Przejdź do zawartości

Dyskusja:Język ormiański: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 73379830 autorstwa 160.155.193.38 (dyskusja) śmieci, zbanowany użytkownik
Znaczniki: Anulowanie edycji Wycofane
faszysta SAM SIEBIE ROZMANZA NA MALYCH ADOLFOW-SIEG HEIL http://web.archive.org/web/20240401043022/https://simple.wikipedia.org/w/index.php?title=Talk:Clyde_Bruckman&action=history
Znaczniki: Anulowanie edycji Wycofane
Linia 36: Linia 36:
| IA=
| IA=
}}
}}

==SoghomohTehlerian,_Ormianski_Narodowy_Heroj!_!_!==

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskusja:Ormianie&diff=prev&oldid=73341282#SoghomohTehlerian,_Ormianski_Narodowy_Heroj!_!_!

Wersja z 06:32, 1 kwi 2024

Brak przypisów

Liczę, że nie długo potrwa obecny stan tego artykułu, mianowicie brak przypisów oraz mała treść.
Apopix

Forma Graficzna

Warto by chyba umieścić tu alfabet ormiański w formie graficznej. 83.31.217.229

Obecnie wschodnio-ormiański i zachodnio-ormiański uznawane są za języki a nie dialekty. W tym haśle występuje kilka błędów, m.in. w przekładzie z alfabetu ormiańskiego na polski. Warto odwołać się do pozycji prof. A. Pisowicza pt. Gramatyka ormiańska.

Poghos Elblągaci

Nieindoeuropejskość

Dokonałem wstępnej NPOV-izacji wzmianki o alternatywnych teoriach o pochodzeniu języka ormiańskiego. --Botev 13:39, 17 mar 2007 (CET)[odpowiedz]

Może warto to pozostawić jako swoistą ciekawostkę. Skądinąd jest przecież prawdą, że teorie takie były wysuwane. Ale skoro już umieszczamy takie ciekawostki, może warto by też dla równowagi napisać o hipotezie, jakoby ormiański był "resztką" jądra rodziny indoeuropejskiej? Moim zdaniem (i nie tylko moim) jest to kompletny absurd, ale taką przecież tezę głoszą Gamkrelidze i Ivanov, i w niektórych kręgach teza ta zdobyła uznanie... Grzegorz Jagodziński 18:54, 14 lip 2007 (CEST)[odpowiedz]

Pochodzenie anatolijskie?

Pozwoliłem sobie usunąć z artykułu wzmiankę, jakoby język protoormiański oddzielił się od języków anatolijskich, i zastąpić ją uwagą o oddzieleniu od głównego pnia indoeuropejskiego. Skąd w ogóle taki "anatolijski" pomysł? Jeśli nawet ktoś coś takiego gdzieś napisał, to chyba jest to stanowisko zupełnie izolowane, albo wynikające z jakiegoś zamętu terminologicznego.

Warto zwłaszcza zwrócić uwagę, że frygijski nie był językiem anatolijskim (i co z tego, że Frygijczycy żyli w Anatolii). Teza o łączności frygijskiego z ormiańskim też jest dziś już właściwie martwa, co najwyżej przepisywana ze starszych opracowań, opartych z kolei dość bezkrytycznie na niejasnych wzmiankach autorów starożytnych. W sumie pochodzenie języka ormiańskiego jest dziś większą zagadką niż kiedyś, i może być jak na razie co najwyżej przedmiotem mniej lub bardziej prawdopodobnych hipotez. Autorzy zachodni często ignorują fakt, że ormiański (podobnie jak języki indoirańskie, bałtosłowiańskie i albański, a także tracki) jest językiem satem, podczas gdy frygijski według najnowszych badań był językiem kentum (a słowa "satemowe" mógł co najwyżej zapożyczyć - z trackiego, a może właśnie z protoormiańskiego). Pogląd, że "satemizacja" była procesem zachodzącym równolegle w bliżej niespokrewnionych gałęziach rodziny indoeuropejskiej jest według mnie poglądem naiwnym - tak samo uważał już pół wieku temu Milewski, i tak właśnie uważa do dziś wielu autorów. Nie może więc być mowy już nie tylko o więziach anatolijsko-ormiańskich, ale także o bliskim pokrewieństwie ormiańsko-frygijskim.

Być może rację mają ci, którzy przodków Ormian szukają wśród dość tajemniczego ludu Hayasa. Mogli to być Indoeuropejczycy, stanowiący jedną z kilku fal migracyjnych w Anatolii (obok najstarszej luwi-hetyckiej, znanej po prostu jako anatolijska, i młodszej frygijskiej, a dokładniej grecko-frygijskiej). Najbliższymi krewnymi językowymi Ormian byliby wobec tego Trakowie i Albańczycy, w nieco dalszym pokrewieństwie pozostawaliby Bałtosłowianie.

Obserwowane zbieżności z językami anatolijskimi mają charakter leksykalny (szczególnie dotyczy to starych imion ormiańskich) i dowodzą raczej zapożyczeń niż pokrewieństwa (używane w polskim liczne imiona proweniencji greckiej, łacińskiej, a zwłaszcza hebrajskiej, też nie dowodzą pokrewieństwa polskiego z wymienionymi językami). Cały szereg innych właściwości języka (i słownictwa, i w pewnej mierze gramatyki) można natomiast wytłumaczyć długotrwałym sąsiedztwem protoormiańsko-greckofrygijskim w przeszłości. Nie warto też bezkrytycznie powielać tez niektórych autorów, jakoby istniało jakieś szczególnie bliskie pokrewieństwo ormiańsko-greckie. Równie dobrze można na przykład wskazać na związki ormiańsko-słowiańskie (p. na przykład Z. Gołąb, O pochodzeniu Słowian w świetle faktów językowych), również i w sferze słownictwa, i gramatyki.

Grzegorz Jagodziński 18:54, 14 lip 2007 (CEST)[odpowiedz]

SoghomohTehlerian,_Ormianski_Narodowy_Heroj!_!_!

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskusja:Ormianie&diff=prev&oldid=73341282#SoghomohTehlerian,_Ormianski_Narodowy_Heroj!_!_!