Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – rozmowy o artykułach
Tu omawiamy kwestie związane z edytowaniem artykułów, ich formatowaniem, kategoryzacją, ilustrowaniem, przekierowaniami, stronami ujednoznaczniającymi, merytorycznymi zmianami w szablonach stosowanych w artykułach itd. Zobacz też stronę z zaleceniami edycyjnymi.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:AR, WP:BAR:AR


Nazewnictwo stron ujednoznaczniających[edytuj]

@Andrzei111 Dokonał szeregu przenoszeń pod disambigi. Disambigami stały się m.in. strony Mistrz i Małgorzata, James Bond czy Lew, czarownica i stara szafa. Takie disambigi są niezgodne z WP:SU, bo w każdym wypadku mamy hasło o dominującym znaczeniu: 1) powieść MB, 2) postać i franczyza (w obecnej treści hasła) 3) powieść C.S. Lewisa (część jego innych dzieł podobnie). Widać to również po większości interwiki w każdym z tych przypadków. Autor przenosin twierdzi, że jego edycje mają wynikać z WP:SU, podając przykłady "filmy i powieści: Krzyżacy (film) i Krzyżacy (powieść), Quo vadis (film 1954) i Quo vadis (film 2002)". Tyle, że te przykłady są nietrafione. Bo główna nazwa Quo vadis to prawidłowo tytuł powieści (na podstawie której powstały filmy), a gdyby doszukiwać się hasła głównego dla Krzyżaków, to z pewnością nie byłby tytuł powieści. Tak samo nie przenosimy Vivaldiego (jak tu kiedyś próbowano Vivaldiego), nie będziemy też robić disambigów ze stron typu Kraków i Jan Paweł II, bo był miesięcznik Kraków i jest film o tytule JPII. Proponuję, by przywrócić prawidłowe ujednoznacznienia, a hasłom dominującym oddać należne im główne nazwy :) Elfhelm (dyskusja) 23:50, 26 maj 2016 (CEST)

 • Ja na szybko skopiuje co pisałem u E.: Przed przenosinami długo się zastanawiałem i uważam, że moje edycje są prawidłowe i słuszne. Przy popularnych ekranizacjach ciężko mówić, że książka jest dominująca. Jeśli chodzi o zasady – to potwierdza to zresztą strona, WP:SU: filmy i powieści: Krzyżacy (film) i Krzyżacy (powieść), Quo vadis (film 1954) i Quo vadis (film 2002). Przede wszystkim jednak jest to forma tego, by poprawić całą moc błędnych linkowań. Jeśli dismbig trafia pod miejsce bez nawiasu, to łatwo jest posprzątać, a w każdym razie 10-40% linków jest nieprawidłowych, czyli do książek kierują linki, które winny kierować do filmów (szczególnie widoczne było to w przypadku filmów Harry Potterowych). Przy Bondzie też była cała masa błędnych linkowań. Niedoświadczeni Wikipedyści, którzy tak często edytują hasła popkulturowe dają linki gdzie byle. Jeśli disambig jest w miejscu bez nawiasu łatwo to wykryć i poprawić. Uważam, że to naprawdę duży bonus z takich przenosin. I dodam jeszcze, że to oczywiście znak czasów, ale niestety coraz częściej trudno mówić, aby książka była dominująca nad ekranizacjami (w sensie popularności, zauważalności etc, a nie tego, że bez powieści nie byłoby dzieł pochodnych). Nieźle to widać właśnie po błędnych linkujących. A nazwy geograficzne, czy biogramy rządzą się innymi prawami, proszę bez argumentacji ad absurdum. Andrzei111 (dyskusja) 00:00, 27 maj 2016 (CEST)
 • WP:SU nijak nie potwierdza zasadności tych przenosin, a przykład Quo vadis wskazuje na ich błędność (więc powtarzanie drugi raz tego przykładu jest co najmniej zaskakujące). Jeżeli powieść Mistrz i Małgorzata nie jest dominująca nad kilkoma umiarkowanie znanymi ekranizacjami, to... ciężko to komentować. Błędne linkowania uzasadniają jedynie poprawę ich na właściwe. Nie uzasadniając dziwacznych disambigów (z dość kuriozalnym tym na czele). Jeśli przykłady biogramów i nazw geograficznych są absurdalne, to proszę bardzo: Biblia (czemu miniserial z 1977 ma być gorszy), Pan Tadeusz (w końcu film Wajdy był nominowany do Oscara, a i jeszcze jest wódka), Dżuma (dyskryminacja Camusa)... Prawidłowy przykład rozgraniczenia pod disambig jest tu: Ben-Hur, bo powieść Ben-Hur nie jest dominująca (zwłaszcza w kontekście sukcesu tego filmu). Elfhelm (dyskusja) 00:06, 27 maj 2016 (CEST)
Zdecydowanie zgadzam się ze stanowiskiem Elfhelma. W tym momencie – zgodnie z przyjętymi zasadami – należy powrócić do poprzednich nazw stron. Patrząc na powyższe dwa przykłady: zdecydowana większość czytelników szukając frazy Mistrz i Małgorzata będzie zainteresowana powieścią Bułhakowa, a wpisując James Bond szuka właśnie postaci. Nie widzę potrzeby by pisać więcej, bo autor wątku wyczerpująco wyjaśnił na czym polegają nieprawidłowości. Ewentualne błędy w linkowaniu tych stron powinny być poprawione na poziomie poszczególnych haseł, gdzie pojawiają się nieprawidłowe nazwy linków wewnętrznych. Taki sposób pozbycia się problemu jest drogą na skróty, ale my potrzebujemy kompleksowych działań. Są one na pewno czasochłonne, ale tego etapu nie przeskoczymy. Małymi krokami, ale kiedyś do celu dojdziemy. --Pit rock (dyskusja) 00:40, 27 maj 2016 (CEST)
 • Też popieram Elfhelma. Przywrócić. Beno @ 01:04, 27 maj 2016 (CEST)
 • Zdecydowanie popieram Elfhelma. Tytuły utworów literackich mają zdecydowany prymat nad tytułami ich ekranizacji, poza tym hasło o zekranizowanej powieści samo powinno być "ujednoznacznieniem", bo ekranizacje powinny być w nim wspomniane. Absurdalność takich przenosin widać szczególnie na przykładzie MiM, w którym to przypadku ekranizacje są mało znane i popularne (dla porównania - liczba odsłon w 30 dniach dla Mistrz i Małgorzata 8,5 tys., dla polskiego serialu 300, dla produkcji rosyjskich 120-150). Łatwość niepopełnienia błędu (wątpliwa IMO, bo przy edycji kodu nie widać hasła docelowego i z dużym prawdopodobieństwem błąd właśnie zostanie popełniony) nie może przeważyć ani nad sensem merytorycznym, ani nad ułatwieniem dla czytelnika. Dziwię się ponadto, że przed takimi masowymi ruchami nie zapytałeś, Andrzeju, o zdanie, choćby tu w kawiarence. (A w opisie strony ujednoznaczniającej należy czym prędzej zmienić ten błąd). Gytha (dyskusja) 08:19, 27 maj 2016 (CEST)
 • Wypowiem się szerzej po wtorku, bo do tego czasu jestem offline. Zaprzestałem poprawiania linków do MiM. Jeśli trzeba będzie oczywiście przeniosę i przebotuję linkowania z powrotem (przynajmniej są „posprzątane” i prowadzą w prawidłowe miejsca) Andrzei111 (dyskusja) 09:40, 27 maj 2016 (CEST)
 • I? Bo temat ucichł, miesiąc minął, a już ktoś w dobrej wierze popoprawiał przekierowania... @Andrzei111, @Elfhelm, @Pit rock, @Beno? Gytha (dyskusja) 10:22, 23 cze 2016 (CEST)
 • Myślę, że tu wątpliwości nie ma wielkich, że należy to posprzątać, a i przejrzeć pozostałe przenoszenia. Elfhelm (dyskusja) 16:11, 23 cze 2016 (CEST)
 • Tak jak Elfhelm. Zabrakło dyskusji. Teraz pozostało tylko dotrzymać słowa. Jeśli będą wątpliwości, Kawiarenka jest właściwym miejscem na przedstawienie argumentów w sprawie konkretnych stron ujednoznaczniających. --Pit rock (dyskusja) 01:22, 24 cze 2016 (CEST)
 • Również zgadzam się, że należałoby powrócić do oryginalnych wersji (no, może z wyjątkiem Gry o tron - tutaj uważam, że Andrzej prawidłowo utworzył ujednoznacznienie ze względu na brak hasła dominującego). Sir Lothar (dyskusja) 18:48, 23 cze 2016 (CEST)
 • O każde kolejne (co nowsze) lepiej wpierw zaciągnąć języka, choćby tu, niż potem poprawiać po sobie; "co nowsze" - no bo o Uran się chyba już nie będziemy pytali? :)Stanko (dyskusja) 20:59, 23 cze 2016 (CEST)
Omawiane powyżej rozbieżności są msz wierzchołkiem (nazewniczej) góry lodowej (dotyczącej nazewnictwa zapewne grubych tysięcy artykułów) wynikającej z niezmiernej lakoniczności i ew. archaiczności zapisów w tym zakresie w zaleceniach ujętych w WP:Strona ujednoznaczniająca.
Dotyczy to przede wszystkim zawartości sekcji WP:Strona ujednoznaczniająca#Tytuły artykułów i strony ujednoznaczniającej, będącej w znacznej części w sprzeczności z bardziej szczegółowymi (dziedzinowymi) zaleceniami w tym zakresie ujętymi w innych miejscach, od WP:Nazewnictwo artykułów poczynając, co powoduje niekończące się przepychanki nazewnicze w tego typu przypadkach.
W szczególności niezmiernie zdawkowy jest zapis w formie "Jeśli okaże się, że nazwę „Terefere” noszą rzeka, miasto i szczyt, robimy stronę ujednoznaczniającą Terefere i na niej linki do Terefere (rzeka), Terefere (miasto) i Terefere (szczyt)", co sugeruje np. że nazwy miast czy też innych miejscowości należy bez wyjątku przenosić pod dookreślone nazwy i w to miejsce tworzyć ujednoznacznienia, z powodu pokrywania się tej nazwy z czymkolwiek (w tym i nazwami ewidentnie pochodnymi dla nazwy miejscowości), co ma miejsce niemal bez wyjątku w przypadku każdego większego miasta, np. choćby już z powodu nazw innych jednostek administracyjnych (w zależności o d języka i/lub państwa - gmin, powiatów, prowincji itp.) mających siedzibę w danej miejscowości, o nazwach stacji kolejowych, organizacji, produktów, utworów artystycznych, czy też nazwiskach pokrywających się z nazwą miejscowości nawet nie wspominając.
Również zapis w formie "Uściślenie w nawiasie powinno być jak najogólniejsze; dopiero jeżeli się okaże, że są 2 miasta o nazwie Terefere, znajdujące się np. w Kanadzie i w Meksyku, to zamiast Terefere (miasto) należy użyć precyzyjniejszych tytułów Terefere (miasto w Kanadzie) i Terefere (miasto w Meksyku), oba z linkami na stronie Terefere." koliduje rażąco z licznymi regulacjami szczegółowymi jak i z powszechną praktyką, od stosowanych na masową skalę form dookreślania nazw miejscowości czy tym bardziej części miejscowości (np. dzielnic) poczynając. --Alan ffm (dyskusja) 14:13, 22 lip 2016 (CEST)
 • @Dawid2009 Kwestia "dominującego znaczenia" to kolejna, po ww. ewidentnie sprzecznych z opracowanymi w innych miejscach bardziej szczegółowymi zaleceniami dot. nazewnictwa w poszczególnych obszarach tematycznych, sprawa do doprecyzowania, Poczynając np. od zdaje się powszechnie przyjętej praktyki, że nazwy miast mają dominujące znaczenie w stosunku do miejscowości nie będących miastami. Przytoczony powyżej link do regulacji w en-WP może stanowić tu dobry punkt odniesienia.--Alan ffm (dyskusja) 20:59, 29 sie 2016 (CEST)
Zgodnie z wolą większości, przeniosłem z powrotem i przebotowałem. Andrzei111 (dyskusja) 15:39, 20 wrz 2016 (CEST)

Ba, a Halifax? Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 14:18, 27 wrz 2016 (CEST)

Flagi w zestawieniach medalistów[edytuj]

Dawno temu w wyniku którejś dyskusji uznano, że należy ograniczyć stosowanie flag w hasłach sportowych. Zasadniczo popieram tę ideę, bo flagi bywają często zbędnym ozdobnikiem, nie dają również żadnej dodatkowej informacji, jeżeli wraz z nią stosowany jest szablon {{Państwo}}. W pewnych przypadkach niosą jednak istotną informację o pochodzeniu zawodnika/zawodniczki.

Ma to znaczenie zwłaszcza w zestawieniach medalistów. Aktualnie w wyróżnionych hasłach mamy dwa rodzaje takich tabel: z flagami i bez flag. W moim przekonaniu wersja bez flag zmusza czytelnika do szukania po całym haśle informacji o pochodzeniu i jest po prostu nieczytelna. W tym przypadku flagi nie są ozdobnikiem, a nośnikiem istotnej informacji (jak np. szybko sprawdzić, czy któryś kraj dominował przez lata?).

Czy zatem będzie zbrodnią przeciwko Wikipedii, jeżeli przywrócę wersję z flagami i będę ją stosował w kolejnych takich zestawieniach? Szoltys [Re: ] 15:46, 19 wrz 2016 (CEST)

Muszę w tym miejscu zwrócić uwagę na jedną kwestię: jak flagę ma „przeczytać” osoba, która nie odróżnia niektórych barw, jest niedowidząca bądź niewidoma? Obrazki nie mogą więc być jedyną formą prezentacji informacji (więcej). Wostr (dyskusja) 16:14, 19 wrz 2016 (CEST)
Myślę, że osobie niedowidzącej nie zrobi różnicy czy to będzie tekst czy obraz. Mówimy tu o flagach, które w większości nie mają abstrakcyjnych kształtów i niestandardowych kolorów. Śmiem nawet twierdzić, że taka osoba lepiej odbierze proste kształty i kolory niż tekst, który zwyczajnie jej się zleje. A osoba niewidoma z ekranu komputera nie przeczyta nic. Póki zawartość Wikipedii nie ma wydania w alfabecie Braille'a, póty nie ma to większego znaczenia. A nawet jeśli, wtedy i tak na pewno na etapie druku pojawią specjalne procedury dostosowywania tekstu (ale to abstrakcyjne założenie). Torrosbak (dyskusja) 21:30, 19 wrz 2016 (CEST)
@Torrosbak Śmiem twierdzić, że nie wiesz o czy piszesz. Osobom niedowidzącym i niewidomym oraz niepełnosprawnym w inny sposób robi ogromną różnicę (o wiele, wiele większą niż osobom w pełni sprawnym) w jaki sposób sformatowana jest strona. Posługują się oni bowiem różnego rodzaju technologiami asystującymi, np. czytnikami ekranowymi, monitorami brajlowskimi. W dodatku treść Wikipedii powinna być łatwo dostępna również dla osób posługujących się przeglądarkami tekstowymi (z różnych przyczyn). W tym też celu W3C opracowało cały zbiór wytycznych związanych z dostosowywaniem treści internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych (często w taki sposób, że osoby w pełni sprawne nie odczuwają żadnej różnicy). Dodatkowo należy mieć na uwadze osoby z zaburzeniami rozpoznawania barw oraz kwestię tego, że kolor flagi może mieć zbyt mały kontrast w stosunku do tła (które również jest kolorowane w zaprezentowanych tabelach), a tym samym być dla części osób nieodróżnialny. M.in. z tych powodów tekst jest zazwyczaj zdecydowanie lepszy od treści przekazywanej za pomocą mikroskopijnej grafiki. Wostr (dyskusja) 22:46, 19 wrz 2016 (CEST)
Osoby głuche, dla których Polski Język Migowy (PJM) jest językiem naturalnym, język polski którym się tu posługujemy jest obcy. Jeśli go nie znają to pewnie nie zaglądają na Wikipedię, jeśli jednak w jakimś stopniu rozumieją język polski każdy obrazek/symbol ułatwia sprawę w przeciwieństwie do tekstu. Jeśli więc taka osoba będzie chciała przeglądać zestawienie medalistów, każda flaga ułatwi tylko sprawę.Strazak sam (dyskusja) 23:48, 19 wrz 2016 (CEST)
Co zatem proponujesz?
Mnie do głowy przychodzą cztery możliwości, choć wypisywanie krajów spowoduje niejednokrotnie, że tabelki będą się psuły – wiersze nie zmieszczą się w jednej linijce. Wystarczy, że zawodnik będzie miał dwa nazwiska, a kraj będzie miał dłuższą nazwę.
1 – wersja z flagą
Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2002, Salt Lake City Rosja Czepałowa, JulijaJulija Czepałowa Niemcy Sachenbacher, EviEvi Sachenbacher Norwegia Moen, AnitaAnita Moen
2 – wersja bez flagi i nazwy kraju
Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2002, Salt Lake City Czepałowa, JulijaJulija Czepałowa Sachenbacher, EviEvi Sachenbacher Moen, AnitaAnita Moen
3 – wersja z nazwą kraju podaną w nawiasie
Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2002, Salt Lake City Czepałowa, JulijaJulija Czepałowa (Rosja) Sachenbacher, EviEvi Sachenbacher (Niemcy) Moen, AnitaAnita Moen (Norwegia)
4 – wersja z nazwą kraju podaną w osobnej kolumnie
Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2002, Salt Lake City Czepałowa, JulijaJulija Czepałowa Rosja Sachenbacher, EviEvi Sachenbacher Niemcy Moen, AnitaAnita Moen Norwegia
Szoltys [Re: ] 18:17, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Wersją minimum jest opcja, w której flaga ma podany jasny i konkretny tekst alternatywny. Wostr (dyskusja) 19:02, 19 wrz 2016 (CEST)
  Hmmm, a czy to, że flaga jest z założenia podlinkowana (tak wynika z samego szablonu), nie spełnia funkcji tekstu alternatywnego? Szoltys [Re: ] 19:33, 19 wrz 2016 (CEST)
Jak dla nie wariant pierwszy najlepszy. Tournasol Demande-moi! 20:10, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Ogólnie nie. Jeśli czytnik ekranowy natrafi na link, w którym jest zdjęcie bez tekstu alternatywnego to jego zachowanie może być różne, może przeczytać albo title linka, albo nazwę pliku, albo ścieżkę pliku, albo tylko poinformować o wystąpieniu pliku, albo zignorować plik. W przypadku {{flaga}} problemu z tekstem alternatywnym nie ma, bo widzę, że jakiś tam jest automatycznie ustawiany. W każdym razie opcja z podawaniem państwa w nawiasie jest, w mojej opinii, zdecydowanie lepszym pomysłem (raz: odchodzi zbędne linkowanie do kraju; dwa: większości społeczeństwa 3/4 flag nie mówi nic; trzy: niektórzy zobaczą flagi np. tak; cztery: nie ma zbędnej choinkowości, choć już i tak trochę jej występuje w postaci kolorowanki w komórkach). Wostr (dyskusja) 20:17, 19 wrz 2016 (CEST)
  • Szablon {{państwo}} ma z premedytacją wstawiane |alt=| aby na czytniku nic się nie wyświetlało (obok jest nazwa państwa i nie ma sensu jej dublować). Szablon {{flaga}} wstawia w "alt" obrazka nazwę artykułu o państwie (czyli w większości przypadków skróconą nazwę państwa). Tutaj odbywa się dyskusja o umieszczaniu flag (tylko flag) w zestawieniach, więc wszystkie dygresje o wadach szablonu {{państwo}} są co najmniej nie na temat.
  • Wracając do tematu: ja nie widzę problemów z wykorzystaniem flag w takich sytuacjach. Jest to podobne to tego, czym atakują nas wszelkiej maści stacje telewizyjne. Tam co prawda dochodzi problem z językiem jakim posługuje się odbiorca, więc użycie flag (obrazków) umożliwia pominięcie tego problemu. Moim zdaniem opcje 1 i 3 są tak samo dobre, 2. jest uboższa o informację nt państwa a 4. będzie powodować znaczne poszerzenie tabeli. ~malarz pl PISZ 21:44, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Opcja trzecia zdecydowanie najlepsza: przejrzysta i nie wzbudza zbednej choinkowosci. Tak powinno być w każdym artykule - sportowym i muzyczny (pt Eurowizja)--Adamt rzeknij słowo 20:34, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Musimy wziąć pod uwagę, że tabele te są często bardzo dużymi zestawieniami. Mają z założenia prezentować dane w sposób czytelny i przejrzysty. Jeden wiersz może i prezentuje się czytelnie, ale 25, 50,... wierszy już tę czytelność straci. Argument, że 3/4 społeczeństwa nie zna flag w ogóle się tu nie powinien pojawić, równie dobrze 3/4 może nie wiedzieć o istnieniu Fidżi, Vanuatu czy Zimbabwe i nawet tekst tu nie pomoże. Jeśli jednak rzeczywiście wszystko zmierza ku upraszczaniu, to z pewnością nie wersja z nawiasami, która wprowadza niepotrzebne dodatkowe znaki. Torrosbak (dyskusja) 21:43, 19 wrz 2016 (CEST)
  • Nie czyczwarte, ale prawie nikt nie zna flagi Fidżi, stawiam, że najwyżej 25000 ludzi w Polsce zna. Poza głównymi państwami wartość informacyjna flag jest znikoma, bo i tak trzeba szukać flagi i sprawdzać: co i tak szybciej zrobić sprawdzając w artykule o osobie. Dlatego też jestem za trójką. W dużych tabelkach można by chyba myśleć o skrótach nazw państw. Laforgue (niam) 22:16, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Krótka i na temat - 3. --Pablo000 (dyskusja) 21:47, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Nr 3. — Paelius Ϡ 22:03, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Jak krótko, to krótko - tylko i wyłącznie nr 1. Jasny i przejrzysty. W nr 3 nazwa kraju zapisana tekstem zlewa się z nazwiskami i tabelka robi się o wiele mniej czytelna. A co do argumentu o szukaniu flagi - już w tej chwili jest zrobione tak, żeby po najechaniu myszką na flagę, pojawiała się w "dymku" nazwa państwa (dla tych, którzy flag jednak nie znają), nie trzeba flagi szukać i sprawdzać. (skorygowane po sprawdzeniu) Avtandil (dyskusja) 23:29, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Jestem za 3, z powodu dostępności dla niepełnosprawnych i możliwości wyszukania Ctrl-F. Gżdacz (dyskusja) 23:46, 19 wrz 2016 (CEST)
 • Za 3. wariantem. --Pit rock (dyskusja) 07:06, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Zdecydowanie 3, w porządnej przeglądarce można nazwę państwa wyszukać i podświetlić wszystkie wystąpienia. Michał Sobkowski dyskusja 08:56, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Opcja 3. jest bardzo słaba, choć może nie widać tego, gdy ocenia się po jednej linijce. Wyobraźcie sobie taką samą tabelę mającą więcej linii (15? 20?). Nazwiska i nazwy krajów będą się zlewały w jedną masę tekstu. Jeśli pozbywamy się flag, to jedyną sensowną opcją jest opcja nr 4. (air)Wolf {D} 09:44, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Ja do tych flag się już przyzwyczaiłem i jak dla mnie, to ładnie to wygląda, ale argumenty dot. niewidzących (grałem kiedyś z takimi osobami w MUDa, w korzystaniu z czytników są naprawdę dobrzy) oraz możliwości szybkiego wyszukiwania i podświetlania mnie przekonały. Dlatego jednak za 3 lub 4 - dla mnie obie równoważne (funkcjonalność stawiam ponad formę). KamilK7 (dyskusja) 09:47, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Opcja nr 3, ewentualnie 4 – każda, w której nie ma flag. Ostatecznie pozbędziemy się choinek. Nie wiem, w jaki sposób wersja z flagami miałaby być "jasna i przejrzysta". W przypadku bardziej rozbudowanych tabel (nie tylko dotyczących medalistów) oczy bolą od samego patrzenia (np. Adam Małysz czy Michael Schumacher). Ponadto wiedza większości osób ogranicza się do znajomości kilku/kilkunastu flag. Bukaj (dyskusja) 09:55, 20 wrz 2016 (CEST)
  • Cóż, większość i tak zdecyduje po swojemu. Ale będę się upierał, że zastosowanie wersji innej niż 1 będzie dla funkcjonalności tych stron dużym krokiem w tył i kolejnym powodem, by informacji z zakresu sportu szukać na dowolnej innej wiki, która jednak flagi utrzyma. Ty sobie nie wyobrażasz, jak wersja z flagami może być przejrzysta, ja sobie nie wyobrażam, jak kogokolwiek mogą oczy boleć od tego. Co do znajomości flag, po raz kolejny powtórzę - jak się najedzie kursorem na flagę, automatycznie pokazuje się nazwa państwa, więc w czym tu problem? Avtandil (dyskusja) 15:51, 20 wrz 2016 (CEST)
   • Avantandil ale po to jest ta dyskusja by zebrać argumenty i poparcie na którąś z opcji. Możesz się nie zgadzać, mieć własne argumenty, nie rozumieć argumentów oponentów, ale szanuj(my) wolę większości.--Adamt rzeknij słowo 15:56, 20 wrz 2016 (CEST)
    • Toż mówię, że większość zrobi, co zechce i przecież nie będę na siłę wstawiał flag wbrew niej. Co najwyżej mi będzie smutno, że plwiki się popsuje/obniży funkcjonalność/użyteczność/stanie się miejscem mniej przyjaznym dla mnie jako użytkownika - jak zwał, tak zwał. Bez urazy dla nikogo :) A w ogóle może dałoby się to jakoś pchnąć technicznie, żeby każdy mógł sobie w opcjach wybrać, czy chce flagi, czy tekst i w ogóle problemu by nie było? Avtandil (dyskusja) 16:16, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Jak zwykle irytują mnie flagi, to akurat w takich zestawieniach uważam za przydatne. Wersja 1 (oczywiście szablon państwo), potem 2 (3 będzie nieczytelna przy długich nazwiskach i dłuższych nazwach krajów). Andrzei111 (dyskusja) 17:08, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Jestem za opcją nr 1, ponieważ flagi uważam za najczytelniejsze, a dla mnie, jako edytora haseł sportowych, są one również w kwestii zastosowania najprostsze technicznie. Tak jak wspomniano, flagi pozwalają też na lepsze rozróżnianie i wyciąganie wniosków z tabel. Opcja druga jest moim zdaniem zupełnie nie do zaakceptowania, ponieważ gubi wiele informacji, natomiast w opcjach 3 i 4 nazwa kraju zlewa się z pozostałym tekstem i mogłaby powodować problemy techniczne związane z mieszczeniem się tabel na ekranie monitora. → Snoflaxe (dyskusja) 19:34, 20 wrz 2016 (CEST)

