dyskusja) 09:29, 21 lut 2018 (CET)
  @Pisum Dla mnie wszystkie wskazane przez ciebie zdania były zrozumiałe - były w nich wprawdzie literówki, drobne błędy stylistyczne, znalazłem też błąd językowy i trudny do wychwycenia błąd merytoryczny, ale zostały one poprawione przez innych wikipedystów i przeze mnie. KamilK7 10:03, 21 lut 2018 (CET)
  Ale co jest złego w tych Coccidiach? Mpn (dyskusja) 16:44, 24 lut 2018 (CET)
 • Przepraszam jeżeli mój ponglish nie jest zgodny z normami. Britannica istnieje i jest wiarygodnym źródłem informacji od ponad dwóch wieków. Tak chciałbym, mam nadzieję że tak skończymy albo że taki będzie ciąg dalszy. Artykuły z Nupedii zostały włączone w pierwotną wersję Wikipedii - to nie jest powód do wstydu. Jakby projekt pl.wiki nie skończył tak jak Encyclopédie, a społeczność jak społeczeństwo Francji podczas rewolucji to będzie dobrze. Lamenty i darcie szat to tylko figury retoryczne. Z informacją genetyczną jest nieco inaczej. Autor podręcznika opisał to tak: Czy małpa mogłaby prze 4 mld lat tłukąc przypadkowo w klawiaturę napisać Hamleta Szekspira? Tak pod warunkiem, że te litery które wstawi w odpowiednich miejscach będą zostawiane a te które są błędne będą usuwane. Taki jest warunek przetrwania informacji genetycznej. Toteż cenię krytykantów, oni zapewniają nacisk selekcyjny. "en:Primary transcript of RNA molecules" to inaczej hnRNA. Poprawianie na podstawie domysłów nie jest dobrym rozwiązaniem. Błąd nie został poprawiony tylko zmieniony na inny. Dlatego wielu fragmentów bez sensu nie mogę poprawić nie mam dostępu do wskazanych tam książek. Gdarinie co byś mi podał gdybym poprosił Cię o ser? (proszę o odpowiedź w języku literackim a nie potocznym).--Pisum (dyskusja) 17:12, 21 lut 2018 (CET)
  • @Pisum Ale o który konkretnie błąd ci chodzi? Jeśli jest on w sekwencji zdań "Zarówno struktura, jak i miejsca edytowania, są w genomie płaszczoobrosłych konserwatywne; częstość mutacji jest w tych miejscach silnie zredukowana. Większa plastyczność transkyptomu skutkuje więc wolniejszą ewolucją genomu.", to wskaż proszę, bo nie widzę, a do źródła dostęp jest, gdyż ten akurat konkretnie fragment wynika z abstraktu źródła podanego na końcu akapitu. KamilK7 08:32, 22 lut 2018 (CET)
   • Od wyrazów "Obejmuje ono zmiany sekwencji...". 'a do źródła dostęp jest' - nie szkoda czasu na przekomarzanie się? Mam taki sam internet, zajrzałem. --Pisum (dyskusja) 21:52, 22 lut 2018 (CET)
    • Okay... chyba rozumiem. Wprawdzie to niekoniecznie jest błąd, ale rzeczywiście może być. O ile dobrze zrozumiałem, chodzi ci o to, że nasze "Obejmuje ono zmiany sekwencji nukleotydów transkryptomu" wynika z wstawki w angielskiej wersji artykułu "(which involves changes to the nucleic acid sequence of the primary transcript of RNA molecules)" i być może, pomimo, że artykuł ten jest medalowy, jest to wstawka, która nie wynika ze źródeł, tylko z tego, jak autor tego fragmentu zrozumiał zrozumiał angielską wersję artykułu en:RNA editing. Jeśli edycja polegałaby na wstawianiu i kasowaniu, to byłoby tak, jak mamy w artykule (rezultatem byłaby zmiana sekwencji). Gdyby to był jedyny mechanizm edycji RNA, to nie musiałoby być wzmianki w źródle, zmiana sekwencji wynikałaby z wizualnego punktu retrospekcji samego faktu, że edycja RNA następuje. Tak jednak nie jest, gdyż alternatywnym mechanizmami edycji RNA są procesy deaminacji cytodyny lub adenozyny oraz inne reakcje (aminowanie urydyny etc.), a w takim wypadku nie powinno się pisać o zmianie sekwencji, lecz o transformacji. Z tego wynika, że trzeba zweryfikować w jaki sposób RNA jest edytowany. Do podanej jako jedno ze źródeł książki będę miał prawdopodobnie dostęp niedługo, ale z jej podglądu (niestety nie ma interesującego nas fragmentu w podglądzie) nie wynika, aby w niej wnikano w takie szczegóły. Informacje te mogą być natomiast zawarte w podanym jako drugie źródło artykule z czasopisma Cell. @Mpn masz może do niego dostęp? A jeśli nie, to może ktokolwiek inny, kto czyta ten wątek ma? Jeśli nie, to prosiłbym cię @Pisum o dokładne opisanie jakie jeszcze inne masz wątpliwości dotyczące tej sekcji, gdyż mogę do podglądu tego artykułu mieć dostęp, ale tylko przez 6 godzin (w takim wariancie kosztuje grosze). KamilK7 10:22, 23 lut 2018 (CET)
     • Sprawdzę dostęp w tygodniu, w pracy Mpn (dyskusja) 16:41, 24 lut 2018 (CET)
      • Niestety nie mam Mpn (dyskusja) 18:35, 27 lut 2018 (CET)
     • To niech zostanie jak jest. To i tak były tylko przykłady. Może kiedyś ktoś przeczyta ze zrozumieniem i poprawi cały utwór. Gdarin już nie chce się śmiać. Miłej zabawy.--Pisum (dyskusja) 08:47, 1 mar 2018 (CET)
      • @Pisum Do tego artykułu z Cell najprawdopodobniej niedługo będę miał dostęp, wiec tą wątpliwość, którą sam zauważyłem, i tak poprawię. Natomiast inne rzeczy, cóż dyskusja oparta o motto "Jest źle, jest źle, ale raczej nie powiem wam gdzie, domyślcie się, jak nawet powiem gdzie, to nie powiem dlaczego, bo to za dużo czasu straconego...", nie może być konstruktywna. KamilK7 08:54, 2 mar 2018 (CET)
      • "Wprawdzie to niekoniecznie jest błąd, ale rzeczywiście może być" - to jest Twoje podejście. Niewiele się różni od mojego. Pod moim łóżkiem mogą mieszkać krasnoludki. Niekoniecznie ale mogą. Jednak nie chciałbym o tym dyskutować. Po prostu mogę zajrzeć i sprawdzić. Tak też jest z tekstem artykułu. Po prostu można go uważnie przeczytać, zastanawiając się nad sensem. Np. " Chmura sepii pewnych gatunków może sprawiać wrażenie fałszywego ciała zwierzęcia czy przynęty, którą zamiast ośmiornicy atakuje drapieżca" po co sprawić wrażenie fałszywego ciała? "Układ odpornościowy ośmiornic zapewnia im odpowiedź wrodzoną" - czy mógłby inną odpowiedź i na co jest ta odpowiedź? "Występujące w jelitach żywiciela pierwotniaki Coccidia Aggregata mogą być u niego przyczyną ciężkich chorób" to już było przerabiane. Tak już jest przyjęte, że dodatkową rangę taksonomiczną podaje się żeby ułatwić czytelnikowi zrozumienie tylko która nazwa tutaj ułatwia, bo w źródle które jest artykułem naukowym czytanym głównie przez specjalistów sformułowania są bardziej precyzyjne "coccidia Aggregata spp.", " Coccidians of the genus Aggregata" czyli chodzi o wiele gatunków z rodzaju Aggregata. Może to nie są błędy. Ja w pierwszej wypowiedzi wcale nie zwracałem uwagi tylko na błędy lecz przejawy grafomanii - radosnej twórczości. Jakby przy problemach w tłumaczeniu celowo uciekano się do ściemniania. Ta mętność rodzi błędy "Ośmiornice mają dobry wzrok." "Istnieją też gatunki praktycznie ślepe" coś uogólniono i jest zwyczajnie sprzeczność, a możliwe że wystarczy jeden wyraz i sens będzie inny. Np ang. słowo absorption w kontekście fizjologi nie jest terminem i nie oznacza polskiego absorpcja. Wielokrotnie jest nadużywane.--Pisum (dyskusja) 22:02, 2 mar 2018 (CET)
       • po co sprawić wrażenie fałszywego ciała? zmniejsza to prawdopodobieństwo ataku na rzeczywiste zwierzę Mpn (dyskusja) 17:49, 3 mar 2018 (CET)
       • czy mógłby inną odpowiedź mógłby: nabytą Mpn (dyskusja) 17:49, 3 mar 2018 (CET)
       • na co jest ta odpowiedź? wyrażenie "odpowiedź immunologiczna" funkcjonuje bez podania na co. Po prostu na to, co ją wywołuje, a więc na immunogeny. Ale to idem per idem. Mpn (dyskusja) 17:49, 3 mar 2018 (CET)
       • czyli chodzi o wiele gatunków z rodzaju Aggregata a więc o różnych przedstawicieli taksonu Aggregata, co oznacza ten sam desygnat, o którym wspomina tekst artu Mpn (dyskusja) 17:49, 3 mar 2018 (CET)
        • Mógłby nabytą ale nie chce czy też mógłby nabytą ale nie może? "odpowiedź immunologiczna" - tak, takie wyrażenie tak, wielka szkoda że go nie ma w tekście. Aczkolwiek wyrażenie en:innate immune system to termin. Dlaczego coś co sprawia wrażenie fałszywego zmniejsza prawdopodobieństwo ataku na rzeczywiste zwierzę? A jakby sprawiało wrażenie autentycznego nie dałoby to lepszych efektów? Wszystkich należących do Aggregata czy tylko różnych? Może jednak wcale nie różnych tylko podobnych?--Pisum (dyskusja) 15:11, 4 mar 2018 (CET)
        • @Mpn wiem, że Pisum nie zawsze wyraża się na tyle jasno, aby od razu oczywiste było o co mu chodzi, ale jak już pokazuje konkretne miejsca, to da się zrozumieć po chwili zastanowienia, o co mu chodzi. Co najmniej część uwag jest moim zdaniem zasadna (na razie nie wszystkie zdążyłem przeanalizować) - zerknij proszę na wniesione przeze mnie poprawki. KamilK7 15:46, 5 mar 2018 (CET)
         • @KamilK7 Myślę, że teraz jest lepiej, choć na zasadzie jak w testach z angielskiego: choose the best answer :-) Trudno mi naprawdę często zrozumieć, o co mu chodzi, czytam i mi się mój tekst wydaje zrozumiały. Często tak jest z własnym tekstem, pamięta się, co się chciało wyrazić, i nie widzi się, czego kto inny nie rozumie.
          Tak lepiej z Aggregata? Mpn (dyskusja) 18:52, 5 mar 2018 (CET)
         • @Mpn moim zdaniem tak jest dobrze, gdyż wspomniane wyżej przez Pisuma "wiele gatunków z rodzaju Aggregata" też niezbyt dobrze odzwierciedlałoby obecny stan wiedzy - wg tabelki 1 w źródle u 4 różnych gatunków ośmiornic stwierdzono obecność 4 różnych gatunków z rodzaju Aggregata (w każdej po jednym), przy całkowitej liczbie 10 opisanych gatunków z tego rodzaju rodzaju (informacja o całkowitej liczbie opisanych Aggregata zawarta wcześniej w tekście źródła). Z tego wynika, że słowo "wiele" niespecjalnie by tutaj pasowało. KamilK7 09:02, 6 mar 2018 (CET)
 • To Wy tu sobie Panowie prawcie komplementy. Może PUA? To do erystyki dochodzi jeszcze możliwość stosowania argumentum ad baculum. Zadawałem pytania, okazało się że najpierw padły odpowiedzi a potem pytania były niezrozumiałe. Ta metoda też jest wymieniana przez Schopenhauera - metoda ironicznej niekompetencji. Nie jestem aż tak przewrotny, to były pytania nie sugestie. Nadal chciałbym wiedzieć pod jakim warunkiem ośmiornice mogą mieć odporność nabytą?. Trzy dziury w durszlaku zatkane, teraz to już miska?--Pisum (dyskusja) 09:32, 7 mar 2018 (CET)

Czy można utracić zabitych i rannych?[edytuj | edytuj kod]

Ano można, jeśli ktoś np. transportuje zwłoki zabitych żołnierzy, albo rannych i wpadną do przepaści, to można napisać, że ich utracił. Ale u nas w artykułach powszechnie używane są stwierdzenia typu xxx utracili y zabitych i z rannych w znaczeniu, że przed bitwą byli to żywi żołnierze, a w trakcie bitwy polegli lub odnieśli rany. Czy to jest najpowszechniej używane w fachowej literaturze przedmiotu określenie? Czy nie są takiej literaturze często używane bardziej logicznie poprawne sformułowania typu "W trakcie bitwy poległo x amerykanów, a y zostało rannych", albo "W wyniku starć pośród Polaków zmarło x żołnierzy, a y zostało rannych?". Jeśli takie sformułowania są używane w literaturze przedmiotu, to chyba powinniśmy je preferować w encyklopedii, jako poprawne, a nie na siłę pchać wszędzie ten mniej poprawny sposób wyrażania się, nawet jeśli w literaturze naukowej też się gdzieś tam pojawia. KamilK7 12:27, 13 lut 2018 (CET)

Masz rację, aczkolwiek argument jest inny - w wydawnictwach leksykalnych obowiązuje nie tylko styl lakoniczny, ale także kondensacja, czyli maksymalne skrócenie treści. Używamy krótszych sformułowań. Beno @ 13:05, 13 lut 2018 (CET)