Dziękuję za wszystkie opinie. Jak dotychczas widzę, że opcja nr 3 ma najwięcej zwolenników. Ta opcja ma jednak minus, o którym wspominałem wcześniej – wiersze będą się czasem rozjeżdżać. W związku z tym dodaję jeszcze trzy podpropozycje, które pozwoliłyby to ustandaryzować i uniknąć różnic w wyglądzie poszczególnych wierszy.

3a – nazwa kraju w oddzielnej linii
Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2006, Turyn Šmigun, KristinaKristina Šmigun
(Estonia)
Bjørgen, MaritMarit Bjørgen
(Norwegia)
Pedersen, Hilde GjermundshaugHilde Gjermundshaug Pedersen
(Norwegia)
3b – pomniejszona nazwa kraju
Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2006, Turyn Šmigun, KristinaKristina Šmigun (Estonia) Bjørgen, MaritMarit Bjørgen (Norwegia) Pedersen, Hilde GjermundshaugHilde Gjermundshaug Pedersen (Norwegia)
3c – czcionka pomniejszona o 10%
Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2006, Turyn Šmigun, KristinaKristina Šmigun (Estonia) Bjørgen, MaritMarit Bjørgen (Norwegia) Pedersen, Hilde GjermundshaugHilde Gjermundshaug Pedersen (Norwegia)

Jak dotąd w dyskusji nie wzięli udział najbardziej zainteresowani, czyli edytorzy haseł sportowych. W związku z tym pozwolę się zwrócić z prośbą o opinię paru głównych edytorów: @Nedops, @99kerob, @Snoflaxe, @Karol1111, @Fafik, @Yurek88, @Lukasb1992, @mateusz.ns, @Andrzej94, @Jaroz86. Szoltys [Re: ] 17:12, 20 wrz 2016 (CEST)

@Szoltys: Ja jestem za opcją nr 1, ale jeśli już ma być ta 3 (która moim zdaniem jest słaba), to niech to będzie 3a albo 3b. Żyrafał (Keskustelu) 17:35, 20 wrz 2016 (CEST)
@Szoltys Opcja 3b. --Andrzej94 (dyskusja) 20:49, 20 wrz 2016 (CEST)
5 – wersja z użyciem szablonu {{Państwo}}

Teraz pewnie mimowolnie spowoduję zamieszanie, ale zaryzykuję. Co Koleżanki i Koledzy sądzą o wersji poniższej?

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źródła
2002, Salt Lake City Czepałowa, JulijaJulija Czepałowa  Niemcy Sachenbacher, EviEvi Sachenbacher  Rosja Moen, AnitaAnita Moen  Norwegia
2006, Salt Lake City Moen, AnitaAnita Moen  Niemcy Sachenbacher, EviEvi Sachenbacher  Norwegia Czepałowa, JulijaJulija Czepałowa  Rosja

Wiem, że problemem jest szerokość. Ale za to mamy czytelność, wyszukiwalność i walor dydaktyczny (czytelnik niejako mimochodem poznaje flagi państw). (air)Wolf {D} 19:38, 20 wrz 2016 (CEST)

W moim przekonaniu to jest właśnie użycie flagi jako ozdobnika, podwójny sposób przekazywania tej samej informacji. ;) W hasłach liczących kilkuset medalistów przekroczylibyśmy zresztą dopuszczalną liczbę użytych szablonów. Walor dydaktyczny raczej nie jest dobrym argumentem – równie dobrze moglibyśmy uczyć czytelnika nazw stolic – brak związku z tematem. Szoltys [Re: ] 20:10, 20 wrz 2016 (CEST)
Nie uważam, żeby 5. wyglądała najlepiej z proponowanych opcji, ale gdybyśmy próbowali wyciągnąć jakąś kompromisową wersję, z uwzględnieniem uwag podniesionych w dyskusji to właśnie propozycja 5. spełnia zdecydowaną większość oczekiwań dyskutantów :P Nedops (dyskusja) 23:56, 20 wrz 2016 (CEST)
W której dyskusji? Chyba nie w tej. myślałem że 3 opcja. Dyskusja była o "być lub nie być" flag przy nazwiskach a w propozycji 5 mamy nazwisko plus państwo i flaga :) Czyli problem pozostaje. Załozymy nowy wątek z pytaniem o sensowność wstawiania flagi przy nazwie państwa w każdym mozliwym miejscu? --Adamt rzeknij słowo 00:41, 21 wrz 2016 (CEST)
 • Zrobiłem małą zmianę złoto -> zdobył reprezentant Niemiec. Czy nadal flaga jest czytelniejsza? (to argument dla wprowadzania kolorowania tabel) Podtrzymuję argumenty za rezygnacją z choinkowania artykułów: 1. kwestia dla niedowidzących i daltonistów, 2. brak czytelności dla zwykłego czytelnika 3. ogólny brak znajomość flag nie polepsza czytelności (nie kazdy wie że może kliknąć w flagę). --Adamt rzeknij słowo 20:21, 20 wrz 2016 (CEST) 4. brak możliwości wyszukiwania po kraju. Gżdacz (dyskusja) 21:10, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Bardzo fajnie, że Szoltys zainterweniował w tej sprawie. Jako, że zostałem wywołany do tablicy...to się wypowiem :) Moim zdaniem zdecydowanie 1. Dlaczego? Ponieważ na odbiorcę najbardziej działają kolory co jest udowodnione. Kolor jest bodźcem, który ma zaciekawić potencjalnego odbiorcę do zatrzymania się choć na chwilkę przy artykule czy jak tu dyskutujemy - przy wierszu. Czytając całą dyskusję poprosiłem moją mamę, która siedziała obok, żeby określiła, która tabelka jej się najbardziej podoba. I też wybrała 1. Powiedziała, że tam widać jakieś kolory więc w celu ich rozpoznania chciała przeczytać o co w tym chodzi. Dodam jeszcze, że moja mam nie przebywa często przy komputerze oraz jest osobą ze słabszym wzrokiem.
Edytując hasła o IO zawsze używam szablonu flagi, żeby zaciekawić czytelnika. Jeżeli tworzyłbym tabele z samymi danymi to było by po prostu sprawozdanie z zawodów. Wyżej była też mowa o linkowaniu. O ileż dany artykuł odnosi się do danej imprezy, np. w tabelkach medalowych jakiejś imprezy sportowej gdzie jest wykaz państw to powinny one linkować do artykułu na temat występu tego państwa na danej imprezie a nie do artykułu o danym państwie. Sam po sobie wiem, że czytając jakiś artykuł i otwieram sobie kolejne karty klikając w linki, chcą dowiedzieć się więcej na temat zagadnienia a gdy później na nie spojrzę to się czasami rozczarowuję. Reasumując będę bronił pierwszej propozycji, aczkolwiek jeżeli społeczność zdecyduje na inny wariant to uszanuję decyzję. :-) Fafik Napisz coś® 22:05, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Do osób piszących, że przecież można najechać na flagę, aby wyświetliła się nazwa kraju: zastanawiam się, jak osoba nie korzystająca z peceta lub nie mająca myszki ma sobie najechać na tę flagę, hę? Pomijam już osoby, które korzystają z komputerów bez myszki, ale ja korzystając ze swojego smartfona jakoś nie mogę zobaczyć tego dymka. Najeżdżam palcem, naciskam, wciskam, nawet wpatruję się złowrogo w tę flagę i nic. Być może mój fon nie jest zbyt smart (albo, co bardziej prawdopodobne, ja nie jestem), ale na tablecie (co prawda przed chwilą ukradzionym komuś innemu, więc może stąd ten brak współpracy) też nie mogę. Wostr (dyskusja) 22:08, 20 wrz 2016 (CEST)
 • @Szoltys: 5 też może być, ale raczej z szablonem {{Państwolink}} i odsyłaczem do hasła o występie danej reprezentacji na tych igrzyskach np. Rosja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002. Żyrafał (Keskustelu) 22:22, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Przyznaję, że nie wiem, czym jest owa wspomniana tu „choinkowość”, ale skoro usuwać flagi (czyli wariant 1 odpada), to w grę wchodzą dla mnie tylko opcje 3 i 4. Tej bez nazwy kraju zupełnie sobie nie wyobrażam, przecież medale zdobywa się dla reprezentacji. Najlepiej wygląda jak dla mnie wariant 3a. Gdyby zamiast nazw państw były kody, wtedy lepszy od niej byłby wariant 4, ale jeśli nie, to tabela się „rozlezie” (gdyby wstawić w tę kolumnę np. Arabię Saudyjską zamiast Rosji, wyglądałoby to dramatycznie). ⇒ Lukasb1992 • dyskusja 22:51, 20 wrz 2016 (CEST)
 • Jeszcze taki przykład choinkowości [1] Tu linki z flag nie prowadzą do państwa ale do konkretnych artykułów o Eurowizji i to za każdym razem gdy flaga się pojawi ( a jest to początek artykułu poczekajmy na koniec :)) Czy naprawdę czytelnik bez znajomości flag musi 10 razy czytać artykuł Albania w Konkursie Piosenki Eurowizji ?--Adamt rzeknij słowo 23:14, 20 wrz 2016 (CEST)
  • Może ze względu na późną porę czegoś nie widzę, albo u mnie się wyświetla inaczej niż u Ciebie, ale na moim ekranie linki do tych artykułów, o których piszesz, prowadzą nie z flag (kliknięcie na nie nie wywołuje żadnego linku), tylko z nazw państw. I rzeczywiście nie ma potrzeby tych linków dublować X razy, jak to ma miejsce w artykułach o wcześniejszych edycjach konkursu, tylko nie widzę w tej chwili związku tego z flagami. Tym bardziej, że obok każdej pojawia się nazwa kraju, więc potrzeby klikania poszerzającego wiedzę weksylologiczną chyba nie ma?Avtandil (dyskusja) 23:44, 20 wrz 2016 (CEST)
   • Racja Twoja Jest późna pora to i mnie coś strzałeczka źle pokazała (nie zmienia to faktu że sens takiego linkowania jest zbędne) Co do flag w tym artykule by było na temat Czy jest potrzeba wstawiania flag w każdej tabeli? Nie sądzę Ale jak słusznie zauważyłeś to juz temat poboczny --Adamt rzeknij słowo 00:36, 21 wrz 2016 (CEST)
 • Uściślając 3b --Pablo000 (dyskusja) 07:01, 21 wrz 2016 (CEST)
 • Myślę, że 3b z tych wszystkich jest najlepszy (poza 1, ale skoro się spóźniłem to tego tematu rozwijać nie będę ;)). Tylko trzeba pamiętać, że wersja 3b najlepiej pasuje do takiej tabelki i nie możemy tego sposobu na siłę używać do wszystkich. Jeśli pojawi się tabelka, w której zamieszczamy też informacje o uzyskanych rezultatach, to wariant z flagą jest IMHO lepszy, bo po prostu zajmuje mniej miejsca i nie dojdzie do sytuacji, w której wyraz "Polska" nie zmieści się w jednej komórce :P Pat158 (dyskusja) 08:12, 21 wrz 2016 (CEST)
  Zasadniczo to znacznie ważniejsze niż temat niniejszej dyskusji jest to, by jednak rezultaty znajdowały się w takich tabelach ;) Nedops (dyskusja) 10:48, 21 wrz 2016 (CEST)
 • Zdecydowanie opcja 1. Używam jej od 6 lat i wg. mnie jest najlepsza. Pozostałe opcja odpadają, głównie ze względu na rozjeżdżanie się wierszy. Długie nazwiska + do tego np. Stany Zjednoczone i dziękuję wygląda to topornie. Bez względu na decyzję ja będę nadal stosował opcję z flagami. Bez urazy. Pozdrawiam wszystkich Jaroz86 (dyskusja) 21:51, 21 wrz 2016 (CEST)
 • Zdecydowanie opcja 1 czyli szablon {{Flaga}} (nie {{Państwo}}) masti <dyskusja> 22:01, 21 wrz 2016 (CEST)
 • Zwraca uwagę ciekawy fakt, że za flagami czy ogólniej przeciw 3. są głównie osoby, które rzeczywiście zajmują się i najbardziej interesują tymi hasłami. Wydaje się to ważne, a jednak zupełnie nie wiem, jak ten fakt interpretować. Wydawałoby się, że świadczy to na korzyść flag. A jednak intuicja mówi mi, że symptomatyczny jest głos Fafika. Artykuł o charakterze referencyjnym nie jest po to, żeby zaciekawiać i przyciągać, ale właśnie po to, by być "po prostu sprawozdaniem", taka jego funkcja i natura. Na rozjeżdżanie się pomóc może chyba całkowita rezygnacja z tabel: ale wiem, że to nie przejdzie :), dlatego jednak widzę przynajmniej czasami skróty nazw państw. Laforgue (niam) 02:21, 22 wrz 2016 (CEST)
  • Wydaje mi się, że założenie o zaciekawianiu jest błędne. Wybaczcie, że teraz uogólnię (kto chce, niech złoży votum separatum), ale wydaje mi się, że nie będzie pomyłką założenie, że do artykułów o sporcie zaglądają głównie osoby sportem zainteresowane, kibice (a już w przeważającej części takie osoby te artykuły tworzą). Co za tym idzie, te osoby zapewne oglądają transmisje, względnie zaglądają na strony z wynikami w sieci. I tu mamy clou - obecnie w transmisjach/na stronach w przeważającej większości jest format nazwisko - flaga/flaga + 3-literowy kod kraju - wynik. Sprawia to, że dla osoby związanej ze sportem szybciej jest dostrzec odpowiednią flagę i ją sobie rozkodować, niż wyszukać i odczytać nazwę kraju. My do tego po prostu przywykliśmy i dla nas to naturalne na ekranie (na papierze obywamy się bez tego :P). Dla osób ze sportem nieobytych, faktycznie może to być choinkowe, ale dla nas to duże ułatwienie w lekturze :) (to pisałem ja, Avtandil, ino w komórce tyldy znaleźć nie mogę:D)
   • No i to jest też pewnie źródło kłopotu. Po pierwsze, wyobrażenie sobie czytelnika jako kogoś podobnego do autora (wprawiony oglądacz transmisji i stron z wynikami, pełnosprawny wzrokowo, używający przede wszystkim peceta). Stąd bierze się przeniesienie estetyki telewizyjno/internetowej do encyklopedii, co gorsza z redukcją informacji - sam zauważasz, że nawet tam oprócz flag są kody literowe, które stanowią podpowiedź, gdy flaga jest trudna do rozpoznania albo zgoła dwuznaczna (Monako i Indonezja). Gżdacz (dyskusja) 09:33, 22 wrz 2016 (CEST)
 • Zapoznałem się z propozycjami i popieram wersje 1 oraz 5. Neonek12 (dyskusja) 18:53, 22 wrz 2016 (CEST)
 • Jak widzę, głównym argumentem przeciwko flagom jest fakt, że czytelnicy rzekomo ich nie znają. To może w takim razie konsekwentnie usuńmy łacinę z artykułów biologicznych: mam wrażenie, że więcej jest ludzi którzy rozpoznaliby flagę Fidżi niż takich, którzy znają łacinę. A tak na poważnie: wersja z flagami taką samą informację przekazuje zajmując mniej miejsca, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo rozjeżdżania się wierszy tabel do dwóch linii. Dzięki umieszczeniu narodowości pod narodowością i nazwiska pod nazwiskiem tabele są czytelniejsze, co dodatkowo umożliwia szybkie zauważenie pewnych prawidłowości w oglądanych wynikach. Przy przedstawieniu narodowości słownie, po nazwisku, czytelnik musi bezustannie przemieszczać wzrok, by znaleźć informacje, w których przypadku w opcji nr. 1 wystarczy tylko rzut oka. Barcival (dyskusja) 13:57, 23 wrz 2016 (CEST)
  @Barcival, nie chodzi o nieznajomość flag. Głównym bodźcem do podjęcia dyskusji było hasło Melkus 64 i sekcja z wynikami. Choć de facto nie jest to tematem dyskusji (ta dotyczy tylko zestawień medalistów), to powiedz mi proszę, w jaki sposób flaga NRD sprawia, że informacje zawarte w tabeli są czytelniejsze. ;) Szoltys [Re: ] 17:49, 23 wrz 2016 (CEST)
  Na podstawie tej dyskusji można w tym haśle co najwyżej wszystkie flagi NRD zastąpić słowem "NRD" co nie wydaje mi się jakąś nadzwyczajną poprawą sytuacji. Zdrowy rozsądek nakazywałby raczej – skoro mówimy o serii ze Wschodnimi Niemcami w nazwie, rozgrywanej w całości w NRD i w której znakomitą większość startujących stanowili reprezentanci tego kraju – nie prezentować narodowości wcale, ewentualnie tylko w przypadku zawodników spoza NRD, o ile tacy byli. Wymuszenie oznaczania narodowości w taki czy inny sposób w tym przypadku nie byłoby dobre. Barcival (dyskusja) 21:03, 23 wrz 2016 (CEST)
  @Barcival Przeczytaj dokładnie dyskusję to przekonasz się, że jest to jeden z argumentów i wcale nie główny. A jakieś rozjeżdżanie się wierszy jest raczej wynikiem nieprawidłowości w budowie tabeli, a nie zastosowania jednej czy drugiej opcji. Wostr (dyskusja) 17:55, 23 wrz 2016 (CEST)
  Przeczytałem dokładnie. Pozostałe argumenty albo zostały obalone (np. kwestia osób niedowidzących), albo są wyłącznie estetyczne. A ze statystycznego punktu widzenia rozjeżdżanie się szerokich wierszy jest bardziej prawdopodobne niż wąskich. Barcival (dyskusja) 21:03, 23 wrz 2016 (CEST)
  A gdzie została obalona kwestia osób niedowidzących ? --Adamt rzeknij słowo 00:06, 24 wrz 2016 (CEST)
  W dyskusji wspominano o tym, że czytniki ekranowe szablon {{flaga}} prezentują poprzez odczytanie nazwy państwa. Barcival (dyskusja) 11:43, 24 wrz 2016 (CEST)
  Przeczytaj jeszcze raz ten fragment dyskusji O czytniku pisze Worst: Na pytanie Szoltysa "Czy to, że flaga jest z założenia podlinkowana, nie spełnia funkcji tekstu alternatywnego?" Odpowiada " Ogólnie nie. Jeśli czytnik ekranowy natrafi na link, w którym jest zdjęcie bez tekstu alternatywnego to jego zachowanie może być różne, może przeczytać albo title linka, albo nazwę pliku, albo ścieżkę pliku, albo tylko poinformować o wystąpieniu pliku, albo zignorować plik. W przypadku {{flaga}} problemu z tekstem alternatywnym nie ma, bo widzę, że jakiś tam jest automatycznie ustawiany. W każdym razie opcja z podawaniem państwa w nawiasie jest, w mojej opinii, zdecydowanie lepszym pomysłem" Argumentów obalających już nie było --Adamt rzeknij słowo 12:54, 24 wrz 2016 (CEST)
  Cytuję: W przypadku {{flaga}} problemu z tekstem alternatywnym nie ma, bo [...] jest automatycznie ustawiany. Szablon:Flaga podobnie jak większość mu podobnych jest dostosowany do potrzeb osób niewidomych. Problem nie istnieje. Barcival (dyskusja) 16:02, 24 wrz 2016 (CEST)
A ja mam świeżutki przykład wersji czysto obrazkowej Werder Brema w europejskich pucharach. Proszę mi szybko powiedzieć, czy Werder kiedyś grał w pucharach z polską drużyną. Gżdacz (dyskusja) 21:01, 27 wrz 2016 (CEST)
A tak na szybko : grał z Wyspami Owczymi? Wydrukuj i idź na ulice i zapytaj pierwsze 10 osób. Na odpowiedź jest 10 sekund. Podaj nam wynik --Adamt rzeknij słowo 21:22, 27 wrz 2016 (CEST)
Kluby a reprezentacje to jest różnica. Przy klubach nie podajemy flag (nie ma ich w żadnym artykule o piłkarzu, w którym jest wymieniona lista klubów), natomiast przy reprezentacjach powinny być. Żyrafał (Keskustelu) 15:31, 30 wrz 2016 (CEST)
@Żyrafał Chcesz mi powiedzieć, że po usunięciu flag z aktualnego artykułu łatwiej będzie sprawdzić, czy Werder grał z klubem z Wysp Owczych? Gżdacz (dyskusja) 19:06, 30 wrz 2016 (CEST)
@Gżdacz Nie. Ale w końcu jesteś za usunięciem flag czy za pozostawieniem, bo teraz już nie wiem? Ja cały czas jestem za pozostawieniem flag, ale skoro twoim zdaniem jest to nieczytelne, to ze wspomnianego hasła o Werderze można te flagi usunąć, natomiast nie w przypadku omawianych tu medalistów, ponieważ nie ma ich zbyt wiele i nie przeszkadzają one w czytaniu. Żyrafał (Keskustelu) 19:11, 30 wrz 2016 (CEST)
@Żyrafał Jestem za 3a, czyli usunięciem flag i wpisaniem nazw. Zacytowany artykuł o Werderze zawiera tylko flagi, więc Twoją odpowiedź, że w artykułach o klubach "nie podajemy flag", odebrałem jako deklarację że tam nic nie powinno być, tylko nazwa klubu. Gżdacz (dyskusja) 19:42, 30 wrz 2016 (CEST)
@Gżdacz Moim zdaniem nie musi ich być, jeżeli powodują, że artykuł staje się nieczytelny. A co byś wprowadził w tym przypadku zamiast flag? B68 Toftir (Wyspy Owcze), zamiast Wyspy Owcze B68 Toftir? Żyrafał (Keskustelu) 19:55, 30 wrz 2016 (CEST) PS: W tym przypadku może faktycznie byłoby lepiej w ten sposób, ale nie stosowałbym tego we wszystkich hasłach obligatoryjnie. Żyrafał (Keskustelu) 19:57, 30 wrz 2016 (CEST)
Tak własnie bym zrobił: nazwa klubu i kraj. Jestem za 3a, więc kraj poniżej nazwy. Gżdacz (dyskusja) 20:35, 30 wrz 2016 (CEST)