Im prościej, tym lepiej, ale zgodnie z maksymą Alberta Einsteina, wszystko powinno się robić najprościej jak się da, ale nie prościej. W tym, wypadku chyba przyjął się u nas jednak zwyczaj robienia "prościej", tymczasem zdanie typu "Pośród xxx było y zabitych i z rannych" jest tylko o 2 litery dłuższe, a jest poprawne logicznie. KamilK7 13:17, 13 lut 2018 (CET)
 • @KamilK7, a czy nie jest to sformułowanie z punktu widzenia walczącej armii? Armia traci tyle a tyle żołnierzy i jest obojętne, czy oni polegli, czy tylko ranni są, ważne, że dalej już nie mogą zabijać. Czyli dla armii są straceni. Maitake (dyskusja) 16:15, 13 mar 2018 (CET)
  • @Maitake ależ ja nie mam nic przeciwko napisaniu tego z punktu widzenia armii, czyli np. tak: W trakcie bitwy x utracono 560 żołnierzy, w tym 270 zginęło, a reszta odniosła rany. Nieprawidłowe jest natomiast napisanie, że w trakcie bitwy armia utraciła x rannych - nie utraciła, bo ich nie miała, dopiero w wyniku bitwy zostali ranni i tak należy to opisać: w trakcie bitwy x żołnierzy zostało rannych... z punktu widzenia armii wszystko jest okay, bo nikt nie wpiera, że ich "zyskała", a z punktu widzenia logiki także wszystko w porządku. Można oczywiście też bardziej dobitnie podkreślić, że była to strata, jednocześnie napisać poprawnie, np. straty wyniosły x żołnierzy, którzy zostali ranni. KamilK7 16:35, 13 mar 2018 (CET)
 • @KamilK7, sformułowanie „Straty armii wyniosły x zabitych i y rannych” jest według mnie zupełnie poprawne. Jego wariacja: „Armia straciła x zabitych i y rannych” jest w zasadzie przeróbką składniową, choć zdecydowanie traci na logice. Gdybym napotkał w Wikipedii, może bym poprawił, ale jest tu tyle potworniejszych błędów językowych i logicznych, że takie akurat sformułowanie nie wydaje mi się warte dyskusji / zmian automatycznych / ostrzeżeń kierowanych do edytorów (niepotrzebne skreślić). Choć w sumie dziękuję za zwrócenie uwagi, jeśli to slang wojskowy, to byłby do kolekcji razem z sobotą pracującą i miejscami siedzącymi. Maitake (dyskusja) 18:02, 13 mar 2018 (CET) Aha, no i jeszcze razem z kosztochłonnością. Maitake (dyskusja) 18:05, 13 mar 2018 (CET)
  @Maitake ale ja nie zacząłem tej dyskusji po to, aby kogokolwiek piętnować. Byłem ciekaw, czy ktoś nie pokaże na podstawie recenzowanych prac naukowych, że jest to termin, który wszedł do języka. Nie zostało to pokazane, więc trafiając przypadkiem na takie sformułowania poprawiam. "Straty armii wyniosły x zabitych i y rannych" rzeczywiście mniej się rzuca w oczy ze względu na stronę bierną, ale w rzeczywistości zawiera ten sam błąd - czy jest to termin stosowany w publikacjach naukowych (poza tabelami)? Sobota pracująca (w języku oficjalnym soboty robocze, to termin potoczny, takie terminy nie powinny być stosowane w encyklopedii (poza wyjątkowymi przypadkami, w których artykuł dotyczyłby tego typu sformułowań). Z miejscami siedzącymi w recenzowanych publikacjach się nie spotkałem, więc być może mają podobny status (ale tego nie sprawdzałem). Kosztochłonność jest (niestety?) stosowana w publikacjach naukowych, ale częściej stosowane jest określenie "czynnik kosztotwórczy", więc być może, ze względu na sugerowaną przez WP:WER krytyczną analizę źródeł, to raczej ten termin powinien być stosowany w encyklopedii tam, gdzie to możliwe - nie jestem specjalistą z tej dziedziny. KamilK7 09:04, 14 mar 2018 (CET)
 • @KamilK7, miejsca siedzące i miejsca stojące są wpisane w dowodzie rejestracyjnym, więc ich oficjalność nie podlega dyskusji. Kosztochłonność z kolei słyszę nieustająco z ust profesorskich (obecnie coraz rzadziej z zastrzeżeniem, że termin paskudny), a znowu kosztotwórczości nie słyszałem nigdy. Jednak wracając do meritum: sformułowanie „Armia straciła x+y żołnierzy (x zabitych i y rannych)” już by mnie chyba wcale nie raziło. Ale rozumiem, że chodziło o ustalenie, na ile często w publikacjach specjalistycznych z zakresu wojskowości pojawia się podana na wstępie formuła – więc to pytanie oczywiście nie do mnie. Maitake (dyskusja) 11:23, 14 mar 2018 (CET)

"Z dnia" - zgrzyt stylistyczny?[edytuj | edytuj kod]

„obwieszczenie gubernatora z dnia 25 listopada 1941”,
„w miejsce 4313 gromad (stan z dnia 1 stycznia 1972) utworzono 2366 gmin”,
„rozporządzenie Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920”.

Wszędzie gdzie jest jakiś akt prawny, albo jakiś stan prawny, piszemy z „dnia” (data). Ale przecież wiadomo, że jeśli z 25 listopada, to dnia. Bo co, z nocy?

Rozumuję tak: to jest cecha języka urzędowego. W polskim języku urzędowym, stworzonym 100 lat temu bodajże przez byłych austriackich urzędników w drodze przeszczepu z języka niemieckiego, są różne formalizmy. One są sztuczne, obce nieurzędowemu językowi polskiemu. Nijak się nie mają do języka prostego, języka przystępnej edukacji. Uważam, że styl encyklopedyczny powinien być przystępny, zatem pozbawiony sztuczności języka urzędowego. Uważam też, że możemy się wyłamywać z norm i dostosowywać pisownię do potrzeb encyklopedii.

Zatem jeżeli nie chcemy napisać pełnego tytułu:

ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 marca 2009 r. w sprawie ogłoszenia decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzieleniu i o cofnięciu zezwoleń na podjęcie działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi

tylko jakikolwiek inny, skrócony:

ustawa z 1994 o prawie autorskim
decyzja z 2009 o organizacjach zbiorowego zarządzania

to bez bólu możemy pominąć „z dnia”. Tak szczególnie można by pisać we właściwym tekście artykułu, a pełny tytuł aktu prawnego dopiero w przypisie, o ile jest konieczny.

Proponuję, by w Pomoc:Styl – poradnik dla autorów dodać informację, że „staramy się unikać formalizmów z języka urzędowego (przykłady)”. Co o tym wszystkim myślicie? Tar Lócesilion (queta) 17:42, 14 lut 2018 (CET)

 •  Za Andrzei111 (dyskusja) 18:28, 14 lut 2018 (CET)
 •  Za Używanie "z dnia", "z dniem" winno być wyjątkowe i odnosić się tylko do takich sytuacji, w których istotne są dwie daty odnoszące się do jednego wydarzenia, ale druga poprzedza pierwszą, np. od 2 stycznia 1923 roku był w stopniu porucznika (starszeństwo z dniem 1 czerwca 1919 i 616 lokatą w korpusie oficerów). Ented (dyskusja) 18:41, 14 lut 2018 (CET)
 •  Za Brawo, brawo, brawo i jeszcze raz brawo--Tokyotown8 (dyskusja) 22:33, 14 lut 2018 (CET)
 •  Za Tym bardziej, że niekiedy tak naprawdę to te ustawy są z nocy. ;-) KamilK7 08:21, 15 lut 2018 (CET)
 • zdecydowanie  Za MOs810 (dyskusja) 10:31, 2 mar 2018 (CET)
 • Generalnie "z dnia" powinniśmy unikać ale akurat tutaj to nie integralna część nazwy ustawy? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:31, 7 mar 2018 (CET)

Kolejna sprawa z blogiem[edytuj | edytuj kod]

Koleżanka @Zolnierka25 w artykule o Hubalu reklamuje swój blog. Zwykle wywalam(y) takie rzeczy (tym razem @Tokyotown8), tutaj jednak mamy co nieco, w blogu podawane są źródła, zdjęcia (PA?). Nie optuję za zostawieniem, ale chcę zwrócić uwagę, może jednak parę osób zechce gardłować za zostawieniem tego LZ. Ciacho5 (dyskusja) 16:12, 15 lut 2018 (CET)