Wstepne podsumowanie[edytuj]

Lekkie podsumowanie. Osoby które były za dwoma dwiema opcjami są dwa razy wymienione. Mozna się dopisywać lub korygować : )--Adamt rzeknij słowo 23:21, 21 wrz 2016 (CEST)

Chyba za "dwiema". Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 13:02, 26 wrz 2016 (CEST)
Opcja 1 Opcja 2 Opcja 3 Opcja 4 Opcja 5
Tournasol
malarz pl
Avtandil
Andrzei111
Snoflaxe
Fafik
Jaroz86
Masti
Emptywords
Pat158
Neonek12
Miodzio3
Żyrafał
Barcival
DrPZ
malarz pl
Adamt (3b)
Laforgue
Pablo000 (3b)
Paelius
Gżdacz (3a)
Pit rock
Michał Sobkowski
KamilK7 (3b)
Bukaj
Żyrafał (a lub b)
-Andrzej94 (3b)
Lukasb1992 (3a)
Pat158 (3b)
Beno
Wostr
Szoltys (3b)
Lukasz Lukomski
Ented (3b)
Augurmm
(air)Wolf
KamilK7
Bukaj
(air)Wolf
Neonek12
Avtandil
Żyrafał
Dopisałem się do 1, bo chyba nie zauważyłeś w mojej wypowiedzi, że najbardziej skłaniałem się ku tej opcji ;) Żyrafał (Keskustelu) 19:46, 22 wrz 2016 (CEST)
Dopiszę się też do 5, skoro zawiera flagi i nazwę państwa jednocześnie. Może to i redundantne, ale jednocześnie każdy ma to, czego chce. Avtandil (dyskusja) 17:01, 23 wrz 2016 (CEST)
Zgadzam się, więc zrobiłem to samo. Żyrafał (Keskustelu) 15:52, 24 wrz 2016 (CEST)

Kopalnie PGG[edytuj]

Witam. Od 1 lipca 2016 roku 11 kopalń PGG zostało połączone tak, że z tych 11 kopalń zrobiło się 5. Np. KWK Ziemowit została połączona z KWK Piast, tworząc jedną kopalnię o nazwie Piast-Ziemowit, w której działają dwa ruchy: Ziemowit i Piast. A w Wikipedii te wszystkie kopalnie dalej funkcjonują tak jak przed zmianami... ETR (dyskusja) 18:00, 21 wrz 2016 (CEST)

 • Nie mylmy obiektów z firmami. I wg mnie kopalnie winny być opisane jako obiekty, a wzmianka o ich strukturze winna być... no wzmianką w haśle. Masur juhu? 20:00, 21 wrz 2016 (CEST)
  @Masur W potocznym rozumieniu obiektem, to jest np. szyb w kopalni, a nie cała kopalnia. W haśle kopalnia węgla kamiennego wybrane obiekty kopalniane są nawet wymienione: "Do najważniejszych obiektów na terenie kopalni zalicza się szyby górnicze, wraz z wieżami szybowymi, łaźnie, budynki administracyjne, zakład obróbki węgla, suszarnie, płuczki, sortownie, lampownie, bocznice kolejowe, rampy i place ładunkowe i inne.". Natomiast w sensie ontologicznym obiektem może być zarówno ten szyb, cała kopalnia, jak i firma, a nawet cała galaktyka, więc w takim ujęciu nie ma mowy o myleniu obiektów z firmami. Nie znaczy to oczywiście, że artykuły o obu kopalniach trzeba teraz nagle integrować. Można dodać w tych artykułach wzmiankę, że weszły w skład kopalni takiej a takiej, a o nowej firmie może powstać osobny artykuł, jak będzie już dość danych. KamilK7 (dyskusja) 08:19, 22 wrz 2016 (CEST)
  W potocznym rozumieniu moim zdaniem jest zakład np. kopalnia, bez względu na przynależność danego zakładu do określonej firmy, holdingu, korporacji itp. Dlatego odrębne opisanie kopalni jako obiektu/zakładu jest moim zdaniem zasadne, z określeniem firmy do której należy, jeżeli nie jest odrębna firmą. A to czy dana firma jest ency jako odrębne hasło to już inna dyskusja. Pozdrawiam. Joee (dyskusja) 11:49, 22 wrz 2016 (CEST)
  @Joee To mamy różne potoczne rozumienie obiektu. Dla mnie potocznie obiekt, to jakiś pojedynczy budynek, budowla, coś zwartego (w zakładach są plany rozmieszczenia obiektów), ale też człowiek (obiekt zainteresowania). Natomiast ontologicznie, to obiektem może być wszystko, co w jakiś sposób powiążemy, zarówno struktura organizacyjna, zakład, jak i grupa losowo rozrzuconych w przestrzeni gwiazd i galaktyk, które akurat na naszym niebie przypominają jakiś przedmiot, jeśli je odpowiednio połączyć liniami. Zwróć uwagę, że pomiędzy kopalnią, a grupą kopalń występujących pod wspólnym szyldem różnica jest bardzo niewielka - i to i to, to struktury organizacyjne, w skład których wchodzą szyby, wyrobiska, różne budynki i ludzie zorganizowani w jakieś brygady, działy, związki etc. KamilK7 (dyskusja) 10:56, 23 wrz 2016 (CEST)
 • Trzeba to oczywiście zaznaczyć jak proponuje kolega Masur, ale z wypisywaniem i kasowaniem poszczególnych ruchów kopalni bym się wstrzymał z prostego powodu - póki co te zakłady nadal funcjonują de facto oddzielnie choć mają jedną wspólną administację (też tak nie do końca). Do pełnego ujednolicenia zakładów (np. KWK ROW) daleka droga, wiem to z autopsji. --Swd (dyskusja) 09:22, 22 wrz 2016 (CEST)
 • Kopalnia to umowna struktura (podobnie jak firma - tzn. kiedyś to dana kopalnia była właśnie firmą ;), ale jeśli była do tej pory encyklopedyczna, to po jej likwidacji/włączeniu w inną strukturę pozostaje encyklopedyczna (jeśli była encyklopedyczna, to znaczy nie była tworem tymczasowym i ta nietymczasowość się liczy :) A mówiąc oględniej - poza umownością nie da się łatwo określić gdzie kończy się jedna, a gdzie zaczyna druga kopalnia. Hedger z Castleton (dyskusja) 14:06, 23 wrz 2016 (CEST)
 • Nie da się obiektywnie ustalić gdzie się "kończy", a gdzie "zaczyna" dana kopalnia. Można posiłkować się definicją przedsiębiorstwa, ale po pierwsze - tych definicji jest wiele, po drugie - nawet w ramach jednej definicji byłyby z tym problemy, a po trzecie - przedsiębiorstwo też można podzielić. Na to nakładają się jeszcze byty prawne, które wcale nie muszą odpowiadać przedsiębiorstwom (np. kilka spółek działających w ramach jednej kopalni), a które też trzeba uwzględnić w opisie. Wszystko tu jest całkowicie umowne. Moja rada - opisywać w praktyczny sposób, starać się wynaleźć jak najlepsze linie podziału, i przede wszystkim dobrze uźródłowić - tak aby czytelnik mógł później sam poszukać szczegółowych informacji. --Teukros (dyskusja) 09:47, 24 wrz 2016 (CEST)

Wymiana zdjęć[edytuj]

Kolega @Stachupl masowo zamienia zdjęcia w artach o pojazdach. Niestety, bywa to wymiana na gorsze (informacyjnie) zdjęcie. Z moim transferem nie dam rady spojrzeć na więcej artów, więc proszę o zainteresowanie się jego wkładem. Ciacho5 (dyskusja) 21:03, 22 wrz 2016 (CEST)

Zerknie ktoś na Jelcz 120M? Ja już 2 razy revertowałem, bo IMO zdjęcie zatwierdzone jest najlepsze zarówno technicznie jak i pod względem zawartości, ale Stachu ciągle zmienia. Nie chcę w wojny edycyjne wchodzić... pbm (dyskusja) 23:20, 27 wrz 2016 (CEST)

Encyklopedyczność - czerwone linki z Dyskografia Pendulum / Problem z przypisem[edytuj]

Ostatnio utworzyłem artykuł Dyskografia Pendulum i planuje zniknięcie czerwonych linków, jednak nie jestem pewien co do encyklopedyczności niektórych z nich, głównie singli. Chciałbym aby było to rozstrzygnięte zanim cokolwiek stworzę. Po za tym przypis siódmy nieprawidłowo działa. --Maattik (dyskusja) 21:05, 23 wrz 2016 (CEST)

Wyświetlanie przypisu siódmego poprawiłem (po prostu w tytule strony zamiast spacji po znaku / był wstawiony enter). Co do encyklopedyczności singli nie czuję się kompetentny, by się wypowiedzieć. Pozdrawiam – Demkoff dyskusja 15:58, 24 wrz 2016 (CEST)
Może ten wątek dyskusji w czymś pomoże. Demkoff dyskusja 16:05, 24 wrz 2016 (CEST)

Mistrzostwa Ukrainy w piłce nożnej[edytuj]

Mam wrażenie, że artykuł Mistrzostwa Ukrainy w piłce nożnej 2001/2002 powinien wylecieć z EKa. W końcu mamy Wyszcza liha (2001/2002). Dotyczy to także haseł z innych sezonów... Tournasol Demande-moi! 14:08, 24 wrz 2016 (CEST)

Generatory liczb pseudolosowych[edytuj]

W polskiej Wikipedii nie ma wcale opisów generatorów a w angielskiej jest niewiele, jest tam generator Lehmera na przykład. Nie ma kategorii. Czy zrobić kategorię "Generatory liczb pseudolosowych" w algorytmach czy metodach numerycznych ? Borneq (dyskusja) 15:49, 24 wrz 2016 (CEST)

Hej, mamy już Kategoria:Generacja liczb losowych.  « Saper // dyskusja »  17:58, 24 wrz 2016 (CEST)
to świetnie, ale czy ta Kategoria:Generacja liczb losowych dotyczy tylko generatorów liczb pseudolosowych czy też sprzętowej generacji liczb prawdziwie losowych? Borneq (dyskusja) 18:58, 24 wrz 2016 (CEST)

Alfabetyczna lista astronautów[edytuj]

Witam wszystkich. Od dawna pracuje nad ulepszeniem artykułu Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów (w formie edycji brudnopisu) poprzez utworzenie czytelnej i ładnej tabeli zawierającą tę właśnie listę. Niestety jest ona bardzo długa i chciał bym prosić o pomoc przy edycji. Korzystając z aktualnie istniejącej listy oraz tej z anglojęzycznej wersji Wikipedii (link) trzeba przenieść do tabeli informacje o nazwiskach, narodowości, płci, odbytych misjach, dacie narodzin i śmierci oraz dodatkowych informacjach oraz wstawić zdjęcie astronauty (najlepiej wykonane tuż przed lub po odbytym jednym z lotów, jeśli tak owego nie ma użyć innego). Poza tym trzeba też pamiętać o transkrypcji nazwisk napisanych w innych pismach (cyrylicy, chińskim, japońskim; przy cyrylicy używać transkrypcji polskiej) oraz zachowaniu ułożeniu alfabetycznym astronautów. Poza tym pragnę przypomnieć że lista znajdująca się w moim artykule jest przestarzała i należy korzystać z aktualnych wersji (najlepiej angielskiej). Polski Robert (dyskusja) 13:45, 25 wrz 2016 (CEST) Artykuł: Wikipedysta:Polski Robert/Alfabetyczna lista astronautów

 • Super, że podejmujesz się ambitnych zadań. Jadnak zdecydowanie bardziej podoba mi się dotychczasowa forma: jest zwięzła, więc łatwiejsza w czytaniu, zwłaszcza że nie trzeba sięgać daleko, by jak w tej drugiej - tabeli - wyszukać, co też może być w scalonej dla wielu ludzi rubryce. W tej wersji z twojego brudnopisu też nie rozumiem, po co podawać przyczynę śmierci (inną niż śmierć podczas misji kosmicznej), gdy ktoś np. zmarł na raka. - Jaki to ma związek z byciem astronautą? Chcemy udowodnić, że astronauci mogą umrzeć także na raka? Aktualizacja, weryfikacja, uzupełnienie starej listy i dla mnie będzie super. Takie jest moje zdanie. Wiklol (Re:) 16:02, 25 wrz 2016 (CEST)
 • Po pierwsze taki tytuł artykułu to relikt z czasów gdy nie stosowano tabeli sortowanej. Po drugie taką listę można by prawdopodobnie generować z wikidanych i byłaby wtedy zawsze aktualna (prawda @KamilK7, @Wargo?) Po trzecie "ciągle żyje" to zapis nie stosowny ze względu na Pomoc:Ponadczasowość Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:30, 26 wrz 2016 (CEST)
  • @Marek Mazurkiewicz Mam obawy, że generowanie z wikidanych przy każdym wejściu na tą stronę to spore obciążenie (to nie jest pobranie jednego elementu, jak przy infoboksie, tylko przeszukanie bazy). Ponadto jest problem, co zrobić w przypadku, gdy w wikidanych nie ma polskiej nazwy elementu - nie wstawiać do tabeli? Przy okazji: nie zaglądałem, aby sprawdzić, czy w wikidanych są wszystkie potrzebne typy danych. :-) KamilK7 (dyskusja) 13:09, 26 wrz 2016 (CEST) Okay, są wszystkie te dane, tyle, że przyczyna śmierci najczęściej nie jest do astronautów dołączana (nawet jeśli zginęli w katastrofie lotniczej). Nie wiem też jak jest z korzystaniem z tego narzędzia z poziomu wikikodu, to że umiałem poprawić skrypt nie znaczy, że mam w tym jakieś doświadczenie. :-) KamilK7 (dyskusja) 13:35, 26 wrz 2016 (CEST)

Polskie transkrypcje nazewnictw uzbeckich.[edytuj]

Witam, chciałbym zacząć nowy wątek ws. stosowania polskiej transkrypcji nazewnictw uzbeckich. Chodzi o to, że w artykułach związanych z Uzbekistanem stosowana jest angielska transkrypcja, która jest stosowana w artykułach polityków Uzbekistanu. Zastanawiam się, czy potrzeba jest korekta transkrypcji tak, aby była podobnie jak zrusyfikowana pisownia? Pozdrawiam, Pachidensha (dyskusja) 09:41, 26 wrz 2016 (CEST)

Język uzbecki zapisuje się zarówno cyrylicą, jak i łacinką, która, choć czasami przypomina angielską transkrypcję cyrylicy, jest wersją oryginalną i transkrypcji na polski nie podlega.Avtandil (dyskusja) 09:49, 26 wrz 2016 (CEST)
Chodzi o to, czy możliwe jest użycie polskiej transkrypcji cyrylicy uzbeckiej, podobnej do rosyjskiej? Polskie media zazwyczaj używają polskiej transkrypcji cyrylicy uzbeckiej. Pozdrawiam, Pachidensha (dyskusja) 10:13, 26 wrz 2016 (CEST)
Ogólna zasada jest taka, że jeśli dany język jest zapisywany oficjalnie alfabetem łacińskim, to nie stosujemy transkrypcji, nawet jeśli jest zapisywany także innym alfabetem (patrz j. serbski na przykład). A to, że dziennikarze używają... Ewentualnie można dodać te formy w hasłach jako poboczne, może jako redirecty, ale nie jako formy podstawowe. Avtandil (dyskusja) 10:24, 26 wrz 2016 (CEST)
Jednakże czasem potrzebny jest wyjątek od zasady. Kazachska łacinka jest okrutna i choć oparta na łacińskim alfabecie tureckim, to tak zaskakująca dla czytelnika, że sugerowałbym wyjątek od ogólnej zasady. Zapisy nazw własnych w kazachskiej łacince to np. Qarağandı, Molodyojnıy, Şşwçïnsk, Bayqoñır, co odpowiada nazwom transkrybowanym z kazachskiej cyrylicy: Karagandy, Mołodiożnyj, Szczuczinsk, Bajkongyr, te drugie które nie budzą wątpliwości co do wymowy. --WTM (dyskusja) 12:37, 26 wrz 2016 (CEST)
Ale w przypadku kazachskiego stosujemy transkrypcję. Łacinka chyba nie jest używana. Natomiast uzbecki jest zapisywany alfabetem łacińskim, więc żadnej transkrypcji nie trzeba. To samo z turkmeńskim. Żyrafał (Keskustelu) 15:22, 26 wrz 2016 (CEST)
Język uzbecki zapisywany jest oficjalnie alfabetem łacińskim, co chcesz transkrybować? A że w mediach sportowych jest jeden wielki śmietnik z błędnymi zapisami i anglicyzowaniem wszystkiego, co się da, to już inna sprawa. Hoa binh (dyskusja) 10:36, 26 wrz 2016 (CEST)
Jak mowa o transkrypcji to na przykład w zapisie cyrylicy jest Ислом Абдуғаниевич Каримов, a transkrypcja powinna wyglądać tak: Isłam Abduganijewicz Karimow (pomijając kreskę w literze ғ, w której wychodzi w transkrypcji g'), co moim zdaniem wygląda i brzmi lepiej. Pozdrawiam, Pachidensha (dyskusja) 13:15, 26 wrz 2016 (CEST)
Ale dlaczego transkrybujesz to z cyrylicy, skoro język uzbecki jest zapisywany alfabetem łacińskim? Hoa binh (dyskusja) 14:07, 26 wrz 2016 (CEST)
Kilka z byłych republik ZSRR (Mołdawia, Azerbejdżan, Turkmenistan, Uzbekistan, a zapowiedział to już Kazachstan) przeszło z alfabetu cyrylickiego na łacinkę. W ich przypadku zapisywanie nazw w transkrypcji z nieobowiązującego alfabetu jest anachronizmem. A media nie tyle podają transkrypcję z lokalnego języka, co transkrypcje form rosyjskich (stąd ten kuriozalny Isłam Karimow), co jest już kompletnym nonsensem. Aotearoa dyskusja 17:17, 1 paź 2016 (CEST)

Miasto autoency?[edytuj]

Weippe w Idaho.

Czy fakt że miejscowość jest „miastem” wystarcza do tego, by tworzyć dla niej artykuł? Nawet jeśli nie umiemy o niej powiedzieć NICZEGO poza ekstraktem z krajowego GUSu...? Brak istotnych zdarzeń (choćby w skali lokalnej), powiązań z krajową polityką, przemysłem, showbiznesem. Żadnych katastrof naturalnych czy nawet rozbitej awionetki. Może był tam napad na bank? Może choć jakieś dwugłowe cielę? Nie, nic.

NIC.

Tylko miejsce, nazwa i ilu ludzi tam mieszka. I to ma "artykuł" w Wikipedii. Przepraszam bardzo, ale CO ten artykuł ma dać czytelnikowi?
(nie licząc dowodu, że umiemy czytać census.gov)
CiaPan (dyskusja) 12:09, 26 wrz 2016 (CEST)

No chyba każda wieś jest też autoency. PuchaczTrado (dyskusja) 12:11, 26 wrz 2016 (CEST)
 • Generalnie prawie każdy obiekt geograficzny, o którym coś można powiedzieć jest ency zgodnie z obecną praktyką. To, że wiele tych artykułów ma niską wartość merytoryczną, to już inna kwestia... Emptywords (dyskusja) 12:16, 26 wrz 2016 (CEST)
 • Jest podstawowa informacja. Dziwię się, że nie zauważyłeś, że znaczny procent pl-Wiki to podobne hasła o polskich, francuskich i włoskich wsiach oraz jednostkach nepalskich. Informacja o dwugłowym cielęciu w opisie miejscowości byłaby nieencyklopedyczna. Ciacho5 (dyskusja) 12:20, 26 wrz 2016 (CEST)
 • Nie widzę przeszkód aby istniały artykuły o miastach nawet jeżeli taki artykuł miałby zawierać wyłącznie informacje że jest to miasto w kraju x Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:24, 26 wrz 2016 (CEST)
 • Jeśli bolejesz na brak ciekawostek, to z en-wiki dowiadujemy się, że in September 1805, the starving Lewis and Clark Expedition first met the Nez Perce on the Weippe Prairie, south of the city. Btw. szukamy nowego poletka do kasacji?
 • No, jakbyśmy tak pokasowali te wszystkie arty o miejscowościach, które mają tylko położenie i zaludnienie, to mielibyśmy chyba miejsce w Księdze Rekordów, jako jedyna Wiki o takim spadku haseł. Ciacho5 (dyskusja) 12:35, 26 wrz 2016 (CEST)
 • Btw, inni nie mają takich oporów i mają wyniki, zobacz tutaj -> Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne#Cebuańska Wikipedia na 3 miejscu a Szwedzka Wikipedia na drugim...; taksony to dopiero jest potęga ;) Electron   12:43, 26 wrz 2016 (CEST)
 • IMHO to są hasła równie idiotyczne i nic niewnoszące jak te o filmach - gdzie mamy reżysera, autora scenariusza i obsadę. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 13:01, 26 wrz 2016 (CEST)
  Kiedyś się to nazywało stub i zachęcało do rozwinięcia hasła (w pewnym momencie ktoś nie wiadomo po co skasował stosowne szablony), do czego i ja zachęcam. Nie ma, że wszystko jest gotowe. Od czegoś trzeba zacząć. Po za tym, dajmy na to, że chcę jechać do Weippe: w arcie mam wyłożone: że jest, co to jest, gdzie jest, jakie ma zaludnienie, wskazane na mapie i już wiem z grubsza z czym mam do czynienia. Na początek wystarczy aż nadto. Electron   13:07, 26 wrz 2016 (CEST)
  Mógłbyś może przybliżyć...? Mówisz, wybierasz się do, dajmy na to, Weippe – czyli chcesz tam dojechać! – i z Wikipedii dopiero dowiesz się, że coś takiego jest, i gdzie? To znaczy wybierasz się w miejsce, o którym nawet nie wiesz jeszcze, w jakim kraju leży. Nie wiesz nawet, że w ogóle takie coś istnieje, i co to jest – i wybierasz się tam...?!
  Daj spokój. Poproszę o jakiś inny przykład, tym razem sensowny. --CiaPan (dyskusja) 19:16, 15 paź 2016 (CEST)
  A co w tym bezsensownego? Czasami człowiek jedzie do jakiejś mieściny, o której nic nie wie, bo: go tam deleguje pracodawca, jest jakaś konferencja, będzie tam koncert jego ulubionego zespołu. itp. --Piotr967 podyskutujmy 19:45, 15 paź 2016 (CEST)
  Dla mnie to dosyć częsta sytuacja. Np. nie wiedziałem nic o mieście Sierpc (nie wiedziałem nawet, że takie miasto istnieje), zanim nie pojechałem tam na rozprawę. --Teukros (dyskusja) 20:45, 15 paź 2016 (CEST)
  Przez Sierpc przejeżdżałem dość często kilka lat temu, nic wielkiego. Radzę jednak wstąpić do skansenu -> Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a raczej pod Sierpcem. Kręcili tam początkowe sceny Ogniem i mieczem i pozostały oryginalne dekoracje, w okolicy jeziorka... Zdaje się to był filmowy Chreptiów... Electron   23:51, 15 paź 2016 (CEST)
  Zdarza się. Np. jeszcze miesiąc temu nie wiedziałem, że istnieje takie miejsce na Ziemi, które nazywa się Wysogotowo, aż tu nagle... mam propozycję tam jechać. No i dzięki wiki dowiedziałem się co to jest, gdzie leży, i że leży od zachodu Poznania, szmat drogi od mojego kochanego Szczecina. Prawdę powiedziawszy nie bardzo uśmiechało mi się tam jechać, z szacunkiem dla wszystkich Wysokogotowian... Electron   23:51, 15 paź 2016 (CEST)
  @Litwin Gorliwy Nie zgadzam się - wartość merytoryczna poszczególnych haseł nie wynika tylko z ich zawartości, ale także z całego systemu który tworzą. W miarę pełna grupa haseł o lokacjach geograficznych, mimo że to stuby, jest wartościowa dla dziesiątek haseł biograficznych lub historycznych. Tomasz Raburski (dyskusja) 14:15, 26 wrz 2016 (CEST)
  Poproszę w takim razie o dwa przykłady haseł biograficznych lub historycznych, których treść wiąże się z Weippe w Idaho. --CiaPan (dyskusja) 19:16, 15 paź 2016 (CEST)
  Na en.wiki do tej miejscowości linkuje ok. 40 artykułów, w tym historyczne, jeden biogram, dot. różnorodnych obiektów (drogi, muzea, miejsca pamięci, szkoły)... Kenraiz (dyskusja) 22:28, 15 paź 2016 (CEST)

Każdy obiekt geograficzny jest autoency. To że w Weippe nigdy nie było katastrofy naturalnej, nie znaczy, że pewnego razy się ona tam wydarzy. Przykładem jest może nie miasto, lecz wyspa Utøya, o której przed 22 lipca 2011 roku mało kto słyszał. Jednak tego dnia wydarzył się tam zamach. Wielu ludzi dowiedziało się wówczas o jej położeniu właśnie z wikipedii. A po za tym jeśli nawet w Weippe nic się nie wydarzy. Może pewnego dnia ktoś dopisze jakieś zdanie o tym mieście, potem ktoś następne i tak powoli rozbudujemy ten artykuł. I nawet jeśli zostanie w obecnej formie ma on dla mnie wartość encyklopedyczną. Tournasol Słucham :) 21:55, 15 paź 2016 (CEST)

 • Z tym dopisywaniem, to jest samosprawdzająca się przepowiednia. :-) Widzę, że ktoś coś tam niedawno dopisał, teraz ja dodałem kilka rzeczy i już artykulik wygląda jak pełnoprawny stub. KamilK7 (dyskusja) 15:16, 17 paź 2016 (CEST)
  I to jest prawidłowa postawa zgodna z pierwotną ideą wiki :) Electron   20:03, 17 paź 2016 (CEST)

Bibliografia i Polona[edytuj]

Kolega @Manfromkells dodał bibliografię do artykułu Dziurdziowie. Mi się nie otwiera (ale mnie to nie dziwi), proszę sprawdzić, czy to poprawne rozumienie tego, czym jest (w Wiki) bibliografia. (W artykule wcześniej nie było żadnych źródeł). Ciacho5 (dyskusja) 15:03, 27 wrz 2016 (CEST)

 • Tenże dodaje w wielu artykułach link do Polony. Czy Polona w czymś lepsza jest niż Wolne lektury? Po co dwa (lub więcej linków do tekstu? Ciacho5 (dyskusja) 15:09, 27 wrz 2016 (CEST)
 • Nie jest. Pierwsze to link do tekstu utworu, tego samego, co w lz. Wprawdzie często podaje się teksty źródłowe w bibliografii, ale u nas chyba się tego nie robi (rzecz do dyskusji, może jednak warto podawać także konkretne wydania utworów, z których się korzystało). Drugie to zapis z katalogu bibliotecznego, ale tylko z jednego wydania. Warto, ale raz że do wszystkich, dwa że w l.z., nie bibliografii. Tekst utworu najczęściej lepiej podać w pierwszym wydaniu, a najlepiej w krytycznym lub naukowym (choć trudno o takie w sieci), więc zazwyczaj Polona jest lepsza niż WL (gdzie jednak jest komentarz do tekstu, prawdzie czasem trochę dla dzieci). W uzasadnionych przypadkach warto jednak podać kilka wydań (z uwagi na różne grupy odbiorców linków, np. młódź do WL, historycy do Polony). Tutaj konkretnie mamy wydanie z 1888 (więc nie pierwze), a pierwszego nie ma w Polonie. Można dać oba, jedno z epoki, drugie współczesne, czemu nie. Laforgue (niam) 15:15, 27 wrz 2016 (CEST)
 • Witam. Powinienem zgłosić się z linkami do Polony najpierw tutaj, czego nie uczyniłem dlatego upomniany przez kolegę @Ciacho5 czynię to teraz. Dzięki linkom do Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona użytkownik Wikipedii będzie mógł zapoznać się z zeskanowaną książką, mapą, rękopisem czy jakimkolwiek innym obiektem, który jest udostępniany w domenie publicznej w serwisie Polona. Linki, które zamierzam dodawać umieszczone będą w przeznaczonej do tego sekcji czyli Linki zewnętrzne, opisane w wyraźny sposób, prowadzić będą bezpośrednio do materiałów związanych z artykułem, udostępnianych przez państwową instytucję zgodnie z prawem w domenie publicznej. Mam nadzieję, że nie kłóci się to z ideą Wikipedii i powszechnego dostępu do wolnej wiedzy.
  • Bardzo fajnie, przy tym nie zawsze (chociaż przeważnie tak) tekst z Polony będzie najlepszym, niekiedy też warto dać ich dwa (np. dodatkowo do WL dla młodszych czytelników, albo niedowidzących, albo nawet tak jak Ciacho :) opornych na djvu). Laforgue (niam) 15:42, 27 wrz 2016 (CEST) Można dodać, że szczególnie warto podmieniać na Polonę linki z pbi, która już właściwie nie funkcjonuje. Laforgue (niam) 15:55, 27 wrz 2016 (CEST)
 • Mógłbyś powiedzieć swoim kolegom i koleżankom, aby nie wstawiali linków do Polony w taki sposób? Linki mogą być podane jako zewnętrzne w hasłach o poszczególnych utworach, jeśli w biogramie twórcy, to jako jeden link do strony/kategorii "autorskiej" w Polonie. Gytha (dyskusja) 10:19, 28 wrz 2016 (CEST)

Klub Astronomiczny Almukantarat[edytuj]

Droga spolecznosci Wikipedii,

Przed kilkoma tygodniami, jeden z uzytkownikow zglosil te oto strone do usuniecia, twierdzac ze haslo jest nieencyklopedyczne. Ta strona istniala na Wikipedii przez ponad 10 lat, nie budzac zadnych zastrzen, i byla regularnie rozbudowywana. Glownymi argumentami za usunieciem bylo brak zrodel i brak osiagniec. W dyskusji wypowiedzialo sie kilkanascie osob, wiekszosc opowiadajac sie za pozostawieniem hasla, jednak mimo to jeden z adminow usunal strone (nie przenoszac jej nawet do czyjegos brudnopisu). Zapytalem tego admina zarowno w dyskusji nad usunieciem hasla jak i na jego stronie dyskusji o powod, jednakze widze, ze preferuje on nadal usuwac hasla z Wikipedii anizeli odpowiedziec na zadane pytanie.

I teraz pytanie do Was - czy uwazacie, ze ten artykul nie jest encyklopedyczny? W jaki sposob moglibysmy poprawic encyklopedycznosc tego hasla?

Jarcionek (dyskusja) 20:54, 1 paź 2016 (CEST)

 • Odpuściłbym ten temat. PL Wikipedia jest dla piłkarzy, zapaśników i kościołów. Kto zechce o klubie Almukantarat dowie się z PAP, która informuje o nim regularnie. 5.45.62.166 (dyskusja) 00:14, 2 paź 2016 (CEST)
 • Dyskusja na temat encyklopedyczności bytów odbywa się w DNU. Dyskusja w innych miejscu stanu rzeczy raczej nie zmieni. Robienie sztucznego tłumu lub jednoczesne edytowanie z pod IP również nie sprzyja dyskusji. Główne zarzuty wobec artykułu sam powyżej wymieniłeś a to tak się składa są dość poważne argumenty za usunięciem każdego hasła. Uźródłowienie jest szczątkowe i nie do końca zgodne z prawdą. Przykładowo tym linkiem [2] uźródławiasz informację iż "Wśród wychowanków Klubu znaleźć (...) licznych laureatów krajowej i międzynarodowej olimpiady astronomicznej oraz amatorów astronomii (np. odkrywczyni planetoidy 2005 TD49) Pytanie gdzie w artykule z Głosy Szczecińskiego znajdują sie takie informacje? Takich nieścisłości jest znacznie więcej, dlatego nie miej pretensji że decyzja była taka jaka była. --Adamt rzeknij słowo 00:28, 2 paź 2016 (CEST)
  • Dyskusja w DNU była i w odpowiedzi na zarzuty artykuł został uzupełniony o wiele przypisów (i można dodawać kolejne), ale admin postanowił pójść w zaparte. Jeśli są nieścisłości, to warto je wyjaśniać i poprawiać, dotrzeć do lepszego źródła - obowiązuje założenie dobrej woli, a nie walenie, że coś jest "nie do końca zgodne z prawdą". wrinnov D 11:04, 2 paź 2016 (CEST)
  • Proszę nie zwalać wszystkiego na administratora. Kilka osób tłumaczyło czego brakuje i czym są źródła. Podałem powyżej przykład takiego niby uźródłowienia i co? Nic się nie dzieje. To nie ja mam szukać źródeł do treści to autor ma napisać treść według źródła. --Adamt rzeknij słowo 11:27, 2 paź 2016 (CEST)
   • Artykul ma jakies 30 zrodel. Wybrales sobie jedno, ktore akurat najmniej bezposrednio odnosi sie do Klubu i probujesz tym argumentowac, ze artykul nalezy usunac? Cos tu jest nie tak. W obu tych zrodlach jest wspomniany oboz astronomiczny badz klub astronomiczny. Jesli sa watpliwosci czy Ela jest rzeczywiscie wychowanka Klubu, mozna dodac nastepne zrodla, jak np portal przyjaciol Klubu R2D2 badz jej profil LinkedIn, bloga czy inna tego typu niezalezna strone. Dlaczego nie zasugerujesz takiego rozwiazania? Jestes adminem, powinienes dawac dobry przyklad i doradzic jak nalezy artykul polepszyc tak jak zrobil to np @Gżdacz tutaj. Jarcionek (dyskusja) 11:39, 2 paź 2016 (CEST)
    • . Nie zamierzam dyskutowac na ten temat w tym miejscu. Odpowiem jeszcze tylko raz: Mogę również wskazac na kolejne naciagane źródła. Przykładowo całe to zdanie: Wśród wychowanków klubu znaleźć można obecnych członków Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, pracowników naukowych na polskich i zagranicznych uczelniach[11][12][13], a także licznych laureatów krajowej i międzynarodowej olimpiady astronomicznej oraz amatorów astronomii (np. odkrywczyni planetoidy 2005 TD49[14][15]) oparte na 6 linkach (według Ciebie źródeł) do róznych stron tak naprawdę nie ma potwierdzenia we wskazanych źródłach (dwa dublują informacje) Strony jedynie wymieniają osoby, które uczestniczyły w obozach astronomicznych ale uczestniczenie w takich obozach nie oznacza, iż jest się wychowankiem klubu. W obozach mogą uczestniczyć wszyscy. To jest naciąganie rzeczywistości. Kiedyś byłem na obozie konnym z ramienia harcerstwa. Czy to oznacza że jestem harcerzem?. Meritum jest takie: Dwa plusy:
     1. Klub organizuje obozy dla młodziezy propagując astronomię. Z kilkuset uczestników kilka osób złapało bakcyla. Super. Takie osiągnięcia mają również pewnie i setki innych klubów sportowych, szachowych, plastycznych itp.
     2. Przy klubie, czy w budynku gdzie mieści się klub ma swoją działalność AstroNet, który prowadzą klubowicze, członkowie klubu( potrzebne źródło) i to jest plus ale wzmianka o tym już jest w artykule w AstroNet i to chyba wystarczy. --Adamt rzeknij słowo 12:02, 2 paź 2016 (CEST)
     • Linkow jest 5, nie 6. W dwoch z nich Agata Karska wprost mowi, ze pojechanie na oboz astornomiczny Almukantaratu "przepieczetowalo jej los". W nastepnym Komisja ds. habilitacji, nadaje Piotrowi Ficie stopien doktora habilitowanego (czyli staje sie on automatycznie encyklopedyczny), uwzgledniajac jego dlugoletnia dzialalnosc w Klubie. Twoj argument ponownie sprowadza sie do dwoch artykulow o Elzbiecie Boguckiej. Jarcionek (dyskusja) 12:11, 2 paź 2016 (CEST)
 • Jest już dwudziestoparoletnia zauważalność, mamy nagrody, moim zdaniem to wystarczy na encyklopedyczość. Stanko (dyskusja) 11:18, 2 paź 2016 (CEST)
  • Zawsze mozna poddać pod ponowną dyskusję. Kawiarenką nie zastępujmy DNU. --Adamt rzeknij słowo 11:27, 2 paź 2016 (CEST)
   • I dyskusja bedzie nadal krazyc w kolko pomiedzy tymi kilkunastoma osobami? W DNU nie odpowiadacie na pytania jak nalezy ulepszyc artykul wiec zadanie tego samego pytania do szerszego grona wikipedystow w kawiarance wydaje mi sie sensownym pomyslem, ktory w dodatku zostal zaproponowany przez jednego z redaktorow. Jarcionek (dyskusja) 11:45, 2 paź 2016 (CEST)
    • Wiele osób w tym Gżdacz odpowiedziała ale nie przyjmujesz lub nie rozumiesz tych odpowiedzi. Pytanie nie jest jak ulepszyć artykuł ale czy omawiany podmiot jest encyklopedyczny? --Adamt rzeknij słowo 12:02, 2 paź 2016 (CEST)
     • Gżdacz nie wypowiedzial sie w DNU, natomiast nad jego sugestia nadal pracujemy - zostal juz przeze mnie dodany link odnosnie Piotra Fity. Takze daruj sobie te ataki osobiste. A pytanie jest - jak wykazac, ze podmiot jest encyklopedyczny? Jarcionek (dyskusja) 12:21, 2 paź 2016 (CEST)
      • To nie jest atak osobisty Jako mało doswiadczony Wikipedysta (90 edycji) masz prawo jeszcze nie rozumieć zasad Wikipedii, WP:ENCY, co zresztą widac po dyskusji. Jest to rzecz czesto spotykana ale rzadziej spotyka się by młody stażem Wikipedysta atakował wszystkich wokół bo nie chca uznać ency jakis artykuł. Atakujesz mnie choć ja mam dość obojetny stosunek do ency klubu choć juz mniej obojętny do manipulacji źródłami. --Adamt rzeknij słowo 13:29, 2 paź 2016 (CEST)
    • Ale to nasze zasady :) Trzeba by przywrócić tamtą dyskusję i tam pisać o tym dalej. Może uda mi się to zrobić ale dajmy tutaj jeszcze czas pozostałym na komentarz, czy miałoby to sens. Mój głos wyżej nie przywróci tego artykułu (to było suche stwierdzenie), kolejne podobnie nic nie wskórają. Stanko (dyskusja) 12:06, 2 paź 2016 (CEST)

Proponuję zamknąć ten temat tutaj, nie wracać też teraz do DNU. Pracujemy nad znalezieniem dodatkowych argumentów na encyklopedycznośc klubu, jak je znajdziemy, to przeredagujemy artykuł i wrócimy do rozmowy. Gżdacz (dyskusja) 13:34, 2 paź 2016 (CEST)

 • Nie da się poprawić encyklopedyczności na poziomie artykułu w Wikipedii. Temat jest bądź nie jest encyklopedyczny. A jeśli jest, należy to wykazać w samym artykule, stosując się do zasad, a więc m.in. prawidłowe uźródłowienie i nie naciąganie źródeł pod informacje (o czym wspomina Adamt) – nie należy mieć więc pretensji do tego, że kwestionowane są również źródła niedostępne w formie cyfrowej, skoro obecne w artykule źródła w postaci stron internetowych nie do końca potwierdzają zamieszczone informacje. W dodatku same informacje w artykule, które mają świadczyć o encyklopedyczności, są niekiedy naciągane, przykładowo ostatni punkt w Osiągnięcia w popularyzacji nauki, który ma się nijak do encyklopedyczności artykułu (i ma się nijak do nagłówka sekcji). Artykuł można poprawiać w brudnopisie i po poprawieniu zasygnalizowanych błędów, zamieścić ponownie. Przynajmniej będzie można dyskutować bez potrzeby wracania do wcześniej wytkniętych problemów – przywracanie w tym momencie artykułu i DNU jest IMHO bez sensu, bo dyskusja znowu kręcić się będzie wokół wykażcie, że nie jest ency, w innych artykułach... itp. Wostr (dyskusja) 13:53, 2 paź 2016 (CEST) PS O, nie było konfliktu edycji, ale zgadzam się z @Gżdacz – najpierw poprawki, potem dyskusja. Wostr (dyskusja) 13:56, 2 paź 2016 (CEST)
 • Jest wiele sposobów na wykazanie nielokalnej zauważalności. Podane w artykule źródło z PAP o nominacji do nagrody jest jedną z takich przesłanek (jakby to nie była tylko nominacja, to było by lepiej, ale zawsze coś). Nagroda przyznana przez Wiedzę i Życie jak najbardziej jest także taką przesłanką, nie ważne, że nie ma wydania elektronicznego z tych lat (WP:WER "Niektóre wiarygodne źródła nie są łatwo dostępne, np. dostęp do nich jest płatny lub możliwy jedynie w bibliotece (w przypadku źródeł wyłącznie drukowanych). Takie źródła nie powinny być odrzucane jedynie ze względu na problem z dostępnością.") - WiŻ jest czasopismem o zasięgu krajowym i w zakresie informowania o tym, komu przyznali nagrodę jest to źródło jak najbardziej wiarygodne. Kolejną przesłanką jest przyznanie przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne nagrody Medal im. Włodzimierza Zonna dla twórcy klubu, gdzie pośród powodów przyznania PAP wymienia właśnie utworzenie tego klubu - świadczy to o zauważalności na poziomie szerszym niż lokalny. PAP to ewidentnie nie jest lokalne źródło i w zakresie tego typu informacji wg mnie jak najbardziej wiarygodne, natomiast PTA nie również nie jest organizacją lokalną i jeśli wymienia utworzenie takiego klubu jako osiągnięcie, które było jednym z powodów przyznania nagrody, to również oznacza, że klub ma dostrzegalność ponadlokalną. Idąc dalej... taki klub, to swojego rodzaju rodzaj szkoły dla astronomów, można więc tu zastosować takie same kryteria jak dla szkół. Jeśli więc znajdą się encyklopedyczne postacie, które uznają, że ten klub miał znaczący wpływ na wybór ich dyscypliny naukowej, to będzie to kolejna przesłanka za encyklopedycznością. Wydaje mi się to bardzo prawdopodobne, że tak się stanie, ale moim zdaniem i bez tego sam temat już teraz powinien być uznany za encyklopedyczny na podstawie tego, co pisałem wcześniej (choć w momencie usuwania nie było to wystarczająco udokumentowana źródłami), powinien natomiast zostać poprawiony w zakresie zgodności prezentowanych tekstów ze źródłami (jeśli ktoś brał udział w obozach organizowanych przez klub, to pisać, że brał udział w obozach, a nie że jest wychowankiem itd.). Dlatego zgadzam się z Wostrem, że lepiej jest go w obecnej sytuacji dopracować w brudnopisie, a dopiero potem przenieść do przestrzeni głównej. Jeśli ktoś będzie miał nadal wątpliwości co do encyklopedyczności, to wtedy stworzy osobne DNU. KamilK7 (dyskusja) 16:00, 5 paź 2016 (CEST)

Bitwa pod Legnago[edytuj]

O bitwie „pod Legnago” milczą wikipedie angielska, francuska, niemiecka, włoska i inne. Nie ma o niej słowa we francuskim haśle o gen. B. Schererze. Zaś w hasłach o gen. P. Krayu na ang. wiki napisane jest „He won a sharp action at Legnago on 26 March”, na niem. „Im Treffen bei Pastrengo geschlagen, konnte Kray aber alle französischen Angriffe bei Verona und Legnago (26. März) zurückweisen und am 5. April die Schlacht von Magnano siegreich bestehen und die Festung Mantua einschließen” i tylko na franc. piszą: „Après sa victoire de Vérone, la prise de Mantoue, les victoires de Legnago et de Magnano, il est promu «Feldzeugmeister»”. Nie ma też o niej słowa w hasłach dot. II koalicji. Rozwiązanie zagadki znajduje się na ang. i franc. wikipedii, opisujących bitwę pod Weroną: „The battle encompassed three separate combats on the same day. At Verona, the two sides battled to a bloody draw. At Pastrengo to the west of Verona, French forces prevailed over their Austrian opponents. At Legnago to the southeast of Verona, the Austrians defeated their French adversaries” (ang.). Potwierdzeniem tego jest biografia gen. J. H. Dąbrowskiego autorstwa J. Pachońskiego, bardzo szczegółowo opisująca działania polskich legionów. Indeks nazw geograficznych nie wymienia Legnago, ale na str. 216 czytamy: „20 kwietnia 1799 powrócił z Lombardii Zawadzki, donosząc o katastrofie. W bitwach pod Weroną zginęły dwie trzecie 2 legii, a pozostałych z artylerią zamknął Scherer w Mantui, przeznaczonej na zatracenie”. Gdyby jednak hasło zostało (jest przecie źródło!), to warto dopisać na końcu jedno zdanie: "I tylko bitwy tej nie było (wg J. Brzechwy)". Zgłaszam w kawiarence, nie ma możliwości zgłoszenia hasła do poczekalni.. --176.103.163.103 (dyskusja) 22:08, 1 paź 2016 (CEST)