@Ciacho5 Dodałam swój blog, ponieważ w LZ znajduje się również strona majorhubal.pl Uważam, że obie witryny są na podobnym poziomie merytorycznym, choć nieco różnią się charakterem. Tamta strona ma charakter bardziej encyklopedyczny (biogramy Hubala i jego żołnierzy), ja natomiast częściej publikuję artykuły zagadnieniowe.
Głównym i jedynym bohaterem mojego bloga jest major Hubal. Nie promuję tam swojego dorobku naukowego, wydanych książek, ani w żaden innych sposób nie wykorzystuję jej w celach reklamowych. Moim celem jest propagowanie wiedzy o Hubalu, prostowanie błędnych przekonań na jego temat czy poszerzanie dotychczasowej wiedzy o tej postaci i żołnierzach Oddziału Wydzielonego.
Pisząc, wykorzystuję swoje wykształcenie historyczne i materiały gromadzone przez kilkanaście lat. Specjalizuję się w przedwojennej karierze sportowej Hubala (pisałam o tym magisterkę), choć oczywiście na blogu nie ograniczam się tylko do tego tematu. Będzie mi ogromnie miło, jeżeli moja praca będzie doceniona i blog zostanie dodany do LZ. Pozdrawiam!--Zolnierka25 (dyskusja) 18:08, 15 lut 2018 (CET)
 • Wyjaśnienie autorki wydaje mi się logiczne, byłbym za zostawieniem linku. To nie jest jakiś blog osobistych wynurzeń, tylko merytoryczny. Takie blogi należałoby chyba traktować jak strony informacyjne, a za taką chyba uznać trzeba majorhubal.pl Pozdrawiam! RoclorD (dyskusja) 19:56, 15 lut 2018 (CET)
 • Czy link zewnętrzny poszerza tematykę artykułu? Poszerza. Nie widzę tutaj żadnego problemu, blog to tylko forma publikacji, poziomem nie różni się od serwisu tematycznego, który bez problemu by został przyjęty. rdrozd (dysk.) 23:17, 15 lut 2018 (CET)
 • Problem jest, bo blog, w odróżnieniu od akceptowalnych publikacji, nie jest w żaden sposób recenzowany. Każdy może dowolne rzeczy napisać (pewien "językoznawca" uźródławiał swe wpisy w Wikipedii swoim blogiem, gdzie napisano (między innymi), że hebrajski to odmiana niemieckiego). Nawet na portalu amatorskim, jeżeli ktoś wpisuje nieprawdę, ktoś z kolegów podniesie to, a za pisanie bzdur delikwent dostanie bana. Blog temu nie podlega. Widywałem strony prywatne, owszem, poszerzające tematykę artykułu, ale widać, że autor bezkrytycznie "łyka" wszystkie informacje i podaje je bez żadnej obróbki. I oprócz rzeczowych, istotnych danych miesza teorie spiskowe, zmyślenia i karygodne uproszczenia. Dlatego dodawanie blogów, for i stron prywatnych zwalczam (nie ja jeden i raczej w zgodzie z powszechnym stanowiskiem), nawet kiedy poszerzają artykuł. Niemniej dla dobrych warto zrobić wyjątek, ale uważam, że każdy taki wyjątek powinien być dobrze zbadany. Inaczej będziemy mieć zalew takich LZ. Ciacho5 (dyskusja) 23:34, 15 lut 2018 (CET)
 • Tak jak Ciacho--Tokyotown8 (dyskusja) 23:37, 15 lut 2018 (CET)
 • "blog, w odróżnieniu od akceptowalnych publikacji, nie jest w żaden sposób recenzowany" podobnie jak Gazeta Wyborcza i inne pisma, jak popularnonaukowe pisma, jak ksiązki biograficzne, a to wszystko jest u nas masowo używane już nie jako LZ, a jako jako źródła! Aczkolwiek w gazetach i pismach pop-nauk. są redakcje no i odpowiedzialność wobec redakcji, co jest jakimś tam zabezpieczeniem, w przeciwieństwie do bloga. Jeśli jednak blog jest prowadzony przez naukowca lub ma dobrą opinię (wiem, wiem, OR) to bym zostawiał jako LZ, choć nie jako źródło. --Piotr967 podyskutujmy 00:06, 16 lut 2018 (CET)
  • @Piotr967 Pisma i książki (oprócz niektórych self-publishing) są "recenzowane". Nie tak jak dzieła naukowe, ale nie może przyjść człowiek z ulicy, dać A. Michnikowi kilkudziesięciu stron maszynopisu i powiedzieć Drukujcie to po jednej stronie codziennie. Tak samo wydawca książki przejrzy ją (da do przejrzenia komuś, kto na temacie mniej więcej się zna), bo kompletnych bzdur nikt nie kupi (o ile nie jest nimi zainteresowany). Nawet w gazetce szkolnej Pani od polskiego i Pan od historii spojrzą i ewidentne błędy poprawią (a artykuł dadzą do napisania prymusowi). W blogach i stronach prywatnych nie ma nic z tych rzeczy. Nic. Dlatego są z zasady wyklęte w pl-Wiki i dlatego bardzo ostrożnie należy zezwalać wyjątkowo na ich użycie lub linkowanie, bo zaleje nas fala spamu. Ciacho5 (dyskusja) 11:10, 16 lut 2018 (CET)
 • Jako źródło taki blog nie powinien być używany, natomiast tutaj, to nie jest ten przypadek. Link zewnętrzny odsyła do materiałów, które mogą poszerzyć temat, ale Wikipedia nie bierze żadnej odpowiedzialności za jego treść i nie ma nigdzie w zasadach, że LZ muszą spełniać nasze zasady WP:WER. Na dodatek zgodnie z moim zdrowym rozsądkiem, nie jest to także przypadek reklamy. Moim zdaniem może być link do niego umieszczony w artykule jako LZ. KamilK7 08:30, 16 lut 2018 (CET)
 • Jestem bardzo ciekawa, czy co do wszystkich źródeł podawanych w wikipedii jako przypisy jesteście tak zupełnie pewni, że są wiarygodne i recenzowane. Czy gdyby @Zolnierka25 te same treści, które są w blogu, opublikowała na założonej przez siebie witrynie na przykład tropem-hubala.pl, to strona wzbudziłaby takie same wątpliwości? Co do self-publishingu, zastanawiam się, czy książki podawane jako przypisy są weryfikowane, czy nie pochodzą z self-publishingu, oraz czy w ogóle zawsze to jest możliwe? No bo chyba trzeba by sprawdzać po kolei każdego wydawcę, wszak takie książki nie mają specjalnego oznaczenia na okładce ;) No i czy książka wydana własnym nakładem przez specjalistę pasjonata (bo żadne wydawnictwo nie zainteresowało się, dajmy na to, strojami regionu pcimskiego w trzeciej dekadzie XIX wieku, albo wymiarami jaj europejskich gatunków pokrzewek) będzie faktycznie mniej wiarygodna niż książka popularnonaukowa wydana w kiepskim wydawnictwie? Ja osobiście bardziej zaufałabym renomie autora niż renomie wydawnictwa w przypadku spornym. Oczywiście posługując się taką regułą można się naciąć, ale takie ryzyko jest zawsze, to tylko kwestia tego kiedy ryzyko popełnienia błędu w ocenie jest mniejsze. Wireonek (dyskusja) 13:00, 16 lut 2018 (CET)
 • @Wireonek Też masz rację. Lecz dwie rzeczy: Założenie bloga jest kilkadziesiąt razy łatwiejsze i nieskończenie tańsze niż wydanie książki. Zakładam bloga (fotobloga czy konto na picassie), masowo wrzucam zdjęcia (miewam po 100 zdjęć dziennie), daję kilka podpisów i wrzucam jako LZ do dziesiątków miejscowości i innych tematów (do Piasek wszystkie zdjęcia z plaż, połowa z budowy, burze piaskowe i zapiaszczony łańcuch rowerowy), po czym walczę o utrzymanie tego LZ jako rozszerzającego temat. (Mówię tu ogólnie, nie porównując bloga Żołnierki z moimi kolekcjami zdjęć, to inna liga). Druga sprawa to "pochylnia". Zgadzam się, że ten blog, od którego zacząłem tą sprawę (i dla którego, bo, żeby było jasne, postuluję jego pozostawienie) jest wysokiej jakości. Ale dziesiątkami odrzucamy inne blogi i serwisy. Jeżeli zaczniemy dziesiątkami akceptować blogi średniej jakości, to tysiącami posypią się dość słabe, a później cała reszta (chyba, że ktoś podejmie akcję czyszczenia). www.tropem-hubala.pl jako strona prywatna budziłoby wątpliwości. Ciacho5 (dyskusja) 17:50, 16 lut 2018 (CET)
 • @Ciacho5 absolutnie nie zamierzam proponować akceptowania jak leci blogów jako źródeł merytorycznych :) Podobnie zresztą nie zamierzam postulować konieczności sprawdzania każdej książki, czy jest wydana w self publishingu ;) Bardziej chodzi mi o prezentowane/proponowane tutaj jednakowe traktowanie wszystkich blogów, ze względu na sam fakt, że są blogami, a nie ze względu na ich zawartość (wartość merytoryczną ocenioną przez osoby znające się na temacie, renomę autora, renomę samego bloga w "środowisku" itd.). Ponieważ - jak pisałam wyżej - kryterium formy publikacji (blog/książka samopublikowana/książka w wydawnictwie, bez rozróżniania jakim) nie jest moim zdaniem zbyt dobrym wyznacznikiem jakości treści, uważam, że warto zastanowić się nad rezygnacją z takiego kryterium/zalecenia na rzecz samego zalecenia sprawdzania wiarygodności danego źródła. Czyli, żeby w przypadku wątpliwości, nie decydowało to, czy książka została wydana w wydawnictwie, albo czy mamy do czynienia z blogiem czy portalem, ale czy da się dotrzeć do autora danego tekstu i zweryfikować jego kompetencje w danej dziedzinie, czy dana publikacja ma bibliografię/źródła, czy jest wzmianka o recenzjach (nawet samopublikowane książki miewają recenzje). Moim zdaniem nie obniża to "wymagań jakości" stawianych do tej pory, bo kiepski blog z lichą treścią tak samo jak dotychczas wyleci, ale nie dlatego że jest blogiem, tylko dlatego że np. autor jest anonimowy, nie podaje źródeł swoich twierdzeń, itd. Wyleci również książka popularnonaukowa, wydana przez wydawnictwo, ale z rażącymi błędami typu zdjęcie modrosójki błękitnej podpisanej jako sroka (tak, bywają tego typu kwiatki w publikacjach rzekomo edukacyjnych, "podręcznikowych", skierowanych do dzieci). Zakwalifikuje się natomiast do publikacji blog Żołnierki, który jest uźródłowiony i którego autorka przedstawia się jako historyk (co zapewne można jeszcze dalej zweryfikować, jeśli ktoś miałby wątpliwości co do jej kompetencji). Również publikacje naukowe czy monografie w dobrych wydawnictwach nie mają się "czego obawiać", bo one, tak jak wspomniano wyżej, są recenzowane obligatoryjnie i mają renomę, która pozwala zakładać, że faktycznie ktoś porządnie sprawdził treść publikacji. Wireonek (dyskusja) 18:42, 16 lut 2018 (CET)
 • Brzuch mnie ze śmiechu rozbolał, albo, jak to teraz piszą, ROLF. Kto miałby oceniać wiarygodność źródeł? Jak rozpoznać autora anonimowej publikacji w necie. Osobiście zachęcałem Żołnierkę do uchylenia anonimowości, ale pozostaję świadomy, że w internecie nikt nie wie, że jesteś psem. Przypominasz sobie, ile się Hoa nawojował z publikacjami pseudonaukowców? (fakt, poważnie drukowanymi). Żołnierka nie porusza (?) tematów dyskusyjnych/niepewnych. Ale gdyby tak samo (rozważnym językiem i z podanymi źródłami) był pisany blog medyczno-biologiczny czy z fizyki kwantowej, odrzuciłbym bez namysłu. Nawet gdyby był prowadzony przez autora podpisującego się jako Aleksander Wolszczan (blog astronomiczny). Natomiast zaakceptuję jako źródło (i często używam) podpisane nieznanym nazwiskiem lub inicjałami artykuły z witryn prowadzonych przez organizacje, nawet jeśli to nie uniwerek lecz (być może) kółko skautów. Ciacho5 (dyskusja) 18:58, 16 lut 2018 (CET)
 • No to żebyś się nie zdziwił, jak zaakceptujesz bzdury :) Wireonek (dyskusja) 19:05, 16 lut 2018 (CET)
PS No i jeszcze jedno - zdecydowanie łatwiej zorientować się, czy ktoś pisze mądre rzeczy, czy tylko udaje, jak się trochę orientuje w temacie. Ludzie interesujący się fizyką kwantową myślę że nie mieliby większego problemu, żeby wskazać źródła nierecenzowane, ale wiarygodne. Wireonek (dyskusja) 19:09, 16 lut 2018 (CET)
 • Tak szczerze mówiąc to założenie organizacji to jest prościutka sprawa. Fundacja to 250zł za wpisanie do KRS, stowarzyszenie mamy za darmo. STOP NOP też jest stowarzyszeniem... Więc uważam że sytuacja gdy mielibyśmy uznawać jakieś losowo stowarzyszenie za bardziej wiarygodne źródło niż losowową osobę fizyczną byłaby dla mnie bardzo dziwna. Michał Wadas (dyskusja) 19:38, 16 lut 2018 (CET)
 • A ile mamy osób zajmujących się fizyką i paroma innymi dziedzinami? Nie mówiąc o tym, że są wśród nas osoby uważające religijne pisemka za wiarygodne w sprawach medycyny. Ciacho5 (dyskusja) 19:47, 16 lut 2018 (CET)
 • Żadnych blogów jako źródła! Jeden blog - dobry, drugi - ble. Ten merytoryczny, a ten oszołomski. Ten fajny, ten niefajny. Dajcie luz. Blogi z natury rzeczy są subiektywne, a ich weryfikowalność - żadna. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 19:56, 16 lut 2018 (CET)
@Ciacho5, wybacz że jeszcze tu się wpisuję, a nie niżej w założonym przez Ciebie temacie, ale chciałam się odnieść do tego braku specjalistów od fizyki (co można ekstrapolować na jakąkolwiek, zwłaszcza niszową, dziedzinę). Czy nie jest tak, że tutaj leży właśnie sedno problemu, że o zostawieniu/wyrzuceniu linków/przypisów muszą decydować osoby niepotrafiące ocenić go merytorycznie, i że zasady typu "blogi nie, self-publishing nie, witryny organizacji tak etc" są próbą znalezienia kryteriów oceny, które można zastosować niezależnie od znajomości tematyki? Obawiam się (choć to moje zdanie i nie zmuszam do zgadzania się ze mną), że tak łatwo nie ma i nie da się zastąpić weryfikacji źródła przez zwyczajne przyjrzenie mu się. Gdybym miała decydować, to zostawiłabym furtkę dla do tej pory "banowanych" źródeł (pod warunkiem dobrego uzasadnienia, że dane źródło jest wiarygodne) oraz zachowała możliwość krytycznego podejścia do źródeł "z tych lepszych" (w razie sytuacji, że ktoś w poważnym źródle walnie oczywistą bzdurę (tak jak było z urodzinami Różewicza, gdzie encyklopedia PWN z niewiadomych powodow podaje datę inną niż cała reszta, łącznie z nagrobkiem), ale nie można z nią nic zrobić, "bo tak w źródle napisano"). Wireonek (dyskusja) 19:58, 16 lut 2018 (CET)
 • Rozpisujecie się nad weryfikacją źródeł. Informacje na blogu "tropem-hubala" łatwo jest zweryfikować. Autorka podaje wszelkie źródła. Tymczasem co się dzieje na majorhubal.pl? Ostatnia informacja o przekazanych filmach i albumach. Czy jest możliwa do zweryfikowania? Owszem. Po wizycie w IPN i obejrzeniu omawianego filmu. Wtedy jednak okazuje się, że ta informacja to częściowo "fake news". Rzekomi lekarze, to jedynie żołnierze w tzw. Drillichanzug - mundurach drelichowych, roboczych, wydawanych jako drugi sort w ramach oszczędności drogich wełnianych mundurów. Nie podważam całości strony majorhubal.pl. Pragnę jednak podkreślić, że rozważania nad weryfikacją to czysto teoretyczne dywagacje. Reasumując, moim skromnym zdaniem, blog "tropem-hubala" jak najbardziej zasługuje na miano LZ. --Anonimowy Buszmen (dyskusja) 20:18, 16 lut 2018 (CET)
Gdyby nie wynikało to dostatecznie jasno z tego, co pisałam powyżej (oraz gdyby kogoś interesowało w ogóle moje zdanie, jako osoby nie interesującej się historią), to tylko napiszę, że w kwestii tego, co zrobić z blogiem o Hubalu, zgadzam się z przedmówcami @Ciacho5, @Anonimowy Buszmen Wireonek (dyskusja) 20:25, 16 lut 2018 (CET)
 • Jestem przeciwny. Nie możemy robić wyjątków. Jeden wyjątek, potem - "a dlaczego w tamtym przypadku zaakceptowaliście?" - drugi wyjątek, trzeci, i już sypie się cała zasada. W różnych dziedzinach można wskazać pasjonatów autorów hobbystycznych blogów, którzy z cała pewnością chętnie umieściliby linki do nich w Wikipedii. --Matrek (dyskusja) 11:48, 22 lut 2018 (CET)
 • @Anonimowy Buszmen mija się z prawdą. Informacje na majorhubal.pl można sprawdzić i zweryfikować. Jestem historykiem i prowadzę badania naukowe. Jeśli chodzi o majorhubal.pl to kolega nie doczytał ale tam napisali, że to są "najprawdopodobniej" lekarze. Tym samym należy uznać, że autorowi nie zależało na tworzeniu "fake news" tylko ma jakieś przypuszczenia. Co do tropem-hubala to "śledzę" ten blog od początku jego istnienia. Muszę stwierdzić, że na początku Zolnierce25 zależało na tym aby informacje tam publikowane były sprawdzone. Jednak ostatnimi wpisami pokazała, że zależy jej głównie na oglądalności. Jeszcze kilka lat temu uważała, że internet to nie miejsce dla Hubala. Ostatni wpis o romansach Hubala z Kanoniczką warszawską pokazuje jak wiele autorka dopisała od siebie. Owszem podała źródło - artykułu z którego zaczerpnęła temat. Mam ten artykuł od dawna ale nie ma tam tego co znalazło się na blogu (to tak w kwestii weryfikacji źródeł). Niestety duża część to tylko wyobraźnia autorki w celu polepszenia oglądalności bloga. Podobna sytuacja miała miejsce we wpisie o edukacji Hubala. Autorka nie napisała nic nowego, to co dodała od siebie nie ma potwierdzenia w źródłach ani dokumentach. Uważam, że blog powinien być podlinkowany ale jeśli autorka dalej będzie zmyślać i dodawać wiele rzeczy od siebie to sam rozpocznę tą dyskusję na nowo --Czesiu25 (dyskusja) 20:49, 22 lut 2018 (CET)

Moje intencje[edytuj | edytuj kod]

Zaczynając tą dyskusję i uczestnicząc w niej miałem na celu

 1. Wyrażenie przez Społeczność akceptacji dla zachowania linka do tego bloga jako LZ. Mam nadzieję, że doszliśmy do porozumienia, że możemy.
 2. Zasygnalizowanie, że jest problem. Zasadniczo linków do blogów i for nie akceptujemy. Co z tego, że ktoś mądrze pisze, skoro nie wiadomo, czy w jutrzejszym wpisie nie walnie głupot.. Może ugadamy jakąś procedurę, że wstawianie LZ będzie jakoś przedyskutowywane (przynajmniej w wątpliwych przypadkach), żeby się blogerzy i właściciele prywatnych stron nie rzucili hurmem. Ciacho5 (dyskusja) 19:47, 16 lut 2018 (CET)
 • To ja tylko podrzucę cytat z naszych zaleceń. Nie powinno się dodawać odsyłaczy do stron (...) forów dyskusyjnych i blogów, z wyjątkiem pojedynczych przypadków: z wykluczeniem forów i blogów zawierających wartościowe, unikatowe, neutralne lub uźródłowione informacje. Andrzei111 (dyskusja) 10:18, 21 lut 2018 (CET)

Prośba o naprawę[edytuj | edytuj kod]

Ktoś wie może jak sprawić by fotka się wyświetlała [[3]]? Bo niby wszystko zrobiłem jak trza, szablon infoboksu wziąłem z innego hasła, gdzie zdjęcie się wyświetla, nazwę pliku skopiowałem z commonsa. Same kopiuj - wklej, wydawałoby się, że nie da się spieprzyć. A jednak się udało:) --Piotr967 podyskutujmy 01:27, 16 lut 2018 (CET)

 • Mówisz i masz :) Pozdrawiam serdecznie--Tokyotown8 (dyskusja) 01:36, 16 lut 2018 (CET)
a próbowałem usunąć słowo file, ale w podglądzie nic się nie zmieniło, a jednak tak trzeba było. Dziękuję wielce --Piotr967 podyskutujmy 01:40, 16 lut 2018 (CET)

TPS (raper)[edytuj | edytuj kod]

Ja się nie znam na tym ale jak zobaczyłem przyczynę śmierci "beef z SB"...zabezpieczyłem hasła. Czy ktoś jest w stanie zrobić tam jakiś porządek?--Tokyotown8 (dyskusja) 06:10, 16 lut 2018 (CET)

Wycofałem jeszcze trochę wcześniejszych zmian, bo nie wyglądały na poprawne. Z drugiej strony artykułem trzeba się zająć, bo uźródłowiony jest głownie teledyskami. Pierwszy ref jest zepsuty (wina strony, coś rozwalili w kodzie CMS; jest więc szansa, że wróci). A wszystkie pozostałe do których zajrzałem to teledyski. Nie potrafię stwierdzić czy jest ency, ale znając nasze wymagania muzyczne to pewnie tak. ~malarz pl PISZ 08:53, 16 lut 2018 (CET)
Ja się na tym zupełnie nie znam, temat jest mi obcy jak polityka zagraniczna Kiribati ale dzięki, że przynajmniej coś zacząłeś--Tokyotown8 (dyskusja) 16:57, 16 lut 2018 (CET)
No jest przecież @Tashi, który pilnuje art. hip-hopowych, wystarczyło zapytać. Nie rozumiem w czym problem. Sir Lothar (dyskusja) 02:14, 17 lut 2018 (CET)

Encyklopedyczność stron filmowych[edytuj | edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:03, 17 lut 2018 (CET)

Witam w jaki sposób określa się encyklopedyczność strony filmowych(np. filmweb.pl)

W taki sam jak innych stron internetowych, nie ma kryteriów autoency. Podejrzewam że gdyby taka dyskusja pojawiła się w Poczekalni, to argumentami przeciwko usunięciu mogłaby być wielkość bazy użytkowników liczona w setkach tysięcy, opisanie w innych mediach, wysoka pozycja w Alexie dla Polski czy podobne. Michał Wadas (dyskusja) 16:20, 19 lut 2018 (CET)

Bogumił z Dobrowa i Jolanta[edytuj | edytuj kod]

Witam, jest taka kwestia (piszę tu, bo nie chcę wojny edycyjnej, a sprawa dotyczy kilku artykułów): od 14 marca ubiegłego roku wspomnienia bł. Bogumiła, bł. Jolanty i kilku innych utraciły status wspomnień obowiązkowych w Kościele katolickim w Polsce (dekret Kongregacji Kultu Bożego: link ). Poczyniłem w związku z tym stosowne zmiany, ale niektóre z nich zostały usunięte z argumentacją "portal brewiarz.pl wciąż podaje je jako obowiązkowe; jak zmieni, to poprawimy" (i faktycznie, autorzy portalu nie zaktualizowali informacji w spisie świętych). I tu mam pytanie - czy dane z tego portalu wystarczają, by zostawić te informacje (sam bym jeszcze raz je zaktualizował, ale, jak na początku napisałem, nie chcę wojny edycyjnej)? Bartos005 (dyskusja) 14:08, 17 lut 2018 (CET)

Na pewno nie w ten sposób. Należało napisać, że do xx.xx.xxxx miało charakter wspomnienia obowiązkowego i podać źródło przytoczone tutaj. Wówczas sprawy by nie było. — Paelius Ϡ 15:54, 17 lut 2018 (CET)

Tiburcio Arnaiz Munoz - wątpliwość do DNU[edytuj | edytuj kod]

Moim zdaniem Wikipedysta @Jacek Fink-Finowicki zgłosił artykuł Tiburcio Arnaiz Munoz do DNU w sposób bezpodstawny, a @Kamil.ryy napisał go tak, aby spełniało kryteria biogramów. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Postanowiłem poruszyć ten temat, gdyż sam mam wątpliwość do DNU. Pachidensha (dyskusja) 23:10, 17 lut 2018 (CET)