Porto-Novo[edytuj]

Poprawiłem nieco w ramach akcji Batuta 2016, jednak trochę wstyd, że stolica państwa była w takim stanie... Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś dał radę jeszcze rozbudować. Tournasol Demande-moi! 23:30, 2 paź 2016 (CEST)

Myślę, że lepszym miejscem dla tego typu zgłoszeń byłoby WP:DNU:POPRAWA. Swoją drogą, tegoroczna edycja BATUTY już wystartowała? Torrosbak (dyskusja) 23:40, 2 paź 2016 (CEST)
Zapytałem o termin akcji Sławka Borewicza, który odpowiedział mi, że każdy sam wybiera sobie termin dla niego najlepszy. Zatem ja wybrałem sobie październik... Pozdrawiam, Tournasol Demande-moi! 00:21, 3 paź 2016 (CEST)

Przenosiny kategorii ze skrótów do rozwinięć[edytuj]

Adamt przenosi nazwy kategorii, zmieniając SG na Straż Graniczną, RP na Rzeczpospolitą itp. Nie wiem, jaki to ma sens, a w dodatku tak poważna lawinowa zmiana wielu artykułów powinna być chyba omówiona najpierw przez społeczność. Skutkiem tych zmian jest powiększenie objętości tekstu w polu z kategoriami, a jest to pole mniej ważne od treści samych artykułów. Osobiście uważam, że powinniśmy iść w drugą stronę i zwijać w nazwach kategorii wyrażenia do ich skrótów w celu zaoszczędzenia powierzchni ekranu zajętej przez informacje o kategoriach, aby więcej zasadniczej treści artykułu było widoczne dla czytelnika. Beno @ 11:01, 5 paź 2016 (CEST)

 • Szczerze powiedziawszy kompletnie nie rozumiem stwierdzenia Skutkiem tych zmian jest powiększenie objętości tekstu w polu z kategoriami, a jest to pole mniej ważne od treści samych artykułów. Objetość zmienia się nieznacznie, wszystkie kategorie stają się jednolite (co widać było w podkategoriach), skróty nie każdy zna (niestety). To tak jakby poprosić Wikipedystów o nie tworzenie nowych kategorii szczegółowych bo zajmują miejsce u dołu artykułu (bo chyba o to chodzi). Jeżeli chodzi o widocznośc w urządzeniach mobilnych to nie wiem bo raczej nie korzystam przy edytowaniu Wikipedii ale nie może to być powód by nie standaryzować nazw kategorii co ma miejsce ciagle w różnych przestrzeniach tematycznych. --Adamt rzeknij słowo 11:10, 5 paź 2016 (CEST)
  • Standaryzacja jest dobra, ale może jednak zrobić ją w drugą stronę, znaczy w stronę stosowania skrótów, przynajmniej tych powszechnie znanych, np. USA, RP itd. Skrót SG też powinien być każdemu znany po zaznajomieniu się z dowolnym artykułem o tej tematyce. Beno @ 11:15, 5 paź 2016 (CEST)
   • Pewnie tak i tez można. Jak pamiętasz kiedyś artykuły miały skrót USA i postanowiono to zmienić na pełne nazwy. Trudno by co dekadę zmieniać nazwy kategorii. To taki temat 50/50 Jezeli w artykułach głównych i w kategoriach głównych skrótowce raczej nie występują to nie wiem czy jest sens trzymac je w kategoriach podrzędnych zwłaszcza że jedni robią tak inni tak. Temat nie do rozwiązania. Skłonny byłbym zgodzić się by w artykułach używac dowolność ale w kategoriach już trzymać się nazw pełnych. --Adamt rzeknij słowo 11:27, 5 paź 2016 (CEST)
    • Mam wrażenie, że był konsensus co do tego, że kategorie przenosimy właśnie do "rozwinięć skrótów". Wcześniej przenoszone było np. wspomniane przez Adama USA czy też PRL Andrzei111 (dyskusja) 12:21, 5 paź 2016 (CEST)
 • W miarę możliwości powinniśmy unikać skrótów. Tekst ze skrótem niepotrzebnie wymaga od czytelnika znajomości skrótu. O co chodzi z tym zajmowaniem miejsca? Przecież kategorie są na dole i by do nich dotrzeć zwykle i tak trzeba przewijać ekran. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:45, 5 paź 2016 (CEST)
  • Powszechnie znane skróty są właśnie powszechnie znane, więc nie wymagamy od czytelnika niczego owego. Po przejechaniu na dół strony, co robi się jednym klawiszem, kategorie mogą zająć sporo miejsca, szczególnie, gdy rozwinięty zostanie np. PRL. Ja wolę w sekcji z kategoriami więcej kategorii w jednej linijce, bo się szybciej czyta i szybciej odnajduje potrzebną informację. Właśnie po to wymyślono skróty. Kategorie są informacjami uzupełniającymi, co skłania do lapidarności zawartych tam informacji. Beno @ 13:27, 5 paź 2016 (CEST)
 • @Adamt - zacznijmy może od tego, że RP, to nie "Rzeczpospolita", tylko "Rzeczpospolita Polska", więc jeśli już rozwijać tą nazwę, to np. "Kategoria:Straż Graniczna III RP" to nie jest "Kategoria:Straż Graniczna III Rzeczypospolitej", jak zrobiłeś, tylko "Kategoria:Straż Graniczna III Rzeczypospolitej Polskiej". W którą stronę ujednolicać? Ano zgodnie z zasadami opisanymi w Wikipedia:Nazewnictwo artykułów: "Nazwy stron powinny być jak najprostsze, a przy tym możliwie precyzyjnie określające temat artykułu". Moim zdaniem oznacza to, że w stronę skrótów, ale zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Czyli np RP, jest okay, ale już Straż Graniczna lepiej niech będzie pełną nazwą (bo SG to się pewnie większej liczbie ludzi bardziej z gwiezdnymi wrotami kojarzy, więc można uznać za nieprecyzyjne, poza tym spójrzmy na przykład na nazwę SG III RP i już znamy chyba odpowiedź, że to byłaby przesada). Nie wydaje mi się, aby z tą znajomością skrótów, to był wystarczający argument, gdyż RP jest na pewno o wiele lepiej znanym skrótem niż ORP, czy USS, a w wiki mamy jednak ORP Błyskawica, a nie Okręt Rzeczypospolitej Polskiej Błyskawica, albo USS Enterprise (CVN-65), a nie United States Ship Enterprise (CVN-65). I nie sądzę, aby rozwijanie tych wszystkich skrótów w nazwach przyczyniło się do poprawy wikipedii.
   • Masz racje Tak jak Chiny to raczej Chińska Republika Ludowa a Wielka Brytania to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jednak trudno nie zuważyć że jak powiemy Wielka Brytania czy Rzeczypospolita to kazdy wie o jaki kraj chodzi (i taka nazwę mają kategorie) . Ujednolicenie nazw kategorii w tym przypadku nie polegało na wypisaniu pełnej nazwy państwa ale na jednej nazwy dla ogólnie nazywanych kategorii było albo PR albo Rzeczypospolitej. --Adamt rzeknij słowo 15:17, 5 paź 2016 (CEST)
    • Odpowiednikiem Chin i Wielkiej Brytanii w nazwie Rzeczpospolita Polska jest słowo "Polska". Oczywiście słowo "Rzeczpospolita" rodzi mniej niejednoznaczności niż "Republika Ludowa", czy "Zjednoczone Królestwo", ale jest to kalka łacińskiego słowa Respublica, czyli państwo/sprawa publiczna. Dla kogoś, kto zna źródłosłów użycie tego słowa bez określenia, o które państwo chodzi wygląda dość dziwnie, ale pewnie takich osób jest mało, więc z tym wątkiem dajmy już spokój. Pozostaje natomiast kwestia tego, dlaczego w nazwach kategorii mamy stosować inny rodzaj standaryzacji niż w nazwach artykułów (np. wspomniane ORP i USS) - to jest tworzenie bałaganu na poziomie globalnym). KamilK7 (dyskusja) 16:22, 5 paź 2016 (CEST)
     • Na temat rozwijania skrótów były już dyskusje o czym wspomniano kilkakrotnie w tej dyskusji. Nie widze tu "bałaganu na poziomi globalnym" ORP czy USS zwyczajowo wszedzie się stosuje czy to na Wikipedii czy to w literaturze przedmiotowej czy w potocznym języku. RP juz nie koniecznie. --Adamt rzeknij słowo 16:59, 5 paź 2016 (CEST)
      • @Adamt, @Wostr Ja przejrzałem dyskusję, o której wspominacie. Tam był konsensus, aby rozwijać skróty mało znane (podawano przykłady takie, jak ERC, VVD, PPPNB), w przypadku stosowania skrótów powszechnie znanych dla tytułów artykułów zdania były podzielone, od "nie stosować", do "nie zaszkodzi rozpisać" (podawano przykład PKP). Nie zalecano natomiast rozpisywać w przypadku kategorii podrzędnych - podano przykład poprawnej nazwy Kategoria:Parowozy PKP) i nikt nie uważał, że taką nazwę należy rozwinąć do Parowozy Polskich Kolei Państwowych. Skrót RP jest powszechnie znany (ankietowałem swoich 3 techników, 1 asystenta i 9 letnią córkę - wszyscy ankietowani go znali i potrafili rozwinąć). Jest używany w tytułach prasowych[1], podręczników akademickich[2] oraz książek[3] - w tym także tych o straży granicznej[4]. Wspomniany przeze mnie skrót ORP był nieco mniej powszechnie znany (1 ankietowany nie wiedział co to jest, dwu nie potrafiło rozwinąć nazwy, ale wiedzieli, że to jakiś statek), natomiast w przypadku pytania o USS dwu ankietowanych nie wiedziało nawet, że chodzi o statek (w tym jeden zaczął kląć ;-), jeden myślał że mogą to być wyłącznie lotniskowce, żaden z ankietowanych nie potrafił rozwinąć poprawnie skrótu (ale jeden był nie tak znowu daleko, bo powiedział, że to United States Seal (w sumie foki potrafią pływać ;-). Oczywiście zgadzam się mimo to, że powinniśmy tych skrótów używać, ponieważ są stosowane w źródłach, nawet pomimo tego, że nie koniecznie[5][6]. Uważam natomiast, że był konsensus, aby w kategoriach podrzędnych powszechnie znanych skrótów nie rozwijać, a część przeprowadzonych ostatnio botem czynności jest z nim sprzeczna. KamilK7 (dyskusja) 14:03, 6 paź 2016 (CEST)
 1. Pawlicka Aleksandra. Poczet premierów III RP. „Gazeta Wyborcza”, 2007-08-02. Agora SA. 
 2. Ryszard Jakubczak: Obrona narodowa w tworzeniu bezpieczeństwa III RP. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2003. ISBN 8311097445.
 3. Krzysztof Kowalczyk, Jerzy Sielski: Partie i ugrupowania parlamentarne III RP. Toruń: Dom Wydawniczy DUET, 2006. ISBN 8389706849.
 4. Jolanta Sakowska-Bogusz, Mirosław Szaciłło: Straż Graniczna III RP. Lublin: Komenda Główna Straży Granicznej, 1999. ISBN 8391249700.
 5. J. Ginsbert. Okręt Rzeczypospolitej Polskiej BŁYSKAWICA. „Przegląd Morski”. 11, 1936. ISSN 01377205. 
 6. United States Ship Saratoga (CV-60). Norfolk, Virginia: Tiffany Publishing Company, 1976.
 • Głos w sprawie, ponieważ byłem inicjatorem UJEDNOLICENIA kategorii - jeśli część opatrzona jest skrótem II RP, część pełną nazwą, robi to wrażenie bałaganu, a zakładając zaglądanie do polskojęzycznej Wikipedii obcokrajowców robi wrażenie dwu różnych podmiotów, stąd działania ujednolicające; zgadzam się ponadto z którymś z przedmówców, iż istnieje zasada unikania skrótów w kategoriach, mieliśmy już kilkanaście (o ile nie kilkadziesiąt) akcji zmian kategorii z tego tytułu. AB (dyskusja) 14:06, 5 paź 2016 (CEST)
 • Kiedyś w Wikiprojekt:Kategoryzacja też były jakieś dyskusje na ten temat i, z tego co pamiętam, właśnie w stronę rozwijania skrótów. Wostr (dyskusja) 16:40, 5 paź 2016 (CEST)

Porządkowanie Sudetów - prośba o pomoc[edytuj]

Ujednolicałem stosowane w pasmach Sudetów szablony (Szablon:Podział Sudetów i Przedgórza Sudeckiego), w związku z tym przejrzałem pobieżnie większość artykułów i mam prośbę o pomoc kogoś, kto dysponuje źródłami o rozstrzygnięcie kwestii dot. artykułów:

 • Pogórze Karkonoskie i Podgórze Karkonoskie - pogórze jest w szablonie nawigacyjnym, a podgórze ma numer regionalizacji fizycznogeograficznej odpowiadający szablonowi - który artykuł jest tym właściwym z punktu widzenia szablonu? Co z tym drugim?
 • Grzbiet Jesztiedzko-Kozakowski i Grzbiet Jesztiedzki - to chyba jedno i to samo - przydałaby się integracja i rozstrzygnięcie, która nazwa jest właściwa.
 • Pogórze Łużyckie - szablon nawigacyjny twierdzi, że są dwa pogórza: Pogórze Zachodniołużyckie (332.21) i Pogórze Wschodniołużyckie (332.23) - czy tak jest faktycznie, a może artykuł obejmuje jedno z nich? A może tak, jak mówi infobox to część Gór Łużyckich? Emptywords (dyskusja) 12:14, 6 paź 2016 (CEST)

Tu trzeba także poprawić nazwy. Bo co to np. za nazwa Grzbiet Jesztiedzko-Kozakowski? W artykule brak źródeł na takie spolszczenie, a Kondracki w swojej regionalizacji stosował nazwy czeskie i nie tłumaczył wszystkiego na siłę. Trzeba by to uporządkować. A co do szablonu nawigacyjnego i stosowanego w nim podziału na regiony – to tak samo, kto go stosuje? Podział z numeracją jest faktycznie stosowany dla polskich jednostek, ale dla zagranicznych? Nawet ja to pojawiło się w jakiejś jednej regionalizacji, to raczej nie jest szerzej stosowane. Aotearoa dyskusja 12:52, 6 paź 2016 (CEST)

Strefy klimatyczne[edytuj]

Witam, są tu jacyś geografowie? Na wikipedia leżą odłogiem ważne hasła o strefach klimatycznych Ziemi:

Ponadto klimat okołobiegunowy według tego artykułu dzieli się na Klimat subpolarny (w artykule informacja o integracji, bez źródeł) i Klimat polarny (także bez żadnych źródeł). Ktoś ma źródła i podjąłby się tematu? Tournasol Demande-moi! 23:23, 13 paź 2016 (CEST)

Jakoś tak jest w Wikipedii, że ludzie wolą pisać o wioskach, o których ktoś będzie szukał informacji raz na 10 lat (poza tym odwiedziny generują tylko korzystający z Losuj stronę) niż o ważnych tematach. Kiedyś mieliśmy służące naprawie tego stanu rzeczy Wikiprojekt:Klinika Ważnych Artykułów i Wikiprojekt:Terminator 2013, ale aktywni byli chyba tylko ich twórcy. Kenraiz (dyskusja) 12:12, 16 paź 2016 (CEST)
Geografów w Wiki nie widać z prostego powodu. Zbyt dużo jest "znafców tematu". Prawie wszystkie arty dot tej dziedziny wiedzy to poziom gimbusa (w najlepszym razie). Ale jeśli istnieje coś takiego jak artykuły cyklon, cyklon tropikalny i niż baryczny (a to wszystko jedno i to samo zjawisko) to o czym tu pisać. W Wiki za geografów robią osoby, które umieją się tylko posługiwać zeszytami KSNG. I to cała ich znajomość geografii. I chyba nigdy książki z tej dziedziny wiedzy nie miały w ręku. Co widac po źródłach, bibliografii pod artykułami. Z Zetpe0202 (dyskusja) 14:47, 16 paź 2016 (CEST)
To uniwersalny problem Wikipedii i jedynym jego rozwiązaniem jest żmudne poprawianie artykułu po artykule. Jakoś tak jest, że gdy artykuł ma w miarę solidną postać, w tym opatrzony jest przypisami, to 'spontaniczne' dopiski i w ogóle inne edycje zdarzają się znacznie rzadziej. Kenraiz (dyskusja) 15:41, 16 paź 2016 (CEST)

Prawacki butthurt[edytuj]

Nie wiem, czy wszyscy o tym wiedzą, ale od wczoraj różne mocno prawicowe media mają przysłowiowy ból zadniej części ciała w związku ze sprawą Francuzów, widelca i niefortunnej wypowiedzi wiceministra. Według Gazety Polskiej, Frondy oraz różnych „niezależnych” serwisów oraz „patriotycznych” stron na FB Wikipedia jest pisania na zamówienie polityczne, cenzurowana, a w ogóle to lewagi i spiseg. @WTM mimowolnie stałeś się dla tych ludzi czarnym charakterem, już się wiesza Twoje kukły ;) Hoa binh (dyskusja) 15:04, 14 paź 2016 (CEST)

Myślę, że tym komentarzem nie ułatwiasz zadania. Co do samej sprawy ludzie niezwiązani z Wikipedią zwyczajnie niestety nie wiedzą jak to funkcjonuje, że "pracują" tu wolontariusze, że na tyle haseł zwyczajnie mogą pojawić się "dziwne" zdania, bez przypisów, z błędnymi przypisami, POV, OR itd itd. Nie wiedzą też, że było wiele badań w sprawie ilości błędów, w których to Wikipedia wypadła lepiej niż encyklopedie pisane przez noblistów. Musimy się z tym pogodzić. Może warto jakieś oświadczenie? Nie wiem. Strazak sam (dyskusja) 15:27, 14 paź 2016 (CEST)
My jako Wikipedia/wikipedyści raczej nie możemy wydać żadnego oświadczenia. Ewentualnie SWMPL by mogło. @Magalia i @Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL)}, jak ta sprawa wygląda z waszej perspektywy? (Przy okazji: daj znać, które konto lepiej pingować w takich sprawach). (air)Wolf {D} 19:38, 14 paź 2016 (CEST)
To ja może podam linki, bo jakoś Hoa binh w tym hejcie zapomniał o najważniejszym, podaniu źródła wydarzeń: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Henryk_III_Walezy&action=history oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Henryk_III_Walezy. Beno @ 20:24, 14 paź 2016 (CEST)
 ::: Nie sądzę by dobrym pomysłem było obrażanie prawicy i jakieś spiskowe teorie dziejów, jak to prawica szkaluje niewinną wikipedię. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wina leży po naszej stronie. Hasło zawierało, jak zwykle u nas, sporo treści nieuźrdłowionych i tak sobie leżało długi czas z tymi treściami. Dopiero po zainteresowaniu mediami nagle treści zniknęły, co gorsze WTM nie podał żadnego uzasadnienia, tylko cofał i cofał przywracane treści. Dopiero po jakimś czasie zaczął podawać uzasadnienia i to tak, że trudno zrozumieć o co chodzi. I w tym jest problem: w tolerowaniu nieuźródłowionych treści lub źródeł z mass mediów oraz nieopisywanie czemu się cofa jakieś dane. A nie w brzydkiej prawicy. Nawiasem mówiąc regularnie b. podobne oskarżenia o spisek i cenzurę padają z lewa. A tytuły nagłówków "Prawacki butthurt", czy pisanie o "patriotach" tylko może utwierdzać, że oskarżenia o cenzurę mają coś na rzeczy - najpierw bez wyjaśnień nagle usunęli, a teraz złapani z ręką w nocniku atakują, by zaciemnić sprawę. --Piotr967 podyskutujmy 20:33, 14 paź 2016 (CEST)
[konflikt edycji] Art jest tragicznie nieweryfikowalny i to stanowi nasz problem. A w mediach nie pierwszy raz wypisują bzdury, nie tylko w zaangażowanych politycznie, jak powyższe (jakiś czas temu dość ostro obsmarowywało nas z drugiej strony chyba NIE), ale i te dość wiarygodne, jak Wyborcza. Dziennikarze często poruszają tematy, o których nie mają zielonego pojęcia, ale dołączenie przez nas do długiej listy podmiotów, którym odmawia się czci i wiary, to jeszcze nie powód do wpadania w histerię. Mpn (dyskusja) 20:36, 14 paź 2016 (CEST)
[konflikt edycji] A ja dodam krytyczne momenty tej informacji dodanie, uźródłowienie (nie mam jak zweryfikować), usunięcie źródła. Na i wspomniane przez Hoa usunięcie dwa dni temu tej informacji z artykułu. Trochę googlując wydaje mi się, że na podanej w źródle stronie był artykuł z numeru 12/2002 Gazety Antykwarycznej, ale to jest jedynie przypuszczenie. Może ktoś ma dostęp do tego czasopisma. A z drugiej strony miło wiedzieć, że urzędnicy państwowi korzystają z Wikipedii. ~malarz pl PISZ 20:42, 14 paź 2016 (CEST)
Niekoniecznie korzystają z wiki. Część informacji pochodzi z książki prof. dr hab. historii, inne krążyły w różnych publikacjach mniej dostojnych, a stąd przedostały się w różne miejsca internetu. Trudno zgadnąć skąd dokładnie minister wziął informację - wybór źródeł miał duży. --Piotr967 podyskutujmy 20:45, 14 paź 2016 (CEST)
Ale w cytowanych gazetach piszą, że wpierw sięga się do Wikipedii Mpn (dyskusja) 20:47, 14 paź 2016 (CEST)
Telewizja Republika - Piotr Nisztor - Chłodnym Okiem CZ.2 promocja Wikipedii od 4:36 :-). Beno @ 20:56, 14 paź 2016 (CEST)
Może by tak afera widelcowa? Beno @ 20:58, 14 paź 2016 (CEST)
Świetny pomysł. Strazak sam (dyskusja) 08:45, 15 paź 2016 (CEST)
 • Typowy przypadek problemu na własne zamówienie. W artykułach na Wikipedii w ogóle nie powinno być takich żenujących "ciekawostek"; zamiast nich winny się znaleźć solidne, dobrze uźródłowione informacje. Artykuł obecnie czyta się jak kiepski felieton, nie opracowanie historyczne. --Teukros (dyskusja) 21:28, 14 paź 2016 (CEST)
 • Może juz czas by ze wszystkich artykułów historycznych pousuwac informacje nieuźródłowione ? --Adamt rzeknij słowo 21:50, 14 paź 2016 (CEST)
nie ma powodu by wyróżniać 1 dziedzinę. Czemu akurat historię? Zwłaszcza że wiele powszechnie uznanych i używanych u nas, a także na enwiki biografii postaci historycznych (np. Che) jest autorstwa dziennikarzy a nie historyków. Wyjątek w/s ostrych źródeł jest dla medycyny, bo tam bzdury są groźne dla zdrowia. Jednak na błędną informację o toaletach w Paryżu 400 lat temu nikt nie umrze. --Piotr967 podyskutujmy 00:03, 15 paź 2016 (CEST)
Masz racje. Wikipedia staje się dość poważnym nośnikiem wiedzy jak widać i czas by zacząć robić poważniejsze weryfikacje treści. Może każdy w swojej dziedzinie ale jednak robic wszystko by nieuźródłowione treści z artykułów po prostu usuwać. To luźna myśl. --Adamt rzeknij słowo 10:41, 15 paź 2016 (CEST)
 • Wywołana przez @Airwolfa wyjaśniam stanowisko SWMPL :) Już po pierwszych doniesieniach przegadaliśmy to sobie w zespole i uznaliśmy, że nie reagujemy bardzo mocno (a więc bez oświadczeń, notek na blogu itp.), a na pytania w mediach społecznościowych odpowiadamy wyjaśniając zasadę weryfikowalności. Jeśli media się zgłoszą (zgłosiły), również rozmawiamy wyłącznie o zasadach Wikipedii. Na pewno nie nam, SWMPL oceniać np. wypowiedź ministra czy emocje osób oburzonych. Naszą rolą jest wyjaśniać jak działa Wikipedia i to właśnie robimy :) Dla nas takie sytuacje są zawsze znakiem, że wciąż nie wszystko o tym jak działa Wikipedia wiadomo i warto włożyć jeszcze więcej wysiłku w to, żeby każdy znał chociażby bardzo ważną dla nas weryfikowalność. Na pewno przy tej okazji pojawił się też dodatkowy aspekt - opisy zmian są czasem bardziej potrzebne niż nam się wydaje. Po sieci krąży zrzut ekranu z porównania wersji, gdyby zawierał rzetelny opis zmian, to oceniany byłby przez odbiorców pewnie inaczej niż teraz jest - oprócz gołej edycji byłaby jakaś informacja o intencjach edytora. Mi to osobiście dało impuls do lepszego przyjrzenia się tego, jak opisuję swoje edycje :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 23:14, 14 paź 2016 (CEST) Aha, jeszcze odpowiadając na pytanie o konto - można mnie wzywać dowolnie, nie obrażę się jak w sprawach służbowych wezwie się mnie moim prywatnym kontem albo odwrotnie, po prostu ja wybiorę odpowiednie w odpowiedzi :)
  Trudno jest oczekiwać, by wszyscy wiedzieli, jak działa Wikipedia. W większości nie wiemy, jak funkcjonują organy państwowe, instytucje itp. Świat jest rozległy i trudny do ogarnięcia. Nie można wymagać, by każdy coś o nas wiedział :-) Takie sytuacje będą się powtarzać i można jedynie tłumaczyć zainteresowanym. Mpn (dyskusja) 08:17, 15 paź 2016 (CEST)
 • Tak patrzę na tytuł tego wpisu i zastanawiam się, czy WP:CWNJ#MÓWNICA straciło na aktualności, a ja jakimś cudem tego nie zauważyłem?Dreamcatcher25 (dyskusja) 18:48, 15 paź 2016 (CEST)
  • Cóż, to zależy: czy traktujemy kawiarenkę jako strony dyskusji? Czy też strony dyskusji to tylko przestrzeń nazw Dyskusja? Można by pewnie bronić z powodzeniem obu stanowisk. (air)Wolf {D} 22:35, 15 paź 2016 (CEST)
   • można by bronić, tym bardziej że wpis Hoa odbieram jako wyrażenie subiektywnie odczuwanego zagrożenia dla Wikipedii, a nie jako próbę robienia tutaj polityki, mimo że trochę inaczej oceniam zaistniałą sytuację Mpn (dyskusja) 07:34, 16 paź 2016 (CEST)

Forkgate ciąg dalszy. Doświadczony wikipedysta wyjaśnia sprawę :) --Teukros (dyskusja) 20:17, 17 paź 2016 (CEST)

Liczba mieszkańców - wiarygodność źródła[edytuj]

Na konferencji ruwiki w Petersburgu uczestnik Andreykor ponownie zapytał mnie, czy jest dostępna baza danych o liczbie ludności wszystkich polskich miejscowości (czyli też wiejskich). Gdy pierwszy raz pytał (w 2014) jakoś nie udało mi się czegokolwiek znaleźć, teraz Gugiel (wtedy chyba go nie zatrudniłem) wskazał od razu stronę (amatorską) http://demografia.lo.pl/ . Oczywiście efekt pracy jednego entuzjasty sprawia wrażenie, ale co sądzicie - czy można użyć tych danych jako źródło dla W.? A może są inne źródła z taką samą (czyli do spodu) głębokością hierarchiczną? Ency (replika?) 17:14, 14 paź 2016 (CEST)

Praca robi wrażenie, ale jaka jest wartość tych danych? Chyba niezbyt wielka. Gdyby wyliczenie liczby mieszkańców każdej miejscowości było takie proste, to GUS takie dane by podawał. A proste to nie jest z kilku powodów. Po pierwsze, faktyczna liczba mieszkańców jest u nas badana jedynie w czasie spisów powszechnych. Gminy oczywiście mają swoje dane, jednak one bazują przeważnie na meldunkach, a jaka to obecnie jest fikcja, nie ma chyba co przypominać (mamy też nierzadkie przypadki meldowania w danej gminie ludzi mieszkających w budynkach położonych poza granicą gminy). Druga kwestia dotyczy samego wyznaczania granic miejscowości. Takowe w Polsce urzędowo nie istnieją (nawet GUS dane spisowe podaje dla tzw. miejscowości statystycznych, czyli dla nadanych arbitralnie przez GUS granic miejscowości), więc jak ktoś twierdzi, że na podstawie analizy map itp. wyznacza sobie zasięgi miejscowości, w tym niesamodzielnych, a potem wylicza dla nich liczbę ludności, to jest to zwyczajna gdybologia. Dlatego moim zdaniem zupełnie nie warto podawać tego typu wątpliwych danych. Aotearoa dyskusja 19:06, 14 paź 2016 (CEST)
Zgoda. Ale wg mnie też warto wspomnieć czym jest W. A jest encyklopedią relacjonującą (w ramach swoich zasad) to jak świat opisują inni. Pan Ulrich Jahr opisuje świat. Nie ma ten opis placetu GUS-u ani jakichkolwiek uczonych mężów i żon, ale stosuje bardzo prostą metodykę. Dla każdej gminy ma górną granicę - sumaryczną liczbę ludności gminy podanej przez GUS. To już wg mnie mocno ogranicza zarzut gdybologii. Ponadto nie mamy innego zbioru takich danych. A Andreykor właśnie mi napisał, że na podstawie tej bazy puści bota na ruwiki. Ostatecznie można będzie po dane o licznie mieszkańców naszych wsi sięgać do ruwiki, to bardzo proste :-) . Ja osobiście bym dopuścił wprowadzenie danych ze zbioru pana Jahra u nas, oczywiście z każdorazowym przypisem rzeczowym-zastrzeżeniem, że dane pochodzą ze źródła amatorskiego. Ency (replika?) 16:19, 17 paź 2016 (CEST)
Na stronie GUS (Portal Geostatystyczny) można pozyskiwać dokładne dane ze spisu powszechnego 2011 – zakreśla się dany obszar i podaje liczbę ludności. Nic nie trzeba szacować, jak p. Jahr, ino trzeba sobie (tak jak p. Jahr) wymyśleć granice miejscowości. Analogicznie ze stron Eurostatu można pobrać dane ze spisową liczbą ludności w siatce kwadratów 1km i też sobie robić odpowiednie przeliczenia. W obu przypadkach zmienną dowolną (czyt. zupełnym OR) będzie jedynie ustalenie granic miejscowości. W metodzie p. Jahra zmienną dowolną jest zarówno to ustalenie granic miejscowości, jak i ustalenie liczby ludności w tych granicach się znajdującej. Jest to zatem zwykła gdybologia. Jeżeli Rosjanie chcą sobie takie fikcyjne dane do Wikipedii ładować, to jest to ich problem. Aotearoa dyskusja 17:04, 17 paź 2016 (CEST)
Rozumiem, że wiesz iż pan Jahr wymyślał sobie wg swojego widzimisię granice miejscowości i na podstawie danych GUS-u z roku 2011 podaje przez niego "policzone" dane np. dla roku 2015. Jeśli tak, to byłoby to oszustwo, i bezdyskusyjna dyskwalifikacja jego zbioru. Czy możesz potwierdzić źródłem to twoje stwierdzenie? Wg mnie pan Jahr podaje w swoim - prawda że b. lakonicznym - opisie coś innego - że korzystał z map Targeo i administracyjnych (aczkolwiek nie precyzuje do czego) oraz że dane pobierał z witryn www ok. 2500 gmin. Ponadto dość ostro twierdzisz, że tak w ogóle dane z jakiegokolwiek oszacowania to fikcja. Ency (replika?) 19:35, 17 paź 2016 (CEST)
Dokładnie tak. Nie ma w Polsce czegoś takiego jak formalnie ustalone granice miejscowości (wyjątkiem są miasta) – na południu kraju jeszcze są gdzie niegdzie tradycyjne granice, jednak w innych regionach nawet ich brak (a granice sołectw oczywiście nie są tożsame z granicami miejscowości). W związku z tym p. Jahr sam sobie te granice zdelimitował i to nie na podstawie map administracyjnych (na ich podstawie to co najwyżej pobrał granice gmin), tylko, jak sam pisze, Targeo. Cóż, takie wyznaczanie, czyli określanie na podstawie własnego wyczucia, co należy do jakiej miejscowości i ile w związku z tym ta miejscowość ma mieszkańców, jest dość wątpliwe. Ale, aby nie być gołosłowny, to sprawdziłem znany mi teren. Po pierwsze, co widać, to że jeżeli dla części miejscowości (np. części wsi) podana została liczba ludności, to ta liczba jest odejmowana od całkowitej ludności tej miejscowości, co oznacza, że podane tu wartości dla takich miejscowości są błędne (a w tabeli p. Jahra nie ma informacji co jest samodzielną wsią, a co częścią, więc nawet nie można sobie samemu tego zsumować) – przykładowo Glinianka w pow. otwockim ma wg bazy p. Jahra 527 miesz. (2012 r.), gdy wg danych spisowych z 2011 miała 892 mieszk., pewnie trzeba by tu dodać 328 miesz. Glinianki Wrzosy, ale to tylko przypuszczenia; podobnie Wiązowna ma 1163 miesz., czyli niemal dwukrotnie mniej niż ma faktycznie.... Ponadto wymieniane są tu różne nieurzędowe części miejscowości, które przeważnie w Wikipedii nie są uwzględniane (np. Osiedle Parkowe – 370 miesz.), zatem podaną dla nich ludność należałoby do czegoś dodać. Po przejrzeniu tej bazy ludności, widać, że jest to groch z kapustą – lepiej nie podawać liczby ludności, niż podawać ludność za tak niewiarygodną bazą. Aotearoa dyskusja 21:03, 17 paź 2016 (CEST)
Podałeś argumenty merytoryczne. Tak się skłąda, że mam umówione spotkanie z panem Ulrichem Jahrem, więc u źródła je przedyskutuję. Po spotkaniu napiszę. Ency (replika?) 11:45, 18 paź 2016 (CEST)
No tak, tylko żeby to później nie trafiło do Wikidanych, a z Wikidanych do nas. --Teukros (dyskusja) 17:14, 17 paź 2016 (CEST)
Ale to jest problem godzenia się na zewnętrzny dyktat dotyczący merytorycznych treści, a tym są właśnie Wikidane. Wcześniej, czy później dojdzie do tego, że ktoś swój punkt widzenia przeforsuje globalnie i będziemy żyć z tym pasztetem. I liczba ludności to mały pikuś, w porównaniu np. z globalnym podawaniem przynależności państwowej, czy narodowością osób. Aotearoa dyskusja 18:18, 17 paź 2016 (CEST)
Zdaje się wydarzenia związane z Krymem w r. 2015 zwane w Rosji "przyłączeniem (się) Krymu" na wikidanych mają nazwę "aneksja Krymu", bo taką nazwę wprowadzona pierwszą i utrzymano ją. Ency (replika?) 19:35, 17 paź 2016 (CEST)

Na stronie nie widzę nigdzie opisu w jaki sposób owa baza była tworzona (to jedno zdanie za takowy opis nie uważam). W tej sytuacji nie sposób ocenić wiarygodności bazy. Może ktoś, kto zna się na demografii ową bazę przeanalizuje i oceni, bez tego nie rekomendowałbym jej jako źródła w artykule. --Teukros (dyskusja) 16:28, 17 paź 2016 (CEST)

Opis jest faktycznie b. lakoniczny, a sama baza przy pozycjach nie podaje źródła (np. że jest to oszacowanie z siatki kwadratów albo z witryny gminy na dzień taka a taki). To słabość tego zasobu. Czy jednak nawet z zaproponowanym przeze mnie przypisem nie byłbyś skłonny dopuścić takie dane do haseł? Ency (replika?) 19:35, 17 paź 2016 (CEST)
Powiedzmy tak - nie rekomenduję, na tej zasadzie jak nie rekomenduję jako źródeł prasy brukowej, małych stron internetowych bez redakcji itp. Są to źródła słabe, ale jeszcze dopuszczalne. To też kwestia prymatu źródeł - mając do wyboru np. dane z publikacji GUS i strony p. Jahra, bez wahania dałbym pierwszeństwo tym pierwszym. Ale też nie będę usuwał takich źródeł z haseł, tam samo jak nie usuwam innych równie mało (a może jeszcze mniej) wiarygodnych. --Teukros (dyskusja) 20:05, 17 paź 2016 (CEST)

Sprawozdanie (podsumowanie)[edytuj]

Spotkałem się z panem Ulrichem Jahrem. I krótkie sprawozdanie merytoryczne co do metodyki. Mapa Targeo i mapy administracyjne były używane tylko do zbudowania wykazu nazw miejscowości w powiązaniu z TERYT-em, i nazw tych jest ok. 10% więcej niż w bazie TERYT. Nie wyjaśniłem czy był w tym celu stosowany Geoportal Statystyczny GUS-u (lub jakiś unijny wspominany przez Aotearoę), ale takie nazwy nie padały w rozmowie, ponadto pan Jaht prace rozpoczął w roku 2008, gdy zdaje się Geoportalu nie było. Dane liczbowe są trzech rodzajów - gusowskie, czyli do poziomu gminy, źródłowe pobierane tylko ze stron www gmin i podające dane o liczbie mieszkańców gmin oraz sołect (dotyczy to szacunkowo wg autora ok. 80% sołectw w skali Polski, bo dla takiego procentu dane udało się zlokalizować na stronach www gmin), oraz szacowane autorską metodą dla pozostałych 20% sołectw (zliczanie na mapie Targeo budynków/numerów administracyjnych/meldunkowych i szacowanie liczby mieszkających, ale z górna granicą w postaci źródłowej liczby ludności gminy) oraz miejscowości w sołectwach (metodyka analogiczna, górna granica - liczba źródłowa lub szacunkowa zamieszkałych w sołectwie). Nadal uważam że zasób pana Ulricha Jahra jest wartościowy. Oczywiście nie upieram się do jego używania jako źródła dla plwiki, gdyż wymaga dopracowania, w ramach np. jakiegoś grantu. Temat zamykam. Ency (replika?) 19:26, 18 paź 2016 (CEST)

Dodam, że dane podawane przez gminy są danymi meldunkowymi i są to inne dane niż liczba ludności podawana przez GUS (w niektórych przypadkach różnice są znaczne) – ich łączenie ze sobą nie jest metodycznie poprawne. Aotearoa dyskusja 08:26, 19 paź 2016 (CEST)

Wytłuszczenie definiendum[edytuj]

Na stronie Pomoc:Jak napisać dobrą definicję mamy, że pogrubiony powinien być tytuł hasła. Nigdzie jednak nie ma (bądź nie wiem, nie pamiętam, że jest), co zrobić z innymi określeniami tego samego tytułu. Do tej pory naturalne wydawało mi się, że wytłuszczony powinien być w większości przypadków wyłącznie tytuł, a synonimy podane w nawiasie. Jednak coraz częściej spotykam się z tym, że wszystkie określenia w definiendum są wytłuszczone, nawet jak jest ich 3 czy 5. Być może z własnego przyzwyczajenia, ale wydaje mi się to nieprawidłowym rozwiązaniem, mogącym trochę wprowadzać w błąd (sugerując, że np. obie wytłuszczone nazwy stanowią jedną nazwę). Czy może jednak źle myślę? Wostr (dyskusja) 20:39, 14 paź 2016 (CEST)

W niektórych przypadkach sugerowanie, że jakaś nazwa jest istotniejsza od innych byłoby większym wprowadzaniem w błąd. IMHO wytłuszczać należy nazwy równocenne, o których kolejności (i użyciu jako hasła dla artykułu) trudno w ogóle rozstrzygać. Oczywiście w przypadkach, gdy w różnych względów (formalnych, gramatycznych, wynikających z popularności stosowania itp.) jedna nazwa ma prymat nad innymi – tę należy wytłuścić, a synonimy wymienić normalnym tekstem. Kenraiz (dyskusja) 22:48, 14 paź 2016 (CEST)

Związek Radziecki[edytuj]

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich[edytuj]

Przeklejam z "Zgłoś błąd w artykule"Aight 2009 (dyskusja) 21:24, 16 paź 2016 (CEST)

Zgłaszam do zmiany nazwy artykuł: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, na nazwę krótką Związek Radziecki, która była w powszechnym użyciu oraz z pewnością była to oficjalna nazwa krótka uznana przez KSNG. Co do innych pańśtw artykuły nie zawierają pełnej formy nazwy, chyba, że krótka jest jedyną nazwą. Zgłasza: Aight 2009 (dyskusja) 13:16, 16 paź 2016 (CEST)

 • Ogólnie zgadzam się (wszak mamy Meksyk, a nie Meksykańskie Stany Zjednoczone), ale to jest temat do Kawiarenki, a nie ZB. KoverasLupus (dyskusja) 18:15, 16 paź 2016 (CEST)
  • Popieram, prośba o ew. rozpoczęcie dyskusji w Kawiarence. Boston9 (dyskusja) 19:10, 16 paź 2016 (CEST)
Zgadza się - Związek Radziecki był oficjalnym egzonimem krótkiej nazwy państwa [3]. Przeniosłem. --Botev (dyskusja) 21:35, 16 paź 2016 (CEST)
 • Przywróciłem. Oficjalna państwa, żadna poważna dyskusja nie została przeprowadzona. Mamy rok 2016, a nie 1986, gdy skrótowiec Związek Radziecki był jedynym cenzuralnym. Równie uprawniony jest Związek Sowiecki . Dlatego dawno temu, dla uniknięcia wojen edycyjnych przyjęto konsensus o uzywaniu pełnej współczesnej nazwy państwa historycznego. Andros64 (dyskusja) 22:32, 16 paź 2016 (CEST)
  • I dobrze zrobłeś. To tak jakby dyskutować o wyższości świąt...Zdecydowano i tak niech pozostanie--Kerim44 (dyskusja) 22:37, 16 paź 2016 (CEST)
   • Nie, nie zdecydowano. Powstała kłótnia na ten temat, i tak zostało siłą przeniesione i nie zrewertowane, aby nie doprowadzić do wojny edycyjnej. --Matrek (dyskusja) 00:46, 17 paź 2016 (CEST)
   • Ja naprawdę nie rozumiem tej dyskusji. Państwa mają oficjalne nazwy krótkie i długie. W hasłach stosujemy krótkie, a krótką nazwą państwa do chwili jego rozpadu był Związek Radziecki, co potwierdzają wykazy KSNG. Nikt tej nazwy nigdy oficjalnie nie zmienił. Owszem z wykazów KSNG ją usunięto, ale to dlatego, że państwa już nie ma. I co to jest "współczesna nazwa państwa historycznego"? Oficjalnej siłą rzeczy nie ma - a czy we współczesnych publikacjach historycznych rzeczywiście nie funkcjonuje już krótka nazwa "Związek Radziecki"? Nie wydaje mi się. --Botev (dyskusja) 00:36, 17 paź 2016 (CEST)

Nie, Związek Sowiecki nie jest równie uprawniony, po pierwsze jest to zrusyfikowany wyraz nieistniejący w języku polskim. Po drugie nazwa ta jest nieformalna, nie mająca pokrycia w żadnych dokumentach. Za powyższym dowodem użytkownika Botev należy uznać iż jest to jedyna możliwa nazwa. Antytezą może być np. nadal utrzymywanie nazwy miasta Dnipro jako Dnipropetrowsk, bo ktoś nadal ją stosuje mimo zmiany nazwy. Aight 2009 (dyskusja) 22:35, 16 paź 2016 (CEST)