Co to znaczy, że zgłosił artykuł bezpodstawnie? Niezgodnie z regulaminem? Ma wątpliwości co do encyklopedyczności tej biografii, więc postąpił słusznie. DNU ma na celu ich rozwianie. Mathieu Mars (dyskusja) 23:15, 17 lut 2018 (CET)
Wiem, że ma wątpliwości do ency, tylko że Tiburcio Arnaiz Munoz jest IMO ency z uwagi na to, że posiada tytuł Czcigodnego sługi Bożego Kościoła katolickiego oraz że będzie beatyfikowany 13 października 2018 roku. Pachidensha (dyskusja) 23:25, 17 lut 2018 (CET)
Napisz to w DNU. :) Mathieu Mars (dyskusja) 23:27, 17 lut 2018 (CET)
Przeniesione - T Załatwione. Pachidensha (dyskusja) 23:35, 17 lut 2018 (CET)
 • Istnieje niestety podejrzenie graniczące z pewnością, że jest to artykuł Karpiaka wstawiony przez nieświadomego (tzn. nie mającego pojęcia jak wielkim szkodnikiem jest Karpiak) wikipedystę. Nostrix (dyskusja) 00:03, 18 lut 2018 (CET)
Przede wszystkim zgłosiłem pod kątem (byle)jakości treści. Ten artykuł powinien dojrzeć do przestrzeni głównej siedząc w czyimś brudnopisie Jacek Fink-Finowicki (dyskusja) 00:05, 18 lut 2018 (CET)
 • Dla mie sprawa jest oczywista: hasła autorstwa Karpiaka (nawet wstawiane za pośrednictwem innych osób) nie mają prawa pojawiać się na Wikipedii. Należy podkreślić, że Karpiak został zablokowany właśnie ze względu na liczne błędy, poważne problemy językowe i pod każdym względem bardzo niską jakość tworzonych haseł. Pomaganie mu w omijaniu w ten sposób blokady to najgorsze, co można w tej sprawie zrobić. @Kamil.ryy, gwoli wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, czy publikowałeś jeszcze jakieś hasła autorstwa Karpiaka? --Teukros (dyskusja) 10:36, 18 lut 2018 (CET)
  Ale mamy robić śledztwo? Każdy jest odpowiedzialony za to, co wkleja, jak wkleja szmelc, którego nie przeczytał, na nim spoczywa odpowiedzialność Mpn (dyskusja) 14:15, 18 lut 2018 (CET)
 • Z czysto formalistycznego punktu widzenia, zarzut opublikowania tutaj tekstu Karpiaka przez inną osobę jest zarzutem złamania prawa autorskiego, a nie tylko regulaminu Wikipedii czy wewnętrznych ustaleń społeczności. To się bierze stąd, że w historii edycji jako autor figuruje ten, kto naciska przycisk "Opublikuj". Jeśli rzeczywisty autor jest inny, to mamy do czynienia z próbą przywłaszczenia praw autorskich osobistych, które nie są zbywalne i nawet zgoda rzeczywistego autora jest bezskuteczna. Zatem z jednej strony działający "na prośbę" powinni się trzy razy zastanowić zanim to zrobią, a z drugiej podejrzewający takie działania powinni mieć naprawdę poważne dowody przed rzuceniem oskarżenia. Gżdacz (dyskusja) 14:46, 18 lut 2018 (CET)
 • Gżdacz, jesteś pewien? Przychodzi do mnie pan X, daje mi tekst i prosi, abym opublikował go pod swoim nazwiskiem i nic o nim nie wspominał. Spełniam tę prośbę. Twierdzisz, że z mojej strony jest to "próba przywłaszczenia praw autorskich osobistych"? Michał Sobkowski dyskusja 12:57, 19 lut 2018 (CET)
 • Tak, w takim przypadku wypełniasz znamiona z art. 115 ustawy o prawach autorskich. Ale co najmniej wątpliwe mi się wydaje jednak by publikacja artykułu w Wikipedii na czyjąś prośbę stanowiła takie przestępstwo, przydałaby się solidna opinia prawnika specjalizującego się w prawie autorskim. IANAL ale moim zdaniem to najwyżej złamanie zasad Wikipedii przez publikację materiału który nie jest CC-BY-SA. Michał Wadas (dyskusja) 13:42, 19 lut 2018 (CET)
 • @Michalwadas Zarzut o złamanie CC-BY-SA akurat niekoniecznie jest trafny, bo to zakres działania praw autorskich majątkowych, które można przekazać. Zatem oryginalny autor mógł je darować publikującemu, a ten z kolei mógł legalnie dokonać publikacji pod licencją CC-BY-SA (albo dowolną inną). Taka publikacja łamie jednak nadal przepisy związane z prawami autorskimi osobistymi, bo nie wolno mu przy tym twierdzić, że sam jest autorem. Pytanie czy opis edycji na prośbę wystarcza , żeby uznać że prawo nie zostało złamane - i tu faktycznie głos prawnika by się przydał. @Tar Lócesilion? Gżdacz (dyskusja) 07:25, 20 lut 2018 (CET)
 • @Stanko A fe popularyzować art tak marnie uźródłowiony ;). A już serio, biorąc pod uwagę wyżej wspomniany art. 115 ustawy, wywalam czym prędzej nieuźródlowione plotki kto pisał za kogo, bo brzmią jak zniesławienia. Gżdacz (dyskusja) 01:32, 20 lut 2018 (CET)
 • Nie załapałeś kontekstu - wywalałem z artykułu Ghostwriter. A moja formalistyczna uwaga była pisana z myślą ogólną, także na przyszłe sytuacje podobnych zrzutów. Gżdacz (dyskusja) 07:14, 20 lut 2018 (CET)
 • Tym doborem (a właściwie brakiem) dokonałeś niestety wiele złego. Przecież to od dziesięcioleci wiadomo, że Dumas ojciec miał ghostwriterów. Niektórzy po jego śmierci się uniezależnili nawet i wydawali pod swoim nazwiskiem. Kwestionujesz opracowanie literatury francuskiej o tym piszące? — Paelius Ϡ 10:25, 20 lut 2018 (CET)
 • Zgodnie z zasadami, każda nieuźródłowiona informacja może być usunięta i to właśnie zrobiłem. Jeśli znasz źródła potwierdzające, to przywróć informację, koniecznie z przypisem. Gżdacz (dyskusja) 13:10, 20 lut 2018 (CET)
 • Gżdacz, ta zasada mówi jedynie o usuwaniu nowego materiału bez źródeł. Ale usunąłeś słusznie, bo to właśnie był nowy materiał (w większości), dodany 19.12.2017. Edycje powinny być anulowane od razu. Michał Sobkowski dyskusja 17:38, 22 lut 2018 (CET)
 • @Michał Sobkowski Nowy czy nie, z formalistycznego punktu widzenia zarzucał niektórym osobom złamanie art. 115 ustawy prawo autorskie, czyli zniesławiał. My w takich przypadkach możemy napisać "X twierdzi, że Y zrobił Z" albo "Sąd skazał Y za zrobienie Z", zawsze z przypisem, a tymczasem była kategoryczna wersja "Y zrobił Z" bez przypisu. Tu moim zdaniem rozróżnienie na nowy i nie-nowy jest drugorzędne albo nawet trzeciorzędne. Gżdacz (dyskusja) 09:55, 23 lut 2018 (CET)
 • @Gżdacz usunąłeś nowo dodane bez źródeł, to okay, ale z uzasadnieniem z formalistycznego punktu widzenia to się przynajmniej w stosunku do części przypadków troszeczkę zagalopowałeś. :-) Książka Wałęsy wydana była 1 stycznia 1989 roku - obowiązywała wtedy ustawa z 1952 roku: Dz.U. 1952 nr 34 poz. 234 (ze zmianami Dz.U. 1975 nr 34 poz. 184) - a w niej kwestia zbywalności autorskich praw osobistych nie była uregulowana. Prawo nie działa wstecz. Dodam jeszcze, że zarówno wtedy, jak i obecnie, autor miał prawo do publikacji pod zmyślonym nazwiskiem, więc jeśli zmyślił sobie nazwisko "Lech Wałęsa", a Lech Wałęsa wyraził na to zgodę, to gdzie tutaj naruszenie prawa? Dzieła Aleksandra Dumasa z XIX wieku i autorskie prawa osobiste? Przecież to koncepcja z XX wieku, po raz pierwszy zawarta w prawie polskim w 1926, a dopiero potem zaczęła się pojawiać w prawodawstwie innych państw. W przypadku Roberta Ludluma trudno mówić o złamaniu prawa, skoro facet nie żył. W dotyczącym go usuniętym fragmencie żadne inne nazwiska nie zostały podane. Ponadto informacja o "ghostwriterach", że pisali na podstawie notatek, była umieszczana w książkach (w sumie nie wiem, czy wtedy powinno się stosować taką nazwę). Przypadków Toma Clancyego oraz Lisy Jane Smith nie analizowałem, ale na pewno nie można w ich przypadku stosować art. 115 polskiej ustawy prawo autorskie. KamilK7 11:19, 23 lut 2018 (CET)

Historia_narkotyków[edytuj | edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:03, 19 lut 2018 (CET)

Niech by ktoś łaskawy sprawdził, czy to hasło to nie jest NPA, bo styl, w jakim jest napisane, by na to wskazywał.

Styl wskazuje jedynie, że autor nie wiedział jeszcze jak należy pisać hasła encyklopedyczne. A działo się to A.D. 2003. Takie były czasy. NPA wykluczam, ale pora coś z tym tekstem zrobić. :-) Michał Sobkowski dyskusja 23:37, 19 lut 2018 (CET)

Jaki piękny tekst! I to ja go napisałem? Podpisuję się pod każdym ówczesnym słowem. Może by założyć WikiMuzeum? Beno @ 02:49, 20 lut 2018 (CET)

 • Dobry pomysł :) --Adamt rzeknij słowo 07:49, 20 lut 2018 (CET)
 • Esej - hasło-wzór jaki styl nie powinien być akceptowalny w Wikipedii ;) z całym szacunkiem dla autora. Ented (dyskusja) 17:19, 21 lut 2018 (CET)
  • Bzdura. W tamtych czasach było pełno esejów na Wikipedii. Jedyną ciekawostką dotyczącą tego artykułu jest fakt, że tyle lat go nikt nie zauważył. Beno @ 17:26, 21 lut 2018 (CET)
 • Nie twierdzę, że kiedyś nie było pełno esejów. Mój komentarz dotyczy teraźniejszości - dzisiaj jest wzorem :) Ented (dyskusja) 01:14, 22 lut 2018 (CET)

Sekcja Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Czy mamy wypracowane zalecenie co do stosowania sekcji Kontrowersje zarówno w biogramach jak i hasłach? W standardach biogramowych nie ma takiej sekcji jako zalecanej (pewnie ktoś powie, że nie też zalecanej np. sekcji "Upamiętnienie", ale jednak wskazanie pomnika a opisywanie rzekomych sensacji to jednak co innego). Moim fundamentalnym zapytaniem jest to, kto jest uprawniony określać czym ta kontrowersja właściwie jest? Czasem wygląda to na samowolkę. Ktoś tworzy taką sekcję, wrzuca tam wszelkie negatywne doniesienia i taki fragment rozrasta się do sporych rozmiarów, wyglądając w efekcie jak chłostanie bohatera biogramu. Dla przykładu biogram Jan Szyszko - czy taka sekcja nie jest nadużyciem obiektywizmu? Np. wskazanie krytyki, bo JS jest myśliwym jako minister środowiska naprawdę jest godne encyklopedii? To mniej więcej tak, jak by napisać, że ktoś sprawujący stanowisko w EU nie miał certyfikatów potwierdzających znajomość języków obcych, albo że dziennikarz nie skończył studiów dziennikarskich i uznać to za kontrowersję. Jasne że to jest czyjeś zdanie, ale czy my mamy to wpisywać do biogramu i określać mianem kontrowersji? Nie jesteśmy od wyliczanki krytyki i tworzenia aury sensacji. Podobnie kwestia tzw. Lex Szyszko. W przypadku wielu premierów czy prezydentów można sobie wymieniać swobodnie uchwalone ustawy, które się komuś nie podobały i na tym lepić taką sekcję Kontrowersje. Co byłoby gdyby stworzyć Kontrowersje przy prezesach Rady Ministrów i tworzyć listy ustaw, decyzji, które wzbudziły krytykę? Pytanie czy w takich przypadkach tworzymy encyklopedię czy zarzucamy biogramy treścią o charakterze połajanki politycznej tudzież publicystyki? Dla porównania, nie widzę takich sekcji Kontrowersje w wielu innych biogramach polityków, którzy jak wiadomo są każdorazowo przez kogoś krytykowani przez wiele lat, ale biogramy w Wikipedii mają napisane encyklopedycznie i nie ma w nich sekcji Kontrowersje, które jednoznacznie epatują negatywnie. Pytanie szersze jest takie, czy mamy zupełną swobodę w tworzeniu takich sekcji i kto decyduje czy Kontrowersje mogą istnieć u jednego, a u innego nie. Przypuszczam, że gdyby stworzyć sekcje Kontrowersje stworzyć w niektórych biogramach to od razu zostałyby cofnięte. I byłbym za tym, gdyż nie jestem zwolennikiem takiego negatywnego epatowania. Osobna kwestia to Kontrowersje w hasłach. Ostatni przykład: Polska Fundacja Narodowa. Czy naprawdę jest to encyklopedyczne, jeśli taka sekcja stanowi jedyny opisany treściwie fragment hasła? Wnikając w tę treść widać jedynie zarzuty o charakterze publicystyczno-politycznym. Nie ma wyroków, nie ma decyzji administracyjnych, jest tylko wyliczanka, że komuś coś się nie podoba. Czy tu też możemy sobie swobodnie tworzyć takie sekcje Kontrowersje przy podmiotach prawnych i wyliczać to co ktoś tam gdzieś tam uznał w nich za niedobre? Zdaje się, że nie jesteśmy blogiem czy działem opinii, aby sobie swobodnie dopisywać poglądy krytyki jednej ze stron aktualnego konfliktu i tym samym tworzyć tendencyjny obraz danej osoby czy podmiotu. Lowdown (dyskusja) 16:30, 23 lut 2018 (CET)

 • Z różnymi kontrowersjami wstrzymałbym się co najmniej kilka lat, poczekał co wytrzyma próbę czasu. Patrząc np. na Jan Szyszko, śmiem wątpić czy większość z tych kontrowersji ktoś będzie pamiętał za lat 10 czy 15. Mając w pamięci różne biogramy polityków sprzed lat kilkuset, takie "kontrowersje" najczęściej zamykają się później w jednym czy dwóch zdaniach. --Teukros (dyskusja) 16:38, 23 lut 2018 (CET)
 • Różnie jest :) Z sekcji kontrowersje usunąłem informację o byciu myśliwym, ale być może należy o tym wspomnieć w innym miejscu - nie wiem. Pozostałe kontrowersje są już jednak większego kalibru. Nedops (dyskusja) 16:48, 23 lut 2018 (CET)
 • @Nedops Dlaczego usunąłeś uźródłowioną informację o byciu myśliwym? Nawet sam zainteresowany się tego nie wypiera, mogę poszukać żródeł w którym sam o tym mówi. W kontekście tego, że jest on ministrem ochrony środowiska, bycie aktywnym myśliwym to typowy według mnie przykład przynależności organizacyjnej mogący prowadzić do konfliktu interesów. Według mnie ta informacja powinna zostać. Pozdrawiam Orioluss (dyskusja) 10:00, 25 lut 2018 (CET)
  • @Orioluss – nie wszystkie uźródłowione informacje powinny znajdować się w hasłach :) Poruszyłem ten temat na stronie dyskusji biogramu (czyli moim zdaniem w miejscu, gdzie takie rzeczy należy omawiać) – być może należy umieścić informację o byciu myśliwym w innym miejscu hasła. Nedops (dyskusja) 11:59, 25 lut 2018 (CET)
 • Nie widzę problemu z sekcją kontrowersje, jeśli jest odpowiednia uźródłowiona. W przypadku PFN - nie jest. W przypadku Szyszko - jego działania rzeczywiście wywołały kontrowersje, nie tylko u pana Mietka spod sklepu, ale w opiniotwórczych mediach. Co do tego co pisze @Teukros - oczywiście że za 10 lat będzie się to pamiętać, tak jak pamięta się jego decyzję w sprawie Rospudy sprzed ponad 10 lat. Michał Wadas (dyskusja) 18:14, 23 lut 2018 (CET)
  • Dlatego spytałem, czy istnieje ogólne przyzwolenie na tworzenie sekcji Kontrowersje we wszystkich biogramach przede wszystkim polityków. Oznaczałoby by to, że w przypadku np. premierów, prezydentów, ministrów RP po 1989 mogą być tworzone tego typu wyliczanki i u niektórych dałoby się wytworzyć je o wiele większe objętościowo niż u J. Szyszki. Skoro sekcje Kontrowersje mogą istnieć w biogramach, to chciałbym wiedzieć czy w innych przypadkach byłoby to akceptowane. Bo to, że tzw. "kontrowersje" można znaleźć i wypisać u ww. postaci, jest oczywiste. Lowdown (dyskusja) 20:48, 23 lut 2018 (CET)
   • to wszystko zależy, jakie to kontrowersje. Śmiem twierdzić, że po latach zapamiętywane są głównie kontrowersje. Wyżynkę Puszczy pamiętać się będzie przez lata,tak jak dużo mniej ważną sprawę doliny Rospudy się pamięta. To w istocie ważne decyzje o charakterze politycznym i powinny być opisane, choć lepiej byłoby włączyć je w inne akapity Mpn (dyskusja) 20:26, 24 lut 2018 (CET)
 • Skromnie zwrócę uwagę, że coś takiego jak kontrowersje stoi w skrajnej sprzeczności z obiektywizmem jakim powinna cechować się encyklopedia. To co dla jednych jest kontrowersją dla innych jest zwykła decyzją administracyjną i tylko na podstawie wagi i znaczenia tej drugiej powinniśmy decydować o jej umieszczeniu w biogramie. Czy łowiectwo Pana Szyszki jest kontrowersyjne? nie bardziej niż to że prezes PKP jeździ do pracy samochodem. Zwłaszcza że, czy tego chcemy czy nie, łowiectwo jest częścią środowiska, a nawet jego ochrony. Jacek rybak (dyskusja) 12:02, 25 lut 2018 (CET)
  już zaliczenie łowiectwa do ochrony środowiska budzi kontrowersje Mpn (dyskusja) 18:45, 25 lut 2018 (CET)
  Łowiectwo jako element mający wpływ na ochronę środowiska, nie jako jej narzędzie, (choć i tak bywa). Jacek rybak (dyskusja) 19:20, 25 lut 2018 (CET)
  Kontrowersyjność nie jest cechą immanentnie przypisaną do czegoś, tylko związaną z odbiorem społecznym. Kontrowersyjne jest to co wzbudziło kontrowersje, a nie to co uważamy że powinno je wzbudzić, a te warte uwzględniania w Wiki są te które rzeczywiście się odbiły szerokim echem - decyzje Szyszko w sprawie Rospudy czy Puszczy były tematem dla opiniotwórczych ogólnopolskich mediów przez wiele miesięcy, wypowiadali się naukowcy, eksperci. Bycie myśliwym kontrowersji takich kontrowersji nie wzbudziło, prawdopodobnie ze względu na większe przyzwolenie społeczne na taką aktywność. Michał Wadas (dyskusja) 22:03, 25 lut 2018 (CET)
 • Informacja o byciu myśliwym w tym biogramie ma uzasadnienie nie jako powód kontrowersji, tylko jako element charakterystyki postaci. Kiedyś wszyscy wysoko urodzeni byli myśliwymi, więc pisanie o byciu myśliwym tego czy innego hrabiego z XIX w. jest trywialne. Natomiast obecnie jest to niecodzienne zajęcie (choć wciąż stosunkowo częste) i może być zaznaczone. Przynależność do PZŁ jest członkostwem jak w każdej innej organizacji i nie ma powodu, by o tym nie wspomnieć. Zwłaszcza że jest to działalność, o której z dumą sam zainteresowany wspomina. Są tysiące myśliwych, których hobby mało kogo obchodzi, a jest paru (Bronisław Komorowski, Jan Szyszko), u których to jest tematem publicznych dyskusji. Co do konfliktu interesów, to jest wręcz normą, że ministrowie odpowiadają za rzeczy, którymi się skądinąd zajmują zawodowo lub hobbystycznie (ministrowie zdrowia często są lekarzami, sportu sportowcami, kiedyś obrony byli wojskowymi). Piszemy biogramy osób, a nie organów czy stanowisk, więc znajdować się tam zresztą mogą informacje spoza samej działalności, która dała encyklopedyczność. Hobby, zwłaszcza takie, które wiąże się z członkostwem w stowarzyszeniach czy jakąś zauważalną aktywnością powinno się znajdować w biogramach. Jest sobie chociażby taki biogram osoby encyklopedycznej z racji profesury, nagród środowiskowych i dorobku naukowego, ale jak najbardziej jest to też taterniczka i jest też zauważana w tamtym środowisku. Pewnie z samej obecności w encyklopedii tatrzańskiej nie byłaby ency, ale skoro już jest ency jako naukowczyni, to właśnie na informację o takim hobby jest artykule również miejsce. Panek (dyskusja) 12:30, 25 lut 2018 (CET)
 • Mam podobne zdanie jak Panek, informacja o byciu myśliwym i przynależności do PZŁ powinna być w biogramie, ale nie jako element sekcji kontrowersje, tylko jako normalny element biogramu. Samo istnienie sekcji kontrowersje może być z niektórych artykułach wskazane, ale jest to element często nadużywany, szczególnie poprzez pompowanie tej sekcji każdym drobiazgiem, który komuś się uda wynaleźć. Na Wikipedii nie ma konkretnego kogoś, kto może podejmować decyzję, czy taka sekcja powinna się znajdować, czy nie. To społeczeństwo Wikipedystów może taką decyzję podjąć. Nie wiem natomiast, jak uniknąć bardzo wielu czasochłonnych dyskusji związanych w konkretnymi przypadkami - nie potrafię ująć tego, co jest "encyklopedyczną" kontrowersją, w jakiś precyzyjny zapis. Zastanawiam się, czy może faktycznie jakiś okres karencji nie byłby dobry - na przykład, że dane zdarzenie uznajemy za encyklopedyczną kontrowersję dopiero wtedy, jeśli po 5 latach od jej zaistnienia wciąż można na podstawie literatury i doniesień medialnych wykazać "zauważalność" i/lub "wpływowość" danego zdarzenia. Inną możliwością jest darowanie sobie "sztywnego" czasu karencji, a w zamian za to, wymóg, że w sekcji kontrowersje można umieszczać tylko zdarzenia oparte na źródłach w postaci recenzowanych publikacji naukowych. KamilK7 09:45, 26 lut 2018 (CET)
 • Co innego bycie myśliwym a co innego kontrowersje dotyczące historyka Jan Grabowskiego. Admin Boston9 zlikwidował wczoraj sekcję „Kontrowersje”, twierdzac, że jest nieencyklopedyczna i odwołuje się właśnie do tej dyskusji powyżej. Nie wiem, czy inni administratorzy się zgadzają z jego reakcją. Dla mnie to jest zakłamywanie bardzo istotnych faktów w Wiki, dobrze uźródłowionych. Poza tym nie podjęto tutaj w kawiarence żadnej wiążącej decyzji, nie było też głosowania w tej kwestii – dyskusja jak każda inna. Boston 9 wyłączył też ten artykuł z edytowania do 1 marca, bez żadnego, większego powodu. Czy taką sytuację chcemy mieć w polskiej Wikipedii?
--Czyz1 (dyskusja) 06:23, 27 lut 2018 (CET)
  • @Czyz1 Obejrzałem i uważam, że Boston9 dobrze zrobił. Polemika Żaryna nie zasługiwała na uwagę, bo poważna dyskusja profesora historii z profesorem historii odbywa się na łamach fachowych czasopism pod okiem recenzentów i wobec publiczności potrafiącej ocenić merytoryczną wagę i wartość argumentów obu stron. Polemika we Frondzie jest głęboko poniżej tego poziomu. Uwagi RDI dotyczą działalności publicystycznej Grabowskiego, o której nic nie piszemy, bo nie z jej powodu jest encyklopedyczny. A już z pewnością należałoby oddać równy głos obu stronom i najpierw jakoś streścić publicystykę Grabowskiego i prezentowane w niej poglądy za neutralnym źródłem wtórnym, a dopiero potem wskazać istnienie głosów popierających i przeciwnych. Gżdacz (dyskusja) 07:34, 27 lut 2018 (CET)
  • @Czyz1 Rzeczywiście, nawet jeśli moja propozycja, aby jako źródła w kontrowersjach używać tylko recenzowanych publikacji naukowych nie przejdzie, to i bez tego musi być zachowana równowaga. Czyli powiedzmy jeśli opisujemy wiersz drukowany BruLionie, to w jego krytyce można wykorzystać artykuły publikowane we Frondzie, ale jeśli opisujemy czyjąś działalność naukową, to do ich krytyki powinniśmy wykorzystywać publikacje naukowe. Natomiast to, w jaki sposób napisałeś tam sekcję kontrowersje wprowadzało w błąd, gdyż sugerowało, że Wikipedia przedstawia krytykę jego wyników naukowych opublikowaną we Frondzie i na Onecie - wyglądało to wręcz niepoważnie. KamilK7 08:38, 27 lut 2018 (CET)
  • Też uważam że to narusza WP:WAGA, krytyka działalności naukowej przez niszowe organizacje i media nie jest warta wspomnienia. Gdyby oświadczenie o podobnej treści wydałby IPN czy organizacja o podobnej ważności, to już byłoby to warte uwzględniania (ale w sumie wypadałoby wtedy opisać krytykowane treści, bo opisanie tylko krytyki to byłby POV). Michał Wadas (dyskusja) 10:36, 27 lut 2018 (CET)
   • Słusznie. Nie może być tak, że art pomija zasługi opisywanej osoby bądź pisze o nich mało, a skupia się na przytykach Mpn (dyskusja) 18:38, 27 lut 2018 (CET)
 • Do sekcji "Kontrowersje" mam takie samo podejście jak do sekcji "Ciekawostki" - ich nazwa jest niedopuszczalna, ze względu na emocjonalne zabarwienie, natomiast informacje z tych sekcji, o ile są istotne, powinny być przenoszone do innych sekcji, np. "Życiorys". Gdarin dyskusja 08:50, 27 lut 2018 (CET)

Prośba o przeniesienie do brudnopisu autora[edytuj | edytuj kod]

Naanol Tesfaye bełkot. Tępmy w głównej auotranslatory --Piotr967 podyskutujmy 19:05, 27 lut 2018 (CET)

Utwór jako źródło do biografii wykonawcy?[edytuj | edytuj kod]

Witajcie. Zainspirowany tą edycją chciałbym spytać, co sądzicie o użyciu deklaracji artysty w utworze nt. liczby sprzedanych płyt jako źródła? Osobiście byłbym sceptyczny, utwory to mimo wszystko utwory, można napisać, że artysta podawał jakieś szczegóły ze swojego życia w twórczości, ale tego typu „techniczne” dane powinny mieć chyba raczej pewniejsze źródło. Wołam @Pawel Dymanski i od razu prostuję opis mojej edycji, myślałem, że jest tam przypis do Genius.com. --Wojsław Brożyna (dyskusja) 21:25, 1 mar 2018 (CET)

W Polsce ciężko uzyskać jakieś informacje na temat sprzedaży, często łapie w urywkach wywiadów czy właśnie w utworach, moim zdaniem zależy to od charakteru utworu, tutaj raczej raper by nie skłamał i nie ma co do tego powodu. No ale to wciąż kwestia sporna i nic pewnego. Pawel Dymanski (dyskusja) 00:26, 2 mar 2018 (CET)

Mapka w {{wojna infobox}}[edytuj | edytuj kod]

Taka tam ostatnia innowacja. Pytanie brzmi: czy dałoby się wybotować odpowiednie mapki w artykułach tego potrzebujących? Mam na myśli strony, w których współrzędne miejsca bitwy wczytują się z Wikidanych i wyświetla się lokalizacja na mapie całego świata co jest trochę nielogiczne dla jakichś lokalnych bitew. 94.254.248.71 (dyskusja) 21:32, 1 mar 2018 (CET)

Bez botowania lista wszystkich infoboksów odwołujących się bezpośrednio jedynie do mapy świata jest tutaj i rzeczywiście na tej liście bitwy biją po oczach. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:42, 1 mar 2018 (CET)
Moim zdaniem bot tego nie ogarnie, bo nie będzie miał punktu zaczepienia, na podstawie którego mógłby dobrać mapę. Ale ja lubię takie zabawy mapami, więc mogę pobawić się ręcznie. Tyle, że być może kogoś będzie kłuło, że pokazujemy wydarzenia sprzed setek lat na mapach współczesnych państw, ale historycznych map lokalizacyjnych mamy bardzo mało. Powerek38 (dyskusja) 22:52, 1 mar 2018 (CET)
Moim zdaniem można by zmienić opis punktu na mapie z nazwy artykułu (bitwa pod...) na „miejsce bitwy” tak jak w przypadku zamachów bodajże jest „miejsce zdarzenia”. 94.254.251.19 (dyskusja) 14:55, 2 mar 2018 (CET)
Ja tylko zaproszę do tej dyskusji kolegę @Lamashtu2006, który kilka minut temat zrewertował jedną z moich zmian tego typu, przywracając mapę całego świata. Powerek38 (dyskusja) 18:21, 2 mar 2018 (CET)
Rewertem chcialem wlasnie usunac wsólrzedne - bo skad te wspólrzedne, skoro nie wiadomo dokladnie gdzie bylo pole bitwy, nie mówiac juz o tym ze nie ma pewnosci co do identyfikacji samego miasta przy którym ta bitwa miala sie odbyc. Odnosi sie to do wielu bitew starozytnosci, gdzie wiemy jedynie, ze bitwa miala miejsce w poblizu jakiegos miejsca, ale dokladna lokalizacja nie jest znana. Lamashtu2006 (dyskusja) 18:35, 2 mar 2018 (CET)
Zmieniłem opis na "miejsce bitwy". ~malarz pl PISZ 19:42, 2 mar 2018 (CET)
 • To ja przy okazji - sprawdziłem właśnie, że taka mapka wyświetla się w Bitwa nad Nemeą; w naszym kodzie strony koordynat nie ma, były w Wikidata (zupełnie błędne, wykasowałem). Nie pomogło, wyczyszczenie buforów też, dopiero edycja na stronie zadziałała. Jak mamy zapobiegać pobieraniu bzdur z WD? bo całkiem niewykluczone, że WD znów zassie błędne koordynaty z katalońskiej Wiki...--Felis domestica (dyskusja) 18:53, 2 mar 2018 (CET)
  • IMO najlepiej by było zrezygnować z mapy lokalizacyjnej. Natomiast skutecznie zablokować w infoboksie wyświetlanie mapy lokalizacyjnej można przed kod mapy = pusta. ~malarz pl PISZ 19:42, 2 mar 2018 (CET)

Leopard 2#Eksploatacja[edytuj | edytuj kod]

Znów zgłaszam sekcję "Eksploatacja". Jest tam zbyt wiele nieencyklopedycznych szczegółów na temat eksploatacji tego czołgu w Polsce, a brakuje choćby wzmianki na temat eksploatacji czołgu w kraju, który go stworzył – Niemczech. Eurohunter (dyskusja) 22:12, 3 mar 2018 (CET)

Dorzucę też artykuł Solaris Urbino 12 na świecie i Solaris Urbino 18 na świecie. Może ktoś znajdzie na to sposób. Eurohunter (dyskusja) 22:20, 3 mar 2018 (CET)
Trzeba dodać brakujące informacje z innych krajów i ew. poprzenosić do odrębnych artykułów co bardziej szczegółowe sekcje (np. dot. Polski). Tysiące artykułów dot. kwestii prawnych, społecznych, instytucjonalnych, ale też obiektów takich jak czołgi, okręty, a nawet gatunki roślin i zwierząt, ma treść szczegółowiej opisaną w odniesieniu do Polski, a występowanie/użycie/kształt zagadnień w innych krajach czeka na dokładniejsze opisanie. Kenraiz (dyskusja) 22:24, 3 mar 2018 (CET)
Rada jest prosta i jedyna: napisz, albo poszukaj kogoś, kto to zrobi :) Pibwl ←« 21:13, 13 mar 2018 (CET)

Państwo w infoboxach[edytuj | edytuj kod]

Witam!
Uzupełniając infoboxy natrafiłem na pewien problem. Otóż w większości infoboxów związanych z przedsiębiorstwami należy podać państwo. O ile z nowymi firmami nie ma problemu, o tyle z starszymi już jest. Co należy zrobić z takim browarem który funkcjonował przy Warszawie od XIX w. do 1945 roku? Wpisać wszystkie państwa na terenie których się znajdował i czy ewentualnie podawać lata w których był w ich granicach? E1d4R (dyskusja) 21:00, 4 mar 2018 (CET)

Ostatnie państwo wystarczy. ~malarz pl PISZ 22:11, 4 mar 2018 (CET)

Lądowiska[edytuj | edytuj kod]

Ostatnio natknąłem się na artykuł Lądowisko Natolin, który w mojej opinii jest nieency. W dyskusji w Poczekalni zostało wspomniane, że artykułów dokładnie w takim stylu mamy więcej - właściwie 90% zawartości szablonu Lądowiska w Polsce.