 • @Aight 2009 Wydaje mi się że niepotrzebnie ideologizujesz sprawę. Nazwa Związek Sowiecki rzeczywiście była oficjalną nazwą ZSRR w 2RP. Po wojnie z przyczyn równie ideologicznych zmieniono ją na Związek Radziecki. I czy sie to komus podoba czy nie, uznając prawdziwośc twierdzenia że sowiecki istnieje w słowniku poslkim, przyjęta jest nazwa Związek Radziecki, a sowiecki w dzisiejszych czasach trąci ideologią. Dlatego - wracając do Wikipedii - Związek Radziecki, a nie Związek Sowicki, ani też Zwiazek Socjalistycznych Republik Radzieckich, bo wszystkie inne państwa nosza u nas formę skróconą: Poslka, Stany Zjednoczone, Francja, itd, a nie nazwy pełne "Republika Francuska". Z jakiego powodu Zwiazek Socjalistycznych Republik Radzieckic miłaby być wyjątkiem? --Matrek (dyskusja) 01:03, 17 paź 2016 (CEST)
 • To jest Twoja opinia, a dwa głosy w dyskusji (w tym twój) to zdecydowanie za mało na zmianą tak daleko idącą w tak poważnej sprawie. Andros64 (dyskusja) 22:37, 16 paź 2016 (CEST)
 • Przymiotnik „sowiecki” odnotowano już w słowniku Doroszewskiego. Teza, że wyraz ten nie istnieje w polszczyźnie, jest wyjątkowo… odważna. (air)Wolf {D} 22:41, 16 paź 2016 (CEST)
 • To jest moja opinia, ale ostatecznie zbieżna z poglądem o niecelowości zmiany - winna pozostać nazwa pełna od skrótu ZSRR. Dlaczego? Mieliśmy za sąsiada oficjalnie ZSRR, ten ZSRR był taki dobry, że lepszego być nie mogło. Teraz okazuje się, że nie był taki dobry - ale okazuje się tylko dla tych, którzy na 100% wiedzą, że radziecki i sowiecki to jest to samo. Inni - a takie zmiany jak ta w tym pomogą - już tak jednoznacznie nie uświadomią sobie tego... AB (dyskusja) 22:48, 16 paź 2016 (CEST)
  • W takim razie również Polska, nalezy przenieść do "Rzeczpospolita Polska". Nie ideologizuj problemu. --Matrek (dyskusja) 00:45, 17 paź 2016 (CEST)
 • Proszę zauważyć, iż język podlega przekształceniom. Język międzywojnia, czy lat 50. i 60., w których latach wydano słownik Doroszewskiego zmienił się w stosunku do czasów współczesnych, to nie ulega wątpliwości. Co do niepolskości wyrazu sowiecki bazowałem na tejże opinii, bardziej nam współczesnej, bo sprzed lat trzynastu. http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/sowiecki-czy-radziecki;3265.html Osobiście, jeśli wolno pragnę wyrazić opinię, iż moim zdaniem przymiotnik sowiecki jest wykorzystywany do celów politycznych, co nie powinno mieć miejsca w naukowych publikacjach, a Wikipedia powinna być tym publikacjom najbliższa. Aight 2009 (dyskusja) 22:55, 16 paź 2016 (CEST)
  • Ależ nie ma wątpliwości, że słowo „sowiecki” nie jest polskie. Istnieje wszakże przepaść między niepolskością słowa a jego nieistnieniem w polszczyźnie. Słowa takie jak „komputer” czy „helikopter” też są niepolskie, ale czy ktokolwiek powiedziałby, że te słowa nie istnieją w naszym języku? (air)Wolf {D} 23:43, 16 paź 2016 (CEST)
 • Na korzyść mego twierdzenia dodaję również nagranie z opinią profesora Miodka, który rozpatruje również argumenty użyte w tejże dyskusji, przychylając się do przymiotnika radziecki. Nagranie pochodzi z roku 2012 https://www.youtube.com/watch?v=_VOaQOtGSeE .
   • Nie ma znaczenia czy istnieje wyraz "sowiecki", czy nie. W języku polskim mamy wyraz "rzeczpospolita", ale też "republika". A jednak państwo nazywa się oficjalnie "Rzeczpospolita Polska", a nie "Republika Polska". No to ZSRR ostatnio oficjalnie nazywał się "Związek Radziecki", a nie "Związek Sowiecki". --Botev (dyskusja) 00:38, 17 paź 2016 (CEST)
 • Sprawa była przedmiotem kłótni przy okazji ostatniego przeniesienia ze Związek Radziecki do Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Generalnie opowiadam się za pełnymi nazwami formalnymi, czyli w tym przypadku pelne rozwiniecie ZSRR, jednak ono jest tak długie, że przy pisaniu artykułów gdy mam zalinkować do pełnej nazwy, to wolę w ogóle nie linkowac - jestem zbyt zajętym człowiekiem przy pisaniu artykułów, aby co chwila pisac pełną nazwę i tracić na to cenny czas. Dlatego "Związek Radziecki", który jest również formalną nazwą. Podobnie jak Polska, a nie Rzeczpospolita Polska. --Matrek (dyskusja) 00:45, 17 paź 2016 (CEST)
  • Pomoc:Przekierowanie. (air)Wolf {D} 00:47, 17 paź 2016 (CEST)
   • Wyobraź sobie że niektórzy mają włączone narzędzie, dzięki któremu wszystkie redirekty widoczne są w artykułach na zielono, i jeszcze mają ochotę standardowo jej poprawiać na linki bezpośrednie. Ciekawe z jakiego powodu.... --Matrek (dyskusja) 00:52, 17 paź 2016 (CEST)
    • Wyobrażam sobie. Też widzę przekierowania na zielono. Ale sieć linków łączących hasła to wielki, bezcenny wręcz skarb Wikipedii i jedno ze źródeł jej popularności. W pierwszej kolejności po Pięciu Filarach powinniśmy dbać właśnie o to, aby hasła były stosownie połączone siecią linków wewnętrznych. Jeśli więc nie chce ci się linkować do pełnych nazw haseł, linkuj do krótszych przekierowań – ale linkuj. (Oczywiście są też zastrzeżenia wyszczególnione w Pomoc:Kiedy wstawić link, ale zakładamy, że mamy do czynienia z sytuacją, w której link jest wskazany). (air)Wolf {D} 01:02, 17 paź 2016 (CEST)
     • @Airwolf Linki są zawsze wskazane, ale ja wolę poświęcac czas na pisanie artykułów, a nie powtarzanie setki razy Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, gdy wszystkie inne państwa noszą nazwy krótkie a nie pełne. --Matrek (dyskusja) 01:05, 17 paź 2016 (CEST)
 • To, że wyraz "sowiecki" znajduje się w słownikach nie oznacza, że musi być w tytule artykułu. W tytule powinno się stosować taki wyraz, który jest stosowany w aktualnych źródłach oficjalnych. Dz. U. z 1996 r., Nr 87, poz. 395, Nr 90, poz. 505; z 1999 109 r., poz. 1235, Nr 111, poz. 1300; z 2009 r. Nr 219, poz 1709; z 2011 r. Nr 72, poz. 380 - i wszystko jasne, używany jest wyraz "Radziecki(ch)" (o ile nie jest cytowana nazwa ustawy z czasów II RP). Skoro to jest rozstrzygnięte, to nie ma powodów by dla ZSRR robić wyjątek i stosować w tytule długą nazwę, a dla pozostałych krajów nazwę skróconą. KamilK7 (dyskusja) 10:29, 17 paź 2016 (CEST)
 • Użytkowniku Dreamcatcher wybacz, ale jak sam dobrze wskazałeś odniosłeś się do emocji i pejoratywnych określeń. Publikacja naukowa powinna być od nich czysta i na tym koniec. Widocznie jesteśmy jedyną pewnie wersją językową która ma problem z użyciem skrótowej nazwy państwa jakim jest zsrr. Mam wrażenie, że artykuł pada ofiarą szantażu, ponieważ niektórzy mają większy lub mniejszy przymus wypowiedzenia się w tej oczywistej sprawie. Myślę że koronnym dowodem na krótką nazwę radziecki będzie to, iż po litesku zsrr nazywa się Tarybų Sąjunga, a nie Sovietų Sąjunga. Kraj, który z oczywistych względów mógł bardziej pejoratywnie nazwać zsrr niż my. Sądzę jednak że nieprzekonanych nieprzekona nawet i to. Aight 2009 (dyskusja) 11:12, 17 paź 2016 (CEST)
 • Litwa to specyficzny kraj :)).... Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich to poprawna nazwa, Związek Radziecki też, Związek Sowiecki również jest (i był) w użyciu. Czy my musimy co jakoś czas "bić pianę" o nic? Ile to energii idzie w gwizdek. Dyskutuje zazwyczaj kilku ludzi i czy oni (my) mają prawo do permanentnych zmian? Nie...zmiany muszą być uzasadnione....zmiany dobrego na dobre nie wnoszą NIC w rozwój wikipedii--Kerim44 (dyskusja) 11:47, 17 paź 2016 (CEST)
  Święte słowa, stolik WP:BAR:BP (bicie piany) bardzo by się przydał. Wybitnie bezcelowa dyskusja. Nazwa długa niebłędna, często używana, przekierowania są i nikt ich usuwać nie będzie, można linkować. Polecam łaskawej uwadze wszystkich kategorię artykuły wymagające uzupełnienia źródeł...--Felis domestica (dyskusja) 12:28, 17 paź 2016 (CEST)
A co ze spójnością nazewnictwa państw? Nie powinno być jednolicie - wszędzie nazwy krótkie? Mam rozumieć, że wszystkie dyskusje dotyczące standaryzacji na Wikipedii to bicie piany i bezcelowe ładowanie energii w gwizdek? --Botev (dyskusja) 13:00, 17 paź 2016 (CEST)
@Botev Ważny jest cel i efekt. Celem działań standaryzacyjnych jest usuwanie błędów i ułatwianie współpracy przez ułatwienie komunikacji. Tu nie ma błędu, więc nie ma co likwidować, a co do współpracy - jak widać dobrze jej ten pomysł nie robi. Zob. głos Beno niżej: "Mamy (nie)zdrowy kompromis i nie ruszajmy tego zaschniętego g..., bo znów zacznie się swąd."--Felis domestica (dyskusja) 04:14, 18 paź 2016 (CEST)
 • Bardzo przepraszam, ale ja stwierdzić mogę również, że Polska to specyficzny kraj, Stany Zjednoczone to też specyficzny kraj. Tylko z tej specyfiki w cudzysłowie w tej kwestii nic nie wynika. Nie chodzi o to by pianę bić tylko uznać zsrr za byt państwowy co do którego stosuje się nazwę krótką jak i do pozostałych obecnych czy poprzednich państw na Ziemi. Proszę wybaczyć ale zmiany są uzasadnione już w tej dyskusji, dowody urzędowe czy naukowe. Aight 2009 (dyskusja) 12:23, 17 paź 2016 (CEST)
 • Wydaje mi się, że optując nawet za pełną nazwą, użytkownicy nieświadomie podkreślają doniosłość Związku Radzieckiego, ponieważ jak wskazano co do żadnego innego państwa nikt nie wniósł takiego dylematu. Aight 2009 (dyskusja) 13:35, 17 paź 2016 (CEST)
 • @Andros64 mógłbyś podlinkować tą dyskusję, w której osiągnięto konsensus, że ZSRR ma wyjątkowo być pod pełną nazwą? Ja próbowałem szukać i znalazłem dwie dyskusje: sowiecki_vs_radziecki oraz Sowieci, ale w żadnej z nich nie widzę konsensusu na ten temat. Jeśli to są jedyne dyskusje na ten temat, to zrobione kiedyś przenosiny spod Związek Radziecki na długą nazwę były samowolnym zrobieniem wyjątku od powszechnie stosowanych nazw skróconych w tytułach na polskiej wiki. KamilK7 (dyskusja) 15:59, 17 paź 2016 (CEST)
 • Dyskusja toczy się w kwestii radziecki v. sowiecki, a tu w ogóle nie ma takiej kwestii. Dano nazwę artykułu w wersji Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, a więc już ustalono, że w nazwie będzie radziecki. Zatem podanie poprawnej skróconej formy Związek Radziecki nic w tym zakresie nie zmienia (odpowiednikiem krótkiej nazwy Związek Sowiecki jest bowiem Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich). Zatem o co ta dyskusja? Aotearoa dyskusja 18:24, 17 paź 2016 (CEST)
 • Może o to, że sowietolodzy zajmują się sowietologią, a nie radzieckolodzy radzieckologią nie? Beno @ 19:29, 17 paź 2016 (CEST)
  • Osobiście uważam że wobec faktu iż Związek Socjalistycznych Republik Radzieckiech jest prawdopodobnie jedyną pełną nazwą państwa w pl:wiki - wszystkie inne państwa występuja u nas pod oficjalna nazwą skróconą, brak jest uzsadnienia dla robienia wyjątki i utrzymywania nazwy akurat tego panstwa w formie pełnej, z drugiej strony dyskusja przybrała formę ignorowania tego faktu przez zwolenników ZSRR, bez głosowania się nie obędzie. --Matrek (dyskusja) 21:16, 17 paź 2016 (CEST)
  • @Beno A jakie znaczenie dla nazwy państwa ma określenie zajmujących się nim -logów? Czy Niemcami zajmują się niemcolodzy, Czechami – czecholodzy, a Węgrami – węgrolodzy? Aotearoa dyskusja 21:28, 17 paź 2016 (CEST)
   • @Aotearoa Nie rozumiem po co Wy w ogóle dyskutujecie na temat tego "sowieckiego". To nie jest przdmiotem tego wątku, Rozmiawiamy o ZSRR a Związek Radziecki, a nie o sowiecki. Dyskusja o tym ostatnim, mąci wątek, jest nie na temat i utrdnia zakończnie dyskusji jakimś konsensusem. --Matrek (dyskusja) 21:41, 17 paź 2016 (CEST)
    • Właśnie dlatego lepiej nie ruszać nazwy państwa, że połowa używa formy sowiecki, a połowa radziecki. Jeżeli podstawowe brzmienie stanie się krótsze, stanie się podstawą do zmiany połowy przymiotników. Zakładam, że połowa wikipedystów ma bliżej do partii Razem, a połowa do ONR, więc zrobi się niesmak i wojna. Lepiej już zostawić, jak jest. Naród jest podzielony i my tego na siłę nie powinniśmy zmieniać. Mamy (nie)zdrowy kompromis i nie ruszajmy tego zaschniętego g..., bo znów zacznie się swąd. Beno @ 22:24, 17 paź 2016 (CEST)
     • Nie ma najmkniejszego znaczenia co używa połowa a co nie połowa. Nie mamy prawa oddawac w WIkipedii własnych poglądów. Musimy za to oddawać co jest powszechnie przyjęte. A przyjęty jest Związek Radziecki, a nie Zwiazek Sowiecki. Takie pojęcie jakkowliek poprawne w polszczyżnie, nie funkcjonuje dziś w świadomości społecznej wcale. I dlatego ewentualne nazwanie tego artykułu Zwiazek Sowiecki, było by kreowaniemk reczywistości - tworzeniem tego pojecia w swiadomosci spolecznej, a to jest sprzeczne z wszystkimi filarami Wikipedii. Podtsawowa zasada - wiki nie kreuje rzeczywistosci. --Matrek (dyskusja) 22:35, 17 paź 2016 (CEST)
      • @Matrek. "Nie funkcjonuje dziś w świadomości społecznej wcale". - Wstydź się używać takich argumentów. Fakt, że nie oglądasz choćby Telewizji Republika, czy też że nie czytasz prawicowej prasy, nie oznacza, że one nie istnieją :-))). Beno @ 19:27, 18 paź 2016 (CEST)
     • @Beno nie połowa, Mirosław Bańko pozwolił sobie nawet zrobić w tym temacie kwerendę w archiwach prasowych i okazało się, że o ile np. w Gazecie Wyborczej jest to ok. 14 000 odpowiedzi na słowo-klucz sowiecki i ok. 34 500 odpowiedzi na słowo-klucz radziecki (czego akurat można się było spodziewać), to nawet w Rzeczypospolitej słowo radziecki ma przewagę, choć mniejszą (11400 do 8600 dla sowiecki).
      • @Beno ma 100% racji pisząc, że jeżeli podstawowe brzmienie stanie się krótsze, to z czasem stanie się podstawą do zmiany zapisu „sowiecki” na „radziecki”. Na to zgody nie ma i nie będzie. Swoją drogą, czy my jesteśmy jakimś Centralnym Instytutem Standaryzacji, aby wszystko na siłę ujednolicać? Nie widzę problemu w istnieniu wyjątku od zalecenia stosowania nazw skróconych, jeżeli ten wyjątek służy wzmocnieniu zasady neutralności. Sam piszesz, że musimy oddawać co jest powszechnie przyjęte. Przyjęte jest zaś, że nazwę tego państwa zapisuje się w różny sposób, stąd mamy prawo i obowiązek wybrać ten najbardziej neutralny.Dreamcatcher25 (dyskusja) 09:33, 18 paź 2016 (CEST)
       • @Dreamcatcher25 nie bardzo wiem z jakich zasad wynika podstawa do zmiany "sowiecki" na "radziecki" wewnątrz artykułów wskutek ujednolicenia nazewnictwa państw. Terminologii powinno się używać takiej, jaka jest w źródłach. Czyli jeśli piszemy o wydarzeniach do II wojny światowej, to powinniśmy stosować przymiotnik "sowiecki", bo taki termin był wówczas używany niemal wyłącznie. Jeśli piszemy o nowych dokumentach urzędniczych, to na pewno powinien być to przymiotnik "radziecki", bo taka terminologia jest tam stosowana. Jeśli natomiast o innych rzeczach, np. o doniesieniach prasowych, to ani jedno ani drugie nie jest błędem - wtedy najlepiej chyba stosować taką nazwę, jaka jest w źródle, a w przypadku tłumaczenia jest to najczęściej dowolne. Gdyby wszystkie państwa miały u nas pełne rozwinięcia nazw w tytułach, to bym się zgodził, że wtedy nazwa pełna dla ZSRR byłaby najbardziej neutralna. Tak jednak nie jest i dlatego obecnie pełna nazwa jest bardzo kontrowersyjna, bo bezzasadnie wyróżnia - stosowanie pełnych i długich nazw w sytuacji, w której zazwyczaj stosuje się nazwy skrócone, jest wyrazem szacunku, na który moim zdaniem ten twór polityczny nie zasługuje. W tym kontekście zastosowanie pełnej nazwy jest moim zdaniem bardzo dalekie od neutralności. KamilK7 (dyskusja) 10:16, 18 paź 2016 (CEST)
        • @KamilK7 Jak już pisał Beno, część użytkowników i czytelników preferuje przymiotnik „radziecki”, a część „sowiecki”. Sprawa nazwy państwa stosowanej na pl.wiki ma w tym kontekście duże znaczenie, gdyż – jak wskazało kilka osób – istnieje obawa, że zmiana na „Związek Radziecki” zostanie potraktowana jako przechył na rzecz jednej z ww. opcji. Dlatego zachowanie obecnego status quo jest IMHO najuczciwszym rozwiązaniem. Kluczowy jest przy tym fakt, że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jest nazwą oficjalną i niewiele przemawia przeciw jej stosowaniu. Nie sadzę bowiem, aby jednostkowe odejście od zwyczaju stosowania wersji skróconych nazw państw miało się okazać dla nas wielkim problemem. Co zaś do Twojego pytania („nie bardzo wiem z jakich zasad wynika podstawa do zmiany "sowiecki" na "radziecki" wewnątrz artykułów wskutek ujednolicenia nazewnictwa państw”)… powiem tak – 8 lat na pl.wiki nauczyło mnie nie lekceważyć siły i zaciekłości „lobby tropicieli rusycyzmów” :) Wolę więc chuchać na zimne.Dreamcatcher25 (dyskusja) 09:48, 19 paź 2016 (CEST)
 • Wielka Encyklopedia PWN (Tom 30, s. 468, wydanie z 2005) podaje obydwie formy, tj. „Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich” i „Związek Radziecki”. Zawsze byłem za zwięzłością, tak jest i w tym wypadku. Tym bardziej, że w przypadku innych państw stosujemy krótkie nazwy. Boston9 (dyskusja) 10:50, 18 paź 2016 (CEST)
 • Mam wrażenie, że dyskusja ta jest dyskusją dla niej samej. Miała na celu tylko stworzenie sztucznego pata, gdzie dla mniejszościowego poglądu tworzy się sytuację, że podział poglądów wynosi po połowie. Ponownie wskażę, że użytkownicy nadal nie podali jakichś szczególnych argumentów za utrzymaniem obecnego stanu. Jako że gdy chciałem zakończyć tę dyskusję po podsumowaniu głosów za i przeciw przenieść stronę, ponownie doszło do revertu. W takim razie prosiłbym, o to, by jeden z użytkowników wcielił się w króla Salomona, np użytkownik @Aotearoa. Aight 2009 (dyskusja) 12:24, 18 paź 2016 (CEST)
 • Dzięki z wyróżnienie, jednak na Salomona się nie nadaję, zwłaszcza w tym przypadku, gdzie mam raczej mało koncyliacyjne stanowisko. Aotearoa dyskusja 08:35, 19 paź 2016 (CEST)
 • W polszczyźnie jest całkiem sporo form fakultatywnych zarówno leksykalnych, jak i gramatycznych. To normalna cecha nie tylko naszego języka. Dywagacje, że nie jest połowa, tylko 60/40 albo nawet 80/20 nie uprawniają nikogo (oprócz wydawcy prywatnego) do narzucania wybranej formy ogółowi. To znaczy można umówić się np. w ramach projektu społecznościowego do wybranej formy, o ile jest ten wybór neutralny emocjonalnie dla każdego. Jednak w sytuacji, w której w państwowych mediach przeważa mówienie o radzieckim za każdym razem, gdy wybory wygrywa od PO w lewo, a sowieckim za każdym razem gdy wygrywa od PiS w prawo, nie możemy nikomu niczego narzucać, bo to jest wybór światopoglądowy i do tego mocno emocjonalny. Nie chcemy przecież upolitycznienia Wikipedii poprzez wybór tylko jednej opcji. Byłaby to wtórna sowietyzacja Polski. Wystarczy, że administracja facebooka jest mocno tendencyjna w swoich decyzjach. Nie ma potrzeby dołączać do tego grona. Beno @ 19:35, 18 paź 2016 (CEST)
 • A co to za brednie? Zamawiasz wikipedię na potrzeby polityczne? Chyba cięższego oskarżenia na wikipedii nie ma. Wracając do meritum. WE PWN jest materiałem ency, chyba że chcecie się o to absurdalnie kłócić i skracam. Przede wszystkim sprawa była o nazwę krótką a nie długą, co sam odpowiadając na odsuwające od meritum sprawy dałem się wplątać. Piszę to chyba piąty raz, strona przeciwko skróceniu oprócz istnienia w słowniku wyrazu sowiecki nie podała żadnej podstawy do status quo. Odnosząc się do kolejnego absurdalnego zarzutu, że wiki przecież nie jest instytutem standaryzacji, odpowiem, że w takim razie połowa haseł medycznych powinna mieć tytuł z łaciny, bo czemu nie? Kończę tę dyskusję, która została wywołana i tak przymusem mówienia nie na temat sprawy. Aight 2009 (dyskusja) 10:49, 19 paź 2016 (CEST)

Edit: Nie mogę skrócić, jednak zawiadamiam użytkownika @Wikipedysta:WTM, który zabezpieczył stronę.