Dlaczego wg mnie artykuły te są nieency:

 • brak infrastruktury - większość z nich to jedynie płaskie kawałki łąki użytkowane przez prywatne osoby do startów i lądowań ich prywatnych samolotów
 • wpis do rejestru ULC to bardzo niskie kryterium - w zasadzie jedynym wymaganiem jest przygotowanie dokumentacji i posiadanie 1000 złotych


Wpis do rejestru ULC był jedynym wymaganiem w głosowaniu w sprawie ency ponad 10 lat temu, jednak głosowanie nie uzyskało wystarczającej ilości głosów.

Co według mnie powinno się stać:

 • lądowiska przyszpitalne zintegrować do artykułów o szpitalach
 • lądowiska prywatne w postaci kawałka łąki bez infrastruktury do usunięcia
 • lądowiska pozostałych instytucji zintegrować do artu o instytucji (aerokluby, etc), chyba że są inne przesłanki o tym, że są ency.

pbm (dyskusja) 11:26, 5 mar 2018 (CET)

 • Zgadzam się z przedmówcą i przypomnę WP:CWNJ#KATALOG. Chciałem kiedyś zgłosić kawałek dachu nad parkingiem z używanymi samochodami, z którego korzystał wyłącznie (tzn. głównie stał) jeden mały helikopter ale kiedy zobaczyłem ogrom ww. szablonu to zrezygnowałem... Powinny obowiązywać normalne zasady WP:ENCY. W przypadku haseł, które zostaną zintegrowane powinny zostać oczywiście redirecty. Andrzei111 (dyskusja) 11:48, 5 mar 2018 (CET)
 • Brak infrastruktury zdecydowanie dyskwalifikuje większość tego typu obiektów. Tu mówimy o lądowiskach w Polsce, mamy przecież tech ich pełno na świecie - w takiej Australii to każda farma położona trochę dalej od miasta ma swoje lądowisko. Aotearoa dyskusja 13:32, 5 mar 2018 (CET)
 • Zgadzam się obydwiema łapamiTokyotown8 (dyskusja) 14:05, 5 mar 2018 (CET)
 • Wiele szpitali nie ma swoich haseł, więc będzie problem z integracją. Wolałbym zatem integrować wszystkie tego typu byty z hasłami o miejscowościach. 94.254.162.65 (dyskusja) 16:39, 5 mar 2018 (CET)
 • Na pewno wszystkie lotniska, także te aeroklubowe, głównie trawiaste, powinny zostać ency. Lądowiska przyszpitalne do zintegrowania ze szpitalami i pozostawieniem redirectu. Ogólnie można pozostawić jakąś listę typu Lądowiska w Polsce i tam umieścić w tabelce podstawowe informacje o wszystkich lądowiskach wpisanych w ULC. LadyDaggy (dyskusja) 16:41, 5 mar 2018 (CET)
 • Odrzucając polonocentryzm to na pewno nie można zostawić lądowisk w postaci osobnych artykułów, bo we wspomnianej Australii są ich dziesiątki tysięcy pewnie. Ja bym zintegrował z hasłami o powiązanej infrastrukturze (szpital, centrum handlowe, coś takiego), a jeśli hasła ogólnego nie ma - to wyrzucić. Michał Wadas (dyskusja) 17:13, 5 mar 2018 (CET)
  • Hasło ogólne zawsze istnieje w postaci hasła o miejscowości. A za "wyrzucanie" to ja bym z wikipedii wyrzucał - porządki porządkami, a gromadzenie wiedzy przede wszystkim. Łącznice kolejowe - formalnie linie kolejowe - zostały usunięte wbrew obowiązującym zasadom, tu znów proponuje się kasację wiedzy zamiast jej uporządkowanie. 94.254.162.65 (dyskusja) 19:25, 6 mar 2018 (CET)
 • Do usunięcia - 240 (prywatne, firmowe, szpitale bez artykułu)
 • Do integracji - 50 (szpitale lub inne organizacje z artykułem)
 • Do zostawienia - 13 (głównie historyczne lotniska, ale trzeba się im jeszcze przyjżeć)
Poszczególne lotniska można komentować też w tabeli. pbm (dyskusja) 18:21, 11 mar 2018 (CET)
Wypadałoby podorabiać artykuły o szpitalach, które są ency a których nie ma (choćby Żeromski w Krakowie), żeby te lądowiska również zintegrować, a nie usuwać. Historyczne lotniska do zostawienia. LadyDaggy (dyskusja) 18:25, 11 mar 2018 (CET)
Popieram wcześniejsze głosy. Obiekty wpisane do Ewidencji Lądowisk Cywilnych Urzędu Lotnictwa Cywilnego pozostawiamy jako ency. Reszta w haśle zbiorczym (lista, która de facto już jest zrobiona przez @Pbm). Szpitalne przekierowania do szpitali, a jak nie ma szpitala, to do usunięcia. --Pablo000 (dyskusja) 06:21, 14 mar 2018 (CET)

Global Firepower[edytuj | edytuj kod]

Nie znalazłem żadnych informacji wskazujących na encyklopedyczność tego rankingu, dlatego proponuję zgłosić zadanie dla bota, w celu odlinkowania. Eurohunter (dyskusja) 19:00, 5 mar 2018 (CET)

 • Nie potrafię sobie wyobrazić metody szukania, która nie wykaże encyklopedyczności tego rankingu. To, że potencjał militarny państwa jest kwestią na tyle ważną, że o rzędy wielkości przekracza nasz "próg" encyklopedyczności jest oczywiste (a jak ktoś wątpi, to niech sprawdzi wg ilu źródeł jest to rzecz ważna, a ile uznaje, że to drobny nieistotny szczegół). To, że nie liczy się potencjał jako taki, tylko porównanie go z innymi, wynika z samej definicji potencjału militarnego. W miarę często cytowane rankingi znalazłem tylko dwa: właśnie GFP oraz porównanie opublikowane przez Credit Suisse w raporcie dot. Globalizacji. Odwołania do GFP znalazłem w znacznie większej liczbie źródeł niż do porównania CS. Ponadto, nie wiem skąd pomysł, że linkować można jedynie do stron na tematy encyklopedyczne - temat musi być encyklopedyczny, aby mieć artykuł w Wikipedii, a nie po to, aby można go było wykorzystać jako źródło do innego, bardziej obszernemu i encyklopedycznemu tematu. Jestem przeciwny proponowanej botodelinkizacji. KamilK7 10:12, 6 mar 2018 (CET)
  • Fakt ranking jest często cytowany, ale jak to opisać? Ranking Global Firepower nie został opisany nawet na anglojęzycznej wersji Wikipedii, są za to inne. Nie chciałem umniejszać znaczenia potencjału militarnego państwa. Eurohunter (dyskusja) 19:40, 6 mar 2018 (CET)
 • Nic nie podlinkowałeś, nie pomaga to w komentowaniu sprawy. Sidevar (dyskusja) 11:23, 6 mar 2018 (CET)
  • Jeśli to pytanie do Eurohuntera, to chodzi mu zapewne o czerwone linki w naszych artykułach do artykułu o GFP, którego nie ma. Zastanawiał się pewnie, czy nie stworzyć artykułu i napotkał problem. To czego ranking dotyczy i jakie czynniki brane są pod uwagę, to może być uźródłowione oczywiście samą stroną GFP, ale już wykazanie encyklopedyczności rankingu powinno opierać się na źródłach niezależnych. I rzeczywiście, publikacji, które omawiałyby takie rankingi nie ma. Ale moim zdaniem zauważalność, czy wpływowość rankingu można pokazać, że jest on używany jako źródło w artykułach prasowych z wielu państw (nie linkuję, bo bardzo łatwo wygooglać) oraz książkach i publikacjach naukowych - to trudniej wygooglać, więc dam 3 linki, które przed chwilą znalazłem: tutaj, tu oraz tu - w tej ostatniej trzeba niestety się dostać do środka, ale Google indeksuje takie zdanie: "In the case of the Wilke data, the cumulative binomial probabilities—that success/failure occurred by pure chance—was lowest for Global Firepower, GDP, and CINC, and highest for geographical size, which was generally consistent with the regression results where the same measures were predictor variables (Table 2)". KamilK7 15:01, 8 mar 2018 (CET)
   • Dzięki za linki, spróbuję napić ten artykuł. Eurohunter (dyskusja) 15:47, 8 mar 2018 (CET)

Co powinna grupować Kategoria:Zabytki Polski?[edytuj | edytuj kod]

Cześć,

Co powinna grupować Kategoria:Zabytki Polski? Mamy w Polsce różne rodzaje ochrony zabytków, od gminnej (gminna ewidencja zabytków), przez wojewódzką (rejestr zabytków na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa) do zestawień typu Pomniki Historii. Bywa, że jedno miasto ma powiedzmy z tysiąc takich gminnych zabytków, ale w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest tego kilkadziesiąt. Stąd moje pytanie. Np. na angielskiej wikipedii zabytki amerykańskie mają kategorię Heritage registers in the United States i potem idzie dalszy podział tego. Czy Waszym zdaniem powinniśmy iść w tworzenie kategorii typu: Gminne zabytki Łodzi czy też takie obiekty powinny trafić do zazwyczaj już istniejących kategorii typu: Architektura Łodzi?

Problematyczną kwestią dla mnie są też zabytki nieistniejące. Można tu mówić o trzech przypadkach, tj. obiektach, które wyburzono dawno temu przed powstaniem jakichkolwiek rejestrów (myślę, że to nie powinno trafić do kategorii Zabytki), obiektach wpisanych do rejestru i wyburzonych oraz obiektach, które zostały skreślone z listy zabytków i zostały wyburzone lub nie. Co z takimi gagatkami począć?

Dziękuję z góry za zabranie głosu.--Gower (dyskusja) 14:41, 6 mar 2018 (CET)

Artykuły o okrętach w kategoriach dotyczących katastrof[edytuj | edytuj kod]

Proponuje usunąć artykuły o okrętach z kategorii dotyczących katastrof. Wprowadza to tylko chaos według mnie. Eurohunter (dyskusja) 19:34, 6 mar 2018 (CET)

Podlinkuj omawiany artykuł. Sidevar (dyskusja) 19:37, 6 mar 2018 (CET)
Np. K-141 Kursk. Eurohunter (dyskusja) 19:47, 6 mar 2018 (CET)
I będziesz tworzył osobne hasło o katastrofie? A później ktoś przyjdzie i powie że nie należy ich wydzielać, bo poza katastrofą to Kursk nic nie miał ciekawego. I później znowu będzie problem jak to skategoryzować. Więc podstawowe pytanie - co to znaczy "wprowadza chaos"? W czym ci to przeszkadza?PMG (dyskusja) 12:21, 8 mar 2018 (CET)
W tej kategorii powinny znajdować się artykuły o katastrofach, a nie okrętach. Eurohunter (dyskusja) 15:47, 8 mar 2018 (CET)
Istotnie, jednak gdy nie jest wydzielone hasło o katastrofie, takie kategoryzowanie jest w mojej ocenie rozsądne.--Tokyotown8 (dyskusja) 20:21, 8 mar 2018 (CET)

Kategoria:Katastrofy lotnicze w Rosji[edytuj | edytuj kod]

W kategorii znajdują się katastrofy, które miały miejsce w ZSRR. Część artykułów lub wszystkie zawierają obie kategorie (Katastrofy lotnicze w ZSRR i Rosji). Kategoria dotyczy państwa rosyjskiego istniejącego do 1922 i od 1991 roku, a nie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która istniała w ramach ZSRR do 1991. Eurohunter (dyskusja) 19:57, 6 mar 2018 (CET)

Państwo to nie tylko terytorium, ale też czas (lata istnienia), więc jeżeli pod Kazaniem lub Władywostokiem miała miejsce katastrofa lotnicza w 1982 roku to powinna być kategoria dla ZSRR. Jednak faktem jest, że miała miejsce na terenie współczesnej Rosji, lecz wtedy Rosja jako niezależne państwo nie istniała, więc kategorii dla Rosji nie powinno być. Możnaby dodawać do takich artkułów kategorię katastrofy lotnicze w Rosyjskiej FSRR. --Maattik (dyskusja) 20:08, 6 mar 2018 (CET)
Podobnie jest też np. w Kategoria:Słowenia w XX wieku oraz kategoriach dot. katastrof w Czechach i Słowacji. Eurohunter (dyskusja) 20:11, 6 mar 2018 (CET)
 1. Kategoria nie jest opisana (przynajmniej ja opisu nie widzę), więc nie wiadomo, że odnosi się do okresu pre-1922 i post-1991, więc nic dziwnego, że lądują w niej także artykuły dot. RFSRR
 2. Opisz, usuń niewłaściwe i gotowe--Felis domestica (dyskusja) 20:12, 6 mar 2018 (CET)
Znajduje się w kategorii katastrof według państw. Eurohunter (dyskusja) 20:23, 6 mar 2018 (CET)
Może czas na fundamentalne rozwiązanie problemu? Bo dokładnie ta sama dyskusja toczyła się miesiąc temu i toczy się teraz - tj. problem kategoryzacji wobec zmieniających się podziałów administracyjnych. Michał Wadas (dyskusja) 12:34, 7 mar 2018 (CET)
 • Podzielić na te w Rosji i na te w Związku Radzieckim--Tokyotown8 (dyskusja) 13:43, 7 mar 2018 (CET)

Ile czasu trzeba czekać na przejrzenie edycji przez moderatora?[edytuj | edytuj kod]

W dniu 25.02.2018 r. na stronie NHL dodałem statystyki dotyczące narodowości zawodników NHL i od tamtej pory wersja oczekuje na przejrzenie czyli już 11 dni. Ile wynosi czas przejrzenia przez moderatora? Nie chodzi mi bynajmniej o ponaglanie kogokolwiek, lecz o to, że dane w linku, który zamieściłem powoli tracą aktualność - od 25.02.2018 r. do 08.03.2018 r. zmieniła się (wzrosła) liczba zawodników z Kanady i USA, a w linku są tylko aktualne dane odnośnie sezonu 2017/2018. Podałem wprawdzie w artykule, że jest to stan na 25.02.2018 r., ale nie da się teraz zweryfikować stanu na dzień 25.02.2018 r. gdyż jest to każdorazowo stan na dzień dzisiejszy. Niepodpisany komentarz 94.254.190.111, info wstawił KamilK7