 • Gdyby komuś chciało się liczyć...to proszę wziąć mnie pod uwagę jako edytora sprzeciwiającego się zmianie. A tak na marginesie...jakie są podstawy aby skracać nazwę? Bo przepraszam ale nie doczytałem, może ktoś w zwięzły sposób podsumować argumenty przemawiające za skróceniem nazwy i za pozostawieniem tak jak jest obecnie? Obecna dyskusja (mam wrażenie) przerodziła się w dyskusję światopoglądową, chyba powinna być bardziej merytoryczna. Osobiście nie widzę merytorycznych podstaw do zmiany ale (całkiem szczerze) wzrok już nie ten co dawniej--Tokyotown8 (dyskusja) 12:29, 19 paź 2016 (CEST)
  • Argument za skróceniem jest taki, że mamy Polska, a nie Rzeczpospolita Polska, Francja, a nie Republika Francuska, Wenezuela, a nie Boliwariańska Republika Wenezueli, w związku z czym należy przenieść Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, żeby ujednolicić standardy edytorskie. A dlaczego należy ujednolicać, to chyba nie muszę tłumaczyć. (air)Wolf {D} 13:08, 19 paź 2016 (CEST)
   • @Airwolf Oczywiście, że należy wszystko standaryzować, z jednym malutkim zastrzeżeniem - wszędzie tam, gdzie się da. Tu, jak widać, nie da się. Beno @ 22:18, 19 paź 2016 (CEST)
    • Oczywiście, argument standaryzacji nie jest w tym przypadku argumentem merytorycznym, jest to bardziej argument natury edycyjnej--Tokyotown8 (dyskusja) 22:25, 19 paź 2016 (CEST)
     • Sformułowałeś to tak, jak gdyby argumenty natury edycyjnej były nieistotne. (air)Wolf {D} 00:07, 20 paź 2016 (CEST)
      • Nie takie były moje intencje. Jednak w przypadku braku poważnych argumentów merytorycznych, obawiam się, że otwiera to drogę do niekończących się dyskusji (jak z lekka to widać na przykładzie), w którym żadna z opcji nie uzyska znaczącej, logicznej, wiarygodnej przewagi nad opcją numer dwa, trzy...ileś tam. Zachowanie stanu obecnego, który w żaden sposób nie jest błędny, sprzeczny ze źródłami czy w rażący sposób, stojący w sprzeczności z przyjętymi zasadami/zaleceniami edycyjnymi, jest w moim odczuciu najlepszym rozwiązaniem.--Tokyotown8 (dyskusja) 00:25, 20 paź 2016 (CEST)
 • Z tego co widzę to nie było linkowane. Encyklopedia PWN ma artykuł pod Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Zwiazek-Socjalistycznych-Republik-Radzieckich;4002438.html i na początku artykułu: "Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), Związek Radziecki, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, państwo komunistyczne we wschodniej Europie oraz północnej i środkowej Azji;...) Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:17, 19 paź 2016 (CEST)
  Bo tak się w tamten czas mówiło, ale raczej oficjalnie. Potocznie to Związek Radziecki, Sojuz lub skrótowo ZSRR (zeteserer). Tylko sowietolodzy na zachodzie (no i w zagłuszanej dudnieniem Wolnej Europie), aby się jakoś odróżnić mówili inaczej. Swoją drogą to były czasy: armia radziecka z nami od dziecka ;) a enerdówek o rzut kamienia za płotem; z sąsiadem pomykało się tam małym fiatem po kolejki PIKO i enerdowską salami - jej smak czuję do tej pory ;) Nie żebym jakoś szczególnie tęsknił, ale czasy młodości zawsze są najpiękniejsze :) Electron   17:59, 19 paź 2016 (CEST)
 • Nie dostrzegam mocno uzasadnionej potrzeby zmiany nazwy. Nawet jeśli przyjąć, że ZSRR stanowi wyjątek dla długiej nazwy kraju, to ten wyjątek (o ile przyjmiemy, że to wyjątek) jest dość mocno ustabilizowany i utrwalony (dobry jest przykład chociażby PWN-u, również aktualnej internetowej encyklopedii). Na razie przeciw. .Elfhelm (dyskusja) 18:11, 19 paź 2016 (CEST)
  • Czy ta sama encyklopdia PWN nazywa swoj artykuł Stany Zjednoczone Ameryki, czy Stany Zjednoczone? W ktorej nazwie jest konsekwentna? W dlugiej czy krotkiej? --Matrek (dyskusja) 22:40, 19 paź 2016 (CEST)
   • [4]. Ale to nie kwestia konsekwencji, a raczej uzusu. Jeśli zaś chodzi o konsekwencję, to warto zauważyć, że nazwa ZSRR dobrze się komponuje chociażby z hasłami o republikach radzieckich. Elfhelm (dyskusja) 00:57, 20 paź 2016 (CEST)
  • I tu się z tobą zgodzę. Jest jak jest i po co to ruszać. Nigdy nie byłem zwolennikiem wykonywania solidnej lecz nikomu niepotrzebnej roboty. A sojuz nieruszymych republik swabodnych niech już sobie spoczywa w pokoju i spokoju... Kopanie ś.p. nieboszczyka to nie jest przecież zajęcie godne dżentelmenów... Electron   22:46, 19 paź 2016 (CEST)
 • Pragnę zauważyć iż konserwowanie niekonsekwencji w nazewnictwie państw, czy dowolnej innej kategorii nie jest dobrym pomysłem. Gdyby konsekwencja była zachowana dyskusji by nie było. Jednak proszę wstrzymać się w tej kwestii od emocji politycznych. A odwołując się faktycznie do tego czym był zsrr, to niech uczestnicy zauważą analogicznie, że bez wahania stosuje się skrót Korea Północna, a nie rozciąga aż do: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Nie słyszałem by ktokolwiek z tego powodu miał obiekcje. A gdyby ktoś przytoczył przykład NRD, to państwo nie miało w języku polskim formy krótkiej, więc z góry zbijam taki argument. Aight 2009 (dyskusja) 23:58, 19 paź 2016 (CEST)
  Jakie konserwowanie? Tak już w życiu jest, że nie wszystko da się upchać na siłę do jednej sztancy. W niektórych używa się form takich w innym owakich. Bo tak się przyjęło, np. dla USA najkrótsza forma to USA, dla ZSRR to ZSRR, a NRD, nie inaczej tylko NRD ale już np. dla Francji - Francja, obecne Niemcy - Niemcy. Tak się przyjęło i już, nie nam o tym stanowić. W tytułach artykułów nie wypada jednak stosować skrótowców bo to nieładnie, więc należy je rozwinąć. A dla Francji nie ma czego rozwijać, bo i tak Francja to brzmi dumnie ;) Podobnież Niemcy i tak dalej... Electron   00:53, 20 paź 2016 (CEST)
 • Opowiadam się za wyłącznym stosowaniem pełnych (znaczy, długich) nazw oficjalnych. Czyli nie Niemcy, nie Francja, ale Republika Federalna Niemiec, Republika Francuska. Nazwy potoczne zawsze będą budziły kontrowersje.--Teukros (dyskusja) 18:05, 20 paź 2016 (CEST)
Nazwy krótkie, takie jak Niemcy czy Francja, nie są nazwami potocznymi. --Botev (dyskusja) 18:01, 21 paź 2016 (CEST)
 • Akurat nie znam innego przykładu państwa, którego nazwa krótka budziłaby kontrowersje, czekam na przykład. Ja sam np mogę wskazać, że polska i wszystkie inne wikipedie bez żadnego kłopotu stosują nazwę III rzesza, choć była ona nieoficjalna. Pogląd zmiany tej nazwy z pewnością wiązał by się z kontrowersjami, ale zsrr, gdy mamy oficjalną nazwę krótką? Co do zarzutu o kompatybilności nazwy państwa z resztą srr stwierdzę, iż jest po części trafny. Jednak inne wiki jak i polska mogą stosować dłuższą nazwę do części składowych państwa, samo państwo powinno być traktowane jego rangą, aniżeli jego składnikiem. Aight 2009 (dyskusja) 20:29, 20 paź 2016 (CEST)
 • A ja znam, zamiast "III Rzesza", powinno być "Szkopy", zasłużyli sobie nie mniej niż Sowieci. ;-) Argumentu o kontrowersyjności krótkiej nazwy "Związek Radziecki" nie potrafię pojąć, bo jest to krótka nazwa oficjalna, po rozporządzeniu, do którego dałem linka, na żadnym z posiedzeń KSNG nie zmieniono tej nazwy żadnym innym rozporządzeniem, bądź ustawą i jest ona nadal używana w oficjalnych dokumentach (numery dzienników ustaw dałem wcześniej w dyskusji). Dlatego w tytule nie powinna ona budzić kontrowersji, jeżeli we wszystkich innych tytułach używamy nazw krótkich. A w treściach artykułów może oczywiście często być uzasadnione użycie obecnej potocznej i jednocześnie starej nazwy oficjalnej "Związek Sowiecki", wszystko zależy od kontekstu i tego, jakiego źródła się używa - pisałem o tym już wcześniej. Wspominaliście o tym, że jakoby na przeniesienie pod długą nazwę był konsensus, ale jak proszę o linka do dyskusji, w której ten konsensus osiągnięto, to nikt nie potrafi podać. Wynika z tego, że ten konsensus został zmyślony, a przeniesienie pod długą nazwę było samowolką, na dodatek kontrowersyjną, bo długa nazwa pośród pozostałych krótkich rodzi wrażenie szczególnego szacunku, a nawet serwilizmu wobec ZSRR. KamilK7 (dyskusja) 10:23, 21 paź 2016 (CEST)
 • Jestem przeciw podkreślaniu wyjątkowości Państwa Radzieckiego przez stosowanie wyjątkowo pełnej nazwy. Wiklol (Re:) 00:04, 23 paź 2016 (CEST)
  • @KamilK7 & @Wiklol Z racji tematyki, jaką zajmuję się na naszej Wikipedii, często muszę stosować nazwę ZSRR oraz pochodzące od niej przymiotniki. Miałem już na ten temat dyskusje z innymi wikipedystami i czytelnikami, ba, ten temat pojawiał się nawet w artykułach prasowych nt. Wikipedii (patrz chociażby paszkwil w czerwcowej „Historia Do Rzeczy”). Nigdy nie spotkałem się z zarzutem, że stosowanie pełnej nazwy jest oznaką serwilizmu wobec ZSRR, czy jakimkolwiek innym naruszeniem zasady neutralności. Natomiast za każdym razem, gdy ktoś chce „udowodnić”, że polską Wikipedią rządzą prawacy/kuce lub lewacy/„zielone ludziki Putina” to w zależności od politycznej fiksacji wskazuje na stosowanie przez nas przymiotnika „sowiecki” lub „radziecki”. I tu wracamy do dyskusji, która toczyła się wyżej.Dreamcatcher25 (dyskusja) 10:26, 23 paź 2016 (CEST)
   • Pewnie zarzut co do pełnej nazwy wynika z tego, jak od początku tu twierdzę wyjątkowego traktowania państwa radzieckiego. Co do przymiotnika, to powtórzę z poczucia powinności, że dałem wplątać się w odbiegającą od tematu tej dyskusji dysputę. Dyskusja toczy się wyłącznie o formę krótką nazwy państwa, a więc Związek Radziecki. Aight 2009 (dyskusja) 15:00, 23 paź 2016 (CEST)

Żołnierze II Rzeczypospolitej[edytuj]

Czy uznajemy stopnie wojskowe nadane przez władze II RP na Uchodźstwie w latach 1946-1990 i umieszczamy należny im tytuł w definicji biogramu, czy też ich nie uznajemy i postępujemy tak, jak w przypadku awansów pośmiertnych np. w formie zaproponowanej przez Andrzeja Bełżyńskiego w biogramie Ludwik de Laveaux (generał) („pułkownik piechoty Wojska Polskiego, przez władze emigracyjne mianowany generałem brygady”)?

Moim zdaniem należy uznawać te stopnie, tak jak III RP w osobie Prezydenta Lecha Wałęsy uznała 22 grudnia 1990 roku istnienie i działalność władz II RP na Uchodźstwie. Wyjątkiem, moim zdaniem, są nominacje dokonane przez samozwańczego Prezydenta RP na Wychodźstwie Juliusza Nowina-Sokolnickiego. --grzes1966 (dyskusja) 14:04, 19 paź 2016 (CEST)
Należy je uznawać (jak i odznaczenia nadane przez rząd w Londynie) o tyle, o ile obecnie Polska je uznaje. Jak to jest - nie wiem, trzeba by pytać historyków wojskowości. W każdym razie, uznając wszystko jak leci otwieramy się na nominacje, ordery itp. nadawane przez samozwańców w rodzaju Sokolnickiego, a to byłoby niepożądane. --Teukros (dyskusja) 16:41, 19 paź 2016 (CEST)

Format tabeli[edytuj]

W punkcie 5.2 artykułu Hokej_na_lodzie_na_zimowych_igrzyskach_olimpijskich#Mężczyźni rozjeżdża mi się tabela, mimo że wcześniej było chyba ok. Mógłby ktoś spojrzeć czy da się coś z tym zrobić? -Pumpernikiel90 (dyskusja) 20:30, 21 paź 2016 (CEST)

Na innym komputerze wszystko działa OK, więc T Załatwione -Pumpernikiel90 (dyskusja) 09:29, 22 paź 2016 (CEST)
@Pumpernikiel90 Są za to problemy z sortowaniem, zerknij -> TUTAJ. Strazak sam (dyskusja) 09:44, 22 paź 2016 (CEST)

Wałęsak brazylijski[edytuj]

Pilna sprawa, bo właśnie jest świeża sensacja, że [znaleziono takiego pająka w polskim sklepie i ludzie będą u nas sprawdzać. Tymczasem nasza informacja o tym, że jest najbardziej jadowitym pająkiem świata jest uźródłowiona Księga rekordów Guinnessa, która wskazuje nie na wałęsaka, tylko australijskiego pająka Atrax robustus. Trzeba albo dotrzeć do drugiego źródła i potwierdzić, alebo wywalić całą tę informację. Gżdacz (dyskusja) 15:24, 22 paź 2016 (CEST)

P.S. Po zastanowieniu tymczasowo usunąłem. Jak ktoś sprawdzi w źródło ze starej wersji, to można przywrócić w zmodyfikowanej postaci. Gżdacz (dyskusja) 15:32, 22 paź 2016 (CEST)

Artykuł poprawiłem. Poza jednym zdaniem w charakterystyce błędów merytorycznych nie było. Pająk rzeczywiście był wcześniej w księdze rekordów (dodany przypis z linkiem do archiwum), a dopiero potem jego rekord pobił A. robustus. Carabus (dyskusja) 09:25, 23 paź 2016 (CEST)
Wielkie dzięki! Nawiasem mówiąc, warto zerknąć na statystykę wejść do artykułu, która daje pojęcie, jak taka publikacja prasowa odbija się w niej. Przy średniej z 90 dni około 250/dzień, wczoraj mieliśmy ponad 7000. Pewnie warto trzymać rękę na pulsie i ekspresowo kontrolować artykuły po pojawianiu się kolejnych sensacji, niezależnie od tematu. Gżdacz (dyskusja) 10:06, 23 paź 2016 (CEST)

System wycofywania zmian.[edytuj]

Witam, chciałbym rozpocząć nowy wątek dotyczący wycofywania zmian przez redaktorów i administratorów. Zastanawiałem się, czy przypadkiem pomysł wprowadzenia obowiązkowego podawania powodu wycofywania zmian będzie korzystny, ponieważ wycofywanie zmian bez podania przyczyny jest przestarzałe. Pozdrawiam, Pachidensha (dyskusja) 19:11, 22 paź 2016 (CEST)

 • Czy na pewno wiesz czemu wycofywanie służy ? 5.45.62.167 (dyskusja) 19:14, 22 paź 2016 (CEST)
Dlaczego uważasz że jest przestarzały, co konkretnie masz na myśli? --Jckowal piszże 19:28, 22 paź 2016 (CEST)
Otóż, że wycofywanie zmian bez podania przyczyny jest przestarzałe, ponieważ inni użytkownicy mogą narzekać, dlaczego ich edycje są cofane. W moim przypadku w trakcie wykonywania rollback'a zawsze podaję przyczynę. I to moim zdaniem podawanie powodów jest korzystne, bo wtedy użytkownicy będą się dowiadywać, dlaczego ich edycje są wycofywane. Pozdrawiam, Pachidensha (dyskusja) 19:45, 22 paź 2016 (CEST)
Napisz, czy chodzi Ci o anulowanie zmian, czy wycofywanie zmian. Wostr (dyskusja) 19:59, 22 paź 2016 (CEST)
 • Cofanie zmian, jak sama nazwa wskazuje, służy do błyskawicznego cofania zmian dokonanych w artykułach. Narzędzia można używać wyłącznie w przypadku oczywistych wandalizmów. IMO nie jest niezbędne wskazywanie jakiego rodzaju był to wandalizm – przykłady zresztą zostały podane na tej stronie. Poza skrajnymi wypadkami opisanymi w na stronach Wikipedia:Usuwanie wersji oraz Oversight wandalizmy są widoczne w historii edycji. Ented (dyskusja) 20:15, 22 paź 2016 (CEST)
 • Może warto zastanowić się nad zmianą nazwy opcji "cofnij" oraz dodaniem jakiegoś komunikatu - automatycznego - wskazującego na to, że jego wycofanie nie wymaga podania konkretnej przyczyny lub zamiana nazwy "cofnij" na "wycofaj wandalizm" z automatycznie generowanym opisem. Eurohunter (dyskusja) 21:04, 22 paź 2016 (CEST)
  • Jak pisałem w temacie wątku, tu chodzi o wycofywanie zmian i o tym mówimy. Myślę, że obowiązkowe podanie przyczyny cofania zmian jest korzystnym pomysłem w Wikipedii. Pozdrawiam, Pachidensha (dyskusja) 22:26, 22 paź 2016 (CEST)
   • @Pachidensha. Raz jeszcze: jeżeli zmiana została cofnięta (zob. Cofanie zmian) to oznacza a priori, że dana edycja była wandalizmem, czyli wycofano wandalizm. Moim zdaniem nie jest niezbędne podawanie rodzaju wandalizmu (np. blanking stron, wulgaryzmy, wygłupy etc. - zob. Wikipedia:Wandalizm), gdyż jest to zbędny formalizm. Ented (dyskusja) 01:59, 23 paź 2016 (CEST)
 • Po pierwsze nie czytasz nagłówków – przy tym stoliku dyskutujemy o artykułach, a to temat techniczny, względnie ogólny. Po drugie nie czytasz wypowiedzi innych – cofa się wandalizmy z powodu takiego, że są wandalizmami i tego nie trzeba tłumaczyć, tylko odesłać do definicji wandalizmu. Po trzecie informujesz nas o swoich opiniach, nie podajesz argumentów. Tar Lócesilion (queta) 22:36, 22 paź 2016 (CEST)
 • To, że cofanie zmian służy do wycofywania wandalizmów wiedzą tylko niektórzy. Reszta redaktorów – zanim ktoś ich nie poinformuje – widzi dwa przyciski i nie wyczuwa między nimi różnicy. Co więcej przycisk od cofania jest podpisany jako „cofnij 1 edycję”, a nie jako „cofnij wandalizm”. Także tekst który wyświetla się po najechaniu na przycisk („cofnij jednym kliknięciem wycofuje wszystkie zmiany tej strony wykonane przez ostatniego edytującego”) nic o wandalizmach nie wspomina. Gdyby ten przycisk służył tylko do wycofywania wandalizmów, to byłby odpowiednio oznaczony. Tak de facto nie jest, więc dobrze by było aby wymagać od używających podania przyczyny. PuchaczTrado (dyskusja) 06:01, 23 paź 2016 (CEST)
Więc sama metoda nie jest zła; to jej użycie jest niewłaściwe. Cofa się edycje, które nie są wandalizmami oraz anuluje edycje bez podania przyczyny – to są zauważalne problemy, ale myślę, że wystarczy edukacja i pouczanie redaktorów, bo zawsze znajdzie się jakiś błąd, który można popełnić, ponieważ nie zna się treści odpowiednich stron poza przestrzenią główną. RoodyAlien (dyskusja) 06:14, 23 paź 2016 (CEST)
Nie, to defektem metody jest to, że nie jest ona odpowiednio przedstawiona. Nie daje ona odpowiednich instrukcji nowym użytkownikom i sprzyja nadużyciom w przypadku użytkowników doświadczonych. PuchaczTrado (dyskusja) 06:35, 23 paź 2016 (CEST)
Nareszcie ktoś to napisał. Anuluj i cofnij wzajemnie występujące jako synonimy, kompletnie nic nikomu to nie mówi, często widzi się potem pouczanie na stronach dyskusji z odsyłaniem do wyjaśnienia. Tak jak napisał Eurohunter najprostszym rozwiązaniem była by opcja "wycofaj wandalizm" czy też, "wandalizm, wycofaj". Strazak sam (dyskusja) 09:37, 23 paź 2016 (CEST)
 • W witajce, jaką dostaje każdy nowy redaktor, jest wyraźnie i precyzyjnie opisane czemu służy przycisk "cofnij". Jeśli ktoś przeczyta i stosuje, to nie dostaje pouczeń. Michał Sobkowski dyskusja 12:18, 23 paź 2016 (CEST)
  • Po dwunastu tysiącach z hakiem edycji, dalej nie pamiętam, który synonim odpowiada której czynności. Coś więc jest nie tak z jednoznacznością nazw. Panek (dyskusja) 12:52, 23 paź 2016 (CEST)
 • Jeśli ktoś ma problem w zapamiętaniu różnicy cofnij i anuluj to wystarczy dopisać do swoich preferencji krótki kod, a będzie miał wyświetlane jak u mnie: "cofnij wandalizm" i "anuluj" (bez słowa wandalizm). Wtedy nie ma możności pomyłki. To b. wygodne, bo nie tylko wy się myliliście. Niestety nie pamiętam już jak ten kod ma wyglądać, ale sądzę że ktoś z czytających wie i poda kolegom: user:Panek i Wikipedysta:Strazak sam. --Piotr967 podyskutujmy 12:58, 23 paź 2016 (CEST) --Piotr967 podyskutujmy 12:59, 23 paź 2016 (CEST)
 • importScript('Wikipedysta:Tufor/cofnij.js');
  • Dziękuję, ale nie mam pojęcia, co mam z tym zrobić. Panek (dyskusja) 14:30, 23 paź 2016 (CEST)
   • Umieść tę linijkę kodu tutaj (w swoim common.js). Więcej informacji: w Pomocy (bosze, 6 min ładuje się edytor wizualny ze wszystkimi komunikatami). 37.47.42.216 (dyskusja) 23:19, 23 paź 2016 (CEST)
    • Jak ktoś ma problem w zapamiętaniu różnicy, to i tak jest w dobrej sytuacji, bo o tej różnicy wie. Dlaczego nie wprowadzić tej opcji jako standardowej? Sytuacja jest problematyczna zwłaszcza dla nowych redaktorów, którzy jeszcze pewnie nie wiedzą o możliwości modyfikacji poprzez java script. Jak by dinozaurom to przeszkadzało, to Ci łatwiej znajdą sobie opcję w kodzie jak to wyłączyć. PuchaczTrado (dyskusja) 11:20, 24 paź 2016 (CEST)

Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn[edytuj]

Na stronie dyskusji Pełnomocnika zauważyłam, że strona ma braki i że kolejne akapity opisują historię transformacji urzędu od Pełnomocnika ds. Kobiet i Mężczyzn (w skrócie) do Pełnomocnika ds. Równego Traktowania. Zadeklarowałam się, że uporządkuję trochę te stronę, ale teraz przyszło mi do głowy, że pojawia się tu pewien problem. Z jednej strony Pełnomocnik ds. Równego Traktowania jest kontynuacją urzędu Pełnomocnika ds. Kobiet i Mężczyzn, z drugiej strony ma jednak nową nazwę. I trochę się zgubiłam, bo nie wiem, czy w takim razie dzielić treść na sekcje: "Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn" i osobno "Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania" (tak chciałam zrobić na początku), czy może zostawić treść dot. Pełnomocnika ds. Kobiet i Mężczyzn i w osobnym artykule napisać o Pełnomocniku ds. Równego Traktowania. Z tego, co widzę w podstawie prawnej, to zachowana jest ciągłość tego urzędu. Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc i podać jakiś pomysł, jak to zrobić, jak to przedytować? Czy tylko uzupełnić zgodnie z szablonem {{Dopracować}}, który wisi od jakiegoś czasu?

 • Prześledź sprawę w ustawach. Jeżeli wprowadzono zupełnie nową instytucję, to potrzebne są dwa artykuły (mimo wszelkich podobieństw), jeżeli tylko zmieniono nazwę - jeden. --Teukros (dyskusja) 17:45, 24 paź 2016 (CEST)
 • W takich sytuacjach kluczowa wydaje mi się definicja z początku artykułu. Jeśli da się napisać definicję która będzie pasowała do obu nazw to nie będą w jednym artykule. Jeśli jednak nie da się napisać dobrej definicji to trzeba rozdzielić. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 18:50, 24 paź 2016 (CEST)