 • To może jak to się tak szybko zmienia to nie warto podawać takich informacji? Strony na przejrzenie czasem czekają dość długo w zależności najczęściej od tematu.--Adamt rzeknij słowo 19:46, 8 mar 2018 (CET)
  • Ano, dość długo oczekują na przejrzenie, obecnie np. ponad 40 dni niektóre, a jest do przejrzenia ponad 6000 edycji, a liczba rąk do pracy ograniczona.RoclorD (dyskusja) 19:57, 8 mar 2018 (CET)
   • Dla osób lubiących statystyki co do narodowości to gratka :) Ja lubię takie statystki, a temat wyszedł przy okazji meczów hokeja podczas igrzysk olimpijskich 2018. NHL nie przerwało rozgrywek na czas igrzysk, więc gracze NHL nie mogli uczestniczyć w tychże igrzyskach. Dyskutowaliśmy wtedy, które kraje najbardziej straciły z powodu nieobecności najlepszych graczy na igrzyskach (ten kraj, który ma największą liczbę graczy w NHL stracił najbardziej). Wtedy poszperałem w necie i dodałem statystki. Myślę, że przynajmniej kilkadziesiąt osób może to zainteresować. Niepodpisany komentarz 94.254.190.111, info wstawił KamilK7
    • No i? Co w związku z tym? Chcesz edytować, załóż konto, z czasem otrzymasz uprawnienia redaktora. Thraen (dyskusja) 20:03, 8 mar 2018 (CET)
    • Sądząc z kontekstu, te dane można byłoby podać w artykule o turnieju olimpijskim, który nadał im znaczenie. O ile oczywiście ktoś to analizował w prasie papierowej albo elektronicznej. W artykule o samym NHL to nie ma większego sensu, bo zmienia się co chwilę. Gżdacz (dyskusja) 20:08, 8 mar 2018 (CET)
     • Przypominam, że redaktorzy to nie maszyny pracujące, tylko też jesteśmy ludźmi. Kiedy jeszcze nie byłem redaktorem bywały sytuacje, że moje edycje oczekiwały na przejrzenie kilka miesięcy. A najlepszy sposób to wstawienie prośby na Wikipedia:Prośby o przejrzenie edycji. Wtedy zazwyczaj ok. 2-3 dni trwa cała operacja. Pozdrawiam
      Rafciu60 (dyskusja) 20:12, 8 mar 2018 (CET)
      • Przy artykułach dotyczących poszczególnych klubów z NHL są składy drużyn z podaniem, że są to dane aktualne na konkretny dzień (podawana jest wtedy data - sam wstawiłem w ten sposób cały skład drużyny Los Angeles Kings z lutego i moderator zatwierdził edycję). Dzięki za odpowiedzi, chciałem tylko wiedzieć ile to może trwać, a nie formułowałem pretensji wobec nikogo :) Niepodpisany komentarz 94.254.190.111, info wstawił KamilK7
       • Dzięki Adamt, widzę, że przejrzałeś :) Niepodpisany komentarz 94.254.190.111, info wstawił KamilK7
 • Klasyczny przykład, jak encyklopedia redagowana być nie powinna. Jeżeli informacje o narodowości są tu ważne, to zasady encyklopedyczności mówią, że tak samo ważne są dane z 08.03.2018, jak i 25.02.2018, czy z 19.09.1998. Jednych danych nie należy zastępować innymi – dane te powinny być dopisywane (np. stan raz na miesiąc, kwartał, czy rok). Jeżeli zaś uważamy, że takie dopisywanie danych nie ma sensu, bo informacja o stanie narodowościowym sprzed roku nikogo nie interesuje, to znaczy, że taka informacja jest w ogóle nieencyklopedyczna – informacje, aby były encyklopedyczne, muszą być ponadczasowe, a jeżeli informacja jest istotna tylko wtedy, gdy jest "świeża", to nie encyklopedia jest jej miejscem. Aotearoa dyskusja 21:35, 8 mar 2018 (CET)
  • Nie zgodzę się z Tobą. To są tego samego typu dane jak o zawodnikach w poszczególnych klubach (nie tylko hokejowych, ale także piłkarskich, koszykarskich, żużlowych czy jakichkolwiek innych). Na stronie zamieszcza się skład drużyny (wszystkich zawodników), a po pewnym czasie aktualizuje się skład (zawodnicy przechodzą z klubu do klubu). Gdyby zrobić tak jak piszesz, to na każdej stronie dotyczącej klubu sportowego trzeba byłoby zachowywać skład drużyny aktualny na dany dzień i dopisywać kolejne składy. Ludzie pogubiliby się, gdyby mieli listy drużyn z 5 lat aktualizowane co pół roku (w ciągu 5 lat zebrałoby się 10 różnych składów tej samej drużyny). Niepodpisany komentarz 94.254.190.111, info wstawił KamilK7
   • Ale w tym właśnie różnica między encyklopedią a "Skarbem kibica". Skarb podaje zawsze aktualne składy i po sezonie wyrzuca go się do śmieci, a encyklopedia podaje sprawy godne zarejestrowania z całej historii klubu i ma trwać. To kwestia selekcji informacji. Jeśli coś wydaje się po pół roku już nieważne i do wyrzucenia, to znaczy że nie trzeba było tego w ogóle wpisywać. Gżdacz (dyskusja) 23:13, 8 mar 2018 (CET)
 • @94.254.190.111 zacznijmy od tego, że jeśli pod adresem, który podajesz jako źródło, dane często są aktualizowane i przez to czytelnik pod tym adresem nie znajdzie danych, których użyto do aktualizacji artykułu, to KONIECZNE jest wykonanie archiwum takiej strony - możesz użyć do tego np. serwisu http://archive.is/ - oraz podanie w przypisie adresu tego archiwum. Natomiast co do sensu dodawania takich zdanych sprawa jest dość złożona. Wprawdzie tok rozumowania przedstawiony przez Aotearoę zazwyczaj jest poprawny, ale nie zawsze. Przerabiałem to kiedyś na przykładzie szachistów. Ich ranking jest aktualizowany co miesiąc. Na podstawie dokładnie takiego samego toku rozumowania, jaki został przedstawiony przez Aotearoę, zaproponowałem usunięcie rankingów z infoboxów dot. sportowców, których ranking szybko się dezaktualizuje. Nie dostałem jednak na to zgody społeczności, m.in. dlatego, że np. w przypadku szachistów ranking, to najważniejszy dotyczący nich parametr (na niższych szczeblach zdarza się nawet, że przeciwnicy nie patrzą na nazwisko, tylko na ranking właśnie). Natomiast mam wrażenie, że to nie jest ten przypadek, skoro te składy drużyn nawet serwis, który je publikuje uważa za na tyle mało istotne, że po jakimś czasie wyrzuca do kosza (w przypadku rankingów szachistów FIDE przechowuje dane historyczne i zawsze można tak podlinkować źródło, aby do konkretnej wartości z określonego dnia się ono odwoływało). KamilK7 09:31, 9 mar 2018 (CET)

Potrzeba sformułowania zaleceń w sprawie kategoryzacji historii państwem, narodowością i przynależnością administracyjną[edytuj | edytuj kod]

Mam nadzieję że nie zamotałem za bardzo tytułu. Problem jest głęboki i poważny, sprowadza się do tego że mamy kategorie takie jak "katastrofy w Rosji", "kościoły w Polsce", "polskie filmy", "niemiecka szlachta" i tak dalej. Problem polega na tym że kryteria przynależności są bardzo rozmyte i w niektórych przypadkach zahaczają o WP:OR. Dyskusje tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy toczyły się o filmach, kościołach, katastrofach lotniczych. Myślę że fajnie byłoby ustalić jakieś jednolite dla całej Wikipedii kryteria. Lista nasuwających się problemów jest długa i zachęcam do dyskusji. Michał Wadas (dyskusja) 13:49, 9 mar 2018 (CET)

 • @Michalwadas Dzięki za szerokie podjęcie tematu. Pozwoliłem sobie podzielić na podsekcje, żeby łatwiej było omawiać. Andrzei111 (dyskusja) 14:34, 9 mar 2018 (CET)

"Punktowe" zdarzenia historyczne - katastrofy samolotów, przewroty, zamieszki[edytuj | edytuj kod]

 • Moim zdaniem powinny być kategoryzowane w sposób jednoznaczny przez przynależność administracyjną w momencie zdarzenia - tj. Pogrom warszawski w 1881 powinien zostać skategoryzowany hipotetyczną kategorią Pogromy w Cesarstwie Rosyjskim, a Katastrofa lotu Aerofłot 1691 powinien zostać skategoryzowany jako Katastrofy lotnicze w Związku Radzieckim. Michał Wadas (dyskusja) 13:49, 9 mar 2018 (CET)

Filmy[edytuj | edytuj kod]

 • Tak samo "polskie" filmy wyprodukowane przed 1918 w Warszawie powinny zostać skategoryzowane jako Filmy wyprodukowane w Cesarstwie Rosyjskim lub dla wygody czytelników - Polskojęzyczne filmy wyprodukowane w Cesarstwie Rosyjskim. Michał Wadas (dyskusja) 13:49, 9 mar 2018 (CET)
 • Tylko takie podejście wymusiłoby całkowitą zmianę podejścia do drzew kategorii w całej działce filmowej. Nie mówię, że to źle, mówię, że to ogrom przenoszenia i przebotowania – ale do zrobienia oczywiście. I wymagałoby to naprawdę silnego konsensusu (BTW: rzeczone filmy były akurat głównie w jidisz :) Andrzei111 (dyskusja) 14:35, 9 mar 2018 (CET)
 • Wiem i to jest jeszcze gorsze - film wyprodukowany w Cesarstwie Rosyjskim w jidysz kategoryzujemy jako "polski" film, bo siedziba firmy kilka lat później znalazła się w Polsce. Michał Wadas (dyskusja) 18:27, 9 mar 2018 (CET)

Przynależność narodowa rodów w historii[edytuj | edytuj kod]

 • Czy Wettynowie to szlachta niemiecka, brytyjska, obie? Elżbieta II jest więc arystokratką niemiecką czy brytyjską? Z drugiej strony - nawet niedokładna kategoryzacja jest tutaj względnie przydatna, ale są przypadki sporne, jak Bażyńscy (którzy nie żyli w państwie narodowym). Sugeruję żeby rody kategoryzować zgodnie ze źródłami lub w razie ich braku zdroworozsądkowo, a ich przedstawicieli stosowanie do państwa w którym zamieszkiwali trwale - np. jako szlachta w Królestwie Polskim (ale nie polska szlachta, bo ci ludzie mogli wcale nie czuć się Polakami). Michał Wadas (dyskusja) 13:49, 9 mar 2018 (CET)

Długoterminowe procesy[edytuj | edytuj kod]

 • Jeśli jakiś proces (np. budowa kanału) trwał mimo zmiany podziału administracyjnego to należy go skategoryzować stosowanie do wszystkich państw które brały w tym udział. Chyba najmniej kontrowersyjne. Michał Wadas (dyskusja) 13:49, 9 mar 2018 (CET)

Miasta[edytuj | edytuj kod]

 • Nie jestem pewien co z miastami - weźmy Berlin. Logiczne wydaje mi się skategoryzowanie go we wszystkich państwach które go kontrolowały, tylko że tego jest dużo - tylko w XX wieku było to przynajmniej 5 państw (RFN, NRD, III Rzesza, Republika Weimarska, Cesarstwo Niemieckie). Michał Wadas (dyskusja) 13:49, 9 mar 2018 (CET)
  • "RFN, III Rzesza, Republika Weimarska, Cesarstwo Niemieckie" – wszystko to różne nazwy Niemiec. Eurohunter (dyskusja) 14:40, 9 mar 2018 (CET)
   • @Eurohunter w przypadku tego przykładu Niemiec możesz rzeczywiście tak powiedzieć, bo Niemcy rzeczywiście względnie wcześnie stworzyli państwo narodowe, ale mamy w historii dużo państw które nie były narodowe. Lwów - tylko przez ostatnie 250 lat należał do Rzeczypospolitej (nie było to państwo narodowe), Cesarstwa Habsburgów, Cesarstwa Austrii (można uznać ciągłość z Habsburgami, że to jedna Austria), Austro-Węgier (tutaj już gorzej z ciągłością, chyba że zachowamy ciągłość jako nie Austria, tylko cesarstwo Habsburgów), II RP, ZSRR, Ukraina. Najbardziej łącząc państwa to 4, uczciwie można mówić o 5, formalnie o 9 (bo jest jeszcze Cesarstwo Rosyjskie i Księstwo Warszawskie, ale uznajmy że pomijamy tak krótkie okresy). Michał Wadas (dyskusja) 15:47, 9 mar 2018 (CET)
 • Takie kategorie są w miastach niepotrzebne~, bo byłoby ich za dużo i byłyby nieczytelne. Historyczne kategorie proponowałbym raczej jedynie w przypadku jakichś specjalnych wyróżniających cech. Np. członkowie Hanzy, Wolne miasta Rzeszy. Ewentualnie można by dodać lokację (ale ta ma sens tylko przy części miast Europejskich) czy coś w stylu Miasta założone przez (pastwo) XYZ, ale myślę, że więcej byłoby z tym kontrowersji niż pożytku. ~~

Budynki[edytuj | edytuj kod]

 • W związku z burzliwą historią rejonów przygranicznych będziemy mieć tego dużo - kościół został zbudowany w państwie X, trafił w ręce państwa Y, został zburzony w państwie Z, a obecnie jego ruiny znajdują się w państwie Q. Przynależność na poziomie miast, gmin, dzielnic też mogła się zmieniać. Co z takim przypadkiem? Michał Wadas (dyskusja) 13:49, 9 mar 2018 (CET)
 • Budynek dostanie kategorię na najniższym poziomie, czyli najczęściej dotyczącą miasta w którym się znajduje, albo nawet osiedla. Jest to kategoria terytorialna, a więc dotyczy sytuacji obecnej. Np. w Kategoria:Kościoły w Krakowie zupełnie nieistotne jest, czy gdy kościół był budowany, to znajdywał się w granicach administracyjnych miasta. PuchaczTrado (dyskusja) 17:07, 13 mar 2018 (CET)

Sasha Strunin[edytuj | edytuj kod]

Jeden z użytkowników postanowił ostatnio przekopać i przeorać medalowe hasło. Choć uważam, że zmiany były niepotrzebne i pokierowane jedynie własnymi preferencjami co do stylu pisania, nie wycofałem ich. Zamiast tego obiektywnie przeczytałem całość i naniosłem poprawki. W podsumowaniu mojej edycji wyjaśniłem co i dlaczego. Dzisiaj moja edycja została wycofana a w mojej dyskusji owy użytkownik wyjaśnił że jego edycje zostały wykonane na prośbę bohaterki artykułu, co jak się nie mylę jest wbrew jakimkolwiek zasadom Wikipedii. Nie mam ochoty wdawać się w wojny edycyjne a jakiekolwiek kompromisy z tym użytkownikiem chyba nie przejdą (tak jak pisałem nie wycofałem jego edycji a przejrzałem i naniosłem poprawki). Czekam na opinie i pozdrawiam:) ArturSik (dyskusja) 14:40, 9 mar 2018 (CET)

Część zmian była słusznych, część lub nawet większość nie – najważniejsze aby nie zmieniać faktów, popartych źródłami. Eurohunter (dyskusja) 14:43, 9 mar 2018 (CET)
Owszem dlatego też nie wycofałem wszystkiego. Ale niektóre zmiany są na prawdę ZŁE. Przykład: "W jednym z wywiadów wyznała, że, pomimo urodzenia się w Rosji, będącej wówczas częścią Związku Radzieckiego, jej matka jest Ukrainką, a ojciec Rosjaninem." w takim kształcie zdanie kompletnie zmieniło swoje znaczenie a informacja stała się zbędna gdyż już w pierwszym zdaniu tej sekcji wiemy skąd są jej rodzice. jestem jak najbardziej za zmianami jeżeli są one uzasadnione. jak już pisałem wziąłem pod uwagę edycje tego użytkownika. On natomiast bez zapoznania się z moją propozycją wycofał wszystko. ArturSik (dyskusja) 15:02, 9 mar 2018 (CET)
Zdanie jest w porządku. Brakuje tylko informacji, że jest Polką. Cytat umieściłbym w ramce z prawej strony, nie tak jak dotychczas na całej części tekstu. Eurohunter (dyskusja) 15:12, 9 mar 2018 (CET)
 • Zdanie nie jest w porządku, bo "pomimo"/"mimo" jest przyimkiem oznaczającym rozbieżność pomiędzy tym co jest a co powinno być, np. "pomimo środka nocy poszedł się opalać", jako okolicznik przyzwolenia "pomimo, że lekarz mi zabronił picia alkoholu, wypiłem litr wódki". W zdaniu "pomimo urodzenia się w Rosji, będącej wówczas częścią Związku Radzieckiego, jej matka jest Ukrainką, a ojciec Rosjaninem" taka okoliczność rozbieżności nie występuje: bo nie jest rozbieżne urodzenie się w Rosji (czyli Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej) jako części ZSRR w 1989, z byciem Rosjaninem czy Ukrainką. Ented (dyskusja) 22:04, 10 mar 2018 (CET)
Jaki jest w takim razie sens powtarzania informacji o tym skąd są jej rodzice. Nie lepiej byłoby przenieść tego że uważa się za polkę do początku sekcji gdzie już jest wzmianka o jej pochodzeniu? dla mnie te edycje są po prostu zbyt pochopne i dużo tam nieścisłości. we wstępie rok wydania jej debiutanckiej płyty to 2008 zamiast 2009. przy jej udziale w idolu zdanie podsumowujące, że z jej grupy do finałów awansowały osoba X i X, zostało zastąpione "odpadła przed finałami" co nie znajduje się w podanym źródle. to tylko przykłady, a znalazłoby się tego jeszcze trochę. ArturSik (dyskusja) 15:20, 9 mar 2018 (CET)
 • Moim zdaniem jest rzeczą bardzo nie na miejscu wprowadzanie znacznych, daleko idących zmian w nagrodzonym medalem artykule. W końcu wikipedyjny medal jest niczym innym, jak tylko umownym potwierdzeniem doskonałości hasła, ponadto pewna liczba użytkowników głosowała za przyznaniem artykułowi medalu w takiej postaci, jaką on wtedy miał. Jakiż więc sens ma zmienianie, przeobrażanie czegoś, co już jest doskonałe i jak to z punktu widzenia etyki wygląda w odniesieniu do tych, co medal hasłu dali, czyli głosujących? Jeżeli już jakieś zmiany w artykule z medalem przeprowadzać, to tylko aktualizacja, ewentualnie jakieś nieznaczne, typu poprawki interpunkcyjne czy dodanie linku. No ale cóż, za medalem nie idą żadne zabezpieczenia co do edytowania, więc takie sytuacje jak ta z omawianym tu artykułem są niestety możliwe. Ale pomijając już fakt wprowadzenia zmian i tego jakie one są (niepotrzebne to najłagodniejsze słowo, jakie mi do głowy przychodzi), bardziej istotne wydaje się to, że zostały najprawdopodobniej wprowadzone na prośbę opisywanej osoby (@ArturSik, zapoznałem się z wyjaśnieniem autora zmian w Twojej dyskusji). A ta kwestia wymagałaby moim zdaniem reakcji któregoś z administratorów. Dalkentis (dyskusja) 18:59, 15 mar 2018 (CET)
Na razie, aby nie wdawać się w wojny edycyjne, nic nie wycofywałem, a jedynie naniosłem drobne poprawki, żeby hasło nie było kompletnym bałaganem w dodatku w niektórych miejscach z błędami merytorycznymi. Uważam jednak że jego obecna jakość nie jest na poziomie medalowym co mnie smuci bo tak, Wikipedia jest dla wszystkich i nie mam wyłączności na edytowanie tego artykułu, jednak na chwilę obecną mam wrażenie że moja wieloletnia praca idzie do kosza. Mam nadzieję że uda się to wyjaśnić. ArturSik (dyskusja) 21:26, 15 mar 2018 (CET)

Japoński dramat[edytuj | edytuj kod]

Mamy jeszcze świeże Hagetaka. Jedno zdanie, infoboks i tabela z nominacją (raczej na siłę, żeby nie dało się zgłosić do DNU). Czy chcemy pisać takie rzeczy w 2018? Piszemy dla siebie i nabijania licznika czy dla czytelników? Sidevar (dyskusja) 16:56, 10 mar 2018 (CET)

Filmu nie znam. Dodałem dwa zdania ze źródła. Oczywiście nie takie rzeczy chcemy pisać w 2018 roku. (Anagram16 (dyskusja) 17:41, 10 mar 2018 (CET))
Próbowałem unikać źródeł takich jak IMDB, czy Filmweb, dlatego trudno było mi znaleźć więcej informacji. Eurohunter (dyskusja) 19:53, 10 mar 2018 (CET)
 • Przepraszam, ale ja kompletnie nie widzę tutaj problemu. Co jest nie tak z artykułem? ptjackyll (zostaw wiadomość) 22:18, 10 mar 2018 (CET)
@Ptjackyll sprawdź wersję sprzed rozbudowy. Sidevar (dyskusja) 00:13, 11 mar 2018 (CET)
No, obejrzałem i jedyne co mogę zarzucić to to, że zamiast „najlepszy aktor” i „najlepszy aktor drugoplanowy” jest wpisane odpowiednio „best actor” i „best supportng actor”. Ale ten błąd występuje także w obecnej wersji. ptjackyll (zostaw wiadomość) 17:44, 12 mar 2018 (CET)
Nie tłumaczę nazw kategorii, zostawiam je w "języku oryginalnym". W przypadku języka japońskiego nie mogłem tego zrobić ze względu na inny alfabet. Eurohunter (dyskusja) 18:01, 12 mar 2018 (CET)
A to ciekawa opinia, bo ta nazwa nie jest w języku oryginalnym (tj. japońskim), ale po angielsku. Niemniej nie rozumiem czemu nie tłumaczyć – przecież to nie żadna nazwa własna. ptjackyll (zostaw wiadomość) 18:04, 12 mar 2018 (CET)

Galicia 15 - 15 Challenge[edytuj | edytuj kod]

Mapa de Galiza con bandeira.svg

Wikipedia:Galicia 15 - 15 Challenge is a public writing competition which will improve improve and translate this list of 15 really important articles into as many languages as possible. Everybody can help in any language to collaborate on writing and/or translating articles related to Galicia. To participate you just need to sign up here. Thank you very much.--Breogan2008 (dyskusja) 15:28, 12 mar 2018 (CET)

Pochodzenie postaci w leadzie[edytuj | edytuj kod]

Zastanawia mnie, czy powinno się każdorazowo podkreślać w leadzie pochodzenie (inne niż narodowość) danej osoby. Szczególnie widoczne jest to w biogramach piłkarzy. Mamy wiele wzmianek w stylu: "niemiecki piłkarz polskiego pochodzenia" etc. Moim zdaniem nie jest to na tyle kluczowa informacja, by widniała w leadzie. Uważam, że lepszym miejscem jest sekcja Życiorys, gdzie dodatkowo powinno się taką informację uźródłowić. Inną bolączką jest wpisywanie takich informacji na czuja, np. na podstawie nazwiska brzmiącego typowo dla którejś z narodowości. Jak zwykle proszę o opinie. Mathieu Mars (dyskusja) 22:18, 12 mar 2018 (CET)

Według mnie to w porządku, a informacja musi być napisana na podstawie źródła, nie nazwiska. Eurohunter (dyskusja) 22:33, 12 mar 2018 (CET)
 • TA. I pewnego dnia (parę lat temu) prawie połowa znanych Polaków dostała pochodzenie ormiańskie, o żydowskim nie wspominając. Ciacho5 (dyskusja) 22:39, 12 mar 2018 (CET)

Linkowanie do dźwięków[edytuj | edytuj kod]

To pytanie godne początkującego ;), ale jak wstawić ładny link do dźwięku w tekście, jak we wstępie en:Constantin Brâncuși? Kilka minut szukałem po stronach pomocy, ale nie znalazłem (co nota bene świadczy o przejrzystości tych stron dla nowych użytkowników...). Pibwl ←« 21:02, 13 mar 2018 (CET)

U nas można to zrobić szablonem {{IPA}} tak jak na przykład w artykule Barack Obama. Ewentualnie {{wymowa}} tak jak w artykule Jarosław Gowin. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:03, 13 mar 2018 (CET)
 • @Pibwl. To zależy co to znaczy "ładny link", czy rozchodzi się o taki aby był najmniej widoczny (wpleciony w treść), czy raczej typu box (wyróżniający się z treści)? Bo boksy są co najmniej dwa (np. jeden użyty w haśle keyboard). Co do wstawiania przez newbie plików dźwiękowych, to może lepiej, że nie eksponujemy tej możliwości ;) Mielibyśmy szybko nie tylko ilustrowaną, ale i dźwiękową encyklopedię ;) Ented (dyskusja) 23:16, 18 mar 2018 (CET)

Nazwy państw po nazwach miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Proponuje usunąć nazwy państw wymieniane po np. nazwach miejscowości miejsca urodzenia (Paryż, Francja) z infoboksów, analogicznie do miejsca urodzenia we wstępie, gdzie państwo nie jest wymieniane. Eurohunter (dyskusja) 16:13, 14 mar 2018 (CET)

 • Zostawiłbym. Przykład zbyt ogólny i oczywisty. Emptywords (dyskusja) 19:16, 14 mar 2018 (CET)
 • Ja się kieruję zdrowym rozsądkiem (moim). Jeżeli ktoś wyjechał z Polski na studia do Paryża, to nie zaznaczam, że tego francuskiego. Jeżeli do tego w Teksasie, to daję, oczywiście oprócz linku, info, że to w USA. Tak samo postąpiłbym w tym przypadku. Znane miejscowości bez państwa, mniej lub nieznane - z państwem. Ciacho5 (dyskusja) 19:36, 15 mar 2018 (CET)
 •  Przeciw. Oczywiście w przypadku stolic, znanych (dużych) miast podawanie państw jest zwykle redundantne (sam usuwam wpisy typu Nowy Jork, Nowy Jork (stan), USA). Ale już w przypadku gdy izraelski polityk urodził się w Krakowie, który był wówczas w Austro-Węgrzech to taka informacja jest b. przydatna w infoboksie. Przy mniej znanych miejscowości to podanie państwa (czy np. stanu w USA/Brazylii) jest słusznym ukłonem w stronę wygody czytelnika i usuwanie tego typu informacji z infoboksu uważam za działanie na szkodę projektu. A gdy ta miejscowość jest czerwonolinkowa to często dodaje jeszcze do infoboksu jednostkę administracyjną, w której się znajduje. Andrzei111 (dyskusja) 13:01, 16 mar 2018 (CET)

Inne nazwy[edytuj | edytuj kod]

Inne nazwy w definicji po przecinku, czy w nawiasie? Eurohunter (dyskusja) 11:03, 17 mar 2018 (CET)

 • Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Wostr (dyskusja) 16:34, 17 mar 2018 (CET)
 • Po przecinku tożsame nazwy. Czyli o ile dobrze rozumiem to w [[Battle royale (gry komputerowe)] należy zmienić na przecinek? W nawiasie nazwa oryginalna lub uniwersalna (np naukowa nazwa taksonów) Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 00:41, 18 mar 2018 (CET)
  • Tak, w tym przykładzie mógłby być właściwie przecinek, choć to "lub" też nie jest chyba takie złe. Mamy opisane gdzieś zalecenia w tym temacie? Stanko (dyskusja) 22:28, 18 mar 2018 (CET)

Zmiany w {{Wyścig F1 infobox}}[edytuj | edytuj kod]

Chciałbym zmienić obecną w szablonie nawigację między GP i sezonami na bardziej czytelną. Proponuje też aby parametr wartość przyjmował nazwę kategorii w Commons, a nazwy GP podawać skrótami zgodnie z {{Formuła 1/GP}}. Ze względu na szerokie użycie szablonu proponowane zmiany przedstawiam tutaj. PółCzłowiek-półInfobox (dyskusja) 00:54, 18 mar 2018 (CET)

Powiązanie polska strona + języki a angielska strona + inne języki[edytuj | edytuj kod]

Strona Równanie czwartego stopniama być powiązana z angielską stroną en:Quartic function. Polska wersja ma odwołania do wielu języków ale nie angielskiego, angielska do innych. Coś się zmieniło i nie mogę łatwo dodać, bo jest jakaś WikiData i jedne linki są podłączone w jedno miejsce, inne w inne. Czy ktoś mógłby zrobić to? Borneq (dyskusja) 01:44, 18 mar 2018 (CET)

Jest dobrze. Angielski artykuł ma w tytule funkcję wielomianową, a nasz równanie algebraiczne, czyli różne obiekty matematyczne. Tematom tym przyporządkowane są różne elementy na Wikidanych (a więc i listy interwiki), ponieważ część wersji językowych, np. niemiecka, rozdziela je na dwa osobne artykuły. Można ewentualnie próbować przekonać anglojęzycznych, że skoro 90% ich hasła jest o równaniu, to powinni przenieść je pod inną nazwę (i inny element na Wikidanych). Barcival (dyskusja) 12:18, 18 mar 2018 (CET)

"Na świętego Grzegorza" i Dial.[edytuj | edytuj kod]

Wie ktoś kiedy obchodzono wspomnienie św. Grzegorza? Nie wiem którego Grzegorza (źródło nieprecyzyjne), ale z kontekstu wynika, że raczej nie była to zima (wychodzono wówczas w pole i wyrywano chwasty). No i pomoże ktoś rozszyfrować skrót źródła zapisany jako "Dial. 4,35" – zapis i cytat świadczy o tym, że o jakąś świętą księgę chodzi, ale nie mogę ustalić o którą. Kenraiz (dyskusja) 11:51, 18 mar 2018 (CET)

Świętych Grzegorzów było kilku, a chwasty pieli się w naszym klimacie przez pół roku. Ale "Dial. 4,35" może wskazywać na Grzegorza Wielkiego, jeśli jedno pytanie z drugim ma związek :) Grzegorz B. (dyskusja) 12:39, 18 mar 2018 (CET) Ps. Gdyby chodziło o pierwsze pozimowe wyjście w pole, może 12 marca by pasował :)

Na Grzegorza idzie zima do morza w: Wielki słownik języka polskiego pod redakcją Piotra Żmigrodzkiego] (Anagram16 (dyskusja) 18:03, 18 mar 2018 (CET))

Westfalka[edytuj | edytuj kod]

Czy ktoś jest w stanie określić, czy polska westfalka to może to samo, co po niemiecku Tischherd? Pytam ze względu na tworzenie linków interwiki (obecnie oba te hasła mają różne elementy Wikidanych). Twórca hasła niestety od dawna nie edytuje. (Zdjęcie do hasła westfalka wstawiłem ja, na podstawie opisu; nie wiem, czy jest poprawne.) Maitake (dyskusja) 13:06, 18 mar 2018 (CET)

 • Oba hasła tyczą tego samego. Nie od razu westfalki wyglądały tak samo, były stopniowo unowocześniane. Spełniały coraz bardziej pełną rolę kuchni na strychach i innych pomieszczeniach pierwotnie nie przewidzianych do zamieszkania. Były tańsze wersje i droższe, były też eksportowe. Ważne są daty produkcji i kto produkował a produkowano nie tylko w Westfalii.89.64.49.79 (dyskusja) 14:05, 18 mar 2018 (CET)